Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 62 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal 1, 2, 3, 4  Következő
Szerző Üzenet
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
Hozzászólás 2013 szept. 5, 11:25 
Egy holland férfi próbált meg élő kolibrit csempészni Francia Guyana-ból. A Rochambeau repülőtéren kapcsolták le.
A madarakat a nadrágjába rakta be, de nem akárhogy.

Már korábban is elkapták ilyen próbálkozással, akkor készítettek pár képet:
Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

A teljes cikk:
http://www.dragondeluz.com/2011/09/cont ... nes-abajo/


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2013 márc. 26, 16:41 
hát a gólyáink is meg lehetnek kissé illetődve ettől az időjárástól... :roll:
http://www.birding.hu/megfigyeles/adatlap/621531
Kép

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Csatlakozott: 2007 feb. 14, 20:26
Hozzászólások: 2242
Valódi név: T.G.
   
Hozzászólás 2013 márc. 25, 20:55 
columba írta:
Ha lát valaki vadludakat, nézze már meg, hogy melyik irányba repülnek?!
Jólenne tudni hogy ez most az előző tél vége, :scratch: vagy már a következőnek az eleje?

:57:
...mondjuk, mü má szokva vagyunk, hogy Csíkban a farkas nem eszi meg a telet, s legalább fél évig tart...
De tény, hogy a csonttollúaknak nem akaródzik semerre se menni. Nagyon letesteltek itt nálunk... Ez es jelent valamit. Azt hiszik, hogy ez Szibéria! :alien:


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2013 márc. 25, 18:01 
columba írta:
Ha lát valaki vadludakat, nézze már meg, hogy melyik irányba repülnek?!

gondolom ilyen időben csórikámék sehová sem repülnek...
egyébként ahogy nézem, a jelölt nagy lilikek inkább DK-irányba tendálgatnak...
http://www.blessgans.de/index.php?id=531&L=1

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2013 márc. 25, 17:45 
Nálunk, ma:

Kép

Holnap, ha igaz, egy kicsit jobb lesz!......... Sielésre, lékhorgászatra ....

Ha lát valaki vadludakat, nézze már meg, hogy melyik irányba repülnek?!
Jólenne tudni hogy ez most az előző tél vége, :scratch: vagy már a következőnek az eleje?

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2013 márc. 12, 18:17 
Gabesz írta:
A furcsaságok listájára jöhet ez a kép is szerintem... Vagy szokványos? :shock:
Nagy őrgébics

hát elég széles a tápláléklistája:
Táplálék: rovarok, egynesszárnyúak, rágcsálók, gyíkok, kistestű énekesmadarak
http://www.mme-monitoring.hu/birds.php?huring=LANEXC
de hogy hangozik is, ilyent még nem pipáltam! :shock:

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Csatlakozott: 2007 feb. 14, 20:26
Hozzászólások: 2242
Valódi név: T.G.
   
Hozzászólás 2013 márc. 11, 21:31 
A furcsaságok listájára jöhet ez a kép is szerintem... Vagy szokványos? :shock:
Nagy őrgébics

Kép
Kép innen:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater

Plusz még ez is! :shock:


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2013 feb. 20, 15:45 
Gabesz írta:
Birding Romania. Zárt kör, Románia madárvilága a téma, és nagyrészt román nyelven folyik a beszélgetés. Ott láttam ezt a képet is, ami azt hiszem, nem zárt részből származik, tehát megtekinthető. Kukk meg :shock: Ráklickelve 4 képben mutat be egy furcsa? esetet. Nekünk furcsa tán csak. Nekem meg az is, hogy egyből "gyilkos" a cinege... Miért is?
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater

OK, köszi, ez a "visszanyalt-a-fagyi" eset sem hétköznapi, megér idre is egy képet ;)
Kép

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Csatlakozott: 2007 feb. 14, 20:26
Hozzászólások: 2242
Valódi név: T.G.
   
Hozzászólás 2013 feb. 20, 15:31 
Birding Romania. Zárt kör, Románia madárvilága a téma, és nagyrészt román nyelven folyik a beszélgetés. Ott láttam ezt a képet is, ami azt hiszem, nem zárt részből származik, tehát megtekinthető. Kukk meg :shock: Ráklickelve 4 képben mutat be egy furcsa? esetet. Nekünk furcsa tán csak. Nekem meg az is, hogy egyből "gyilkos" a cinege... Miért is?
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2013 feb. 20, 14:35 
Gabesz írta:
Szovel, érdekes, hogy a cikk megjelenése előtt egy héttel épp ez volt a facebook-os birdingen a téma.

Gabesz, ez a "facebook-os birding" érdekelne, milyen néven fut pontosan?

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2013 feb. 20, 14:32 
eszterolajos írta:
Ilyen jelenséget én is tapasztaltam már a széncinegéknél az etető környékén, csak nem zsezse volt az áldozat, hanem legyengült fiatal veréb.
Viszont amit ehhez megjegyeznék az további megfigyelést is érdemelne.
Hasonló esetem volt a Sárga palástú vidánál ( Euplectes macraurus), a nagy álarcos, vagy Málinkó szövőnél ( Ploceus cucullatus) és a Fehérszárnyú vidánál ( Euplectes albonotatus ) mindhárom faj kiválasztotta a Barnahátú aranyveréb (Passer luteus ) hímjét és a feltőrt koponyából kicsemegézte az agyvelőt.
Én két dologra gondolok :
1. - a szaporodási időszak elején történtek az esetek (6 alkalommal) ekkor nagyobb mennyiségű állati eredetű takarmányra volt szükségük.
2. - minden esetben elfogyasztották a Hipotalamuszt is, a Nagy álarcosnál a hím is etetett és az utódoknál kifejlődéskor ( ivarérett korban) tapasztalható volt a hosszabb testnagyság. Lehet, hogy ösztönösen fogyasztják szaporodás előtti időszakban az agyat ?

elképesztő! mik derülnek ki ezekről a kis dinomaradványokból... ;)
én mozambiki csicsörkéknél találkoztam egy olyan esettel, ami szintén végződhetett volna koponyalékeléssel: két tojó akaszkodott össze úgymond semleges területen, a nappalim közepén egy közös szobai röptetés alkalmával, de úgy, hogy az idősebb tojó az egyik lábával a földre szorította a fiatalabbat a nyakánál fogva és a csőrével egyből fejre ment... szerencsére még az akció elején közbe tudtam avatkozni...
egyébként a széncinegés angol cikk a források megadásával említést tesz még a tulajdonos halálával végződő önkényes kormos légykapó-odú foglalásról és egy döglött sárgafejű királykát cipelő egyed megfigyeléséről is...

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Csatlakozott: 2007 feb. 14, 20:26
Hozzászólások: 2242
Valódi név: T.G.
   
Hozzászólás 2013 feb. 19, 21:20 
eszterolajos írta:
Én két dologra gondolok :

1. - a szaporodási időszak elején történtek az esetek (6 alkalommal) ekkor nagyobb mennyiségű állati eredetű takarmányra volt szükségük.

2. - minden esetben elfogyasztották a Hipotalamuszt is, a Nagy álarcosnál a hím is etetett és az utódoknál kifejlődéskor ( ivarérett korban) tapasztalható volt a hosszabb testnagyság. Lehet, hogy ösztönösen fogyasztják szaporodás előtti időszakban az agyat ?

Megerősiteném Lajost, bár az ő tapasztalatához nem nagyon kell erősítés :wink:
Szovel, érdekes, hogy a cikk megjelenése előtt egy héttel épp ez volt a facebook-os birdingen a téma. (lehet, a következő cikk a kígyó fogta ragacs lesz...) Nos, az ehhez a flmecskéhez fűzött kommentárokban olvastam, hogy az agyat csipegeti ki a cinege, de hibernáló denevérekkel is megcsinálja ugyanezt! :shock: http://rsbl.royalsocietypublishing.org/ ... /1/59.full Érdemes elolvasni!

_________________
http://www.kepbezartpillanat.blogspot.com


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
Hozzászólás 2013 feb. 19, 19:30 
Ilyen jelenséget én is tapasztaltam már a széncinegéknél az etető környékén, csak nem zsezse volt az áldozat, hanem legyengült fiatal veréb.

Viszont amit ehhez megjegyeznék az további megfigyelést is érdemelne.

Hasonló esetem volt a Sárga palástú vidánál ( Euplectes macraurus), a nagy álarcos, vagy Málinkó szövőnél ( Ploceus cucullatus) és a Fehérszárnyú vidánál ( Euplectes albonotatus ) mindhárom faj kiválasztotta a Barnahátú aranyveréb (Passer luteus ) hímjét és a feltőrt koponyából kicsemegézte az agyvelőt.

Én két dologra gondolok :

1. - a szaporodási időszak elején történtek az esetek (6 alkalommal) ekkor nagyobb mennyiségű állati eredetű takarmányra volt szükségük.

2. - minden esetben elfogyasztották a Hipotalamuszt is, a Nagy álarcosnál a hím is etetett és az utódoknál kifejlődéskor ( ivarérett korban) tapasztalható volt a hosszabb testnagyság. Lehet, hogy ösztönösen fogyasztják szaporodás előtti időszakban az agyat ?

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2013 feb. 19, 15:52 
Na, ezen tényleg megdöbbentem... :shock:

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2013 feb. 19, 14:35 
A széncinege sötét oldala
a cikkben videó és "egy horrorfotó, amelyen széncinegék által elejtett zsezsék (Carduelis flammea) és egy citromsármány (Emberiza citrinella) teteme látható."
http://www.origo.hu/tudomany/20130219-a ... nevad.html



_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Warhawk 2013 feb. 20, 7:56-kor.
Videó beillesztése


 
Offline
Csatlakozott: 2010 márc. 2, 19:03
Hozzászólások: 31
   
Hozzászólás 2013 feb. 3, 14:00 
Tegnap reggel ismét jelentkezett dolmányos barátom, egy hete nem láttam. Kb négy éve elrepül a fejem felett, ha meglát, kaját kér. Felismerem, mert az egyik lába csonka. Nyaranta a családját is hozza, két fiókája szokott lenni, hozza, bemutatja nekem őket. Kezdetben féltek tőle az emberek, ma már inkább megkérdezik, megvan még a varjúd? Kutyám által meghagyott kaját szoktam adni neki, de néha sokan jönnek, akkor megpróbálom a varjúm közelébe tenni. Azt hiszem nyáron inkább a szántóföldeken lenne a helyük, de már ez sem működik normálisan, mert pld. a Vármezőn állandóan etetik őket, miért is mennének el!?


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2013 jan. 30, 13:52 
Egy hír az Index-ről:

A territóriumért folytatott harc nem ritka jelenség a madarak körében sem, de csak kevés faj veszi olyan komolyan a dolgot, mint a mocsári sármány (Melospiza georgiana). A madarak harca közben nem ritka a halálos sérülés sem, de vannak olyan egyedek, akik inkább blöffölnek: magasra tartott szárnyaikkal és agresszív viselkedésükkel úgy tesznek, mintha készen állnának a harcra, pedig valójában csak azon igyekeznek, hogy elijesszék az ellenfelet.

A Duke Egyetem két hallgatója, David Piech és Rindy Anderson egy speciálisan felszerelt, preparált mocsári sármánnyal tesztelte a madarak viselkedését. A kitömött példány szárnyait mozgathatóvá tették (a felemelt szárny a madárvilág „mi van, mi van, mi van”-ja), és egy kis hangszórót is szereltek rá, amin keresztül madárfüttyel tudatták a többi sármánnyal, hogy új kihívó érkezett a környékre. A preparált madarat egy pennsylvaniai költőhely közelében tették ki, a reakciókat pedig videón rögzítették.

Az élő madarak nem várt agresszivitással reagáltak a robotra, mondta el Anderson. Annyira felidegesítette őket a kihívóan viselkedő gépsármány, hogy egyszerűen kivégezték, az egyik madár ugyanis letépte a fejét. A kutatók egy másik, szintén kitömött madárral is megismételték a kísérletet, ez a példány azonban nem tudta mozgatni a szárnyait, csupán arra volt képes, hogy ide-oda forduljon. Az igazi madarak ebben az esetben ugyan szintén rátámadtak a csalira, de korántsem olyan agresszívan, mint tették azt a szárnyaival csapdosó robot esetében. Az esetről írt tanulmányban a kutatók arra jutottak, hogy a madarak valószínűleg a szárnyak mozgatását komolyabb fenyegetésként élték meg, ezért válaszoltak fokozott erővel. A szakemberek szerint a hasonló kísérletek abban segíthetnek, hogy jobban megértsük a madarak kommunikációját.


_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2012 márc. 1, 12:38 
Itt egy egész jó kis írás a varjakról.

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2012 márc. 1, 12:07 
Warhawk írta:
Az Index.hu híre:
Ilyenkor jó varjúfészket pusztítani

Tájékoztatásul:

From: madar-bounces@zpok.hu [mailto:madar-bounces@zpok.hu] On Behalf Of MME Baranya Megyei Csoportja
Sent: Wednesday, February 29, 2012 7:42 PM
To: Madárlista
Subject: [Madar] Varjak

Kedves Listatagok!
Kimásoltam a hírlevelünkből a pécsi varjúesettel kapcsolatos összeállításunkat. Ezt kérem hitelesnek tekinteni, nem az indexben megjelent anyagot. Annak szerzőjével kb. 10 percen keresztül beszéltem tegnap este, de a felét sem úgy írta le, ahogy mondtam.
Üdvözlettel
Bank László

Leverték a varjúfészkeket
Február 29-én a pécsi önkormányzat megbízásából a BIOKOM Kft. munkatársai a Berek utcai platánfákról eltávolították a vetésivarjú-fészkeket. Az értelmetlen fészekleverések a Zöldhatóság előzetes engedélyével történtek. A BIOKOM Kft. honlapján az szerepel, hogy széleskörű egyeztetést követően jártak el, csupán azt nem tudni, hogy mit értenek ez alatt. Egyesületünket decemberben hívták meg egy tárgyalásra, mely során kiderült, hogy az önkormányzat már beadta a fészkek leverésére vonatkozó kérelmét a Zöldhatóságnak. A kérelem beadása előtt a megye legnagyobb taglétszámú, és a varjak állományára vonatkozóan is pontos felmérési adatokkal rendelkező természetvédelmi szervezetének véleményét ki sem kérték! Igaz, ez nem volt kötelező!

A tárgyaláson az egyesület képviselőjének érvelésére az önkormányzat és a BIOKOM Kft. képviselője is belátta, hogy a fészekleverés nem a megfelelő módszer a probléma megoldására. Sokkal inkább az érintett lakossági rétegek felé irányuló megfelelő kommunikáció oldhatja fel a konfliktust. Ehhez fel is ajánlottuk segítségünket. A város döntéshozói azonban másként ítélték meg a helyzetet, és a fészkek leverése mellett döntöttek.

A Zöldhatóság a varjak fészkeinek eltávolítására néhány évvel ezelőtt Szentlőrincen is engedélyt adott. A dolog azonban rosszul sült el! A varjak szétszóródtak a város területén, fészkeiket sokkal frekventáltabb helyeken, közoktatási intézmények parkjaiban és a vasútállomás közelében építették meg, ahol sokkal több problémát okoznak, mint az eredeti fészkelőhelyen. A hatóság tavaly hozzájárult Pécsett, a Nagy Imre utcai kiserdő letermeléséhez (némi korlátozással) is, ami a megye legnagyobb varjúkolóniájának adott otthont. A varjak ezt követően költöztek be nagyobb számban a Berek utcába és a környező területekre. A hatóság azonban nem tanult ebből az esetből sem! Most ismét a fészkek eltávolítását engedélyezte. Nem nehéz megjósolni, hogy ezzel sem old meg semmilyen problémát, sőt biztosan újakat fog generálni.

Meg kívánjuk jegyezni, hogy az 1980-ban még közel 19 ezer pár vetési varjú fészkelt Baranyában. Számuk tavaly mindössze 448 pár volt, tehát az eredeti állományból alig 2,3%-nyi maradt. Ez az állomány nagyrészt Pécs és Szentlőrinc belterületében fészkel, tehát e két város polgárainak toleranciáján múlik elsősorban, hogy mint fészkelő, kipusztul-e a megyéből. Úgy látszik azonban, hogy sem az érintett lakossági rétegek, sem a döntéshozók részéről nincs semmilyen tolerancia, holott a varjúproblémát nem a varjak, hanem a sorozatos rossz emberi döntések idézték elő. A vetési varjú egyébként védett madárfaj, természetvédelmi értéke 10 000 Ft.

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2012 feb. 29, 14:21 
Az Index.hu híre:

Durva morális dilemmával küzdött Pécs vezetése: helyeselhető-e egy kellemetlen, de kihalás szélén álló madárkisebbség fészkeinek megsemmisítése, ha azok zavarják a környékbeli lakókat? A dilemmázásnak szerda reggel vége lett, a Biokom nevű cég fűrészekkel felszerelt szakemberei ekkor kezdték el a Berek sétány fáira rakott varjúfészkek eltávolítását. Az akcióhoz, ami a nagy szél miatt valószínűleg elhúzódik, az önkormányzat megkapta az illetékes dél-dunántúli zöldhatóság engedélyét.

Ilyenkor jó varjúfészket pusztítani
A vetési varjú védett állat, a természetvédelmi törvény pedig nem teszi lehetővé, hogy eltávolítsák és megsemmisítsék a fészkét, kontráz Bank László, a Magyar Madártani Egyesület (MME) Baranya megyei csoportjának alelnöke. A szerdai akció szerinte akkor is törvénysértő, ha ahhoz a Dél-Dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség adott engedélyt.

A varjúdráma idáig vezető lépéseit Csizi Péter alpolgármester és Bank László hasonlóan idézik fel: miután a megyében a több évtizedes, szó szerinti irtóhadjárat miatt a fészkelő varjúpárok száma tizenkilencezerről ötszáz alá csökkent, a megmaradt kétszázaléknyi intelligens madár oda költözött, ahol nem lőhették és mérgezhették őket, vagyis a városokba. Ezért van az, hogy hiába maradt ötvenedannyi madár, mint régen, a városlakók úgy érzik, sosem volt ennyi varjú.

A legnagyobb részük Pécsre költözött, ahol tavaly kivágták egy nagyjából egyhektáros, erdős terület fáinak jó részét. „Ez volt az egész megye legnagyobb fészkelőhelye” – magyarázza Bank. Csizivel együtt úgy emlékeznek, hogy bár a városban évek óta fészkeltek varjak, a kiserdő eltűnése után hirtelen rengeteg pár költözött be a belső részekre, így arra a lakótelepre is, ahol szerda reggel megkezdődött a fészeklefűrészelő akció. Ilyenkor még nincsenek se tojások, se fiókák, ezért ez az alkalmas idő az akcióra, mondja az alpolgármester.

Azt még a madárvédő is elismeri, hogy a varjak a fészekrakás és párzás időszakában hangosan kárognak, ami zavarhatja a közelükben élőket, különösen, hogy a lakótelepi házak között nagyra nőtt fák koronái közel vannak az emeleti ablakokhoz. „Ezenkívül az említett területen vannak vendéglátóegységek, amelyek teraszhelysége a kolóniának otthont adó fa alatt helyezkedik el. A varjak ürüléke több esetben is a felszolgált ételbe-italba pottyant” – idéz fel egy gasztronómiai kellemetlenséget az alpolgármester. Csizi azzal is az akciót védi, hogy egyes lakók önbíráskodással, a madarak elpusztításával fenyegetőztek, ha az önkormányzat nem tesz valamit.

„Megértem az ott lakókat” – fogalmaz Bank, mégis, azon túl, hogy törvénysértőnek, még „értelmetlen, ostoba” lépésnek is tartja a fészkek elpusztítását. A szintén baranyai Szentlőrincen három éve ugyanis ugyanezt csinálták, aminek az lett az eredménye, hogy a madarak maradtak ugyan, de szétszóródtak a településen, és olyan helyekre költöztek, ahol még több problémát okoznak, például az óvodakertbe.

Az sem segít, hogy a modern városlakó nem tolerálja a természet semmiféle megnyilvánulását. Bank álmélkodva idézi föl, hogy a MME olyan telefont is kapott, hogy azonnal távolítsák el a kertből a hangoskodó feketerigókat. A modern állat sorsa jelentős részben azon múlik, elég cuki-e. A vetési varjú pedig intelligens, atletikus, ragaszkodó, de semmiképpen sem egy tollas vombat.

Mi történhet a madarakkal a fészkeik leszedése után? A szakember szerint Pécsett is majd más helyre költöznek a városon belül, hiszen az eredeti, városon kívüli fészkelőhelyeikről már rég el lettek üldözve, aztán, ha tovább piszkálják őket, teljesen kihalhatnak Baranyából.

Nincs megoldás
A fészkeik leszedése ráadásul még egy szomorú következménnyel jár: az általánosan népszerű, ráadásul rovar- és rágcsálóevő vörös- és kékvércse nem rak saját fészket, hanem a varjúéba tojik, már ha talál. Ha nem, kihal, így a pécsi madárbarátok jobb híján műfészkeket tesznek ki.

De akkor mi lehet a megoldás? Nincs megoldás, mondja sötéten Bank László. A mezőgazdaság intenzívvé válásával Baranyában annyira kevés rovar maradt a földeken, hogy csak az urbánus élettér maradt, de azon az emberek nem szeretnének osztozni. Amikor a madárvédő azt mondja, hogy „meg van pecsételve az állomány sorsa”, úgy érezzük, hogy ahol a varjakat temetik, ott varjak vagyunk.

De az alpolgármestert sem lehet varjúellenességgel vádolni, Csizi hivatalból kincstárilag optimista, de a problémát ugyanott látja, mint a szenvedélyes madárvédő: „Bízunk benne, hogy olyan helyre fognak az egyedek költözni, ahol nem jelentenek közegészségügyi problémát, illetve a lakosság is megértőbb lesz és nem ellenségként néznek a varjakra, hanem a természet részének tekintik őket. Sajnos ez manapság a városi embereknél már nem megy evidenciaszámba.”

Lehet, hogy a baranyai gyerekeknek pár év múlva Bécsig kell utazniuk, ha károgást akarnak hallani.

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 62 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  
cron

Pontos idő: 2024 márc. 28, 23:23
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO