Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 21 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal 1, 2  Következő
Szerző Üzenet
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 9, 19:15
Hozzászólások: 149
   
Hozzászólás 2011 nov. 10, 19:11 
Köszönöm a választ!
"egy megfelelő méretű röpdében nyugodtan tarthat bárki egy olyan madarat, aminek már a szülei, nagyszülei sem voltak soha a természet részei."
Ebben egyetértünk.

_________________
http://bullfinch.info/


 
Offline
Csatlakozott: 2011 aug. 11, 19:40
Hozzászólások: 14
Valódi név: Arató Soma
   
Hozzászólás 2011 nov. 10, 15:16 
Ottó írta:
aratos írta:
Sziasztok!

Arról szeretnék érdeklödni, hogy lehet-e jelenleg himalája tengelicet legálisan tartani hazánkban, azaz hivatalosan fajnak (Carduelis caniceps) vagy alfajnak (Carduelis carduelis caniceps) van nyílvánítva?
Valamint milyen igényei vannak, eleség, hely stb.
És külföldi börzéken milyen gyakori, valamint mennyibe kerül?
Közületek van valakinek?

Köszi!


Szia Soma!
Két kérdésem lenne:
Te mint terepmadarász hogyan vélekedsz a madarak zárt téri tartásáról?
A kérdéseidet provokációnak szántad vagy valóban szeretnél ilyen madarakat?


Szia!
Nem, nem provokáció volt a célom, tényleg érdekel a madártartás, tenyésztés is.
A másik kérdésre válaszolva, egy megfelelő méretű röpdében nyugodtan tarthat bárki egy olyan madarat, aminek már a szülei, nagyszülei sem voltak soha a természet részei.
Mondom ezt úgy, hogy a legtöbb madarász valószínűleg teljesen mást gondol erről.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 9, 19:15
Hozzászólások: 149
   
Hozzászólás 2011 nov. 10, 9:27 
aratos írta:
Sziasztok!

Arról szeretnék érdeklödni, hogy lehet-e jelenleg himalája tengelicet legálisan tartani hazánkban, azaz hivatalosan fajnak (Carduelis caniceps) vagy alfajnak (Carduelis carduelis caniceps) van nyílvánítva?
Valamint milyen igényei vannak, eleség, hely stb.
És külföldi börzéken milyen gyakori, valamint mennyibe kerül?
Közületek van valakinek?

Köszi!


Szia Soma!
Két kérdésem lenne:
Te mint terepmadarász hogyan vélekedsz a madarak zárt téri tartásáról?
A kérdéseidet provokációnak szántad vagy valóban szeretnél ilyen madarakat?

_________________
http://bullfinch.info/


 
  
Hozzászólás 2011 nov. 8, 13:10 
Néhány gondolat a téma felvetőjének, és természetesen másoknak is. Madarász körökben eléggé elismertnek számít a Bird Life . Az itt megjelent madártani információk szerint carduelis caniceps nek, tehát fajnak van írva. Az adat elég friss 2011/08/ 11 Az én ismereteim szerint a fajt Vigors,1831 ben írta le, subuláta alfajt Gloger,1833 ban a paropanisi alfajt Kollibay, 1910 ben írta le. Természetesen a carduelis caniceps min fajról és az alfajairól van szó. Nem akarok senkit se meg győzni főleg nemlétező T. hivatalnokokat csak szerény tudásommal próbáltam segíteni egy kérdezőnek.


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 nov. 6, 23:30 
G2 írta:
Ezek a madarak sosem voltak a természet részei.

Azt hiszem ez a kulcsmondat.

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2007 júl. 28, 21:48
Hozzászólások: 295
Tartózkodási hely: Jászárokszállás
Valódi név: Görbe Gábor
   
Hozzászólás 2011 nov. 6, 22:58 
Helló Mindenki!

Nem akarom tovább élezni a helyzetet, de itt egyszerű állattartási problémáról van szó. A hivatal hiába nem akarja elismerni, akkor is. Teljesen mindegy milyen fajú a madár és hogy, védett-e az részletkérdés. Ezek a madarak sosem voltak a természet részei. A legegyszerűbb elmagyarázni, hogy egy magántulajdonban lévő madár másik magántulajdonba való átkerüléséről van szó, pongyolásan. A magántulajdonhoz azonban a hivatalnak az égadta világon semmi köze nincs. Ezek a madarak már "háziasodtak", és sok faj hibridizálódott is. Semmi köze a természetvédelemhez. Egy faj lehet védett, mint most a tengelic, így van ez helyes védjük is, de amit én vásárolni akarok mondjuk másik tagállamból, tenyészetből zárt gyűrűs példányt, és meg is veszem, akkor én mivel szennyezem, vagy károsítom a környezetet???? Ha valaki tudja mi az az ellenőrzött környezet, akkor tudja miről beszélek...

Üdv:
G.G.

_________________
G2


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2008 dec. 9, 22:21
Hozzászólások: 318
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr Sátorhelyi tamás
   
Hozzászólás 2011 nov. 6, 19:35 
Sziasztok!

Azt, hogy alfaj vagy külön faj, tényleg csak tudományos cikkel lehet bizonyítani.

Kígyós példa:
Régen a Morelia nauta a Morelis amethistina egyik alfaja volt. Amikor megjelent a veszélyes állatok tartásáról szóló rendelet, mindkettő veszélyes állattá vált, függetlenül attól, hogy a M. nauta sokkal kisebb testű, és ezért nem érdemelne veszélyes státuszt.

Miután a rendszertanászok az alfajt új fajként leválasztották a többi ametisztpitonról, már nem szerepelt a veszélyes állatok között. A fajt tartó terraristák a Magyar Természettudományi Múzeumtól kértek egy levelet, ami bizonyítja a megjelent források hitelességét, tehát, hogy a tudomány jelenlegi állása szerint két fajról van szó. Ezt a hivatal minden további nélkül elfogadta. (remélem pontosan emlékszem a részletekre)

Persze ettől a Morelia amethistina "veszélyes" maradt...
(A "veszélyes" állatok tartásának szabályai nem lettek életszerűbbek)

üdv:


emys

_________________
Sátorhelyi Tamás

http://www.exopet.hu/


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 nov. 6, 15:58 
carduelis írta:
Az ismeretlen T.hivatalnok biztosan alátámasztotta álláspontját ,és természetesen ha nem tudjátok megcáfolni akkor higgyetek abba.

Nem értelek.. nem tudod te valahogy bebizonyítani, hogy nincs neki igaza? Ha csak azt tudom állítani, hogy "De nekem azt mondták" azt senki sem fogja komolyan venni. Amúgy Ottónak lehet igaza ebben a kérdésben, mármint őt sem támadták le a kommandósok a madarai miatt valószínűleg pont azért amit ő is mond, hogy nem mernének bekockáztatni egy pert, mert elvesztenék. Szóval akár igaza van a nevenincs hivatalnoknak akár nincs, de ha igazoltan tenyészetből származik, akkor tarthatónak kell(ene) lennie.

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
  
Hozzászólás 2011 nov. 6, 15:54 
Az ismeretlen T.hivatalnok biztosan alátámasztotta álláspontját ,és természetesen ha nem tudjátok megcáfolni akkor higgyetek abba.


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 nov. 6, 15:37 
carduelis írta:
Valószínű rossz helyen keresed. Számodra mi lenne a hivatalos?

Min bárki más számára is... a Wikipédia pl nem az. (Ott amúgy alfajként van feltüntetve). Hivatalosnak én a tudományos cikket, szakfolyóiratot vagy szakkönyvet tekintem. Vagy akár az interneten található információt, ahol van hivatkozás az eredeti forrásra is. Ilyet sajnos nem találtam :(

Ugyanakkor szerintem a problémát továbbra is az okozza, hogy ha a T. Hivatal azt mondja nincs igazunk, akkor azt baromi nehéz megcáfolni... :evil:

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
  
Hozzászólás 2011 nov. 6, 15:17 
Valószínű rossz helyen keresed. Számodra mi lenne a hivatalos?


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 nov. 6, 14:54 
G2 írta:
Szóval ki volt az a szakértő?

Akit kapcsoltak. Sajna a nevet nem írtam fel. Férfi volt...

(Amúgy azóta sem találok olyan hivatalos információt ami alapján meg lehetne hazudtolni a "szakértő" állítását).

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2007 júl. 28, 21:48
Hozzászólások: 295
Tartózkodási hely: Jászárokszállás
Valódi név: Görbe Gábor
   
Hozzászólás 2011 nov. 6, 11:40 
Sziasztok!

Kedves Warhawk, az lenne a kérdésem, hogy kitől kaptad az információt:
Warhawk írta:
a T. Hivatal (Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi. Felügyelőség) sem így tudja.


Szóval ki volt az a szakértő?

Üdv:
G.G.

_________________
G2


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 9, 19:15
Hozzászólások: 149
   
Hozzászólás 2011 nov. 3, 10:51 
Sziasztok!
Nem a hivatalok döntik el az alfaj, faj kérdést.
Nincs olyan tenyésztett madár ami hazánkban nem tartható és egyetlen jogszabály sem tiltja a tenyésztett madarak tartását. A hazai tiltás kizárólag a természetből fogott madarakra vonatkozik. Több mint egy év eltelt azóta hogy bejelentettem a süvöltőimet. Még mindig nálam vannak. Sem bírság sem határozat nem született az ügyemben, gondolom azért hogy ne tudjam perre vinni a dolgot. A 292/2008. (XII. 10.) Korm. rendelet ami az EK rendeletek hazai végrehajtási utasítása mindent megfogalmaz az igazolhatóan tenyésztett madarakkal kapcsolatosan.

_________________
http://bullfinch.info/


 
  
Hozzászólás 2011 nov. 3, 10:40 
Miből gondoljátok hogy a felügyelőségen jobban tudják, lehet hogy Ők se találtak semmit de lehet hogy nem is kerestek. Egyébként a faj négy alfajra van bontva. A cites az szabályoz ,a himalája tengelic milyen listán van??? A legális tartástól miért kellene aggódni??? Figyelmetekbe ajánlom az idevonatkozó Magyrországon is hatályos eu-s rendeletet. Számomra nem életszerű hogy hogy egy olyan faj ami mégcsak nem is európában él Magyarországon hogyan lehet védett????????????


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 dec. 9, 13:28
Hozzászólások: 921
Tartózkodási hely: Nyírtura
   
Hozzászólás 2011 nov. 2, 16:50 
Helló

Az alfaj, faj kérdés mindig bonyolult. Lehet hogy vannak országok ahol a köztudatban, sőt, esetleg néhány tudományosabb forumon is külön faji státusszal bír, de eddig én sem láttam egyetlen tudományos publikációt sem, ahol hivatalosan fajjá nyílvánították volna. Nézzétek meg az IUCN vörös listáját, ott sem szerepel Carduelis canniceps. Ettől függetlenül lehetséges, hogy nemsokára bejelentik a szétválasztását, de addig is itthon VÉDETT. Mondhatod azt Laci, hogy legális, de te is tudod, hogy ha a hivatal emberei ilyet találnak valakinél, az nagyon hosszas procedúra elé néz, ami nagy eséllyel az ő kárára fog végződni.

_________________
Varga Sándor
http://avikultura.blogspot.com/


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 nov. 2, 16:39 
Nem kötözködés képen mondom, de ...

carduelis írta:
Már egy ideje önálló faj ,amit további alfajokra bontottak.

Ezzel kapcsolatban az a baj, hogy nem sikerült találnom egyetlen egy "hivatalos" anyagot sem erről. Ez persze a kisebbik baj lenne, de a T. Hivatal (Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi. Felügyelőség) sem így tudja. Félő, hogy akkor máshol sem...

carduelis írta:
Magyarországon annyira védett mint modjuk a jákó papagáj.

Ez egy rossz példa, az ugyanis egy CITES védett faj, így nálunk is vonatkoznak rá a tartásával tenyésztésével kapcsolatos szabályok.

carduelis írta:
Természetesen legálisan lehet tartani, nemtartozik az olcsó madarak közé ez igaz.

Én sajnos nagyon félek, hogy a fent említett okok miatt ebből baj származna, ha valaki előzetesen nem kér (kap?) rá engedélyt vagy nem kap papírt arról, hogy nem kell rá engedély... (telefonon érdeklődtem és viszonylag udvariasan közölték, hogy ez védett madár és ne erősködjek, hogy nem alfaja a tengelicnek). Tényleg nem tudom kinek van igaza...

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
  
Hozzászólás 2011 nov. 2, 12:06 
Már egy ideje önálló faj ,amit további alfajokra bontottak. Magyarországon annyira védett mint modjuk a jákó papagáj. Természetesen legálisan lehet tartani, nemtartozik az olcsó madarak közé ez igaz.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 dec. 9, 13:28
Hozzászólások: 921
Tartózkodási hely: Nyírtura
   
Hozzászólás 2011 nov. 1, 21:23 
Szia

Bizony alfajnak számít, így Magyarországon védett, engedélyt rá nagyon nehéz szerezni. (ha ködfoltos párducot szeretnél tartani, azt nehéz munkával talán át tudnád vinni a hivatalon, de ezt az alfajt nem igen). Nem sok jóval bíztatlak, nem túl gyakori börzéken. 7 éve Németországban 50 euró volt darabja, sokáig gondolkodtam rajta, hogy veszek egy párat. Mostanra még ritkábbá vált, 600-800 euró is lehet egy pár. Igényei nagyjából az európai tengelic igényeihez hasonlóak. Már Magyarországon is tenyésztették ezt az alfajt sikerrel.

_________________
Varga Sándor
http://avikultura.blogspot.com/


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 nov. 1, 15:29 
aratos írta:
azaz hivatalosan fajnak (Carduelis caniceps) vagy alfajnak (Carduelis carduelis caniceps) van nyílvánítva?

Alfajnak. A kérdésed többi részére sajnos nem tudom a választ :(

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 21 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  
cron

Pontos idő: 2024 márc. 28, 16:34
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO