Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 68 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő
Szerző Üzenet
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 ápr. 10, 20:27
Hozzászólások: 213
Tartózkodási hely: Battonya
Valódi név: Nagy Éva
   
 
Hozzászólás 2008 dec. 29, 19:48 
Sziasztok!
Újabb kérdéseim lennének:
fürjek: King Quail, Californian Quail;
Painted Firetail Finch;
Masked Dove, Rose-crowned Pigeon;
Egyáltalán mi a különbség a dove és a pigeon között? Előbbi galamb, utóbbi gerle?
Neophema grass parrot;
Lehet, hogy ezek közül néhányat szó szerint kell fordítani, de nem merem.
És ne röhögjetek ki, de létezik olyan madár, hogy Cordon Bleu (vagy én értek félre valamit nagyon az anyagban)?
Köszi: Évcsi

_________________
A leghatékonyabb környezetvédő az emberevő cápa...


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 7, 15:39
Hozzászólások: 328
Tartózkodási hely: Tiszafüred
   
 
Hozzászólás 2008 dec. 29, 19:47 
Természetesen a tengerentúl is tisztában vannak az európai helyzettel, mert kapcsolatban vannak a tenyésztőkkel. A hangsúly azon van ebben az esetben, ki mit tekint fahéjnak. T. Martin azt tekinti fahéjnak, ami nemhez kötött, ill. a tollazatból hiányzik a fekete és szürke pigment. Kutatásaikat éppen azért végzik, hogy valami rendszert vigyenek a papagájok genetikájába, és ne felületes megfigyelések alapján adjanak nevet a mutációknak. Azért mert a fiókáknak piros a szemük és fenotípusukban egyeznek a fahéjjal, még nem biztos, hogy a tollazat pigmentáltságának vizsgálata a fahéjhoz hasonló eredményt mutat.
Persze nincs ennek nagy jelentősége, nem is azért írtam. Nyilván kialakít mindenki magában egy véleményt a dologról. Az is valószínű, hogy sok idő kell még ahhoz, hogy egy egységes rendszer kialakuljon, nem beszélve az elnevezésekről.
Szerintem az nem baj, ha egy mutációnak több neve is van, csak akkor azt következetesen alkalmazzuk. Pl. az általad említett aqua=seagreen használata nem gond, csak mindig ugyanarra a mutációra használjuk őket.

_________________
Fegyverneki Attila
www.fegyo76.blogspot.com/


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 nov. 19, 20:53
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
   
 
Hozzászólás 2008 dec. 28, 16:54 
Szia Attila!

A recesszív fahéj fiak szeme is piros az első napokban és fenotípusukban is teljesen megegyeznek a nemhez kötött fahéjokkal.
Európában mind az ékesnél,mind a Schmucknál a recesszív fahéj van jelen-bár pont a napokban olvastam egy holland és egy német tenyésztőről akik nemhezkötöttet is tenyésztenek-,ausztráliában pedig inkább a nemhezkötöttek ismertek.
A blogodon a könyvajánlóban említett Bielfeld könyvben mindegyikkel foglalkoznak.
Azért mert az óceánon túl esetleg nem ismerik,vagy a kutatására még nem került sor,már nagyon régóta léteznek európában.
Érdekességképp megemlítem,hogy a nagyon sok fajnál ismert szürkezöld mutáció,amely tudvalevőleg domináns öröklődésmenetet követ és az ékesnél is ismert és széles körben elterjedt,ennek ellenére hollandiában már két tenyésztőnél is láttam recesszív szürkezöldet-néhol recesszív olívként emlegetik-mely fenotípusában tökéletesen megegyezik a dominánssal.Sajnos nagyon ritka,talán nem is fog fennmaradni,nehezebb tenyészthetősége miatt.(a rec.lutinó fény már el is tűnt,a nemhez kötött kiszorította...most persze milyen jól jöhetne...)
A mutációk elnevezése mindig örökzöld téma,valóban szükség van rá,de amíg a tenyésztők többsége nem használja,nem sokat ér...Már az is előrelépés,ha izabell helyett pallidot,tengerzöld helyett aquát hallani...
Persze legjobb,ha a minket érdeklő fajnak mind az új,a régi és a fantázianevét is tudjuk:)
Néhány link rec. és n.k. fahéj ékesről és Schmuckról:

http://www.neophema.de/vererbungen/schmucksittich.htm

http://www.neophema.de/vererbungen/schoensittich.htm

Üdv:Gábor


Kép
A lakásban csak ez az egy van.

_________________
Kurunczi Gábor

www.neophema.hu


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 7, 15:39
Hozzászólások: 328
Tartózkodási hely: Tiszafüred
   
 
Hozzászólás 2008 dec. 24, 19:41 
neophema írta:
Szia Attila!

Közben én is utána kérdeztem,valóban dilute mutáció,amely hibásan fahéj néven terjedt el.Terry Martyn munkásságát ismerem,a könyvéhez is volt szerencsém,bár jelenleg nem található meg a polcomon.Ékesből Európában tuti nincs nemhez kötött fahéj,az,hogy fahéjnak hívják sok vizet nem zavar a nemhez kötött fahéj felbukkanásáig,helyesen NSL fahéjnak kellene hívni.


Szia Gábor!

Utánanéztem több helyen is az ékesnek!

Az angol nyelvű oldalakon ezt találtam: cinnamon-sex-linked mutation(nemhez kötött)
német nyelvű oldalak: zimt-geschlechtsgebunden(nemhez kötött)
és T. Martin könyve:

Kép

NSL fahéj úgy tudom, hogy jelenleg még nincs(legalábbis nem találkoztam vele sehol!). Azaz nem találtak még olyan autoszomális lokuszt(allélt), ami ugyanazt eredményezi mint a SL cinnamon.
Pl. a lutino vagy a lime esetén van ilyen, a végeredmény SL vagy NSL lutino esetén is ugyanaz, pedig a gének más kromoszómán és lókuszon helyeződnek, ill. a szín kialakulásának teljes háttere nem egyezik.

Kellemes Ünnepeket!

_________________
Fegyverneki Attila
www.fegyo76.blogspot.com/


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 nov. 19, 20:53
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
   
 
Hozzászólás 2008 dec. 24, 17:31 
Szia Attila!

Közben én is utána kérdeztem,valóban dilute mutáció,amely hibásan fahéj néven terjedt el.Terry Martyn munkásságát ismerem,a könyvéhez is volt szerencsém,bár jelenleg nem található meg a polcomon.Ékesből európában tuti nincs nemhez kötött fahéj,az,hogy fahéjnak hívják sok vizet nem zavar a nemhez kötött fahéj felbukkanásáig,helyesen NSL fahéjnak kellene hívni.
Igen,még van szerencsém akvarizálni-112 aksiban-jövőre pont ilyesmi Amano típusu akváriumokat szeretnék,ha egyszer elkészül a nappalink...

Üdv:Gábor

_________________
Kurunczi Gábor

www.neophema.hu


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 7, 15:39
Hozzászólások: 328
Tartózkodási hely: Tiszafüred
   
 
Hozzászólás 2008 dec. 21, 21:50 
neophema írta:
Szia Attila!

A fotót egy barátomtól kaptam és a kép Holland felirata alapján fahéj.
Természetesen nekem is feltűnt,hogy a csőre nem elég világos a fahéjakhoz hasonlóan,viszont dilute mutáció esetén szerintem a madár sokkal sárgább lenne és az evezők is világosabbak lennének.
Az evezők színe alapján akár pallid is lehet.
A fahéj nem csak nemhez kötötten öröklődhet,több fajnál ismerünk recesszíven(NSL) öröklődő fahéj mutációt,pl:ékes,kékhomlokú papagáj.
Persze még több szín is szóba kerülhet(pasztel,misty),de sajnos ezen fajról ritkán hallani felénk:)
Most már kiváncsiságból is szívesen olvasnék véleményeket ezen szinváltozatról.(aztán majd Brimston megkérdezi az Ausztrál kapcsolatát:) )
Kép




Köszi Csabának,a fordítóknak és az egész csapatnak ezért és a hasonló szakmai cikkekért!!!



Szia Gábor!

Elöljáróban csak annyit, hogy a legtöbb hozzászólásom arra épül amit olvasgatok, kiegészítve látottakkal, hallottakkal, saját tapasztalatokkal.
Ha valamit olvasok és nincs azzal kapcsolatban saját tapasztalatom, akkor csak a mű szerzőjére hagyatkozhatok. Jelen esetben is ez a helyzet. Nekem az a tapasztalatom, olvasgatva a honlapokat, hogy a mutációk elnevezésében óriási a káosz(gondolom ezzel kapcsolatban nem árultam el nagy titkot!). Éppen ezért hagyatkozok Dr. Terry Martyn (Ausztrália) munkájára ( A Guide to Colour Mutations and Genetics in Parrots), mert ma szerintem az ő művét tekinthetjük egy logikusan felépített rendszernek a papagájok genetikája terén.
Persze az is igaz, hogy az angol tudásom csapnivaló, így istenigazából csak az engem érdeklő részeket olvastam el rendesen, de a fahéjnál olvastam a véleményét, miszerint amelyik mutáció nem nemhez kötötten öröklődik, azt nem tekinthetjük fahéjnak.
Az adott lórifaj esetében egyértelműen dilute mutációt említ, sőt külön kiemeli, hogy helytelenül szinte mindenhol fahéjnak hívják.
A Neophemák genetikájában egyértelműen nincs saját tapasztalatom, a könyv szerint az általad említett mindkét fajnak van nemhez kötött fahéj mutációja, az én olvasatomban ezek szerint, az ehhez hasonló mutációk nem fahéjnak tekintendők.
Persze ezt nem kell szentírásnak tekinteni, pláne el is olvashattam (fordítottam!!!) valamit :D :D :D :D , de még annyit a szerzőről, hogy világszerte elismert szakember a téma terén, a könyve szerintem olyan, amilyennek lennie kell egy ilyen könyvnek: tömény papagáj genetika 300 oldalon rengeteg jó minőségű fotóval, csak ajánlani tudom mindenkinek.

A végére berakok egy képet teljesen más témában, bár nem tudom hogy akvarizálsz-e még, nekem az a másik hobbim!


Kép

Sajnos nem az én akváriumom!

_________________
Fegyverneki Attila
www.fegyo76.blogspot.com/


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
 
Hozzászólás 2008 dec. 21, 15:06 
Sziasztok,

újra és újra felbukkanó probléma a fűfélék, magok neveinek magyar megfelelői. Fekete Csaba javaslatára próbáljunk meg összerakni egy listát hogy a későbbiekben ez ne okozzon gondot.

Ma amivel találkoztam:
(ha esetleg nem jól "magyarosítottam" valamit, kérlek javítsátok ki)

phalaris = fénymag (kanárifű)
Green panic (Panicum maximum) = guineai fű = mohar
Ehrharta erecta ~ pázsitfű nem találtam magyar megfelelőjét
Veldt oats = Ehrharta longiflora: ez is pázsitfűféle, csak széleslevelű
Winter grass (Poa annua) = Nyári perje
Rye grass (Lolium perenne) = angol perje
Dandelion = kutyatejfélék (gyermekláncfű)
Watergrass, Echinochloa crus-galli = (Közönséges) kakaslábfű
Swamp Grass = Crypsis schoenoides ~ káka?
milk thistle = bogáncs


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 nov. 19, 20:53
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
   
 
Hozzászólás 2008 dec. 20, 23:20 
Szia Attila!

A fotót egy barátomtól kaptam és a kép Holland felirata alapján fahéj.
Természetesen nekem is feltűnt,hogy a csőre nem elég világos a fahéjakhoz hasonlóan,viszont dilute mutáció esetén szerintem a madár sokkal sárgább lenne és az evezők is világosabbak lennének.
Az evezők színe alapján akár pallid is lehet.
A fahéj nem csak nemhez kötötten öröklődhet,több fajnál ismerünk recesszíven(NSL) öröklődő fahéj mutációt,pl:ékes,kékhomlokú papagáj.
Persze még több szín is szóba kerülhet(pasztel,misty),de sajnos ezen fajról ritkán hallani felénk:)
Most már kiváncsiságból is szívesen olvasnék véleményeket ezen szinváltozatról.(aztán majd Brimston megkérdezi az Ausztrál kapcsolatát:) )
Kép


Köszi Csabának,a fordítóknak és az egész csapatnak ezért és a hasonló szakmai cikkekért!!!

_________________
Kurunczi Gábor

www.neophema.hu


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
 
Hozzászólás 2008 dec. 20, 9:16 
Sziasztok,

felkerült a főlapra Dirk Van den Abeele átfogó papagájgenetikás cikke, illetve annak egy része.
Folyamatosan bővül még, így érdemes visszatérni, jelenleg 6 oldal van.
Ezúton is köszönöm Fekete Csabának a fordítást.

A cikk nem csak papagájosoknak ajánlható, hanem minden madarásznak!

Akinek pedig esetleg lenne jó minőségű képe papagáj mutációkról, kérem jelentkezzen hogy be is tudjuk mutatni azokat. Mindegy milyen faj!


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 7, 15:39
Hozzászólások: 328
Tartózkodási hely: Tiszafüred
   
 
Hozzászólás 2008 dec. 18, 11:50 
Igen !

_________________
Fegyverneki Attila
www.fegyo76.blogspot.com/


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 ápr. 10, 20:27
Hozzászólások: 213
Tartózkodási hely: Battonya
Valódi név: Nagy Éva
   
 
Hozzászólás 2008 dec. 18, 10:29 
Fegyverneki Attila írta:
Hali!

Ez dilute mutació, nem fahéj! Érdemes tudni, hátha valaki tenyészteni akarja. :D A fahéj mutáció nemhez kötött, a dilute viszont recesszív öröklődésmenetet követ.


Mégis melyik? :oops: A jobboldali?

_________________
A leghatékonyabb környezetvédő az emberevő cápa...


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 7, 15:39
Hozzászólások: 328
Tartózkodási hely: Tiszafüred
   
 
Hozzászólás 2008 dec. 17, 23:18 
neophema írta:
Normál és fahéj bíborfejű lóri:


Kép

Üdv:Gábor


Hali!

Ez dilute mutació, nem fahéj! Érdemes tudni, hátha valaki tenyészteni akarja. :D A fahéj mutáció nemhez kötött, a dilute viszont recesszív öröklődésmenetet követ.

_________________
Fegyverneki Attila
www.fegyo76.blogspot.com/


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 nov. 19, 20:53
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
   
 
Hozzászólás 2008 dec. 16, 22:13 
Normál és fahéj bíborfejű lóri:


Kép

Üdv:Gábor

_________________
Kurunczi Gábor

www.neophema.hu


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 ápr. 10, 20:27
Hozzászólások: 213
Tartózkodási hely: Battonya
Valódi név: Nagy Éva
   
 
Hozzászólás 2008 dec. 13, 20:00 
Köszike fiúk :!: :D

_________________
A leghatékonyabb környezetvédő az emberevő cápa...


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 aug. 7, 13:39
Hozzászólások: 2370
Tartózkodási hely: Győr
Valódi név: Herczeg Zoltán
   
 
Hozzászólás 2008 dec. 13, 18:47 
neophema írta:
Szia!

De lehet,hogy inkább a Bíborfejű pézsmalórira(G. porphyrocephala) gondoltak.Ez a faj európában nem található meg a tenyésztőknél,viszont ausztráliában már mutációit is tenyésztik.

Üdv:Gábor

Igen, ez lesz az!
Amikor rákerestem az angol névhez ez a latin név jött le.

_________________
Herczeg Zoltán
http://zottanmadar.hu/
H26 011


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 nov. 19, 20:53
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
   
 
Hozzászólás 2008 dec. 13, 18:38 
Szia!

De lehet,hogy inkább a Bíborfejű pézsmalórira(G. porphyrocephala) gondoltak.Ez a faj európában nem található meg a tenyésztőknél,viszont ausztráliában már mutációit is tenyésztik.

Üdv:Gábor

_________________
Kurunczi Gábor

www.neophema.hu


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 nov. 19, 20:53
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
   
 
Hozzászólás 2008 dec. 12, 15:54 
Szia!

Ibolyás lóri.

Űdv:Gábor

_________________
Kurunczi Gábor

www.neophema.hu


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 ápr. 10, 20:27
Hozzászólások: 213
Tartózkodási hely: Battonya
Valódi név: Nagy Éva
   
 
Hozzászólás 2008 dec. 11, 22:00 
Köszönöm a gyors választ! :D
A Purple-crowned a következő kettővel van vesszővel felsorolva:
Little Lorikeet - Kis pézsmalóri
Varied Lorikeet - Tarka lóri
tehát lóri lehet ő is :) Lila-koronás lóri :?: :D

_________________
A leghatékonyabb környezetvédő az emberevő cápa...


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 aug. 7, 13:39
Hozzászólások: 2370
Tartózkodási hely: Győr
Valódi név: Herczeg Zoltán
   
 
Hozzászólás 2008 dec. 11, 21:48 
Princess - Kéksapkás papagáj
Scarlet-chested - Vörösbegyű papagáj
Turquoise - Ékes papagáj
Elegant - Kékhomlokú papagáj
Blue-winged - Aranyosarcú papagáj
Red-rumped - Énekes papagáj
Hooded - Hooded papagáj
Golden-shouldered - Aranyvállú papagáj
Purple-crowned - ???
Little Lorikeet - Kis pézsmalóri
Varied Lorikeet - Tarka lóri
Regent - Hegyi papagáj
Superb - Barraband vagy sárgatorkú papagáj
Crimson finch - Napasztrild

_________________
Herczeg Zoltán
http://zottanmadar.hu/
H26 011


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 ápr. 10, 20:27
Hozzászólások: 213
Tartózkodási hely: Battonya
Valódi név: Nagy Éva
   
 
Hozzászólás 2008 dec. 11, 21:39 
Hahó,
ha szabadna még érdeklődnöm :) mi a magyar nevük az alábbi papagájoknak?

Princess, Scarlet-chested, Turquoise, Elegant, Blue-winged, Red-rumped, Hooded, Golden-shouldered, Purple-crowned, Little és Varied Lorikeet, Regent, Superb.

pinty: Crimson

:oops: Köszi: Évcsi

_________________
A leghatékonyabb környezetvédő az emberevő cápa...


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 68 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  
cron

Pontos idő: 2024 márc. 28, 14:07
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO