Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 33 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal 1, 2  Következő
Szerző Üzenet
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2009 feb. 23, 16:17 
szilard írta:
Tegnap reggel egy első téli tollazatú Ázsiai koelt (Eudynamys scolopaceus) észleltek Kuwaitban!

köszi Szilárd az infót!
gondoltam felteszek idre egy fotót a fajról, gondolom ez nem első téli tollazatú madár, de mindenesetre így impozánsabb :wink:
Kép

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 szept. 10, 21:04
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Marosvásárhely
   
Hozzászólás 2009 feb. 23, 16:12 
Sziasztok,

Tegnap reggel egy első téli tollazatú Ázsiai koelt (Eudynamys scolopaceus) észleltek Kuwaitban !!!!
A fajnak ez az első hiteles adata a Nyugat Palearktikumban.
További infó: http://www.alsirhan.com/Blog/
valamint képek a fajról: http://commons.wikimedia.org/wiki/Categ ... colopaceus

Üdv.,
Szilárd

_________________
szilard


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2009 feb. 20, 14:44 
Csicsörke írta:
...aztán másnap egy órat álltunk az esőben és szélben, de aztán 8 óra körül végre újfent szem elé került a madar...

erről van saját fotóm is:
Kép
Kép
megérte a fagyoskodás :wink:

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2009 jan. 30, 17:35 
végre feltehetek idre én is egy kis csemegét :lol:
Sarki sirály (Larus glaucoides) először Magyarországon!!! Fauna új faj!!!
szerda délután (2009.01.28.) miutan megjött a birdinges forródrótos sms, felhívott egy madarász kolléga, hogy másnap hajnalban indul a menet Dunaújvárosba és van még egy hely a kocsijában. hát erre nem tudtam nemet mondani :lol: aztán másnap egy órat álltunk az esőben és szélben, de aztán 8 óra körül végre újfent szem elé került a madar :shock: 10:30-ra már be is értem a melóhelyemre :wink:
most már vérbeli twitchernek érzem magam és a sarki sirály a 223. fajom 8)
Részletes infó: www.birding.hu
Sajnos ilyen közelről nem láttuk, de távolról is hasonlóan szép fehér volt, nomeg nem is volt ilyen adult, csak egy elsőteles példány, de attól még hatalmas élmény volt :lol:
Kép

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2009 jan. 9, 15:01 
szilard írta:
...egy fiatal viharsirályról van szó...Minél többet nézem a képeket mindinkább megerősítést kapok, hogy az.
Más: Ma éjjel megyünk le Dobrudzsába libázni és kékcsőrű récét nézni.

igen, mondjuk az nekem is gyanús, hogy az SMS óta nagy hallgatás van a témában, a birding.hu-ra sem lett feltöltve a megfigyelés, node pont holnap megyek egy kis budapesti madarászkörútra a megfigyelő sráccal (jó lenne zsezse, hajnalmadár és bajszos sármány :roll: ) és akkor majd kifaggatom a részletekről.
Neked is kellemes madarászhétvégét :D
majd várjuk a képes élménybeszámolót! :wink:

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 szept. 10, 21:04
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Marosvásárhely
   
 
Hozzászólás 2009 jan. 9, 13:29 
Szia,

Ismerem az adator a delawarensisről, de nekem az első benyomásom az volt, hogy egy fiatal viharsirályról van szó.
Minél többet nézem a képeket mindinkább megerősítést kapok, hogy az.
Mindenképp egy érdekes példány és már több külföldi madarász is reagált az EBN vagy WestPal listán rá. A vélemények megoszlanak, de lehet, hogy mégsem lesz gyűrűscsőrű sirály belőle :(
Attól még én is szeretem a kihívásokat és ez a madár az, mindazok ellenére, hogy szerintem eléggé dominálnak a viharsirály bélyegek rajta. Ebben a tollruhában nem minden példány ismerhető fel teljes bizonyossággal.

Más: Ma éjjel megyünk le Dobrudzsába libázni és kékcsőrű récét nézni. Ha sikerrel járunk ez utóbbi esetében majd képeket is feltöltök a fórumra.

Kellemes hétvégét mindenkinek,

Szilárd

_________________
szilard


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2009 jan. 9, 12:43 
szilard írta:
...így egyaránt nincs hiány sem Észak Amerikából (pld. gyűrűscsőrű sirály...

köszi az infókat Szilárd :D
képzeldd, tegnap jött egy a birdinges forródrót SMS egy feltételezett gyűrűscsőrű sirályról itt Budapesten:
"Valószínű 1.teles gyűrűscsőrű sirály Bpen Soroksári Duna, rév. Kókay B."
egy tavaly februári fotó Írországból a fajról:
Kép

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 szept. 10, 21:04
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Marosvásárhely
   
 
Hozzászólás 2009 jan. 7, 12:01 
Sziasztok,

Egy újabb, ritka keleti vendég tartózkodik Európában. Pár napja Belgiumban, Erezee mellett egy fiatal Naumann-rigót (Turdus naumanni) figyeltek meg. A madár még tegnap is ott volt.
Ez a példány az 'eunomus' alfajhoz tartozik melyet magyarul rőtszárnyú rigóként ismerünk. Ezen alfaj előfordulási területe közép-szibériában van és igen ritka kóborló Európában.

Ezen a télen nagyon özönlenek a jobbnál jobb fajok Európába, így egyaránt nincs hiány sem Észak Amerikából (pld. gyűrűscsőrű sirály, sárgalábú cankó, pettyes cankó, örvös - és búbos réce, vörhenyes pityer, stb.), Afrikai tájakról (zátonykócsag, sivatagi hantmadár, gyémánt rozsdafarkú, stb.) vagy éppen Ázsiából (keleti gerle, lilebíbic, japák csonttollú, tajgasármány, stb.) ideérkező madarakból sem.
Akit érdekelnek ezek a ritkaságok látogason el a www.surfbirds.com vagy a http://www.netfugl.dk honlapok oldalaira.

Üdv., mindenkinek,
Szilárd

Rőtszárnyú rigó (5.I.2009, Belgium)

Kép

_________________
szilard


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 szept. 10, 21:04
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Marosvásárhely
   
 
Hozzászólás 2009 jan. 6, 15:19 
Csicsörke írta:
felteszek idre is képeket a szóbanforgó példányokról, igazán megérdemlik a hírnevet :lol:


Természetesen!!!!! Mi az hogy .... :D

Szilárd

_________________
szilard


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2009 jan. 6, 12:17 
szilard írta:
Tegnap (2009 január 4) Lengyelországban azonban egyik csapatban egy japán csonttollút észleltek (Bombycilla japonica) ami a faj második előfordulásának számít a Nyugat Palearktikumban.
Egy másik igen érdekes megfigyelés egy öreg tajgasármányra (Emberiza chrysophrys) vonatkozik, mely faj kelet-szibériában költ és ez a nyolcadik vagy kilencedik megfigyelése Európában.

hello Szilárd!
köszi szépen az infókat! felteszek idre is képeket a szóbanforgó példányokról, igazán megérdemlik a hírnevet :lol:
bizony, akkor nem árt átszemezgetni a csonttollúcsapatokat, hátha... ma reggel láttam idén először én is egy elég nagy, kb. 100-as csonttollú csapatot itt Budapesten.

japán csonttollú (Bombycilla japonica)
Kép

tajgasármány (Emberiza chrysophrys)
Kép

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 szept. 10, 21:04
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Marosvásárhely
   
 
Hozzászólás 2009 jan. 5, 21:54 
Sziasztok!

Ismét két WP-s ritkaságról szeretnélek értesíteni benneteket.
Ugye köztudottan csonttollú inváziós év van megint, így e télen is többfele lehet találkozni kissebb-nagyobb csapatokkal.
Tegnap (2009 január 4) Lengyelországban azonban egyik csapatban egy japán csonttollút észleltek (Bombycilla japonica) ami a faj második előfordulásának számít a Nyugat Palearktikumban.

http://avestom.com/fotonotes_en.htm

Egy másik igen érdekes megfigyelés egy öreg tajgasármányra (Emberiza chrysophrys) vonatkozik, mely faj kelet-szibériában költ és ez a nyolcadik vagy kilencedik megfigyelése Európában.
A szóban forgó példányt január 3-án észlelték Svédországban.

Képek: http://artportalen.se/artportalen/galle ... myear=2009

http://www.pbase.com/image/107782936
http://www.pbase.com/zoothera/sparrows

Üdv.,
Szilárd

_________________
szilard


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2008 okt. 22, 13:29 
szilard írta:
...megfigyelést a már egy hónapja Nagy Britániában tartozkodó amúri vércséről (Falco amurensis)...Az amúri vércsét korábban a kék vércse keleti alfajának tekintették mint Falco vespertinus amurensis , de már jó ideje külön faj.

Szia Szilárd!
Kösze az infót :D Tényleg eléggé hasonlítanak egymásra ezek a jómadarak :lol: de azért az ad. hímek szárnyalja jól elkülöníthető:
Falco amurensis
Kép

Falco vespertinus
Kép

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 szept. 10, 21:04
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Marosvásárhely
   
 
Hozzászólás 2008 okt. 20, 8:27 
Sziasztok,

Mivel az október twitcher hónap, igen sok megfigyelés van szerte Európában érdekes és ritka madárfajokról, melyek itteni felsorolása igencsak hosszú lenne.
Azonban engedjétek meg, hogy közzétegyem az egyik ilyen megfigyelést a már egy hónapja Nagy Britániában tartozkodó amúri vércséről (Falco amurensis).
A madár egy másodéves hím, és úgy tűnik jól érzi magát Tophill Lowban, Kelet Yorkshireban.
Az amúri vércsét korábban a kék vércse keleti alfajának tekintették mint Falco vespertinus amurensis , de már jó ideje külön faj.
Bár a Közel Keleten rendszeresen megjelenik, Európába igen ritkán bukkan fel. Hat alkalommal észlelték Olaszországban, Szicilián, míg egy-egy alkalommal Magyareországon és Svédországban.
A faj afrikai telelőterülete a mi kék vércsénk telelőterületével nagyban átfed, ezeken a helyeken sokszor közös csapatokban figyelhető meg e kjét faj táplálkozás, pihenés vagy éjszakázás közben.

Fotók a Yorkshirei madárról:
http://www.birdguides.com/pictures/defa ... &sp=000176

Üd.,
Szilárd

_________________
szilard


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 szept. 10, 21:04
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Marosvásárhely
   
 
Hozzászólás 2008 szept. 2, 15:54 
>> én is csak a hónaljtollak színében véltem felfedezni különbséget a röppképeken, mint például a székicsér és a feketeszárnyú székicsér esetében...<<

Pontosan így van. Elsősorban a hónajtollak színében van különbség, mely az ázsiai fajnál fekete míg a molnárfecskénél főként szürkés.
Bár nem mindig látszik jól, de elöbbi fajnál a farok sem épp olyan villás és valamivel rövidebb is.
Itt van további két kép a Delichon dasypus-ról.
Nem csoda, hogy nem olyan szembetűnő a különbség a két faj között, hiszen nemrégiben még sokan alfajként kezelték őket.

Kép

Kép

Üdv.,
Szilárd

_________________
szilard


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2008 aug. 25, 15:57 
Zottan írta:
Húú, hát én nem sok különbséget találtam így elsőre...

én is csak a hónaljtollak színében véltem felfedezni különbséget a röppképeken, mint például a székicsér és a feketeszárnyú székicsér esetében...

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 aug. 7, 13:39
Hozzászólások: 2370
Tartózkodási hely: Győr
Valódi név: Herczeg Zoltán
   
 
Hozzászólás 2008 aug. 25, 15:48 
Húú, hát én nem sok különbséget találtam így elsőre...

_________________
Herczeg Zoltán
http://zottanmadar.hu/
H26 011


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2008 aug. 25, 15:08 
szilard írta:
Ismét egy újabb fajjal gyarapodott az Európai Madárlista!!!Négy nappal ezelött, 2008 augusztus 21-én Svédországban, Falsterbonál egy ázsiai molnárfecskét (Delichon dasypus) figyeltek meg http://www.club300.se/News/Default.aspx?nID=795
A Nyugat Palearktisz területéről (Izraelből) korábban még egy esetben jelezték a fajt, mely megfigyelést azonban még ezidáig sem fogadta el egyértelműen http://www.birdingisrael.com/birdNews/newsAlert/AsianHouseMartin/asianHouseMartin.htm

köszi az infót Szilárd. a netről hoztam egy képet róla:
Asian House Martin (Delichon dasypus)
Kép

Összehasonlításképpen a mi molnárfecskénkkel (Delichon urbica)
Kép

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 szept. 10, 21:04
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Marosvásárhely
   
 
Hozzászólás 2008 aug. 24, 20:11 
Sziasztok,

Ismét egy újabb fajjal gyarapodott az Európai Madárlista!!!
Négy nappal ezelött, 2008 augusztus 21-én Svédországban, Falsterbonál egy ázsiai molnárfecskét (Delichon dasypus) figyeltek meg (http://www.club300.se/News/Default.aspx?nID=795).
Ez a faj első európai megfigyelése melyről sajnos csupán néhány, nem túl jó minéségű bizonyító felvétel készült.
A Nyugat Palearktisz területéről (Izraelből) korábban még egy esetben jelezték a fajt, mely megfigyelést azonban még ezidáig sem fogadta el egyértelműen (http://www.birdingisrael.com/birdNews/n ... Martin.htm).

Üdv.,
Szilárd

_________________
szilard


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 szept. 10, 21:04
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Marosvásárhely
   
 
Hozzászólás 2008 máj. 18, 18:07 
Szia Csicsörke,

A fajnak korábbi évekből is van még pár megfigyelése a WP területén. Mindezek mellett ez a faj egyike a legritkább tengeri madárfajoknak.
És úgy ahogy mondod, ezek a madarak valóban "eltévednek". Olykor a nagy tengeri viharok vagy halrajokban gazdag áramlatok csábítása miatt egy-egy déli féltekei faj elterjedési területétől igen nagy távolságokra bukkan fel.
És ott, ahol rendszeres tengeri vagy óceáni madár-megfigyelőállomások vannak, bizony elég sok ritka faj van észleve.
Az egyik ilyen hely, ahol rendszeres tengerimadár megfigyelések folynak az Madeira. További infók: http://madeira.seawatching.net

Üdv., mindannyiatoknak,

Szilárd

_________________
szilard


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2008 máj. 16, 12:53 
szilard írta:
egy csíkos vészmadarat (Calonectris leucomelas) észleltek tegnap (május 14-én) Eilaton (tengerpart), Izraelben.

Hello Szilárd!
köszi az infót, hát ez nem semmi :shock: elég komoly kilóméterhiánya lehetett ennek a jószágnak, hiszen se Japán se Ausztrália nincs itt a szomszédban, vagy az is lehet, hogy csak szimplán eltévedt :wink:

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 33 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  
cron

Pontos idő: 2024 márc. 29, 0:00
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO