Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 2014 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1 ... 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98 ... 101  Következő
Szerző Üzenet
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2007 dec. 7, 15:55 
A neten rábukkantam egy "Magyarország madarai" című képgalériára. Papirnyik Norbert madarász kollégánakezúton is szeretnék gratulálni hozzá! :D
http://bicho.extra.hu/birds
A kép nagyított verziója és az azon látható madár neve klikkelésre jön elő. Lehet gyakorlatozni :!: :idea: :wink:
Kép
(fehérkarmú vércse))

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2007 dec. 7, 12:45 
A jégmadár (Alküoné és Kéüx)
http://www.ferences-sze.sulinet.hu/Limes/mitoszok/alkyone.html
"Alkonyodott. A nappali forróságtól bágyadt virágok fáradtan viselték sziromkoronájukat. Párafelhő szállt fel a nyirkos fűről, és Héliosz hatalmas szeme is csukódni készült. Pihenni tért a természet, s már a legszorgalmasabb méhecske is szárnyára hajtotta fejét, de a tengerpart lágy homokján egy asszony végtelen fájdalmának könnye zenélt.

- Ó, bárcsak soha véget nem érne ez az éjszaka! Minden olyan nyugodt és csöndes, csak a csillagok dolgoznak odafönt serényen. Bárcsak lennék én is csillag vele együtt! Egymás mellett lehetnénk éjjel-nappal, és senki, de senki el nem szakíthatna tőle. Úgy kérleltem, úgy könyörögtem neki, hogy ne menjen el, hiszen tudom milyen veszélyes néha a tenger. Kislány voltam még, mikor apám, Aiolosz itt vezetett kézen fogva, amíg csak a szem ellát, s elmesélte, hogy tudja Poszeidón égre emelni hatalmas és tajtékzó méregpoharát. Féltem őt, mert szeretem, jobban, mint bárki mást ezen a világon, de holnap ő vízre száll, és nekem nem marad más, csak az aggodalom és a magány.
Hosszú volt az éjszaka, de mégis túl rövid a boldogsághoz. Lassan felkelt a nap, s a tiszta ég hűsítő szelei messzire sodorták Kéüx hajóját. Alküoné még sokáig nézte a távol messzi fényeit, és várt, ahogy csak egy a kedvesét féltő asszony tud várni.

De hirtelen sűrű, sötét felhők telepedtek az égre. Lomhán kúsztak végig a bárányfelhős mennybolton, eltakarva a végtelen kékséget. Zeusz nyilai cikáztak mindenfelé, s a homokos parton hasító szelek söpörtek végig. Alküoné mégsem tért haza. Állt, és már csak egy kis hangra várt, ami megsúgja, hogy Kéüx már hazafelé tart. De a csillapodó tenger még habzó tajtékain egyszer csak meglátott valamit. A hullámok már békésen nyaldosták a partot, s kitették terhüket egy közeli szirtre. Odarohant, de amint közeledett hozzá, szíve egyre jobban elszorult, mert felismerni vélte kedvese vonalait.

- Te Nap, te átkozott Nap! Fölkeltél, és azonnal elvitted őt, s most így kell viszontlátnom? Nem segítettetek, hatalmas istenek, pedig én csak egy egész kis apróságot kértem. Ókeanosz! Nyisd meg utadat előttem, hadd legyek még egyszer és örökre vele...

- Ej, Zeusz! - szólt erre a tengerek ura - Nem lesz ez így jó! Hát nem látod, mennyire szeretik egymást? Vagy irigykedsz, hogy neked mára már csak az a zsémbes Héra maradt? Az istenek nevében kérlek s egyben tolmácsolom közös kérésünket: engedd, hogy boldogok lehessenek!

Nem sokat váratott a jóváhagyásra az istenek bölcs atyja, hisz lehet-e nemet mondani ilyen kérésre?

- Jól van, jól van. Látom már, ti sem tudtok ellenállni ezeknek a "földies érzelmeknek". Legyen, amint akarjátok. Jégmadárrá változtatom őket, hogy ezentúl mindig együtt köszönthessék megbékélve a felkelő Napot, és hirdessék, hogy várni, kérni és együtt örülni sohasem reménytelen."

jégmadár (Alcedo atthis, Alcyone, alküón), jégmadárfélék családja (Alcedinidae)
Kép

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Csatlakozott: 2007 feb. 14, 20:26
Hozzászólások: 2242
Valódi név: T.G.
   
 
Hozzászólás 2007 dec. 2, 10:54 
Ma vasárnap, nem káromkodunk...
Igyekeztem jó szögből fényképezni. A tengelicek mellől pedig levágtam a nemkívánatos, emberek által "ottfelejtett" dolgokat és szerencsére a hó is takar... A víz maga tényleg tiszta.


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
 
Hozzászólás 2007 dec. 2, 10:45 
Szia Gabesz !

Szép felvételeket készítettél.
Az Olt ilyen tiszta vizű, vagy csak én nem látok jól ,

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 nov. 8, 16:30
Hozzászólások: 497
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2007 dec. 1, 23:31 
Szia Gabesz!

Te nem véletlenül egy állatkert mellett jársz el bevásárolni??? :D Mindenesetre irigyellek, hogy ennyire természetközelben laksz...

_________________
Üdvözlettel: Domokos Gyula


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Csatlakozott: 2007 feb. 14, 20:26
Hozzászólások: 2242
Valódi név: T.G.
   
 
Hozzászólás 2007 dec. 1, 18:20 
Sziasztok!

Elhoztam nektek pár tollast a téli kedvenceim közül :D .
Kép

Ma enyhe téli nap volt. A kora reggeli órákban is csak csóró -3-at mutatott a hőmérő, aztán ahogy a nap egyre fennebb hágott az égen, már az ereszek alja is megcseppent. Kitekintve az ablakon látni lehetett, melyik irányban volt disznóölés, mert a szarkák és a dolmányos varjú a szomszéd ház tetején fogyasztották el az éppen pár perccel azelőtt elcsórt húscafatot :wink:... Az öreg almafán hűséges vendégem, a fenyőrigó csak úgy magának, pianóban csirreget. A szomszédjában pedig pár széncinege és egy aranyos kékcinege kutakodik a kopasz ágakon valami csipegetnivaló után. Aztán egy sereg házi veréb vet véget ennek az idilli csendnek, hangos csiviteléssel szállták meg a bokrok alját, fák tetejét.

Hirtelen csilingelő madársereg húz el úszva a fejem felett! Tengelicek :D ! És míg kenyérért mentem a boltba, kabátom alá rejtett fényképezőgéppel árgus szemekkel figyeltem, mert a part menti fűzfákon gyakran megpihennek. Nem hiába! A folyón egy pár tőkés réce úszott fölfelé nagy békességben.
Kép
Nem messze tőlük pedig - mint utólag kiderült,- a nálunk elég gyakori vízirigó keresgélt táplálék után a csobogó víz alatt.
Kép
És végül megpillantottam a tengeliceket is! Csak a reggeli mosdást végezték a hűsítő vízben :P ...
Kép
Mondanom sem kell, jópáran megbámultak az úton, hogy mért nem a lábam alá nézek... De ez engem cseppet sem zavart :wink: , mint ahogy ezt a gombóc mezei verebet sem, hogy éppen őt figyeltem 8) .
Kép
Feldobták a napomat!!! :D

Puszi nektek: Gabesz


 
Offline
Csatlakozott: 2007 nov. 7, 11:51
Hozzászólások: 75
Tartózkodási hely: GYÁL
   
 
Hozzászólás 2007 nov. 29, 16:06 
Igen ezt a jelenséget én is észrevettem. A röpdém felett van egy "bird lamp" és egy olyan reflektor amibe hőt leadó izzó van. Ezt akkor szoktam felkapcsonli amikor fürdővízet teszek be nekik mert akkor szeretnek alárepülni és ott szárítják magukat. Aztán véletlenűl észre vettem hogy a szövőmadaram is felborzol tollakkal gyakorlatilag aláfekszik(igaz csak ritkán). A sirálykáim is mindig ezt szokták csinálni akkor is ha nincs a fürdető berakva. Az ékfarkúaknál ilyet nem láttam.


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
 
Hozzászólás 2007 nov. 29, 15:13 
Ezt a jelenséget nemcsak a vadmadaraknál lehet megfigyelni, hanem a volierben tartott és napfényhez könnyen hozzájutó egzotáknál is. Az időpont érdekesen összeesik, én is 12 és 13 óra között szoktam látni a napfürdőzést, olykor egy-egy madárnál, de láttam már tömegesen is ezt a lapulós borzolós napozást. Egyszer a talajon voltak így kinyúlva a szövők egy néhányan. A frász jött rám mikor megláttam őket, azt hittem elpusztultak, de ahogy közeledtem mind felrepült az ágakra.
Azóta figyelemmel kísérem ezt a fűrdőzést is.
Főleg akkor lehet őket rajtakapni, ha nagyon élesen tűz a nap. Az afrikai madarak több percig is napoznak és közben többszőr testhelyzetet is váltanak.

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2007 nov. 29, 14:45 
Gabesz írta:
...Hangyaboly közelében, várják, hogy a hangyák leszedjék az élősködőiket...

szia Gabi :D
Egy idevágó érdekesség a Madar-levelezőlistáról:
Mit csinál a képen látható rozsdafarkú?
Kép
"Lehet, hogy csak melegíti magát, de az is lehet, hogy tolltetvetlenít. A Nap felé fordulva a felmeresztett tollak között megváltozik a testfelszín mikroklímája, ami elpusztíthatja a külső élősködőket. A madarak a testméretüktől függően eltérő hőtoleranciával rendelkeznek, így -megfigyeléseim szerint- minél kisebb a madár, annál rövidebb ideig bírja ezt az egészségügyi napozást. Idén nyáron, a pusztító déli hőségben többször is volt alkalmam ezt a viselkedést több fajnál is megfigyelni: csilpcsalp füzike: 20 másodperc; széncinege: 40-50 másodperc; balkáni gerle: 1,5-2 perc."
"Valóban, a madár a legnagyobb déli melegben, 13.30 körül viselkedett igy, augusztus közepén, ami még nálunk is meleg idõszak. Nem volt semmi okom azt feltételezni, hogy melegszik. Kb. 15-20 másodpercig volt ebben a helyzetben, bár ezt pontosan le nem mértem. Engem személy szerint ez a testtartás azokra a fotókra emlékeztetett, amelyeken a szajkó a hangyák segitségével szabadul meg az élõsködõitõl."

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Csatlakozott: 2007 feb. 14, 20:26
Hozzászólások: 2242
Valódi név: T.G.
   
 
Hozzászólás 2007 nov. 28, 20:38 
Hali, hali!

Jóska bá szerint itt nálunk a vízirigó helyenként gyakori faj, de nem mindenütt. Télen könyebb a megfigyelése, mert a befagyott vizek lékjeinél vadászik, igen mozgékony kis madár. Táplálékát rákocskák, apróbb halak képezik, persze csak sekély vizeken lehet megfigyelni. Ilyenkor azért a nagyobb vizeknél, víztározóknál a búvárok, északi récefajok jelentik az igazi csemegét a madarászok számára. Hát nekem ez az aranyos kis tünemény is igazi látvány volt!!! És hogy "Jóska bá"ról, -tól ti is képet kapjatok, szó szerint :wink: , két nagyon szuper fotót hoztam nektek a namiez.hu-ról:

Kép
"Hogy mit tesznek ezek a cinkék? Hangyaboly közelében, várják, hogy a hangyák leszedjék az élősködőiket...A szakirodalomban leírt jelenség, most láttam előszőr a természetben!"

Kép
"Békászósas egy elpusztult róka tetemén"


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Gabesz 2008 feb. 19, 23:40-kor.

 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Csatlakozott: 2007 feb. 14, 20:26
Hozzászólások: 2242
Valódi név: T.G.
   
 
Hozzászólás 2007 nov. 27, 19:39 
Hű, milyen szerencsésnek érzem magam, hogy egy ilyen ritka madarat figyelhettem meg még ha csak pár percig is!!! Próbáltam utána nézni, hogy itt nálunk erdélyi viszonylatban mi a helyzet a vízirigókkal. Számos leírás mint a hegyi patakok mellett költő védett madarat tartja számon. De megtudok majd róla pontos adatot a homoródszentpáli Jóska bától :wink: (namiez.hu)!

És míg bóklásztam, találtam egy nagyon szép leírást az Erdély természetvédelmi területeiről. Nektek hoztam: :D

http://eloerdely.org/utazo/termesz1.html


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2007 nov. 27, 18:36 
Kampány a madarak áramütésének megelőzésére
Felhívás elektromos oszlopok ellenőrzésére: 2007. december 1-9.
http://www.mme-monitoring.hu/news.php#a_1
"Kedves Tagtársak, Madárbarátok, Természetvédők!
Időszerűvé vált a madarak áramütésével kapcsolatos országos szintű, önkéntes alapú felmérés sorozat folytatása.
Az idei már az 5. országos felmérés, amelyet most is a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szervez, az adatok feldolgozását a korábban megszokott módon az MME Monitoring Központja végzi majd.
A felmérés időpontja: 2007. december 1-9.
A felmérés fontos információkat szolgáltat ahhoz a munkához, mely elősegíti azon törekvésünket, hogy az áramszolgáltatók a jövőben kötelesek legyenek madárbarát oszlop típusokat alkalmazni.
Bár az áramütés problémája évtizedek óta ismert, s az MME és a hazai természetvédelmi szervezetek eddig is nagyon sokat tettek megoldása érdekében, madárvédelmi szempontból megnyugtató eredmény nem született. A veszélyes szakaszok továbbra is védett és fokozottan védett madarak ezreit pusztítják el minden évben.
Kép
Mit tehet Ön, ha be szeretne kapcsolódni a felmérésbe?
2007. december 1-9. között járjon végig lakhelye közelében egy vagy több, tetszőlegesen kiválasztott középfeszültségű szabadvezeték szakaszt, és vegye számba az áramütés vagy vezetéknek ütközés következtében elpusztult madarakat. A felméréshez adatlapot, a kitöltéshez részletes útmutatót biztosítunk.
Az adatlapokat 2007. december 14-ig várjuk a lent megadott címen, melyeket a beérkezés után azonnal feldolgozunk, és sajtótájékoztató keretében ismertetjük a felmérés eredményeit.
Kérünk mindenkit, aki részt tud venni a felmérésben, részvételi szándékát jelezze felénk, hogy a megfelelő útmutatást és az adatlapokat időben elküldhessük!
Természetesen a megadott időszakon kívüli felmérések eredményeit is várjuk, hiszen minden egyes ellenőrzött oszlop és feldolgozott adat segítheti munkánkat.
Jelentkezés:
MME Monitoring Központ
Telefon: 30/9066-285
E-mail: monitoring@mme.hu
Az e-mail-en történő jelentkezés és adatközlés esetén kérjük, hogy az „Elektromos felmérés”
tárgyat használja!
Az adatlap és a felmérés módszerei letölthetők a következő weblapokról:
http://www.mme-monitoring.hu
http://www.kekvercse.mme.hu
http://www.kerecsensolyom.mme.hu"

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2007 nov. 27, 16:22 
Gabesz írta:
...Igen, utánanéztem a gúgliban és a vízirigó ez a kecses madár...

szia Gabi :D én is hoztam egy képet a vízirigóról, talán itt jobban átjön a kökényfekete szín...
Vízirigó - Cinclus cinclus
Kép

Állománynagysága Magyarországon 1998 és 2002 között bizony csak 5-20 fészkelő pár volt, de gyanítom hogy most már annyi sincs...
http://www.mme-monitoring.hu/birds.php?huring=CINCIN

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Csatlakozott: 2007 feb. 14, 20:26
Hozzászólások: 2242
Valódi név: T.G.
   
 
Hozzászólás 2007 nov. 27, 15:27 
Köszi, Díszmadár, valóban ilyen volt annyi különbséggel, hogy én kökényfeketének láttam a tollazatát amit itt a kép barnán ábrázol. Igen, utánanéztem a gúgliban és a vízirigó ez a kecses madár :D Gyönyörűen suhant a víz fölött szinte érintve azt! Élelme túlnyomórészt mindenféle vízirovarból és azok lárváiból, főleg tegzérekből, szitakötőkből, kérészekből és álkérészekből, továbbá alsórendű rákokból, vízipoloskákból, vízben élő férgekből és csigákból kerül ki. Ezért pancsikolt olyan szívesen 8) .
Ő az:
Kép
Köszönöm nektek a segítséget! :wink:


 
Offline
IDRE díjas
Csatlakozott: 2006 nov. 9, 12:02
Hozzászólások: 983
   
 
Hozzászólás 2007 nov. 27, 10:56 
Ilyen volt?
Kép


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
 
Hozzászólás 2007 nov. 27, 10:15 
Szia Gabesz !

Valószínüleg vizirigót láttál .

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Csatlakozott: 2007 feb. 14, 20:26
Hozzászólások: 2242
Valódi név: T.G.
   
 
Hozzászólás 2007 nov. 27, 8:51 
Sziasztok!

Csicsörke, igazán fantasztikus élmény lehetett, amit ezek a csudaszép és különleges madarak látványa nyújtott!! Irigyellek is kicsit :wink:

A tegnap nekem is különös látványban volt részem és arra kérlek, segítsetek nekem beazonosítani a madárkát! Az Olt vize fülött suhanva pillantottam meg ezt az eddig altalam még sohse látottkülönös madarat. Alakra kisebb mint a galamb, tömzsi, rövid de jól látható farok. A színe kökényfekete, de a mellén hófehér sarló alakú folt! A hangja rövid de éles csittegés. De igazából a viselkedése volt nagyon furcsa!!! Ahogyan a víz fölött suhant, néha belebukott, hogy aztán pár mp. múlva kicsit távolabb felbukkanjon, közben pancsolt is néhányszor. Eléggé hideg volt, de neki örömet okozott a fürdés :D Vagy kaját keresett.

Gyorsan fel is lapoztam a madárhatározómat, de ott csak az örvösrigót találtam hasonlónak színben, de az alak kicsit gyanús... Erről a rigóról azt írja, hogy É-ról lennebb húzódnak ebben az időben fenyvesek, vízesések közelébe, viszont erről a vízimádatról egy szó sincs!

Előre is köszi: Gabesz


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2007 nov. 26, 18:29 
Kép

Megláttogattuk kedves Nejemmel a vadludak délutáni behúzását a tatai Öreg tóra szombaton :D
Volt egy 10-15 perces csúcsidő, kábé négy óra után, amikor hatalmas rajokban jöttek a szürke libák. Én ennyi madarat még nem láttam! Csak úgy hömpölygött az ég alja. Amikor elkezdték a leszállás elötti tiszteletköreiket megtenni a tó felett, olyan volt a látvány, mintha valamiféle madár-tornádó akarna lecsapni a tóra :D
A reggeli kihúzásnál állítólag megfigyelhető volt 18000 lúd, 3500 réce és körülbelül 4000 sirály. A Sokadalmak során még soha nem volt rá példa, de 6 lúdfaj éjszakázott a tavon, így megfigyelhető volt a tömeg fajok között (vetési és nyári lúd meg a nagy lilik) az apácalúd, örvös lúd, vörösnyakú lúd is, de még felbukkant kis kárókatona, kékes rétihéja, vándorsólyom, havasi partfutó, erdei cankó, ezüstsirály, csonttollú és zsezse a sok egyéb madárfaj között.
http://www.mme-komarom.hu/
A nap folyamán 108 madárfajt regisztráltak a résztvevők. Néhány ritkább faj a tavon:

Heringsirály - (Larus fuscus)
Kép

Ezüstsirály - (Larus argentatus)
Kép

Vörösnyakú lúd - (Branta ruficollis)
Kép

Örvös lúd - (Branta bernicla)
Kép

Apácalúd - (Branta leucopsis)
Kép

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Csicsörke 2007 nov. 27, 17:41-kor.

 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2007 nov. 23, 12:05 
VII. TATAI VADLÚD SOKADALOM
2007. november 23-25.
http://www.mme-komarom.hu
A vadludakért és az emberért!


Tata neve jól ismert a magyarországi és nem túlzás a külföldi madármegfigyelők mind népesebb táborában. Az Öreg-tó, ez az alig 2 km2 felületű, mesterséges tó az őszi-téli időszakban olyan fantasztikus látványosságot kínál a természetkedvelőknek, amely méltán teszi világszerte híressé e tavat. Ez a látványosság pedig nem más, mint a vízimadarak, kiemelten a vadludak őszi-téli vonulása.

A távoli északi költőterületeikről a Kárpát-medencébe érkező vadludak évszázadokkal ezelőtt itt, a tatai Öreg-tavon alakították ki egyik legrangosabb – 1989 óta nemzetközi egyezménnyel is védett – pihenőhelyüket. Tízezrével érkeznek minden év novemberében, hogy a hideg téli hónapokat itt töltsék, aztán februárban-márciusban visszainduljanak skandináviai, szibériai költőhelyeik felé…

Amitől e látványosság azonban Európa-szerte egyedülálló, az az, hogy az Öreg-tó az egyetlen olyan madárpihenőhely, amelyet egy város szinte teljesen körülvesz. Nem is akármilyen város! Tata, a „Vizek Városa” Magyarország legjelentősebb vízivárával, a barokk építészet megannyi műemlékével és persze a modern kor épületeivel olyan keretet nyújt a madármegfigyeléshez, amelyet látni kell! Sok természetkedvelő hosszú utat tesz meg azért, hogy ilyen látványban legyen része. A természet és kultúra e szerencsés találkozása az, amely Tatát egyedülállóvá és varázslatossá teszi.

A Tatai Vadlúd Sokadalom egész napos rendezvénysorozatával elsősorban a távoli északi tundrák üzenetét magukkal hozó vadludakat köszöntjük. Nem hangos fesztivál ez, nem egymást érő koncertek és kirakodóvásárok kavalkádja, mégis ünnep, igazi fesztivál ez a maga módján. Olyan fesztivál, amelyen a látványosságról és a hangulatról a sokezernyi vadlúd gondoskodik, a vendégek pedig mi, emberek vagyunk.

A Tatai Vadlúd Sokadalom a magyarországi madármegfigyelők egyik legrangosabb vetélkedője is. Miként a nyár végén a Hortobágy, úgy a novemberi fagyok idején Tata nyújt otthont azoknak a felnőtt és ifjúsági madarászoknak, akik dacolva az időjárás viszontagságaival egész napos madármegfigyelő versenyen mérik össze tudásukat, kitartásukat. A Tatai Vadlúd Sokadalom tehát nemcsak a vadludak sokadalma, hanem a madarászoké, természetvédőké is.

A Tatai Vadlúd Sokadalmat 2001 óta rendezi meg a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Komárom-Esztergom megyei Csoportja. Az immár hagyománnyá vált, minden év november utolsó szombatján megrendezésre kerülő esemény kiváló alkalmat nyújt ahhoz, hogy madarászok, természetkedvelők vagy csak éppen erre sétálók egy hangulatos napot töltsenek el együtt és a madarakkal az Öreg-tó partján.
Térjen vissza jövőre is Tatára, a „Vadludak Városába”!

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2007 nov. 22, 17:29 
Most szombaton a Dinnyési Fertő Természetvédelmi Területen voltunk madárlesen az MME Bp-i HCs-vel.
http://www.foek.hu/zsibongo/termve/tt/dinnyes.htm

6 új madárfajt láttam:
Darvak húztak el felettünk:
Kép

Láttunk rétisast:
Kép

Érdekes volt hallani, hogy a nagy lilikek tényleg "lilik-lilik"-et gágognak :D
Kép

Viharsirályokat is most láttam előszőr:
Kép

Kanalas récéhez sem volt még szerencsém:
Kép

Csörgő récéket is sikerült szkóp-végre kapni :)
Kép

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 2014 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98 ... 101  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  
cron

Pontos idő: 2024 ápr. 19, 2:00
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO