Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 13 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Szerző Üzenet
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 jan. 17, 20:57 
feketemarcsi írta:
Ismered az egyszeri "tenyésztőt" a börzéken? Minden madár olyan nemű és korú, amilyet éppen keresel. :?

Az a Kupec. A pejoratív kupec :lol:

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 jan. 17, 20:54 
Nagy Tamás írta:
Tenyésztéshez pedig illik tudni"szerintem" a genetika rejtelmeit! Máskülönben (mint nálam) csak találomra állnak össze a madarak!

Természetesen tenyésző és tenyésztő között is van különbség. Tudásban, tapasztalatban, (szerencsében), stb. Az sokat mutat már a dolgokból, hogy valaki igyekszik megszerezni a szükséges tudást. :)

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 dec. 16, 17:37
Hozzászólások: 2237
Tartózkodási hely: Kondoros
Valódi név: Nagy Tamás
   
Hozzászólás 2011 jan. 17, 20:47 
Helló!

Köszi Warhawk, jól esett! Egyetértek a te véleményeddel(itt nem a rám vonatkozó részre gondolok)!

Átgondolva dolgot, ezt tényleg nem egyszerű feladat! Nagyon nehéz megmondani azt, hogy ki a tenyésztő és ki a szaporító!
Azért nem mondanám magam tenyésztőnek, mert a genetikáról szóló tudásom nagyon csekély! Ezért csak "saccra válogattam" a madaraimat, nem pedig a genetikára alapozva!
Tenyésztéshez pedig illik tudni"szerintem" a genetika rejtelmeit! Máskülönben (mint nálam) csak találomra állnak össze a madarak!

Bár nimfákkal kapcsolatban már több itteni forumozó segítségével kezd kialakulni a kép! Hogy mit mivel ahhoz hoz ez vagy az legyen belőle!
...

_________________
http://www.tamasmadarai.5mp.eu
Tisztelettel: Főnyest
V151 10593


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 jan. 17, 19:28 
Nos, amit eddig írtam az a saját véleményemet tükrözi, nem szeretnék senkinek sem a lelkivilágába taposni vele.

Nagy Tamás írta:
(akkor én tenyésztő vagyok? Mert évek óta tarka hullámosokat hagytam meg, mert a tarkák voltak a kedvenceim. Célom volt, hogy csak tarka fiókám legyen) (de már csak egy tarka hímem van(a többi nem tarka) és már nem vagyok tenyésztő? remélem értitek, hogy mi a kérdés)

Az, hogy eléred-e a célod az másodlagos (de van célod). Mivel (ismerve téged) nem a saját érdekeidet helyezed előtérbe a madarak érdekeivel szemben, így én téged inkább neveznélek tenyésztőnek mintsem szaporítónak. Igen, szerintem te tenyésztő vagy. :)

Egyébiránt az is tenyésztő aki azzal a céllal tart madarakat, hogy azokat eladja és megéljen belőle (mondjuk sok sikert hozzá). Mindaddig tenyésztő amíg a pénz kedvéért nem kezd olcsóbb magkeveréket adni az állománynak, nem tartja tized akkora helyen csak azért, hogy legyen hely több egyed számára, stb. Amíg egyensúlyban képes tartani a saját és az állomány "érdekeit" addig tenyésztő. Az már egészen más amikor ugyanez a példa emberke elkezdené a "selejtes" madarait árulni amatőröknek (úgyse értenek hozzá, úgysem kell nekik tenyészteni, stb). Sőt a többi tenyésztőt is próbálná átverni hamis tapasztalattal és tenyésztésre alkalmatlan egyedekkel... de ekkor már nem mint tenyésztő, hanem már mint ember bukna meg szerintem.

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
Hozzászólás 2011 jan. 16, 17:10 
Tiszteletem Mindenkinek !

Azt hiszem megint találtunk egy olyan témát amit tisztázni érdemes, de válthat ki vitát, sőt esetleg sértődést is.
Érdekességként mondanám csak, hogy a mai köznyelvben használatos és legegyszerűbb kifejezés az állatok nevelésével foglalkozók szakmai jelőlésére a "Tenyésztő" az állatokat ellátókat, nevelőket, gondozói munkát végzőket és a különféle állattenyésztési szakembereket, mérnököket is ide sorolják. Ezt az általános megfogalmazást lehetne aztán boncolgatni, hogy gyakorlata, tanulmánya során ki milyen szintre jutott, vagy esetleg milyen szakinak tartja magát, illetve tartják mások.

Talán a magyar nyelv kifinomúltságát sejthetjük abban, hogy az alig száz éve még használatos "Kondást", most sertéstenyésztőnek nevezzük, a libapásztor is baromfitenyésztővé vált. Az évek során változott a technológia, változik az elnevezés is.

Szerintem nem az a fontos, hogy a madárral foglalkozó személyt minek nevezzük, hanem az, hogy milyen szinten műveli azt amit éppen csinál.

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 dec. 16, 17:37
Hozzászólások: 2237
Tartózkodási hely: Kondoros
Valódi név: Nagy Tamás
   
Hozzászólás 2011 jan. 16, 16:38 
Helló mindenkinek!

Beszélhetünk erről a dologról, mert a mai napig nem tudom, hogy mit kell elérni ahhoz, hogy tenyésztő legyen valaki...
Bár valóban évekig tarthat, mire jutunk valahova e témával kapcsolatban :(

Kérdem én, ha már maga az DEK -nem betartható, akkor mit akarunk mi? Miért kell olyan valamit létre hozni, amit egy ("""elismert tenyésztő""") ember sem képes betartani, nemhogy egy magamfajta "szeretem a madarakat ezért vannak" tipusú ember????!


(akkor én tenyésztő vagyok? Mert évek óta tarka hullámosokat hagytam meg, mert a tarkák voltak a kedvenceim. Célom volt, hogy csak tarka fiókám legyen) (de már csak egy tarka hímem van(a többi nem tarka) és már nem vagyok tenyésztő? remélem értitek, hogy mi a kérdés)

_________________
http://www.tamasmadarai.5mp.eu
Tisztelettel: Főnyest
V151 10593


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 jan. 16, 12:30 
Az eredeti topic-témára visszatérve... Kit lehet tenyésztőnek nevezni?

Nos, szerintem ezt elég nehéz lenne ezt definiálni anélkül, hogy a többi megnevezésre ki ne térnénk. Példának okáért a szaporítót pejoratív értelemben szokás használni. Szóval aki azért szaporít madarakat (vagy más élőlényt), hogy abból csak és kizárólagosan pénzt csináljon, mindeközben az adott fajt se nem tiszteli se nem törődik vele... ezeket hívják szaporítónak. Egy hobbista akinél szaporulat van semmiképpen sem tartozik ide.

Szokás még a Kupec megjelölést használni annál aki felvásárolja az állatokat majd drágábban hasznosítja (továbbadja, eladja, stb). Ezzel még nem is lenen baj ez ráillik teljesen a "boltos"-ra is, de a kupec (megint csak pejoratív jelzőként használva) az az ember aki az eladás során átvágja a vevőt. Tenyészpárnak ad el esetleg két azonos nemű egyedet, fiatalnak két kivénhedt kakadut, hirtelen hímnek/tojónak nevezi a madarat mivel a vevő azt keres... szóval erkölcstelenül és gátlástalanul az eladás érdekében "kupeckedik". (Érdekes pedig a kupecek annak idején nem ilyenek voltak, hogy aztán ebből hogyan lett egy ilyen negatív jelző az már más történet).

Ki is akkor a tenyésztő? Szerintem: "Tenyésztő az aki egyazon állatfajt éveken át tudatosan megtervezve, egy bizonyos cél érdekében szaporít, mindeközben szem előtt tartva a faj igényeit." És ez az a pillanat amikor egy véget nem érő filozofikus vitába válthatnánk, hiszen ez sok mindenre (mindenkire) ráillik és mégsem illik rá sok olyanra aki pedig tenyésztőnek szeretné magát titulálni.

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
Hozzászólás 2011 jan. 16, 9:26 
Kedves Mária,

a DEK igen érdekes. Sokan azt hiszik be tudják tartani, tökéletesen megfelelnek az általa megfogalmazott dolgoknak, de amikor egy picit is megvakarjuk a felszínt, már másképp alakul a helyzet!

"II.8 Általános viselkedési normák
A díszmadártenyésztő úgy viselkedik, másokkal, ahogy ő szeretné, hogy mások viselkedjenek vele azokban a helyzetekben is, melyeket a kódex nem említ.
A tagja mindenkor betartja az etikai kódexben foglaltakon túl az alapvető tisztességes és kulturált magatartásra vonatkozó írott és íratlan szabályokat..."

Szerinted Mária? Biztos hogy meg tudsz felelni a DEK mögöttes tartalmának is?

Üdv:
Csaba


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 9, 19:28
Hozzászólások: 8
Valódi név: Lendvai Mária
   
Hozzászólás 2011 jan. 16, 3:46 
Kedves Tamás!
Sajnálom, hogy csak most olvastam ezt a témát, és már feleslegesen írok, mert ügye fogyottá vált. Tökéletesen azonosulni tudok a kételyeiddel. Magam 48 éve tartok, szaporítok madarakat. A megfogalmazásból nyilván érződik az én hozzáállásom. Végzettségemet tekintve középiskolai biológia-kémia szakos tanár, 30 éve nemzeti parknál környezeti nevelő vagyok. A DEK szövege tetszik, magam is megfelelnék neki (bár jó ideje a zárt gyűrűkkel nem bíbelődök), magamnak viszont magasabbra tettem a mércét, amit nem tudok és nem is akarok elérni ahhoz, hogy tenyésztőnek nevezzem magam. Ha még él a kérdéskör, és neked is vannak fenntartásaid azzal, hogy ki-mindenki tartja magát tenyésztőnek, beszélhetünk róla. Számomra a természetgyógyász megnevezéshez hasonló ez is. Nem a névvel és a tartalommal van a gond, csak azzal, hogy kik tűzik a cégtáblájukra.
Üdv: Lendvai Mária


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 dec. 16, 17:37
Hozzászólások: 2237
Tartózkodási hely: Kondoros
Valódi név: Nagy Tamás
   
 
Hozzászólás 2009 feb. 18, 17:56 
Köszi Marcsi!

Megtaláltam ott ahol Moncsi írta.

_________________
http://www.tamasmadarai.5mp.eu
Tisztelettel: Főnyest
V151 10593


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 dec. 16, 17:37
Hozzászólások: 2237
Tartózkodási hely: Kondoros
Valódi név: Nagy Tamás
   
 
Hozzászólás 2009 feb. 17, 21:03 
Szia Moncsi!

Köszi, átolvasom!

_________________
http://www.tamasmadarai.5mp.eu
Tisztelettel: Főnyest
V151 10593


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 11, 23:51
Hozzászólások: 292
Tartózkodási hely: Dunavecse
Valódi név: Herceg Mónika
   
 
Hozzászólás 2009 feb. 17, 20:59 
Szia Tamás!

Tavaly tavasszal elindult egy kezdeményezés a DEK (Díszmadártenyésztők Etikai Kódexe) címmel, melynek végleges formája itt található:
http://www.idre.hu/forum/viewtopic.php?t=261
Itt a pontos meghatározást is megtalálod a díszmadártenyésztő kérdésben (1.4) de szerintem sok dolgot tisztába tesz, olvasd át.

Üdv.

_________________
Moncsi


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 dec. 16, 17:37
Hozzászólások: 2237
Tartózkodási hely: Kondoros
Valódi név: Nagy Tamás
   
Hozzászólás 2009 feb. 17, 19:58 
Számomra egy igen érdekes kérdés.
Szerintetek mi kell ahoz, hogy valakire azt lehessen mondani, hogy tenyésztő?
Mit kell tudni,elérni, stb ehez?

Pl.: Egy "csapat" madárra mikor lehet azt mondani, hogy ez egy tenyészet és nem csak "hobby" madrak.

Nem tudom jó helyre tettem-e fel a kérdéseimet, de én ezt a helyet találtam a legalkalmasabnak.

Mindent magában foglaló válaszokat várok. Jó lenne ha az alapoknál kezdenétek, hogy mindenkinek érthetővé váljon ez a kérdés.

Válaszotokat előre is köszönöm!

_________________
http://www.tamasmadarai.5mp.eu
Tisztelettel: Főnyest
V151 10593


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 13 hozzászólás ] 



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  

Pontos idő: 2024 márc. 28, 18:43
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO