Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 306 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 16  Következő
Szerző Üzenet
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 29, 4:43
Hozzászólások: 56
Tartózkodási hely: Magyarország
Valódi név: Szántó Sándor
   
 
Hozzászólás 2010 jan. 11, 20:48 
A másodikat nem tudom milyen libatop. Én csak a fehéret ismerem.
Chenopodium album. De az biztos, hogy igazad van és libatop.

_________________
Szántó Sándor
www.madarak.eu


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 29, 4:43
Hozzászólások: 56
Tartózkodási hely: Magyarország
Valódi név: Szántó Sándor
   
Hozzászólás 2010 jan. 11, 20:35 
Zottan írta:
Béla tippjeihez egy kis segítség:

Disznóparéj: (én inkább erre szavazok :roll: )

Kép

Libatop:

Kép


Teljesen igazad van ez egy szőrös disznóparéj. A latin neve látszik is a képen Amaranthus retroflexus azaz szőrös disznóparéj.

_________________
Szántó Sándor
www.madarak.eu


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 aug. 17, 19:29
Hozzászólások: 285
Tartózkodási hely: Nyáregyháza
   
 
Hozzászólás 2010 jan. 11, 19:55 
Mátyás Gábor írta:
Sziasztok!

A repce magja is pont ilyen apró fekete, tehát lehet még az is.


Hali! A repcemagtól sokkal kisebb!!!! Azt felismerem! :wink:

_________________
Vadászüdvözlettel : Lipót Péter
H26-022

http://lipimadar.5mp.eu
http://gyorimadaraszok.hu


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 jan. 6, 20:46
Hozzászólások: 326
Tartózkodási hely: Szombathely
Valódi név: Mátyás Gábor
   
 
Hozzászólás 2010 jan. 11, 18:04 
Sziasztok!

A repce magja is pont ilyen apró fekete, tehát lehet még az is.

_________________
Mátyás Gábor

"Amíg meg nem tapasztaltuk milyen érzés szeretni egy állatot, lelkünk egy része mélyen alszik"


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 aug. 7, 13:39
Hozzászólások: 2370
Tartózkodási hely: Győr
Valódi név: Herczeg Zoltán
   
 
Hozzászólás 2010 jan. 11, 17:42 
Béla tippjeihez egy kis segítség:

Disznóparéj: (én inkább erre szavazok :roll: )

Kép

Libatop:

Kép

_________________
Herczeg Zoltán
http://zottanmadar.hu/
H26 011


 
Offline
Csatlakozott: 2007 szept. 30, 15:28
Hozzászólások: 540
Tartózkodási hely: 6000
   
 
Hozzászólás 2010 jan. 11, 16:08 
Sziasztok!
A szőrös disznóparénak és a fehér libatopnak van ilyen, vagy hasonló magja, ha jól emlékszem.
Esetleg Leon jobban tudja, mégis csak agrár irányultságú.

_________________
bb
alakkanari.blogspot.com


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 aug. 17, 19:29
Hozzászólások: 285
Tartózkodási hely: Nyáregyháza
   
 
Hozzászólás 2010 jan. 11, 14:38 
Üdvözlök mindenkit! A magtisztítás utáni magok így néznek ki!
Rengeteg fekete apró mag van benne amit mivel én nem értek annyira hozzá nem tudok beazonosítani!

Kép

Kép

_________________
Vadászüdvözlettel : Lipót Péter
H26-022

http://lipimadar.5mp.eu
http://gyorimadaraszok.hu


 
Offline
Csatlakozott: 2007 szept. 30, 15:28
Hozzászólások: 540
Tartózkodási hely: 6000
   
 
Hozzászólás 2010 jan. 7, 22:51 
Ja ! Szia Péter!

_________________
bb
alakkanari.blogspot.com


 
Offline
Csatlakozott: 2007 szept. 30, 15:28
Hozzászólások: 540
Tartózkodási hely: 6000
   
 
Hozzászólás 2010 jan. 7, 22:50 
Én évek óta etetek napraforgó rostaaljat. Rengeteg törött szem van benne ami eleve könnyebbség a madaraknak.Nálam mexi pirókok kanárik magellánok kapják. Frissen, válogatás után szerzem be, kiterítve szárítom, többször átforgatva.Elég sok rovar van benne, ezek ezidő alatt kislisszolnak a keverékből. Van benne sok egyéb mag is, a legtöbbjéről gőzöm sincs, de még nem fordult elő mmérgezéses tünettel járó elhullás. Mivel a napraforgó kétszikű a termesztése során a gyomirtást csak egyszikűek ellen lehet vegyszeres úton végezni.Tehát ebben nemigen lesz köles,muhar és más gabonamagvak, mert azok egyszikűek. Viszont benne marad a vadkender ami kisebb mint a termesztett kender és imádják a pintyek.És ami a vetéses próbából kiderült van benne csattanó maszlag(beléndek, nadragulya) is. Szerintem a madarak ezt ösztönösen nem veszik fel, esetleg az íze miatt nem nyelik le nemt'om, de nálam nem volt gond. De mivel ez a növény kétszikű, ezért a gabonafélék rostaaljában nem nagyon lehet, mert azokban kétszikű ellen végeznek gyomirtást.(szerintem)
Én azt mondom HAJRÁ. Ennél természetesebb és változatosabb keveréket keresve sem lehet találni.Plusz a fiatal, önállósodó madarak a törött,hántolt szemeket könnyebben el tudják fogyasztani.
Aztán nyár elejére jól bemolyosodik.Rengeteg ki puha lárvát szoktam kiszedni belőle.Nem is nehéz, mert a zsák redőibe húzódnak bábozódni, elég csak egy csipesszel kiszedegetni őket.
Remélem nem nyújtottam túl hosszúra

_________________
bb
alakkanari.blogspot.com


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 aug. 17, 19:29
Hozzászólások: 285
Tartózkodási hely: Nyáregyháza
   
 
Hozzászólás 2010 jan. 7, 15:13 
ckuzmos írta:
Milyen fajoknak szánod és kb mi van a rostaaljban?


Szia Csaba! főként Egzótáknak! (rácsos,kis kuba, szakállas, álarcos, ceresz, káka, rizs, sirályka, zebra,)

A magok nagyjából ki vannak már tisztítva, de holnapra kész lesz az én magtisztító gépem is! Holnap rendesen kitisztítom a magokat és felrakok nektek róla képeket ,hogy milyennek látjátok, érdemes-e adni nekik!
Legfeljebb megy a baromfiknak!

Egyenlőre még addig nem adom nekik!!

_________________
Vadászüdvözlettel : Lipót Péter
H26-022

http://lipimadar.5mp.eu
http://gyorimadaraszok.hu


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 dec. 24, 6:00
Hozzászólások: 605
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2010 jan. 7, 13:06 
Helló!!

Szerintem jobban jársz,- ha gyommagvakat is akarsz etetni- akkor rendelsz tisztított gyommagvat a www.galamb.hu - ról. Az legalább tiszta (!!!), és nem egy gombafertőzött "valami." Nem mondom, hogy a rostaalj nem lehet jó - én is szoktam etetni, de nem mindegy, hogy milyen helyről, és milyen "minőségű" az a "rostaalj", mert van akinél ez egyenlő a szeméttel.Nálam még nem volt vele gond, de ha egy kicsit is gyanús, megy a kukába. Én is adlibitum szoktak nekik adni, had "fetrengjenek" benne. VISZONT:- mielőtt elébük teszem ezerszer meggondolom. Aki "nem ért a gyommagvakhoz", az inkább vegyen az említett helyről. :flower:

_________________
Üdv: Vajó Sándor


 
  
 
Hozzászólás 2010 jan. 7, 12:28 
Külön kell választani a léhát,pejvát, töreket, és egyébb szenyeződést a hasznos gyommagvaktól talpasmuhar, fakómuhar ,zöldmuhar stb. Na mi ezt etetjük nagyon jó eredménnyel. Van termelő aki ezeket külön kitisztítja a számunkra. Hasonló keverékeket vadontermő magvak, vagy gyommagvak néven lehet gyári csomagolásba is kapni. A tárolásnál minden magra ügyelni kell. Szerintem értékes táplálék.


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
 
Hozzászólás 2010 jan. 7, 12:10 
Milyen fajoknak szánod és kb mi van a rostaaljban?


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 aug. 17, 19:29
Hozzászólások: 285
Tartózkodási hely: Nyáregyháza
   
 
Hozzászólás 2010 jan. 7, 11:34 
Sziasztok!!
Köszönöm mindenkinek a hozzászólásokat, tanácsokat!
Ha adni fogom nekik akkor persze nem úgy gondoltam, hogy csak ezt kapják ! Én úgy gondoltam ,hogy kisebb mennyiségben hozzákeverem a normális magkeverékükhöz! :wink:

+ Az egyik barátomtól kaptam egy olyan tanácsot,hogy próbáljak meg minden benne lévő magból ültetni egyet és így ki tudom deríteni van-e benne mérgező mag! Szerintem nem rossz ötlet! :wink:

_________________
Vadászüdvözlettel : Lipót Péter
H26-022

http://lipimadar.5mp.eu
http://gyorimadaraszok.hu


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2007 júl. 28, 21:48
Hozzászólások: 295
Tartózkodási hely: Jászárokszállás
Valódi név: Görbe Gábor
   
 
Hozzászólás 2010 jan. 7, 9:42 
Lipót Péter írta:
Üdvözlök mindenkit!!
Szeretném kikérni a tanácsotokat!! Még ősszel szereztek nekem magokat !
Ezek a magok a gabonatisztítóból kikerülő gyomnövények és minden más magvai!! Ezeket én szépen megtisztítottam a szennyeződésektől! A magokat direkt a madaraim költési időszakára vettem ,hogy ezzel is kedveskedjek nekik hátha meghálálják! Viszont még nem adtam nekik mert félek hogy valami mérgező magokat is tartalmazhat!! Azt szeretném tőletek megkérdezni ,hogy tényleg lehetnek-e benne mérgező magvak??. Illetve nem csinálok-e vele valami gondot ha elkezdem nekik adni?????????????????? Köszi a segítséget! :wink:


Hellóka!

Szerettem volna pontos időt mondani, hogy mióta etetem a rostaalja vegyes gyommagvait. Sajnos pontosan nem tudom, annyi biztos, hogy már legalább öt éve. Most leírom hogyan csinálom. A magkeveréket egy kicsit kiszelelem, nem nagyon. Általában ahogy azt a Csaba írta nagyban függ milyen gabona aratásából származik. Erre felénk túlnyomó részt a kakaslábfű, muharok, perjék magvai teszik ki. Ezek a gyommagvak nagyon fontosak a madaraknak. Az etetést úgy oldom meg, hogy egy nagy virágalátétbe töltöm a röpde aljába, amit négy-öt naponta cserélek. A madarak ráérnek kikeresgélni a nekik tetsző magvakat. Van olyan tenyésztő (pl: Beró) aki megfigyelte, hogy a fiatal amarantok, aranymellűek begye dagad a rostaalja magvaitól.
Természetesen a keverék tartalmaz sok törött szemet is, ezt a maradékkal kiöntöm. A lényeg, hogy nálam ezidáig még nem pusztult el madár emiatt.
Üdv:
Görbe Gábor

_________________
G2


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
 
Hozzászólás 2010 jan. 7, 9:32 
Sajnos ez a rostaalja nem mindig hasznos dolog.
Az biztos, hogy változatosabbá teszi a madarak étlapját, de vannak ezt az előnyt felűlmúló hátrányai is, főleg akkor ha azt tenyészidőszakban, vagy fióka nevelés közben adagoljuk.

Az ilyen "rostaalja" magok között sok a beltartalmilag hiányos mag, melynek hátránya, hogy diétára fogja a madarakat, neveléskor pedig pont az ellenkezőjére kell hatni, kiküszöbőlhető ez a dolog, ha a rendes adagon felűl kapják a madarak, de ekkor meg pocsékolni fognak.

Másik probléma ami veszélyes lehet :

Nálunk általában a gabonatáblák szélei nagyon gazosak és itt fokozottan előfordulnak a mérgező magokat termő növények melyek magvai természetesen belekerűlnek a visszamaradt rostaaljba.

itt aztán két dolog játszik közre :
- egyik, milyen %-ban kerűlnek bele a káros magok, és milyen volt a learatott tábla melletti út forgalma ??
Ebből következik aztán, hogy ha nagy a mérgező magok %-ék aránya, még azokat a felnött madarakat is megmérgezhetjük, melyek kis mennyiség bevitele esetén baj nélkül feldolgozzák a toxikus anyagokat. Ugyanez nem vonatkozik a fiókákra azoknak még nincs kifejlődve a védekező mechanizmusuk és könnyen belepusztulnak a gyommagvakkal való kedveskedésbe.
- a másik probléma, hogy erre csak rátesz egy lapáttal, ha nagy forgalmú út mellől származik a gyommag.

Azt is figyelembe kell venni, hogy a díszmadarunk mennyire domesztikálódott faj, mivel a vadmadarak befogásából származó egyedek természetes reakciója, hogy az ismeretlen magot nem szedi fel, és ösztönösen nem fogyasztja el a mérgező magokat, - de csak az élőhelyén megismerteket-, így elkerülik a mérgezést, a domesztikált fajoknál már ez nem így működik, azok többnyire elfogyasztják az eléjük rakott takarmányt. Persze ezt is megfelelő hozzászoktatás után. Ezért aztán tudtunkon kívűl könnyen mérgezhetjük az állományunkat.

- egy másik probléma az ilyen magok tárolásában van, az eladók, mivel ez " hasznosítható melléktermék" ezért ennek tárolására nem fordítanak kellő figyelmet és könnyen dohosodik, keveredik raktári szeméttel, rosszabbik esetben melegvérű állatok ellen használatos toxikus anyagokkal, ami szintén káros az etetetésnél. Itt főleg a kellő tapasztalat nélküli gazdák követnek el súlyos hibákat.

Ezek elkerülésére persze javasolni is kellene valamit, az én véleményem az, hogy ha valaki így is kedveskedni akar madarainak; az szedje saját maga meg a kiegészítő takarmányokat és azzal kedveskedjen nekik.
Sok bajtól fogja megvédeni saját magát és madarát is..

Ezzel nem azt akartam mondani, hogy ne ettessünk gyommagvakat, hanem azt szerettem volna érzékeltetni, hogy ez a módszer súlyos problémát is okozhat..

_________________
üdvözlettel : -el-


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára eszterolajos 2010 jan. 7, 9:46-kor.

 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
 
Hozzászólás 2010 jan. 7, 0:32 
Szia,

a rostaaljat sokan etetik, igaz nagyon is függ milyen termény aratásából származik. A gabona tisztítása után leginkább csak törött gabona maradványok szoktak megmaradni. Sok "márkás" termékcsaládnak is van gyom magkeveréke, melyen nem tüntetik fel a pontos összetételt. Nem is tudják hiszen ezek is rostaalj "származékok".
Nagyon sok faj szereti, bogarászik benne stb.

Szerintem igazából itt nem az a kérdés hogy mennyire tartalmazhat mérgező magvakat, hanem hogy mennyire tartalmazhat "mérgezett" magvakat :wink:


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 aug. 17, 19:29
Hozzászólások: 285
Tartózkodási hely: Nyáregyháza
   
 
Hozzászólás 2010 jan. 6, 23:04 
Sziasztok!! Nincs senkinek a kérdésemmel kapcsolatosan tapasztalata, tanácsa?
:roll: :wink: :roll:

_________________
Vadászüdvözlettel : Lipót Péter
H26-022

http://lipimadar.5mp.eu
http://gyorimadaraszok.hu


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 aug. 17, 19:29
Hozzászólások: 285
Tartózkodási hely: Nyáregyháza
   
 
Hozzászólás 2010 jan. 2, 21:05 
Üdvözlök mindenkit!!
Szeretném kikérni a tanácsotokat!! Még ősszel szereztek nekem magokat !
Ezek a magok a gabonatisztítóból kikerülő gyomnövények és minden más magvai!! Ezeket én szépen megtisztítottam a szennyeződésektől! A magokat direkt a madaraim költési időszakára vettem ,hogy ezzel is kedveskedjek nekik hátha meghálálják! Viszont még nem adtam nekik mert félek hogy valami mérgező magokat is tartalmazhat!! Azt szeretném tőletek megkérdezni ,hogy tényleg lehetnek-e benne mérgező magvak??. Illetve nem csinálok-e vele valami gondot ha elkezdem nekik adni?????????????????? Köszi a segítséget! :wink:

_________________
Vadászüdvözlettel : Lipót Péter
H26-022

http://lipimadar.5mp.eu
http://gyorimadaraszok.hu


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 okt. 28, 19:16
Hozzászólások: 183
Tartózkodási hely: Fejér megye,Sárszentágota
Valódi név: Barabás Dávid
   
 
Hozzászólás 2009 nov. 1, 9:58 
Üdv!
Adhatok az exotáimnak vörös szúnyoglárvát, ( szárított formában, amit a díszhalaknak gyártanak.) ???

_________________
Barabás Dávid


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 306 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 16  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  
cron

Pontos idő: 2024 ápr. 20, 0:56
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO