Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával







Hozzászólás a témához  [ 577 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 29  Következő
Szerző Üzenet
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 jan. 23, 10:06 
liptak jozsef írta:
Gondolom itt a lejelentéssel kapcsolatban a papagájokra utaltál, ez a pintyféléknél, és főleg azoknál a fajoknál amelyért a küzdelem folyik (tengelic,süvöltő,stb) indokolatlan populációik mérete miatt.

Igen, épp azért arra gondoltam, mert ezt várja el a hivatal. Ha egy teljesen új rendszert szeretnénk kitalálni, akkor annak megvalósíthatósága erősen függ a rendelkezésünkre álló idő, (emberi)erő és elsősorban pénz mennyiségétől. Mivel ezek mind limitáltak, így leginkább a már meglévő rendszerbe történő illesztés tűnik (legalábbis számomra) járhatóbb útnak. Megfelelő módosításokkal amennyiben lehetséges. És félek nem rajtunk fog múlni, hogy ezek a módosítások lehetségesek lesznek-e... :(

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Csatlakozott: 2007 máj. 23, 10:00
Hozzászólások: 103
Tartózkodási hely: 6500 Baja, Család u.7.
   
Hozzászólás 2011 jan. 23, 9:40 
T.Warhawk

Gondolom itt a lejelentéssel kapcsolatban a papagájokra utaltál, ez a pintyféléknél, és főleg azoknál a fajoknál amelyért a küzdelem folyik (tengelic,süvöltő,stb) indokolatlan populációik mérete miatt.
Shama összegző adatközlése véleményem szerint elégséges, nem ad többlet feladatot a hivatalnak, és a tenyésztői számokkal történő adatközlés, lehetővé teszi ha szükséges, a hivatali kontrollt.

_________________
LJ


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 jan. 22, 20:01 
Ígérem utoljára reagálok hozzászólásodra.

Shama írta:
Tehát a hatóság kimegy, valaki elmegy, a gyűrűt kiadom, visszaveszem, leírom bizonylatólom, fiókát lejelentem, elhullást visszajelentem, eladást igazolom, ez az út JÁRHATATLAN

Nem megy ki a hatóság. Nem ők adnak neked gyűrűt. Nem kell neked lebizonylatolni. Ez máshol is működik, mert másképp nem működik. Ha nincs nyilvántartás akkor működésképtelen az egész. Nem becsületkassza ez, sajnos látjuk, hogy úgy nem tud működni (elég nagy baj ez). Nem kérészek ezek, pár évig elélnek, nem naponta változik az állomány. A szaporulatot is, a tulajdonosváltást is meg az elhullást is levélben kell lejelenteni. Természetesen ha van 3 fióka és van egy elhullás is, azt egyben lehet lejelenteni nem kell külön, és nem azonnal amikor megszületnek vagy meghalnak, értelemszerűen ennek van egy átfutási, várakozási ideje. Ismétlem, ha ez a módszer máshol működik akkor nálunk is működnie kell.

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Csatlakozott: 2008 jún. 19, 17:01
Hozzászólások: 249
   
Hozzászólás 2011 jan. 22, 19:12 
Folytatom tovább, avagy a református lelkész prédikál!
Katolikusnak kereszteltek, de felvállalom a református szerepet is, ők is jó magyarok. Tehát számomra közömbös, hogy melyik madarász milyen SZEKTA, akarom mondani, milyen szövetség tagja. Nálam, és a H-40- BEN az ÉRDEKLŐDŐK előtt az ajtó nyitva áll. Azok viszont, akik hamis szándékkal kopogtatnak, inkább kerüljenek el. Az MDOSZ vitájában nem veszek részt itt sem, máshol sem. Csupán megjegyeztem, hogy aki befizette a tagdíját az elmúlt elpocsékolt években, és 2011.-ben, az a KIZÁRÁSÁIG tag. Ma Magyarországon minden önállóan bejegyzett egyesületre azonos jogok és kötelezettségek érvényesek. Soha nem értettem egyet avval, hogy 30-40 fős létszám alatt a csoportok önállósdit játszanak. A jogalkotás ezt biztosította, így bárki szövetségesdít is játszadozhat. Ennek a vége vagy a teljes szétesés, vagy tovább játszadozunk és megalkotjuk a szövetségek szövetségét. A H-40-BEN A TAGOK DÖNTÖTTEK arról, hogy befizetik a 2011.-évi tagdíjat. Tehát Csaba röviden ennyit, és saját egyesületünk érdekében, mások okulására folytatom. Okulására és nem kioktatására, igyekszem elmondani minden segítőnek azokat a buktatókat, amiket jobb elkerülni. Ezekben többször én is orra buktam! Írásomat szándékosan közlöm e tárgyban mind három érdekelt fórúmon.
A felvetett kérdéseket vegyük csak sorba. Többen komoly szigorításokat javasolnak, feltételezve, hogy evvel kivívható a hivatalok jóindulata. Nos sarkosan fogalmazva ez óriási tévedés. Az általunk kedvelt fajok nem tartoznak szerencsére a fokozott védelmet igénylők
kategóriájába. Kereskedelmük szabályozására létezik az ismert egyezmény, ami az EU-ban is érvényes. Tehát, hogy mi hova tartozik, erről döntsenek az illetékesek. Azon fajok pedig, amik itt nem szerepelnek, azokra nem is kell engedély. Tehát a süvöltő hol van a Cites-ben? Eddig nem mondtam újat, azt hiszem senkinek. TEHÁT EZEN FAJOKAT és tartásukat „csak” az állatjóléti törvények korlátozhatják. Ezekre a törvényekre még szigorúbb javaslatokat csak olyanok fogalmaznak meg, akiknek fogalmuk sincs a gyakorlatról. Hasonlóan nincs fogalmuk a gyakorlatról a hatóságoknak sem, amikor faj alapú védelmet emlegetnek. A szigorítás az ország belügye mondják. Egy frászt. Meglehetősen csúnya kifejezést használtam, de ez a faj alapú tiltás semmi mást, csupán egy szűk kör önigazolását szolgálta. A közérdekhez legalább meghallhatnák a társadalmi csoportok, szervezetek, egyének logikus érvelését! Nézzük mind ezt a nyilvántartások tükrében. Azok, akik ismerik legalább alapszinten a mezőgazdaságot, azok tisztában vannak avval, hogy a lovat, sertést stb. el lehet látni egyéni papírral, /jelöléssel, pedigrével/ de a baromfit nem! Illetve ezt is lehetne, de mivel szerencsétlenek többsége alig él egy-két évet, így beláthatóan fölösleges. Erre egyetlen gazda sem vállalkozna, de a hivatal sem. Madárra lefordítva, egy ara egyéni nyilvántartása megoldható, de egy tengelicé, csízé, kanárié, törpefürjé nem! Itt csak egyéni jelölésről szabad beszélni, és tenyészetek nyilvántartásáról! Ettől többet egyetlen hivatal sem fog magára vállalni, a társadalmi szervezetek viszont felelőtlenül többet ne is vállaljanak! Mondjuk próbaként az IDRE megtehetné, hogy bekéri tagjaitól a tenyésztőknél meglévő gouldok gyűrűszámát a nemek megjelölésével. Ezt kérje be a tenyészidőszak alatt, majd év végén ismételten. Ellenőrizze le próbaként, majd számoljon be a tapasztalatokról! Borítékolom a várható eredményt! Az IDRÉT komoly egyesületnek gondolom, ezért azt is tudom, hogy Ők is tudják, erre a kísérletre nem lesz válasz. Szeretném tudni akkor ORSZÁGOSAN több faj esetén ki a vállalás felelőse? Ismereteim alapján az igény 2000-2500 egyed jelenleg, és ennek naprakész regisztrációja. Tudom, miről beszélek, és ismerem a német példát. Ezt a példát alkalmaztam „hajdanán” én is. Évente egyszer mindenkinek le kellett jelentenie az állományát, és ebből továbbítottam az összesített adatokat. A belső nyilvántartásomból a hivatalok ismerték a tulajdonosok elérhetőségét, és tenyésztői törzsszámát. Magyarul mindent, ami egy ellenőrzéshez elegendő. Ezeket a tenyészeteket sem vették az illetékes hivatalok nyilvántartásba,- amiért mellesleg kárigényünket is érvényesíthetnénk-, akkor hogyan remélhetitek,- majd elvállalják- ugyanezt egyedi madarak esetében.
Mellesleg próbáljátok meg saját hatáskörben megtudni az említett arák magyarországi létszámát! Ha ez sikerült, -amiben kételkedem-, próbáljátok meg ugyanezt a tűzpinttyel. Nem kell a német statisztikát lebecsülni, ott mindenről éves összesítő készül. Minden tollról tudnak minden egyesületben, de a naprakészség náluk sem működik. Mivel ennek ismeretére Csaba szerint nincs szükség, így azt csak a mi fórumunkon teszem elérhetővé. Tehát a lepapírozást túlbonyolítani felesleges. Ezek a madarak egyfajta indikátorok. A LEGCSEKÉLYEBB tartási hibára elpusztulhatnak. Az apró énekesek közismerten rövid életűek. Ebben is hasonlít a tengelic a tűzcsízhez, a többit nem sorolom. Tehát a hatóság kimegy, valaki elmegy, a gyűrűt kiadom, visszaveszem, leírom bizonylatólom, fiókát lejelentem, elhullást visszajelentem, eladást igazolom, ez az út JÁRHATATLAN! Kérdezhetném akkor, hogy akik ezekről mégis javaslatként írtak, mennyire ismerik e fajokat? Semennyire! Kérdezhetitek, miből tanulják meg? A kitől, az a járható út. Él még néhány olyan madarász, akik az engedélyek birtokában korábban komoly tapasztalatokat szereztek. Ehhez azonban élő kapcsolat kellene a hivatalokkal és a kezdőkkel egyaránt.
Nyilvános bemutatók, engedélyek hiányában ezekből az európai fajokból sokkal több egyed fog elpusztulni mind bárki gondolná. Az elpusztult madár életét visszaadni nem lehet, sem a befogottnak, sem a 150-200 euróért vásároltnak. Ezért a H-40 minden tagja felvállalta, hogy kudarcait, keserű tapasztalatait átadja az arra érdemes jelentkezőknek a sikereinkkel együtt. Erre nem kell minket figyelmeztetni! A jó Istenre kérek mindenkit, hogy legalább a fészekben legyűrűzött és abból kirepülés előtt kiszedett vadmadarak történetét ne emlegessétek. Ez akkora badarság, hogy csak egy elárvult madarat neveljen fel az, aki elhiszi, majd megtudja… Ha gondoljátok, folytatom a további felvetett kérdéseitekkel kapcsolatos érveimet, nem csetlő-botló elkedvetlenítési szándékkal. Üdv Lakó Antal


 
Offline
Csatlakozott: 2010 szept. 15, 20:18
Hozzászólások: 163
Valódi név: K Zsuzsanna
   
Hozzászólás 2011 jan. 22, 18:50 
feketemarcsi írta:
Zsuzsanna!

Akkor nagyon egyszerű: Figyelj oda, hogy legyen rajta gyűrű! Ugyanis itt azokról volt szó, akik véletlenül elfeljtik meggyűrűzni a madarat és mi legyen ezekkel a fiókákkal.

Viszont ha figyelmesen olvasol, itt az euróai madarakról van szó, az is felmerült, hogy az ilyen fiókákat "kivonni a tenyésztésből", szerintem még mindig jobb a kicsinek, ha esetleg a hivatal emberét nem éli túl, mintha biztosan megsemmisítik, mert nincs gyűrűje, szabadon engedni meg nem lehet.

Ja és egy madár nem attól értékes, hogy kivesszük alóla a tojást, gépbe kikeltetjük és természetellenesen felneveljük, hogy többet érjen, nekem genetikailag értékes állományom van, nem tervezek európai kúltúrmadarat tartani, ez csak egy ötlet volt a problémára.

Arra viszont nyomatékosan megkérnélek, hogy mivel nem ismerjük egymást, légyszíves mellőzd a túlzottan bizalmaskodó megszólításokat.

Biztos lehetsz abban, hogy a gyürüzésre nagyon is odafigyelek. Álltalánosan nem tartom jónak ha oduba nyulkálnak főleg a hatóság akinek igazából nincs benne semmi érdeme.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 dec. 9, 13:28
Hozzászólások: 921
Tartózkodási hely: Nyírtura
   
Hozzászólás 2011 jan. 22, 18:45 
zsuzsanna írta:
Látszik, hogy neked nincs olyan tenyészeted, ahol értékesebb madarak vannak, mert akkor tudhatnád hogy nem lehet idegennek ellenőrizni az odut de még be se mehet idegen főleg fiókaneveléskor


Igen, Marcsinak javarészt igaza van, valami ilyenben látnám én is a megoldást, amit ő írt. És abban is igaza van, hogy itt legtöbb esetben nem odúban költő fajokról (habár előbb utóbb azok is lehetnek) és nem Zsuzsanna által preferált fajokról (papagájok) van szó!

Megbántás nélkül: Zsuzsanna, látszik neked sincs olyan tenyészeted, mint amiről itt most szó van.

_________________
Varga Sándor
http://avikultura.blogspot.com/


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 jan. 22, 17:11 
Shama írta:
Ez jó, az viszont nem, ha valakik összeollóznak különböző korábbi írásokból olyan kéréseket, javaslatokat, melyeket összefüggéseiben nem ismernek. Az a tudás, ami szükséges a kanárihoz, az nem alkalmazható a tengelicre. Az a típusú engedély, mely indokolt az aráknál, rosszul használva lehetetlenné teszi a süvöltő tenyészthetőségét. Tehát minden javaslatot jobban gondoljátok végig, mielőtt azt leírnátok.

A CITES egy nyilvántartási és engedélyezési rendszer. Nem köt bele, hogy te hogyan tartod vagy tenyészted a madarakat, ilyenformán nem lehet azt mondani, hogy nem működik mondjuk egy süvöltőnél. Mi nem működne benne? Ezt nem lehet "rosszul használni". Nem mellékesen ez a rendszer már működik pár évtizede a világ másik (nagyobbik) felén, sőt jó néhány éve nálunk is. Csak épp a hazai fajokra nem fogadják el nálunk. Máshol igen. És működik. Ha van egy kipróbált működő rendszer akkor nem értem miért kellene nekünk újra feltalálni a meleg vizet?

ckuzmos írta:
Tudtommal a CITES nem írja elő hogy Magyarországnak a H00-val kell gyűrűznie! Ilyen szempontból ez nem gond. Viszont szerintem probléma, hogy jó néhány tenyésztő H00-s és egyesületi számmal is rendelkezik. A H00-s nyilvántartások a hivatalban megvannak, de nem nyilvánosak, nehezen kapható infó róla stb.

Sajnos a hazai rendszerben nem fogadják el az egyesületi gyűrűt mint "egyéni jelölő eszközt". Hogy miért is nem, arra nézve vannak ötleteim, de azért kíváncsi lennék, hogy mit válaszol erre majd a T. Hatóság.

Ugyanakkor... ha el akarunk érni valamit ne feledjük, hogy a legbiztosabban kis lépésekben lehet haladni előre. "Aki sokat markol keveset fog". Ez itt fokozottan érvényes. Ha apránként érünk el eredményeket tovább jutunk, mintha az elején azzal állítunk be, hogy fenekestül fel akarjuk forgatni az egész rendszert. Az, hogy a nyilvántartási, engedélyezési eljárást kiterjesszék a hazai védett fajok egy részére, az egy fél mondat beillesztése lenne a jelenlegi törvénybe. Egyszerűen a CITES rendszerből "szigorúbban" kezelt pár madárfajt kellene ismét a CITES alá venni. Először érjük el ezt, aztán próbálkozhatunk nagyobb volumenű változásokat is esetleg.

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Csatlakozott: 2010 szept. 15, 20:18
Hozzászólások: 163
Valódi név: K Zsuzsanna
   
Hozzászólás 2011 jan. 22, 14:46 
feketemarcsi írta:
Szerintem nagyon egyszerű a dolog, hozzon létre a hivatal egy szervezetet, ahol be kell jelenteni az ilyen kis "bűnösöket" még fióka korukban, a hivatal még kirepülés előtt a tenyésztő telephelyén ellenőrizze, hogy valóban ott van-e a fészekben a fióka, majd jelölje meg azt egy olyan gyűrűvel, amit a vadmadarakhoz használnak, lássa el egy egyedi azonosító számmal.

Az így nyilvántartásba vett madárkát lássa el hivatalos papírokkal, majd azzal a kikötéssel, hogy a tenyésztő azt át nem ruházhatja, elpusztulásakor köteles a gyűrűvel együtt a madár tetemét eljuttatni a hivatalhoz, helyezze azt hivatalosan vissza abba a tenyészetbe, ahol kelt.

Szerintem mindenre van megoldás, csak akarni kell. :wink:

Drága! Látszik, hogy neked nincs olyan tenyészeted, ahol értékesebb madarak vannak, mert akkor tudhatnád hogy nem lehet idegennek ellenőrizni az odut de még be se mehet idegen főleg fiókaneveléskor. Ezek a madarak a gondozójukat fogadják el, nembeszélve arról hogy idegen az én tulajdonomat képező állományt ellenőrizze. Tudok olyanról akinek ezmiatt megdöglött a madara.


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
Hozzászólás 2011 jan. 22, 11:38 
Szia Tamás,

Csalni illetve huncutkodni mindig lesz aki szeretne. Ezért maximálni kell a lebukás esélyét, másrészt érdektelenné kell tenni benne.
A lebukás esélyét tudjuk megoldani a minél nagyobb nyilvánossággal. Ha van egy központi lista, mely gyűrűk kerültek kiadásra, felhasználásra és azt részlegesen nyilvánosságra is hozzuk (honlapon, részlegesen kereshető módon), akkor könnyedén kiszűrheti bárki azt, melyek a rabsic madarak.
De ez tovább fokozható lenne például azzal, ha a hirdetéseknél megadják a madár pontos azonosítóját (gyűrűjét), a vásárló előtte meg tudja nézni valós e, ha olyan tenyésztői szám kerül elő ami nincs, vagy a tényleges tulajdonos ezt nem is használta stb., bukta. Ez viszont csak elhatározás kérdése lenne, illetve összefogás a tenyésztőknél…

Tudtommal a CITES nem írja elő hogy Magyarországnak a H00-val kell gyűrűznie! Ilyen szempontból ez nem gond. Viszont szerintem probléma, hogy jó néhány tenyésztő H00-s és egyesületi számmal is rendelkezik. A H00-s nyilvántartások a hivatalban megvannak, de nem nyilvánosak, nehezen kapható infó róla stb. Ha gond van, náluk kibukik, akik max. értesítik a tenyésztői számot használót, de ez bizony édeskevés. Ráadásul a CITES madarak nagyságrenddel drágábbak, gazdaságilag kifizetődőbb a csalás.

-------------------------------------------------------------

Marcsi,

szerintem a nyitott vagy hasított gyűrűket ebben az esetben el kellene felejteni, visszaélésekre adhat lehetőséget (leszedhető, más madárra áthelyezhető stb.).
Helyette talán valamilyen „gyűjtőhelyet” kellene elfogadni, kitalálni.

Üdv:
Csaba


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
Hozzászólás 2011 jan. 22, 11:15 
Shama írta:
Tudás kell az európai fajokhoz!
Kezdhettem volna avval, hogy tudás kell minden élő tartásához, így az európai fajokhoz is!


Teljes mértékben űl a megállapítás !!
Viszont nemcsak az állatokra értendően, hanem komplexen az egész környezetünkre kivetítve, flórára/faunára és ebbe jelentős mértékben beleértendő az emberekkel való bánásmód is.

Nem személyre szólóan kibontva a kérdést, csak egyszerűen megállapítva : ha valakit meg akarunk győzni az ügy támogatására, akkor nem ledorongolni kell, hanem felvilágosítani a cselekedetének jó, vagy rossz voltára. Sokkal többet érhetünk el vele, mint azzal, hogy nyílvánosan nekiugrunk és a vélt, vagy valós "igazságokat" a fejéhez vagdaljuk.
E honlap igyekszik a jó irányba mozogni és minél több tudásanyagot terjeszteni, > a mi egyesületünknek ez a fő célja < ebben sokan segítenek és ez jó. Ilyen Shama legutóbbi bejegyzésének egy része. Átgondolandó témát feszeget a tudás gyarapítását és ezáltal az élőhelyünk minden és mindenki által elviselhetőbbé tételét. Ez mindenki közös érdeke, beleszámítva az egyének különbözőségét, eltérő akaratát.
Viszont az, hogy ki mit csináljon egy kérdésben az talán egy egyeztető tárgyalás, majd munkamegosztás kérdése kellene, hogy legyen. Most nekem úgy tünik, hogy ez az időszak ( remélem átmeneti) inkább az egyéni bízonyítások korszaka, és ennek eredményeként sorra buknak meg a legjobb kezdeményezések. Lehet, hogy nem jól fogom fel, de bármibe kezd a madarászvilág a közös érdek minden esetben csorbát szenved. Csakhogy a tudás megszerzésénél maradjunk... több internetes helyen időszakonként felvetődik, hogy nincs Magyar nyelvű szakirodalom... és mekkora igény van iránta... ha meg csak az utobbi években megjelent szakirodalom eladási statisztikáját nézzük, az alig haladja meg a kiadási darabszám 5o %-át. Holott az állítólagos szervezett madarászok létszáma a többszöröse a kiadási példányszámoknak. Akkór miről is beszélünk ??
Itt kapcsolódik a vágy és az akarat. vágyunk a megvalósulásra, de közösen tenni már nehézségekbe ütközik és jó eset ha az nem "Kínai" falként tornyosúl fel a cél elérésében. Ezt mind Mi gördítjük magunk elé az együttgondolkodásra/együttműködésre való képtelenséggel.

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
Hozzászólás 2011 jan. 22, 10:31 
Shama írta:
Egyetlen pozitívum az, mára egyre többen fogalmazzák meg tartási igényeiket a hivatalok felé is. Ez jó …
Csak sajnos az igények megfogalmazása után rendszerint a hivatalok bírálata és agresszivitás mutatkozik meg, ami viszont nagyon rossz! Sose feledjük el, hogy egyenlőre még mindig mi szeretnénk valamit kérni, valamit elérni, a hatóságnak a jelenlegi helyzet így tökéletesen megfelel még vagy 15 évig, ahogy eddig is megfelelt.

Shama írta:
Hamarosan közzé teszek néhány statisztikai adatot a hazai igényekről és az AZ jóvoltából, a való világról!
Sokkal hasznosabb lenne a statisztikai adatok helyet (hogy mely országban mekkora szaporulat volt, mekkora a tenyésztett állomány jelen pillanatban másodrendű dolog) ha pontosan leírnád, vagy közzétennéd például azt, hogy egy AZ tagnak milyen kötelezettsége van a tenyésztés során, milyen hivatali engedélyeztetésen kell végigesnie hogy tenyészetet hozhasson létre stb.

Shama írta:
…azok a személyek, akik seftelés-álcázás miatt kértek tartási engedélyt, majd mivel nem kaptak, bosszúból a „legjobb” gyűrűzőkké váltak. Jelentgetésük még alaptalanul is kapóra jött a hivataloknak. Azóta nincs engedély!
Pont ezért kell tanulnunk a múltunkból, hogy ez még egyszer ne fordulhasson elő! Egy olyan szabályrendszert kell felállítani, és javaslatot tenni a hivatal felé, amely egyrészt betartható, másrészt általa kiszelektálható a „baráti” tenyésztők, ahogy te fogalmaztál.

------------------------------------------------------
És sajnos már nem a jelenlegi feladathoz, munkához tartozik, de szükségesnek érzem a reagálást rá:

Shama írta:
Sajnálom, de a jelenlegi MDOSZ-ben alig maradt olyan személy, aki a zsezsét, tengelicet, süvöltőt, fülemülét „kalitközelből” ismeri. Tiszteletben tartom a meglévők tudását, tenni akarását, és a magam részéről támogatom minden megmozdulásukat amennyiben igénylik, de rá kell jönniük, belül nincs támaszuk.
….
A H-40 jelenleg is az MDOSZ tagja.

Ne haragudj de komoly ellentmondás van itt! Most akkor tagjai vagytok a Szövetségnek vagy nem? Folyamatosan kapja az elnökség a bírálatot, hogy nem képviseli ebben a témában a tagok érdekeit. Most akkor van kinek az érdekét képviselni, vagy nincs? Fülemüle tenyésztőnek kell lennie valakinek, hogy az érdeket képviselje?

Shama írta:
A megszerzett tudást viszont elherdálni sem fogja egyetlen marakodó-bizonyítani vágyó érdekében sem!

A tudás pont akkor van elherdálva, ha nincs átadva, magatokba tartjátok! Ha átadjátok az arra vágyóknak, fiatalabb vagy kezdő madarászokat segítettek vele, akkor megmarad, sőt gyarapodni is fog!


 
Offline
Csatlakozott: 2008 jún. 19, 17:01
Hozzászólások: 249
   
Hozzászólás 2011 jan. 22, 9:15 
Tudás kell az európai fajokhoz!
Kezdhettem volna avval, hogy tudás kell minden élő tartásához, így az európai fajokhoz is! Elsősorban ez és nem papír! E fajok engedélyeztetésével kapcsolatban egyre ritkábban mondok véleményt, mert úgy tűnik, megjelennek a negatív példabeszédek, hatóságokat idéző valótlanságok, káros túlbuzgóságok. Egyetlen pozitívum az, mára egyre többen fogalmazzák meg tartási igényeiket a hivatalok felé is. Ez jó, az viszont nem, ha valakik összeollóznak különböző korábbi írásokból olyan kéréseket, javaslatokat, melyeket összefüggéseiben nem ismernek. Az a tudás, ami szükséges a kanárihoz, az nem alkalmazható a tengelicre. Az a típusú engedély, mely indokolt az aráknál, rosszul használva lehetetlenné teszi a süvöltő tenyészthetőségét. Tehát minden javaslatot jobban gondoljátok végig, mielőtt azt leírnátok.
Az európai fajok szabad tarthatóságát az élet kikényszeríti! Erről hosszan lehet érveket és ellenérveket felsorakoztatni, de felesleges, mert ez tény marad. Hamarosan közzé teszek néhány statisztikai adatot a hazai igényekről és az AZ jóvoltából, a való világról! Mindenki szabad fantáziájára bízóm ezek után, hogy mi legyen az alanyi jog kérdésében.
Stílusosan fogalmazva: Testvéreim a nyájat vezetni kell! Valaha igen nyomós érvek alapján felvállaltam e kérdés rendezésében az úttörő szerepét. 1991-2006 KÖZÖTT ELTELT 15 ÉV. Ez az engedélyezett időszak a magyar madarászat hagyományának felébredésére kevésnek bizonyult. Győztek a mindent lesöprő belső és hatósági személyek érdektelenségei, cinizmusai. Kerek Laci és jómagam gyakori figyelmeztetésére sem nyíltak meg a fülek a hallásra, egyetlen kérésre sem! Ez belül történt, az általam is létrehozott MDOSZ-en belül. Csak hab a tortán, hogy azok a személyek, akik seftelés-álcázás miatt kértek tartási engedélyt, majd mivel nem kaptak, bosszúból a „legjobb” gyűrűzőkké váltak. Jelentgetésük még alaptalanul is kapóra jött a hivataloknak. Azóta nincs engedély! MEGJEGYZEM A 15-ÉV ALATT EGYETLEN BEJELENTETT MADARÁSZUNKNÁL SEM TÖRTÉNT SEMMIFÉLE ELMARASZTALÁS! Sajnos ezen „barátaink” szintén tagjai voltak különböző önálló bejegyzett egyesületeknek és persze az MDOSZ-nek. Az ÁLTALAM MDOSZ ALAPBÁZISÁNAK tekintett, önállóságra nem törtető, bejegyzés nélkül működő, baráti madarász közösség, a H-40 EKKOR TÁVOZOTT! Távozásával távoztak azon madarászok 95-98%-ban is, akik az európai fajok tartásában tapasztalatot szereztek. Sajnálom, de a jelenlegi MDOSZ-ben alig maradt olyan személy, aki a zsezsét, tengelicet, süvöltőt, fülemülét „kalitközelből” ismeri. Tiszteletben tartom a meglévők tudását, tenni akarását, és a magam részéről támogatom minden megmozdulásukat amennyiben igénylik, de rá kell jönniük, belül nincs támaszuk. Ebből csak az következik, hogy az MDOSZ jelenlegi formájában alkalmatlan mindennemű ez irányú önálló ellenőrző, nyilvántartó, vezető szerepre! A H-40 jelenleg is az MDOSZ tagja. Egyetlen vitában, személyi kérdésekben nem fog részt venni, önállóságát megvédi mindenkivel szemben. A megszerzett tudást viszont elherdálni sem fogja egyetlen marakodó-bizonyítani vágyó érdekében sem! Talán illene ezeket az értékeket is számbavenni mindazoknak, akik még kizárásunkat is fontolgatják. Ami pedig-e témában a személyemet illeti annyi, hogy nem tekintem hiúsági kérdésnek, ha más viszi ügyünket a hivatalok felé. Sikerét egy közösség hasznosíthatja, de a felajánlásokkal óvatosabban kell bánni, mert a leírtak nagy része teljesíthetetlenek! Itt folytatom. Üdv. Lakó Antal.


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 jan. 21, 23:07 
Nem értem. Miért nem jó az eddigi CITES gyakorlat? Egyrészt hacsak a gyűrű nem lenne valami egészen különleges eljárással készül "csodagyűrű" azt lehet hamisítani. Nem a gyűrűvel van a gond, hanem azzal aki csalni akar. Az pedig mivel abból indul ki, hogy úgysem kapják el, nem fogja érdekelni a gyűrű. Nem a tenyésztőt vagy a profit akarja átverni, hanem az amatőrt aki nem ért hozzá. Mint most is van, hogy CITES papír vagy gyűrű nélkül "sóznak rá" CITES köteles egzotikus madarat a vevőre.

Ha a madár amúgy is CITES védett madár, akkor meg nem is tehetjük meg, hogy eltérünk a CITES gyűrűtől és gyakorlattól, mert attól kezdve külföldön épp ott ahol évek óta megfelelő keretek között lehet kereskedni ezekkel a madarakkal a magyarországi szaporulatot nem fogják elfogadni (mivel nem felel meg a CITES előírásoknak). Szóval bármit is találunk ki a végén úgyis a szokásos H-00 jelzésű gyűrű kerül a madárra az évnek megfelelő színnel. A CITES papír nélkül (amit csak a hatóság adhat ki) a gyűrű meg érvénytelen.

Fészekfosztás. Ha valakinek vannak bejelentett madarai, tenyészti is, akkor nem fogja megkockáztatni, hogy mindezt elbukja. De persze kivételek mindenütt vannak. Oké, lejelenti a szaporulatot (anélkül semmit sem ér ugye a gyűrű). Senkinek sem fog feltűnni, hogy egy pártól 35 fiókája van? Dehogynem. Ha pedig csak pár darabbal csinálná, máris nem éri meg neki (nem hoz annyit a konyhára amennyiért érdemes kockáztatnia). Ha valakinek gyanúsan nagy a szaporulata miközben alig van madara egy DNS tesztel a rokonság kimutatható. Így a fiókák ha nem rokonai az állítólagos szülőknek, akkor számolhat az elkobzással, a büntetéssel, a vizsgálat és az eljárás költségének megfizetésével. Halmazatilag meg a nyakába kapja a közokirat hamisítást vagy a hatóság megtévesztését. Ezért már akár börtön is járhat nem? Biztos bekockáztatja ezt valaki? Ha igen, akkor azt amúgy sem lehet visszatartani. Az most is kiveszi a madarat és eladja feketén. Csak most ha lebukik akkor az előzőekhez képest még egész olcsón megússza. Kifizeti az eszmei értéket és másnap kétszer annyit szed ki, hogy behozza a "kárát". Feltéve ha egyáltalán lebukik. De mivel ezzel jelenleg csak feketén lehet kereskedni, így még a lebukás kockázata is igen csekély.

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
Hozzászólás 2011 jan. 21, 21:33 
VladTepes írta:
emys írta:
-mi legyen a valamiért gyűrűtlenül maradt fiókákkal? Ilyen mindenkinél előfordul. (Biztos van erre német-holland stb szabályozás) emys

Jó és jogos kérdés. (ezért bölcs a több szem többet lát mondás)
Utána fogok nézni, hogyan oldják meg ezt másutt. mert ilyen létezik, viszont komolyan szabályozni kell, hiszen ez nem kiskapu, hanem gazdasági bejárat lehetne a sumákolóknak.


Hali,

a gyűrűtlen tenyésztett egyedeket egyértelmű hogy ki kell vonni a tenyésztett álományból, ahogy András is írta, a visszaélésnek és a kavarásnak adhat táptalajt! Csak az a kérdés, hogyan?
Szabadon engedése nem jöhet szóba.


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
Hozzászólás 2011 jan. 21, 21:04 
Tisztelt Hozzászólók !

Pontosan úgy értettem a dolgokat, ahogy leírtam, senkire sem célozva, hanem közreadva egy tényt, amit tapasztaltam, és nincs hozzá komment.
Viszont ahhoz van, hogy itt ezen az oldalon - e témában csak a szépet és a jót kell(ene) leírni, azt viszont nem hiszem. Ez sajnos egyrészt önámítás, másrészt sokak számára félrevezetés lenne. Ami a hozzászólásokat illeti az bármennyire is kellemetlen dolog, de mindenkinek tudomásúl kell vennie, hogy másnak is van véleménye és az a miénktől eltérő is lehet. Bizony az éremnek több oldala van és a teljes képhez mindet meg kell vizsgálni és az alapján véleményt alkotni. A struccpolitikával egyáltalán nem érünk el eredményt, viszont hiteltelenné tehetjük magunkat. Ezt meg nem ezen a honlapon kell megvalósítani.

Az viszont igaz, hogy ez egy nyílt fórum, de nem az ellenségeskedésre nyitott, hanem a közös érdek megvalósításának elősegítésére. Ami a legfontosabb benne az a szakmai ismeretek gyarapításának elősegítése és nem a bulvár hangnem...

Az tény, hogy jelenleg a hazai madarászberkekben ez a honlap a leglátogatottabb, és az innen hírdetett ige sokfelé eljut ezért aztán az egymás közötti kommunikációban előkelő helyen szerepel és értéke is van. Ezt az értéket megfontoltan gyarapítanunk kell és nem szétforgácsolni.

Ennek a megvalósítása reményében írtam az előző gondolatokat...

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
Hozzászólás 2011 jan. 21, 17:36 
Szia Laci,

a hivatali tisztségviselők nagyon is tisztában vannak azzal mi történik jelenleg vadbefogás tekintetében. Attól még hogy mi nem beszélünk vagy nem írunk rólla, probléma és fennáll. Azok az embereknek akik szeretnék ezt az egész ügyet előrébb vinni, gondolkodni kell a hivatal fejével is, javaslatokat kell tenni problémák megoldására, a kiskapuk bezárására. Vagyis tudnunk kell bebizonyítani, hogy mi is a természetvédelem oldalán állunk és a természetben élő populációk megóvásával szeretnénk elérni a legalizálást.

Kérek mindenkit, hogy ezek figyelembevételével szövegezze meg a hozzászólását, segítse a munkánkat, ne pedig az indulatokat keltse, vagy hátráltassa a munkát.

---------------------------------------------------------------------------------------

Visszatérő probléma, a vadmadarak fészkében történő gyűrűzés, majd kiszedése, befogása. Erre a problémára is megoldást kell találnunk, kiskapu bezárnunk.
Emiatt szükségesnek tartom:
- a gyűrűkészítés szigorú központosítását, az Európai faunás egyedek gyűrűzésére használatos gyűrűk megkülönböztetését a többi gyűrűtől. Tehát mindenki csak egy bizonyos típusú és gyártmányú gyűrűt használhasson.
- gyűrű átmérő szigorú megkövetelése az adott fajhoz
- egy pár madárra maximált gyűrű igénylés (egy pár stiglicre nem kell évente mondjuk 20 db gyűrű)
- a fel nem használt gyűrűket év végén leadni/elszámolni megsemmisítésre.

Természetesen ezekhez még további feladatok/kötelezettségek szükségesek, nélkülük nem sokat ér az egész:
- a tenyésztői számok pontos és nyilvános központi vezetését
- tenyésztői napló vezetését (a tenyésztett állomány vezetése)
- szaporulat-gyűrű felhasználásának lejelentése

Kérem ezen dolgok véleményezését.

Üdv:
Csaba


 
  
Hozzászólás 2011 jan. 21, 14:32 
András! énse úgygondoltam ahogy a Lajos értette ,de ijet írni épp most egy nyilvános fórumon , nembiztos hogy ez előrébb viszi az ügyet. Egy civil szervezet legfejjebb felügyelheti a jogszerűséget, résztvehet törvénymódosításba javaslataival, véleményezhet törvényjavaslatot, ki állhat a tagok érdekeinek védelmébe stb. de hogy hatósági szerepet töltsön be azt nehezen tudojm elképzelni. KL


 
  
Hozzászólás 2011 jan. 21, 12:46 
Szia Lajos! Ha a mesés kis történetedet nekm szántad akkor megnyugtatlak hogy semmijen tiltott ezközzel semmijen törvénytelen befogást nem szoktam végezni. Ha alaposabban megnézed akkor láthatod hogy kinek és minek szólt a véleményem. Elnézést hogy bölcseskedésedbe megzavartalak. KL.


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
Hozzászólás 2011 jan. 21, 12:21 
Szia Laci !

carduelis írta:
Szia Lajos! A lelkesedés a fórumon elég , de az érdemi munkához kevés. Azon dolgozunk hogy minnél előbb mindenkinek alanyi joga lehessen az európai kulturmadár tartás, és ehhez természetesen mindenki támogatására szükség van . üdv :KL


Nem teljesen egyértelmű számomra, hogy a fenti bejegyzésed első mondatával mit is akarsz mondani.

Ha nekem szántad akkor értem, és kb. ezt jelenti számomra " necsak írjak a fórumra, hanem végezzek érdemi munkát is.
Annak ellenére, hogy engem ez a téma nem érintett meg a magam részéről már 2 éve figyelem a megmozdulásaitokat és az elért eredményeket. Igaz csak azért, hogy mindenkor képbe legyek. A magam egyesületi hatáskörében az ezzel kapcsolatos észérveket, azok történéseit támogatom is. Az igaz, hogy nem látványosan, de akik kapcsolatban vannak velem azok tapasztalhatják. Többek között azt is, hogy ha még olyannyira is megérdemlik, de nem a hivatal és mások lejáratása a cél, akkor partner is vagyok.
Tudom ez nektek nem elég, de azért ez is valami.

Vagy ha már itt vagyok egy személyesebb példát említsek, ami ugyan más témakőr és az Európai kultúrmadarakat nem érinti, de egy kicsit jellemző és kapcsolódik a témához. Hidd el nem kamuzok, két - az egyesületünkhöz közelálló személy is jelen volt..
Néhány napja történt eseményt írok le.. Úgy hozta a sors, hogy egy megnyítás utáni meghívásra egy kisállatkereskedésben voltam és megszólított egy fazon, (direkt nem írok más jelzőt) " hogy a Magyar Madarász szakkiadványunkban bevenném - e az Ő hírdetését, (JÓL MEGFIZETI) mert régóta gyártja a madár befogó csapdákat és hálókat és szerinte mostanában nő a kereslet. Elmondása szerint ez már a léppel való befogásnál sokkal humánusabb, mert nem keni össze magát a madár és nem kell eladáskor megkopasztani ezért a befogott madarat. "

Igaz, hogy egy percig alig kaptam levegőt, majd elkezdtem magyarázni neki, hogy miért nem tisztességes amit csinál - közben azt is figyelve, hogy van e nála bicska - és ebben sosem fogok neki segítséget adni, bármennyit is fizetne érte.
Ez ugyan nem sokat jelentő érdemi munka, de a lenti világban ez is valami, legalábbis szerintem....
A munkátokhoz, meg sok sikert kívánok...remélem az egyetértés azért egyszer kialakúl majd..

Egy infó még : Az IDRE részéről e témakörben Márton András az illetékes, az MDOSZ - nél meg Küzmös Csabával mindketten bevállaltak némi érdemi munkát....

_________________
üdvözlettel : -el-


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára eszterolajos 2011 jan. 21, 21:28-kor.

 
  
Hozzászólás 2011 jan. 21, 10:08 
Szia Lajos! A lelkesedés a fórumon elég , de az érdemi munkához kevés. Azon dolgozunk hogy minnél előbb mindenkinek alanyi joga lehessen az európai kulturmadár tartás, és ehhez természetesen mindenki támogatására szükség van . üdv :KL


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 577 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 29  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  

Pontos idő: 2024 márc. 29, 10:46
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO