Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 297 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Következő
Szerző Üzenet
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2012 aug. 7, 14:34 
Bernát írta:
Lassan készülni kell a téli etetésre is.:D
Vannak mumusok akikre még vadászom.....(Őszapó,szajkó,erdei pinty,meggyvágó.) :D

ezek télen simán meglesznek :D

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 okt. 10, 18:27
Hozzászólások: 2262
Tartózkodási hely: Pécel
Valódi név: Füredi Bernát
   
Hozzászólás 2012 aug. 2, 17:14 
Csicsörke írta:
üdv, szerintem is és gratula a 18. itatós fajhoz! :D


Remélem hamarosan még több lesz.
Lassan készülni kell a téli etetésre is.:D
Vannak mumusok akikre még vadászom.....(Őszapó,szajkó,erdei pinty,meggyvágó.) :D


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2012 júl. 31, 15:31 
Bernát írta:
Üdv!
Ő milyen?? Párom szerint fitisz...:D
( 18. faj az itatón.:D )

üdv, szerintem is és gratula a 18. itatós fajhoz! :D

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 okt. 10, 18:27
Hozzászólások: 2262
Tartózkodási hely: Pécel
Valódi név: Füredi Bernát
   
Hozzászólás 2012 júl. 30, 22:30 
Üdv!

Ő milyen?? Párom szerint fitisz...:D

Kép

( 18. faj az itatón.:D )


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2012 ápr. 16, 14:40 
Én nagy naívan azt hittem egy fészkelő párt van szerencsém megfigyelni. Na, most már az valószínű, hogy pár, csak az dőlt meg, hogy fenyőrigó lenne (a fészkelésre vagy fiókanevelésre viszont jó esély van). Próbálkozom fotózni, de annyira nem jönnek közel és nincs olyan jó fény mostanában, hogy értékelhető legyen amit össze lehetne hozni. De nem adtam még fel... :)

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2012 ápr. 16, 14:30 
Warhawk írta:
Gabesz írta:
Én úgy látom, fehér 8) Most is itt kergetőzik egy pár! :lol:

Nos, bár elég neccesnek éreztem (nejem váltig állította, hogy a kép alapján fenyőrigó), én most már azt mondom, hogy sajnos ezek nem fenyőrigók. Kár. Képeket próbálok majd csinálni, de elég nehéz ebben a rossz időben (no, meg egy normális teleobjektív is sokat segítene a probléma megoldásában).

a fotó jól jönne, áprilisban még lehet akár fenyőrigó is, egyébként az mme-monitoring.hu szerint kishazánkban csekély számú fészkelő állománya is van, tehát akár nyáron is lehetne vele találkozni, de jellemzően téli vendégünk a fenyőrigó:
http://www.mme-monitoring.hu/birds.php?huring=TURPIL

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2012 ápr. 16, 13:01 
Gabesz írta:
Én úgy látom, fehér 8) Most is itt kergetőzik egy pár! :lol:

Nos, bár elég neccesnek éreztem (nejem váltig állította, hogy a kép alapján fenyőrigó), én most már azt mondom, hogy sajnos ezek nem fenyőrigók. Kár. Képeket próbálok majd csinálni, de elég nehéz ebben a rossz időben (no, meg egy normális teleobjektív is sokat segítene a probléma megoldásában).

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Csatlakozott: 2007 feb. 14, 20:26
Hozzászólások: 2242
Valódi név: T.G.
   
Hozzászólás 2012 ápr. 13, 12:51 
Én úgy látom, fehér 8) Most is itt kergetőzik egy pár! :lol:
Komolyra: a fenyőrigó "mellényén" a nyílhegy alakú foltok lefele mutatnak és szépen sorjázva díszítik.
Énekes rigót még keveset láttam, de azt már tudom, hogy neki a nyílhegy formájú foltok fölfelé mutatnak és a háta inkább barna színezetű, míg a fenyőrigónak szürke javarészt kevés barnával nyaktájékon.

Tamás, kukkerold meg a rigód nyílhegyeit! :wink:

Napóleon, fenyőrigó fióka gyönyörű jegyekkel:
Kép
Tavaly fotóztam.

Őt ősszel: Kép És őt télen:Kép


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2012 ápr. 13, 12:23 
A fenyőrigónak tavasszal is ilyen fehéres a hasa?

Kép

Mert ha igen, akkor én elképzelhető, hogy összekevertem az énekes rigóval :(


Kép

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 dec. 15, 10:07 
Ne tegyem át ezeket lassan egy másik topikba (de melyikbe?)

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2011 dec. 14, 18:32 
VladTepes írta:
Azaz a legnagyobb kártevőn, az emberen kívül kitől kell féltsem őket?

a héja mellett szerintem még a vándorsólyom, éjszaka pedig az uhu jelenthet rá veszélyt, nomeg a szőrmés ragacsok, róka ilyesmi...

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 dec. 14, 8:35 
VladTepes írta:
Karvaly az tuti nem megy neki egy varjúnak, mert túl kicsi hozzá... Az alapján, hogy a lesben ülő ölyvtől pár méterre milyen nyugalommal korzóznak a varnyak, azt kell higgyem, az ölyv sem vadászik varjúra. Azaz a legnagyobb kártevőn, az emberen kívül kitől kell féltsem őket?

Az az IZÉ madártól (amit szerintem most már nyugodtan nevezhetünk héjának is). Bár normál körülmények között állítólag nem, de én láttam már héja zsákmányává vált varnyút (igaz, az vetési volt).

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2011 dec. 10, 23:30 
Warhawk írta:
VladTepes írta:
Izé madár (höhö, megmértem a kerítés felső részét, így arányítva lett méretadatom) kb 60cm búbtól farok végéig. Fesztáv kb 100cm körüli, de lehet, kicsit nagyobb.

Ezen méretek alapján inkább mégiscsak héja leszen az a madár...

hát igen, ez tényleg nagyobbnak tűnik, mint egy karvaly...
a határozó szerint:
karvaly:
hím: 29-34cm, szf: 58-65cm
tojó: 35-41cm, szf: 67-80cm

héja:
hím: 49-56cm, szf: 93-105cm
tojó: 58-64cm, szf: 108-120cm

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 dec. 10, 14:06 
VladTepes írta:
Izé madár (höhö, megmértem a kerítés felső részét, így arányítva lett méretadatom) kb 60cm búbtól farok végéig. Fesztáv kb 100cm körüli, de lehet, kicsit nagyobb.

Ezen méretek alapján inkább mégiscsak héja leszen az a madár...

VladTepes írta:
Itteni Izé madár tökre tejesKV barna, a sok képből a pusztai ölyvről szóló festményen van leginkább az a szín.

Fiatal héjának van ilyen színe, idősebb korára levedli. Lásd a képet amit mellékeltem lentebb... (adult/immatur).

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2011 dec. 9, 22:42 
canary1 írta:
Szal, mindent összegezve, karesz lesz az etetődet ostromló ragacs, méghozzá a puncis változatból, hö-hö-hö…
Azé pikcsöröket várok, várunk a bizti +6ározás végett és célzattjábul.

hello evribodri! :D
én is 1etértek Canary1 komámmal a ragacsot illetően, szerintem is karvaly koma a legvalószínűbb, de kíváncsi vagyok a fotókra...

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 jún. 6, 16:49
Hozzászólások: 2218
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Valódi név: Ferenc
   
Hozzászólás 2011 dec. 9, 20:40 
Egy légivadász sólyom. Ezzel a technikával lekapnák a bokrok a szárnyát :lol: .



És egy karvaly az etető alatt elég sárga lábakkal:



 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 dec. 9, 19:30 
További vizuális segítség Vladnak a meghatározáshoz:

KépKép


Tojó karvaly vs gerle:

Kép

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 szept. 17, 11:27
Hozzászólások: 503
Tartózkodási hely: Székesfehérvár Tel: +36-30/ 896-6374
Valódi név: Cserna Zoltán ifj.
   
Hozzászólás 2011 dec. 9, 14:37 
Ahhoj!

Nem akarok okoskodni, de kedves Vlad –szerintem- rosszul figyelted meg az etetőd körül alakoskodó ragacsot. Ezt mindjárt az Általad feltöltött vándorsólyom fotóból sikerült is leszűrnöm. Miért is? A méretre asszociálva kezdeném. Azt írod, hogy másfélszerese volt a dolmányos varjúénak. A vándor szárnyfesztávolsága cca. akkora, mint egy tarkavarnyúé, talán egy leheletnyivel hosszabb (tojó madárról beszélünk), persze ez hosszabbnak tűnhet annak függvényében, hogy a szárnyfelület inkább keskeny, hosszú, mint széles, vagyis majd akkora a dolmányosé. Testhossz dolgában sincs másként a helyzet, mert szinte centire megegyeznek, már amennyire én tudom. Hol itt a másfélszeres méret?
Más. Szárnyformula. Mint említettem az előző hozzászólásomban, a sólyomfélék vadászati stratégiája, illetve a test-, és szárnyfelépítésük nem teszi lehetővé, hogy a számukra szinte akadálypályaként működő fás, bokros, ágakkal sűrűn teleszőtt területen szerezzék be a napi betevőt. És itt most maradjunk a vándorsólyomnál. Szárnya inkább hosszú, keskeny, ahogy fentebb pötyögtem is, a farok tollak a testhez viszonyítva rövidek, ergo nem kacskaringós üldözésekre valók. De madarunknak erre nincs is szüksége, mivel fő vadászterülete a nyílt légtér, lett légyen az Alföldi pusztaság, vagy egy nagyváros levegőóceánja. Itt keríti hatalmába a zsákmányul szóba jöhető prédaállatokat, amelyeket nem fordulékonyságával, mint inkább gyorsaságával szerez meg.
Lábai is rövidek az Accipiter nemzetség tagjaihoz viszonyítva, s egyáltalán nem arra valók, hogy a fedezékbe rejtőzött áldozat után markoljon velük, ne adj Isten, fusson is utánuk.
Nem így a héja és a karvaly esetében, melyek hosszú lábaikkal pont ezt a problémát képesek többek közt kiküszöbölni, ugyanis ők sokszor még a legtüskésebb bokorba is bemarkolnak bujkáló vacsorajelöltjük után, mi több, a héja kellőképpen cizellált lelkiállapotban hosszasan fut is a patkány, vagy fácán után. Az ő szárnyuk, melyet kereknek is mondanak, való arra, hogy a fedett terepen, erdőben, bokrosokban, különféle terepi akadályok közepette támadják meg áldozatjaikat. Ha megfigyeljünk a szóban forgó héja, de még inkább az unokaöccs karvaly szárnyát, rögtön feltűnik, hogy milyen alakja is van. Széles, nagy felületű, mivel a másod-, illetve a harmadrendű kézevezők is majd olyan hosszúsággal bírnak, mint az elsőrendűek, nagy szárnyfelületet képezve ezáltal. Az ázsiai solymászok, de más földrész solymászai is pont ezért a tulajdonságukért szeretik a velük való pedző vadászatot, mivel jól gyorsulnak, az említett nagy szárnyfelületnek köszönhetően, és már néhány szárnycsapás után szinte képesek elérni végleges sebességüket. Élőhelyükön tehát nincs idejük arra, hogy a nyílt térséget hasító vándorsólyomhoz hasonlóan „órákig” gyorsuljanak, nekik pikk-pakk kel elkapni a zsákmányt, ezért is vadásznak lesből, rajtaütésszerűen, kirobbanó módon, nemegyszer menekülési esélyt sem adva a szerencsétlen kis hullajelölteknek. Ehhez társulnak a hosszú farok tollak, melyekkel mesterien tudják kormányozni az ágak szövevénye közt magukat.
Még ecce említve magamat, az Általad meglesett ragadozó szinte 100%-ban biztos vagyok ebben, egy karvaly tojó lészen. A héja is hasonlatos hozzája, nem is kicsit, mi több, a másfélszeres dolmányos méret reá jobban illik, de ő sokkal jobban fél, mit fél, szinte irtózik a kétlábúak mindennemű formulájától annál, hogy egy etető leginkább cinegeméretű tollasaira tegyen rohamtámadást. Nagyobb testméretéből adódóan neki termetesebb falat kell, hogy azt begyre szedhesse, legyen az galamb, tyúkanyó, vagy fácán. A karvaly „megelégszik” a verébnépséggel is, melyből, vagy mely méretű madárkákból a hímecske úgy kettőt fal be napjában (sikeres pedzése esetén), a tojónak már legalább 3 ekkora méretű madár kell.
Nem beszéltél a madár fejéről sem, pontosabban arról, ha 4 méterről volt alkalmad meglesni a tettest, látnod kellett volna a széles, kifejezett barkót, és itt most a peregrinust említem, amely barkó a karvalynak, és a héjának nem díszíti ábrázattját.
No és a szemek. A sólymok szeme, pontosabban szivárványhártyája minden körülmények közt sötétbarna, majdhogynem fekete, ellentétben az Accipiter nem képviselőinek szóban forgó, ominózus képviselőivel, melyek írisze nemegyszer kénsárga. A kor előrehaladtával ezen mintázat gyönyörű narancsvörösbe vált át, felidézve ezáltal a nyugati égbolt alatt lenyugvó Napkorongot, öreg héjákról vagyon itten szó.
Szal, mindent összegezve, karesz lesz az etetődet ostromló ragacs, méghozzá a puncis változatból, hö-hö-hö…

Azé pikcsöröket várok, várunk a bizti +6ározás végett és célzattjábul.
Tisztelettel:

canary1


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 dec. 9, 12:29 
emys írta:
A másfél varjút hogy érted? Hossza vagy tömege?

Az a másfél varjú engem is megkavar kissé. Ha méret, akkor az még akármi is lehetne. De a leírás alapján most már én is a tojó karvalyra szavaznék... (Vlad! Azonnal tessen lefotózni!)

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2008 dec. 9, 22:21
Hozzászólások: 318
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr Sátorhelyi tamás
   
Hozzászólás 2011 dec. 9, 8:59 
Szia!

Olyan képletes leírást adsz egy tojó karvalyról, hogy jobb sem kell. Ilyen egy tojó karvaly. Sólyom nem megy verebet hajkurászni a fák közé, vadászati módszere egészen más.

A karvaly röpképe igencsak változó. A szárnya vadászat közben keskenynek tűnik, a farka is zárt, manőverezéskor szélesre tárja. Lába szép sárga. Kisebb egy egerészölyvnél.

A másfél varjút hogy érted? Hossza vagy tömege?

Üdv:

emys

_________________
Sátorhelyi Tamás

http://www.exopet.hu/


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 297 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  
cron

Pontos idő: 2024 márc. 29, 8:53
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO