Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 75 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő
Szerző Üzenet
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 márc. 2, 16:12
Hozzászólások: 40
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Koczeth László
   
Hozzászólás 2010 márc. 14, 14:21 
Káka párom 65x50x35ben van.
Jól érzik magukat benne.
Költenek, nevelnek.


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2010 márc. 13, 13:15 
Sokat gondolkodtam ezen a minimális méreten, de sehogy sem tudtam olyat kitalálni ami egyértelműen jó lenne. Mert ha légköbméterben adunk meg egy értéket, akkor belefuthatunk abba ami talán a nimfás fórumon volt amikor is az egyik érdeklődő emberke egy élére állított fürj szállítóban akart nimfát tartani. Térfogatra talán jó lett volna, de arányaiban ugyebár.... :(

Ugyanakkor ha azt mondjuk, hogy 50x50x80 akkor vajon a 49x49x85 már rossz vagy az is jó még? Papírforma szerint nézve persze kisebb a megadottnál, de ugyebár attól még...

Mégis csak jó lenne utána nézni, hogy máshol ahol nagyobb múltja van az állattartásnak hogy oldották meg ott ezt a kérdést. Nem tudná valaki beszerezni esetleg az erre vonatkozó német/angol szöveget? Én próbáltam keresni rá a neten, de nemigazán találtam.

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2010 márc. 12, 15:50 
feketemarcsi írta:
Ilyen kicsibe raknak egy akkora papit?

Olybá tűnik. Persze láttam már ennél kisebben is (egy vendéglőben) és láttam már teljesen szabadon is (egy másik vendéglőben). Ezeket a nagy madarakat egyszerűen nem lehet elég tágas kalitban tartani (lakásban) így egy kb ekkora kalit az amiben bezárják amíg a gazda nincs a közelében (mert amúgy szétszedné a lakást).

Kép

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2010 márc. 12, 14:49 
feketemarcsi írta:
http://zoo.hu/allatkert_rendelet.pdf

Kiindulási alapnak szerintem ez nagyon jó. De véleményem szerint a hazai tenyésztők többségének a közelében sincsenek ezek a méretek. Az otthoni hobby madártartók (pl amazon vagy jákó esetében) ennek a töredékében tartják a madarakat (igaz, ezek az állatok valószínűleg naponta ki van engedve a lakásba). Szóval vigyázzunk, ne essünk át a ló túlfelére a méreteknél.

Tehát egy ehhez hasonló táblázatot kellene írni. Ebben lehetne két oszlop. Az egyik a hobby lakásban tartott madár esetében (aminek van lehetősége naponta szabadon mozogni a lakásban) illetve a másik a tenyésztésbe fogott madarak számára ajánlott minimális mérettel. És akkor most itt jönne akkor az, hogy ki mit gondol megfelelő méretnek - fajonként felsorolva.

Szerintem. De ne lőjjetek le, ha nagy hülyeséget mondtam volna... :D

Amúgy egy kék-sárga ara számára Németországban készített kalit mérete a következő: 100x80x160cm (HxSZxM). De ennek a kalitnak a teteje nyitható és a madár gyakorlatilag valószínűleg többet tartózkodik a kalit tetején mint benne. Tekinthetjük ezt alapnak egy hobbyból tartott kék-sárga ara esetében?

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2010 márc. 12, 13:26 
carduelis írta:
A 3/2001.(II.23.) KöM-FVM-NKÖM-BM együttes rendeletének mellékletébe szereplő táblázat megfeleő lenne?

Hol lehet ezt megtekinteni?

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
  
Hozzászólás 2010 márc. 12, 12:14 
Lásd már a szövegesrészbe az egyébb tartással kapcsolatos igényeket is. A táblázat valóban nics fajokra lebontva de a szövegbe utalnak azokra az igényekre amit még figyelembe kell venni. Az élet más területén is vannak számszaki határok korlátok pl. sebességkorlátozás, tudom ezt is sokan áthágják, nem is tudom mi a szarnak van kressz. A 3/2001.(II.23.) KöM-FVM-NKÖM-BM együttes rendeletének mellékletébe szereplő táblázat megfeleő lenne?


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 márc. 2, 16:12
Hozzászólások: 40
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Koczeth László
   
Hozzászólás 2010 márc. 12, 11:20 
Valóban okos gondolatokat vetettetek fel.
A megbízható tenyésztő igen tág fogalom.
Gyűrűzés, nyugta, felelősségvállalás kellene.
Bár a tenyészmadár is bemondja az unalmast, ha nincsenek megfelelő tartási körülmények, persze elég a helyváltoztatás is.
Felelős tenyésztést, nemcsak madár- emberbarátként is, ha már valaki áldoz a madártartásra.
Ennek szigorú kereteit kéne megoldani.
Tőlünk nyugatra sikerült.
Alábbvalók lennénk?
Ne madárgyárat, annak mindig csalódás a vége, a vwvő részéről.
Sokan vannak, akik felelőtlenül a pénzre hajtanak.
Megéri?
Hosszútávon nem hiszem.
Illuziók - igen, de vállalom.


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
Hozzászólás 2010 márc. 12, 11:07 
Sajnos igencsak tisztában kell lennem a tartási, elhelyezési körűlményekkel, mivel elég sok helyen megfordultam az utobbi években, sok - sok jó és rossz tapasztalatot gyűjtöttem össze.
Néha el is keserít az a szélmalomharc amit a "Magyar" madarászatban lehet tapasztalni.
Szerencsére zömében azért kivételek mindég vannak és nekem ez a vonal tetszik és ha lehetőségem nyílik rá teszek is érte valamit. Erősen bízom benne, hogy azért egyszer mi is ráébredünk arra, hogy a tartási viszonyokban rejlik a madártartás alfája és omegája.

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2010 márc. 12, 11:07 
carduelis írta:
...Ezután felkerült a táblázat ami matematikailag nem gömböjű. Sajnos nagytudású és nagy tapasztalattal rendelkező madártenyésztők nemtudták ezidáig megmondani hogy mi lenne az ideális méret a tartáshoz.

Mert nincs ilyen méret. Lásd már a többször is leírtakat: Fajonként eltérő a mozgásigény, és ennélfogva nem lehet egy univerzális képlettel mindent megoldani. Amit én elképzelhetőnek tartok az egy nagyobb táblázat ahol nemzetségenként, fajonként lehetne egy viszonylagos méret. Ennek elkészítése viszont nem egy délelőttnyi munka és sok ember tapasztalatát kellene, hogy egyesítse.

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
  
Hozzászólás 2010 márc. 12, 10:47 
Szia Lajos! Ez így van. Értelemszerűen az emberek többsége mindent elkövet hogy az álltala gondozott álatoknak az optimális elhejezést biztosítsa a tartáshoz, tenyésztéshez mindenféle rendelet nélkül is, de tisztába vagy avval is hogy van másik nézet, olcsón venni,nemm fűteni, minnél kissebb helyen tartani,szaporítani,nem nyilvántartani,nem gyűrűzni,stb. és minnél drágábban a monori börzén nagy tömeg madarat eladni,természetesen nyugtát nemadni. Csaba föltette a tervezetet amihez se sok reagálás érkezett, de elhangzott hogy a megjelenést követően valamijen tájékoztatással " beszámolunk" a végeredményről. Ezután felkerült a táblázat ami matematikailag nem gömböjű. Sajnos nagytudású és nagy tapasztalattal rendelkező madártenyésztők nemtudták ezidáig megmondani hogy mi lenne az ideális méret a tartáshoz. Megnyugtatok mindenkit hogy nemadtam fel, csak úgygondolm hogy az érvtelen üres vitákra nemfodítok energiát. A szakmailag alátámasztott érveket viszont elfogadom. üdv KL


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
Hozzászólás 2010 márc. 12, 8:38 
Valóban elvi vita ez a téma, de a gyakorlat azt mutatja, hogy egy madárnak sosincs elég nagy helye, bárhogyan is helyezzük azt el.
Szerintem mindenki a saját lehetőségeihez mérten vállalja be a madártartást/tenyésztést, de az sosem érje el az egyed zsúfoltsági érzetének szintjét. Ezt írom azért, mert általában itt kezdődnek a megoldhatattlannak tűnő madártartási problémák.

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 márc. 2, 16:12
Hozzászólások: 40
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Koczeth László
   
Hozzászólás 2010 márc. 12, 1:31 
Kedves Gumisember

Elvi beszélgetést folytatunk, vitát ha úgy tetszik.
Te lefordítottad a gyakorlatra, feltételezve tanácstalanságom.
A kezdő madarászoknak bizonyára mond valamit ez a topic.
A téma indításának ez az egyszerű magyarázata.
"Egy újszülöttnek minden vicc új"


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 márc. 2, 16:12
Hozzászólások: 40
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Koczeth László
   
Hozzászólás 2010 márc. 12, 1:25 
Kedves Neco

tovább olvasva:

De mindenképp megértem.

Meghívásod tisztelettel köszönöm.
Érdekel a bemutató, és visszatérünk rá

Madárbaráti üdvözletel és baráti jobbal

kulturia


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2007 jan. 22, 9:49
Hozzászólások: 1620
Tartózkodási hely: 2085 Pilisvörösvár Zrínyi u. 64. +36309382862
Valódi név: Neubrandt Gábor
   
Hozzászólás 2010 márc. 12, 1:19 
kulturia írta:
Sajnálom, hogy a vita- és érvkultura sokszor elfogultsággal párosul.


Kedves Kulturia! Az elfogultság vádját teljes mellszélességgel (és természetesen minden indulat nélkül) vállalom! :wink:

kulturia írta:
....elég nehéz elhinni, hogy hosszabb ideig szük helyen tartott madár ne szenvedne el idegrendszeri károsodást.


...és szeretném a fenti állításod valóságtartalmát megcáfolni a gyakorlatban. Szeretettel várlak Téged, VladTepes-sel egyetemben idén decemberben a felkészítés finisében egy bemutatóra, amelyen remélem sikerül egy kávé mellett meggyőződnötök állításod ellenkezőjéről. :wink:

Barátsággal:

_________________
üdv : neco

http://rollercanary.hupont.hu/


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2009 feb. 9, 23:52
Hozzászólások: 352
Tartózkodási hely: Tolna megye
   
Hozzászólás 2010 márc. 11, 22:55 
Bocs de az a véleményem, hogy ez csak szószaporítás. Nézd meg mekkora helyet tudsz nekik biztosítani és a lehető legnagyobb röpdét, kalitot csináld. Van egy fölösleges helységed és 1 pár hullámosod? Rendezd be nekik és meglátod jól fogják érezni magukat. Igazából a téma indításának okát nem értem. Van egy adott helyed és oda akarsz minél több madarat rakni, vigyázva arra hogy még azért valamennyire jól érezzék magukat??? :roll: Ha nem ez a cél akkor a legnagyobb, a lehető legnagyobb helyet azoknak a verebeknek... :D Én sem úgy vagyok vele hogy most van egy röpde és addig 'töltöm' madárral amíg viszonylag jól elférnek, hanem jó szellősen legyenek. Nem Guinness rekordot akarunk dönteni mint az a német fazon akinek a panellakása szobájából 1800 db hullámost vittek el az állatmentők... ugye???


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 márc. 2, 16:12
Hozzászólások: 40
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Koczeth László
   
Hozzászólás 2010 márc. 11, 22:33 
Sajnálom, hogy a vita- és érvkultura sokszor elfogultsággal párosul.
De mindenképp megértem.
Meghajlok a sokéves tapasztalat előtt, bár néhány évig tartottam kanárikat, és elég nehéz elhinni, hogy hosszabb ideig szük helyen tartott madár ne szenvedne el idegrendszeri károsodást.
Háza nagyságával valószínű csak az éticsiga elégedett.


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2010 márc. 11, 16:58 
carduelis írta:
... Úgylátom érdelmi javaslatok nemjönnek, így se több időt se energiát itt nem kívánok belefektetni. üdv:KL

Kevesebb mint 12 óra alatt jutottál erre a következtetésre. Reggel olvastam a hozzászólásod, délutánra már fel is adtad. Az az érzésem ezt inkább csak letudtad. :( Pedig az egyik igen lényeges dolog ott volt: Két azonos méretű, de más fajhoz tartozó egyed tér és mozgás igénye nem feltétlenül egyező. Ezek után egy "képlettel kiszámolni" a minimális kalit méretet kicsit viccesnek tűnik a számomra. :?

Minden törvény annyit ér amennyire az betartható. Ha már magyarázni kell, hogy miért is jó az, hogy nem jó, akkor ott komoly gondok vannak vele.

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2007 jan. 22, 9:49
Hozzászólások: 1620
Tartózkodási hely: 2085 Pilisvörösvár Zrínyi u. 64. +36309382862
Valódi név: Neubrandt Gábor
   
Hozzászólás 2010 márc. 11, 16:11 
Azért ez egy p'öttyet vérforraló!
Összeb@...k (mert normálisan kidolgozni, átgondolni nincs idejük, hiszen már csak nokiásdobozban lehet kilopni a pénzt a kasszából apránként, ez piszok időigényes!) egy törvényt, rendeletet, jogszabálytmiazanyjukkínját, oszt a semmiből létező civilek, civil szervezetek javasoljanak módosításokat, hogy ne legyen működésképtelen, betarthatatlan az egész!
...és én, aki 3 gyerek nevelése, munka mellett (normálisan, adót-járulékotmiafrancot fizetve!) tartok néhány rigót a szabadidőmben (szerintem a kocsmázásnál, politizálásnál értelmesebb tevékenység, bár a politizálásnál nem kifizetődőbb) javasoljak módosítást!
Oszt ha valami az én ötletem alapján nem smakkol, akkor rám (civilekre) mutogassanak azok, akiket az adómból fizetnek azért, hogy megalkossák azt amire képtelenek.

Szóval és tettel: dőljön a kardjába aki elb@..ta, menjen minimálbérért a bányába dolgozni néhány évig, és kerüljön a helyére olyan, aki nem hülye a feladathoz!

Nékem ez a véleményem az egészről kedves KL. :24:

".....így se több időt se energiát itt nem kívánok belefektetni." ...hát én sem.

_________________
üdv : neco

http://rollercanary.hupont.hu/


 
  
Hozzászólás 2010 márc. 11, 14:30 
Figyelmesebben kéne olvasni mid a hozzászólásom mid az összes idevonatkozó rendeleteket, és természetesn építő jellegű javaslatokat tenni, mert szerintem ez lenne a frankó. Az állatvédelmi törvények, rendeletek nem tenyésztési tanácsadással foglalkoznak. Szerinted mi az ideális elhelyezés gould és a papagájamandina esetébe. A jákó esetében a ketrecen kívül rendelkezésre állt a lakás egy része. Najivitásra utal ha valaki a sikertelenséget az elvárt elhelyezéstől nagyobb hely rovására írja. Az új rendelet megjelenését követően úgy gondoltuk néhányan hogy megpróbáljuk körbejárni hogy egy estleges módosítást előkészítve változtatni lehessen a gyengepontokon. Úgylátom érdelmi javaslatok nemjönnek, így se több időt se energiát itt nem kívánok belefektetni. üdv:KL


 
Offline
Csatlakozott: 2008 júl. 27, 8:16
Hozzászólások: 1073
   
Hozzászólás 2010 márc. 11, 13:54 
Warhawk mondta be a frankót már az előbb.. :) Szovel, minek táblázat, meg madár 2x szárnyfesztávolsága meg a többi hasonló haszontalanság, mikor dugába dől az egész elmélet.ha pl: ezt a 2 madarat nézzük- Gould amandina,& Háromszínú papagájamandina nagyjából hasonló nagyágú madarak de a mozgásigényük merőben más.Azonkívűl Jákót költetett egy ismerősöm kb 1,5 m x1m helyen, de a madarak szelídek voltak sokat jártak ki a lakásba, jól érezték magukat. Egy másik helyen láttam gubbasztós unatkozó Jákokat szobányi területen, évekig nem néztek még az odu tájékára sem, végül eladták őket. Meg még számtalan példát lehetne sorolni arra,hogy ez a minimális kalitka méret, hát enyhénszólva meddő vita téma szerintem.

_________________
Lac


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 75 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  
cron

Pontos idő: 2024 márc. 28, 11:00
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO