Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 99 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5
Szerző Üzenet
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 nov. 19, 22:14
Hozzászólások: 364
Tartózkodási hely: Nagykanizsa
Valódi név: Takács Chris
   
Hozzászólás 2009 jún. 26, 9:25 
Sziasztok.


Mivel egyenlőre csak 2 pár kinai törpefürjem van. Azt szeretném kérdezni, hogy1 tojásból készített lágy eleség nem fogy el azonnal, meddíg tudnám tárolni, egyáltalán tárolható-e hütőszekrényben?

_________________
Üdvözlettel, Chris


 
Offline
Csatlakozott: 2008 júl. 27, 8:16
Hozzászólások: 1073
   
 
Hozzászólás 2008 szept. 18, 11:09 
Bennem is felvetődött már a kérdés kell-e még valamivel kiegészíteni a gyári lágyeleséget? Tanulságos, és hasznos volt elolvasni a kérdésekre adott szakértő válaszokat! Köszönöm én is a felvilágosítást!
Üdv: Skrachlaci


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2007 júl. 28, 21:48
Hozzászólások: 295
Tartózkodási hely: Jászárokszállás
Valódi név: Görbe Gábor
   
 
Hozzászólás 2008 máj. 10, 10:50 
Szevasztok!

Néhány szót szeretnék szólni a lágyeleségről. Én is gyári lágyeleséget etetek, de keverek hozzá egy-két dolgot. Általában zabkorpát, vagy búzacsírát. A magas E, és K vitaminok miatt. Nem értem, ezen miért vagytok kiakadva, miért baj az ha az ember megpróbálja minnél sokoldalúbban etetni a madarait. Nem a spórolás a fő cél, mert ezek a hozzávalók, általában jóval drágábbak. Sőtt még néha keveret hozzá ekodiár premixet is ha kapok.
Egy másik történet amit szeretnék elmesélni.Néhány évvel ezelőtt sok szalagpintyem volt. Egy szezonban egy pár 7-8 fiatalt nevelt fel tojásos lágyon. Azután haladtam a korral, vettem én is gyári kész lágyeleséget, és a szalagok nem akartak istennek sem szaporodni. Próbálkoztam még lisztkukaccal is, de rá sem hederítettek. A tenyészidő felénél kevertem tojást a kajába, és az addig unottan üldögélő hímek énekelni kezdtek, és a szezon végére elértem egy-egy eredményes költést.
Szerintem nem szabad leszólni a főtt tojást, mert mindíg tartogathat valami meglepőt a természet, hiába analizáljuk unásig a dolgot.
Üdv:
Görbe Gábor

_________________
G2


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 ápr. 15, 9:57
Hozzászólások: 771
Tartózkodási hely: Budapest XX. kerület
   
 
Hozzászólás 2008 ápr. 22, 14:32 
Sziasztok!

Azt hiszem, büszke vagyok magamra. Csináltam Hisztinek, és Sergio-nak lágyeleséget (a csajok is kaptak belőle), lédús sárgarépa, kemény trappista, tojás, babapiskóta, 4 szem igazi mogyoró, mindezt sajtreszelőn lereszelve.

Úgy láttam, hogy ha lett volna ujjuk, akkor azt is megnyalták volna. Csak tömték, és tömték, és tömték. Nagyon aranyosak voltak.

(a tojást 50-55 percig főztem. Nem azért, mert ennyire túl akartam biztosítani, csak leültem National Geographicot nézni, és elfelejtkeztem róla. Még szerencse, hogy nagy lábosban, sok vízzel raktam föl főni. Rutinos vagyok már, nem ez lett volna az első eset, hogy több óráig főtt tojást csináltam volna. :D )

dujuor


 
Offline
Csatlakozott: 2007 szept. 10, 11:36
Hozzászólások: 192
Tartózkodási hely: Százhalombatta
   
 
Hozzászólás 2008 ápr. 17, 18:23 
Szia Attila,

Örülök, hogy a topic elérte a célját és egy hozzáértő szakmai módon felvilágosított! Köszi.. :wink:


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 7, 15:39
Hozzászólások: 328
Tartózkodási hely: Tiszafüred
   
 
Hozzászólás 2008 ápr. 17, 0:20 
Szia Zsolt !

Eddig nem nagyon volt időm, de most megpróbálom egy kicsit részletesebben áttekinteni a témát ! Már most jelzem hogy szívesen veszem az ellenvéleményeket, ill. egyéb tapasztalatokat !
Tehát!
A " fehérjék " amikről írsz valójában aminosavak, azaz a fehérjék alkotóelemei ( a fehérjék kémiailag aminosavak összekapcsolódásával képződő óriásmolekulák). Az általad említett aminosavakon kivül természetesen még számos más aminosavra is szükségük van madaraknak (össz. kb. 20 különböző aminosavból épülnek fel a fehérjék).

Az aminosavak csaknem felét az esszenciális aminosavak teszik ki (ez állatfajonként változó). Ezeket az állatnak a takarmányból készen kell
kapnia, azaz nélkülözhetelenek. A nem esszenciális aminosavakat az állat maga is elő tudja állítani más aminosavakból.
A metionin, lizin, triptofán stb. esszenciálisak, a cisztint metioninból előállítja a szervezet (feltételesen esszenciális, mivel csak metioninból tud képződni). A zavartalan fehérjeszintézis feltétele az esszenciális aminosavak jelenléte a szükséges mennyiségben és arányban, ill. elegendő nem essz. aminosavra is szükség van. Ha v.melyik essz. aminosav nincs elegendő mennyiségben jelen, akkor a többi aminosav beépülésére is hatással lesz. A szükséglethez mérten a legkisebb mennyiségben rendelkezésre álló essz. aminosav lesz a limitáló aminosav.
A gyári lágyeleségekben a legtöbbször a metionin és lizin kiegészítéssel találkozunk. Ezek az aminosavak a takarmányokban viszonylag kis mennyiségben találhatók( ugyanakkor a legfontosabb essz. aminosavak), és mivel szintetikus úton is előállíthatók könnyen pótolhatók, így mint limitáló tényezők kizárhatók lesznek. A gyári l.eleségek összeállításánál (ideális esetben) a fentebb leírtaknak megfelelően arra törekednek, hogy olyan fehérjéket keverjenek az eleségbe, amelyeknek aminosav garnitúrája a legjobban kielégíti az adott faj igényeit. Ezt kiegészíthetik még aminosavakkal pl. lizin, metionin.
A kérdés már csak az mennyire van feltérképezve a gondozott fajok igénye. Gyanítom hogy főként tapasztalati alapon megy a dolog, és csak a leggyakoribb fajok igényét vizsgálták behatóbban. Azaz a termékek nagy része csak néhány fajra van optimalizálva.
Ha tojást adunk a gyári termékhez az abszolút fehérjetartalom attól függően változik, hogy milyen mértékben tér el az eleség és a tojás fehérjetartalma. A tojás kb. 13% fehérjetartalommal bír, ha az eleség ettől nagyobb f.tartalmú akkor valamelyest csökkenti ezt a hozzáadott tojás. Azt érdemes tudni hogy a tojásban található fehérje biológiai értéke nagyon jó, mivel minden olyan aminosav megtalálható benne kedvező arányban és mennyiségben ami a madár-szervezet felépítéséhez kell. Kétségtelen azonban hogy a tyúkra van optimalizálva. Az esetek nagy részében a fehérjetranszformáció nem szenved hiányt tojás hozzáadása miatt, bár az essz. aminosav tartalom csökkenhet, az igazság az hogy ez a gyakorlatban nem okoz problémát. Az élőlényeknek rendkívül jó a kompenzáló képességük, az aminosavakat képesek tárolni, ráadásul igényeik általában egy intervallumon belül optimalizálhatók. És valljuk be őszintén, hogy madarainktól nem várunk el extra teljesítményeket mint a gazdasági állatoktól, ahol jóval nagyobb jelentősége van a precíz receptúráknak( és bár ezekkel a fajokkal kapcsolatban rengeteg információval rendelkezünk, mégsem állíthatjuk hogy 100%-ban ismerjük igényeiket).
Érdemes megemlíteni hogy az aminosavaknak nemcsak a hiánya, hanem a feleslege is felboríthatja az aminosav-egyensúlyt:
-aminosav-imbalansz:hiány és felesleg egyaránt okozhatja, ezért kerülni kell a közvetlen aminosav adagolást
-aminosav-balansz:az aminosavak a szükségletnek megfelelő mennyiségben fordulnak elő
A vitaminellátás és az aminosavigény között is van kapcsolat, pl. a szervezet metioninigénye kisebb ha B 12 vitaminból vagy kolinból jól el van látva, nikotinsavamidból(B3 vitamin származéka) pedig triptofánt tud előállítani. A nem essz. aminosavak szintézise akadályozott , ha a táplálékban nincs elegendő tiamin ((B1 vit.), pantoténsav(B5 vit.) vagy piridoxin (B6 vit.).

A tojás zsírtartalma kb. 12 %(többek között a fehérjetranszformációnak is nagy az energiaigénye). Elképzelhető hogy egyes fajoknál ez gondot okoz ill. a zsírsavösszetétele nem megfelelő. Megjegyzem, az állati zsírokat nagyobbrészt telített zsírsavak (palmitinsav, sztearinsav stb.) alkotják, ugyanakkor a tyúkembrió fejlődéséhez is nagyon fontos a többszörösen telítetlen zsírsavak jelenléte, azaz ezek is megtalálhatók a tojásban. Arányuk attól is függ, hogy a tojótyúk a tojásrakás idején milyen takarmányt kapott. Ha többszörösen telítetlen zsírsavakban(linolsav, linolénsav, arachidonsav) gazdag takarmányt fogyasztott, a tojás kedvezőbb összetételű lesz. Mivel a kukorica nagy arányban tartalmaz linolsavat és az alapvető takarmánya a tojótyúkoknak, igy feltételezhetjük hogy a tojások zsírsavösszetétele nem feltétlenül rossz. Természetesen egyetértek azzal, hogy lehetnek olyan fajok melyeknek a tojás önmagában nagyon energiadús és nehéz fehérjetápláléknak számít (ezt a gyakorlatban egy kis odafigyeléssel bárki eldöntheti), ilyenkor megoldás a gyári l.eleség, de az is elképzelhető hogy a tojás és lágyeleség keveréke is beválik(mintegy "feljavítjuk" a tojást)
Na igen, ez a vita tárgya hogy szükség van-e erre ! Sokak szemében ez a gyári eleség lerontásával egyenlő !
Az is megoldás lehet, ha a tojássárgájának a részarányát csökkentjük mivel ez tartalmazza a zsír csaknem teljes mennyiségét, sajnos azonban így csökkentjük sok hasznos fehérje, vitamin és ásványi anyag részarányát is.
Nyilvánvaló ha valaki azt tapasztalja hogy elhízást okoz ( más is okozhatja), akkor ne alkalmazzuk. Az elhízás több szempontból is nagyon káros, a máj zsíros elfajulása ugyancsak veszélyes, a szerv törékennyé válik, könnyen reped.
A tojás vitamin- és ásványianyag-tartalma jelentős, nem befolyásolja negatív irányba a gyári tápokat.

Végezetül a tojás összetétele:

víz:73,6%
fehérje:12,8%
zsír:11,8%
szénhidrát:1%
hamu(szervetlen alkotók):0,8%

A tojásszik értékesebb, fehérje és zsírtartalma nagyon jelentős, szervetlen anyagai:P, S, Ca, Cl, K, Na, Mg, Fe, Zn, Cu, Mn, I, .
Vitaminokban gazdag pl. A-, D-, B1-, B2-, B12-, E-vitamin stb. .

A tojásfehérje több mint 80%-a víz, zsírokat csak nyomokban tartalmaz, az ásványianyag-tartalom egyharmada viszont itt található. Vitaminokban szegény( niacin, riboflavin,B-vitamincsoport egyes tagjai).
Több mint 40 proteintípus található benne.

Hogy miért keverik sokan a gyári eleségeket tojással ?

-könnyen beszerezhető, mindig kéznél van, a költségek csökkenthetők az eredmények romlása nélkül
-a konzisztencia kedvezőbb lesz
-a madarak általában kedvelik, a legtöbb fajnál jól bevált
-sokkal több a pozitív tapasztalat mint a negatív
-stb. stb.

Mindenkor a gondozott fajjal kapcsolatos hozzáférhető információk, tapasztalatok alapján járjunk el. Mindenkinek saját magának kell meghozni a döntést, hogy milyen takarmányozási módot alkalmaz !
Ha figyeljük madarainkat, bizonyára megadják a választ!
VÉGE

_________________
Fegyverneki Attila
www.fegyo76.blogspot.com/


 
Offline
Csatlakozott: 2007 szept. 10, 11:36
Hozzászólások: 192
Tartózkodási hely: Százhalombatta
   
 
Hozzászólás 2008 ápr. 12, 19:01 
Szia Attila,

Köszönöm a válaszod, az írásodból valószínűsítem, hogy talán leendő foglalkozásodnak köze lesz a biológiához.
Én csak azt tudom mondani, amit olvasok és sokszor rá kell hogy jöjjek tévesek voltak az információim...., ergo nekem teljesen más a szakterületem, mely nagyon messze van a biológiától
De ha már itt vagy, akkor megkérdezek néhány dolgot....., általában Müller Nándort szoktam faggatni a kérdéseimmel.

A tyúktojás hozzákeverése a lágyeleséghez!
Mivel csak úgy keverjük hozzá, teljesen megváltozik a gyári összetétel.
Állítólag néhány egzotának rendkívül alacsony a fehérjeszintetizáló képessége, egyáltalán nem vagy csak májdegenerációk árán képesek megemészteni, zsírsavakkal telített nehéz fehérjéket pl: a főtt tojás.
4 alapvetően fontos fehérjére van szüksége az egzoták nagy részének: triphotán, cisztin, lizin, metionin.
Ezek a termékek gyári lágyeleségek, ha jól tudom 13 -17 gr fehérjét tartalmaznak, megfelelő vitaminok mellett.
Ha ezt az arány felborítom, pl: tyúktojással, azonkívül hogy májelzsírosodához vezet az etetése, ráadásul még nehezen tudja feldolgozni is...
A gouldoknál azt tudom, hogy kutatták is ezt a témát
Természetesen ezt okozhatja még relatív e vitamin hiány, és a kellő mozgás hiánya is... erről is hallottam. Szóval ezért nem tanácsos megváltoztatni "házilag" tyúktojással ezeket a termékeket.

, de akkor most mi az igazság??

Nagyon érdekel a véleményed!!!!

Üdv: Zsolt


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 okt. 17, 19:38
Hozzászólások: 567
Tartózkodási hely: Nagykanizsa
   
 
Hozzászólás 2008 ápr. 12, 17:22 
Köszönjük Attila a részletes leírást nagyon fontos gondolatok!


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 7, 15:39
Hozzászólások: 328
Tartózkodási hely: Tiszafüred
   
 
Hozzászólás 2008 ápr. 11, 23:57 
Hali !

Ha csak nem valamilyen speciális igényű fajról van szó, a gyári lágyeleséghez adott házi adalékok nem okoznak problémát ! Az meg végképp nem igaz, hogy azért mert esetleg valaki tojást kever a "kutatások " alapján összeállított l.eleséghez az hibát követne el.
Nyilvánvaló hogy bármilyen adalék hozzáadása megváltoztatja az összetevők eredeti arányát, igy változhat a víz-, fehérje-, zsír-, szénhidrát-, vitamin-, és ásványianyag tartalom. Ezen változások a táplálékfelvételre is hatással lehetnek. A magasabb víztartalmú táplálékok általában arányaikban kevesebb tápanyagot tartalmaznak, ugyanakkor kedvező állaguk sok esetben fokozza a táplálékfelvételt.
Ha tojást keverünk a gyári lágyeleséghez, mi változik?

-víztartalom kismértékben nő, az eleség romlandóbb, a konzisztenciája kedvezőbb lesz

-a zsírtartalmat emelheti kismértékben, bár ehhez ismerni kell az adott lágyeleséget, megváltoztathatja a proteintartalmat ill. az egyes aminosavak arányát, de olyan mértékben nem ami problémát okozhat (bizonyára egyetlen aminosav sem fog limitáló mennyiségben szerepelni ), a szénhidrát-, vitamin-, és ásványianyag tartalom csökken (ez sem fog problémát okozni).
A legtöbb faj tápanyagigényét tekintve viszonylag tágtűrésű, tehát az egyes tápanyagok arányainak, mennyiségeinek változása egy bizonyos intervallumon belül, nem okoz problémát.

_________________
Fegyverneki Attila
www.fegyo76.blogspot.com/


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 11, 23:51
Hozzászólások: 292
Tartózkodási hely: Dunavecse
Valódi név: Herceg Mónika
   
 
Hozzászólás 2008 ápr. 11, 21:55 
Sziasztok!

Kösz Kynyoo! Valóban segítettél!! Nem kell kísérleteznem, mindjárt tutira mehetek! :D

Frutti Patee-t én is szoktam nekik venni, de azt csak hetente 3x kapnak, a magyar leírás alapján, csemegének.
Azt nagyon szeretik, biztos nem lesz gond az átállással!

Zsolt 79! Te is megkóstoltad? :lol:
Kösz az átszoktatási tippet!

_________________
Moncsi


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 okt. 17, 19:38
Hozzászólások: 567
Tartózkodási hely: Nagykanizsa
   
 
Hozzászólás 2008 ápr. 11, 19:42 
http://www.orlux.be/Nutri/Nutrition/Pag ... 595&pro=-1

Én ezeket használom! Remélem segíthettem!


 
Offline
Csatlakozott: 2007 szept. 10, 11:36
Hozzászólások: 192
Tartózkodási hely: Százhalombatta
   
 
Hozzászólás 2008 ápr. 11, 19:26 
Sziasztok!

A gyártó is így ajánlja, (szárazon, vagy répával, almával csíráztatott maggal) , viszont sem tojást, sem szóját, sem tejsavófehérjét ( a tömegnövelő szerek alapja ) nem szabad hozzákeverni!

Moncsi!

Könnyen rá tudod őket szoktatni, ha a napi második etetéskor csak ez adod...az illta annyira megnyerő, hogy szerintem Te sem tudsz neki ellenállni :lol:


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 11, 23:51
Hozzászólások: 292
Tartózkodási hely: Dunavecse
Valódi név: Herceg Mónika
   
 
Hozzászólás 2008 ápr. 11, 19:09 
Sziasztok!

Köszönöm a választ és a tippet is!
Remélem nálam is simán megy majd a váltás!

_________________
Moncsi


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
 
Hozzászólás 2008 ápr. 11, 18:48 
Szia Moncsi,

ezért az Orluxon belűl, többféle lágyeleség létezik!
Van kimondottan kanáriknak való is.
A galambászkuckó honlapján megtudod tekinteni a lehetőségeket:
http://www.freeweb.hu/dewilde/madaraszorlux.htm


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 okt. 17, 19:38
Hozzászólások: 567
Tartózkodási hely: Nagykanizsa
   
 
Hozzászólás 2008 ápr. 11, 18:06 
Szia Moncsi!

Én a zebráknak sirálykáknak és rizspintyeknek is ezt adom! Nálam szeretik! Azt hozzáteszem hogy zömmel a madaraim olyan helyről vannak ahol nem ilyen eleséget kaptak és mégis elfogadják ugyhogy nem kell félni a váltástól nekem az egyesületi elnök ajánlotta adott egy minta zacsit de amúgy kilósba is van próba képpen!


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 11, 23:51
Hozzászólások: 292
Tartózkodási hely: Dunavecse
Valódi név: Herceg Mónika
   
 
Hozzászólás 2008 ápr. 11, 17:53 
Sziasztok!

Kynyoo! Ez az említett orlux lágyeleség megfelelő a kanárin és hullámoson kívül az egzótának is?

A quiko egzótás lágyeleséget használtam, de erre felénk szinte lehetetlen beszerezni. Azért gondolkodom valami másban.

Egyébként én is keverek bele reszelt répát vagy almát, esetleg uborkát, pont a Ckuzmos által emlitet okokból.

(azért én időnként adok nekik főtt tojást is, az az igazi nagy kedvenc!)

_________________
Moncsi


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 okt. 17, 19:38
Hozzászólások: 567
Tartózkodási hely: Nagykanizsa
   
 
Hozzászólás 2008 ápr. 11, 17:19 
Szia Zsolt!

Én teljesen egyetértek Csabával! Én is az orluxot etetem szárazon ahogy a vödörben van! Szerintem semmivel sem drágább mintha kotyvasztok! Légmentesen zár a vödör így azért sokáig eltartható! Én a kanáriknak és a hullámosoknak való eleséget veszem 5ezer forint körül veszem de most dolgozom így a pontos árat nem tudom megírni ez 5kg! Tojásos mézes jódos szerintem ez a legjobb ha jól emlékszem 19 vitamint és ásványt tartalmaz! Sokkal gyorsabb és egyszerűbb mintha kevergetek természetesen a répával néha én is vegyítem! Az én madaraim nagyon szeretik!


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
 
Hozzászólás 2008 ápr. 11, 13:05 
Szia Zsolt,

Sokat próbálgattam és „kisérletezgettem” a lágyeleségekkel én is, de végűl az Orlux melett maradtam, azzal etetek.
Alapvetően úgy ahogy van, szárazon adom nekik, így is megeszik különösebb gond nélkül, azonban ha otthol vagyok és tudom hogy nem fog megromlani előttük ha benmarad vagy hamar „elfogy”, szoktam sárgarépát keverni hozzá.

Maga a lágyeleség tartalmaz viszonylag sok „poros”, finom szemcséjű részt is, amiben véleményem szerint rengeteg hasznos tápanyag forrás van. Ezeket a finomabb részeket nem mindig fogyasztják el (nem tudják megenni) viszont ha a reszelt répát keverek hozzá, az „felveszi” így az sem megy kárba.
Továbbá a répás változatot sokkal jobban eszik, mintha csak úgy natúr adom eléjük. Így szinte behabzsolják ha nevelnek és rohannak etetni…

Szóval én ezért keverek hozzá anyagot.


 
Offline
Csatlakozott: 2007 szept. 10, 11:36
Hozzászólások: 192
Tartózkodási hely: Százhalombatta
   
Hozzászólás 2008 ápr. 10, 12:55 
Sziasztok,

Már többször meg szerettem volna kérdezni, hogy az előre elkészített lágyeleségbe, sokan miért kevernek még, plussz ezt azt?

Mire gondolok:
- főtt tojást kevernek egy tudományos kutatási módszerrel megalkotott lágyeleségbe.
- vitaminokat, babapiskótát, zabdarát, szóját, tejsavófehérjét...stb,

Én belga gyártmányú lágyeleséget használok. Írtam a gyártó honlapján megadott címre a fenntebb írt "értetlenségem" :

A következő ajánlást kaptam az etetéssel kapcsolatban:
- Száraz formában etethető.
- Ha az egyébb összetevők "puhításra szorulnak" akkor nedvesített maggal, almával, sárgarépával földnedvesre keverve.

A további adalékolás teljesen felesleges, rontja a fehérje beépülését.

Akkor ez nálunk miért ilyen elterjedt? Mert drága a lágyeleség és kell egy kis ballasztanyag??

Fontos lenne ezt a témát tisztáb(a)ban látni -tenni.


Köszönöm a válaszokat...
Zsolt


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 99 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  
cron

Pontos idő: 2024 márc. 19, 9:04
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO