Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 2014 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1 ... 96, 97, 98, 99, 100, 101  Következő
Szerző Üzenet
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2007 okt. 24, 19:59 
Szevasztok!
Gondoltam megyek egy kört reggel, meló előtt a kőbányai Csajkovszkij parkba madárlesre. Meglepődve tapasztaltam, hogy legalább egyharmadával megnőtt a nyilvánosan is látogatható parkrész, ugyanis felszedték a ex-Sziklakert nevű, 2006-ban még működő szabadtéri szórakozóhely körüli kerítés nagy részét. Ezzel kifejezetten vadregényes terület tárult az érdeklődő nagyközönség elé. Ma reggel itt láttam előszőr ökörszemet Kőbányán! Voltszerencsém még vörösbegyhez, nagy fakopáncshoz, házi rozsdafarkúhoz, széncinegékhez, szarkákhoz, csuszkákhoz, feketerigókhoz nomeg egy szajkó is békésen csemegézett egy tőlem kb. 5 méterre lévő ágon.

Szajkó (Garrulus glandarius)
Kép

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2007 okt. 19, 10:49 
Három ezüstérem Magyarországnak az Európai Madármegfigyelő Napokon!
31 országban, 1.441 helyszínen, 44.763 fő részvételével, 2.851.678 példány megfigyelt madárral!

http://www.mme.hu/cgi-bin/mmehir.pl?sorszam=400
http://www.birdlife.ch/d/anlaesse_ebw07.html

A hivatalos rangsor az egyes kategóriákban:

Helyszínek száma szerint:
1. Oroszország (207)
2. Magyarország (200)
3. Fehéroroszország (126)

Résztvevők száma szerint:
1. Spanyolország (22 000)
2. Magyarország (4858)
3. Svájc (3986)

Megfigyelt madarak száma szerint:
1. Svédország (500 000)
2. Magyarország (416 711)
3. Svájc (170 199)

A leggyakrabban megfigyelt madár a seregély és a dankasirály volt, míg érdekességnek számított az apácalúd és a rózsás gödény.

A nemzetközi összesítéssel kis színes információkat is közzétettek az Európai Madármegfigyelő Napokhoz kapcsolt érdekességekről, melyek a következőek:

Spanyolországban a Katalán kormány legalizálni akarja a léppel történő madár-befogást, azonban a BirdLife International tiltakozik minden lehetséges jogi eszközt bevetve a kegyetlen, kínzó módszer legalizálása ellen.

A lettországi verseny VIP-díját a környezetvédelmi miniszter és tárcája kapta.

A Szlovák Madártani Egyesület festő - és fotós pályázatot hirdetett meg gyerekek számára a verseny keretein belül.

Azerbajdzsánban a német és a görög nagykövet is kilátogatott a madarász helyszínekre.

Törökországban első alkalommal láttak pehelyrécéket, amik Észak - Európára jellemző madarak.

Szlovéniában felbukkant egy rétisas a Skocjan-öbölben, ami Dél-Európában igazi ritkaságnak számít.

én október 6-án az MME Budapesti Helyi Csoportjának Naplás-tavi rendezvényén vettem részt, ahol madárgyőrőzési bemutatót is láthattunk:

Naplás-tó
Kép

MME rendezvény
Kép

Őszapó
Kép

Kékcinege
Kép

Szintén kékcinege
Kép

Csilpcsalp füzike
Kép

Erdei szürkebegy
Kép

Szintén erdei szürkebegy
Kép

Csíz
Kép

Ökörszem
Kép

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2007 szept. 17, 17:14 
Képzeljétek, most szombaton láttam kis godákat :!: :lol:

Egy egész napos madarásztúrán voltam a Ferencmajori-halastavaknál az MME Bp-i Helyi Csoportjának szervezésében!
Hát gyerekek, mitnemondjak, szenzációs volt :!: :lol: Itt 24, általam még nem látott új fajjal találkoztam, :shock: így már száz fölé röppent a magyar fajlistám! (hozzáteszem, hogy a résztvevők közül legalább hárman már a 300-asok klubjának a tagjai, azaz több, mint 300 fajt láttak már Mo-on, na az már valami :)
Érdekesebb megfigyelések:
ugyebár a kis goda:
Kép

Sarki partfutó:
Kép

Halászsas:
Kép

Lócsér:
Kép

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2007 szept. 14, 13:57 
Subject: [Madar] Új-Zéland - Alaszka menetrendszerû kis goda járat...non-stop

http://www.origo.hu/tudomany/20070912-madarrekord-11-500-kilometert-repult-leszallas-nelkul-egy-kis-goda.html

11 500 kilométert repült leszállás nélkül egy goda
[origo] 2007. 09. 13., 9:31

Kép

"Bámulatos rekordot állított fel egy költöző madár, amely leszállás nélkül több mint 11 500 kilométert repült Alaszkából Új-Zélandra. A korábbi rekordot is egyik fajtársa tartotta.

A szalonkafélék családjába tartozó nőstény kis goda (Limosa lapponica) és 15 társa testébe ez év februárban az új-zélandi Massey Egyetem munkatársa, Phil Battley és csapata ültetett jeladó készüléket, hogy tanulmányozzák a csendes-óceáni populáció költözési szokásait. A szakemberek között E7-es kóddal azonosított madár először Új-Zélandról 10 200 km-es úton Kínába, a Koreai-félsziget és Kína között elterülő Sárga-tenger északi részén fekvő Yalu Jiang rezervátum területére repült, ahol öt hetet töltött, mielőtt nekivágott volna a költőhelyére, Alaszkába vezető 7300 kilométeres útnak. Miután a Yukon és a Kuskokwim folyók torkolatvidékén kiköltötte tojásait és fölhízott, a nőstény augusztus végén indult vissza Új-Zélandra. Az ornitológusok adatai szerint a madár a visszaúton nem szállt le, nem aludt és nem étkezett, végigrepülte a távot, ami eddig még soha nem rögzített repülési rekord.

Az előző pihenés nélküli rekordot szintén egy kis goda tartotta 10 200 kilométerrel - ezt idén májusban rögzítette egy nemzetközi állatvédelmi szervezet. A godák érkezése nagy öröm az új-zélandiaknak, a déli féltekén fekvő szigeten ők jelzik a tavasz beköszöntét.

Hazánkban a kis goda ritka madár - augusztustól októberig a skandináviai erdős tundra vidékeiről a mediterrán térség, Észak-Afrika tengerparti nyílt területei felé haladtában látható, főként a lecsapolt tavak környékén. Észak felé tartva áprilisban, májusban repül át Magyaroszágon.

A vándorló madarak között az abszolút csúcstartó a sarki csér (Sterna paradisaea), amely az északi és a déli sarkkör közötti utat teszi meg évente kétszer - egyirányba, pihenőkkel, körülbelül 18 ezer km-t repül."

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2007 szept. 12, 10:21 
jaja, de gondoltam itt is elfér :wink:
küldtem tegnap két emilt, remélem megkaptad...

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
 
Hozzászólás 2007 szept. 12, 7:17 
Csicsörke ezt a topikot már láttad?:
http://www.idre.hu/forum/viewtopic.php?t=172


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2007 szept. 11, 16:10 
Gondoltam áttételesen (általam:D a Lajosnak van címezve a kivastagított kérés :D
Egy érdekes megfigyelés a birdingről:
(mondjuk a Saharától délre lehet, hogy nem olyan érdekes, de itt Bács-Kiskun megyében igen :D
Egy fotó a kenyabirds-ről:
Kép

2007.08.11. 11:49
http://www.birding.hu/forum.do?temaId=12&method=page&page=1

"Sziasztok!
2007. augusztus 8-10-ig egy paradicsomvidát (Vidua paradisaea) figyeltek meg és fényképeztek Csátalja közelében (Nagy Tibor, Tamás Enikő Anna, Kalocsa Béla és Nagy Tiborné).
A madár nagyon valószínű, hogy fogságból szökött (a Szaharától délre élő afrika faj, melyet díszmadárként tartanak). A korábban egy fajként kezelt, tágabb értelemben vett paradicsomvidát (Vidua paradisaea sensu lato), újabbna legalább két (V. paradisaea és V. orientalis), de sokszor öt különlló fajra (ezek korábban alfajok voltak)bontják (V. togoensis, V. interjecta, V. paradisaea, V. orientalis és V. obtusa).
Arra vonatkozóan, hogy ezeket egymástól hogyan lehet megkülönböztetni nem találtam egyelőre információt, ha valaki tud, segítsen.
Az adatokat feltettem a birding.hu-ra (egyéb fajként), ezek viszont csak a regionális fajok között jelennek meg (ha valakit érdekel, akkor Bács-Kiskun megyére keressen, vagy direkt Csátaljára).
Hamarosan fényképek is lesznek (Tamás Enikő Anna révén).
És köszönet az információért Nagy Tibornak.
Üdv
Dr. Hadarics Tibor
E-mail cím: sitke@t-online.hu,
munkahelyi e-mail-cím: kerulet@sopronaeu.axelero.net

Megfigyelés adatai:
Időpont: 2007. augusztus 8.
Faj: Egyéb
Példány, kor, ivar: 1 , ad. , hím
Település, megye: Csátalja, Bács-Kiskun
Terület: külterület
Megfigyelő(k): Nagy Tibor
Feltöltő: Dr. Hadarics Tibor
Megjegyzés: Paradicsomvida (Vidua paradisaea) sensu lato
A tágabb értelemben vett, korábban egy fajként kezelt V. paradisaea-t legalább két fajra osztották (V. paradisaea és V. orientalis), de egyes szerzők összesen öt különálló fajként tárgyalják az alfajokat (V. togoensis, V. interjecta, V. paradisaea, V. orientalis és V. obtusa). Nem találtam használható információt arra vonatkozóan, hogy ezeket egymástól hogyan lehet megkülönböztetni."

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2007 szept. 11, 16:07 
Gabesz írta:
Mit ne mondjak, elég ronda látvány nyílik a laborablakodból :lol: ...
Direkt ezért jött a rozsdafarkú, hogy ezen javítson :D
Azóta láttad még? Járt vissza? A rozsdafarkút is egy "hűséges" típusú madárnak tartjuk számon...


szia Gabi!
hát igen, a munkahelyi kilátásaim nem túl rózsásak :D
nem, sajnos azóta nem láttam, de a gyár területén biztosan idén is költöttek rozsdafarkúak...

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Csatlakozott: 2007 feb. 14, 20:26
Hozzászólások: 2242
Valódi név: T.G.
   
 
Hozzászólás 2007 szept. 11, 11:15 
Hali, Csicsörke!

Mit ne mondjak, elég ronda látvány nyílik a laborablakodból :lol: ...
Direkt ezért jött a rozsdafarkú, hogy ezen javítson :D
Azóta láttad még? Járt vissza? A rozsdafarkút is egy "hűséges" típusú madárnak tartjuk számon...


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2007 szept. 11, 10:50 
szevasztok :lol:

Juteszembe a 2005-ös tél (remélem a 2007-es csak 3 hónap múlva jön...), amikor is egy házi rozsdafarkú áttelelését támogattam (alapvetően vonuló fajról van szó...) némi liszkukacsemegével :D
Itt vannak az én kis házi-házi rozsdafarkúmról készített képek, akit lisztkukaccal etettem a laborablakpárkányomról.
Az ablakból figyeltem meg ezt a bizonyos áttelelő öreg hímet:
Kép

A laborablakpárkányomra kihelyezett liszkukacokkal kenyereztem le :)
Kép

Nehéz sors vár az etetőbe helyezett lisztkukacokra :roll:
Kép

Na ezért nevezik rozsdásfarkúnak :D
Kép

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2007 jan. 22, 9:49
Hozzászólások: 1620
Tartózkodási hely: 2085 Pilisvörösvár Zrínyi u. 64. +36309382862
Valódi név: Neubrandt Gábor
   
 
Hozzászólás 2007 szept. 11, 2:15 
Gabesz írta:
Elrettenve hallgattam én is a hiireket! Itt nálunk most per pillanat 6 fok!!!! van... Kegyetlen hideg. És szegény fecskéknek is ki tudja, mikor jön már meleg, hogy összeszedhessék magukat???


A rovarevőkre tényleg cudar idők járnak sajnos.... Minden elismerésem azoké akik segítik őket ezekben az időkben!

A birding.hu fantasztikus oldal ! Köszönöm a tippet Csicsörke!

"Stigónk" már van, legyen valami más is a carduelis fajok közül:
zöldike (Carduelis cloris)
Kép
Kép


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Csatlakozott: 2007 feb. 14, 20:26
Hozzászólások: 2242
Valódi név: T.G.
   
 
Hozzászólás 2007 szept. 10, 20:29 
Hali, Waxbill!

A Gyimesi hegyekből hoztam én is ezt a rokont :D
A Wikipédia szerint ez a magokkal, hernyókkal és bogarakkal táplálkozó madár rövidtávú vonuló.

Kép


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 nov. 8, 16:30
Hozzászólások: 497
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2007 szept. 10, 19:55 
Sziasztok! Egy munkatársam két hete fotózta ezt a tengelicet az udvarán. A madár a képeken éppen a gyermekláncfű magvait falatozza.


Kép


Kép


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2007 szept. 10, 14:35 
A hétvégén leszedtem a Csajkovszkij parkba március elején kihelyezett odúkat. Sajnos az „A” és a „C” típusú odúk nem bírták az időjárás viszontagságait és tönkrementek. Nem találtam bennük költésre utaló jeleket. Szerencsére a „B” típusú odúnak csak a teteje amortizálódott le kissé. Felnyitottam és realizáltam a tavasszal gyanított széncinegeköltést! Az odú alja vagy 8cm vastagon ki volt bélelve fészekanyaggal! Kábé 4cm vastagon száraz növényi részek, szalma stb., 3cm moha, 1cm állati szőr. Március végén többször is megfigyeltem, hogy a cinege pár ki-be járkál az odúnyíláson.
Kép

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2007 szept. 10, 11:08 
neco írta:
No meg a mindenhol jelenlevő házi veréb

neco már az elején megmondta :roll:
gyorsjelentés a birding-ről:

"A fotón véleményem szerint egy rendes kanveréb (gyk. hím házi veréb) látható... A berki verébről e honlapon is számos képet találsz, köztük egyik kedvencem: http://www.birding.hu/viewImage.do?id=10021&type=foto amelyeken jól látható a testoldalra lehúzódó fekete mintázat, ill. az, hogy a fejtető - eltérően az általad közzétett fotón látható madártól - egyöntetű barna. A többi bélyeg innentől szerintem nem is érdekes, a méretről írtakat pedig nem is értem... (Törökországban amúgy valóban mindkét faj előfordul.)"

a nevető harmadik :D

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Csatlakozott: 2007 feb. 14, 20:26
Hozzászólások: 2242
Valódi név: T.G.
   
 
Hozzászólás 2007 szept. 8, 8:22 
Elrettenve hallgattam én is a hiireket! Itt nálunk most per pillanat 6 fok!!!! van... Kegyetlen hideg. És szegény fecskéknek is ki tudja, mikor jön már meleg, hogy összeszedhessék magukat???

Tőlünk azt hiszem, már elmentek a fecskék. Már nagyon régóta csak cikázó, suhanó barázdabillegetőket látni a levegőben, utakon, kertek mellett...

Ahogy kinézek az ablakon, szegény rozsdafarkúakat látom rá-ráröppenni a ház falára legyek után kutatva, de ugyaniigy a fűzike is seregestől lepte el az almafákat!!! Ilyet még sose láttam. Az erdei pinty is behúzódott a faluba, a cinkék meg csak ámulnak. Öreg almafáink most jó szolgálatot tesznek :wink:


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2007 szept. 7, 17:08 
hoztam még egy kis háttérinformáció a fecskevésszel kapcsolatban a Madar-levelező listáról:

From: madar-bounces@zpok.hu [mailto:madar-bounces@zpok.hu] On Behalf Of BENKE SZABI
Sent: Thursday, September 06, 2007 9:56 PM
Cc: Madar; Gyűrűzőlista
Subject: Re: [Madar] Fecskevész


"Sziasztok!
Fenékpusztán is hasonló a fecskehelyzet, mint másutt... sajnos. A legelőről szedni lehet az elhullott fecskéket...
Szomorúan olvasom, de úgy tűnik etetésükkel senki sem próbálkozik, pedig szerintünk némi kajával néhány nappal kitolható életük...(lehet csak mi vagyunk őrültek?). A néhány nap jelen esetben talán elég is lenne sok fecske esetén az életben maradáshoz. Az első fecskéket tegnap szedtük össze odúkból és a házból (egész nap nyitva volt számukra az ajtó).
A fecskéket dobozba raktuk , utána etetés. (A leült fecskéket, melyeket nappal össze lehet szedni mindig dobozba tesszük, életük sok esetben még etetés nélkül is kitolható akár egy nappal is... néha elég ez is.)
A tegnapi összeszedett fecskéket még aznap megetettük. (Főtt tojás, túró, tejföl , vitamincsepp, szőlőcukor - jó folyósra összekotyvasztva úgy, hogy fecskendőből - végén kis poszáta gyűrű tartója húzva szűkítésként - kinyomható legyen. )
Az első etetések rendszerint nehezek, de tavalyelőtt a 2., 3. napon a fecskék már együttműködőek voltak és kérték a kaját.
Ha belejön az ember egy idő után nem is tűnik nehéznek. Tegnap este vagy 200 fecskét szedtünk össze, etetésük - az első - fél 9-től fél éjfélig tartott. Minden fecskét lemértünk és súlyuk alapján külön dobozba kerültek. (Mi 15 grammnál húztunk egy határt, illetve 13-nál). A 13 gramm alattiakat éjjel fél 1-kor még egyszer megetettük. (3/4 óra)
A mai napon délelőtt 1 délután 3 etetést tartottunk (a 3. folyamatban van)
A jelenlegi etetést ketten végzik - Paprika Anikó, Major Eszter - míg a tegnapit és a délelőttit velem kiegészülve. A keszthelyi Helikon rádió és a Keszthely TV jóvoltából már hoztak ki madarakat a városból is, illetve volt olyan hölgy az unokájával aki a fenékpusztai majorból - ahol hírek szerint több száz fecske van az épületekben - dobozban hozott le néhány példányt.
Így jelenleg kb. 300 pld. etetnek az állomáson.
A tegnap szedett fecskék közül ma kettő adta fel, a többi ha nincs is jól, de él 12,3 - 16,0 g közötti súllyal. (Remélem a 16 g körüli súlyú fecskék elengedését nem javasolja senki...)
Amúgy maximum 1 alkalommal 0,7-1 g-ot etetünk fel velük ami nem túl sok 3-4 szer napjában, de a semminél több.
A mai fecskék közül a 2 legsúlyosabb sem érte el a 14 grammot. Az első partifecskénk 8,9 g volt, sajnos már nem él.
Számunkra a fecskehúzás szépsége mellett a másik nagy öröm (és sokáig lehet róla mesélni) egy beteg, sérült, legyengült madár szabadon engedése.
Jó érzéssel tölt el bennünket, hogy a felnevelt, vagy jelen csak segítségre szoruló madarak elengedés előtt ránk szállnak és szinte megköszönik a segítséget.
(Azt csak zárójelben írom annak idején 2001 szeptemberében Palkó Sanyival még volt olyan nap mikor azért mozgattuk a legelésző szürkéket, hogy a növények között megbújó árvaszúnyogokat felzavarjuk, ezáltal segítve a fecskék táplálkozását. Persze ekkor is találtunk jócskán elhullott fecskéket a legelőn)
Ezek után mindenkinek csak ajánlani tudom ne csak nézegesse és siránkozzon szegény pusztuló fecskék látványán, hanem fogja meg és tegye dobozba őket (egymást melegítik) persze jó lenne ha etetné is. Ha minden magát valamilyen szinten madarásznak valló ember csak egy fecskét ment meg, már akkor is előbbre vagyunk (szerintünk), mintha csak nézegetjük és strigulázzuk az elhullott példányokat.
Akkor Hajrá! Éljenek azok a fecskék!
Minden Jót Mindenkinek!
Várjuk eredményeitekről a beszámolókat!!! Üdvözlettel a fenékpusztai különítmény:
Paprika Anikó, Major Eszter, Benke Szabolcs"

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 nov. 9, 10:18
Hozzászólások: 527
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2007 szept. 6, 17:33 
:D


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2007 szept. 6, 16:56 
Minimum két név ismerős lehet a névszerinti felsorolásban :lol:

"A 2007. júliusi sarlósfecske felmérés eredményei
Nagy Károly (2007/08/15)
http://www.mme-monitoring.hu/news.php#a_1

Kép

2007. júliusi felhívásunkra az ország számos városában számolták a sarlósfecskéket, melynek köszönhetően fontos új adatokkal rendelkezünk a faj hazai előfordulásáról és állományairól. Az idei felmérés tapasztalatai alapján, kidolgozunk egy sarlósfecske monitoring és fajvédelmi programot, melyet a jövő évtől szeretnénk működtetni.

A felméréseket Budapest 7 kerületében és 15 vidéki településen végezték el önkéntes megfigyelőink, 50 helyszínen. Összesen 32 felmérő vett részt a programban, akik 73 alkalommal végeztek számlálásokat. A felmérésekbe bevont fészkelő-helyek közelében mintegy 2000 sarlósfecskét láttak. (Adatközlőink a legtöbb esetben pontos egyedszámokat adtak meg, ezért nem csak a kategóriák szerinti adatokkal rendelkezünk.)

A legtöbb megfigyelési helyszín és számlálás Budapesten, Egerben, Szegeden és Veszprémben volt, s a felmérésben szereplő városok közül ezekben figyelték meg a legtöbb sarlósfecskét is. (Szegeden közel 900 egyed került szem elé, 5 megfigyelési ponton, ami kiemelkedő szám.)

Település neve Helyszínek száma Számlálási alkalmak száma Megfigyelt sarlósfecsék (kategóriák szerint)
Budapest IV. kerület 1 1 0
Budapest X. kerület 5 5 11-100
Budapest XII. kerület 1 1 1-10
Budapest XIII. kerület 1 1 11-100
Budapest XIV. kerület 2 5 11-100
Budapest XIX. kerület 1 1 11-100
Budapest XVIII. kerület 1 1 11-100
Eger 4 12 101-1000
Fertőrákos 2 2 11-100
Hajdúböszörmény 2 2 11-100
Hódmezővásárhely 2 2 11-100
Karcag 1 1 1-10
Körmend 5 5 11-100
Miskolc 1 1 1-10
Nagyatád 2 2 11-100
Nyíregyháza 4 4 11-100
Orosháza 1 1 11-100
Pápa 3 3 11-100
Sarród 1 1 0
Szeged 5 5 101-1000
Szolnok 2 4 11-100
Veszprém 3 13 101-1000

Örvendetes, hogy olyan kisebb városokból is érkeztek adatok, mint Fertőrákos, Hajdúböszörmény, Hódmezővásárhely, Karcag, Nagyatád, Orosháza és Pápa, melyekben szintén szép számban fordultak elő a faj egyedei.

Sok-sok további településen fészkelnek még sarlósfecskék, s reményeink szerint a következő években egyre több település önkénteseit sikerül majd bevonnunk a megfigyelésekbe.

Köszönet illeti önkéntes felmérőinket, hogy ebben a programban is aktív szerepet vállaltak!
Név szerint:
Balázsi Péter, ifj. Bedőcs Gyula, Borbáth Erna, Botfalvai Zsolt, Csomós Henriette, Dabóczy Tamás, Dezső Péter, Gáspár Gabriella, Görögh Zoltán, Gulácsi Zoltán, Hencz Péter, Horváth Csaba, Kálmán Sándor, Karkus Imre, ifj. Karkus Imre, Kelemen Tamás, dr. Kókai Károly, Lendvai Csaba, Meizner Tibor, Nagy Károly, Nagy Zsolt, Ősz Gusztáv ifj., Polyák Ferenc, Rausz Rita, Ruzsa Dániel, Ruzsa János, Szabó Antal, Szabó Tamás, Szegedy István, Széles Tamás, Szelle Ernő, Szögedi Zsuzsanna."

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2007 szept. 6, 16:32 
lám milyen jó kis szakmai vita kerekedett a témában :lol:
hát mitagadás, én sem vennék rá mérget, hogy berki veréb, csak hirtelen ez volt a benyomásom, amikor megpillantottam a fotót. én tavaly láttam olasz verebeket az olasz alpok tövében és nekem nem rémlettek ezek az ék alakú mellmintázatok... :roll:
Neco, utólagos engedelmeddel :wink: feltettem a verébfotót a birding forumára is, kiváncsi vagyok a vérprofik véleményére is... :roll:
http://www.birding.hu/forum.do?method=view&temaId=9

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 2014 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 96, 97, 98, 99, 100, 101  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  

Pontos idő: 2024 márc. 28, 11:22
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO