Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 103 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő
Szerző Üzenet
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 7, 15:39
Hozzászólások: 328
Tartózkodási hely: Tiszafüred
   
 
Hozzászólás 2008 feb. 8, 19:07 
Balance írta:
"a retinahártyán van egy olyan pont, ami "veszi" és D3 vitaminná alakítja az UV fényt"

Szia Balance!

Na hogy is van ez ! Egy kicsit részletesebben kifejtenéd ? Köszönöm !

_________________
Fegyverneki Attila
www.fegyo76.blogspot.com/


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Fegyverneki Attila 2008 feb. 8, 21:08-kor.

 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:27
Hozzászólások: 360
Tartózkodási hely: Budapest, a rács innenső oldalán. Egyenlőre...
   
 
Hozzászólás 2008 feb. 8, 18:36 
Szia zozimo2! :)

Nem sértődtem meg, hisz nem írtál semmi olyat. :wink:

Most már, hogy leírtad a Te szempontjaidat a fényt illetően, értelek.

Ha vaku nélkül fotóztál, akkor jó lámpát vettél. Amihez a mi szemünk szokott, az a sárgás fény. Ezt látjuk tisztának addig, amíg nem fotózunk. Ott ugyanis a sárga az sárga. Amit mi kékesnek érzékelünk, az a fotón tiszta. (Ez az evolúciós folyamat miatt van, mert a mi napunk színképében a hidrogénfúzión kívül a hélium és egy-két nagyobb rendszámú elem alkotja a fényt. Ettől sárgás. Egyszerűen 500 millió éven keresztül ez volt az alapállás, ezt érzékeljük semlegesnek.)

A madaraknak nincs túlsok, vagy túlkevés fény. Tollazatuk védi őket, a szemük pedig alkalmazkodott az erős fényhez. Szerintem Te is észrevehetted, hogy a madár képes 1 cm-re ülni a fénycsőtől és simán belebámul! :idea:

A madárnak a mesterséges fénnyel szemben főleg az a "követelménye", hogy utánozza a nappalok és az éjszakák váltakozását évszaknak megfelelően. Ezt akármilyen izzóval meg tudod tenni. A többi a TE igényed, ízlésed dolga.
Ami kétségtelen, hogy a madárnak szüksége van a D3 vitaminra: Kapja meg eleségben és jóccakát! 8) :lol: Nálad nincs élő napfénykedvelő növény a kalitban, úgyhogy innentől kezdve a bird-lamp nagyzolás lenne, szerintem.

***

Köszönjük a zebradícséretet, a Te madaraid is csodaszépek!!! Addig nézegetem őket, míg az Embléma picta kezd felejthető lenni. 8)

Kezdő egzótás lévén bocsásd meg kérlek, de nem ismerem fel ezeket a csodaszép madárkákat. Mi a böcsületes nevük? :roll: :oops:

Üdv, Balance :)

_________________
A rács túloldalán pihegő madárka is te vagy, egy rész belőled...


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 nov. 26, 22:07
Hozzászólások: 316
Tartózkodási hely: Szekszárd
   
 
Hozzászólás 2008 feb. 8, 17:43 
Szia Balance!
Szerintem, ha még vagy tízszer elolvasnám amit írtál, akkor se tudnám a választ!
Jobban örültem volna, ha azt mondod nem jó, vagy jó a lámpa amit vettem. Végül is már mindegy, mert rendeltem 10db-ot. Sajnos csak a privát szempontjaidhoz tudok hozzászólni, és egyet is értek, kivéve a harmadikkal. Ez viszont összefügg a másodikkal. Persze ez relatív, ahogy meg is jegyezted. Hiába elég a fény annak a madárnak, ha nekem nem felel meg bizonyos okokból (esztétika, megfigyelhetőség, fotózás, lehetőleg vaku nélkül, stb.). Szóval próbálom addig spannolni a dolgokat, hogy ne legyen káros nekik! Persze ez plusz költség is, de mondjuk azt, ez egy hobbi, és kikapcsolódás!
Erre gondoltam: fotó

Kép

Kép

Remélem, nem sértettelek meg, nem volt szándékomban!
Szépek a zebráid. Látom érdekelnek az "ínyenc falatok" (Emblema picta).
Nem vagy egyedül vele.
Köszi a segítségedet.
Üdv.: z2

_________________
zozimo2


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:27
Hozzászólások: 360
Tartózkodási hely: Budapest, a rács innenső oldalán. Egyenlőre...
   
 
Hozzászólás 2008 feb. 8, 13:46 
Szia zozimo2! :)

A "T" jel a fénycső átmérőjére utal.

A T10 a kompakt izzók jele hagyományos zsinórmenetes foglalattal. Most lehet, hogy butaságot írtam, de ezeken a kompakt izzókon láttam ezt a megjelölést. Néha van fénycsöveknél is ez a megjelölés, szerintem tévesen! A T8-asra írnak gyakran T10-est...


A T12 a hagyományos vastag fénycső, átmérője 38mm.
A T8 a hagyományos vékony fénycső, átmérője 26mm.
A T5 az új típusú vékony fénycső, átmérője 16mm.
A T4 az új típusú vékony fénycső, átmérője ennél is kisebb (nem tudom pontosan mennyivel).

Az új típusú (T5) fénycsöveknek gazdaságosabb a használata, mivel 25-ről 35-re emelkedik a fényárama: magyarul, ugyan olyan teljesítmény-felvétel mellet erősebben világítanak. Hátrányuk, hogy ezekhez külön elektronikus fojtó való, ami drágább a T8-as 26mm-es fénycsöveknél használatos elektronikus egységekhez képest.

***

A 6400 K egy homogén, jó színvisszaadású fényforrásra utalhat. Azért csak utalhat, mert a 6400 K csupán a maximumra utal, arra nem, hogy ez miből épül fel. Lehet, hogy kevés benne egykét színkép... Például az ibolya vagy a narancs... (én itt kék túlsúlyt látok)

Az én privát véleményem a következő:

Négy szempontot veszek figyelembe:

1. megvilágítási idő (szaporodási és vedlési ciklus)
2. számomra esztétikus látvány (abszolút relatív)
3. a madarak szempontjából elegendő (megfelelő) erősségű fény
4. UV A és B hullámhosszú spektrum megléte (madarak és növények élettani hatására)

Az UV sugarak stimulálják egyes fajoknál (amik nem a sűrű bozótosban élnek) a D3 vitamin képződését, ami lehetővé teszi a kálcium beépülését. (a retinahártyán van egy olyan pont, ami "veszi" és D3 vitaminná alakítja az UV fényt)
Szerintem sokkal olcsóbb egy ABD3 vitamin komplex használata.
A növények (sötét természetes körülménynél) nem fejlődnek a 290-400 nm hullámhosszú fény nélkül (ibolya spektrum), hisz a fotoszintézishez elengedhetetlen (akár a narancs).

A domesztikált fajoknál nincs jelentősége a bird-lamp-nak, akár félhomályban is folyamatosan költenek. Más kérdés a kényesebb fajok tartása és tenyésztése...

***

Szépek a kalitok, ügyes és igényes munka, gratula! :)

Üdv, Balance :)

_________________
A rács túloldalán pihegő madárka is te vagy, egy rész belőled...


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 nov. 26, 22:07
Hozzászólások: 316
Tartózkodási hely: Szekszárd
   
 
Hozzászólás 2008 jan. 28, 19:57 
Sziasztok!
Igazából én nem értek ezekhez, T4, T5, G5, stb. Sajna én is kínlódok a megvilágítással. A kalitokat fehérre festettem belül, direkt a fény miatt. Még is sötétnek találom a mennyezeti megvilágítással. Szereltem már középmagasságra is fénycsövet, de ez se az igazi. Az alsó kalitok sötétek. Próbaként, tettem belülre a kalitba egy BRILUM Wera 8 lámpatestet. 8W 6400K T5-G5. Ez már szerintem jó lesz!

A kép egy kicsit csalóka, vaku nélkül készült. Azért a különbség látszik, bár élőben nem ilyen feltűnő az eltérés. (középsőben van a 8W)

Kép

_________________
zozimo2


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:27
Hozzászólások: 360
Tartózkodási hely: Budapest, a rács innenső oldalán. Egyenlőre...
   
 
Hozzászólás 2008 jan. 28, 12:10 
Szia!

Csak azért kérdeztem a fénycsövet, mert mikor anyumnak konyhabútort építettek, én szereztem a pult fölé olcsó világítást. Az OBI-ban vettem T4-es armatúrát komplett. Azt mondták, hogy azért olcsó (ez még 2007 elején volt), mert Magyarországon nem kapni hozzá fénycsövet, így ez egyszerhasználatos lámpának minősül! Akkor a T5 volt elérhető.
Meglep, hogy most már lehet kapni csövet is külön, de örülök! :)

Köszönöm az infót! :idea:

_________________
A rács túloldalán pihegő madárka is te vagy, egy rész belőled...


 
Offline
Csatlakozott: 2007 jan. 23, 10:25
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Dunaújváros
   
 
Hozzászólás 2008 jan. 28, 11:17 
Szia!
Nos sok helyen van, de a gyártótól is lehet, www.kanlux.hu
kapcsolat, üzenet, s 5-6 percen bellül visszahívnak.
Ők nagykerek, de megmondják rögtön, hogy a lakóhelyedhez hol van a legközelebb szállítójuk.

Csak még annyit, hogy ezeknek g5-ös foglalatuk van, tehát nem találsz hozzá armatúrát(külön)... Nem jó a T5-ös, az rövidebb.
Azt is meg kell venned.

_________________
Gouldamandínák....


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:27
Hozzászólások: 360
Tartózkodási hely: Budapest, a rács innenső oldalán. Egyenlőre...
   
 
Hozzászólás 2008 jan. 27, 11:25 
Szia Cs. Misi! :)

Nos, szerintem is teljesen tökéletes ez a madaraknak. :wink:
Ami számít főleg (szerintem), hogy a madarak belső óráját a megvilágított idő mennyiségével tudod szabályozni. Gondolok arra például, hogy ha a napi 14-15 órát lecsökkented 10-11-re, akkor a madaraknak a telet szimulálod, tehát leállnak a szaporodási ciklusról, pihennek. Ez fordítva is igaz.

Én a helyiségben fél óra múlva kapcsolom le a villanyt (a kalitvilágításhoz képest), így van némi átmenet is a két fő napszak között.
Amit én elhibázom, az az, hogy elég rendszertelenül teszem :? . (a konyhában vannak a madárkák, ahol mi is éljük az életünk) Meg is látszik rajtuk, mert sokszor stresszesen reagálnak, ha túl korán oltom el a villanyt (az általánoshoz képest), mert akkor ők még javában fent lennének, és a fél óra leteltével sem helyezkednek el alváshoz, amikor a helyiségben is leoltom a villanyt. Ilyenkor jön a verdesés... :(

Misi! Hol lehet kapni Magyarországon T4-es fénycsövet? :roll: (armatúra nélkül) :roll:

Üdv! :)

_________________
A rács túloldalán pihegő madárka is te vagy, egy rész belőled...


 
Offline
Csatlakozott: 2007 jan. 23, 10:25
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Dunaújváros
   
 
Hozzászólás 2008 jan. 27, 9:05 
Sziasztok!
Nos csak egy tippet adnék, de ugye mindenkinek más tetszik.

Én pl a kanlux 8 W 4000 K 645 Lumenes ENERGIATAKARÉKOS fénycsöveket használok, 34 cm hosszú s 2400 HUF kompletten!!!
Gyönyörű színvisszaadás, nagy fényerő (a 8 W-hoz képest) s teljesen egyszerű!
Nem akarok senkit se rábeszélni, de én rengeteget kísérleteztem, s ez a legjobb!!!
Ez nem hagyomáhyos fénycső, elektronikus gyujtója van, tehát nem vibrál( mert ugye a régiek az 50 Hzes hálózati frekvencia miatt ugye 100 szor villantak volna fel, ami a gyakorlatban még a fele is alig a polaritásváltás miatt) Nos ezeknek kb 40 Khz a vibrálásuk, na ezt senki sem veszi észre, emelett növekszik a fénycsövek élettartama(15-20 ezer óra!!!!!!), hisz egyenletesebben világítanak, sőt a fényáramuk(lumen) is növekszik.
S a 8 w sem elhanyagolható!!!
nekem pl mind a 16 fakkban külön van a világítás, így 8*16= 128W
ha 20 w körülieket használnék, akkor kb 320 w körül lenne a fogyasztás, s tapasztalat, hogy ezek az értékek tökéletesen elegendők!

Gondoltam leírom.

T4-es tokozású.

_________________
Gouldamandínák....


 
Offline
Csatlakozott: 2007 dec. 4, 19:45
Hozzászólások: 29
   
 
Hozzászólás 2008 jan. 26, 23:59 
Köszi a válasz


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:27
Hozzászólások: 360
Tartózkodási hely: Budapest, a rács innenső oldalán. Egyenlőre...
   
 
Hozzászólás 2008 jan. 26, 19:20 
sgabi13 írta:
sziasztok!

Debrecenbe hol tudok ilyen Bird lampot beszerezni?


Szia! :)

Szeretnél élő növényt a madarak kalitjába? Mert egyébként nem sok értelme van. (szerintem)

Egy 26 W-os "mezei" kompakt izzó majdnem ugyan olyan jó, csak abban nincs UV hullámhossz. Ajánlom a Philipset, vagy az Osramot. Ezeknek is nagyon jó a színhűség visszaadásuk, teljes spektumhoz közeli fényt bocsát ki. Attól energiatakarékos egyébként, hogy minimális infravörös - azaz hőt termelő - sugarakat bocsát ki: tehát nem fűt, csupán világít.

Olvastam mindenféle lapokban, oldalakon, hogy az UV sugárzás segíti a D3 vitaminképzést a madaraknál (és még töménytelen zagyvaságot, amivel el kívánják adni ezeket a lámpákat a madarasoknak is!). Persze... De előbb mutasson nekem valaki egy UV áteresztő madártollat!!!! :idea:
Ugyanis a törzsfejlődés során a rengeteg UV sugárzás ellen fejlesztettek ki a madarak TOLLAT, nem csupán a repüléshez. Ez a kültakaró könnyű, részenként cserélődik, meggátolja a szabad repülések során a hatalmas UV sugárzás bejutását a madár szervezetébe (például a vándorláskor a tengerek felszínéről visszaverődő sugarak dupla adagját is), sőt kiváló hő és vízszigetelő is egyben.

De ha ragaszkodsz hozzá:

Exo-Terra Repti Glo 2.0 (2% UV B és 25% UV A)
Arcadia Bird Lamp (2.4% UV B és 12% UV A)
Sera Terra UV special (4% UV B és 30% UV A)


Ezek közül valamelyik biztos kapható egy nagyobbacska díszállatszaküzletben Debrecenben is.

Ja, még valami: ha ilyet használsz, nem szabad üveglapot a fénycső, vagy a kompakt izzó elé tenni, mert minimum a fele UV sugárzást kiszűri! (nem úgy, mint a madártoll, mert az az összeset...)

Üdv, Balance :)

_________________
A rács túloldalán pihegő madárka is te vagy, egy rész belőled...


 
Offline
Csatlakozott: 2007 dec. 4, 19:45
Hozzászólások: 29
   
 
Hozzászólás 2008 jan. 26, 16:39 
sziasztok!

Debrecenbe hol tudok ilyen Bird lampot beszerezni?


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:27
Hozzászólások: 360
Tartózkodási hely: Budapest, a rács innenső oldalán. Egyenlőre...
   
 
Hozzászólás 2008 jan. 23, 23:04 
ckuzmos írta:
Köszi az infókat.

A Neodímium égők nem madárkalitka megvilágításra lettek kitalálva, igencsak felmelegítheti az egész kalitkát. Az esetleges égési sérülésekről nem is beszélve.

Az EXO-TERRA REPTI GLO 2.0 Compact izzó jónak néz ki, a leggyengébb 13w-os (bár az is sok), 3500 frintos ára viszont borsos ahoz hogy minden kalitka kapjon egyet...


Nem minden kalit van fémből... :wink: De ami igaz, az igaz: nem a legolcsóbb fűtési mód a reflektor!

Nos, egy hagyományos jó minőségű kompakt izzó is 3000 forint!!!
A kínainak pedig pár hónap után 30-40%-os fényerő és színképcsökkenése van!

Nekem lesz ilyen, de nem kompakt, hanem fénycső: a helykihasználás és az egyenletes fényeloszlás miatt. A lényeg, hogy ennek csak közvetve van szerepe a madarak egészségéhez. Azért, mert a madarak tolltakarója 99%-ban kiszűri, blokkolja a fényt egészen az infravörös tartományig. (a lábát takarja a teste) A "D3" vitamin eleséggel stimulálódik a szervezetükben. Élőhelyükön 10 * annyiféle mag ér rovar közül csemegéznek, mint a kalitban! Ne felejtsük el, hogy a rügyező bokrok és fák mind-mind vitamin és ásványi anyagban igen gazdagok. Ráadásul, ők nem csak gritet esznek, de az ottani anyaföldet is eszegetik, a folyómedrek oldalfala egyenes ásványisó-bánya, az agyag pedig a non-plus-ultra! :idea:

Én a növények miatt fogom használni (UV "A" és kék spektrum, ami a fotoszintézishez kell). Sötét a lakáskám, de szeretem a növényeket, a madarak pedig lenyugszanak egy ilyen növényesített környezetben, nagyobb a biztonságérzetük, változatosabbak a terepviszonyok és nekem is magasfokú esztétikai élményt nyújt! :)

Ami miatt a nem növényesített kalitokba is ajánlanám, az pontosan az ára, valamint a 98%-os színhűség-visszaadási rátája!!! (exo-terra 2.0)

Üdv! :)

_________________
A rács túloldalán pihegő madárka is te vagy, egy rész belőled...


 
Offline
Csatlakozott: 2007 máj. 15, 12:58
Hozzászólások: 63
Tartózkodási hely: Sopron
Valódi név: Bányai Norbert
   
 
Hozzászólás 2008 jan. 23, 18:44 
A LED vílágitás nem alkalmazható a madaraknál?? egy ledes égőnek 35 db leddel 1-2W a fógyasztása és 20-35w halogén égőnek felel meg a leadott fénye.Persze van ennél gyengébb is . Az áruk sem olyan borzasztó drága helyeken 1900ft de a olcsó helyeken 800ft/db.

_________________
Üdv Check
"Jó madarász holtig tanul"


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
 
Hozzászólás 2008 jan. 23, 16:53 
Köszi az infókat.

A Neodímium égők nem madárkalitka megvilágításra lettek kitalálva, igencsak felmelegítheti az egész kalitkát. Az esetleges égési sérülésekről nem is beszélve.

Az EXO-TERRA REPTI GLO 2.0 Compact izzó jónak néz ki, a leggyengébb 13w-os (bár az is sok), 3500 frintos ára viszont borsos ahoz hogy minden kalitka kapjon egyet...


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:27
Hozzászólások: 360
Tartózkodási hely: Budapest, a rács innenső oldalán. Egyenlőre...
   
 
Hozzászólás 2008 jan. 23, 10:34 
Na, megvan végre!

http://host.kx.hu/egyediterv/panzi/expo.pdf

Itt, ebben még hiányzik a kompakt izzó, de legalább magyar a leírás. Ami érvényes a fénycsövekre, az igaz a kompakt izzókra is. Az egyetlen különbség, hogy a fénycsöveknél max. 8%, míg a kompakt izzónál 10% az UVB sugárzás.

Van másik linkem is, ahol maga a kompakt izzó is rajta van, angolul...

http://www.exo-terra.com/en/products/co ... _bulbs.php

Üdv Mindenkinek! :)

_________________
A rács túloldalán pihegő madárka is te vagy, egy rész belőled...


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:27
Hozzászólások: 360
Tartózkodási hely: Budapest, a rács innenső oldalán. Egyenlőre...
   
 
Hozzászólás 2008 jan. 17, 15:52 
Szia Csaba!

Bocs, nem néztem ma még a mail-fiókomra... de megyek! :)

A lámpával kapcsolatban tisztázni kéne először, hogy mi a célja!?
Az alap ugyebár, hogy energiatakarékos legyen, valamint normál foglalatba betekerhető.
Bármelyik energiatakarékos izzó megfelel erre a célra. A jobb márkák - főleg a 23 W-os izzók már 6500 Kelvinfokos színhőmérsékletűek. Persze ez csak annyit jelent, hogy max. meddig sugároz, de azt nem, hogy mettől, illetve a közbeeső tartomány arányait sem tudni...
A 6500 K fok semleges fehér fényt ad. Egy normál villanykörte kb 2000 K színhőmérsékletű, ami alatt a kék és az ibolya-, felette a zöld és a vörös szín hiányzik.

Ha követelmény a természetes fény minél jobb megközelítése, és még mindig maradni kell a hagyományos foglalatnál, akkor a hüllőtartásban használatos kompakt izzók valamelyikét ajánlom. 3 féle van: 2%, 5% és 10% UV "B" (UV "A" és kék spektrum is van benne) sugárzású. Az ára kb 4500.- Ft. (van 9500.- is...) Ezek az izzók stimulálják az állatot a D vitamin termelésre, ami ugye a kálciumbeépítéshez is kell... Holnapra megtudom a pontos márkanevet. :wink:

Üdv, Balance :)

UI: ezek a lámpák nagyon hideg fényűek, érdemes a hiányzó vörös színt pótolni... azaz vegyesen használni hagyományos izzóval pl...


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
 
Hozzászólás 2008 jan. 17, 15:31 
Idő közben már én is találtam a neten valahol, de horror ára van...
De ozdd meg velünk, hátha jobb...

Küldtem neked mailt, megkaptad?


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:27
Hozzászólások: 360
Tartózkodási hely: Budapest, a rács innenső oldalán. Egyenlőre...
   
 
Hozzászólás 2008 jan. 17, 14:04 
ckuzmos írta:
Sziasztok,

kérdezném a témában jártasabb társaimat, létezik e valamilyen "madár lámpa" a normál, becsavarós foglalatba?
Gyakorlatilag az ebédlőbe tartok pár madárkát, hogy szinte folyamatosan gyönyörködjek bennük. Viszont nem nagyon szeretnék felszerelni fénycsöves apertúrát. nagyszerű lenne ha a "csillárba" tudnék egy ilyen lámpát becsavarni.

Előre is köszönöm.


Igen, én tudok Neked ilyet, ha még érdekel a dolog... :wink:


 
Offline
Csatlakozott: 2007 nov. 7, 20:00
Hozzászólások: 31
Tartózkodási hely: Szada
   
 
Hozzászólás 2007 nov. 9, 16:17 
Szia.
igen ennek rendes fehér fénye van úgymond hidegfény
annyira nem melegszik,érdemes gyári foglalatba tenni.


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 103 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  

Pontos idő: 2024 ápr. 20, 12:46
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO