Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 239 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Következő
Szerző Üzenet
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 10, 23:29
Hozzászólások: 208
Tartózkodási hely: Budapest
   
 
Hozzászólás 2007 aug. 6, 8:21 
Szia Gyuszi, Jozsi!
Most néztem át a lárvákat, szépen fejlődnek. Összességében két méretet tudok elkülöniteni, 0.6-1.3 sacc/kb. Mostanra már csak a lárvák maradtak meg, és nagyon remélem, hogy mire a rizseket le fogom indítani, pont abban a stádiumban lesznek, ami a pintyeknek a legkedvezőbb a párzási idő kezdetén! Szerintetek milyenek a kilátások?
Üdv Tangara


 
Offline
Csatlakozott: 2007 máj. 23, 10:00
Hozzászólások: 103
Tartózkodási hely: 6500 Baja, Család u.7.
   
 
Hozzászólás 2007 aug. 2, 20:51 
Sziasztok

Lehet, hogy aszáraz környezet visszaszorítja számukat, de minden élőlénynek van egy túlélési stratégiája. Szerintem a szárazság csak a táplálkozó egyedeket pusztítja el, de a peték túlélik az akciót és a következő etetésnél ismét szaporodni fognak.
Azt hiszem nem tudják a tenyésztésnél sem teljesen moly és atkamentessé tenni a közeget. Amikor ott jártam a régi lasszikus ragadós légyfogók voltak felakasztva és az biztos a molyok miatt kellett. Nálam is van sajnos most moly, ezzel a ragasztós módszerrel össze is lehet fogdosni. Bár egy pár kínai fülemüle szerintem hamarabb megoldaná a kérdést.

_________________
LJ


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 nov. 8, 16:30
Hozzászólások: 497
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2007 aug. 2, 0:39 
Hidd el, hogy a száraz környezet elpusztítja őket. Hemzsegett a tenyészetem az atkáktól, most pedig nincs egy darab sem.


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
 
Hozzászólás 2007 aug. 1, 22:07 
Azt hiszem még nem dobom ki őket.
Kísérletezgetek velük... :lol:
Szerintetek hogy bírják az atkák a hideget?
Biztos van valami módszer amivel ki lehet őket pucolni. Abban a nagy tenyésztő üzemben nem lesstél el valamit? Tuti hogy ők is küzdenek velük...


 
Offline
Csatlakozott: 2007 máj. 23, 10:00
Hozzászólások: 103
Tartózkodási hely: 6500 Baja, Család u.7.
   
 
Hozzászólás 2007 aug. 1, 21:46 
Szia Csaba

Rossz hírem van , ezek az atkák. Szinte az lenne a legjobb ha az egész tenyészetet megsemmisítenéd és újonnan vásárolt kukacokkal indítanád a tenyészeted. Sőt azt a dobozt amiben vannak a fertőzött kukacok valamilyen drasztikus szerrel az újak betelepítése előtt kezeld le.

üdv.

_________________
LJ


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
Hozzászólás 2007 júl. 30, 14:36 
Sziasztok,

Utólagos engedelmetekkel a lisztkukacos hozzászólásokat kiszedtem a Háromszínű fényseregély témából.
Véleményem szerint már olyan mértékű információ halmozódott fel erről, hogy az már külön témát érdemel!
Így mások is könnyebben megtalálják majd...


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
 
Hozzászólás 2007 júl. 30, 13:57 
Köszönöm szépen ezt a fontos kiegészítést!
Egy kicsit csodálkoztam is, de elsőre nem eset le hogy ezek a kurafik más mértékben gondolkodnak...


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 nov. 8, 16:30
Hozzászólások: 497
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2007 júl. 30, 13:49 
OK, de mielőtt melegítenétek a villanyrezsót, hogy a liszkukacos láda alá izzítsatok, fontos tudni, hogy ezek az értékek Fahrenheit fokban vannak megadva.

Átváltási szabály a Celsius és Fahrenheit között: °C = (°F - 32) x 5/9 illetve °F = °C x 9/5 + 32

Tehát a 45-85 fok közötti hőmérséklet az 7-29 °C, a legideálisabb 77 fok pedig 25 °C.


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
 
Hozzászólás 2007 júl. 30, 11:46 
Sziasztok,
Átnéztem pár angol lapot lisztkukac után. Pár érdekes infót kiemelek nektek.

A tenyészetet 45-85 fok között érdemes tartani. A legideálisabb a 77 fok, ekkor kb. 12 hét alatt zajlik le egy ciklus!
Forrás: http://www.wormman.com/mealworm_breeding.cfm

Ha a tenyészetet csak növényi anyagokon és korpán tartjuk a kukacok protein és kalcium tartalma elég kicsi lesz. Sokkal jobb eredményt és tápértéket érhetünk el ha a következő keveréken tenyésztjük ki a lisztkukacot! Korpát keverjünk össze porrá tört száraz kutyatáppal, tojáshéjjal, zabpehellyel és „hántolt” napraforgó maggal. Arányokról sajnos nem ír a cikk.
Forrás: http://www.finchinfo.com/diet/mealworms_live_foods.php


 
Offline
Csatlakozott: 2007 máj. 23, 10:00
Hozzászólások: 103
Tartózkodási hely: 6500 Baja, Család u.7.
   
 
Hozzászólás 2007 júl. 20, 20:44 
Szia Waxbill

Távolról szívesen elviszem a balhét, ha ez neked amarantokat fog jelenteni. Egyre vigyázz, hogy amikor a hűtőbe teszed a friss korpa lepje el őket. Saját hibámból tanulva tanácsolom ezt.
Remek "termésem" volt február elején a kifejlett kukacokból, és , hogy minél többet el tudjak tenni korpa nélkül tettem a hűtőbe. Egy jó hét után először megfeketedtek, azután "pikáns" illatuk lett. Gondolhatod , hogy én is voltam minden csak szép, meg okos nem.A második eresztésnél a korpa megtette a hatást, remekül egy fél évet is el tudod helyezni károsodás nélkül.
Sok amarantot kívánok!!!

_________________
LJ


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 nov. 8, 16:30
Hozzászólások: 497
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2007 júl. 20, 9:12 
Szia Józsi!

Köszönöm a jó tanácsot, ki is fogom próbálni, mert most éppen rengeteg 6-8 mm-es lisztkukacom van (2 tejes ládában + 2 diszperzites vödörben is mozog a korpa), da az amarantok és aranymellűek most nem költenek. Viszont valószínűleg kincset fognak érni 1-2 hónap múlva, adig hibernálni kéne őket.
A feleségem biztosan örülni fog az ötletnek, mindog boldog, ha ilyesmit pakolok az egyetlen hűtőnkbe. :D Nem baj, megmondom neki, hogy Te tanácsoltad. Tudj róla, ha esetleg csuklanál... :lol:

Üdv.


 
Offline
Csatlakozott: 2007 máj. 23, 10:00
Hozzászólások: 103
Tartózkodási hely: 6500 Baja, Család u.7.
   
 
Hozzászólás 2007 júl. 17, 15:35 
Szervusztok Rovartenyésztők

Látom beindultak a bogárfarmok. Egy hónapja unokáim kikacsoltak az internetről, így időm sem volt átolvasni a leírtakat.
Nálam is második generáció lárva van ez évben, már lassan elérik az etethető 2 cm-es nagyságot.
Viszont ha elég figyelmesen átolvastam hozzászólásaitokat, arról nem tett senki sem említést, hogy mi van akkor ha a kész tenyészet felnőtt és az etetés nem igényli a keletkezett lisztkukac mennyiséget. Nagyon jól el lehet a következő generációig tárolni a következő módon.
Szitálással különítsétek el a kész kukacot /akár kifejlődés előtti stádiumban is, ezt az asztrildosok próbálják ki/ és adjatok annyi tiszta korpát hozzá, hogy elfedje a kukacokat és tegyétek normál hűtőbe. Így hónapokig tárolható, ugyanis lehűtve nem táplálkozik és nem fejlődik a lárva.
A másik jó fogás a lárva generációk időbeni eltolása, így szinte folyamatosan nyerhetünk szükséges méretű lárvát.

_________________
LJ


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 10, 23:29
Hozzászólások: 208
Tartózkodási hely: Budapest
   
 
Hozzászólás 2007 júl. 15, 18:51 
Szervusztok "lisztesek"!
Ma reggel átnéztem a tenyészetet és kiszedegettem az utolsó bogártetemeket, bár egy-két túlélő még mindíg akadt. Viszont már találtam kb 3-4 mm hosszú kis lárvákat, amik egész világos barnák voltak. Úgylátszik bevált a zsemlemorzsa-korpa keverék, mert még most is olyan száraz volt mint a folyami homok. Talán azért mert mint Gyuszi tanácsolta hetente csak egyszer adtam be nekik egy-egy szelet uborkát, sárgarépát vagy éppen salátalevelet. Ja és a tároló doboz tetejét egy harisnyadarabbal fedtem le, és a madárszobában tartom ezt is úgy, hogy a madárszoba egyik ablaka május óta nyitva van, csak akkor csukom be, ha kint felhőszakadás van.
Üdv Tangara


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
 
Hozzászólás 2007 júl. 12, 21:30 
Az egy moly faj. Sok problémát nem okoz.

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
 
Hozzászólás 2007 júl. 12, 21:06 
Kiszedtem ma egy jó pár bogarat az állományból (amit egészségesnek találtam) és új korpára raktam őket. Egy hétig akkor szikkasztom őket.

Viszont már többször is észrevettem egy fura dolgot, amit nem tudok hova rakni.
Nem tudom jobban leírni, de ahhoz hasonlít a jelenség, mintha pókfonál került volna a korpába. Hosszú vékony, fonálszerűségeket találok, amire rá van ragadva a korpa.
Szerintetek mi lehet az?


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
 
Hozzászólás 2007 júl. 11, 20:58 
Köszi az ötleteket.
Ahogy visszaemlékezem a kezdetekre, a vásárolt "termékben" volt olyan lárva, ami nem tudott kifejlődni, idő közben elpusztult, vagy ha át is alakult egy-két szárnya hiányzott...
Akkor nem vizsgálgattam különösen mi bajuk lehetett, még azt sem tudtam hogy kell normálisan kinézniük. Gyaníthatóan már akkor atkás volt az egész, így vettem őket...

Tenyésztés során félbevágott krumplit, tavalyi almát, illetve sárgarépa csíkokat raktam be neki. Egy régi, agyonmosott pólóból szakított rongyot hajtottam kétrét és azt raktam alulra illetve a korpa tetejére. A felső rongyra rakosgattam a dolgokat.


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 nov. 8, 16:30
Hozzászólások: 497
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2007 júl. 10, 15:09 
Szia Csaba!

Gratulálok első lisztbogár atkáidhoz :cry: . A teljes tenyészetemet kipusztították, éppen az aranymellűek kelése előtt. Megeszik a bogarakat (azokon vehető észre először a pusztítás, mert megrágják a szárnyfedőiket, később a potrohukat is), a lárvákat és a petéket is. Szinte semmi nem marad a tenyészetből 3-4 hét alatt.
Elszaporodásukat a nedves környezet okozza, valószínűleg túl sok nedves táplálékot kaptak. Ebből következik, hogy védekezni ellenük azzal lehet, ha csökkented ennek mennyiségét. Sokkal kisebb probléma, ha picit szomjasak a kukacok, mintha túl sok a nedvesség.

A tenyészeted megmentéséhez azonban a nedves táplálék csökkentése már nem elég. Fogd ki a (még) egészségesnek látszó bogarakat (azárt csak annak látszanak, mert ha nincsenek is rajtuk rágásnyomok, tele vannak atka-petékkel), és tedd őket száraz korpába + tegyél a tárolóba egy csontszáraz kenyérvéget. Semmi nedvesség egy teljes héten keresztül!!! A peték elpusztulnak, a bogarak újra petézni kezdenek. Egy hét után adhatsz nekik csak répakarikákat, de nem sokat, csak pár szeletet.
Így lesz új és főleg tiszta tenyészeted.

Amikor elkezdtem a kukacot viszonylag nagy mennyiségben tenyészteni, elhalmoztak mindenféle tanáccsal: jó a burgonya, az alma, maradék lágyeleség, stb. a tenyészetbe. Na ezekkel lehet szépen tönkrevágni, mert nagy nedvességtartalmú eleség nem jó. A répa azért kiváló, mert nem túl nagy a nedvességtartalma.

A fent leírt módszer működik: a tönkrement tenyészetemből én is kiválasztottam egy elit alakulatot, Azóta kikeltek a kis kukacok, atka egy darab se. Most egészen apró kukacból (4-6 mm) viszonylag nagy mennyiséggel rendelkezem újra, és kelhetnek az amarantok, aranymellűek!!!!

Remélem segítettem.


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
 
Hozzászólás 2007 júl. 3, 23:16 
Hozzad!
Várlak.

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
IDRE tag
Csatlakozott: 2006 dec. 10, 15:24
Hozzászólások: 80
Tartózkodási hely: Tápiószentmárton
Valódi név: Berényi András
   
 
Hozzászólás 2007 júl. 3, 22:51 
eszterolajos írta:
Szia Bero !

Én is szeretem a korpát !


Szia Lajos!

Van itthon egy zsákkal, elvigyem holnap?
Írj pár percen belül, vagy hívj fel fél hét körül!

Üdv.
Bero
20/52-33-446

_________________
Bero


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
 
Hozzászólás 2007 júl. 3, 22:40 
Szia Bero !

Én is szeretem a korpát !

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 239 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  
cron

Pontos idő: 2024 márc. 19, 6:15
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO