Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 85 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal 1, 2, 3, 4, 5  Következő
Szerző Üzenet
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2007 jan. 22, 9:49
Hozzászólások: 1620
Tartózkodási hely: 2085 Pilisvörösvár Zrínyi u. 64. +36309382862
Valódi név: Neubrandt Gábor
   
Hozzászólás 2014 ápr. 24, 1:58 
Warhawk írta:
...
Én már akkor adom a csíráztatott magokat amikor éppen csak áttörték a mag burkát, az alig kibújó csírák esetében van a legtöbb enzim a magokban. Persze akkor is jó és hasznos ha már nagyok a csírák.
...


Ez az állapot 5-8 fokon tárolva (hűtőszekrényben) 3-4 napig tartható.

A penészedés kockázata lényegesen lecsökken, ha nem áztatjátok "agyon" a magokat. 12 óránál hosszabb ideig van vízben a mag, szobahőmérsékleten elindul az erjedés-, majd lecsepegtetés után a penészedés is az elkerülhetetlenül magok közt levő léha szemekben. A magtól függően 5-8 órás áztatás elég, és így pergősebb, "szárazabb" lesz a csíra, ami jelentősen lecsökkenti a penészedés-erjedés kockázatát.

Én repcét csíráztatok a következő módon: 1 literes befőttesüveget félig teszek alaposan átmosott maggal. (ez kb. 70 madár napi adagja.) Felöntöm csapvízzel, és kb. 5 órát szobahőmérsékleten ázni hagyom. Ezután egy műanyag teaszűrőbe öntöm a magokat, átmosom, lecsepegtetem, majd egy nylon zacskót húzok a magokat tartalmazó szűrőre. Szintén szobahőmérsékleten 24-36 órán belül kicsíráznak, és etethetőek a magok, ezután mint fentebb írtam hűtőben tárolom.

_________________
üdv : neco

http://rollercanary.hupont.hu/


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2014 ápr. 19, 21:24 
Norbi83 írta:
Ez komoly?! Én azt hittem,hogy azok a kis szőrös izék az már penész. Három nap után szoktak előjönni,főleg a tál tetején lévő magokon. :cyclops:

Ha a mag felületén jelentkezik akkor az sok minden lehet, akár penész is (bár az ritkán fehér). Ha a gyökereken, akkor szinte 100% hogy gyökérszőr. Van olyan gyökér amin sosem lesz (pl kukorica, bab) és van amelyiken viszont kell legyen (pl a már említett retek csíra).

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 máj. 20, 21:08
Hozzászólások: 342
Tartózkodási hely: Jászberény
Valódi név: Bíró Bálint
   
Hozzászólás 2014 ápr. 19, 20:07 
A grapefruit mag kivonat is megteszi. Bár én csíráztattam anélkül is éveken keresztül, és nem volt probléma.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 jún. 22, 11:39
Hozzászólások: 194
Tartózkodási hely: Slovákia
   
Hozzászólás 2014 ápr. 19, 11:38 
Ez komoly?! Én azt hittem,hogy azok a kis szőrös izék az már penész. Három nap után szoktak előjönni,főleg a tál tetején lévő magokon. :cyclops:

_________________
"Felelős vagy azért, amit megszelidítettél "


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2014 ápr. 19, 11:19 
Én pár csepp citromot vagy almaecetet szoktam a vízhez keverni (de tényleg csak pár cseppet). Amúgy vannak fehér bolyhos "izék"... na az nem penész. Az a gyökér "szőrzet", hajszálgyökerek és pl a retekmag csíráztatásnál teljesen normális a jelenlétük. ;)

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
Hozzászólás 2014 ápr. 18, 19:22 
Hali,

a több napos csíráztatásnak is megvan a maga trükkje, módja.
Naponta kel mosogatni, nem elég csak nedvesen tárolni, így a penészesedés könnyen megakadályozható.
Vannak esetek amikor azonban ez sem segít, ilyenkor lehet "adalékanyaggal" segíteni a problémán.
Van aki hipóval, domestosszal oldja ezt meg (pár csepp az áztatóvízbe), de a virkon-s nevű szer például pont ilyesmire lett kitalálva.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 jún. 22, 11:39
Hozzászólások: 194
Tartózkodási hely: Slovákia
   
Hozzászólás 2014 ápr. 16, 18:04 
Úgy látam,hogy hosszú távon bejön a csiráztatás.
Tegnap számoltam a kicsiket,14 hullámos pártól eddig 76 született.
Három napot kapnak csiráztatott magokat a negyediken tojásos lágyeleséget. Nagyon megszokták és izlik is nekik.
Ezen kivül vizben vitamint,és szépia csontot is kapnak.
A búza a legideálisabb ,gyorsan csirázik,és még véletlenül sincs ennyi idő alatt penész rajta. A kezdetben a 4-5 napos magkeveréken már észrevettem.

_________________
"Felelős vagy azért, amit megszelidítettél "


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 jún. 22, 11:39
Hozzászólások: 194
Tartózkodási hely: Slovákia
   
Hozzászólás 2014 márc. 28, 9:47 
Warhawk írta:
Norbi83 írta:
Ma 5 napos csirákat kaptak. búza csirai már kezdenek zölditeni. A kölesé még nagyon parányi. Elősször nem történt semmi.

Ez akkor már nem is csíra volt, hanem zöldeleség. ;) Én már akkor adom a csíráztatott magokat amikor éppen csak áttörték a mag burkát, az alig kibújó csírák esetében van a legtöbb enzim a magokban. Persze akkor is jó és hasznos ha már nagyok a csírák.

A vitamint én is vízben vagy lágyeleséghez keverve adom (nagyobb százalékban hasznosul).


Próbáltam én is három naposat adni,de az majdnem olyan mint a magkeverék,és rá se repültek. Biztosan felülről ugyan ugy néz ki minkettő! :)
De ami fontos,hogy tegnap nagyon sokat kajáltak belőle,ma pedig répás tojás a menü.
Tegnap előttt,amint rádobtam azt a néhány apró zöld levelet,azonnal rárepültek,és akkor kóstolták meg a csirákat is. 8)
Kipróbálom a kétnapos csiráztatást is,meglátjuk mi lessz,a buza nagyon hamar megpattan ez tökéletes!

_________________
"Felelős vagy azért, amit megszelidítettél "


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2014 márc. 27, 11:53 
Norbi83 írta:
Ma 5 napos csirákat kaptak. búza csirai már kezdenek zölditeni. A kölesé még nagyon parányi. Elősször nem történt semmi.

Ez akkor már nem is csíra volt, hanem zöldeleség. ;) Én már akkor adom a csíráztatott magokat amikor éppen csak áttörték a mag burkát, az alig kibújó csírák esetében van a legtöbb enzim a magokban. Persze akkor is jó és hasznos ha már nagyok a csírák.

A vitamint én is vízben vagy lágyeleséghez keverve adom (nagyobb százalékban hasznosul).

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
IDRE tag
Csatlakozott: 2010 nov. 6, 20:01
Hozzászólások: 981
Tartózkodási hely: Bp.XVI.ker.
Valódi név: Gyarmati József
   
Hozzászólás 2014 márc. 26, 16:09 
Hali!

A magra rászórni a vitamint nem annyira szerencsés ötlet sztem, tényleg jobb a lágyeleségbe keverni, vagy a gyümölcsre rászórni.Csak így nem biztos, hogy megeszik a gyümölcsöt.
Én inkább jobban preferálom a folyékony vitaminokat, pl. a Gervit-W-t mert adható vízbe, adható lágyeleségre és rácsepegtethető a gyümölcsre is, és a mageleségre is. Bár a megeleségre nem szeretem rácsepegtetni, mert az kissé bizonytalan.
Por alakút sose használok, lehet ez nagy hiba, de 4 fajta más vitaminkeveréket ill olajat adok, ill., kizárt dolognak tartom, hogy vitaminhiány alakuljon ki.
Évek óta elvannak a madaraim is és a fiókákat is szépen nevelte mindegyik tehát gondot nem tapasztaltam.

Bevallom én rohadt lusta vagyok csíráztatni,huszonvalahány éve még csak egyszer-kétszer próbálkoztam az is a múlt évben volt, de akkor is a nejem csíráztatta a magokat de le se sajnálták a madaraim, oda se szagoltak.

Bár veszek (szárított )búzacsírát meg egyebeket és azt adom nekik minden egyes áldott nap a lágyeleséghez hozzákeverve.
Biztos, hogy jó a csíráztatott mag, de sztem majd csak akkor pepecselek ilyennel, ha majd nagyon nyugdíjas leszek.. :oops:


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 jún. 22, 11:39
Hozzászólások: 194
Tartózkodási hely: Slovákia
   
Hozzászólás 2014 márc. 26, 15:06 
Ujra elkezdtem csiráztatni. Mivel a hullámosoknál már hallom a picik csipogását,megpróbálom a tojást felváltani csiráztatott magokra. Teljesen nem szeretném kihagyni,de a hangsúly a csiráztatáson van most. A múltkor a négy napos búzához szinte hozzá sem nyúltak. Próbáltam a magkeverékkel,de a búza sokkal gyorsabban nő. Legközelebb lehet hogy külön választom a búzát. Ahogy lentebb irtátok,tényleg elég lehet a két napis...

Ma 5 napos csirákat kaptak. búza csirai már kezdenek zölditeni. A kölesé még nagyon parányi. Elősször nem történt semmi.
Csalogatás képpen,néhány apró gyomlevelet rádobtam a keverékre,ezt azonnal meglátták,és belekezdtek. A zöld egy perc alatt elfogyott,de lenn maradtak,és ették a csiráztatott cuccot

Kérdés!

Vitamint szoktam szórni a lágyeleségre. Ezt rászórhatom a magokra is? Vagy csak a tojással adjam?

_________________
"Felelős vagy azért, amit megszelidítettél "


 
Offline
IDRE tag
Csatlakozott: 2010 nov. 6, 20:01
Hozzászólások: 981
Tartózkodási hely: Bp.XVI.ker.
Valódi név: Gyarmati József
   
Hozzászólás 2014 márc. 18, 18:28 
Értem, köszi.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 jún. 6, 16:49
Hozzászólások: 2218
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Valódi név: Ferenc
   
Hozzászólás 2014 márc. 18, 9:30 
jojo írta:
Hali!

Frici, miért csak búzát csíráztatsz? Köles, fénymag meg stb-t miért nem?

Mondjuk én egyszer próbálkoztam készen vett csíráztatott magokkal, az Auch...-ban volt akció, de nem voltak elhalva tőle a madaraim, igaz, hogy azok is hosszú csírássak voltak.


Mert gyors és főleg olcsó. A magkeverékeket azért nem szeretem, mert nem egyszerre csiráznak a magok. A lassan csirázókat se, mert akkor egyszerre több korosztállyal kell vacakolni, hogy minden napra legyen megfelelő állapotú mag. Úgyhogy nálam maradt a búza, szotyi, kukorica. Soha meg nem unták még. :D


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2014 márc. 17, 10:33 
Én minden magot amit esznek csíráztatok is. Illetve lehet kapni külön csíráztatni való keveréket (abban van mungóbab amit csak csíráztatva kapnak). Plusz ezekhez még kukorica és búza is időnként.

Van amelyik megőrül értük és van olyan aki inkább éhezik, de csak csipeget belőle. :)

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
IDRE tag
Csatlakozott: 2010 nov. 6, 20:01
Hozzászólások: 981
Tartózkodási hely: Bp.XVI.ker.
Valódi név: Gyarmati József
   
Hozzászólás 2014 márc. 17, 10:07 
Hali!

Frici, miért csak búzát csíráztatsz? Köles, fénymag meg stb-t miért nem?

Mondjuk én egyszer próbálkoztam készen vett csíráztatott magokkal, az Auch...-ban volt akció, de nem voltak elhalva tőle a madaraim, igaz, hogy azok is hosszú csírássak voltak.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 jún. 6, 16:49
Hozzászólások: 2218
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Valódi név: Ferenc
   
Hozzászólás 2014 márc. 15, 21:18 
Norbi83 írta:
Igazad van tényleg sokat tettem a tálba.
Négy nap után adtam nekik,de nem voltak tőle elájulva,néhány szemet csipegettek,de semmi több.
5.-6. nap láttam,hogy kicsit már zöldül. Talán ezt az állapotot fogom megvárni,lehet jobban tetszik majd nekik.
Egyenlőre kapnak tojás. Majd ,ha megkezdődik a fiókák etetése,akkor megpróbálom rászoktatni őket.


Szia Norbi!
Búzával ne várj ilyen sokat. Én szinte csak búzát szoktam csíráztatni, már a második nap lehet adni nekik, a 3 napost már szinte meg se eszik, az 5-6 napos meg már rég kuka. Szóval akkor eszik legjobban, mikor kb. 1 mm-es pici csírája van. Ami a képeden van, az is már túl öreg. Azt már nemigen eszik.


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
Hozzászólás 2014 márc. 15, 10:02 
Nem a mennyiségre gondoltam a sokkal, hanem a csíráztatás idejére!
Próbáld ki a napraforgót, azt talán jobban fogják csípni. No meg alapvetően mehet nekik ugyan az a magkeverék csíráztatva is, amit szárazon adsz nekik. Jobban rászoktathatóak így szerintem.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 jún. 22, 11:39
Hozzászólások: 194
Tartózkodási hely: Slovákia
   
Hozzászólás 2014 márc. 15, 9:02 
Igazad van tényleg sokat tettem a tálba.
Négy nap után adtam nekik,de nem voltak tőle elájulva,néhány szemet csipegettek,de semmi több.
5.-6. nap láttam,hogy kicsit már zöldül. Talán ezt az állapotot fogom megvárni,lehet jobban tetszik majd nekik.
Egyenlőre kapnak tojás. Majd ,ha megkezdődik a fiókák etetése,akkor megpróbálom rászoktatni őket.

_________________
"Felelős vagy azért, amit megszelidítettél "


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
Hozzászólás 2014 márc. 14, 23:32 
Szia,

az én véleményem szerint ez túl nagy és túl kicsi is egyben :)
A csíráztatásnak két lényeges állapota van, az egyik amikor elkezd megroppanni a szem, vagyis a csira kezdemény áttörné a maghéjat. (Ez kb. a 24 órás állapot). Ekkor még hivatalosan nem beszélünk csíráztatásról.
A másik fontos állapot, amikor már több centis csíra képződött a magból, enyhén elkezdett zöldellni is. Bio boltokban ilyen állapotban adják el őket.

Szerintem próbálj meg valamelyik állapotra ráállni, akkor fogod tudni elérni a kívánt hatást. Mind a két állapotnak megvannak a fontos beltartalmai, de a köztes állapotban nem az igaziak.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 jún. 22, 11:39
Hozzászólások: 194
Tartózkodási hely: Slovákia
   
Hozzászólás 2014 márc. 6, 11:35 
Én is ráálltam a csiráztatásra!
Búzával próbálkozom,ime az eddigi három napos munka eredmény:


Kép

_________________
"Felelős vagy azért, amit megszelidítettél "


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 85 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  

Pontos idő: 2024 márc. 19, 11:48
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO