Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 50 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal 1, 2, 3  Következő
Szerző Üzenet
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 dec. 23, 8:38 
feketemarcsi írta:
Kérdés, hogy a kutya, mint ragadozó emlős és a madár emésztőrendszere mennyiben hasonlít egymáshoz.

Lásd a linket ami pont ezzel kapcsolatos.

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2011 dec. 22, 11:19 
Szerk.Moderátor:
A hozzászólást a "Gould amandina szaporítás kezdőknek" topikból másoltam át ide, az idevágó tartalma miatt.

Kedves Dr. Sütő András állatorvos!
A bélrendszerben a kálcium felszívódása két alapvetően eltérő rendszeren keresztül történik.
Az első az aktív transzport. Ennek keretében a kálcium, kálcium csatornák, calmodulin, és membrán kálcium kötő fehérjék segítségével lép be a bél nyálkahártya sejtjeibe. Ezen sejtekben a kálcium tárolódhat egy rövid ideig, de a legtöbb kálcium egy kálcium kötő fehérjéhez (CaBP) kötődve jut keresztül e sejtek citoplazmáján, majd a sejt túlsó membránján kálcium pumpák közvetítésével lép ki a kálcium e sejtekből, azaz jut be a szervezetbe.
Ennek a folyamatnak a sebesség meghatározója a CaBP mennyisége.
Ezt szabályozza számos folyamat, így a béltartalom kálcium szintje csökkenti, míg a D vitamin mennyisége növeli. Tehát ez egy jól szabályozható folyamat és emellett szaturálható is, tehát egy bizonyos mennyiségű kálciumot képes csak bejuttatni a szervezetbe. Természetesen e folyamat esetében csak a bélben oldott állapotban található kálcium tud átjutni a bélnyálkahártya sejtjein, a nem oldott állapotú nem.
Emellett azonban létezik egy passzív transzport is. Ez a folyamat nem energiaigényes, nem szabályozható és nem szaturálható, azaz nincs maximális kálcium mennyiség, aminél több nem juthat be a szervezetbe ezen folyamaton keresztül. Ezt a folyamatot nem szabályozza a D vitamin se. A sejtközti kapcsoló struktúrákon és sejtközti téren keresztül passzív diffúzióval bejut a szervezetbe a víz és vele együtt vízben oldott anyagok, mint a nátrium, kálcium és glukóz. Ez a folyamat csak a béltartalom ozmolaritásától és a béltartalomban oldott állapotban lévő kálcium mennyiségétől függ. Minél több oldott kálcium van a bélben, annál több szívódik fel. Itt nincs semmiféle stop, nincs maximális mennyiség.
Tehát amennyiben túlzott az oldott állapotú kálcium bevitele, vagy a táplálékban megemelkedik olyan anyagok szintje, amik elősegítik a kálcium oldódását és oldatban maradását a béltraktusban, túlzott kálcium felszívódás jön létre. Ezt a szervezet bizonyos esetekben túlzott kálcium ürüléssel kompenzálni tudja, ilyenkor a vizeletben megemelkedő kálcium szint vesekövet okozhat. Ha ez a kompenzáció nem jön létre, akkor hiperkalcémia alakul ki. Gondolom hallott már a tej-alkáli szindrómáról, ami emberben bizonyos körülmények közt életveszélyt okozhat (Ez a passzív kálcium transzport "segítségével" kialakuló állapot, a túlzott mennyiségű kálcium fogyasztás és ezzel együtt a kálciumoldódását segítő anyagok bevitele miatt.), vagy a kálcium és D vitamin együttes túlzott bevitele miatt kialakuló vesekövekről (Ez a fokozott aktív transzporton keresztül történik).
A kutyánál a sok csont evéskor kialakuló fehéres és igen kemény széklet nem az aktív transzport szaturációja miatt alakul ki, hanem amiatt, hogy a csont kálcium tartalmának túlnyomó többsége nem oldódik fel a béltraktusban és így sem az aktív, sem pedig a passzív transzport folyamat segítségével nem tud felszívódni, azaz kiürül a széklettel.

Egy tudományos cikk, ami igazolja, hogy madarakban van káros hatása a túlzott kálcium bevitelnek: http://ps.fass.org/content/87/7/1353.full


 
Offline
Csatlakozott: 2011 nov. 27, 16:18
Hozzászólások: 2
Valódi név: Dr. Sütő András
   
Hozzászólás 2011 dec. 22, 11:19 
Szerk.Moderátor:
A hozzászólást a "Gould amandina szaporítás kezdőknek" topikból másoltam át ide, az idevágó tartalma miatt.

Fekete Csaba írta:
Andi!
Nem hibáztál azzal, hogy nem adtál a madaradnak a vízébe kálciumot. Általában az ivóvízbe adott kálciummal vigyázni kell, mert túladagolást is okozhat. Persze amikor lágy a tojás héja, akkor ettől nem kell tartanod. Elsősegélyként ez a választandó megoldás.
Azonban, általában, ha mód van rá, akkor jobb, ha a madár a felajánlott különböző kálcium forrásokból maga dönti el, hogy mennyire van szüksége. Ezért jó lenne, ha tojáshéj mellett adnál gritet és szépiát is.
A tojódnak két dolog miatt lehetett lágy a tojása. A jobb eset, ha egyszerűen nem eszi a tojáshéjat. Ilyenkor esély van rá, hogy a nagyobb választékból valamire azért rákap és megoldja a kálcium utánpótlását. Ha nem, akkor marad az oldott kálcium, a fiókái pedig, ha időben kapnak szépiát......, biztosan rákapnak és rendben lesznek.
A másik lehetőség, hogy felszívódási zavara van. Lehet, hogy más tünete nincs, de gould tojóknál az is előfordul, hogy lassú a vedlése vagy kopaszodik. Ilyenkor még ha látod is, hogy eszik valami mészforrást, akkor is lehet lágyhéjú tojása. Az ilyen madarat oldott kálciummal és más oldott ásványi anyagokkal rendben tudod tartani, de nem biztos, hogy célszerű szaporítani, mert a fiókáinál is előfordulhat a felszívódási zavar.


Elnézést, hogy beleszólok, de a kálciumot nem tudod túladagolni, mert a bélben van egy úgynevezett "kálcium stop", ami megakadályozza a feleslegesen felvett mennyiség bejutását a szervezetbe, így nem lehet azt túladagolni. Figyeld meg, ha kutyának sok csontot adsz, a bélsara fehérré válik a feleslegben bevitt kálciumtól.
Dr. Sütő András állatorvos


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 okt. 27, 19:18 
adam92 írta:
Szóval az egyik mellé kell a másik egyáltalán?

Én azt mondom, hogy így változatosabb (van amelyik egyikből, van amelyik csak a másikból eszeik többet-kevesebbet). Ráadásul a kagylóőrlemény nem rossz, de nem is könnyen felszívódó kalcium forrás. A gritt ennek ellenére nagyon jó, mert a zúzógyomrot ellátja apró kavicsokkal is.

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2011 jún. 10, 17:08
Hozzászólások: 1775
Tartózkodási hely: Somogy megye, Tab
Valódi név: Darázs Ádám Péter
   
Hozzászólás 2011 okt. 27, 18:16 
Ha van szépia akkor szükséges gritt vagy fordítva ha van gritt akkor szükséges a szépia? Azon gondolkodtam ma, hogy a madaraim a faágakon meg itt ott koptatják a csőrüket eleget és a szépia amúgyse a legjobb a csőrkoptatásra, viszont a grittben meg van kagylózúzalék, koraldarabkák és egyebek. Szóval az egyik mellé kell a másik egyáltalán?

_________________
Nem kell, hogy őrült legyél ahhoz, hogy madarakat tartsál, de az biztos, hogy megkönnyíti a dolgot!


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 márc. 22, 16:03
Hozzászólások: 256
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Szilvi
   
Hozzászólás 2011 feb. 22, 15:37 
Bocsi ha valamit félreérthetően írtam. :oops:


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 márc. 22, 16:03
Hozzászólások: 256
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Szilvi
   
Hozzászólás 2011 feb. 22, 15:16 
conure írta:
Sziszi írta:
De az irományomban a lényeg, hogy a madarak tudják mi kell nekik......

Ez így nagyon le van sarkítva...

...vannak olyan madarak, hogy inkább éhen pusztulnak, de akkor sem hajlandók megenni semmilyen lágy eleséget, pedig szükségük lenne állati fehérjére.
...vannak olyan madarak, hogy inkább éhen pusztulnak, de akkor sem hajlandók megenni a zöldet vagy a gyümölcsöt, pedig szükségük lenne rá.
...vannak olyan madarak, hogy inkább elpusztulnak májbajban, de akkor sem hajlandók a napraforgón kívül mást megenni.
...stb. stb.

Igen ez így le van sarkítva, de mivel itt madarászok vannak, nem gondoltam hogy ezt ki kéne részletezni.
Igen vannak madarak akik nem akarnak egy csomó dolgot megenni, de ezt figyelembe kell venni. Csupán arra gondoltam hogy egy madárnak ha a megszokottól eltér valamivel kapcsolatban az igénye akkor azt figyelembe kell venni és onnantól nem csak a könyvekben leírtakat alapul venni. Mert ha egy madár aki soha nem ette meg a gyümölcsöt és hirtelen kétpofára zabálja akkor annak oka van. Nyilván nem hóbortból kezdi el hirtelen enni.

A két törpepapagájom pl csak 27 fok feletti hőmérsékletnél eszik meg a gyümölcsöt. Az alatt még a közelébe se mennek. Ez nyilván nem véletlen. Természetesen amikor nem eszik akkor jobban kapnak vitaminokat. Az egyik törpe rendszeresen áztatja a magokat, de van amikor ez a szokása megnő. Olyankor kétpofára falja a csíráztatott magokat. Tehát szerintem mindent biztosítani kell a madárnak, és ha a megszokottól valamit jobban eszik akkor annak oka van, amit figyelembe kell venni. Ezt sokan nem veszik figyelembe, mert a könyvekben nem az szerepel. A dokinak a szalmonella nem jutott az eszébe, mert mindíg azt mondják a szalmonella hányással is jár. Ő viszont nem hányt. Nyilván azért evett több kavicsot mert bántotta a hasát és ezzel akarta kipucolni.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 6, 12:52
Hozzászólások: 727
   
Hozzászólás 2011 feb. 22, 14:48 
Sziszi írta:
De az irományomban a lényeg, hogy a madarak tudják mi kell nekik......

Ez így nagyon le van sarkítva...

...vannak olyan madarak, hogy inkább éhen pusztulnak, de akkor sem hajlandók megenni semmilyen lágy eleséget, pedig szükségük lenne állati fehérjére.
...vannak olyan madarak, hogy inkább éhen pusztulnak, de akkor sem hajlandók megenni a zöldet vagy a gyümölcsöt, pedig szükségük lenne rá.
...vannak olyan madarak, hogy inkább elpusztulnak májbajban, de akkor sem hajlandók a napraforgón kívül mást megenni.
...stb. stb.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 márc. 22, 16:03
Hozzászólások: 256
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Szilvi
   
Hozzászólás 2011 feb. 22, 14:16 
feketemarcsi írta:
A magas vízfelvételt a szalmonella következményeként fellépő hasmenés okozta, hiába adsz neki sok vizet, a szalmonella akkor is elviszi.
Ha egy madár feltűnően sokat eszik, vagy iszik, az inkább tünet, mint szükséglet kielégítés.


Ez így van, de egy hasmenésesnek feltétlen kell a folyadék, különben kiszárad. Ha kiszárad akkor a szervezet kevésbé tud dolgozni a baci ellen. A szalmonella kezelése mindíg az elveszett folyadék pótlásával kezdődik. De az irományomban nem ez volt a lényeg, hanem hogy a madarak tudják mi kell nekik, nem szabad pont azt elvenni tőlük. Ha valamit jobban esznek akkor az nem véletlen. Nem elveszem tőlük, hanem megpróbálom megfejteni vajon miért eszik azt a valamit jobban.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 márc. 22, 16:03
Hozzászólások: 256
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Szilvi
   
Hozzászólás 2011 feb. 22, 13:48 
Bár én nem vagyok egy nagy tapasztalt papagájos, de szerintem a madarak sok esetben jobban tudják mi kell nekik mint bárki más. Az előző amazonom története sokat elmond.
Minden előjel nélkül erőtlen lett. Elvittem Graf doktorhoz. Enni evett, inni ivott. Megnőtt a folyadék igénye és a kavicsevés igénye is. Mindezt elmondtam a dokinak. Adott antibiotikumot a madárnak, és azt mondta hogy ne adjak lédús kaját most neki. Mivel nem lett jobban, másnap visszamentünk. Akkor ott volt a fiatal Graf is és az idős Graf is. Ők ketten próbálták megfejteni mi van a madárral. Ismét kihangsúlyoztam hogy nagyon sokat iszik, és kavicsot is sokat eszik. Ami nyilvánvaló volt még a madárnál az a hasmenés. A röntgen képen látszott hogy tele van a zúzógyomra kaviccsal, és egy kevés még a begyében is volt. Arra a következtetésre jutottak, hogy nagyon sok a kavics, és azt ki kell hajtatni belőle, ezért kapott valami szert egyenesen a begyébe nyomva. Továbbra is azt mondták ne adjak neki lédús kaját és kavicsot se adjak neki, csak száraz magokat. Akkor vettek tőle vért is. Annak másnapra lett meg az eredménye. Szegény madár áhítozott a lédús kajáért de hallgattam az orvosra. Aznap este a madár elpusztult. Másnap felhívtam a dokit, megkérdezvén mi lett a vérvétel eredménye. Mire Ő azt mondta, magas a májenzim, tehát mérgezés. Boncoláson kiderült hogy szalmonellás lett a madár. (a magas májenzimet az előző nap adott antibiotikum okozta) Ha a madár még életben maradt volna, akkor mérgezés ellen lett volna kezelve.
Tehát szerintem a madár jobban tudja mi kell neki és mi nem. Folyadékra lett volna szüksége, de azt megvonták tőle, és én is a dokira hallgattam, mondván Ő csak jobban tudja mint én, vagy mint maga a madár.
Mindenki vonja le a következtetéseket. Egy biztos, hogy a mostani madaramnál mindig figyelembe veszem mi az amit jobban eszik, és az alapján kap kaját. Van amikor eszi a kavicsot, valamikor még véletlenül se. Valamikor szinte csak almát akar enni valamikor csak kukoricát, vagy paprikát, uborkát, banánt, zöldborsót…….stb. Még sorolhatnék pár dolgot.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2009 aug. 17, 14:23
Hozzászólások: 500
Tartózkodási hely: Kistarcsa
   
Hozzászólás 2011 feb. 18, 22:48 
emys írta:
mizo írta:
Hehehe!!! Hát véleményed neked is lehet.

Persze, csak folyton ökörködünk egymással.
mizo írta:
De erről a jákó dologról hallottál már???? Vajon nekik mért kell több calcium, mint más normális magevő papagájnak?
ezért most vettem ezt a Calciluxot, de persze megnéztem az összetételét. Szerinted adhatom a fiúknak meg Merlinnek??

Nem tudom, hogy miért kell nekik több, de így van. Főleg a növekedés időszakában.

Szerintem ha a madár körülményei jók, takarmány megfelelő, higiénia rendben van, akkor igazán felesleges ritka rendellenességek miatt aggódni.

emys


Igen, igazad van, szépek a madaraim és egészségesek, én is tudom. Csak tudod, 2 éve elvesztettem egy kis feketesapkás tojót, valszeg Aspergillosisa volt, Pazár doki kezelte, már jobban volt aztán pillanatok alatt elment.Az utolsó stációban nem tudtam bevinni az egyetemre, mert nem volt senki benn, akiben bíztam volna, már megbeszéltem, hogy másnap visszük le Beregi dokihoz és sosem felejtem el, hogy a lányom zokogva hívott, hogy siessek haza, mert Zizi haldoklik. Tudod, a magamfajta nincs hozzászokva az ilyesmihez. Fiatal kis tojó volt, nyilván az immunrendszere sem volt még a topon, nagyon megviselt a halála, azóta néha bepánikolok. Nagyon szerettem azt a kis tojót, ott voltam mikor kikelt a tojásból és én temettem el, megértheted. :(

_________________
Csibészke és Bubi - feketesapkás pár
Sámson - salamon-szigeteki nemes hím
Mózes - új-guineai nemes hím
Merlin - jákó tojó
Zebi -jákó hím

http://mizoblogja.blogspot.com/


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2008 dec. 9, 22:21
Hozzászólások: 318
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr Sátorhelyi tamás
   
Hozzászólás 2011 feb. 18, 22:33 
mizo írta:
Hehehe!!! Hát véleményed neked is lehet.

Persze, csak folyton ökörködünk egymással.
mizo írta:
De erről a jákó dologról hallottál már???? Vajon nekik mért kell több calcium, mint más normális magevő papagájnak?
ezért most vettem ezt a Calciluxot, de persze megnéztem az összetételét. Szerinted adhatom a fiúknak meg Merlinnek??

Nem tudom, hogy miért kell nekik több, de így van. Főleg a növekedés időszakában.

Szerintem ha a madár körülményei jók, takarmány megfelelő, higiénia rendben van, akkor igazán felesleges ritka rendellenességek miatt aggódni.

emys

_________________
Sátorhelyi Tamás

http://www.exopet.hu/


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2009 aug. 17, 14:23
Hozzászólások: 500
Tartózkodási hely: Kistarcsa
   
Hozzászólás 2011 feb. 18, 22:07 
emys írta:
mizo írta:
Az én madaraimat Molnár Viktor kezeli az egyetemen, ő azt mondta bizony kell a zúzájukba apró kavics, benne van a nevében, hogy zúzógyomor.


És ki vagyok én, hogy ellentmondjak a főnökömnek... :D :D :D

Mivel vagyunk pár milliárdan itt a földön, mindenre lehet cikket találni, és az ellenkezőjére is. A hozzánk hasonló földi halandóknak érdemes olyan forrást használni, ami elismert szerző lektorált könyve. (Pl.: BSAVA Manual of Psittacine Birds, 2nd edition. Edited by: Nigel Harcourt-Brown and John Chitty)

emys



Hehehe!!! Hát véleményed neked is lehet. Én nem smúzollak be! :D Annyira rendes voltál, mikor segítettél a kis verébbel, aki sajnos Andrásnál elhunyt.
De erről a jákó dologról hallottál már???? Vajon nekik mért kell több calcium, mint más normális magevő papagájnak?
Egyébként a Calciweyxolt is Molnár doki írta fel, aztán szólt, hogy ne kapjak frászt a patikában, mert az valami tehén ellető kotyvalék. :mrgreen: De már megvan egy éve, mivel rengeteg sok, hiszen infúzió és már nem mertem adni, nehogy a zöldeknek valami bajuk legyen, ezért most vettem ezt a Calciluxot, de persze megnéztem az összetételét. Szerinted adhatom a fiúknak meg Merlinnek??

_________________
Csibészke és Bubi - feketesapkás pár
Sámson - salamon-szigeteki nemes hím
Mózes - új-guineai nemes hím
Merlin - jákó tojó
Zebi -jákó hím

http://mizoblogja.blogspot.com/


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2008 dec. 9, 22:21
Hozzászólások: 318
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr Sátorhelyi tamás
   
Hozzászólás 2011 feb. 18, 18:16 
mizo írta:
Az én madaraimat Molnár Viktor kezeli az egyetemen, ő azt mondta bizony kell a zúzájukba apró kavics, benne van a nevében, hogy zúzógyomor.


És ki vagyok én, hogy ellentmondjak a főnökömnek... :D :D :D

Mivel vagyunk pár milliárdan itt a földön, mindenre lehet cikket találni, és az ellenkezőjére is. A hozzánk hasonló földi halandóknak érdemes olyan forrást használni, ami elismert szerző lektorált könyve. (Pl.: BSAVA Manual of Psittacine Birds, 2nd edition. Edited by: Nigel Harcourt-Brown and John Chitty)

emys

_________________
Sátorhelyi Tamás

http://www.exopet.hu/


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 feb. 18, 11:41 
mizo írta:
Hátha jön Emys és majd kijavít minket, mert ő nyilván jobban ért ezekhez. Na most rám hoztad a frászt ezzel az agyvérzéssel!!!

Jaj, nehogy... épp azért írtam, hogy hátha valaki megcáfolja. Ha kell beidézem a pontos szöveget...

mizo írta:
Nem sokára írok priviben is! Most kicsit összejöttek a dolgaim anyukám betegsége miatt! :oops: :roll:

Jobbulást anyukádnak!

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2009 aug. 17, 14:23
Hozzászólások: 500
Tartózkodási hely: Kistarcsa
   
Hozzászólás 2011 feb. 18, 11:36 
Warhawk írta:
mizo írta:
Az én madaraimat Molnár Viktor kezeli az egyetemen, ő azt mondta bizony kell a zúzájukba apró kavics, benne van a nevében, hogy zúzógyomor. Még a nemeseknek is szükségük van rá, pedig ők nem magevő papagájok.

Igen, és a zúzógyomor izmainak fejlettségéből jól lehet következtetni a kavics igényre is. Azoknál a madaraknál ahol fejletlenebb a zúza (pl rovarevő, ragadozó madarak, papagájoknál elsősorban a nektárevő lórik) ott a kavics igény is kisebb vagy épp teljesen felesleges. A nemesek bár ők inkább zöldevő-növényevő madarak, de szükséges a kavics (a zuza felépítéséből is látszik ez).
Elképzelhető talán, hogy valaki valamit félreértett és utána az így kezdett elterjedni (és mint tudjuk a téves információ ugyanolyan jól terjed mint az igaz, sőt talán még jobban is). Ezekre a "tévhitekre" sajnos még a kevéske hazai szakirodalomban is van jó pár példa.

mizo írta:
A fémmérgezésről csak annyit hogy tavaly az egyik nemes hímem olyan csendben bezabálta a cippzárom fékjét, hogy már csak a dokinál derült ki, hogy valami ott csillog belül, mikor más okból megröntgenezték. Grittel hajtottuk ki, mindenbe azt kapott, gyümölcsbe, magba, lágyeleségbe, kb. 2 hét alatt szerencsére ki is ürült.

Akkor jól emlékeztem erre. :) Közben itt a fórumon is találtam egy hasonló írást az Alba nevű kakadu is hasonlóképpen járt.

mizo írta:
Én eddig úgy tudtam, hogy ez a "leesik a calcium szintje, dobol a lábával, ütemesen veri a szárnyát az oldalához" dolog főképpen a gyümölcsevő (lóri, nemes) papagájokra jellemző. Most pedig, hogy várom a jákó babát, hát művelem magam jákóból erősen, hogy ne álljak ott bambán, ha hazajön, mint aki az erdőn mókust lát gatyában és uramfia, mit olvasok, hogy a jákónak is szüksége van calcuim pótlásra.

Igen mindkét fajnak magasabb a kalcium igénye, bár nem tudom a jákó esetében vajon miért. A jákónál a fenti tünetektől mentes madárnál is előfordulhat kalcium hiány. Azt olvastam, hogy ha a kalciumszintje túl alacsony, akkor egy agyvérzéshez hasonló jelenség alakul ki nála, mely a madár elhullását okozhatja mégpedig meglepően rövid idő alatt. Ezt nem tudom megcáfolni, de eddig csak egy helyen olvastam róla mégpedig a "Társunk a papagáj" -ban. Mivel abban a könyvben számos elírást és tévedést találtam azért kissé bizonytalan vagyok a dolog valóságtartalmát illetően....



Hátha jön Emys és majd kijavít minket, mert ő nyilván jobban ért ezekhez. Na most rám hoztad a frászt ezzel az agyvérzéssel!!!
Majd ha lesz időm írok a Parottalk jákós részébe és megkérdem hogy ott mit tudnak erről. Ott elég sok tenyésztő is van.
Nem sokára írok priviben is! Most kicsit összejöttek a dolgaim anyukám betegsége miatt! :oops: :roll:

_________________
Csibészke és Bubi - feketesapkás pár
Sámson - salamon-szigeteki nemes hím
Mózes - új-guineai nemes hím
Merlin - jákó tojó
Zebi -jákó hím

http://mizoblogja.blogspot.com/


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 feb. 18, 11:30 
mizo írta:
Az én madaraimat Molnár Viktor kezeli az egyetemen, ő azt mondta bizony kell a zúzájukba apró kavics, benne van a nevében, hogy zúzógyomor. Még a nemeseknek is szükségük van rá, pedig ők nem magevő papagájok.

Igen, és a zúzógyomor izmainak fejlettségéből jól lehet következtetni a kavics igényre is. Azoknál a madaraknál ahol fejletlenebb a zúza (pl rovarevő, ragadozó madarak, papagájoknál elsősorban a nektárevő lórik) ott a kavics igény is kisebb vagy épp teljesen felesleges. A nemesek bár ők inkább zöldevő-növényevő madarak, de szükséges a kavics (a zuza felépítéséből is látszik ez).
Elképzelhető talán, hogy valaki valamit félreértett és utána az így kezdett elterjedni (és mint tudjuk a téves információ ugyanolyan jól terjed mint az igaz, sőt talán még jobban is). Ezekre a "tévhitekre" sajnos még a kevéske hazai szakirodalomban is van jó pár példa.

mizo írta:
A fémmérgezésről csak annyit hogy tavaly az egyik nemes hímem olyan csendben bezabálta a cippzárom fékjét, hogy már csak a dokinál derült ki, hogy valami ott csillog belül, mikor más okból megröntgenezték. Grittel hajtottuk ki, mindenbe azt kapott, gyümölcsbe, magba, lágyeleségbe, kb. 2 hét alatt szerencsére ki is ürült.

Akkor jól emlékeztem erre. :) Közben itt a fórumon is találtam egy hasonló írást az Alba nevű kakadu is hasonlóképpen járt.

mizo írta:
Én eddig úgy tudtam, hogy ez a "leesik a calcium szintje, dobol a lábával, ütemesen veri a szárnyát az oldalához" dolog főképpen a gyümölcsevő (lóri, nemes) papagájokra jellemző. Most pedig, hogy várom a jákó babát, hát művelem magam jákóból erősen, hogy ne álljak ott bambán, ha hazajön, mint aki az erdőn mókust lát gatyában és uramfia, mit olvasok, hogy a jákónak is szüksége van calcuim pótlásra.

Igen mindkét fajnak magasabb a kalcium igénye, bár nem tudom a jákó esetében vajon miért. A jákónál a fenti tünetektől mentes madárnál is előfordulhat kalcium hiány. Azt olvastam, hogy ha a kalciumszintje túl alacsony, akkor egy agyvérzéshez hasonló jelenség alakul ki nála, mely a madár elhullását okozhatja mégpedig meglepően rövid idő alatt. Ezt nem tudom megcáfolni, de eddig csak egy helyen olvastam róla mégpedig a "Társunk a papagáj" -ban. Mivel abban a könyvben számos elírást és tévedést találtam azért kissé bizonytalan vagyok a dolog valóságtartalmát illetően....

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2009 aug. 17, 14:23
Hozzászólások: 500
Tartózkodási hely: Kistarcsa
   
Hozzászólás 2011 feb. 18, 10:56 
Warhawk írta:

A másik ok pedig az volt amit már más is írt: valaki feltett fordítást, illetve terjeszteni kezdte az "igét", hogy valójában a papagájoknak nem kell kavics, mert az biza a csirkéknek való (az illető aki ezt a "tudományos" cikket írta lehet nem boncolt fel még papagájt, nem látta a zúzáját). Gondoltam jobb beszélni róla, mielőtt jobban elterjed... ;)


Sziasztok!

Az Index fórumon is vannak, akik úgy tartják, hogy a nagypapagájoknak nincsen szükségük apró kavicsra. Azok, akik nem itt élnek, hanem tőlünk nyugatabbra, ott állítólag ezt mondják/írják az orvosok.
Az én madaraimat Molnár Viktor kezeli az egyetemen, ő azt mondta bizony kell a zúzájukba apró kavics, benne van a nevében, hogy zúzógyomor. Még a nemeseknek is szükségük van rá, pedig ők nem magevő papagájok.
A fémmérgezésről csak annyit hogy tavaly az egyik nemes hímem olyan csendben bezabálta a cippzárom fékjét, hogy már csak a dokinál derült ki, hogy valami ott csillog belül, mikor más okból megröntgenezték. Grittel hajtottuk ki, mindenbe azt kapott, gyümölcsbe, magba, lágyeleségbe, kb. 2 hét alatt szerencsére ki is ürült.
Calciumpótlásra régebben én Calciweyxol-t kaptam a dokinktól (az egyik hímemnek scoliosis-a van, a másik egészséges), most az elfogyott, de kaptam neki Orlux Calciluxot, abban is főképpen kalcium glükonát van, foszfor pedig egyáltalán nincs.
Én eddig úgy tudtam, hogy ez a "leesik a calcium szintje, dobol a lábával, ütemesen veri a szárnyát az oldalához" dolog főképpen a gyümölcsevő (lóri, nemes) papagájokra jellemző. Most pedig, hogy várom a jákó babát, hát művelem magam jákóból erősen, hogy ne álljak ott bambán, ha hazajön, mint aki az erdőn mókust lát gatyában és uramfia, mit olvasok, hogy a jákónak is szüksége van calcuim pótlásra. Gondolom, azért ez nem azokra az egyedekre jellemző, aki még gyümölcsöt életében nem láttak.
Tudtok erről még nekem mesélni, hogy okosodjak???? :mrgreen:

_________________
Csibészke és Bubi - feketesapkás pár
Sámson - salamon-szigeteki nemes hím
Mózes - új-guineai nemes hím
Merlin - jákó tojó
Zebi -jákó hím

http://mizoblogja.blogspot.com/


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2008 dec. 9, 22:21
Hozzászólások: 318
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr Sátorhelyi tamás
   
Hozzászólás 2011 feb. 17, 22:50 
Warhawk írta:
egy ara esetében ahol szintén a túl sok kavicsot jelölték meg mint a madár elhullásának okát. Csendben megjegyzem, hogy ez esetben később kiderült a madár valami fertőzés következtében pusztult el.


Ez lehetett a PDD (proventricular dilatation disease, avian bornavirus). Nem annyira ismert még, hogy mindenkinek egyből eszébe jusson...

emys

_________________
Sátorhelyi Tamás

http://www.exopet.hu/


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 feb. 17, 22:43 
emys írta:
Kicsit keveredik azt hiszem a zúzában szükséges apró kavics és a kalciumpótlás.

Nem, csak nem volt jobb ötletem, hogy hol szerepeljen (lehet mégis külön topikba kellett volna).

emys írta:
Ha a madár nem jut hozzá, elkezd mindenfélét megenni, apró fémdarabokat feszeget le a kalitkáról, cippzár-darabokat stb. eszik.

Azt sajnos amúgy is hajlamos lenyelni. Egyszerűen a rágó ösztöne hatására rágicsál mindent és az apróbb tárgyakat (valószínűleg véletlen) le is nyelheti közben. Ezért nagyon "veszélyes tárgy" a madár közelében a fém cipzár. Ül a gazda vállán és mire észreveszik már le is harapott egy cipzár szemet a ruháról...
A grittes (madárhomokos) megoldást (ha jól tévedek) eddig két helyen olvastam, mindkét esetben otthon kezelték a madarakat és évekkel ezelőtt volt, lehet azóta "kifinomultabb" módszerek is vannak már. :)

emys írta:
Ha a madár túl sok grittet eszik, az viselkedészavar, oka lehet valamilyen ásványianyag-hiány vagy más is. A gritt-hiány gyakori papagájokban (főleg otthoni kedvencekben) a túl sok gritt meg meglehetősen ritka.

Az egész téma azért merült fel itt, mert annak idején az egyik fórumozó madaránál az elhullás okának azt jelölték meg, hogy "túl sok kis kavicsot evett". A "kavics" amúgy a Versele-féle gritt volt ami amúgy szerintem tökéletesen megfelelt. Ugyanezt hallottam vissza (kísértetiesen sablon szövegnek tűnt) egy ara esetében ahol szintén a túl sok kavicsot jelölték meg mint a madár elhullásának okát. Csendben megjegyzem, hogy ez esetben később kiderült a madár valami fertőzés következtében pusztult el.

A másik ok pedig az volt amit már más is írt: valaki feltett fordítást, illetve terjeszteni kezdte az "igét", hogy valójában a papagájoknak nem kell kavics, mert az biza a csirkéknek való (az illető aki ezt a "tudományos" cikket írta lehet nem boncolt fel még papagájt, nem látta a zúzáját). Gondoltam jobb beszélni róla, mielőtt jobban elterjed... ;)

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 50 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  
cron

Pontos idő: 2024 márc. 19, 8:11
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO