Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 279 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 14  Következő
Szerző Üzenet
Offline
Csatlakozott: 2010 máj. 28, 14:15
Hozzászólások: 801
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Attila
   
Hozzászólás 2011 jan. 2, 21:41 
Kesu diót és mazsolát,mandulát, diót szoktam adni a Kakaponak (Jákó) mogyorot nem is szereti. Minden meg kostolok előtte legyen az bármi , sajnos sokszor a legjobb magkeverékekben is van avas emiatt nem is szoktam erőltetni az ennivalót ,ha nem eszi meg , kap frisset.


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2010 dec. 31, 14:51 
Tompe73 írta:
Ezekkel a mérgező mikotoxinok az a fő probléma , hogy nehezen vagy egyáltalán nem ürül ki a szervezetből.

Igen, és nagyon alattomosan rombol, mert vagy olyan gyors lefolyású, hogy mire észrevenni addigra már túl késő vagy olyan szerveket tesz tönkre amik utána az állat lassú pusztulását idézik elő (vagy esetleg a szaporodásban illetve az utódok életképtelenségében jelentkezik a hatása).

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 aug. 25, 0:26
Hozzászólások: 1035
Tartózkodási hely: Kerepes
Valódi név: László
   
Hozzászólás 2010 dec. 31, 14:25 
Ezekkel a mérgező mikotoxinok az a fő probléma , hogy nehezen vagy egyáltalán nem ürül ki a szervezetből.

_________________
Laci
[Tompe73] H-27 0151


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2010 dec. 31, 10:33 
Tompe73 írta:
Mégis a paprikát tiltották be annak idején a fűszer paprikát, mert a megengedett érték 80* -át tartalmazta.

Szerencsére fűszerpaprikát nem adunk a madaraknak. :lol: Viszont ezeket az értékeket testtömegre számolják (mivel az elfogyasztott mérgek hatása függ az élőlény súlyától), így ami még egészségügyi határérték alatt van egy 70-80 kg-os ember számára az a pár száz grammos madaraknak bőven sok is. A földimogyoró pedig pont az amiben (bár valószínűleg az emberre mért egészségügyi határérték alatt) de gyakran jelen van valamely mérgező gombatoxin.

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 aug. 25, 0:26
Hozzászólások: 1035
Tartózkodási hely: Kerepes
Valódi név: László
   
Hozzászólás 2010 dec. 31, 4:34 
Warhawk írta:
Bármely fertőzött táplálékban lehet ilyen gomba, de valamiért a földimogyoró (Arachis hypogaea) esetében ennek sokkal nagyobb a valószínűsége. (Talán a feldolgozás vagy a tárolás miatt, nem tudom).



Feldolgozásnál, ha nem ellenőrzik,hogy jelen van Aflatoxikózis a többi nemfertőzött ételre is átkerülhetne az a fránya gomba, így mind fertőzővé válna a tárolás vagy feldolgozás közben.

Amire a vevőhöz kerülne,már jókora méretben elterjedne csomagoláson belül is.

Mégis a paprikát tiltották be annak idején a fűszer paprikát, mert a megengedett érték 80* -át tartalmazta.

Az aflatoxinok a természetben előforduló, rágcsálókra és emberekre egyaránt veszélyes rákkeltő (karcinogén) mikotoxinok (gombamérgek), amelyeket penészgombák termelnek (Aspergillus flavus és Aspergillus parasiticus).
Az Aspergillus flavus egy gyakran előforduló penészgomba, amely magas páratartalom és magas hőmérséklet mellett terjed leginkább, és főként a mogyorót és bizonyos gabonaféléket támadja meg. A gomba a talajon telepszik le, és ott rothadásnak indítja a gazdanövényt. Legalább 13 különböző aflatoxint találhatunk a természetben, melyek közül a B1 aflatoxin számít a legmérgezőbbnek. Ugyan az Aspergillus flavus jelenlétéből nem minden esetben következik az, hogy az aflatoxin mérgező koncentrációban van jelen, mégis potenciális aflatoxin-termelésről beszélhetünk.
Magyarországon 2004 októberében a fűszerpaprikában találtak aflatoxint, mivel a gyártók egy része ilyen tartalmú dél-amerikai paprikával keverte a magyart, és ez a fűszer forgalmazásának országos méretű felfüggesztéséhez vezetett.

Betiltották a paprikát

Csütörtök reggeltől tilos minden típusú fűszerpaprika forgalmazása, jelentették be a szerda délutáni kormányülést követő sajtótájékoztatón. A kormány azért döntött a rendkívüli intézkedés mellett, mert több gyártó - köztük a piac meghatározó szereplőinek - termékében aflatoxint találtak, a megengedettnél nyolcvanszor nagyobb mennyiségben.

_________________
Laci
[Tompe73] H-27 0151


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2010 dec. 30, 21:29 
Tompe73 írta:
Erről már én is olvastam, de a nagy papagájok magkeverékében bizony van földimogyoró is.

Szokott lennie benne, de én ennek ellenére félek tőle. Egy (ex)madaram elhullásában (mondjuk "csak" 90% valószínűséggel) a mogyoró volt a ludas. Pontosabban az aflatoxin.

Kicsit utána is olvastam most ennek a témának: "Az Aflatoxikózis a fácánoknál 1.25 ppm toxin felvétele után 40%, míg 5.0 ppm felvétele után akár 98% is lehet az elhullás." - A Fusariotoxikózis esetén véralvadási, emésztési zavarok lépnek fel (viszont valamivel kevésbé gyors lefolyású).

Bármely fertőzött táplálékban lehet ilyen gomba, de valamiért a földimogyoró (Arachis hypogaea) esetében ennek sokkal nagyobb a valószínűsége. (Talán a feldolgozás vagy a tárolás miatt, nem tudom).

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 aug. 25, 0:26
Hozzászólások: 1035
Tartózkodási hely: Kerepes
Valódi név: László
   
Hozzászólás 2010 dec. 30, 19:06 
Erről már én is olvastam, de a nagy papagájok magkeverékében bizony van földimogyoró is.

http://index.hu/gazdasag/magyar/afl1027/



A másik helyen azt írják főleg rágcsálókra és emberre veszélyes.

http://hu.wikipedia.org/wiki/Aflatoxin

_________________
Laci
[Tompe73] H-27 0151


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2010 dec. 30, 17:50 
brigi0817 írta:
Sziasztok.Nimfának lehet földimogyorót adni?Persze olyat amit emberi fogyasztásra alkalmas!

Lehet, de én nem adnék, mert az emberi fogyasztásra szánt földimogyoró nagy része kis mértékben fertőzött. Emberre nem ártalmas ekkora mennyiségben, de a madarakat hosszú távon megbetegíti (aflatoxin).

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 nov. 11, 13:31
Hozzászólások: 106
   
Hozzászólás 2010 dec. 30, 17:10 
Sziasztok.Nimfának lehet földimogyorót adni?Persze olyat amit emberi fogyasztásra alkalmas!


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 nov. 7, 18:38
Hozzászólások: 229
Tartózkodási hely: Alattyán
Valódi név: Viktor
   
Hozzászólás 2010 dec. 19, 20:15 
Köszönöm Marcsi :D


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 nov. 7, 18:38
Hozzászólások: 229
Tartózkodási hely: Alattyán
Valódi név: Viktor
   
Hozzászólás 2010 dec. 19, 17:13 
Üdv

Kamilla teát adhatok a papagájoknak? :)


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 6, 12:52
Hozzászólások: 727
   
Hozzászólás 2010 dec. 8, 12:22 
Utána néztem pl. a kendermag olajtartalmáról több helyen is 28-32 %-ot írnak. Ennél többet sehol sem. Szerintem ez reális, és mindenki tudja, hogy óvatosabban kell vele bánni mint a csíkosforgóval, a magasabb olajtartalom miatt. Már ezért is sántít egyes helyeken közölt 35-50 %-kos olajtartalom a csíkos esetében. Sokkal reálisabbnak tünik a 20-30% közötti érték. De hát mérget nem mernék rá venni én sem, mindenesetre ha a németek is ezt írják.....


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 máj. 27, 15:20
Hozzászólások: 793
Tartózkodási hely: Tököl
Valódi név: Győző
   
Hozzászólás 2010 dec. 8, 11:24 
Warhawk írta:
Kanike írta:
_______________________________________________________________________________________________________

-Zsír -Szénhidrát -Fehérje -Ásványi só
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
fénymag: 6, 55 , 14, 2, %

Lehetséges, hogy ezek a nem "nemesített" magokra vonatkoznak? Ettől ugyanis jelentősen eltérő értékeket találtam egy irományban.

Ezt egy német papagájos oldalról másoltam ki még régebben(már nem tudom hogy melyikről)de ott nem írták hogy nemesített vagy sem, úgyhogy nem tudom a választ. :roll:

_________________
Ameddig az emberek azt gondolják, hogy az állatok nem éreznek, addig az állatoknak azt kell érezniük, hogy az emberek nem gondolkodnak.
Üdv.


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2010 dec. 8, 10:44 
Kanike írta:
_______________________________________________________________________________________________________

-Zsír -Szénhidrát -Fehérje -Ásványi só
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
fénymag: 6, 55 , 14, 2, %

Lehetséges, hogy ezek a nem "nemesített" magokra vonatkoznak? Ettől ugyanis jelentősen eltérő értékeket találtam egy irományban.

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 máj. 27, 15:20
Hozzászólások: 793
Tartózkodási hely: Tököl
Valódi név: Győző
   
Hozzászólás 2010 dec. 8, 9:30 
Talán ez is segít hogy ki milyen arnyban állitsa őssze a keverékét. Magok beltartalma,%-ban.
_______________________________________________________________________________________________________

-Zsír -Szénhidrát -Fehérje -Ásványi só
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
fénymag: 6, 55 , 14, 2, %

köles: 4, 60, 11, 3, %

zab: 5, 50 , 11, 2, %

kendermag: 32, 18, 19 , 2, %

napraforgómag: 22, 21, 16, 3, %

négermag: 32 , 15, 17, 7, %

repcemag: 40, 10, 19, 4, %

lenmag: 34, 24 , 21, 6, %

kukorica: 7, 65, 10, 2, %

_________________
Ameddig az emberek azt gondolják, hogy az állatok nem éreznek, addig az állatoknak azt kell érezniük, hogy az emberek nem gondolkodnak.
Üdv.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 6, 12:52
Hozzászólások: 727
   
Hozzászólás 2010 dec. 7, 22:00 
Nem mondtam, hogy rossz amit írtál, ma már csak csíkoson belül is annyiféle hibrid létezik, hogy iszonyatos, és bármi lehet az eredmény. (attól függ milyen fajta, milyen földben termett, mennyire száraz vagy vizes, na meg ki mérte, meg hol mérte, meg mikor mérte, meg stb. Szóval bármi lehet) De azt azért nem hinném, hogy kipréselnénk egy kiló csíkosat, aztán abból 40 dkg olaj lenne. Bár a franc tudja....


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2010 dec. 7, 19:33 
Nem kötözködés képpen (sőt...), de én ezeket az infókat találtam még régebben (a nimfás topikban írtam is):

"A fekete napraforgót elsősorban a napraforgó olaj miatt termesztik. Erre lett nemesítve, olajtartalma minimum 44% de akár 65% is lehet." (Megjegyzés: tankönyvben bizonyára kiemelkedő hozamú fajtára 70%-ot írtak).

"A csíkos napraforgó a "csemege" napraforgó. Olajtartalma 35%-42% között mozog." (Nem wiki-infó ;)).

A fehér az inkább csak dísz, pár százalékkal a csíkos alatt, de bőven 20% fölött van az olajtartalma.

A többi magról nem tudok mit mondani, a fényköles olajtartalmáról sosem kerestem infót (Mo.-n a nemesített fajták fehérje tartalma a kimagasló: 20-25%).

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 dec. 16, 17:37
Hozzászólások: 2237
Tartózkodási hely: Kondoros
Valódi név: Nagy Tamás
   
Hozzászólás 2010 dec. 7, 19:22 
Helló conure!

Nagyon igazad van!

_________________
http://www.tamasmadarai.5mp.eu
Tisztelettel: Főnyest
V151 10593


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
Hozzászólás 2010 dec. 7, 19:01 
Igen conure !

Ilyen adatok rögtön világossá tehetik a kérdést.

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 6, 12:52
Hozzászólások: 727
   
Hozzászólás 2010 dec. 7, 18:54 
A félreértések elkerülése végett. A fénymag az NEM olajos mag. Az lisztes mag, akárcsak a köles vagy a muhar.
Egy-két mag zsírtartalma:
Lisztesek: köles 4%
fénymag 6%
zab 5%
kukorica 7%
Olajosok: kender 32%
napraforgó 22%
négermag 32%
repcemag 40%
lenmag 34%
Természetesen fajtán belül is erős eltérések vannak (elsősorban az olajosoknál, a fekete napraforgóban akár 60% is lehet a zsír)


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 279 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 14  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  
cron

Pontos idő: 2024 ápr. 26, 11:28
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO