Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával





Fórum szabályok


>>> Általános fórumozási szabályok <<<



Hozzászólás a témához  [ 176 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Következő
Szerző Üzenet
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2012 okt. 2, 17:03 
Nagyon furcsállom hogy R1 (visszakeresztezett) nemzedéket nem lehet előállítani, miközben F1-et néha nehezen elképzelhető összeállításokból is lehet !?

Első ránézésre bármelyik fajnak önmaga hibridjével kisebb genetikai különbözőséget kell áthidalnia mint, amit már sikeresen áthidalt az idegen fajjal vasló párosodáskor!?

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 szept. 17, 11:27
Hozzászólások: 503
Tartózkodási hely: Székesfehérvár Tel: +36-30/ 896-6374
Valódi név: Cserna Zoltán ifj.
   
Hozzászólás 2012 okt. 2, 11:46 
kanary71 írta:
Hello .Bocs tűz x kanárira gondoltam. De ha jól tudom ez áll fent a tűz x magellán hibridnél is. Leho légyszíves írd meg szerinted milyen esélyt látsz egy 3éves c .carduelis x c. barbata hibridben.A két alap fajon kívül mivel raknád párba. Üdv.kanary71



Sziasztok!

kanary71 erről a pasztáról (Carduelis carduelis x Carduelis barbata) regélt nékünk, ami ugyan nem kanári hibrid, de talán teccetős:

Kép



Kép


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
Hozzászólás 2012 okt. 1, 21:28 
Szia Anti,

sajnálom hogy a fórumotok elszállt. De nem csak a tiétek, gyakorlatilag az egész forumx megszűnt. Kitudja mennyi fórum üzemelt ott, több száz, vagy akár ezer. Tudom ez nem vigasztal senkit sem.
Nem hiszem hogy "valaki ki akart nyírni valamilyen fórumot" ok van a háttérben, egyszerűen csak vége a szolgáltatásnak...


 
Offline
Csatlakozott: 2008 jún. 19, 17:01
Hozzászólások: 249
   
Hozzászólás 2012 okt. 1, 19:59 
Néhány rövid gondolat a kísérletező kedvű madarászokhoz!
Ne ijedjen meg senki, most korábbi szokásommal ellentétben, nem kezdek újabb oldalakat írni. Egyetlen célom, hogy ezúton sok sikert és kitartást kívánjak annak a néhány madarásznak, akik a madarak keresztezésével ismeretlen utakon próbálnak érdekes és fontos tapasztalatokat szerezni. Ezeket az ismereteket a monori börzén nem tudjátok majd nyereségekkel nyugtázni. Ott csupán az számít, legyen vevő! Ennek ellenére a sok lemondás és kudarc is meghozhatja az öröm forrását egy-egy szép hibrid megszületésével. Az európai fajok tartási tilalma ellenére is végtelen lehetőség adódhat a fajok közötti keresztezésekre. Nagyon fontos, hogy előzetesen döntsétek el, hogy mit szeretnétek és a várható utódnak mi a jövőbeni sorsa. A rossz választás sok verébszínű madarat eredményez, amiket vagy „sorsára” bízva elengeditek, vagy évekig megtűrve etetitek helyet-takarmányt feleslegesen elpocsékolva. A csicsörkés fórumunk megszűnt, pedig ott igyekeztünk egyedi elméleteket, tapasztalatokat átadni, pontosan avval a céllal, hogy azokat a buktatókat elkerüljétek, amiket a százévesek saját kárukon megtapasztaltak. Valakiknek nagyon csíphette a szemét a fórum, így egy hihetetlen gazdag anyag elszállt. Saját elméletemet a színekkel kapcsolatban sokan ismerhetitek. Tudhatjátok azt is, hogy a kanárik kialakulásáról a mai napig szemben állok a legendákkal. Szemben állok, mert ez ellent mond a józan paraszti észen túl, a természeti tőrvényeknek is. Ezeket most nem kezdem el ismételgetni, helyette megemlítek néhány gondolatot. Az európai fajok tartása még a vezetőink érthetetlensége miatt a mai napig tilos! Az UNIÓS szokásjog valahogy a határon belül nem akar begyűrűzni. Közöttük akad nagyon sok szép keresztezés, de a kanári keresztezések a csicsörke kivételével meddők! Színezni csak azokat az utódokat lehet, ahol a kanári is színezhető. Termékeny utódra számíthatunk, ha serinust serinussal, carduelist carduelissel keresztezünk. Itt azok színezhetők, amelyekben a sárga, vagy piros a szülőmadarakban felismerhető. /genetika/ Elsősorban a piros színt hordozó madaraktól várhatunk szépen színezhető keresztezett utódot. Pontosan ezért próbálkoznak és próbálkoztak sokan a tűzpinttyel. Sajnos a kanáris „történet” nagyon elterelte a figyelmet a többi fajról, pedig a délamerikai carduelis rokonai sok szép meglepetéssel kecsegtet. Tehát ne az afrikai serinus mozambikustól várjunk termékeny utódot, mert az nem lesz, mert ő a kanári rokona. Őt keresztezzétek a kanárival! Viszont a Red Siskint azaz a Carduelis cucullatát keresztezzétek, mondjuk a Carduelis notata-val, Carduelis siemiradzkii-vel, Carduelis magellanica-val, C. atrata-val, de nem sorolom tovább. Nézzétek meg, a rajzolatok a méretük is annyira hasonló, hogy szinte kiszúrja a szemünket. Szinte azt feltételezhetnénk, nagyon leegyszerűsítve, hogy a fekete atrátától a sárga átmeneten keresztül eljutottunk a piros tűzcsízig. A mexikói pirók könnyen elérhető, nagyon sok fajjal keresztezhető, de rossz választás esetén sok a verébszínű utód. Az egzóták között nekem tetszettek a gyémánt zebra, gyémánt ékfarkú hibridjeim, de mind terméketlen volt. Még egyszer sok sikert! Üdv. Lakó Antal


 
Offline
Csatlakozott: 2008 jan. 17, 18:02
Hozzászólások: 196
Tartózkodási hely: Albertirsa
   
Hozzászólás 2012 szept. 30, 12:53 
Akkor marad a krumplis zsák esete,ha már ebből kell dolgozni.Igen az üzenet visszaolvasása után néztem a szülőket és a fordított felálláshoz saccoltam, de szerintem a tűz x kanári hibrid tojóval kevés inkább nulla esélyt látok.Viszont beszerzés kérdése tűzxmagellán tojóra igen jó esélyt látnék.


 
  
Hozzászólás 2012 szept. 30, 12:45 
üdv. A madár hím és teljesen c. carduelis fekete maszkkal,mi a véleményed kanári tojóról,vagy tűz x kanári hibrid tojóról? Az általad említett madarak nem állnak a rendelkezésemre.


 
Offline
Csatlakozott: 2008 jan. 17, 18:02
Hozzászólások: 196
Tartózkodási hely: Albertirsa
   
Hozzászólás 2012 szept. 30, 12:32 
Üdv kanary71!Először is elnézést kérek az értetlenségért ismét de a szóban forgó madár neme számomra ismét nem derült ki. :shock:
Tételezzük fel,hogy tojó és ha rávehető a tojásrakásra akkor szerintem minden további nélkül esélyt látok rá, hogy továbbmegy, de szerintem ez lesz a nehezebb feladat mert ezekre a madarakra nem jellemző a kiváló fészekrakási ösztönök vagy tulajdonságok.
Tételezzük fel,hogy hím és be van indulva én még a krumplis zsákra is ráengedném :wink: , viccet félretéve mivel nincs kép a madárról de feltételezem a ZŐD szín dominál ezért én egy magellán tojóval próbálkoznék és vagy feketecsízx magellán tojó lenne a befutó a felmenőkön kívül.
De ez csak egy szerencsésnek mondható hobbysta véleménye. :) :P :D


 
  
Hozzászólás 2012 szept. 30, 11:11 
Hello .Bocs tűz x kanárira gondoltam. De ha jól tudom ez áll fent a tűz x magellán hibridnél is. Leho légyszíves írd meg szerinted milyen esélyt látsz egy 3éves c .carduelis x c. barbata hibridben.A két alap fajon kívül mivel raknád párba. Üdv.kanary71


 
Offline
Csatlakozott: 2008 jan. 17, 18:02
Hozzászólások: 196
Tartózkodási hely: Albertirsa
   
Hozzászólás 2012 szept. 29, 19:27 
kanary71 írta:
üdv.tudomásom szerint a tűzpintyhibrideknél a tojók másod éves koruk után termékenyek, közel 100 % ban.

Hát én is ezt írtam le csak nem mindegy mivel van keresztezve :oops: Mert itt ebből még nem derül ki a másik nem fajtája.
A kanárival nyert keresztezésből a tavaly előtti évben volt 2db harmadéves tojó madaram amiket próbáltam kanárira és tűzpintyre is visszavinni. Az egyik tojó kiválóan harmonizált mindkét fajjal párzott gyönyörű fészekcsodát rakott de sajnos tojást egy darabot sem tojt( állítólag felszívódott benne)és így ment 20 nap üres fészken való kotlásig, majd megszakítottam a folyamatot.
A másik tojó megy mint egy jobbféle tojótyúk tojta az üres tojásokat és itt sem lett semmi eredmény.
Idén tenyészetbe fogtam egy tavalyi tűzkanári f1-et párzott, ragyogóan etette a kanári, majd tűz párját de sajnos itt sem volt eredmény(de hátha 2 évesen ez a helyzet másképp lenne)
Mint már több alkalommal is kiderült más teljesen sterilnek tartott madarat is tovább vittek már f2-be erről drága jó barátom Hermann Ottó többet tudna mesélni, hiszen ő több ilyen madarászt is ismer személyesen.
Tervek volnának jövőre is csak most a költözéssel egy nem kicsit behatárolódik a tenyészhelyük.De remélem legalább hátha mások is megszólalnak illetve beszámolnak a topkba az eredményeikről vagy a tapasztalataikról.


 
  
Hozzászólás 2012 szept. 29, 12:57 
üdv.tudomásom szerint a tűzpintyhibrideknél a tojók másod éves koruk után termékenyek, közel 100 % ban.az információt osztrák madarász barátomtól származik. Mülhm Helmutt -tól 2011- ben a párizsi vb-n 3 lett tűz x kanári hibridekkel kollekcióban.többszörös osztrák bajnok.tiszta vérben és hibridekkel is foglalkozik tűz,magellán,tengelic,kanári.A szerbektől is hallottam ezt az infot a témában.A következő költési szezonban én is kísérletet teszek a tűzhibrid tojómmal. üdv.


 
Offline
Csatlakozott: 2008 jan. 17, 18:02
Hozzászólások: 196
Tartózkodási hely: Albertirsa
   
Hozzászólás 2012 szept. 29, 11:01 
Ennél a fajnál még nem láttam és nem is hallottam ilyen esetről.Mivel a hybrid tojó 100%-os sterilitásáról szólnak az irodalmak a hybrid hímeknél is csak szerény (majdnem :lol: ) elhanyagolható százalékról szólnak az eredmények de itt is csak kanári tojóról hallottam, hogy sikeresen visszakeresztezték. http://i60.servimg.com/u/f60/09/00/19/55/51135811.jpg
Viszont más csízféléknél már voltak itthon is sikeres eredmények PL: Antalfalvi Jánosnál tűzxmagellánhttp://antalfalvi.mindenkilapja.hu/#/gallery/22586940/renderimages/22587068/tuzcsizxmagellan-csiz-hibridek, vagy nem utolsó sorban Dr Bodrogközi Zoli bácsinál még a feketecsízx magellán is sikerült.Remélem a linkek nem sértenek semmi sz.jogot, de inkább büszkék lehetnek azok a tenyésztő akinek már sikerült ilyen eredményt elérni.Sajnos itt a fórumon eléggé kevesen szolnak hozzá és volt idő mikor egy másik fórumon eléggé hasznos hozzászólások mellett meg is lehetett tekinteni ezeket a madarakat.
Nem linkelek egyesével de itt lehet nézelődni a gugli fordító segítségévelhttp://eurobird-and-co.forumactif.com/t3193-tarin-rouge-x-canari-f1-f2-f3-etes-vous-d-accord és http://eurobird-and-co.forumactif.com/f5-metis-et-hybrides
Jó nézelődést.


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2012 szept. 29, 6:23 
Hallott már valaki olyanról, hogy tűz F1 x tűz (vagy fordítva) visszakeresztezés sikeres volt?

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2012 szept. 27, 21:51 
Én nem látom ezt ilyen egyszerűnek.
Márciusban vettem valakitől Monoron két szép "bronz" tojót. Egymás mellet nézve az egyik picit narancsosabb volt, mint a másik. Egész nyáron nem kaptak mesterséges színezőt, csak egyformán natur kaját( zöld levelek, éretlen magok és némi tojásos gyári). Most az egyik tojó tiszta élénk zöld (zéró piros), a másik jó narancs sárga. (A harmadik, a lizard F1 , ugyan azt eszi ,de alig van lipokróm színe). Az idei kivedlett fiataljaim szintén narancsosak ,de kevésbé mint az öreg tojó.
Ez a tapasztalat azt mutatja, hogy egyrészt igaz, hogy a nem piros madár is nagyon jól " festhető" pirosra, másrészt van genetikai alapja is a piros/nem piros különbségnek.
Hogy aztán a genetikai különbözőség keresztezéssel jött létre, vagy a kanári fajon belül alakult ki mutációval, azt nem tudhatom.
És úgy látszik, van lapja a meglátásnak, hogy van különbözőség a szín felvevő képességben is.
Akár ez a tulajdonság is eredhet a fajon kívülről, de a mutáció sem zárható ki.

Az a tulajdonság amire szelektálni lehet, azaz öröklődik , az mindig (az első perctől fogva) genetikai tulajdonság!

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
Csatlakozott: 2008 jan. 17, 18:02
Hozzászólások: 196
Tartózkodási hely: Albertirsa
   
Hozzászólás 2012 szept. 26, 21:45 
Visszatérve a vörös kanári legendájához amit Shama többször is több oldalról kifejtett nekem is volna egy saját elméletem.
Miszerint a 14. képen a rúdon ülő két tűzpinty keresztezés mindkét tagja hím az egyik intenzívebben míg a másik (narancssárga jelző gyűrűs) kevésbé volt színezhető.A sapkájuk mindkettőnél kezd kialakulni de nem is ez a lényeg.Szerintem is a kanárit nem feltétlenűl kellett más fajjal keresztezni ahhoz, hogy piros madarat kapjunk csak le kellett szelektálni olyan madarakra amelyek felveszik a színezőt és ezekből szelektáljuk le és alakítunk ki belőlük egy tenyészállományt amelyek már genetikailag is hajlamosabbak lesznek ezt a tulajdonságot örökíteni.

más...
A 16. képen valahol a mexi pírók szárnyánálbal fentről van a narancssárga jelzőgyűrűs hím mellette egy kissé kenderike fizimiskával rendelkező tűzpinty keresztezés amely rajzolat szerint inkább tojó de ordítva fütyörészik.Ők mindhárman itt a fórumon már szerepelt testvér madarak.
Aki még emlékszik itt a fórumon arra a zöldes színű tűz keresztezésre ő is itt szerepel a képeken és, és ahogy anno André is mondta a színezőtől neki is alakul a színe.Bár nekem ezzel a narancs színnel jobban tetszett. :lol: 4,5,10,11,12,13,15,17,18,19 képeken szerepel.
A magellán keresztezésekről jóval kevesebb kép készült de itt a színek is kevésbé mutatósak úgy látom talán egy hím és egy tojó lesz az elsőkből.
Sajnos a fotók nem tudják visszaadni a madarak természetes valós szépségét. :wink:
Na egyenlőre ennyi.


 
Offline
Csatlakozott: 2008 jan. 17, 18:02
Hozzászólások: 196
Tartózkodási hely: Albertirsa
   
Hozzászólás 2012 szept. 25, 10:44 
Gondoltam felteszek egy pár képet a már színesedő félben lévő madarakról.
Az első képeken a tűzpinty keresztezések egy része látható mert a következő öt darab még olyan egyforma mint amikor a tojó kitojta. :lol:
Esetenként egy-két tűzpinty,mexikói ill.magellán is fellelhető de egyenlőre csak röpdében tudtam fényképezni.
Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

és az első magellán keresztezésekről pár kép

Kép

Kép

Kép

akik még a fészekben vannak magellán keresztezések


Kép


Kép
Hát egyenlőre ennyi aztán majd jön a magyarázat a képek mellé (amint lesz egy kis időm).


 
Offline
Csatlakozott: 2007 szept. 30, 15:28
Hozzászólások: 540
Tartózkodási hely: 6000
   
Hozzászólás 2012 aug. 19, 23:43 
Csak úgy...
http://kanariefugl.dk/?cat=11

_________________
bb
alakkanari.blogspot.com


 
Offline
Csatlakozott: 2007 szept. 30, 15:28
Hozzászólások: 540
Tartózkodási hely: 6000
   
Hozzászólás 2012 jún. 23, 18:10 
Látom Leho, megvan a fényképezőgép. Sokkal jobbak a fotók és persze a madarak is szépek.
Én is észrevettem néha, hogy mások a tojások. Azt gondoltam, hogy a termékenységgel van kapcsolatban, de aztán kiderült, hogy ez egy baromság.
Az igazság pedig odaát van.....

_________________
bb
alakkanari.blogspot.com


 
Offline
Csatlakozott: 2008 jan. 17, 18:02
Hozzászólások: 196
Tartózkodási hely: Albertirsa
   
Hozzászólás 2012 jún. 22, 14:21 
columba írta:
leho írta:
Most pedig megpróbálom columbának képekkel megmutatni mire is gondoltam a mellén lévő melaninos rajzolattala tűzXkanári hibrideknél.

Mit is kell látnom?
Hogy a pirosak melle nem, a zöldé pedig csíkos?

Bingó :thumright: :08: végül is erről próbáltam képet készíteni de elsőre nem sikerült :colors:


 
Offline
Bronzkoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2008 ápr. 29, 20:51
Hozzászólások: 506
Tartózkodási hely: kistarcsa
   
Hozzászólás 2012 jún. 21, 21:59 
Nálam is vannak idén kék tarka roller tojóXpiros lizard hím keverékek(mielőtt meghökkennének a szakik közlöm,hogy próbálok egy egyedi hangú madarat kitenyészteni :D )
Kilenc fiókából két egyszínű barna(a színezőt nem veszik fel)egy "bronz" és öt tarka fióka lett.Mindössze egy tarka fiókánál mutatkozik a lizard pikkelyes mintázata.
A kérdésedre a választ nem tudom.Én nem tapasztaltam ilyet.

_________________
Üdv:André
http://www.rollermania.site90.net


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2012 jún. 21, 21:28 
andré írta:
Viszont azt nem értem miért mutatod,hogy milyen volt a hasa és milyen lett a háta?!


Gondoltam valakit csak érdekel, hogy a lizard jellegzetes melanin rajza hogyan (nem) örökődik F1- ben.
Megítélésem szerint a hibrid valamivel csíkosabb mint a tiszta színkanáriaim. Kisebb is, és gömbölydedebb alakú. Most éppen nem tudom leállítani. Csak magot, vizet és néha tyúkhurt adok neki , no fészek , no pasi, mégis 3-4 naponta rak egy tojást ide-oda.

Mitől van az, hogy a kanárik egyik- másik tojása jóval kékebb mint a többi, ugyanattól a tojótól?

_________________
Cséplő Árpád


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 176 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  
cron

Pontos idő: 2024 ápr. 26, 16:23
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO