Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 102 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő
Szerző Üzenet
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 nov. 26, 22:07
Hozzászólások: 316
Tartózkodási hely: Szekszárd
   
 
Hozzászólás 2008 okt. 7, 20:29 
Skrachlaci írta:
Kép


Szia Laci!
Ha jól látom a képen, használod a Piret Mix rovarirtót.
Mia a tapasztalatod? A madarakra is, vagy csak a környezetet/fészkeket kezeled vele?

Kép

_________________
zozimo2


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 7, 20:28
Hozzászólások: 436
Tartózkodási hely: (Baranya megye)Szűr
   
 
Hozzászólás 2008 szept. 14, 18:38 
Ha nyolc lába van akkor biztos,hogy kullancs.


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 dec. 24, 6:00
Hozzászólások: 605
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2008 szept. 14, 18:28 
Helló!

Jól tippeltél!!!!

_________________
Üdv: Vajó Sándor


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 nov. 26, 22:07
Hozzászólások: 316
Tartózkodási hely: Szekszárd
   
 
Hozzászólás 2008 szept. 14, 17:09 
Sziasztok!
Találtam ma egy élősködő valamit! A karomra esett, de szemüveggel se láttam, hogy mi lehet. Olyan pici, hogy csak nagyítón keresztül vettem észre, hogy mozog. Készítettem egy pár képet a beazonosítás céljából.
Ki ismeri fel? Ártalmas e a madarakra? (kullancsra tippelnék, de igen picinek találom)
Egy gyufaszál és egy mákszem van a képeken a méretezés miatt.

Kép
Kép
Kép
Kép
Kép
Kép
Kép

_________________
zozimo2


 
Offline
IDRE díjas
Csatlakozott: 2006 nov. 9, 12:02
Hozzászólások: 983
   
 
Hozzászólás 2008 aug. 18, 8:26 
Nincs mit.

A filmhez találtam egy kedvcsinálót:

A kullancs és a madár

"Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy kullancs, aki egy hatalmas albatrosz tollainak mélyén élt. Együtt repültek át a végtelen óceánok fölött, és csak ritkán pihentek meg. Egy napon aztán az albatrosz leszállt Crozet szigetén, mely a szárazföldtől 3000 km-re fekszik, hogy párosodjon, és családot alapítson. A kullancs kihasználta az alkalmat, hogy a nőstény tollait is felfedezze. Aztán a kullancs úgy döntött, hogy a kismadár puha tollai között keres menedéket. Látta, hogyan fedezi fel a kis albatrosz az őt körülvevő veszélyeket - például a pingvineket, akik ellopják tőle a szülei által neki szánt élelmet. A kullancs tehát álköltözött egy pingvin tollai közé. Ettől kezdve pingvinről pingvinre vándorolt, kis légbuborékba rejtőzve merült le velük élelem után kutatva. Ő is megküzdött a tollak között bújkáló vetélytársakkal: például a tetvekkel. Tudományos kutatásokon alapuló, 4 hónapon keresztül forgatott filmünk két nagyon különböző faj harmonikus együttélését mutatja be."


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
 
Hozzászólás 2008 aug. 17, 20:30 
Köszönöm a választ.

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
IDRE díjas
Csatlakozott: 2006 nov. 9, 12:02
Hozzászólások: 983
   
 
Hozzászólás 2008 aug. 17, 19:39 
Van egy ilyen című ismeretterjesztő film, ajánlom mindenkinek, nagyon jó! A címe: A kullancs és a madár

Hál istennek személyes tapasztalatom nincs, de néhány tudnivalót azért idemásolok.

Forrás Pharmaklinika:
"Kullancsok

Sokat hallani mostanában ezekről a különös életmódot folytató parazitákról, és sok tévhit is elterjedt velük kapcsolatban.
A kullancsok az ember és az állatok egészségét károsító ízeltlábúak egyik legfontosabb csoportja. Hazánkban kb. 20 faj fordul elő.
Nagyságuk kb. 2-5 mm, de a nőstények táplálkozás után 1-2 cm-es nagyságot is elérhetik.
A kullancsok életük 90%-át a gazdaállaton kívül töltik, mindegyik fejlődési alak egyszer szív vért. Ez 2-12 napig tart, a fajtól, fejlődési stádiumtól stb. függően. A hímek kevesebb vért tudnak egyszerre felvenni, ezért ők ezt többször megismétlik.
Hazánkban csak úgynevezett háromgazdás kullancsfajok fordulnak elő. Ez azt jelenti, hogy a lárvák főként erdei rágcsálókon, gyíkokon szívnak vért, a következő fejlődési alakok erdei kisemlősökön, madarakon, a kifejlett példányok pedig nagyvadakon, háziállatokon és emberen. Ezeknek a háromgazdás fajoknak a fejlődése legalább 1- 6 hónapig tart, de általában inkább 2-3 év.


Mikor is aktuális a kullancskérdés?

Többek közt az egyik általánosan elterjedt, téves nézet róluk, hogy nyáron „támadnak”. Pedig hazánkban aktivizálódásuk március körül kezdődik, ekkortájt a hőmérséklet és a páratartalom is megfelelővé válik számukra. Éppen ezért a tavaszi, és a nyár végi-ősz eleji időszakban nagyon fontos, hogy figyeljük kedvenceinket, nem gyűjtöttek-e be néhány „potyautast” sétáik során. (Előfordult már januárban is kullancs-hullám, amikor enyhült az idő a kemény tél után!)

Hol élnek a kullancsok?

Ezek az állatok obligát (feltétlen) vérszívó paraziták, ami annyit jelent, hogy kizárólag vérrel táplálkoznak. Tehát fejlődésükhöz újra és újra fel kell keresniük egy gazdaszervezetet, ami lehet emlős, madár, hüllő, sőt esetenként kétéltű is. Életük 90%-át azonban a környezetben töltik. Itt ismét el kell oszlatnunk egy elterjedt tévhitet: nem a fákról ugranak kiszemelt áldozataikra, hanem elsősorban a rétek, parkok, kertek (!) talajközeli, páradús, fényszegény részeit kedvelik. Azaz gyakran egy fűszálra kapaszkodva várják megfelelő áldozatukat, amelyet kifinomult érzékszerveikkel „kiszagolnak” (biológiai-fizikai-kémiai ingereket érzékelnek).

Hogyan rögzítik magukat a bőrhöz?

A gazdaállatra kapaszkodva akár órákig is keresik a vérszívásra megfelelő részt. Azok a kedvező testrészek a számukra, ahol vékony a bőr, és a felszínhez közel vérér fut, valamint ahol nem éri direkt napfény a testet, így elsősorban a hónalj- és combhajlatok, nyak, fej). Itt szájszervükkel átvágják a felhámot, amely érzéstelenítő és véralvadásgátló anyagokat tartalmazó nyáluk miatt fájdalommentesen történik, majd cementszerű anyaggal rögzítik magukat a bőrhöz.

Mik a veszélyei, ha kullancs kerül kedvencünkre?

A kullancsok nem is vérszívásukkal okozzák a legnagyobb kárt, hanem az általuk terjesztett kórokozókkal. Éppen ezért, ha már felfedeztük állatunkon a parazitát - ami a néhány mm-es nagyságtól akár 1 cm-ig is növekedhet -, minél előbb törekedjünk az eltávolítására. A néphiedelemmel ellentétben nem érdemes semmilyen anyagot (pl. olajat) kenni a környékére, ugyanis a már említett rögzítési módszerük miatt, ha magát a kullancsot el is pusztítjuk, nem esik ki magától, és így a fertőzés veszélye továbbra is fennáll, sőt a fuldoklás során még több kórokozót öklendezhet a kullancs a vérbe. Óvatosan, csipesszel, hogy a potrohát össze ne nyomjuk, a feji részt megfogva húzzuk ki a parazitát. Erre gyógyszertárakban megfelelő célszerszámok kaphatók. Ha nem szívesen vállalkozunk erre a feladatra, vagy tartunk attól, hogy esetleg a feje bennszakad, akkor keressük fel állatorvosunkat mielőbb.

A kullancsok tehát terjeszthetnek különféle kórokozókat: vírusokat, baktériumokat, illetve egysejtű élősködőket. Ez utóbbiak közül kiemelt jelentőségűek a Babesia-fajok, amelyek sajnos az utóbbi években Magyarországon is egyre elterjedtebbek, és akár halálos kimenetelű betegséget is okozhatnak kutyákban (emberre nem veszélyesek). Ezért, ha már el is távolítottuk a kullancsot, egy hétig mindenképpen fokozottan figyeljük kedvencünket, nincsenek-e szokatlan tünetei. Leggyakrabban magas, akár 40.0 °C feletti lázzal jár a betegség, a kutya levert, bágyadt, étvágytalan, hányás is jelentkezhet. Mivel a Babesia a vörösvérsejtek szétesését okozza, a szemfehérje besárgulhat, a vizelet pedig sötétedik, esetenként akár kávébarna színű is lehet. Ha ilyesmit tapasztalunk, haladéktalanul vigyük állatorvoshoz a kutyát, mert ebben a stádiumban már komoly kezelést igényel (infúziós terápia). Ha pár napot késlekedünk, hosszantartó gyógyulás, idült betegség, vagy végső soron elhullás is bekövetkezhet.
A betegség megelőzésére hosszú távú védettséget biztosító védőoltás nem áll rendelkezésre. A védekezésben így a legfontosabb szerep a külső élősködők elleni szerek használatáé.

A másik megbetegedés, melyet a kullancsok terjesztenek, a Lyme-kór. Ennek a baktérium okozta betegségnek humán vonatkozásai is vannak, hiszen embert és kutyát is megbetegíthet (emberről emberre, kutyáról emberre, illetve kutyáról kutyára nem terjed közvetlenül, csak kullancstól kaphatjuk el). Ebből a betegségből a kutyák nagy százaléka meggyógyul, de meg kell említeni, hogy a gyógykezelés hosszadalmassága miatt igen jelentős költségeket ró a tulajdonosra. A betegség megelőzésére kutyák számára létezik védőoltás.

Ha kullancsszezonban kutyánkon bágyadtságot, étvágytalanságot tapasztalunk, minél hamarabb forduljunk állatorvoshoz!

Hogyan védekezhetünk a kullancsok ellen?

1, területvédelem
Saját kertet az Actellic nevű, szabadforgalmú kullancsirtó permetszerrel 3 hetente lehet permetezni.

2, egyed védelme
A kórokozók a kullancs vérszívásának kezdete után csak bizonyos idő elteltével jutnak a gazdaállat szervezetébe, mégis lehetőleg olyan külső antiparazitikumot válasszunk, melynek repellens, vagyis riasztó, távoltartó hatása is van.
Formájukat tekintve sokféle készítmény kapható, többek közt parazita elleni nyakörvek, illetve különféle cseppentős (ún. Spot-on) készítmények, amelyeket a két lapocka közti tájékon a bőrre kell adagolni, és 1 hónapos védettséget nyújtanak kutyánknak-macskánknak egyaránt ezek ellen a kellemetlen paraziták ellen, illetve bolhák ellen egyaránt. Vigyázat! Egyes készítmények macskákra mérgezőek lehetnek, ezért kérje ki állatorvosa tanácsát.
Érdemes ezekből is minőségi termékeket vásárolni, mert itt is sokszor az olcsó a drága, azaz egy gyengébb minőségű nyakörv például nem nyújt kellő védelmet.
Amennyiben konkrét kérdése van az egyes készítményekkel kapcsolatban, szívesen állunk rendelkezésére személyesen, ill. a 425-4404, valamint a 425-3205-ös telefonszámon.
Végül egy érdekesség: kevés olyan ellenálló élőlényt találunk, mint a kullancs. Akár egy évig is elélnek vérszívás nélkül, kivárva a számukra megfelelő körülményeket.
Érdemes tehát odafigyelni a most következő időszakban emberre-állatra egyaránt, nem támadta-e meg kullancs egy-egy kirándulás során, vagy - akár a saját kertben! "


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
 
Hozzászólás 2008 aug. 17, 19:27 
Sziasztok !

Tud - e valaki a Kullancsról, annak kártételéről valamilyen tapasztalatot leírni ?

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
Csatlakozott: 2007 okt. 1, 19:45
Hozzászólások: 131
Tartózkodási hely: Savaria
   
 
Hozzászólás 2008 aug. 12, 17:14 
Szia(sztok)!

feketemarcsi írta:
Bolhaporral szórd be őket is meg a helyüket is .....


feketemarcsi írta:
....... és megdöglenek a rohadékok.


A brahmak??? :shock: :roll: :shock: :roll: :shock:




:) :) :) Nehogy megsértődj!!!! :) :) :)

.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 júl. 23, 13:30
Hozzászólások: 9
Tartózkodási hely: Debrecen
   
 
Hozzászólás 2008 aug. 12, 14:59 
Üdv!

Egy hete láttam az óriás brahmáimon (kb 6-8 hetesek), hogy apró, de szabad szemmel látható élőlények szaladgálnak a bőrükön. (nem minden madárnál figyeltem meg az élősködőket)
Vakarózást, vagy más furcsa jelenséget nem figyeletem meg.

Kérdésem a következő:
Kell, vagy érdemes-e ilyenkor valamilyen fertőtleníítőt használni?

Miqlas


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 máj. 18, 21:55
Hozzászólások: 423
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Ördög Dániel
   
 
Hozzászólás 2008 júl. 15, 17:10 
Oké, én értettem félre.
Csak a sok smiley picit megtévesztett :lol:

_________________
Üdv: Ördög Dániel
http://indafoto.hu/ordogdaniel


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:27
Hozzászólások: 360
Tartózkodási hely: Budapest, a rács innenső oldalán. Egyenlőre...
   
 
Hozzászólás 2008 júl. 14, 14:36 
daniduke írta:
Balance: Tudom, hülye vagyok, de ezt mög hogy értetted?


Szia!

Szó szerint. :) Én pl. még nem láttam ilyesmit és ez egy érdemi információ, ami minden madártartónak segíthet , ha a helyzet netán úgy hozná. :)

Sajnálom, ha kétértelműen lehetett felfogni, nem szeretek ironizálni. :(

Üdv,
Balance

_________________
A rács túloldalán pihegő madárka is te vagy, egy rész belőled...


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 máj. 18, 21:55
Hozzászólások: 423
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Ördög Dániel
   
 
Hozzászólás 2008 júl. 14, 12:12 
Jah, dujuor! Ha már erre jársz, akkor nézd már meg a privát üzeneteidet! (lécci):lol:

_________________
Üdv: Ördög Dániel
http://indafoto.hu/ordogdaniel


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 máj. 18, 21:55
Hozzászólások: 423
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Ördög Dániel
   
 
Hozzászólás 2008 júl. 14, 12:11 
Balance: Tudom, hülye vagyok, de ezt mög hogy értetted?

dujuor: Ezek a képek, kihullott tollakról készültek. Én szabad szemmel is simán észrevettem őket.
Ha sokat vakarózik, akkor valszeg. van rajta valami élősködő, és sajnos akkor meg kell fogni.

_________________
Üdv: Ördög Dániel
http://indafoto.hu/ordogdaniel


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 ápr. 15, 9:57
Hozzászólások: 771
Tartózkodási hely: Budapest XX. kerület
   
Hozzászólás 2008 júl. 14, 12:04 
daniduke írta:
Szia!
Sajnos nem tudom hogy hogy néz ki a tolltetű, viszont van róla képem, hogy mi volt a madaraimon. Nekem egy hozzáértő azt mondta, az tolltetű....



Nagyon jó lett a kép Dani. Nekem olyan kérdésem lenne, hogy a kihullott tollon is megtalálhatóak ezek a kis micsodák? Mert a kék hullámosom szerintem szívrohamot fog kapni, ha elkapnám, viszont a tolla úgy néz ki mint ha valami megrágcsálta volna. Igaz csak a hátán. Viszont látok a röpdében pár elhullajtott kék evezőtollat, faroktollat. Azokon is meg tudnám nézni, hogy esetleg lakmározik-e valami kis élősködő?

dujuor


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:27
Hozzászólások: 360
Tartózkodási hely: Budapest, a rács innenső oldalán. Egyenlőre...
   
 
Hozzászólás 2008 júl. 14, 11:40 
Szia! :)

Nagyon értékesek ezek a fotók, fontos információt adnak át mindenkinek, ezzel is emelve a szakmaiság színvonalát! :D

Üdv,
Balance :)

_________________
A rács túloldalán pihegő madárka is te vagy, egy rész belőled...


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 máj. 18, 21:55
Hozzászólások: 423
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Ördög Dániel
   
 
Hozzászólás 2008 júl. 13, 20:52 
Szia!
Sajnos nem tudom hogy hogy néz ki a tolltetű, viszont van róla képem, hogy mi volt a madaraimon. Nekem egy hozzáértő azt mondta, az tolltetű....

Kép

Kép

_________________
Üdv: Ördög Dániel
http://indafoto.hu/ordogdaniel


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 11, 23:51
Hozzászólások: 292
Tartózkodási hely: Dunavecse
Valódi név: Herceg Mónika
   
 
Hozzászólás 2008 júl. 12, 7:59 
Sziasztok!

Nagyon szépen köszönöm a segítségeteket!

Beszerzem valamelyik szert, remélem megússzuk a tyúkokkal a fertőzést és nem terjed a madaraimra!

Köszi, és szép napot mindenkinek!

_________________
Moncsi


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 dec. 27, 13:46
Hozzászólások: 1178
Tartózkodási hely: Szalkszentmárton (Bács-Kiskun megye) // Szeged
   
 
Hozzászólás 2008 júl. 12, 7:37 
Moncsi írta:
Olvasom a dísztyúkos topikot, Sőt! Elmó a lányom :lol:


Jó erről nem tudtam. :oops:
Nálunk Fegyverneki Attila által említett Neostomosan tökéletesen bevált. Úgy lett bepermetezve a helyük, h bennt voltak a madarak és semmi gond nem történt.

Ja és ezt el is felejtettem: a fészkeken sok élősködő bújhat meg.
A tyúkok beszórására, a cimke szerint, háztartásokban is használható Protect-B vált be.

A Neostomosan és a porfürdő azonban elég, csak ne egyszer legyen lefújva, hanem ahogy amott leírtam. (nálunk pl azóta ilyen kis paraztával nem találkoztam)

_________________
"Eltűnsz. S megérted a szavakat, miket a csillagok suttognak neked."


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 7, 15:39
Hozzászólások: 328
Tartózkodási hely: Tiszafüred
   
 
Hozzászólás 2008 júl. 12, 6:18 
Baromfiknak külső paraziták ellen:

Porfürdő is sokat segít( ha a kifutó burkolt, biztosíts porfürdőt sokszor önmagában is megoldja a problémát, ólak, fészkek mentesítése is fontos-permetezés, porozás, fertőtlenítés
Insecticide 2000 spray
Neostomosan
Piretrin extra

Belső és külső paraziták ellen:
Paramectin cseppek
Baymec inj.( 1-2 csepp/ baromfi, csőrbe)
Ivomec inj.(mint előbb)
Noromectin inj. (mint előbb)
egzótáknak SH-Ivermectin light spot on( túladagolást elkerülendő nem cseppentünk, hanem pl. fültisztító tamponnal juttatunk egy kis mennyi-
séget a bőrre), fiatal madaraknál ne alkalmazd, ill. a költési szezon idején sem mert átmeneti terméketlenséget okozhat

_________________
Fegyverneki Attila
www.fegyo76.blogspot.com/


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 102 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  
cron

Pontos idő: 2024 márc. 28, 21:09
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO