Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 9 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Szerző Üzenet
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
 
Hozzászólás 2007 okt. 27, 7:51 
Nagyszerű hírek!
A videó kérdését majd privátban megbeszéljük.

Egyértelmű hogy a madár megfigyelését is gyakorolni kell. Elsőre nem mindig fog sikerülni egyértelműen eldönteni hogy mit is látott az ember, de a „sikertelen” határozás után már felkészülhet hogy mire, milyen jellemzőkre kell jobban odafigyelnie. Ha legközelebb meglátja, már jobban tud figyelni a fontosabb részletekre.


 
Offline
Csatlakozott: 2007 okt. 6, 21:22
Hozzászólások: 2
   
 
Hozzászólás 2007 okt. 26, 15:38 
Üdvözlet!

Készülnek a beszámolók, sikerült beiizítanim néhány barátom, a képeket kicsit nehézkesen sikerül összeszedni, de késségesek ebben is a barátaim. A videók, össze vannak vágva fajonként (kb 20 fajra videóm egyenlőre), csak nem tudom milyen formátumba érdemes elküldeni.

A madárhatározónál, a kezdeteknél van probléma. Sajnos sokaknak gondot okozhat, például hogy seregélyt vagy partfutót láttak. Rendszertanilag messze állnak egymástól és egy kis odafigyeléssel könnyen elkülöníthetők. Sajnos ez a felületes megfigyelés vezet legtöbbször félrehatározáshoz, még ilyen durva esetekhez is.
Szerintem azt kell szem előtt tartani, hogy akik a honlapot felkeresik, általában felületesen néznek meg egy madarat.
Amit szem előtt szoktak tartani kezdő madárlesők, az a méret és az alapszínek. Sajnos a méret nagyon megtévesztő. Az alapszínek alapján pedig sejteni is alig lehet.
A feladat problémás. Véleményem szerint előbb meg kell tanulni az alapfogásokat, mit nézzenek egy madáron.
A baglyot, a "sast", gólyát, fecskét, fácánt, foglyot, verebet, galambot, harkályt, rigót, sirályt, varjút... az emberek többsége felismeri. Amikor valaki lát egy "verebet", aminek piros volt a feje és amikor felreppent, feltűnő sárga szalag volt rajta, akkor ő tengelicet látott. Nem sok faj közül kell ezt kiválasztani maximum 20. Ezek a fajok többnyire elkülöníthetőek. Képeken végignézve kideríthetné, hogy melyik faj gyanús. Aztán, hangok, esetleg videók alapján már biztos is lehet elképzelésébe.
Egy faj leírásánál, előnyben kell részesíteni megkülönböztető bélyegeket, és hogy mikor és hol fordul elő. Ennek megírásához persze már szakember szükséges legalább 20 éves tapasztalattal.
Továbbá a határozóból a ritka kóborlókat ki kell hagyni, ezek csak megzavarják a madár beazonosítását.
Remélem tudtam valamennyit segíteni, továbbra is szívesen segítek!
Üdvözlettel: Szepesváry Csaba


 
Offline
IDRE díjas
Csatlakozott: 2006 nov. 9, 12:02
Hozzászólások: 983
   
Hozzászólás 2007 okt. 26, 1:19 
Ajánlom figyleemtekbe, remélem sok ötletet is ad:
http://madarhatarozo.lap.hu


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
 
Hozzászólás 2007 jún. 20, 12:53 
Kedves Hanabi és Csaba !

Az ötletet kiválónak tartom és főképp hiánypótlónak:
Ezért csatlakozom a a kivitelezés segítéséhez, továbbá segítésre számolhattok Varga Sándor az MDOSZ Természet, - állat - és környezetvédelmi szakbizottságának vezetője részéről is aki megígérte, hogy szabadidejének egy részében foglalkozik a témával.
További segítők felkérésében is számíthattok rám, hiszen egyesületünk és ezen belől a honlapunk holdudvarában van egy jópár - a hazai vadmadarakat jól ismerő -szakember, kiknek szívügye a tudás továbbítása az érdeklődők felé.

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
Csatlakozott: 2007 jún. 19, 12:36
Hozzászólások: 2
   
 
Hozzászólás 2007 jún. 20, 11:15 
Az én elképzelésem szerint a felhasználó nyugodtan beszínezhetné lilára a madár szárnyát, mert a program nem pontos egyezést, hanem legjobb egyezést keresne. De a program legyen az én gondom.
Nekem az adatbázis kialakításában és feltöltésében kellene segítség. Mint azt már említettem, először meg kellene határozni a fő csoportosítást, amire már tettem javaslatot.


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
 
Hozzászólás 2007 jún. 19, 15:00 
Kedves Hanabi,

először is köszöntelek a honlapunk forumán.
Nézz körbe bátran, remélem hamar megfertőződsz te is :wink:

Az általad vázolt keresés programozási megoldásáról fogalmam sincs. Azt sem tudom merre kezdeném...
A színezési lehetőség nagyon kreatívnak tűnik. Azonban nem tudom hogy lehetne kiküszöbölni a felhasználói tudatlanságot, "butaságot".
Gondolok itt arra hogy ne keressen lila szárnyú madarat, ha egyszer nincs...

Az adatbázis kérdése mindenképp fontos dolog. Azt kell szakmailag korrektül megcsinálni.


 
Offline
Csatlakozott: 2007 jún. 19, 12:36
Hozzászólások: 2
   
 
Hozzászólás 2007 jún. 19, 12:44 
Üdv!
Idetaláltam.
Programozóként nem számítok átlag felhasználónak, de ami a madárfelismerést illeti, úgy már igen. Nekem a legnagyobb gondot a kistestű, általam "veréb méretűnek" mondott madarak megkülönböztetése jelenti. Itt jegyezném meg, hogy mident, amit a madarak csoportosításáról, besorolásáról írok, azt fenntartásokkal kell kezelni, lévén teljesen amatőr vagyok a témában. De annál lelkesebb.
És akkor itt is elismétlem az én elképzelésemet a keresőről, ami úgy működne, hogy a felhasználó először nagyjából kiválasztja, hogy milyen, mekkora madarat keres. A program ennek megfelelően megjelenítene egy vonalas rajzot, amit a felhasználó kiszinezve, a program megkeresi a rajzhoz legjobban hasonlító madarat. Ez programozás tekintetében egyáltalán nem nehéz feladat, nekem csak a megfelelő háttér adatbázis összeállítása jelentene gondot.
Szerintem első körben meg kellene határozni a főbb csoportokat, amikbe a madarakat soroljuk. Nekem jó kiindulásnak tűnik az a csoportosítás, ami Haraszty László Magyarország madarai című könyvében van, ami különböző "alakúnak" sorolja be a madarakat. Aztán minden csoporthoz kellene készíteni egy rajzot, meghatározni a főbb részeket a madár testén. Majd ennek megfelelően elkészíteni az adatbázist.
Ja, nem csak programozni, rajzolni is tudok. :)
Hát ennyit így elsőre.


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
 
Hozzászólás 2007 jún. 18, 15:47 
A madárhatározó működését, lényegét egy kereső adná.
A következő képen képzelném el.
Fontos az egyszerű használhatósága. Mindenféle előképzettség nélkül egy hétköznapi ember minél hamarabb megtalálhassa benne az általa látott, megfigyelt madár fajt.

A kereső gyakorlatilag szűrőként működne, az előre meghatározott, fajokra jellemző adatok alapján lehetne minél jobban leszűkíteni a kört.
Ezek a jellemzők lehetnek nagyság, alak (röpkép vagy üllőkép), csőr típus, jellemző szín vagy jellegzetes színfolt, testrész.
Ezen tulajdonságok szűrését lehetne egyszerre vagy külön is alkalmazni.

Ezután a keresésben meghatározott kritériumoknak megfelelő fajokról lehetne látni képet, mellyel a látogató egyértelműen el tudja dönteni mit látott vagy láthatott.


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
Hozzászólás 2007 jún. 18, 15:14 
Kedves Madárbarátok,

Az IDRE elkezd egy újabb programot, mely reméljük egy hasonló nagy űrt fog kitölteni mint a jelenlegi honlapunk.
Szeretnénk egy madárhatározó létrehozni.
Célunk egy olyan internetes honlap létrehozása, melynek segítségével a hétköznapi emberek könnyen és egyszerűen be tudják azonosítani a madarakat.
Az „adatbázisban” az összes Magyarországon előforduló vadmadárra lehet majd keresni (közel 300 faj).

Lengyel Tibor felajánlotta segítségét, a Madárbarát lexikon ide vágó tartalmának a felhasználásával.
Várjuk további szakmai támogatók segítségét az egyébként nem kis feladat sikeres végrehajtásához.
Ha valakinek esetleg lenne elképzelése, javaslata hogy miként is képzelné el a működését, azt is szívesen fogadjuk:

Üdvözlettel:
Küzmös Csaba


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 9 hozzászólás ] 



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  

Pontos idő: 2024 márc. 28, 20:37
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO