Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 2014 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 101  Következő
Szerző Üzenet
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2013 feb. 7, 12:12 
62 éves albatrosz!
35 fióka, 3 millió repült kilométer, elképesztő!
http://www.washingtonpost.com/national/ ... ml?hpid=z5
Kép

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Csatlakozott: 2007 feb. 14, 20:26
Hozzászólások: 2242
Valódi név: T.G.
   
Hozzászólás 2013 jan. 26, 15:36 
Sziasztok!
Egy segítségkérő bejegyzést találtam egy madaras blogon. Talán én is tudok segíteni, ha idre elhozom. Hátha közületek ismeri valaki a helyet, netán megoldást is tud.

http://kertentul.blogspot.hu/
"S.O.S. SEGÍTSÉGRE VAN SZÜKSÉG!!!

S.O.S. segítségre szorulnak a lukácsházi víztározónál élő madarak!! A képen látható hattyúk már nem először a főúton kutattak élelem után, ezzel nem csak magukat, de az arra járó embereket is életveszélybe sodorják. Volt „szerencsém” megtapasztalni az emberek segítőkészségét is, ugyanis amíg terelgettem le az útról a rémült állatokat, egy autó és egy kamion is kis híján áthajtott rajtam. Ezúton is köszönjük a többiek együttérzését is, amit folyamatos tülköléssel, mutogatással fejeztek ki, ezzel még jobban kétségbe ejtve az összezavarodott madarakat. Egyetlen úriember állt meg, ő hívta a rendőrséget és segített terelgetni, neki tényleg köszönet érte.

Ők csak az állomány töredéke, rengeteg hattyú, kacsa, szárcsa, stb. él a befagyott tó körül, élelem nélkül. Azok, akik jó időben, szórakozás gyanánt kijártak oda etetni, most valahogy nem akarnak megjelenni, ám a madarak ugyanúgy ott vannak, csak éppen éheznek! Az „illetékesek” egy nevetséges és ostoba okokat felsoroltató magyarázatban akarják meggyőzni a jónépet, hogy miért nem szabad etetni ezeket a madarakat. Ezt valószínűleg nyilvánosságra is fogják hozni, de aki kíváncsi rá, annak szívesen elküldöm e-mailben.

2-3 magánembernek viszont lehetetlen feladat ennyi magára hagyott madarat ellátnia, anyagilag és fizikailag egyaránt, így KÉRJÜK, HA BÁRKI TUD SEGÍTENI ELSŐSORBAN KUKORICÁVAL VAGY BÁRMILYEN VÍZI MADÁRNAK VALÓ ELESÉGGEL, esetleg egy-egy etetés átvállalásával, írjon vagy hívjon!! Bármilyen segítséget örömmel fogadunk, mivel nélkülük is számtalan kóbor vagy „csak” rászoruló állatot látunk el nap, mint nap, ami sajnos még mindig csak 24 órából áll, de több részre szakadni továbbra sem tudunk. Csak, mert az „okosok” annyira okosnak és mindenhatónak hiszik magukat és, mert a jó időben ezeket a madarakat szívesen etetgető, nézegető emberek mínusz fokokban már nem hajlandóak kimenni hozzájuk, NE HAGYJUK ŐKET ELPUSZTULNI!!

Tel.: 30/353-3054 vagy 20/512-5263, vagy FB-on itt nálam Viktoria Jahn

Előre is köszönünk minden segítséget"


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2013 jan. 21, 15:43 
laczkó tamás írta:
Nem árucikk a mongol kerecsensólyom
http://www.greenfo.hu/hirek/2013/01/19/ ... csensolyom

jó cikk :)
és egy újabb a témában :)

Örvendetes kerecsensólyom szaporulat
Kép
"Az MME Kerecsensólyom-védelmi Munkacsoportja a nemzeti parkoknál dolgozó kollégákkal közösen tavaly 164 fészket foglaló párt derített fel, melyek közül 131 pár sikeresen költött. Összesen 418 fiatal kerecsen kirepülését dokumentálták.
2012-ben is folytatódott a kerecsensólyom országos állományának felmérése a „A kerecsensólyom védelme ÉK-Bulgáriában, Magyarországon, Romániában és Szlovákiában” LIFE program keretében.
A Magyar Madártani Egyesület Kerecsensólyom-védelmi Munkacsoportja a nemzeti parkoknál dolgozó kollégákkal közösen tavaly 164 fészket foglaló párt derített fel, melyek közül 131 pár sikeresen költött. Összesen 418 fiatal kerecsen kirepülését dokumentálták. Az átlagos fészekalj három fiókából állt, de 15 párnak is sikerült 5 utódot felnevelnie.
Országosan a kerecsensólymok száma mintegy 241-245 párra tehető. Becsült világállományuk legfeljebb tizenkétezer pár, de a Kárpát-medencén kívül, már évtizedek óta folyamatosan csökken. A szakemberek beszámolója szerint továbbra is kedvelt fészkelőhelyek a nagyfeszültségű villanyoszlopok, a hazai állomány jelentős része a MAVIR nagyfeszültségű oszlopaira kihelyezett mesterséges fészekben költ. A felmérések szerint az ilyen költőládákban a madarak nagyobb sikerrel nevelik fiókáikat - tájékoztatott az MME honlapján."
2013. január 21.
http://www.greenfo.hu/hirek/2013/01/21/ ... szaporulat

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Regionális Ezüstkoszorús Mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2009 júl. 5, 22:01
Hozzászólások: 551
Tartózkodási hely: Kóka(Pest megye)
Valódi név: Laczkó Tamás
   
Hozzászólás 2013 jan. 20, 18:19 
Nem árucikk a mongol kerecsensólyom

Kép
2013. január 19.
A mongol kormány 2013 január 12-ei ülésén öt évre felfüggesztette a kerecsensólymok exportját azért, hogy „biztosítsák a mongol nép történelmében és kultúrájában fontos helyet elfoglaló faj állományának növekedését, és egyúttal felhívják a nyilvánosság figyelmét a kerecsensólyom ökológiai rendszerekben betöltött szerepének fontosságára”.
Mint ismeretes, a kerecsensólyom világállománya az utóbbi évtizedekben drasztikusan csökkent, több országból el is tűnt, mint fészkelő faj. A legnagyobb csökkenés a közép-ázsiai régióban tapasztalható. A folyamatnak számos, egymást erősítő oka van, kezdve az élőhelyek megszűnésétől, a folyamatosan bővülő elektromos vezetékhálózat okozta veszélyeken (áramütés) át, a mezőgazdaságban alkalmazott vegyszerek miatti másodlagos mérgezésig, az egyik legjelentősebb probléma azonban a csökkenő állományt érintő, illegális befogás. A kerecsensólyom törvényes oltalom alatt áll azokban az országokban, ahol fészkel, és a nemzetközi CITES egyezményhez csatlakozó országok jelenleg nem kereskedhetnek a vadon élő állományból befogott példányokkal (ez a legálisan tenyésztett solymászmadarakra nem vonatkozik).
Az egyetlen kivételt ez alól Mongólia képezte, amelynek a CITES engedélyt adott bizonyos számú madár befogására, és exportjára. Az elmúlt években Mongólia évi 300 példányt exportált az Öböl-országokba, ami 2012-ben 150 példányra csökkent. A januári döntés hátterében az áll, hogy a kerecsenekért kapott összeg az ország költségvetésében gyakorlatilag elhanyagolható, ugyanakkor egyre nagyobb nyomás nehezedett a döntéshozókra, hogy fejezzék be a nemzeti jelképnek számító madár „árucikké degradálását”. A problémának azonban csak egy része oldódott meg ezzel, hiszen hiába védett a faj, ha nem sikerül a törvénynek érvényt szerezni, és az illegális befogás sok országban szinte zavartalanul folyik.
Hazánkban szintén kiemelt figyelmet kap a faj, ami egyértelműen azonosítható a magyar legendák turulmadarával. Európában, különösen az Európai Unióban hazánk „kerecsensólyom nagyhatalomnak” számít, a nálunk fészkelő mintegy 200 párral. A környező közép-európai országokban ennek töredéke fészkel csak, és Ausztriától nyugatra nem fészkel már a faj. A faj európai állományának megőrzése elsősorban Magyarország feladata. Ugyan a hazai állomány a 6400 – 15400 párra becsült világállományhoz képest nem tűnik jelentősnek, de nem szabad elfelejteni, hogy 1980-ban csak 13 ismert pár volt hazánkban, és a környező országokban sem ismertek 1-2 párnál többet. Ráadásul, a világon egyedül a Kárpát-medencében nő a faj állománya, ami a sikeres természetvédelmi programoknak köszönhető. Ez azt is jelenti, hogy amennyiben a közép-ázsiai állományok riasztó csökkenése folytatódik, a hazai állomány természetvédelmi jelentősége tovább nő majd. A jelenleg is futó, négy ország – Magyarország, Szlovákia, Románia és Bulgária – részvételével, a korábbi védelmi programok folytatásaként indított, és a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság által vezetett kerecsensólyom-védelmi projektet az Európai Unió LIFE alapja támogatja, a költségek mintegy 75%-ának finanszírozásával.
A hosszú évek alatt felgyűlt tapasztalatokat ráadásul Magyarország nem csak a szomszédos országok szakembereivel osztja meg, hanem a „tudás-exporttal” a faj védelmét segíti annak egész elterjedési területén. A hazai sólyom-védelem eredményeit a vonuló fajok védelmét szolgáló Bonni Egyezmény keretében felállított Kerecsensólyom-védelmi Akciócsoport is elismeri, és használja egy globális védelmi program kidolgozásában. Amennyiben az elkészülő tervet sikerül hatékonyan meg is valósítani, van remény a faj ázsiai állományának megmentésére.

_________________
Laczkó Tamás

www.gportal.hu/laczkotomi


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2013 jan. 15, 18:22 
guvat írta:
Szia!
Gratulálok a 11 új fajhoz! A 222 is korrekt a havi egy madarászathoz.
Pásztorgémet hol láttál?
2012-ben 199 faj jött. Ebből 193 Karcagon (is) :D !
10 új fajom volt: kalandrapacsirta, üstökös réce (a Tiszántúlon ritka), pettyes vízicsibe, pásztormadár,
havasi lile, szirti sas, sarlós pufi, erdei szalonka, szerecsensirály, lócsér.
Igaz, majd' minden hétvégén vagyok terepen néhány órát.

köszi Guvat komám, a 10 új is egész jó ;) szoktam nézni az aktivitásodat a birdingen,
ami a pásztorgémet illeti, a magyar fajlistámba be szoktam írni, hogy hol-mikor látom az új fajt és az éppen hanyadik a sorban :)
egyébként az apaji madár volt, április 29-én került fel a listámra :)
http://birding.hu/megfigyeles/adatlap/362501
Kép
egyébként éves szinten azért befigyel két egészhétvégés madarászat is :D
általában április végén/május elején egy Kiskunsági körút pár profi madarászhaverral (tavaly pont ezen lett meg a pásztorgém, és a batla, nomeg az énekes hattyú :D)
és az őszi Madarászfutam is be szokott azért figyelni ;)
egyébként irigylésre méltó a kalandrapacsirta-pettyes vízicsibe-pásztormadár triód, nekem még egyik sincs meg, node remélem, ami késik, nem múlik ;)
nomeg Karcag is jobb madaras hely, mint Budapest (Bp Listámon csak 137 faj van), ezért is szoktunk lemenni Apajra (a Kiskunság listám azért már 221-nél tart ;)
egyébként jó dolog ez a listázás, úgy érdekesebb :D

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 nov. 9, 10:18
Hozzászólások: 527
Tartózkodási hely: Karcag
   
Hozzászólás 2013 jan. 14, 12:20 
Szia!

Gratulálok a 11 új fajhoz! A 222 is korrekt a havi egy madarászathoz.
Pásztorgémet hol láttál?

2012-ben 199 faj jött. Ebből 193 Karcagon (is) :D !
10 új fajom volt: kalandrapacsirta, üstökös réce (a Tiszántúlon ritka), pettyes vízicsibe, pásztormadár,
havasi lile, szirti sas, sarlós pufi, erdei szalonka, szerecsensirály, lócsér.
Igaz, majd' minden hétvégén vagyok terepen néhány órát.

_________________
Üdvözlettel: Kálmán Sándor


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2013 jan. 14, 11:29 
Mivel véget ért a 2012-es madarászévem, gondoltam csinálok egy kis mérleget, mint mindig ;)
Egész jó év volt, sőt, rekord év! Egy naptári éven belül eddig még sosem láttam annyi fajt, mint tavaly, 222-őt!
http://www.birding.hu/useradatlap/3066
És az új fajok tekintetében is tudtam tartani a 11 új faj/ év-es szintet, mint 2011-ben.
2012-es új fajaim: örvös lúd, pusztai ölyv, pásztorgém, batla, énekes hattyú, kis légykapó, lilebíbic, csüllő, ékfarkú halfarkas, halászsirály, bajszos sármány (na vééégre!).
Jelenleg 274 fajnál tartok, ha idén elérem a 280-at, akkor már elégedett leszek ;)
A 2013-at is lendületesen kezdtem, egy hét alatt 72 faj :D
Minden évben csak 200 a cél, havi egy-egy madarászattal ez bőven sok is ;)
Pár idei terepi fotó:
csontik:
Kép
havasi szürkebegy:
Kép
Kép
macsekbagoly:
Kép

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Csatlakozott: 2008 nov. 7, 17:46
Hozzászólások: 679
Tartózkodási hely: Leányvár
   
Hozzászólás 2013 jan. 3, 17:47 
Köszönöm! :D :D

_________________
Ilona


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2013 jan. 3, 17:33 
Ilona írta:
Csicsörke köszönöm!
Te mindig meglepsz bennünket valami érdekességgel.
November elejétől vezetek madárszakkört gyerekeknek.A következő héten pont a vadmadarak gyűrűzéséről fogunk beszélgetni.Éppen arról olvastam,hogy külön program foglalkozik a fehér és fekete gólya,a kanalasgém,rétisas,szerecsensirály speciális színes jelölésével,valamint a fekete gólya,vándorsólyom és a kerecsensólyom műholdas nyomkövetésével.
Nekem nagyon jókor jött az információd,majd a gyerekekkel együtt megnézzük ezt az oldalt.

igazán nincs mit, szívesen, máskor is :)
az MME youtube csatornáján vannak még érdekességek:
https://www.youtube.com/user/MMEBirdLif ... eos?view=0
például:
Fecskék geolokátoros jelölése:
https://www.youtube.com/watch?v=szX0E0DtR9k
az ehhez kapcsolódó cikk az MME honlapján:
http://mme.hu/component/content/article ... maban.html

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Csatlakozott: 2008 nov. 7, 17:46
Hozzászólások: 679
Tartózkodási hely: Leányvár
   
Hozzászólás 2013 jan. 3, 17:02 
Csicsörke köszönöm!
Te mindig meglepsz bennünket valami érdekességgel.
November elejétől vezetek madárszakkört gyerekeknek.A következő héten pont a vadmadarak gyűrűzéséről fogunk beszélgetni.Éppen arról olvastam,hogy külön program foglalkozik a fehér és fekete gólya,a kanalasgém,rétisas,szerecsensirály speciális színes jelölésével,valamint a fekete gólya,vándorsólyom és a kerecsensólyom műholdas nyomkövetésével.
Nekem nagyon jókor jött az információd,majd a gyerekekkel együtt megnézzük ezt az oldalt.

_________________
Ilona


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2013 jan. 3, 14:24 
Több mint 80 műholdas nyomkövetővel ellátott védett madarunk követhető már az interneten

"A kutatók és a nagyközönség számára is elérhetővé vált a műholdas nyomkövetővel ellátott ragadozómadarak és gólyák valós idejű követésére alkalmas webes felület. A nemzetközi összefogásban megvalósult programban jelenleg négy faj több mint nyolcvan egyedét követhetjük nyomon akár otthoni számítógépünkről a www.satellitetracking.eu oldalon."
http://mme.hu/component/content/article ... neten.html
Kép

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2013 jan. 2, 15:30 
BÚÉK mindegykibe! :D
"Emu szaladgált hétfő délelőtt a 83-as főút elkerülő szakaszán, és egyenesen Pápa belvárosa felé tartva. A madárról szóló bejelentéseket először szilveszteri viccnek hitte a rendőrség, de hamar kiderült, hogy nem az."
http://www.origo.hu/itthon/20130101-emu ... papan.html
Kép

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2012 dec. 17, 12:19 
Csicsörke írta:
Madárfaunisztikai érdekességek Magyarországon
2012. október - november

cikkem online a DM honlapján:
http://www.mgbt.hu/hun/cikk_diszmadar.php?id=1429

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2012 nov. 20, 18:32 
Madárfaunisztikai érdekességek Magyarországon
2012. október - november


Mivel október végére már megérkezik a gyakori őszi-téli madárvendégeink többsége, ezért később már csak a szórványos gyakoriságú, érdekesebb madárfajok érkezésére számíthatunk.
Vörösnyakú lúd (Branta ruficollis) első példányait (2 ad.) október 20-án figyelték meg a Hortobágyi-halastavaknál. Az örvös bukó (Mergus serrator) megjelenése is októbertől várható. A tárgyalt időszakban először október 28-án került távcsővégre egy fiatal példány a balatonboglári mólónál.
A kis bukók (Mergellus albellus) valamint a füstös récék (Melanitta fusca) érkezésére szintén októbertől számíthatunk. Az idei szezonban azonban csak november 14-én látták a Balatonon mindkét faj első csapatait: négy példány kis bukó Tihanynál és öt példány füstös réce Balatonszemesnél.
A füles vöcsöknek (Podiceps auritus) augusztus kivételéve mindegyik hónapban van adata, legtöbbször november figyelték meg a fajt. Az idei első őszi példány adatai: október 24., Környei-tó, Komárom-Esztergom megye.
Szórványos téli énekesmadár vendégeink közül a havasi szürkebegy (Prunella collaris) első két példányát október 21-én a Csobánci várfalon figyelték meg. Zsezsét (Carduelis flammea) először november 8-án láttak az izsáki Kolon-tónál. Sárgacsőrű kenderike (Carduelis flavirostris) első, 5 példányos csapata november 10-én került távcsővégre a Karcag mellett található Kecskeri-pusztán.
Téli sármányvendégeink közül a sarkantyús sármány (Calcarius lapponicus) első példányát október 19-én (Szentistván, Salamonta), hósármány (Plectrophenax nivalis) első egyedét pedig október 24-én látták (Székesfehérvár, külterület).
Ami a ritkaságokat illeti az elmúlt 20 év legnagyobb csüllő (Rissa tridactyla) beáramlásának (influx) lehettünk tanúi október-november fordulóján. Az első példány október 28-án került szem elé a balatonboglári mólónál, majd ezt követően több csüllőt is regisztráltak az ország különböző pontjain. Sőt, kisebb csapatait is megfigyelték a Hortobágyi-halastavaknál (5 juv., október 31.) és a Balatonon (4 juv., november 2., Balatonfenyves).

Kép
Fiatal csüllő jellegzetes szárnymintázata

Október 17-én az MME Fenékpusztai Gyűrűzőállomásán egy barna füzike (Phylloscopus fuscatus) került a hálóba. Ez a második hazai adata a fajnak. A Kolon-tavi Madárvártán volt az első és szintén gyűrűzési adata 2002. november 1-én.
Terepmadarász körökben nagy szenzációnak számított egy október 20-i reznek (Tetrax tetrax) megfigyelés Balatonszárszó külterületén. A XX. század elején szórványosan még fészkelt a Hortobágy északi részén és Ürbő-pusztán, ám azóta – 1952-es cserebökényi és 1973-as kardoskúti költését leszámítva – csak rendkívül ritka kóborlóként mutatkozik, elsősorban az őszi és téli időszakban. Előfordulása 1973 óta (három adat): 1982. június 20., Nádudvar, Borzas-puszta; 1992. október, Abádszalók, Vitai-lapos, a bizonyítópéldány az abádszalóki Hubertus Vadásztársaság birtokában; 1999. június 24-26., Mosonszolnok.
Végezetül említést érdemel még, hogy november 1-én a Balatonon, Balatonőszödnél előkerült egy kis hattyú (Cygnus columbianus), továbbá november 2-án a Tisza-tavon, az abádszalóki öbölnél egy jeges búvár (Gavia immer).

Összeállította és fényképezte: Dr. Dezső Péter
Források:
www.birding.hu
MME NOMENCLATOR BIZOTTSÁG (2008): Magyarország madarainak névjegyzéke. Nomenclator avium Hungariae. Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, 278p.

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2012 nov. 20, 18:28 
tasi írta:
Felénk így vonulnak! :D

:D azért mifelénk is vonulgatnak... a www.birding.hu szerint például nov.11-én többen is megfigyeltek darvakat BP légterében:
Dátum Faj Példány Település, megye Megfigyelő(k)
2012. november 11. Daru - Grus grus 150 Budapest Kertész Krisztina
2012. november 11. Daru - Grus grus 190 Budapest Harsányi Krisztián
2012. november 11. Daru - Grus grus 150 Budapest Hraskó Gábor
2012. november 11. Daru - Grus grus 70 Budapest Bajor Eszter, Bajor Kata,...
2012. november 11. Daru - Grus grus 140 Budapest Csaba Attila Krisztián
2012. november 11. Daru - Grus grus 200 Budapest Mihályffy Irén
2012. november 11. Daru - Grus grus 100 Budapest Katona István, Katona-Urban...
2012. november 11. Daru - Grus grus 150 Budapest Pánya Csaba
2012. november 11. Daru - Grus grus 84 Budapest Mészáros József (Becher),...
2012. november 11. Daru - Grus grus 40 Budapest Kliment Kristóf

és fotó is készült, Csaba Attila Krisztián fotója:
Kép

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 jún. 6, 16:49
Hozzászólások: 2218
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Valódi név: Ferenc
   
Hozzászólás 2012 nov. 17, 13:59 
Ha már daruk, egy kis természetfilm részlet.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 márc. 15, 21:06
Hozzászólások: 424
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun
Valódi név: Sándor
   
Hozzászólás 2012 nov. 16, 20:26 
Csicsörke írta:
Rekordszámú daru a Hortobágyon
"Hortobágyon -Európa legnagyobb összefüggő szikes pusztáján- található a daru legnagyobb átvonuló helye, ahol jelenleg több mint 110.000 madár éjszakázik egyidejűleg, lecsapolt halastavakon és sekély vizű mocsarakban.
Az átvonuló darutömegek méretét tekintve, Hortobágy az Egyesült Államokbeli Nebraska után második a világon. Ezért lett a daru a Hortobágyi Nemzeti Park címermadara. Az itt átvonuló darvak Finnországból, Baltikumból és Észak-Nyugat Oroszországból érkeznek, majd a tartósabb hidegek beálltával vonulnak tovább észak-afrikai telelőhelyeik felé. Napközben mezőgazdasági területeken táplálkoznak, ahol elsősorban elhullajtott kukoricaszemeket fogyasztanak, a naplemente előtti órákban, pedig nagy csapatokban húznak be sekély vizű élőhelyeikre éjszakázni.
Az utóbbi két évtizedben, a darvak egyre népesebb átnyaraló állományai időznek a Hortobágyon. Bár a daru több mint 100 éve nem fészkelt Magyarországon, az európai állomány gyors növekedésével és terjeszkedésével költése újra várható. (2012.11.07.)"
http://www.hnp.hu/78-1236.php



Felénk így vonulnak! :D

Kép
Bocs a képminőségért, de csak telefon volt nálam hirtelen...


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2012 nov. 16, 15:16 
jópofa kis ausztrál tollas :)
"délvidéki sertefarkú" (Stipiturus malachurus), angolul Southern Emu-wren:
http://hu.wikipedia.org/wiki/D%C3%A9lvi ... fark%C3%BA
Kép
video: http://ibc.lynxeds.com/video/southern-e ... rough-bush

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2012 nov. 13, 15:59 
Rekordszámú daru a Hortobágyon
"Hortobágyon -Európa legnagyobb összefüggő szikes pusztáján- található a daru legnagyobb átvonuló helye, ahol jelenleg több mint 110.000 madár éjszakázik egyidejűleg, lecsapolt halastavakon és sekély vizű mocsarakban.
Az átvonuló darutömegek méretét tekintve, Hortobágy az Egyesült Államokbeli Nebraska után második a világon. Ezért lett a daru a Hortobágyi Nemzeti Park címermadara. Az itt átvonuló darvak Finnországból, Baltikumból és Észak-Nyugat Oroszországból érkeznek, majd a tartósabb hidegek beálltával vonulnak tovább észak-afrikai telelőhelyeik felé. Napközben mezőgazdasági területeken táplálkoznak, ahol elsősorban elhullajtott kukoricaszemeket fogyasztanak, a naplemente előtti órákban, pedig nagy csapatokban húznak be sekély vizű élőhelyeikre éjszakázni.
Az utóbbi két évtizedben, a darvak egyre népesebb átnyaraló állományai időznek a Hortobágyon. Bár a daru több mint 100 éve nem fészkelt Magyarországon, az európai állomány gyors növekedésével és terjeszkedésével költése újra várható. (2012.11.07.)"
http://www.hnp.hu/78-1236.php


_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2012 nov. 12, 11:00 
Gabesz írta:
Gratulálok a kislányodhoz! Igazán jó madarász leszen belőle!!! :D
Na és akkor művelődsz már te is a rajzfilmek terén... :lol:

köszi! :D
én csak a természetes érdeklődésére segítek rá kicsit ;)

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 2014 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 101  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  
cron

Pontos idő: 2024 ápr. 19, 6:15
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO