Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 39 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1, 2
Szerző Üzenet
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 dec. 16, 17:37
Hozzászólások: 2237
Tartózkodási hely: Kondoros
Valódi név: Nagy Tamás
   
 
Hozzászólás 2009 jan. 14, 10:56 
Sziasztok!

Rizspintynek-zebrapintynek szeretnék majd magkeveréket (összeállítani)vásárolni!
Azt szeretném megtudni, hogy 1q keverékbe milyen magból mennyi kilót kell összekeverni?


Eddig kész keveréket vásároltam és még egy darabig azt is fogom venni.

A segítséget előre is nagyon köszönöm! :D

_________________
http://www.tamasmadarai.5mp.eu
Tisztelettel: Főnyest
V151 10593


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 dec. 27, 13:46
Hozzászólások: 1178
Tartózkodási hely: Szalkszentmárton (Bács-Kiskun megye) // Szeged
   
 
Hozzászólás 2009 jan. 5, 15:50 
Hali!
Köszi a válaszokat!

Évcsi! Én is :lol:

_________________
"Eltűnsz. S megérted a szavakat, miket a csillagok suttognak neked."


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 ápr. 10, 20:27
Hozzászólások: 213
Tartózkodási hely: Battonya
Valódi név: Nagy Éva
   
 
Hozzászólás 2009 jan. 5, 15:06 
Jegyzetelek... :)

_________________
A leghatékonyabb környezetvédő az emberevő cápa...


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 7, 15:39
Hozzászólások: 328
Tartózkodási hely: Tiszafüred
   
 
Hozzászólás 2009 jan. 5, 12:57 
Természetesen lehet gyomirtani a kölest is herbicidekkel, de állománykezelésnél már csak a kétszíkű gyomok ellen tudunk így védekezni!

_________________
Fegyverneki Attila
www.fegyo76.blogspot.com/


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 dec. 16, 17:37
Hozzászólások: 2237
Tartózkodási hely: Kondoros
Valódi név: Nagy Tamás
   
 
Hozzászólás 2009 jan. 5, 9:02 
Sziasztok!

Köszönöm a kiegészítést mindenkinek!

Akkor én is kipróbálom kissebb sort-tő távolsággal termelni, ha így megterem szépen akkor dupla termésre számíthatok. Én eddig saját magam gondolata szerint termeltem, nem olvastam a termesztési technológiáját. A bugáim kb 28-33 cm-sek.

Ez egy "gyomnövény": igen az, ezért is nehéz találni olyan gyomírtó szert ami a kölest meghagyná, az egyéb gyomokat pedig kiírtaná! Így hát marad a kapa és nem is baj ha vegyszer mentes marad a növényünk. Na meg a vegyszereknek már nagyon felment az áruk (2007-hez képest szinte duplája lett). Azt nem mondom, hogy lombtrágyázni nem lehet, mert az biztos nem árt neki, később a madaraknak sem. (mezőgazdaságban dolgozom, volt már "némi" közöm a vegyszerezésez)

Én a falu legszélén termeltem a kolegám veteményesében. Nem védtem sehogy a 'vadmadarak' ellen. Semmilyen kárt nem tettek benne, lehet hogy szerencsém volt eddig.

MINDENKINEK SOK SIKERT A FÜRTÖS KÖLES TERMESZTÉSHEZ, MEGÉRI.

_________________
http://www.tamasmadarai.5mp.eu
Tisztelettel: Főnyest
V151 10593


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 dec. 24, 6:00
Hozzászólások: 605
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2009 jan. 5, 7:01 
Helló!

Legalább 20 éve termelgetek- saját részre- fürtöskölest. Először is jó tudni, hogy ez egy "gyomnövény". Azonban meghálálja a "szakszerű gondoskodást". A sortávolság: 30 cm., a tőtávolság: 7-10 cm. Ez a tenyészterület elég ahhoz, hogy szép bugákat kapjál. Ültetési mélység, egyelés stimmel. Én soha sem locsoltam, és mindíg jó termést "arattam".( Persze biztos, hogy nem árt!!)Én eddig pár száz négyzetmétert termeltem, mert a takarást nem lehet nélkülöznöm.(Vagy marad, hogy mellé költözöl, és egész nap "durrogtatsz! (Ismerek ilyet is!! :22: ) A szárítást érdemes póréba felkötve végezni. (Sohasem fog megfagyni!(???).
A "szelidebb" változat már nem olyan "szőrős" mint az eredeti válozat, és ezt bizony a vadmadarak "leszüretelik. (A "szőrös változatot" nem tudják, de azt ki kell csépelni, és az még "vadasabb" is, kisebb a bugája.)
Ezért a megoldás, a madárhálóval történő takarás. Én, majdhogynem elképzelhetetlennek tartom a takarás nélküli termesztést.
Van vele "macera" de szerintem megéri vele foglalkozni. (Legalább kétszeri ritkitás, fattyalás, és legalább háromszori kapálás = 30-35 cm-es fürtösköles bugák.)
Jó fürtösköles termesztést!!!

_________________
Üdv: Vajó Sándor


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára kuvik 2009 jan. 5, 17:11-kor.

 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 dec. 27, 13:46
Hozzászólások: 1178
Tartózkodási hely: Szalkszentmárton (Bács-Kiskun megye) // Szeged
   
 
Hozzászólás 2009 jan. 4, 21:26 
Hali!

Én csak azért nem próbáltam meg tavaly, mert úgy gondoltam, hogy a verebek úgysem hagynának sokmindent nekem (pontosabban a madaraimnak). (((Elég sokféle madár lakik a környéken: zöldike, tengelic, veréb, rigó, galamb, ...)))

Ezzel kapcsolatban nem tudna nekem valamit mondani? Mennyire ették le a verebek? Vagy hogyan oldottátok meg h ne egyék le?

A választ előre is köszi.

_________________
"Eltűnsz. S megérted a szavakat, miket a csillagok suttognak neked."


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 7, 20:28
Hozzászólások: 436
Tartózkodási hely: (Baranya megye)Szűr
   
 
Hozzászólás 2009 jan. 4, 20:56 
Szia Tamás.

A fürtös köles termesztési módszered teljesen megegyezik az enyémmel csak annyiba tér el,hogy a sortávolság nálam 20-25cm,hogy a szél nehezebben fektesse el.És én még pluszba körbe karózóm és madzaggal bekerítem,hogy esélye se legyen a szélnek.
Csak 5 sort vetek egymás mellé,hogy a közepét is tudjam locsolni jobbról-balról.
Én minden nap meglocsoltam bő vízzel és 26-28cm-es fürtöket arattam le.Persze volt egy-két kisebb is ami a közepében elmaradt.Kb 6 négyzet métert vetettem de idén a dupláját fogom.
Sok sikert mindenkinek aki megpróbálkozik a termesztésével.MEGÉRI!!!

_________________
Varga Krisztián


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 ápr. 10, 20:27
Hozzászólások: 213
Tartózkodási hely: Battonya
Valódi név: Nagy Éva
   
 
Hozzászólás 2009 jan. 4, 19:17 
Tamás :!:
Köszi, ezt most elmentem, és így fogok cselekedni :!:
Üdv: Évcsi

_________________
A leghatékonyabb környezetvédő az emberevő cápa...


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 dec. 16, 17:37
Hozzászólások: 2237
Tartózkodási hely: Kondoros
Valódi név: Nagy Tamás
   
 
Hozzászólás 2009 jan. 4, 18:57 
Szia Évcsi!

Természetesen megosztom veled(tek). Vettem a kereskedésben 3db jó hosszú és vaskos fürtös kölest, légmentes zacskóban árúlják, 150 ft volt a 3db. Otthon egy kis tálba a kezemmel addig dörzsőltem míg az összes mag ki nem hullott. A léhát kifújkáltam. Május 12.-én vetettem el. Szerintem nagyon egyszerű a dolog:

-kapával húztam kb 2-4cm mély csíkokat a földben
-megöntöztem bő vizzel még vetés előtt a magágyat
-kézzel elvetettem ahogy sikerült. Próbáltam minnél ritkábra 10-15cm-re egymástól szórni a magokat.
-kapával visszahúztam a földet a magokra
-újra meglocsoltam

-mikor már kb 15-20 cm magasra megnőtt akkor kiegyeltem, ilyenkor
vigyázni kell mert a gyökereik még nagyon gyengék. A megmaradt töveket ellenörizni kell, hogy biztos épen maradt-e. Az egyelést lehet pusztakézzel ill. drasztikusabb-halódsabb módszerrel kapával végezni.

-gazolni 3-szor kellett, de ez a terület gyomosodásától függ lehet több vagy kevesebb.

-Öntözés csapadék mennyiségtől függő, amikor már kezdenek kifejlődni a bugák egy kicsit több vizet igényel a növény. véleményem szerint öntözés nélkül is megoldható a termesztése, de a csumizok nem lesznek szép nagyok, ezért nem árt ha van öntözve.

-betakarítás:(Szeptember) én megvárom még a maga növény szár legalább 80%.ban elszárad. A csumizokat kézzel ki lehet húzni a szárból, de elég nehez akarnak elválni egymástól(én mindig így csinálom).
A másik megoldás egy jó metsző óllóval elvágni, de ilyenkor nem marad hosszú szár a bugán és rosszabb összekötözni, a kalitka rácsába befűzni.

A tőtávolság egyelés után 10-15 cm.
Sortávolság:35- 40 cm. Én 3 sorban szoktam vetni egymás mellé , egy sor kb 20-25méter hosszú.
Vegyszert egyáltalán nem alkalmaztam.
Erről a területről 6 gyümölcsös ládányi fürtös kölesem lett. A vetőmag nem volt szőrös, de a betakarított termés enyhén az lett. Papagájoknak jó, az én exotáim is fogyasztják és semmi bajuk nem lett tőle >koppkoppkopp< . Úgyhogy akinek van helye-ideje-kedve az nyugodtan belevághat. Sokkal olcsóbb mint keresekedésben megvenni és tudod, hogy mit esznek a madaraid.

Remélem tudtam segíteni.

_________________
http://www.tamasmadarai.5mp.eu
Tisztelettel: Főnyest
V151 10593


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 dec. 16, 17:37
Hozzászólások: 2237
Tartózkodási hely: Kondoros
Valódi név: Nagy Tamás
   
 
Hozzászólás 2009 jan. 4, 18:13 
Helló Krissz!

Köszönöm a válaszodat!

Üdv.: Tamás

_________________
http://www.tamasmadarai.5mp.eu
Tisztelettel: Főnyest
V151 10593


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 ápr. 10, 20:27
Hozzászólások: 213
Tartózkodási hely: Battonya
Valódi név: Nagy Éva
   
Hozzászólás 2009 jan. 4, 18:07 
Tamás :!:
Én is arra készülök, hogy tavasszal a kertembe kölest vetek, hogy nekem is legyen saját, és ne kelljen venni.
Tudnál segíteni azzal, hogy leírod, hogy te hogyan csináltad :?: (pl. jó-e a boltban kapható etethető köles, mikor kell vetni, milyen mélyre, és mit kell vele csinálni, ha kikelt)
Köszi előre is: Évcsi

_________________
A leghatékonyabb környezetvédő az emberevő cápa...


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 7, 20:28
Hozzászólások: 436
Tartózkodási hely: (Baranya megye)Szűr
   
 
Hozzászólás 2009 jan. 4, 17:43 
Üdv Tamás.
Én is kint tárolom és szerintem semmi baja sem lesz.

_________________
Varga Krisztián


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 dec. 16, 17:37
Hozzászólások: 2237
Tartózkodási hely: Kondoros
Valódi név: Nagy Tamás
   
Hozzászólás 2009 jan. 4, 12:38 
Sziasztok!

Idén elég sok fürtös kölesem termet. Jó részét fagymentes helyen tudom tárolni. Az lenne a kérdésem, hogy amelyik fürtös kölesem betakarítástól kezdve kint lóg felkötve a tető alatt (eső nem éri) és többször megfagyott etethető-e a madarakkal, vagy dobjam ki? Tud nekem valaki ebben segíteni?

Előre is köszönöm!

_________________
http://www.tamasmadarai.5mp.eu
Tisztelettel: Főnyest
V151 10593


 
Offline
Csatlakozott: 2006 dec. 19, 11:03
Hozzászólások: 6
Tartózkodási hely: Szentistván
   
 
Hozzászólás 2006 dec. 21, 0:04 
Köszönöm a tanácsot de megoldoldot magátol ugylátom rendben van a kiss tojom.


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
 
Hozzászólás 2006 dec. 19, 21:14 
A hét az már általában a felső határ, de nem ritka jelenség.
Az átlagos tojásszám az 5 - 6 db.

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
Csatlakozott: 2006 dec. 19, 11:03
Hozzászólások: 6
Tartózkodási hely: Szentistván
   
 
Hozzászólás 2006 dec. 19, 14:56 
Kösszönö a tanácsot most ugylátom ül a fészekben, még várok vele utána megfogadom a tanácsodat hátha rendbejön vagyis megtojik.És azlene még a kérdésem menyi tojást szokot rakni mert ha tényleg nemtud megtojni akkor ez már a hetedik tojás lenne.


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
 
Hozzászólás 2006 dec. 19, 14:22 
Szia Sance !

Óvatosan fogd meg a tojót a bal kezedbe, úgy hogy a hasát kitudd tapogatni. Ha a kloaka meg van duzzadva és kemény akkor tojáselekadása van. Ezt úgy tudod megszüntetni, ha egy szemcseppentővel a kloakára cseppentesz egy csepp étolajat és nagyon óvatosan a kloakába símogatod. ( legjobb egy fültisztítóval elvégezni)
Utánna meleg helyre 3o - 35 C fokra helyezed (lámpa alá) és csumizt adsz neki enni, meg ivóvizet. Ha szerencséd van a madárnál megindul a tojás. Ezt naponta 3 x is megismételheted vele. Összetőrni nem ajánlatos a tojást, mert belepusztulhat a tojód. Ha nem ez a gond akkor is rakd melegre, ha hasmenése is van adjál neki aktív szenet (carbon tabblettát patikában kapsz)

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
Csatlakozott: 2006 dec. 19, 11:03
Hozzászólások: 6
Tartózkodási hely: Szentistván
   
Hozzászólás 2006 dec. 19, 11:54 
Sziasztok!
Azlene a kérdésem van egy pár Zebrapintyem,és most végre letojtak eddig összesen 6 db tojást de az elsöt összetörték,igy maradt ött ma regere lett meg a hatodik és ma regere tojo gubaszt vagy inkáb olyan furcsán ül az ülökén rögtön leül,meg a kalitka aján ül pont a fészek alat mintha ottlene a fészke.De tegnap még semi baja sem volt Léegyszives akki tud segitsen milehet vele a gond.

elöre is KÖSZÖNÖM!!!!!


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 39 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  

Pontos idő: 2024 márc. 29, 16:42
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO