Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 306 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1 ... 12, 13, 14, 15, 16  Következő
Szerző Üzenet
Offline
IDRE díjas
Csatlakozott: 2006 nov. 9, 12:02
Hozzászólások: 983
   
 
Hozzászólás 2008 máj. 16, 12:19 
Virágzik a bodza!!!
Érdemes etetni, a madarak szeretik, s rendkívül jó élettani hatású, tele vitaminnal, ásványianyaggal:


Kép
Kép
Kép
Kép
Kép
Kép

A félérett kalászoknak is nagy sikere van, érdemes gyűjteni, szárítok nekik télire is.

Kép


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 7, 15:39
Hozzászólások: 328
Tartózkodási hely: Tiszafüred
   
 
Hozzászólás 2008 feb. 25, 20:55 
Szia Guvat !
Sajnos sok információval nem szolgálhatok ! A Robinia fajok kérge, termése(mag), levele? mérgező. Robin toxint (fehérjetermészetű) tartalmaznak. Embereknél hányást, aluszékonyságot, görcsöket, ájulást okozhat a dózistól függően. Nekünk annak idején okították, hogy óvodák, iskolák közelébe nem javasolt akácot telepíteni.

Mindezek ellenére a fácánok táplálékának jelentékeny részét képezheti, fajdokkal is etetik (net-info). Én használok akác ülőrudakat, ha friss, a kérget lehántom. A kiszáradt akáckéreg problémát már nem okoz(nálam nem okozott). Valahol olvastam , hogy papagájoknál bágyadságot, rossz közérzetet eredményezhet( a friss kéreg rágcsálása). Gondolom a fajok között van különbség az érzékenység tekintetében.

_________________
Fegyverneki Attila
www.fegyo76.blogspot.com/


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 nov. 9, 10:18
Hozzászólások: 527
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2008 feb. 25, 13:25 
Köszi Attila!

esetleg az akác magjáról tudnál-e bővebben írni?


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 7, 15:39
Hozzászólások: 328
Tartózkodási hely: Tiszafüred
   
 
Hozzászólás 2008 feb. 24, 1:54 
A fűmagkeverékek az alábbi fajok magjait tartalmazzák leggyakrabban:

Agrostis stolonifera - tarackos tippan
A. tenuis - cérnatippan
Festuca rubra ( egyéb F. r. subsp. commutata, F. r. subsp. rubra ) - vörös csenkesz
F. ovina - juhcsenkesz
F. tenuifolia - fonalas csenkesz
F. arundinacea - nádképű csenkesz
F. heterophylla - felemáslevelű csenkesz
F. pratensis - réti csenkesz
Lolium perenne - angol perje
Poa pratensis - réti perje
Bromus inermis - árva rozsnok

Többnyire az angol perjét, réti perjét és a vörös csenkeszt keverik (egyben ezek a keverékek a legolcsóbbak is). A fűmagkeverékeknél csávázást általában nem alkalmaznak (csomagoláson feltűntetik), esetleg a forgalmazótól vagy előállítótól lehet informálódni.

A témával kapcsolatban érdemes felidézni Varga Sándor DM.-ben megjelent írását (Zöld futószalag), melyben a begyűjtésre érdemes gyakoribb gyomnövényeket tárgyalja. Ezekkel is változatosabbá lehet tenni a madarak (főként egzóták) táplálékát. Én itt a magtermésük szempontjából fontosabb fajokat emelném ki:
Plantago major - nagy utifű
P. media - lándzsás utifű
Setaria viridis - zöld muhar
S. glauca - fakó muhar
Echinochloa crus-galli - kakaslábfű
Cichorium intibus - katángkóró,cikória
Dactylis glomerata - csomós ebír
Arrhenatherum elatius - francia perje
Bromus sp. - rozsnok fajok
Digitaria sanguinalis - pirók-ujjasmuhar
stb.

A felsorolt fajok nagyon gyakoriak, könnyen begyűjthetők kertekből, elgyomosodott területekről, szántóföldekről (csak megbízhatóan vegyszermentes helyről szabad gyűjteni, kerülni kell a forgalmas útszéleket is).
Akinek van kertje (akár néhány m2), és nincs ideje vagy lehetősége a begyűjtéssel bajlódni, érdemes a termesztésen is elgondolkodni.
Javasolt fajok:
zöld muhar (legjobb)
fakó muhar
kakaslábfű
Termesztésük egyszerű, a termőhely legyen napos, évelő gyomoktól mentes. Gyakorlatilag bármilyen talajtípuson próbálkozhatunk. Öntözéssel jelentősen növelhető a hozam. Ha az ember időhiányban szenved nagy segítség lehet egy ilyen kis célirányos "gyomosítás".
V. Sándor megemlíti (én is tapasztaltam az udvarunkon álló két fán) a nyírfa (Betula pendula) termését, mint a telelő csízek kedvelt táplálékát. Ez is könnyen gyűjthető, szinte egész évben.
Itt említem meg, hogy a közkedvelt csumiz vagy óriásmuhar (S. italica convar. maxima) is könnyen termeszthető. Melegkedvelő, jó szárazságtűrő növény, a talaj iránt nem különösebben igényes, a pangóvizet nem kedveli. A termőhelye lehetőleg évelő és egynyári gyomoktól mentes legyen. Ha nem jutunk vetőmaghoz, nagyméretű egészséges bugákból könnyen nyerhető (próbacsíráztatás ajánlott). Vetési ideje április, sortáv 40-50cm, folyóméterenként 50-100 szem vethető. Vetés után érdemes öntözni. Fejlődése eleinte lassú, gyomosodás esetén a sorközöket érdemes kapálni, később jó gyomelnyomó. Viaszérésben már megkezdhető a bugák betakarítása, szárítása.

Vethető kertbe akár dísznövényként is a sáfrányos szeklice (Carthamus tinctorius), kaszattermését (20-22 % olaj és 20-25 % nyersfehérje) megtalálhatjuk a magkeverékekben (papagáj). Vetőmagja beszerezhető a gazdaboltokban. Melegigényes, április elejétől vethető, 30-40 cm sortáv, 18-20 db kaszat folyóméterenként.

Közép -Afrikában és India egyes területein fontos gabona a Pennisetum spicatum. A P. nemzetség néhány faja mint díszfüvek hazánkban is nagyon elterjedtek :
P. villosum - ezüstös tollborzfű (egynyáriként nevelhető, fagyérzékeny)
P. setaceum - rózsás tollborzfű (mint az előbbi)
P. alopecuroides - évelő tollborzfű (fagytűrő)
A felsorolt fajok jó maghozók, bugáik 10-30 cm hosszúak, kipróbálásra érdemesek. Egyébként kiválóan felhasználhatók szabadtéri volierekben ( méretük: kb. 80-120 cm magas, 60-100 cm terülés), nagyon dekoratívak egyéb füvekkel és bambuszokkal, gyorsan nőnek, ellenállóak, kártevőik nincsenek.

A leírtakból látható, hogy számos lehetőségünk van a minél változatosabb takarmányozásra, érdemes élni velük. Természetesen még sok más növény is szóba jöhet, lehet próbálkozni.

_________________
Fegyverneki Attila
www.fegyo76.blogspot.com/


 
  
 
Hozzászólás 2008 feb. 21, 16:01 
Ha valamivel kezelve van, (csávázott,stb.) az a csomagoláson felvan tüntetve. Régóta etetem minden gondnélkül. Figyeld az összetételt, mert van amibe ötféle mag is van. üdv:KL


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 nov. 9, 10:18
Hozzászólások: 527
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2008 feb. 21, 15:50 
A mageleséget gyártók, az afrikai díszpintyek eleségéhez
kevenek fűmagot is.
Ez olyan amit lehet kapni nálunk is a boltokban?
ezek a fűmagok esetleg valamivel kezeltek, vagy etethetők?
ki-mit-tud?


 
Offline
Csatlakozott: 2007 szept. 30, 15:28
Hozzászólások: 540
Tartózkodási hely: 6000
   
Hozzászólás 2008 feb. 6, 0:10 
Hát én ilyet még nem láttam.!!!!
De elgondolkodtató..
http://www.youtube.com/watch?v=CBNRRNfYul8

_________________
bb
alakkanari.blogspot.com


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 dec. 24, 6:00
Hozzászólások: 605
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2008 jan. 30, 8:07 
Szia Zsolt!

Igen olyan, amelyikre rákérdeztél!!

_________________
Üdv: Vajó Sándor


 
Offline
IDRE díjas
Csatlakozott: 2006 nov. 9, 12:02
Hozzászólások: 983
   
 
Hozzászólás 2008 jan. 29, 22:34 
waxbill írta:
Hegedűs Zsolt írta:
A beltartalma jónak tűnik, esetleg főve, lágyeleségben?


Na ez jó ötlet.

Érdemes lenne megpróbálni. Próbáld ki, ha hozzá tudsz jutni egy kisebb mennyiségben, aztán ha bejön, szállj rá Kuvikra, hogy szerezzen neked vagy 10 kilót, az kb. 5 millió db mag. Csak aztán vigyázz, mert ha véletlenül elszórod az udvarodon, véged van. :D

Tudod, ez a disznóparéj unokatesója.


Vettem 25 dkg -ot bioboltban, kipróbálom főve a héten, aztán majd referálok.

Itt írnak róla bővebben még:
http://www.kee.hu/anubis/kieglev/mgtechn/amarant062/amarant.pdf

Ez se fest rosszul persze:

Kép


 
Offline
IDRE díjas
Csatlakozott: 2006 nov. 9, 12:02
Hozzászólások: 983
   
 
Hozzászólás 2008 jan. 29, 22:33 
kuvik írta:
Szia!

Akkor elmondom neked, hogy M.o.-n amarantnak a "szelíditett" disznóparéjt hívják, és formailag is arra hasonlít, csak nagyobb, sűrűbb a bugázata. Reform konyhás élelmezésre termelik , és kicsépelve adják 250 ft/kg. áron. Ez termelői ár. Az élelmezésre hántolva forgalmazzák. Tehát a barátom élelmezési célból termeli, de neki mindegy hogy a kereskedő, vagy a madarász fizet érte. Tavaly volt neki vagy 50 ha.-al. Amit te feltettél képet arra nem is hasonlít, mert a bugázata "álló. Én etetem bugából is féléretten ,úgy megették, de kicsépelve már nem annyira ették, így a halak eszik.Én ennyit tudtam.(!!??)


Ilyen?
Kép


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 nov. 8, 16:30
Hozzászólások: 497
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2008 jan. 29, 22:25 
Hegedűs Zsolt írta:
A beltartalma jónak tűnik, esetleg főve, lágyeleségben?


Na ez jó ötlet.

Érdemes lenne megpróbálni. Próbáld ki, ha hozzá tudsz jutni egy kisebb mennyiségben, aztán ha bejön, szállj rá Kuvikra, hogy szerezzen neked vagy 10 kilót, az kb. 5 millió db mag. Csak aztán vigyázz, mert ha véletlenül elszórod az udvarodon, véged van. :D

Tudod, ez a disznóparéj unokatesója.

_________________
Üdvözlettel: Domokos Gyula


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 dec. 24, 6:00
Hozzászólások: 605
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2008 jan. 29, 22:25 
Szia!

Akkor elmondom neked, hogy M.o.-n amarantnak a "szelíditett" disznóparéjt hívják, és formailag is arra hasonlít, csak nagyobb, sűrűbb a bugázata. Reform konyhás élelmezésre termelik , és kicsépelve adják 250 ft/kg. áron. Ez termelői ár. Az élelmezésre hántolva forgalmazzák. Tehát a barátom élelmezési célból termeli, de neki mindegy hogy a kereskedő, vagy a madarász fizet érte. Tavaly volt neki vagy 50 ha.-al. Amit te feltettél képet arra nem is hasonlít, mert a bugázata "álló. Én etetem bugából is féléretten ,úgy megették, de kicsépelve már nem annyira ették, így a halak eszik.Én ennyit tudtam.(!!??)

_________________
Üdv: Vajó Sándor


 
Offline
IDRE díjas
Csatlakozott: 2006 nov. 9, 12:02
Hozzászólások: 983
   
 
Hozzászólás 2008 jan. 29, 22:23 
Salátamagot hol és milyen áron tudtok esetleg?


 
Offline
IDRE díjas
Csatlakozott: 2006 nov. 9, 12:02
Hozzászólások: 983
   
 
Hozzászólás 2008 jan. 29, 22:19 
A beltartalma jónak tűnik, esetleg főve, lágyeleségben?


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 nov. 8, 16:30
Hozzászólások: 497
Tartózkodási hely: Karcag
   
Hozzászólás 2008 jan. 29, 22:17 
Hegedűs Zsolt írta:
S valahogy így festenek. Ami elég meggyőző, szerintem így ellepnék a madaraim. [/img]


Hát így valóban más, mint amikor az apró magokat kiszórod nekik egy tálkába. Így fürtösen sokkal csábítóbb lehet.

_________________
Üdvözlettel: Domokos Gyula


 
Offline
IDRE díjas
Csatlakozott: 2006 nov. 9, 12:02
Hozzászólások: 983
   
Hozzászólás 2008 jan. 29, 22:14 
Ahogy olvasom, van amit zöldre termesztenek és van amit magra.
Ezek a magra termesztettek:
A. cruentus K-Amerika (Mexikó)
A. hypocondriacus – É. Amerika - délkelet
A. caudatus – D. Amerika nyugati része

S valahogy így festenek. Ami elég meggyőző, szerintem így ellepnék a madaraim:

Kép

Főleg ha így adnák 250 Ft-ért kilóját, akkor kiváltanám vele az 500 Ft-os fürtöskölest! :lol: [/img]


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 nov. 8, 16:30
Hozzászólások: 497
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2008 jan. 29, 22:12 
Hegedűs Zsolt írta:
Az amarántmagot etette már valaki ? Esetleg csíráztatta?


Szia Zsolt!

Én is próbáltam az amarantmagot (Kuviktól kaptam), de még az amarant sem ette. :D
Viccen kívül: nem volt hajlandó megkóstolni egyik madaram sem, még az apró asztrildokat is hidegen hagyta.
A csíráztatás sem jött össze, igaz, hogy nagy tömegben próbáltam, de megbüdösödött az egész.

_________________
Üdvözlettel: Domokos Gyula


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára waxbill 2008 jan. 29, 22:15-kor.

 
Offline
IDRE díjas
Csatlakozott: 2006 nov. 9, 12:02
Hozzászólások: 983
   
 
Hozzászólás 2008 jan. 29, 22:09 
kuvik írta:
Szia Zsolt!

Az amarantot én etettem volna, ha megették volna a "gyönyörűségek. De nem nagyon ették, így boiliba szoktam rakni, mert vettem belőle jócskán. Az egyik barátom termeli nagyban. Én 250ft.-ért vettem kilóját. Másoknak is szereztem, és ők azt mondták, hogy náluk ették ill. eszik. Nekem nem jött be.Csiráztatni nehezebb mint a köleseket. Ennyit tudok róla.


Kipróbálom a csicsörkéknél, ha bejön tudsz szerezni nekem is?


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 dec. 24, 6:00
Hozzászólások: 605
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2008 jan. 29, 22:07 
Szia Zsolt!

Az amarantot én etettem volna, ha megették volna a "gyönyörűségek. De nem nagyon ették, így boiliba szoktam rakni, mert vettem belőle jócskán. Az egyik barátom termeli nagyban. Én 250ft.-ért vettem kilóját. Másoknak is szereztem, és ők azt mondták, hogy náluk ették ill. eszik. Nekem nem jött be.Csiráztatni nehezebb mint a köleseket. Ennyit tudok róla.

_________________
Üdv: Vajó Sándor


 
Offline
IDRE díjas
Csatlakozott: 2006 nov. 9, 12:02
Hozzászólások: 983
   
 
Hozzászólás 2008 jan. 29, 22:00 
Az amarántmagot etette már valaki ? Esetleg csíráztatta?
Nem tűnik rossznak:
http://www.vegetarianus.hu/irasok/gabonak/amarant.html

Nálam van egy nagy bokor oregánó a kertben, mert a család imádja, tavasszal kipróbálom, mit szólnak hozzá a madarak.


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 306 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 12, 13, 14, 15, 16  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  
cron

Pontos idő: 2024 márc. 19, 13:40
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO