Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával







Hozzászólás a témához  [ 12 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Szerző Üzenet
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 ápr. 13, 14:47
Hozzászólások: 340
Tartózkodási hely: Nyíregyháza környéke
Valódi név: Gergely
   
Hozzászólás 2013 feb. 28, 17:10 
Helló mindenkinek!
Ma voltunk a faluban, s a hátsó kertben meghallottam a kis cseresznyefa tövében egy cinege ,,segélykiáltását". Közelebb mentem, és megláttam, hogy egy kis sérült szárnyú széncinege van ott. Repülni nem igen tudott, de így is jó gyorsan mozgott. Megpróbáltam elkapni, de bemenekült egy nagy rakás ócskavas alá. Azután már nem hallottam a hangját, nyilván próbált rejtőzködni. Sajnos eddigre már mennünk kellett haza. Így nem túl sok az esélye a túlélésre, bár nem tudom, lehet rá esély hogy holnap még ott lesz, vagy amint csend lesz megpróbál majd menekülni?


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2013 feb. 20, 8:07 
Sokkoló felvételek a cinkék eddig kevésbé ismert tulajdonságáról...



(Átemelve a terepmadarászat-ból)

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Csatlakozott: 2012 nov. 19, 11:50
Hozzászólások: 1
Valódi név: Molnár Mária
   
Hozzászólás 2012 nov. 19, 14:54 
Üdvözlök Mindenkit! Molnár Mária vagyok, és a segítségeteket szeretném kérni. A kertemben 6-7 etetőn etetek cinkéket, verebeket, és aki éppen jön. Megjelent egy beteg madár, gondolom himlő, vagy nem?

Mi tehetek? Az etetést nem szeretném abbahagyni. Nincs olyan lehetőség, hogy valamilyen gyógyszert kevernék a magok közé? Lehet gyógyítani? A többieket bizonyára megfertőzi, de ha abbahagyom az etetést, akkor a szomszéd etetőjén úgyis találkoznak. Így legalább a kondíciójuk rendben van.

Kép


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2011 feb. 1, 15:40
Hozzászólások: 37
   
Hozzászólás 2011 jún. 28, 10:43 
Az elsőnél 9 aztán 11 és most 10.
Még jó,hogy vannak lovaink így a lószőrből puha fészket tudnak készíteni. :)


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2011 feb. 1, 15:40
Hozzászólások: 37
   
Hozzászólás 2011 jún. 27, 12:38 
Idén már ez a harmadik fészekalj a kertben
Kép


 
Offline
Csatlakozott: 2010 dec. 17, 20:07
Hozzászólások: 4
Valódi név: Gabi
   
Hozzászólás 2010 dec. 18, 15:15 
A folytatás előtt!

Mivel a fórumot olyanok is olvassák, olvashatják, akik nem szakemberek az állattartásban (madártartásban), nagyon fontos kiemelni, hogy: A CINKE VADMADÁR, TERMÉSZETES KÖZEGE A TERMÉSZET !!!!
Ha vki talál sérült, stb. fiókát, madarat, haladéktalanul keressen szakembert (állatmenhely alapítványok, madárkórház, állatorvos, stb.).

Nagy felelősség felnevelni egy "vad"állatot. Talán pont ezért nincs irodalom, szakleírás arról, hogy miként lehet(ne) házi körülmények között nevelni, tartani Őket.
Nem csak móka, kacagás az állattartás!

Elnézést, de ezek a sorok nem azoknak szólnak, akik felelősséggel átgondolják az állattartást (hanem a párizsival és vajas kenyérrel etetőknek) . Nem szeretnénk, ha erről a fórumozásról (képzelet szülte leírásunkból) az tükröződne, hogy a cinke (és más vadmadár) tökéletes társ az otthonunkban!

Köszönöm: Gabi


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2010 dec. 18, 14:12 
pipi írta:
Az a választ kaptuk, hogy a cinkét nehéz felnevelni, és az esetek többségében angolkórosak lesznek az így felnevelt fiókák, mivel az anya a csőrén keresztül olyan anyagot juttat a fiókának, amit mi emberek nem tudunk pótolni.

Ez érdekes, mivel a cinkék csak egyszerű rovarevő madarak, nem táplálnak begytejjel. Talán arra gondoltak, hogy a természetes bélflórát nem tudjuk mi emberek belőni a cinkéknek, hiszen azt a szülőktől "kapják". Viszont remek, erre a célra tökéletesen megfelelő tápok vannak (igaz kissé nagy kiszerelésben) pl az Orlux Handmix (500 gr). Ezt természetesen nem rovarevő madaraknak készítették, de a bélműködéshez elengedhetetlen baktériumok beviteléhez megfelelő. Viszont szerencsés esetben ha a kismadár pár naposnál idősebb, akkor már rendelkezik a megfelelő baktérium flórával.

Kép


Nem lesznek "angolkórosak" ha megfelelő rovarokkal tápláljuk (nem pl párizsival ami az évek során egyre kevesebb tápanyagot, mostanra már csak szemetet tartalmaz) és esetleg bepanírozzuk a rovarokat egy kis kalciumos porba (akár őrölt szépia is jó erre a célra).

Gratulálok, ügyesen csináltátok(volna :lol:) és lám a megfelelő táplálástól nem lett angolkóros... ;)

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Csatlakozott: 2010 dec. 17, 20:07
Hozzászólások: 4
Valódi név: Gabi
   
Hozzászólás 2010 dec. 18, 13:09 
Sziasztok kedves Mindenki!

A jogszabályi előírásokat ismerem ez ügyben (tudom, a jogszabályok nem igazságot szolgáltatnak, hanem..). Rögtön ezzel kezdtünk, hogy felvettük a kapcsolatot a hortobágyi Madárkórházzal. Mit tehetünk, mit tegyünk.
Az a választ kaptuk, hogy a cinkét nehéz felnevelni, és az esetek többségében angolkórosak lesznek az így felnevelt fiókák, mivel az anya a csőrén keresztül olyan anyagot juttat a fiókának, amit mi emberek nem tudunk pótolni.
Megpróbáltuk a mamával azonos módon etetni.

Kezdés :o :
Júliusban egy rendezvényen kisgyerekek hordozták a kezükben a fiókát, hogy a szemetesben találták (40 °C meleg, fekete színű műa szemeteszsákban). Szegény pára csak "sikoltozott". A fészket nem találtuk a közelben.
A mezei rovarokat fogdostunk. Azonnal evett egy kisebb pillangót. Szemcsöppentő pipettával itattuk. Kb 10-20 percenként etettük, de ezt Ő (nem véletlenül nagy "Ő") azonnal jelezte, hogy lejárt az idő.
A sötétedésre csendben leült.
Amit fogdostunk: - darázs; - pók (ez a kedvenc elesége, a lakásban összefogdossa az összeset); - szöcske; - sáska; - légy. Magot egyáltalán nem. Mivel nyáron a cinkék nem fogyasztanak, csak bizonyos növények termését.
Megpróbálkoztunk mindennel, amit a mama is össze tud szedni a szabadban.
Kb. 2-3 hét múlva kezdett el önállóan eszegetni.
A mezőn nincs permetezés, a mező nincs megművelve, ahonnan az eleséget szedegettük!!! A növény és rovarirtás miatt!!!

Folytatjuk...

Sziasztok!

(A fenti történet egy képzelt történet, a valósággal nincs összefüggésben. Mintha lenne, lett volna cinkénk!! :evil: :oops: :lol: :lol: )


 
Offline
Csatlakozott: 2010 dec. 17, 20:07
Hozzászólások: 4
Valódi név: Gabi
   
Hozzászólás 2010 dec. 17, 20:59 
Sziasztok!

Sajnos csak most találtunk rá az oldalra. 2010. július óta mi is nevelünk egy cinkebabát. Jó lenne megosztani a tapasztalatokat más tartókkal.
Aki szintén cinke szülő, kérem jelezzen.

Kukából mentett a baba. Cadamhoz hasonlóan próbáltuk mi is magunktól elvadítva nevelgetni, de nem jött be. Sem tőlünk, sem háziállatainktól nem fél... sőt.. még "emberkedik" is velük (stresszeli a kutyákat, macskákat).
Nagyon jó hangutánzó. "Mondja" a nevét, amikor keres, hív minket. Jelzi, ha lejár a mikro, vagy a mosogatógép. Leül a mosogató szélére, ha fürödni szeretne.
Döbbenetes, milyen okos madár!!

Íme a "gazfickó"!



Kép
itt már "sajnos" kézben
Kép
fürdés utáni szárítkozás
Kép
megtalálásakor

Üdv: Gabi


 
Offline
Csatlakozott: 2010 júl. 17, 11:48
Hozzászólások: 2
   
Hozzászólás 2010 aug. 4, 13:27 
Warhawk írta:
Bár én nem vagyok nagy "vadmadár" szakértő, de pár észrevételem lenne.
Esetleg próbálj neki más rovarokat (fűkaszált szöcskét, kisebb tücsköt) adni a változatosság kedvéért. Viaszmoly hernyót ha tudsz szerezni azt 100%, hogy imádni fogja (ugyanis édeskés az íze és azt a legtöbb madár szereti). Csak ebből ne adj neki sokat egyszerre, mert könnyen megfekszi a gyomrát :)

Vettem neki tücsköt. A véleménye az volt, hogy hagyjam békén a "sóskafőzelékkel". :)
Warhawk írta:
Biztos, hogy időnként unatkozik. Esetleg találj ki neki valami trükkös etetési módszert. Valamibe rejtsd el a kaját és meg kelljen dolgoznia érte, hogy hozzáférjen. Amíg azzal elvan addig is elfoglalja magát.

Kitaláltam egy feladatot neki, még messze állunk a feladatmegoldástól, de talán belejön.

Köszi!


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2010 aug. 2, 20:59 
Bár én nem vagyok nagy "vadmadár" szakértő, de pár észrevételem lenne.

cadam írta:
Főként gyászbogárlárvát eszik. Eleinte 4-5/nap, manapság már 10 fölött is megeszik. Emellett pucolt napraforgót és néha keményre főtt tojást kap. Egyéb magot nem nagyon hajlandó. Ez jó neki? Elég?

Esetleg próbálj neki más rovarokat (fűkaszált szöcskét, kisebb tücsköt) adni a változatosság kedvéért. Viaszmoly hernyót ha tudsz szerezni azt 100%, hogy imádni fogja (ugyanis édeskés az íze és azt a legtöbb madár szereti). Csak ebből ne adj neki sokat egyszerre, mert könnyen megfekszi a gyomrát :)

cadam írta:
Néha hiperaktív pillanataiban nagyon aktívan követ, játszik, néha verekszik az ujjaimmal. Néha az látom rajta, hogy unatkozik. Ez lehetséges? Mivel tudnám lefoglalni?

Biztos, hogy időnként unatkozik. Esetleg találj ki neki valami trükkös etetési módszert. Valamibe rejtsd el a kaját és meg kelljen dolgoznia érte, hogy hozzáférjen. Amíg azzal elvan addig is elfoglalja magát.

cadam írta:
Naponta párszor beáll velem szemben, feszülten néz előre és rázza a szárnyát. Konrad Lorenztől olvastam más madarakkal kapcsolatban, hogy a tojó elfogadása a hímnek. Ez lehetséges gesztus tőle felém ilyen korban? Szeretném megérteni mire gondolhat.:)

Ivarérés előtt nem valószínű. Viszont hasonlatos ahhoz amikor a kismadár eleséget koldul a nagyoktól. Lehetséges, hogy ilyesmi munkálkodik a fejében amikor ezt csinálja. Élőben vagy videón látva jobb lenne, de így elsőre ez lenne rá a tippem.

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Csatlakozott: 2010 júl. 17, 11:48
Hozzászólások: 2
   
Hozzászólás 2010 aug. 1, 15:09 
Kedves Madarászok!

Azért hoztam létre ezt a topikot, hogy tanácsot, tippeket kérjek egy tojó széncinege tartásával kapcsolatban. Egyáltalán nem vagyok tapasztalt madarakkal kapcsolatban, véletlenül botlottam bele ebbe a fészekből kiesett madárba kb. egy hónapja. Akkor az állatorvos nem állapított meg komolyabb sérülést. Szerencsére fél nap után már elfogadta az ételt kézből és szépen nevelkedett. Korát nem tudom, de már rendes tollai voltak, szeme nyitva. Talán épp repülni próbálkozott, mikor megtaláltam. Lisztkukactól megerősödött és a szobába a repüléstechnikája is fejlődött. Szándékosan próbáltam magamtól távol tartani, nem szocializálni. Pár nap után már tálból etettem, s inkább ijesztegettem, mint pátyolgattam volna. Ennek ellenére kb. 1,5 hét után olyan szinten alakult ki benne bizalom akár velem, akár idegen vendégekkel kapcsolatban, hogy az már a szabadonengedését veszélyeztette. Rászállt a vállamra, másokéra, s követett a lakásban. Így már nem mertem elengedni, rajtam maradt az állat. Azóta rengeteg örömöt szerzett nekem, s jelentősen javított a madarak megítélésén bennem. Természetesen szeretnék minél jobb sorsot neki, de nem túl szélesek az ismereteim, ezért kértem a segítséget. A szobámban szabadon él, estére megy be a kalitkába, amit éjjelre bezárok, hogy kora hajnalban ne csipogjon a fejemen ülve kajáért könyörögve. Reggelente persze kiengedem. Főként gyászbogárlárvát eszik. Eleinte 4-5/nap, manapság már 10 fölött is megeszik. Emellett pucolt napraforgót és néha keményre főtt tojást kap. Egyéb magot nem nagyon hajlandó. Ez jó neki? Elég? Néha hiperaktív pillanataiban nagyon aktívan követ, játszik, néha verekszik az ujjaimmal. Néha az látom rajta, hogy unatkozik. Ez lehetséges? Mivel tudnám lefoglalni? Naponta párszor beáll velem szemben, feszülten néz előre és rázza a szárnyát. Konrad Lorenztől olvastam más madarakkal kapcsolatban, hogy a tojó elfogadása a hímnek. Ez lehetséges gesztus tőle felém ilyen korban? Szeretném megérteni mire gondolhat.:)
Elsőre ennyi kérdés jutott eszembe. Mégegyszer mondom, első saját madaram, nagyon nem vagyok képben. Ezért is lennék nagyon hálás egy-két tippért, tapasztalatért. Köszönöm!

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép
imád megfürdeni a teknősök itatójában és utána néha ilyen kitekeredett, de mozdulatlan pózban szárítkozik a lámpájuknál


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 12 hozzászólás ] 



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  

Pontos idő: 2024 márc. 28, 17:39
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO