Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 18 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Szerző Üzenet
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
 
Hozzászólás 2007 nov. 14, 11:40 
:54: Díszmadár !

Én viszont nem.

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
 
Hozzászólás 2007 nov. 14, 10:30 
Kedves János,
Előre is köszönöm szépen, akkor én már nem írok nekik...

Díszmadár,
Megkaptam a táblázatot, majd valahogy közkincsé adom.


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
 
Hozzászólás 2007 nov. 13, 18:02 
Jó tudni ezeket és figyelembe is vesszűk majd.

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2007 okt. 14, 19:03
Hozzászólások: 38
Tartózkodási hely: Biharugra
Valódi név: Tőgye János
   
Hozzászólás 2007 nov. 12, 20:22 
Sziasztok!

Egy kis kedvcsináló idézet a Nomenclator Bizottság cikkéből, hogy milyen sok mindenre kell figyelni a helyes névadás során:

„Az állatfajok nevei köznevek módjára írandók, tehát nagy kezdőbetű csak a tulajdonnévi jelzőjű nevek esetében indokolt. Míg egy táblázatban előfordulhat, hogy a magyar fajnév nagy kezdőbetűvel kezdődjék, de ez nem tulajdonnévi voltából adódik, hanem a szerkesztés megkövetelheti, hogy új sorban vagy cellában a szöveg nagy betűvel kezdődjék.

Továbbra is gondot jelentett egyes melléknévi jelzős nevek egybe- vagy különírásának eldöntése. Míg bizonyos jelzők esetében a zoológiai nevek írásmódjáról szóló szabályzat egyértelműen állást foglal (arany, ezüst, törpe, óriás stb.), nem sok támpontot kapunk egyes népcsoportok, etnikumok nevének írásmódjával kapcsolatban (eszkimó, szerecsen, kaffer, japán stb.). Ezeket többnyire mellékneveknek tekintettük, ebből levezetve pedig különírtuk a jelzett szótól.
A magyar állatnévszabályzat nem tér ki a folyamatos melléknévi igeneves névszerkezetek írásmódjára. Az ilyen típusú nevek különírása ellen szól, hogy esetleg azt sugallják, az adott állat ebben a pillanatban végez valamilyen cselekvést (pl. békászó sas), ugyanakkor egybeírásuk azt jelzi, hogy egy külön genushoz tartozó fajról van szó….”

Üdv:
Jani


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
 
Hozzászólás 2007 nov. 12, 19:03 
Szia Jani !
Nagyon jó, jönnek az unalmas téli esték és buvárkodhatunk kedvünkre ráadásúl még hasznos is lesz.
Köszönöm a segítségedet.

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2007 okt. 14, 19:03
Hozzászólások: 38
Tartózkodási hely: Biharugra
Valódi név: Tőgye János
   
Hozzászólás 2007 nov. 12, 18:41 
Sziasztok!

Ma beszéltem az MME Nomenclator Bizottságának titkárával, neki megvannak digitális formában az általuk készített listák, azt ígérte elküldi, azt tovább tudom majd küldeni nektek (Lajos, Csaba és persze annak aki kéri).

Üdv:
Jani


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
 
Hozzászólás 2007 nov. 12, 17:26 
Szia Díszmadár !

Igen küldjed el mindkettönknek átnézésre, biztosan lehet majd használni.

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
IDRE díjas
Csatlakozott: 2006 nov. 9, 12:02
Hozzászólások: 983
   
 
Hozzászólás 2007 nov. 12, 9:09 
Szívesen megosztom, az elkészült részeket főleg, a formáját kitaláljuk.
Annak idején, 2005-ben Karcza Zsolt-tól MME, kértem egy ilyen listát. Meg is kaptam tőle excell fájlban, sajnos ebben akkoriban csak kb. 10%-nál voltak magyar elnevezések.
Atküldök egy mintafájlt, mondjuk a diíszpintyeket mailben. Nem akarom ide bemásolni, mert kicsit széttolná a topikot. Majd várnék reakciót, hogy ilyesmi hasznos lehet-e.


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
 
Hozzászólás 2007 nov. 12, 0:48 
A „diskurzust” természetesen itt a forumon gondoltam megvalósítani, de nem csak ebben a topikban.
A „Fajok nevei, színmutációi.” topik csoportot hoztam létre ennek a témának, hogy ne legyünk csak egy helyre belezsúfolva, hiszen sok megvitatni, beszélni valónk akad majd.

Lajossal némileg átbeszéltük a dolgot és a következő eredményre jutottunk.
Vannak számos elterjed fajok, illetve a köznyelvbe „beívódott” név, amivel azt hiszem nem lesz sok dolog, max a névváltozatokat összegyűjteni. Ezért kezdésnek mondjuk javasolnám ezen fajokkal kezdjük, hiszen itt lehet igazából nagy melléfogás, ezekkel találkozik a legkönnyebben egy „kezdő” madarász.

A színmitációk szintén egy érdekes helyzetet hoz elő hiszen itt is egyértelműen meg kéne határozni hogy bizonyos jellemzők, vagy angol elnevezések mit takarnak, annak mi a nem félreérthető magyar megfelelője. Ez irányban Lajossal egyetértve javaslom hogy azon színmutációkkal foglalkozzunk, amelyet már a COM is elismert mint rögzített és tenyésztett mutáció.



Kedves János,
Szándékszom felvenni a kapcsolatot az említett bizottsággal, remélhetőleg elküldik számomra a listát digitálisan így lehet hogy a levelezgetésre nem lesz szükség. Azért köszönöm szépen a nagylelkűségedet. Ha mégis szükség lenen rá, szólok.

A továbbiakban célszerű lenne az MME bizottságával együttműködni, ezáltal hatékonyabban tudnánk dolgozni és kölcsönösen kiegészíthetnénk egymás munkáját.

Kedves Zsolt,
Köszönjük szépen a jelentkezésedet ebben a témában is, az anyagod bizonyára nagy segítségünkre lenne. Légy szíves valamilyen módon oszd meg velünk.


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
 
Hozzászólás 2007 nov. 11, 20:57 
Nem valószínű, de ki fog derűlni a következő hozzászólásoknál, én bevallom töredelmesen akkor nem ezt jegyeztem fel magamnak a legfőbb problémának, de visszalapozom a jegyzeteket és megnézem a feljegyzést róla.
Valami ilyesmi dereng " jó ötlete van a srácnak "

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
 
Hozzászólás 2007 nov. 11, 20:53 
na kérem nyitott kapukat döngetünk ...

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
IDRE díjas
Csatlakozott: 2006 nov. 9, 12:02
Hozzászólások: 983
   
 
Hozzászólás 2007 nov. 11, 20:52 
Lajos és a két évvel ezelőtti elnökség-vezetőség talán még emlékszik kezdeményezésemre, illetve arra CD-re, melyen többek között ezt is javasoltam. Volt rajta egy vállalási lap, hogy esetlegesen ki vállalja az egyes fajcsoportok kidolgozását. Ha jól emlékszem egy emberke segített akkor benne, Varga Sándor, Debrecenből, talán épp a díszpintyekben.


 
Offline
IDRE díjas
Csatlakozott: 2006 nov. 9, 12:02
Hozzászólások: 983
   
 
Hozzászólás 2007 nov. 11, 20:45 
Hozzávetőleg 90%-os készültségben állok a világ madarainak teljes fajlistájával, táblázatos szerkezetben, world és excell formátumban, a taxonómiai besorolást követő hiearchikus számozással. Az elnevezések többsége a hazai szakirodalom / nagyrészt Lengyel Tibor Madárbarát-lexikonjának/ elnevezéseinek figyelembevételével készült. A lista a következőket tartalmazza:
- latin név
- magyar név /alternatív magyar név/
- német név
- angol név
- alfajok /helyenként a latin néven kívül más nyelven is/

Ez segítene valamit?

Rossz hír:
Nem igen lesz mostanában időm befejezni.. :cry:


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
 
Hozzászólás 2007 nov. 11, 20:40 
Itt a fórumon lesz és ebben a topikban.

Előszőr a hazánkban használatos díszmadár nevekre, név változatokra lennénk kiváncsiak : fajokra, alfajokra, fajtákra vonatkozóan a következők szerint :

A faj, alfaj, fajta : latin neve, az általad ismert magyar neve(i), minél többet ismersz egy fajról annál jobb. (Tehát ne titkold el a név változatokat sem)
Esetleg a hazánkban használatos idegen nevek, elnevezések is.

Jó és sokrétű kutatómunka lesz, hát segítsetek rendet tenni a nevek között.
Ezután a kigyűjtés után készítünk egy ajánlott név, vagy elnevezés gyűjteményt, amit átadunk a szövetségnek bevezetésre, figyelembe véve a már működő maggot által javasolt bizottságot is.

Ötleteket is várunk a kivitelezésre.
Ha van képed róla azzal még nyomatékosabbá teheted az elnevezést( hím , tojó is ) ezt is felrakhatod ide az hiszem itt majd csökkenteni kell a felrakható képek nagyságát, de ez Csaba asztala.

_________________
üdvözlettel : -el-


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára eszterolajos 2007 nov. 11, 20:46-kor.

 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 nov. 8, 16:30
Hozzászólások: 497
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2007 nov. 11, 20:29 
Sziasztok!

VÉGRE!!!!!

Nagyon örülök az ötletnek, vágjunk bele minél hamarabb! A fórumon gondolod Csaba, vagy van valami más technikai elképzelésed??

_________________
Üdvözlettel: Domokos Gyula


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
 
Hozzászólás 2007 nov. 11, 20:29 
Szia maggot !
Ha már csinálsz fénymásolatot én is kérnék egy példányt, küld el nekem utánvéttel.

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2007 okt. 14, 19:03
Hozzászólások: 38
Tartózkodási hely: Biharugra
Valódi név: Tőgye János
   
Hozzászólás 2007 nov. 11, 15:40 
Sziasztok!

Az ötletet csak támogatni tudom. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Nomenclator Bizottsága már elkészítette és meg is jelentette a Nyugat-Palearktiszban előforduló madárfajok jegyzékét, a hivatalosan használható magyar nevek listáját ez az Aquila 1998-1999. számában meg is jelent.
A Bizottság a világon ismert összes madárfajra el akarja készíteni a fajok magyar nevét, ennek első lépcsőjeként az Aquila 2004-es számában megjelent: A Föld lúdalakú, nappali ragadozó- és lilealakú madarainak magyar nevei c. cikk.
Fontos lenne, hogy akár itt a fórum keretein belül létrejöjjön egy lista a díszmadarak magyar neveivel, mert ezt ajánlásként megküldhetnénk a Nomenclator Bizottságnak és az beépülhetne az általuk létrehozott világlistába.
(Csaba: Az Aquila-ban megjelent listát csak fénymásolni tudom, küldj egy postacímet és elküldöm mindkettőt).

Üdv:
Tőgye Jani


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
Hozzászólás 2007 nov. 11, 11:50 
Sziasztok,

Rendszeres problémát, félreértést és fejtörést okoz az hogy ki miként, milyen néven említi meg, vagy használja bizonyos fajok nevét, egyes színmutációk elnevezését.
Kezdők számára pedig teljes káoszt okozhat ha a kezébe vesz egy „rosszul” lefordított könyvet. (lásd „ikerpöttyös” könyv.)

Az MME-nek van egy bizottsága, ahol megvitatják, fajlistát készítenek a vadmadarak magyar elnevezéséről, irányt mutatva azok helyes és elfogadott használatáról.
Ezúton szeretném kezdeményezni, javasolni hogy hozzunk létre közösen egy olyan helyet ahol hasonlóan megvitathatjuk a számunkra érintett fajok neveit, színmutációit.
Ezzel is elősegítve egy majdani, a szövetségben alakuló bizottság munkáját.

Várom a véleményeket, elképzeléseket a témával kapcsolatban.


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 18 hozzászólás ] 



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  

Pontos idő: 2024 márc. 28, 22:01
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO