Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 123 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Következő
Szerző Üzenet
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2010 feb. 10, 17:42 
A fenyőpintyek az idén Németországot szemelték ki inváziójuk céljául, a Fekete-erdő déli részén ütöttek tanyát!
Kép
itt fotók is vannak róluk
itt video is van

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2010 feb. 9, 15:01 
egy tavalyi madaras cikk az origoról:
http://www.origo.hu/tudomany/20091130-evolucio-a-madaretetoben-uj-faj-lehet-az-angliaban-telelo-barat.html
"A legártatlanabb cselekedetnek tűnhet, ha ablakpárkányunkra telente madaraknak szórunk eleséget, mégis alapvető, evolúciójukat meghatározó változásokat hozhat a fajok életében."
"A Current Biology szaklap december 3-ai számában közölt publikáció szerint a törés amiatt következett be a közép-európai állományban (barátposzáta), hogy az emberek telente etetni kezdték őket. Az állomány egy jelentős része így ahelyett, hogy továbbra is délnyugat felé, Spanyolországba repült volna, északnyugat felé vette az irányt, s a teleket az Egyesült Királyság déli megyéiben vészelte át. Ez a váltás a két csoportot egymástól eltérő szelekciós nyomás elé állította, s az alkalmazkodás eredményeképp más-más genetikai sajátosságokat mutató két úgynevezett ökotípus fejlődött ki. (Az ökotípusok jelentik egy faj életében az első lépést azon az úton, amely végén két külön faj keletkezik.) Az Angliát választó csoportnak láthatóan megéri az optimálisnál hidegebb telet választani, hiszen így nem kell átkelniük az Alpok fölött és a dél-angliai kertekben egész télen terített asztal várja őket."
Kép

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2010 feb. 8, 16:48 
sziasztok!
gondoltam felteszek idre néhány fenyőrigós fotót, amelyet az egyik kollégám fényképezett a kertjében a hétvégén (ő seregélyeknek nézte őket, én homályosítottam fel, hogy amazok még Afrikában nyaralnak, jobbanmondva telelnek :wink: )
Kép
Kép
Kép

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2010 feb. 4, 17:28 
Sziasztok!
Nagyon úgy tűnik, legalább is egy fagyöngyökkel tarkított fáról többször is hallott reszelős riasztó hang alapján, hogy egy léprigóm is van a Csajkovszkíj parkomban, majd távcsővel is le kellene azért még vadásznom :wink:
Továbbá ma végre sikerült távcsővégre kapnom egy balkáni fakopáncsot is az etetőn :D
Fotók a netről összehasonlítás-képen a nagy fakopival hím és tojó vonatkozásában is :)
Balkáni fakopáncs hím:
Kép

Nagy fakopáncs tojó:
Kép

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2010 jan. 25, 19:34 
Skrachlaci írta:
:lol: :lol: :08:

:08:
a levelemre nem válaszoltak ugyan, de az kit érdekel :wink:
majd csinálok fotókat ugyanebből a szögből, de már szeméthalmok nélkül :lol: :lol:

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Csatlakozott: 2008 júl. 27, 8:16
Hozzászólások: 1073
   
 
Hozzászólás 2010 jan. 25, 19:31 
Csicsörke írta:
Csicsörke írta:
Subject: Szeméthalmok a Csajkovszkij parkban
Tisztelt Önkormányzat!
Mint egy természetszerető és egyben madárbarát kőbányai lakos fordulok Önökhöz. A csatolt képeken látható szeméthalmok ügyében szeretnék lakossági bejelentést tenni, amelyek mennyisége egyre aggasztóbb a Csajkovszkij parkban! A képeket 2009. december 15-én készítettem.
Kép

VANNAK MÉG CSODÁK!!! ÉS IGAZSÁG NEM CSAK ODAÁT VAN!!!
MAJD KIESETT A KEZEMBŐL A TÁVCSŐ, AMIKOR ÉSZREVETTEM A LEGUTÓBBI ETETŐFELTÖLTÉSKOR, HOGY ELTAKARÍTOTTÁK A SZEMÉTHALMOKAT AZ ÉN KIS CSAJKOVSZKIJ PARKOMBÓL! :55: :35:


:lol: :lol: :08:

_________________
Lac


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2010 jan. 25, 19:28 
Csicsörke írta:
Subject: Szeméthalmok a Csajkovszkij parkban
Tisztelt Önkormányzat!
Mint egy természetszerető és egyben madárbarát kőbányai lakos fordulok Önökhöz. A csatolt képeken látható szeméthalmok ügyében szeretnék lakossági bejelentést tenni, amelyek mennyisége egyre aggasztóbb a Csajkovszkij parkban! A képeket 2009. december 15-én készítettem.
Kép

VANNAK MÉG CSODÁK!!! ÉS IGAZSÁG NEM CSAK ODAÁT VAN!!!
MAJD KIESETT A KEZEMBŐL A TÁVCSŐ, AMIKOR ÉSZREVETTEM A LEGUTÓBBI ETETŐFELTÖLTÉSKOR, HOGY ELTAKARÍTOTTÁK A SZEMÉTHALMOKAT AZ ÉN KIS CSAJKOVSZKIJ PARKOMBÓL! :55: :35:

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2010 jan. 14, 14:05 
ma reggel is voltam a Csajában feltölteni az etetőket, elég aktív fakopimozgás volt, egyszer pölö 4 példány nagy fakopáncs is volt a távcsőlátóteremben, sőt, dobolást is többszőr hallottam. ma ellenőriztem a tavaly kihelyezett odúmat is, sajna kongott az ürességtől, át is helyeztem egy sűrűbb fás részre, hátha majd ott... egyébként elképzelhető, hogy arra sem fognak bagózni, találnak elég természetes odut a harkálysokadalomnak köszönhetően :lol:
a másik idegen odút (évek óta ott lehet, még nem sikerült összefutnom a kihelyezőjével...), nem tudtam leszedni, oda van szögezve a fa törzséhez 4 méter magasan, szóval az kétemberes meló lesz létrával fűszerezve, már meg is van az emberem Imrebá személyében, ő igazán a tenyerén hordozza a kis odulakó madarak sorsát (micsoda kép-zavar :wink: )
Kép

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2010 jan. 13, 18:03 
hát igen, ez a minimum, amit megtehet az ember és hogy mi lesz a maximum, aztat majd meglássuk, hisz' a vak is aszonta... :wink:

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 aug. 7, 13:39
Hozzászólások: 2370
Tartózkodási hely: Győr
Valódi név: Herczeg Zoltán
   
 
Hozzászólás 2010 jan. 13, 14:25 
Esetleg meg lehet próbálkozni egy civil akcióval vagy a helyi természet- és/vagy környezetvédelmi egyesületet értesíteni.

_________________
Herczeg Zoltán
http://zottanmadar.hu/
H26 011


 
Offline
Csatlakozott: 2008 júl. 27, 8:16
Hozzászólások: 1073
   
 
Hozzászólás 2010 jan. 13, 12:30 
Kevés az esély, hogy a megfelelő..együttérző, tenniakaró ember kezébe jut ez a levél. Ha mégis mindenre előbb lesz keret, mint arra, hogy szemetet takarítsanak. Ezt Te is tudod! Ami mégis nagyon tiszteletreméltó, és követendő, hogy ennek ellenére felhívod rá a figyelmet teszel valamit azért, hogy ne így legyen! Ha 10-ből csak 1 alkalommal sikeres a dolog máris nyertünk az ügyön valamit! :08:

_________________
Lac


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2010 jan. 13, 11:22 
-----Original Message-----
From: Dezső Péter dr.
Sent: Tuesday, January 12, 2010 3:39 PM
Subject: Szeméthalmok a Csajkovszkij parkban

Tisztelt Önkormányzat!

Mint egy természetszerető és egyben madárbarát kőbányai lakos fordulok Önökhöz. A csatolt képeken látható szeméthalmok ügyében szeretnék lakossági bejelentést tenni, amelyek mennyisége egyre aggasztóbb a Csajkovszkij parkban! A képeket 2009. december 15-én készítettem.
Immáron négy éve rendszeresen, szinte minden héten teszek a parkba egy kis madarászsétát, telente madáretetőket is üzemeltetek és fészekodúkat is kihelyeztem a területen. Számomra (és szerintem a parkot látogató többi ember számára is) szemet gyönyörködtető a park madárfaj gazdagsága. Eddig szám szerint 39 fajt láttam a parkban és ennek több mint a fele fészkelő fajként van jelen úgy, mint a csatolt szemléltető képeken látható fülemüle, tengelic, kék- és széncinege, zöldike, nagy fakopáncs, zöld küllő, csuszka, erdei pinty, nagy fakopáncs. De ritka téli vendégek is megfordulnak a parkban, mint a csonttollú, fenyőpinty, fenyőrigó. Sőt, ragadozó madár is bejár a parkba, karvaly szokott vadászni a területen.
A fentiek fényében kijelenthető, hogy a csodálatos természet egy kis szeletét csodálhatjuk meg Kőbánya közepén a parki séták során, amelynek léte veszélybe kerülhet az egyre nagyobb mennyiségű lerakott szemét miatt, hiszen mindenki előtt ismeretes az a rossz emberi szokáson alapuló jelenség, miszerint a szemét még több szemetet vonz! Ezért kérem Önöket, tegyenek valamit a szemét eltávolításának ügyében, hogy a Csajkovszkij park idővel nehogy szemétlerakó hellyé degradálódjon!
Végezetül egy gyakorlati javaslatot is tennék a madarak érdekében, miszerint ha lehetséges a tavaszi fészkelési időszak kezdete (március-április) előtt legyenek szívesek intézkedni az ügyben a parkban fészkelő madarak nyugalmának megzavarását elkerülendően.

Köszönettel,
Dr. DEZSŐ PÉTER


Még nem érkezett válasz... :roll:
A többi néma csend... :(
Kép
Kép
Kép
Kép

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2010 jan. 12, 11:13 
Skrachlaci írta:
Jó kép lett!:)

köszi, de nem én készítettem a fotót :wink: a madárképek mappámban találtam, még régebben menthettem le a netről...
az esetek többségében oda szoktam írni, ha én készítem a képet, vagy hogy honnan származik a fotó, de ezt most csak úgy találtam a gépemen... és szemléltetés képpen tettem fel idre :wink:

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Csatlakozott: 2008 júl. 27, 8:16
Hozzászólások: 1073
   
 
Hozzászólás 2010 jan. 12, 10:39 
Csicsörke írta:
sziasztok!
a hétvégén belátogatott a parkba egy kb.10es őszapócsapat is :lol:
Kép
megint láttam meggyvágókat, fenyőpintyeket, dolmányos varjút (érdekesmód télen alig látni őket a parkban, meg szarkát sem nagyon, inkább a vetési varjak dominálnak...), balkáni gerlék az etető alatt szemezgettek, egy nagy fakopáncs tojó a cinkegolyót dézsmálgatta, hallottam zöld küllőt és csókákat.


Jó kép lett! Tüneményesek ezek a madarak, szeretem bennük, hogy elég bizalmasak, viszonylag közelről lehet őket figyelgetni... :)

_________________
Lac


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2010 jan. 12, 10:24 
sziasztok!
a hétvégén belátogatott a parkba egy kb.10es őszapócsapat is :lol:
Kép
megint láttam meggyvágókat, fenyőpintyeket, dolmányos varjút (érdekesmód télen alig látni őket a parkban, meg szarkát sem nagyon, inkább a vetési varjak dominálnak...), balkáni gerlék az etető alatt szemezgettek, egy nagy fakopáncs tojó a cinkegolyót dézsmálgatta, hallottam zöld küllőt és csókákat.

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2009 okt. 11, 17:20
Hozzászólások: 970
   
 
Hozzászólás 2010 jan. 8, 15:16 
Nincs
szóköz
bocs

_________________
Üdv: Harsányi István

Tel : +36 30 / 4914 - 565

http://www.diszmadaraim.freewb.hu


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2009 okt. 11, 17:20
Hozzászólások: 970
   
 
Hozzászólás 2010 jan. 8, 14:12 
Az MME tagdíj befizetés meddig nem késik ? Sajnos nem találom a tájékoztatót. :scratch:

_________________
Üdv: Harsányi István

Tel : +36 30 / 4914 - 565

http://www.diszmadaraim.freewb.hu


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Kalikó 2010 jan. 13, 14:50-kor.

 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2010 jan. 8, 13:27 
Sziasztok!
Ma reggel is ellátogattam a Csajába feltölteni az etetőket és most láttam idén először meggyvágókat az etetőn:
Kép

Megint a parkban volt a múltkor is látott 50-es fenyőrigó csapat és mivel magammal vittem a kézi távcsövemet is sikerült kiszúrnom köztük egy szőlőrigót is :D
Kép

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2010 jan. 7, 17:09 
Kalikó írta:
Én úgy oldottam meg a téli itatót,hogy a kertitóba belógattam egy aquáriumi porlasztót ,melyet egy 3 wattos légpumpa működtet...

szia, ezbizony jóötlet :D
az MME ide vonatkozó álláspontja az alábbi:
"Legalább néhány órán keresztül legyen vizük. Télen a lényeg nem az, hogy a madarak számára a nap minden percében rendelkezésre álljon a víz, már az is nagy könnyebbség nekik, ha legalább néhány órán keresztül hozzáférhetnek. Ezért elegendő, ha naponta egy-két alkalommal kiszedjük az itatóból a jeget, és a helyére csapvizet töltünk."
http://www.mme.hu/napi-madarvedelem/madarvedelmi-eszkozok/itato-es-madarfurdo/itatok-jegtelenitese.html
Kép

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2009 okt. 11, 17:20
Hozzászólások: 970
   
 
Hozzászólás 2010 jan. 7, 16:59 
Sziasztok!
Én úgy oldottam meg a téli itatót,hogy a kertitóba belógattam egy aquáriumi porlasztót ,melyet egy 3 wattos légpumpa működtet.
Két legyet........van lék a tavamon és ezáltal szellözik a víz,és nem utolsó sorban kiváló itatóhely a madaraknak.
Egész évben rengeteg madár látogat hozzám.Ez tavaj készült -15 fokban.
Persze ha enyhébb az idő nagyobb a lék is.
Kép

_________________
Üdv: Harsányi István

Tel : +36 30 / 4914 - 565

http://www.diszmadaraim.freewb.hu


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 123 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 15 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  

Pontos idő: 2024 márc. 28, 20:28
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO