Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával







Hozzászólás a témához  [ 17 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Szerző Üzenet
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2009 feb. 14, 12:11
Hozzászólások: 24
Tartózkodási hely: Lenti- Szombathely
   
Hozzászólás 2012 feb. 25, 20:48 
Sziasztok!
Dél-nyugat Magyarországon élhet Uhu?
Vagy van más bagolyfaj ,aminek olyan a hangja?

_________________
Üdv:Bődi Zoltán


 
Offline
Csatlakozott: 2012 feb. 15, 18:25
Hozzászólások: 7
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Zoli
   
Hozzászólás 2012 feb. 22, 21:02 
Idézet:
Merrefelé van ez? Szívesen lefotóznám...

Érden a Molnár utcában Ófalú. Kb 3 hete voltunk fényképezni de sajnos úgy el tudnak bújni hogy alig lett értékelhető fotó róluk pedig profi géppel lettek fotózva. Amikor bementem a fák alá és felrepültek akkor lepődtünk meg hogy mennyien vannak. Viszont lassan lelépnek ha még le nem léptek. Tél végén tavasz elején szétszélednek de ősz végén újra ott telelnek már jó régóta.
Keresek képet és feltöltöm majd.


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 júl. 26, 10:24
Hozzászólások: 2573
Valódi név: Dajka Bernadett
   
Hozzászólás 2012 feb. 22, 20:40 
Nagymamám kertjében is a nagy fenyőfán minden éven telenek fülesbaglyok :) Idén is 14-et számoltunk össze. Ha félnek úgy összehúzzák magukat vonalkód alakba, hogy alig látszanak. Múltkor az egyiket le akartam fotózni, de majdnem letámadott pedig óvatosan közelítettem feléjük :roll: Tamás én ezek után fotót nem vállalok ide a fórumra :mrgreen:

_________________
Betty
http://www.tollasszepsegek.freewb.hu


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2012 feb. 22, 20:36 
G.Zoli írta:
Itt nálunk Érden, van egy ház aminek a kertjében a fenyőfákon kb 50 erdei fülesbagoly telel! A fák alatt igen sok ürülék és köpet van de szerencsére a tulajt nem zavarja. Érdekes látvány ennyi bagolyt látni egy helyen.

Merrefelé van ez? Szívesen lefotóznám...

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Csatlakozott: 2012 feb. 15, 18:25
Hozzászólások: 7
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Zoli
   
Hozzászólás 2012 feb. 22, 20:11 
Itt nálunk Érden, van egy ház aminek a kertjében a fenyőfákon kb 50 erdei fülesbagoly telel! A fák alatt igen sok ürülék és köpet van de szerencsére a tulajt nem zavarja. Érdekes látvány ennyi bagolyt látni egy helyen.


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2010 aug. 6, 18:29 
crayfish írta:
Valamilyen Bagoly fajta, nem túl nagy testű, közepes. Ketten voltak, az egyik a hatalmas hársfa tetején, a másik a nagy ezüstfenyő tetején és egymásnak oda-vissza vijjogtak Viiijjjjjjjjj hangon.

Az ember közelében leginkább a macskabagoly szokott előfordulni. Ráadásúl közepes méretű. Én erre tippelnék, nyivákoló, visító hanga is erre utal.

Nimfanatikus írta:
Ez érdekes, pedig a nyers húst is el kéne h fogadják.
De hogy répába csomagolni???? hát ez mekkora ba***ság..annak mi értelme?
Pl nálunk sokszor neveltek sasfiókát, és ők gond nélkül eszik a nyúzott húst is, nyúl, csirke, pulyka.... bár enekm még nem volt hozzá szerencsém.

A bagoly a sassal ellentétben igényli a bőrt, tollat, apró csontokat és szőrt az emésztéséhez. A bagolynak meglehetősen sokat kell ebből ennie (mivel zsákmányát a sassal ellentétben egészben nyeli le) amit aztán köpet formájában visszaöklendez. Ha ez elmarad (pl. nyers hús etetése esetén), akkor annak a madár egészsége látja előbb utóbb a kárát. A reszelt répa azért jó mert rostos és átmenetileg kiváltja a toll/szőr hiányát. Természetesen az ideális táplálék a kis rágcsálók, naposcsibék.

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 nov. 19, 22:14
Hozzászólások: 364
Tartózkodási hely: Nagykanizsa
Valódi név: Takács Chris
   
Hozzászólás 2010 aug. 6, 17:43 
Sziasztok.

Már rég óta szerettem volna utána járni, de eddig csak a hangjukat hallottam és fogalmam sem volt, hogy milyen madár lehet. Gondoltam, hogy valami ragadozó. Végre nagy nehezen sikerült őket megfigyelnem az éjszakai szolgálatomban járőrözés során. Valamilyen Bagoly fajta, nem túl nagy testű, közepes. Ketten voltak, az egyik a hatalmas hársfa tetején, a másik a nagy ezüstfenyő tetején és egymásnak oda-vissza vijjogtak Viiijjjjjjjjj hangon.
Ha valaki ebből rá ismert akkor kérem mondja meg, hogy pontosan milyen bagoly is ez.

Ahol előtte dolgoztam logisztikában ott a régi raktár tetőszerkezetében fészkeltek baglyok és költöttek is, néha sikerült látnom a fiákat is.

_________________
Üdvözlettel, Chris


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 nov. 19, 15:18
Hozzászólások: 204
   
Hozzászólás 2010 máj. 26, 13:58 
Szia!
Hát voltaképp hasonlít egy galambdúcra. Annyi a különbség hogy ezt én egy sátortetős házra képzeltem el, olyan módon, hogy a 3szögletű rész felső részébe ki van alakítva egy bizonyos nagyságú lyuk, amin befér a bagoly, elé persze valami rászálló alkalmatosságot kell szerelni, a tetőn belül pedig van egy kb 1*1-es ha úgy tetszik fülke (vagy amekkorába a bagoly szívesen befészkel). Természetesen a fülkének csak a külvilág felé van bejárata, hogy egy megfelelő sötét zúg képződjön, mint egy odú lényegében. Nyilván olyan részen kell elhelyezni ahol csak a repülő jószágok tudnak hozzáférni, nehogy nyest áldozata legyen a fészekalj.
Persze ez olyan házon ahol tégla a tűzfal nem valósítható meg, de gazdasági épületeknél talán lehet rá mód.
Városiasabb környezetben bizonyos hogy a galambok is hamar megtalálják...Annyi biztos hogy a tetőtér felé célszerű beépíteni egy takarító ajtót, mert ha nagy a siker, akkor hamar megtelik az üreg rohadó, bomló dolgokkal, aminek nem biztos hogy örül az ember. Ezen keresztül a költési időn kívül szépen ki lehet takarítani a helyet, mint ahogyan a nagy denevér kolóniáknál teszik bizonyos templomokban, romokban. AMikor a denevérek felébrednek téli álmukból akkor egy alkalmas időpontban szépen kipucolják a helyet, illetve egyszer a téli álom megkezdése előtt is megteszik. Veszprémben a várban pl rendszeresen kijárnak a nemzetiparkból.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 2, 14:25
Hozzászólások: 236
Tartózkodási hely: göd
   
Hozzászólás 2010 máj. 25, 21:44 
Nimfanatikus írta:
Sziasztok!
Nos örülök hogy végre máshoz is hozzá tudok szólni mint a nimfákhoz :D


Kiváncsi lennék a bagoly barát tetőre nálunk ugy is átalakítás lessz.Eledel meg sajna van bőven.4macska van de még így is jutna egy Bagolynak.

_________________
Üdv:Szilvi


 
Offline
Csatlakozott: 2007 ápr. 2, 14:55
Hozzászólások: 619
Tartózkodási hely: Kisvárda, Nyíregyháza
   
Hozzászólás 2010 máj. 25, 21:19 
Nimfanatikus írta:

Majd kifelejtettem a leírásból, hogy a nagyobb prédákat mint a kifejlett patkány, bizony nem eszik meg mindenestől, jobban szeretik "meghámozni", és a bőrt és a farkat, fejet függeléket otthagyják.


Ez főleg akkor "megható", ha az illető a háztetőnk csúcsán fogyasztja a prédát, a patkányfejet és némi bőrt meg elegánsan lepottyantja a fehér műanyag párkányra! A szellőztetéssel meg van a reggeli émelygés, pedig babát sem várok! :-D


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 nov. 19, 15:18
Hozzászólások: 204
   
Hozzászólás 2010 máj. 25, 21:17 
Jajj, köszönöm emys!
Hogy a Misi bácsi mekkora mágus :D
Így már értem, én konkrétan egész répába képzeltem el :P
Bár nemtudom hogy miért volna fontos nekik folyamatos köpetképzésre?!


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2008 dec. 9, 22:21
Hozzászólások: 318
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr Sátorhelyi tamás
   
Hozzászólás 2010 máj. 25, 21:14 
Nimfanatikus írta:
De hogy répába csomagolni???? hát ez mekkora ba***ság..annak mi értelme?


Szia!

Régen, amikor nem lehetett ilyen egyszerűen pl. egérhez jutni, mint manapság, Országh Mihály találta ki, hogy szárazra kifacsart reszelt répába forgatták a húsdarabokat, és így a baglyok tudtak köpeteket képezni.

emys

_________________
Sátorhelyi Tamás

http://www.exopet.hu/


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 nov. 19, 15:18
Hozzászólások: 204
   
Hozzászólás 2010 máj. 25, 20:49 
Ez érdekes, pedig a nyers húst is el kéne h fogadják.
De hogy répába csomagolni???? hát ez mekkora ba***ság..annak mi értelme?
Pl nálunk sokszor neveltek sasfiókát, és ők gond nélkül eszik a nyúzott húst is, nyúl, csirke, pulyka.... bár enekm még nem volt hozzá szerencsém.


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2010 máj. 25, 19:53 
Nimfanatikus írta:
Amugy tartásuk nem jelent gondot, válogatás nélkül falják a szőrös és tollas jószágokat, ja és kiváltképpen az uhuk imádnak fürdeni!

Feltéve, ha az ember limitálatlanul tud hozzájutni a kis rágcsálókhoz :twisted: Bár én amikor kifogytam a készletből próbálkoztam reszelt sárgarépába "burkolt" sima hússal is, de nem túl sok sikerrel (pedig ezt javasolták). Nálam erdei füles vendégeskedett majd' két hónapig. Fürdeni nem szeretett (legalábbis nemigen láttam fürdeni), de közepesen szelíd volt mindvégig (az első napok kivételével, amikor kiheverte a gyerekek okozta sokkot). A visszavadításra gondolva nem akartam különösebben megszelídíteni. Próbáltam a kertben nyitott "menedéket" biztosítani neki, de a környékbeli rengeteg fa és régi házak úgy tűnt megfelelnek a számára.

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 nov. 19, 15:18
Hozzászólások: 204
   
Hozzászólás 2010 máj. 25, 19:38 
Sziasztok!
Nos örülök hogy végre máshoz is hozzá tudok szólni mint a nimfákhoz :D
Van szerencsém nem kevesebb mint 4 bagolyfajjal személyes kapcsolatban állnom. Sajnálatos, ugyanakkor szerencsés tény hogy angliával ellentétben nálunk tilos ragadozómadarat tartani magánszemélynek (ami még furcsább h ha van is rá engedélye az embernek a tenyésztéshez még nagyobb összeget kell kicsengetnie az állam felé, ha egyáltalán engedélyezik).
Amit rövid és nem túl szoros barátságuk kapcsán megtanultam, az az, hogy napközben nem túlságosan szórakoztatóak, sokkal vastagabb kesztyűre lehet őket ráültetni mint a sasokat és hogy igen nehezen hajlandóak költeni (bár ez szubjektív meglátás).
A gondozott fajok közül véleményem szerint a szakállas bagoly a legdekoratívabb, nagyon tanulékony és jól lát napközben.
Második kedvencem a hóbagoly, bár velük roppant nehéz barátságot kötni konok természetük miatt, azért határozottan impozánsabb megjelenésűek a tojóik, mint bármelyik fajé.
Az uhuk meglehetősen félénkek hatalmas méreteikhez képest ( a macskabagoly hamarabb odakap mint ők), illetve szüksége van táplálékkiegészítésre tojásrakás idején. Egyik tojónk az állatkertben, bár sosem volt kézhez szoktatva mégis roppant barátságos, bár jóllehet kicsit vaksi szegény a nappali fényben (bár ez csak rá jellemző a többi bagoly mind nagyon hamar reagál akár közeledésre, akár étel felmutatásra nappal is.)
Van még egy faj nálunk, amely a macskabagoly, nos ők a legvisszahúzódóbbak a társaságból, bár a volierjük sincs kitéve akkora látogatottságnak mint a többieké, és remekül benőtte a növényzet, ezért nincs is nagyon okuk a barátkozásra. Napközben apró tollcsomóvá húzzák össze testüket, szemüket résnyire összezárják, szinte nem is hasonlítanak valódi önmagukra, amikor is hatalmas tágra nyílt szemekkel lesnek a préda után az esti szürkületben.
Tartásukat semmiféle képpen nem javasolnám hozzá nem értő személynek, ugyanis mint említettem, nemcsak kiszámíthatatlanabbak mint a nappali ragadozók, de csúnyább sebeket is tudnak ejteni, jóval hegyesebb karmaikkal. Amugy tartásuk nem jelent gondot, válogatás nélkül falják a szőrös és tollas jószágokat, ja és kiváltképpen az uhuk imádnak fürdeni! Néha haragszom is ezért, mert a tiszta vótáljukat hamar bespiszkolják egy kedvezőbb száraz napon.
Amit még észrevettem náluk az az, hogy esőben nem szeretnek enni, inkább kivárják a jóidőt.

Személy szerint támogatom a bagolybarát házakat, melyeken megfelelő bejárat van a tetőn a baglyoknak. Sajnos nem sok hasznát veszik ezek a madarak manapság, mert az állattartás megszűnésével a táplálékuk is többrétűvé kellett váljon, így megeshet h elragadják hazai baglyaink oly hőn szeretett egyéb vadmadarainkat, ennek ellenére a nálunk leggyakoribb fészkelők (a gyöngybagoly, kuvik, macskabagoly...stb) gondolom még mindig főbb táplálékának a kisrágcsálókat tartja, amivel nagyon is kedvez a madárszerető embereknek.
Sajnálom hogy nálunk sosem szállt meg több, pusztán egy magányos gyöngybagoly lakott vendégségben még gyerekkoromban nálunk, ugyanakkor kint a falu határában a tanyákon sokszor megfigyeltem őket. Érdekes módon fiókát sosem láttam, találtam vagy hallottam volna róla, pedig igen gyakran megfordultam a telepen. Olykor hallani a kuvik szavát is, bár nagyon ritkán és még csak nem is láttam egyet sem szemtől-szemben a közelben.

Majd kifelejtettem a leírásból, hogy a nagyobb prédákat mint a kifejlett patkány, bizony nem eszik meg mindenestől, jobban szeretik "meghámozni", és a bőrt és a farkat, fejet függeléket otthagyják. Ugyanakkor ha már több napja sztrájkoltak, pl az eső miatt, akkor jóízűen felfalják minden porcikájukat.


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2010 máj. 25, 18:19 
bathoszilvi írta:
Nagyon szeretem ezeket a madarakat viszont keveset tudok róluk.Pl:mely fajok védettek szoktak-e otthon tartani nem védett fajt és ha tart valaki akkor írjon róla bővebben.

Nagyon röviden: Minden bagolyfaj védett Magyarországon. Én egyszer elszedtem gyerekektől egy fiókát (épp azon voltak, hogy agyonverjék). Elég problémás az etetése, mert egerekkel vagy kisebb madarakkal kell etetni amiket egészben nyel le, az emésztéséhez szüksége van a szőrre/tollra amit később kis csomagocskákban kiköp (innen az elnevezés: bagolyköpet). Az enyémet sikerült szabadon engednem jó hónappal később (még évek múltán is láttam néha estefelé repülni utána a környéken).

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 2, 14:25
Hozzászólások: 236
Tartózkodási hely: göd
   
Hozzászólás 2010 máj. 25, 17:57 
Nagyon szeretem ezeket a madarakat viszont keveset tudok róluk.Pl:mely fajok védettek szoktak-e otthon tartani nem védett fajt és ha tart valaki akkor írjon róla bővebben.

_________________
Üdv:Szilvi


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 17 hozzászólás ] 



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  

Pontos idő: 2024 márc. 28, 19:57
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO