Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 15 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Szerző Üzenet
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 okt. 18, 23:30
Hozzászólások: 292
Tartózkodási hely: Szabadka
Valódi név: Tomek Róbert
   
 
Hozzászólás 2009 feb. 17, 22:39 
ime nálam igy működik ( a borszagtól meg jókedvüek a madarak :D )
a röpdében
Kép

Kép

ami kijön a lyukon annak lőttek :wink:
ROBY


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2008 dec. 9, 22:21
Hozzászólások: 318
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr Sátorhelyi tamás
   
 
Hozzászólás 2009 feb. 17, 12:04 
Szia!

Ezerféle jó recept van. Lényeg, hogy kell bele szénhidrátforrás és élesztő. A folyékonyabb táptalajok kevésbé penészednek, a gélek jobban. A folyékony tenyészetből nem lehet fejjel lefelé fordítva kirázni a muslicákat.

üdv:

emys

_________________
Sátorhelyi Tamás

http://www.exopet.hu/


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
 
Hozzászólás 2009 feb. 17, 10:32 
Szia,

hasonló főzetet csináltam én is, csak egy kicsit másabb arányokban. Kíváncsi leszek be fog e penészedni, remélem nem...


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2008 dec. 9, 22:21
Hozzászólások: 318
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr Sátorhelyi tamás
   
 
Hozzászólás 2009 feb. 16, 0:17 
Sziasztok!

Régebben elég sok muslicát tenyésztettem, bár nem madaraknak. Leírom, hogy csináltam, mert nekem nagyon bevált.
Legkönnyebben a repülős muslica tenyészthető, hasonló a nem repülő normál muslica (Drosophila melanogaster) és nehezebben a nagyobb, piros szemű nem repülő (D. hydai azt hiszem)

Táptalaj:

70g kukoricaliszt
100 g cukor
50g élesztő
15g agar
2 evőkanál 10%-os ecet
késhegynyi Nipagin
1liter víz

Agart és nipagint vegyszerboltban lehet venni (agart bioboltban is), az agartól szép tartós kocsonya lesz, a nipagintól nem penészedik (nem lesz baja a muslicának, és az állatoknak sem). Lehet bele gyümölcsöt, banánt stb rakni, de nem feltétlenül szükséges.

A cukrot, lisztet, agart, nipagint összekeverjük, mad elkeverjük 1 liter hideg vízben. Folyamatos keverés mellett felforraljuk. Levesszük a tűzről. Ekkor belekeverjük az élesztőt, és az ecetet. Ha kb. 50 °C-osra hűlt, levágott pet-palackokba töltjük, ahogy lentebb is látszott. Ha kihűlt, szivacsdugóval zárjuk. (Fontos a szivacs, mert azon át nem szárad ki.)

Kezdetnek beleszórunk kb 100 muslicát. A palackokat egy műanyag ládába vagy tálcába tesszük, és kb 2 cm vizet öntünk köréjük. Így nem tud az atka beléférkőzni.

FONTOS: Ha tartósan akarjuk fenntartani, hetente új tenyészetet kell indítani. A régieket legkésőbb a második rajzás után érdemes kidobni. A szivacsdugókat mosógépben ki lehet mosni. A leggyakoribb hiba, hogy elfelejtünk új tenyészeteket indítani.


Üdv:

emys

ps.: ha valakit érdekel a házi légy viszonylag szagtalan otthoni tenyésztése, van arra is receptem

_________________
Sátorhelyi Tamás

http://www.exopet.hu/


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 okt. 18, 23:30
Hozzászólások: 292
Tartózkodási hely: Szabadka
Valódi név: Tomek Róbert
   
 
Hozzászólás 2009 feb. 14, 23:52 
Be szeretnék ugrani ebbe a musis témába , még annó 2-3 hónapja valamelyik topikban már emlitettem, hogy én is próbálkozom a muslincákkal , de a röpülősökkel !
Még októberben kaptunk egy nagy zacsi szőlőt egy rokontól de sajnos nem nagyon kedvelik a gyerekek igy " kárba veszett" vagyis befőttes üvegekbe került melyeknek a lemez tetejét kilyugattam úgy hogy jó nagy lyukakat csináltam rajtuk csakhogy a madarak ne férjenek bele. Két három hónapion át rengeteg muslinca hagyta el az üveget még végül az ki nem száradt teljesen. Minden röpdébe betettem egy üveget és köré pedig néhány ágat tettem hogy a madarak onnan könnyen lecsaphassanak a bogárkákra!
Az igazat megvalva egy kicsit cefreszag van ettől a madárszobában de ez belefér.
Nemrégen ujra vettem szőlőt a " gyerekeknek" :D és ujra van muslinc :D
ROBY


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 nov. 26, 22:07
Hozzászólások: 316
Tartózkodási hely: Szekszárd
   
 
Hozzászólás 2009 feb. 14, 23:17 
ckuzmos írta:
Szia,

számomra meg pont hogy a tied tűnik folyékonynak :lol:

Az alma és a banán (gyümölcs turmix-ok) nem igazán tűntek a legjobbnak és gazdaságilag sem valami kedvezőek, ezért főztem nekik táptalajt (kukoricaliszt, cukor, élesztő, zselésítő). Az állaga kihűlés után pudingszerű, egyáltalán nem nyúlós, ragadós lett, egyenlőre pedig nagyon tetszik nekik.

Az egyik legnagyobb probléma amivel eddig találkoztam, hogy az ugrabugráló muslicák igen könnyen belefulladnak a kajájukba, pláne ha annak a felülete alkalmas is erre...

Gondolkodtam én is, de azt hiszem továbbra is maradok a kifejlett muslica egyedek feletetésénél, a lárváknak pedig egy ideig meghagyom az élet boldog pillanatait...


Igen, ott még volt egy kis lé a tetején, mert akkor készült, amikor a fotó.
Éppen ma tettem rá egy kis vizet, mert eléggé megszikkadt.
Korpára még nem gondoltál? Avval keverem, akármit is teszek mellé. (gyümölcs, lekvár, cukor)

_________________
zozimo2


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
 
Hozzászólás 2009 feb. 14, 22:49 
Szia,

számomra meg pont hogy a tied tűnik folyékonynak :lol:

Az alma és a banán (gyümölcs turmix-ok) nem igazán tűntek a legjobbnak és gazdaságilag sem valami kedvezőek, ezért főztem nekik táptalajt (kukoricaliszt, cukor, élesztő, zselésítő). Az állaga kihűlés után pudingszerű, egyáltalán nem nyúlós, ragadós lett, egyenlőre pedig nagyon tetszik nekik.

Az egyik legnagyobb probléma amivel eddig találkoztam, hogy az ugrabugráló muslicák igen könnyen belefulladnak a kajájukba, pláne ha annak a felülete alkalmas is erre...

Gondolkodtam én is, de azt hiszem továbbra is maradok a kifejlett muslica egyedek feletetésénél, a lárváknak pedig egy ideig meghagyom az élet boldog pillanatait...


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 nov. 26, 22:07
Hozzászólások: 316
Tartózkodási hely: Szekszárd
   
 
Hozzászólás 2009 feb. 12, 21:27 
ckuzmos írta:
Pesten több helyen is lehet kapni, de azért utána kel járni.
Nemrég kezdtem el én is a tenyészetem, bár most még a megfelelő táptalaj kiválasztásán kísérletezgetek.

Zozimo te hogy szeded ki a lárvákat a tenyészetből?




Szia!
A lárva kiszedését nagyon utálom. Mindig avval kezdem, amelyikben a legtöbb muslica van. Lehűtök két tenyészetet, vagy előkészítek egy újat. A megdermedt legyeket belerázom az újba, vagy egy lehűtött másik tenyészetbe. A szabaddá vált dobozból, így kilehet szedegetni már.
Most változtattam a technikán és nem feltekerve teszem bele a rafiát, hanem szálba beállítva, és a pohár szélén kihajtva legumizom. Ha szerencsém lesz, akkor a sapkát félretolva szálanként kihuzigálom a rajta lévő lárvákkal együtt.
Látom te is elég nagy üveget használsz. Én is így gondoltam, de a múltkori tápanyag készítésénél maradt egy kanálnyi és beletettem egy 2dl-es pudingos pohárba. Amikor kinyitottam, akkor jöttem rá, hogy mennyivel egyszerűbb vele bánni, mint a nagy 0,5-1 literes kiszerelésekkel. Egy okkal több a pudingevészetre!

Még egy lényeges dolog! Nem látni igazán jól, hogy milyen tápanyagot használsz. Úgy látom, hogy nagyon is folyékony az állaga. Ez a lehető legrosszabb! Eddig a legeredményesebb tenyészetem, amelyikben szét se terült rendesen a tápanyag. Lényeg, hogy ne száradjon ki! Nehéz eltalálni, mert az elején még változik az állaga. A szivacs mellett lehet benyomni egy kis vizet, ha kell. Én cukros vizet nyomok szemcsöppentővel.


Kép

_________________
zozimo2


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 nov. 8, 16:30
Hozzászólások: 497
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2009 feb. 12, 21:26 
ckuzmos írta:
Pesten több helyen is lehet kapni, de azért utána kel járni.
Nemrég kezdtem el én is a tenyészetem, bár most még a megfelelő táptalaj kiválasztásán kísérletezgetek.

Zozimo te hogy szeded ki a lárvákat a tenyészetből?



Én egy egészen egyszerű táptalajt készítettem, nagyon bevált: 1 reszelt alma + 2 ek. cukor + 1/2 csomag instant élesztő. Annyi muslicám lett, hogy hihetetlen.

_________________
Üdvözlettel: Domokos Gyula


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
 
Hozzászólás 2009 feb. 12, 15:48 
Pesten több helyen is lehet kapni, de azért utána kel járni.
Nemrég kezdtem el én is a tenyészetem, bár most még a megfelelő táptalaj kiválasztásán kísérletezgetek.

Zozimo te hogy szeded ki a lárvákat a tenyészetből?


Kép


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
 
Hozzászólás 2009 feb. 12, 15:43 
Sziasztok,

leválasztottam a Muslicás eszmecserét a lisztkukacról, a még hozzá kapcsolódó hozzászólások:

Petya87 írta:
Zozimo2 és hollehet beszerezni röpképtelenmuslincát???
Csak a lárvákat eteted?

Köszönöm!

Üdv:Petya


zozimo2 írta:
Szia!
Igazából nem tudom hol kapható, mifelénk nincs. Egy ismerőstől (Bp.) kaptam egy pár darabot és azt indítottam újra. Egyelőre csak a lárvákat etetem, néha a kifejlettet is, hogy szokják. Később, ha sikerül felfejlesztenem az muslica állományom, akkor kapják mindkettőt.
Kevés a kifejlett, spórolni kell vele. Sajnos ez már csak így megy, nem szaladgálhatok mindig több száz kilométert, hol mi muslicáért.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 nov. 26, 22:07
Hozzászólások: 316
Tartózkodási hely: Szekszárd
   
 
Hozzászólás 2009 feb. 11, 19:05 
Petya87 írta:
Szia: zozimo2


Köszönöm a választ. Ez a te felvételed? Röpképtelenek a muslincáid és csak a lárvákat eteted vagy a kifejlett egyedeket is?


Üdv: Petya


Szia!
Igen, saját tenyészet/felvétel. Röpképtelenek, de mennek, mint a golyó".

_________________
zozimo2


 
Offline
Csatlakozott: 2008 okt. 15, 0:54
Hozzászólások: 108
Tartózkodási hely: Szigetszentmiklós
Valódi név: Horváth Péter
   
 
Hozzászólás 2009 feb. 11, 12:12 
Szia: zozimo2


Köszönöm a választ. Ez a te felvételed? Röpképtelenek a muslincáid és csak a lárvákat eteted vagy a kifejlett egyedeket is?


Üdv: Petya


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 nov. 26, 22:07
Hozzászólások: 316
Tartózkodási hely: Szekszárd
   
 
Hozzászólás 2009 feb. 9, 23:34 
Petya87 írta:
A röppképtelen muslincát tenyészti valaki? Mi a véleményetek róla?

Szia!
Próbálkozom a muslicával is, de ez is macerás. Gyorsabb a tenyésztése, mint a lisztkukacé, ez jó! A tenyészanyag tárolását még nem tudom, hogyan fogom megoldani, amikor nincs rá szükség. Fontosnak tartom a lisztkukac mellett való tálalását, mert igénylik a madarak a több fajta élőeleség egyidejű fogyasztását. Amikor a kukacot egyszerűen kivégzi, közben keresgél minden fele más élőeleség után. Persze az megint egy rejtély, hogy az egyik megeszi, a másik pedig rá se néz.

http://www.freevlog.hu/video/18957.html
[html]<object classid="clsid:d27cdb6e-ae6d-11cf-96b8-444553540000" codebase="http://fpdownload.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" width="400" height="345" id="vidixplayer" align="middle"><param name="allowScriptAccess" value="sameDomain" /><param name="movie" value="http://www.freevlog.hu/player/vplayer.swf?v=@@e499067ca77969&autoplay=0&host=www.freevlog.hu" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="menu" value="false" /><param name="quality" value="high" /><param name="bgcolor" value="#000000" /><embed src="http://www.freevlog.hu/player/vplayer.swf?v=@@e499067ca77969&autoplay=0&host=www.freevlog.hu" menu="false" quality="high" bgcolor="#000000" width="400" height="345" name="vidixplayer" align="middle" wmode="transparent" allowScriptAccess="sameDomain" type="application/x-shockwave-flash" pluginspage="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer" /></object>[/html]


Kép

_________________
zozimo2


 
Offline
Csatlakozott: 2008 okt. 15, 0:54
Hozzászólások: 108
Tartózkodási hely: Szigetszentmiklós
Valódi név: Horváth Péter
   
Hozzászólás 2009 jan. 31, 14:41 
A röppképtelen muslincát tenyészti valaki? Mi a véleményetek róla?


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 15 hozzászólás ] 



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  

Pontos idő: 2024 márc. 19, 11:24
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO