Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 103 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő
Szerző Üzenet
Offline
Csatlakozott: 2011 ápr. 24, 13:13
Hozzászólások: 121
Valódi név: Tibor
   
Hozzászólás 2011 nov. 4, 19:50 
Ezért kérdeztem a tapasztalatokat. Én gondolkodom, ilyen izzó vásárlásán, mert a paraméterei azért jobbak, mint egy nagyáruházi terméknek. Az ára meg olyan, amilyen, bizonyos esetben nem biztos, hogy ár függő a dolog, ha egyebekben többet ér.


 
Offline
IDRE tag
Csatlakozott: 2010 nov. 6, 20:01
Hozzászólások: 981
Tartózkodási hely: Bp.XVI.ker.
Valódi név: Gyarmati József
   
Hozzászólás 2011 nov. 4, 7:11 
Hali!

Semmi haszna nincs, viszont a CRI elég jó, a lumenszám is meglepő.Ez akváriumnál már nagyon jó lenne...

Én semmilyen különbséget nem láttam az ilyen lámpa alatt tartott madaraknál, a sima power compakt ízzó alatt tartott madaraknál, és a különböző ledes lámpák alatt tartott madaraknál.(tartottam mindegyik alatt madarakat!)

Az árát nagyon magasnak tartom, de ha mindenféleképp ragaszkodsz az ilyen energiatakarékos izzóhoz akkor olcsóbb, egy 18-vagy 20 Wattos daylight 6500 Kelvines energia takarékos izzó.Ezeket a hiper-szupermarketben vagy jobb villanyász üzletekben megkapod.Csak 1/3 áron.

Ártani nem ártasz vele a madaraknak, csak a pénztárcádnak.


 
Offline
Csatlakozott: 2011 ápr. 24, 13:13
Hozzászólások: 121
Valódi név: Tibor
   
Hozzászólás 2011 nov. 3, 23:38 
Ismeritek, vagy használja valaki ezeket a lámpákat, vélemény kellene róluk.
http://www.naplampa.hu/contact/contact.aspx


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
Hozzászólás 2011 aug. 31, 19:18 
Hali,

az alkonyat imitálása egy saját akkus lámpával könnyen megvalósítható. Az akku méretével pedig szabályozható az elalvási idő (mennyi idő alatt merül le az akku...).
Barkácsoló kedvelőknek sima ügy :wink:
Aki kevésbé barkácsolós típus keresse a boltokban a "menekülési útvonalat mutató" lámpákat, irányfényeket. Hivatali intézményekben lehet velük találkozni leginkább ( futó zöld emberkékkel szitálva) mutatva az kimenekülési irányt.
Általában ledes és fénycsöves kivitelben kaphatóak.
Kép

Persze ha a pirkadatot is imitálni szeretnénk, az más eszköz. Van aki használ ilyet egyáltalán?


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2010 ápr. 21, 9:19
Hozzászólások: 510
Tartózkodási hely: Mórahalom
Valódi név: Szabó B. Sándor
   
Hozzászólás 2011 aug. 25, 20:43 
patyyr írta:
Sziasztok!

Alkonykapcsolóhoz szeretnék hozzászólni, találtam olyan automatikát ami alkonyat szimulátorként és napfelkelte szimulátorként is használható.........1másodperc és 2ÓRA között változtatható a fényerő változtatásának időtartama, teljesen automata.
Ha felkeltettem az érdeklődéseteket videót is tudok küldeni!!


Szia
engem érdekel hogy milyet találtál.
Köszi
Sanyi

_________________
Szabó B. Sándor
http://www.papagajok.hu


 
Offline
IDRE tag
Csatlakozott: 2010 nov. 26, 13:17
Hozzászólások: 14
Valódi név: Pető Zsolt
   
Hozzászólás 2011 aug. 25, 11:46 
Sziasztok!

Alkonykapcsolóhoz szeretnék hozzászólni, találtam olyan automatikát ami alkonyat szimulátorként és napfelkelte szimulátorként is használható.........1másodperc és 2ÓRA között változtatható a fényerő változtatásának időtartama, teljesen automata.
Ha felkeltettem az érdeklődéseteket videót is tudok küldeni!!


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 dec. 27, 13:46
Hozzászólások: 1178
Tartózkodási hely: Szalkszentmárton (Bács-Kiskun megye) // Szeged
   
 
Hozzászólás 2009 okt. 6, 8:53 
Helo!

Segítségeteket szeretném kérni. Igaz nem teljesen ez a téma... :oops:

Nem tudja nekem valaki megmondani 3 különböző kompakt fénycső higanytartalmát.

Előre is köszönöm a válaszokat!
Laci

_________________
"Eltűnsz. S megérted a szavakat, miket a csillagok suttognak neked."


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 nov. 26, 22:07
Hozzászólások: 316
Tartózkodási hely: Szekszárd
   
 
Hozzászólás 2008 feb. 14, 18:10 
Igen, energiatakarékos és fénycsöves (neoncsöves) lámpához nem használható!
Izzó és halogénlámpával alkalmazható.
Köszi!

_________________
zozimo2


 
Offline
IDRE díjas
Csatlakozott: 2006 nov. 9, 12:02
Hozzászólások: 983
   
 
Hozzászólás 2008 feb. 14, 17:18 
Vigyázz, energiatakarékos izzóhoz nem használható fényerőszabályozó!


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 nov. 26, 22:07
Hozzászólások: 316
Tartózkodási hely: Szekszárd
   
 
Hozzászólás 2008 feb. 14, 16:55 
A ma kezdődő akció tartalmaz egy fényerőszabályzó-kapcsolót.
20-300W, Nem automata, kézzel lehet szabályozni. Bárhol alkalmazható, ahol "konnektor" van! Az is tartalmaz egy dugvilla aljzatot! 1399FT
Li.. Áruház!


Kép

_________________
zozimo2


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2006 nov. 12, 12:56
Hozzászólások: 189
Tartózkodási hely: Budapest
   
Hozzászólás 2008 feb. 10, 12:27 
Sziasztok!Hát igen,a természetes fény fontos nagyon,sajna az előszobai vitrineim csak keveset kapnak,én is fénycsővel pótolom,de van olyan tenyésztő barátom,aki 30éve fénycsővezik",természetes fény hiányában,és gyönyörüek a madárkái. :)


 
Offline
Csatlakozott: 2007 jan. 23, 10:25
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Dunaújváros
   
 
Hozzászólás 2008 feb. 10, 9:12 
Csak érdekességként:

Az egyik madarász ismerősöm kiment Németbe, vagy talán Osztrákba, már nem tudom, de mindegy is. Szóval belépett a házba, de sehol sem látott egy madarat se. Majd a tenyésztő oda sétált a beépített szekrényhez, s kinyitotta a nagy harmonika szerű ajtót, s ott voltak a röpdék, fénycső megvilágítással, szinte napfényt nem is láttak azok a madarak, s tényleg lehet benne valami, mivel a szakkönyvek is írják ezt a lehetőséget, pincékben, tárolókban. És biztos, hogy van különbség egyes lámpák, fénycsövek között, pl ami az akvarisztikához kell, az is teljesen más, mint amit mi átlagosan otthon használunk. Ha jól tudom régen az F7-es fénycsövek voltak a természetes fényhez legközelebb, de ma már...
nagyon nagy a választék. Egy kis utánnaolvasással, ár nézegetéssel könnyedén át lehet látni rajtuk.

_________________
Gouldamandínák....


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2007 jan. 22, 9:49
Hozzászólások: 1620
Tartózkodási hely: 2085 Pilisvörösvár Zrínyi u. 64. +36309382862
Valódi név: Neubrandt Gábor
   
 
Hozzászólás 2008 feb. 10, 7:06 
Szia Attila!

Ez így hajnalban a tea mellett elég fogós olvasmány volt, de megérte átrágni magam rajta !

Köszönöm!

_________________
üdv : neco

http://rollercanary.hupont.hu/


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 7, 15:39
Hozzászólások: 328
Tartózkodási hely: Tiszafüred
   
 
Hozzászólás 2008 feb. 10, 2:33 
Sziasztok !

Ez a megvilágítás téma nagyon érdekes ! Véleményem szerint az UV-lámpáknak nincs nagy jelentőségük a madártartásban, a D-vitamin adható táplálékkal és ivóvízzel, az UV-sugárzás egyéb szerepe nem teljesen tisztázott. A D3-vitamin(kolekalciferol) a bőrben keletkezik 7-dehidro-koleszterinből UV-sugárzás hatására (a retinában is lejátszódik ez a folyamat, vagy más D-vitamin hatású vegyület keletkezik???? ) , majd a májban és a vesében tovább metabolizálódva kalcitriollá alakul (a kalciumkötő fehérjék szintézisét ez a metabolit szabályozza), a nemi hormonok a kalcitriol képződését fokozzák. Nem gondolom, hogy a madarak kültakarója 100%-ban akadályozná ezt a folyamatot.

Az UV-sugárzásnál lényegesen nagyobb szerepe van a fény intenzitásának(megvilágítás erősségének) és időtartamának. Általánosságban elmondható, hogy a madarak reprodukciós folyamatait szabályozó neuroendokrin rendszer (idegi-hormonális rendszer) fokozottan reagál a fényhatásokra. Tehát a domesztikált fajoknál is nagy jelentősége van a fénynek, elég ha a baromfifélékre gondolunk.A fény befolyásolja a tojástermelésüket, ivarérésüket, a spermatermelést, a párzási kedvet. Természetes, hogy az egyes fajok a fotoperiódus (nappalok és éjszakák váltakozása) változásaira eltérően reagálnak (élőhelyi sajátosságok), ill. a reprodukciós folyamatokra több más tényező is hat (hőmérséklet, időjárás, táplálék mennyisége és összetétele stb.) Így vannak fajok amelyek szaporodásában a fotoperiódusnak nincs akkora jelentősége (más tényezők fokozottabban stimulálják a szaporodást), a fényhatásokra kevésbé reagálnak (ezen fajok száma elenyésző) bár megjegyzendő, hogy e fajok reprodukciós problémáiért (pl. terméketlenség,párzási kedv csökkenése) esetleg éppen a fényhiány lehet felelős. Tehát a fotoperiódus mellett természetesen a fény intenzitására is oda kell figyelni mesterséges környezetben.
A szaporodási folyamatok UV-sugárzás nélkül is lejátszódnak, gyakorlatilag egyszerű hétköznapi izzók és fénycsövek segítségével is. A lényeg a világítási időtartam és fényerősség megfelelő szabályozása. A túlzott ill. a gyenge megvilágítás egyaránt kerülendő. Érdemes az egyéb stimuláló tényezőkre is figyelni ( pl.táplálék összetétele-fehérjék aránya, vitaminellátottság, hőmérséklet, fészkelési lehetőség stb.) mind nagyon fontos, bármelyik limitáló tényezőként léphet fel, a szaporodás sikertelenségét okozva.

A fényt az ideghártya (retina) érzékeli, befolyásolva a tobozmirigy(epifízis, glandula pinealis, a köztiagyvelő kitüremkedése) működését, hormontermelését. Hormonja a melatonin, amelynek a szezonális életfolyamatok szabályozásában nagy szerepet tulajdonítanak (a pontos működési mechanizmus nem ismert). A melatonintermelés a fotoperiódussal változik, nappal csökken éjszaka emelkedik a szintje, a hosszú éjszakák fokozzák a termelését. Hatással van az agy bizonyos területeire ill.a hipofízis mirigyre. A rendszer egyfajta biológiai óraként működik. Tulajdonképpen a fény ezen a rendszeren keresztül befolyásolhatja a hipofízist, amely a gonadotrop hormonok termelésével az ivarmirigyek működését és hormontermelését szabályozza (reprodukciós folyamatok).

Ugyancsak fontos szempont a megvilágításnál az esztétikai élmény. A hideg fényű lámpák nem kellemesek a szemnek, válasszunk meleg fényűt pl.sok hagyományos izzó, Warm white fénycsövek stb. Ezek a fénycsövek a növényeknek is megfelelnek. A növényeknek nincs különösebben szükségük az UV-tartományra a fotoszintézis során, bár azt is képesek hasznosítani ( részben, a fényelnyelés-abszorpció- ebben a tartományban nem kiemelkedő), ugyanakkor hat rájuk az UV-sugárzás. Ennek hiányában hajlamosak kissé megnyúlni, szöveti szerkezetük is megváltozik. Ezzel is magyarázható, hogy az üvegházban (szűri az UV-sugarakat) ill. in vitro körülmények között nevelt növények szabadföldön érzékenyek az UV-sugárzásra (akklimatizáció fontos), míg a fólia alatt neveltekre ez nem annyira jellemző (fólia átengedi a sugarakat, a növények kompaktak, fittek lesznek).
A fotoszintézis során a 440-470 nm-es (kék fény) ill.a 650-680 nm-es (vörös fény) tartományokban jellemző a klorofillok (a- és b-klorofill) abszorpciós (fényelnyelés) maximuma, azaz olyan fényforrást érdemes növények esetén alkalmazni, amelyek ezeket a tartományokat produkálják. A Warm white fénycsövek alkalmazása megfelelő( nagyobb hullámhossz), a Cool-white fénycsövek többnyire a kék tartományt fedik le, érdemes kombinálni őket.

A kereskedelemben kapható speciális lámpák, sokszor semmivel sem tudnak többet mint egy hétköznapi, jóval olcsóbb termék. Sajnos a marketing egyik eszköze, hogy a termékeknek jellegzetes karaktert próbálnak adni (megkülönböztethetőségi kritérium), pl. egyedülálló spektrum, speciális stimuláló hatások stb. , aztán a végén kiderül hogy a kevésbé nívós termék is ugyanazt az eredményt adja (egy példa, bár ez akvarisztikai: egy pár száz forintos Tungsram fénycsővel szinte ugyanazt az eredményt lehet produkálni, mint egy több ezer forintos speciális , márkás fénycsővel ). A hüllőknek készült UV-lámpák alkalmazása madaraknál nem biztos hogy jó választás, a terráriumokban is általában mint kiegészítő világítás funkcionál. A hüllők lényegesen több UV-sugárzást igényelnek. Elgondolkodtató, hogy milyen hatással vannak ezek a lámpák az emberi szemre. Elvileg a szaruhártya és a lencse az UV-sugárzás egy jelentős részét kiszűri, mégis több öregkori szembetegséget az UV-tartomány javára írnak. Állítólag az UV-A sugárzás is problémát okozhat !


Érdemes tehát mérlegelni, jó ha odafigyelünk az ár érték arányra, ill. a megvilágítás céljára, továbbá mit sem ér a profi világítás ha a többi körülményt elhanyagoljuk !

Utóirat: legjobb ha a szabadban tartjuk a madarakat (vagy biztosítunk természetes napfényt), és csak a hideg hónapokban neveljük őket zárt helyen. Én így cselekszem!

_________________
Fegyverneki Attila
www.fegyo76.blogspot.com/


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:27
Hozzászólások: 360
Tartózkodási hely: Budapest, a rács innenső oldalán. Egyenlőre...
   
 
Hozzászólás 2008 feb. 9, 17:00 
Szia Zsolt! :)

Nem tudom, akár jó is lehet... :roll:

Ha a fényintenzitása elegendő (ami függhet a darabszámtól is), és nem drága.

Mennyibe kerül 1 db? Mennyi kell mondjuk egy 13 W-os kompakt izzó kiváltásához? Mennyibe kerül a fojtója és ez hány ledet szolgál ki?

Üdv, Balance :)

_________________
A rács túloldalán pihegő madárka is te vagy, egy rész belőled...


 
Offline
Csatlakozott: 2007 szept. 10, 11:36
Hozzászólások: 192
Tartózkodási hely: Százhalombatta
   
 
Hozzászólás 2008 feb. 8, 21:45 
Szia Balance,

A Led izzókról mi a véleményed? Max 2 Watt- ot fogyasztanak- és ugytudom egész jó a fényvisszaadásuk!

Zsolt


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 nov. 26, 22:07
Hozzászólások: 316
Tartózkodási hely: Szekszárd
   
 
Hozzászólás 2008 feb. 8, 21:44 
Idézet:
Sikeres fiókakelést!

Köszönjük!
Kép

_________________
zozimo2


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:27
Hozzászólások: 360
Tartózkodási hely: Budapest, a rács innenső oldalán. Egyenlőre...
   
 
Hozzászólás 2008 feb. 8, 20:40 
Szia!

A festett pinty landolni fog nálam előbb-utóbb! 8)

Tűz és magelláncsíz, hát persze... :oops: Nagyon szépségesek!!! :D

Minap azt mondta nekem Kocsis János, hogy a kezdők szerencséje velem lesz! :wink:
Merthogy mi olyat és úgy teszünk valamit, ami véletlenül pont jó! Nekünk nincsenek még berögzült tenyészfogásaink, ami más madaraknál eredményes, de bizonyos fajoknál hiba is lehet. Nincs rajtunk az a biztonságos "szemellenző". :lol:

Persze ne értse félre senki, nekem is sokat segít ez az emberiközösség!! :idea: És szükség is van rá. :)

Sikeres fiókakelést! :wink:

Üdv, Balance :)

_________________
A rács túloldalán pihegő madárka is te vagy, egy rész belőled...


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 nov. 26, 22:07
Hozzászólások: 316
Tartózkodási hely: Szekszárd
   
 
Hozzászólás 2008 feb. 8, 19:39 
Szia!
Azért ne felejtsd el az Emblema pictat, bár én is így vagyok a Tigrispintyet illetően! Talán majd összejön egyszer. Addig tapasztalatgyűjtést folytatunk.
Én is kezdő vagyok ezen a téren, vagy inkább újrakezdő.

A madarak Csízek, Red Siskin ,Tűzcsíz (nekem tűzpinty) Fekete-csuklyás piros Siskin (Carduelis cucullata)
A másik: Magellán csíz, Siskin, (Carduelis magellanicus).

Nem problémamentes a tenyésztésük, de éppen ez a kihívás benne. Sok tenyésztővel beszéltem már, de legtöbbjük csak múlt időben beszél róluk. Valamiért áttértek más fajokra. Szerencsére itt a fórum tagok között sok tapasztalt és segítőkész tenyésztő van. Sok segítséget kapok tőlük. Nélkülük bele se mertem volna kezdeni.
Milyen sikerem lesz a csízekkel, azt még nem tudom, de tojások már vannak!
Köszi a segítséget.
Üdv.: z2

_________________
zozimo2


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:27
Hozzászólások: 360
Tartózkodási hely: Budapest, a rács innenső oldalán. Egyenlőre...
   
 
Hozzászólás 2008 feb. 8, 19:35 
Fegyverneki Attila írta:
Szia Balance !

Balance írta:
"a retinahártyán van egy olyan pont, ami "veszi" és D3 vitaminná alakítja az UV fényt"

Na hogy is van ez ! Egy kicsit részletesebben kifejtenéd ? Köszönöm !


Szia Attila!

Utánanézek pontosabban, részleteket én sem tudok. Van egy közvetett ismerős madártenyésztő, aki gyakorlatiasabb ismeretekkel rendelkezik.
Én se biológus nem vagyok, se kutató.

A lényeg annyi, hogy a törzsfejlődés során a madarak retinahártyáján van egy rész, ami érzékeli az ember számára láthatatlan ibolya hullámhosszú spektrumot. Tehát a madár ezt LÁTJA. És nem csak látja, hanem a szemében van egy olyan része, ahol a D3 vitamin képződik az UV fény katalizáló hatására.

Azok a madarak, amelyek nem domesztikálódtak eléggé és eleségben sem kapják meg a D3 vitamint, ott szükség lehet ilyen fényforrás alkalmazására.

Gyakorlati kisérletekkel igazolták, hogy a hormonszint szoros összefüggésben van a D3 vitamin szintjével. Azok a madarak, amik ilyen lámpával vannak megvilágítva, sokkal könnyebben szaporíthatóak. Sokkal nagyobb a nemi vitalitásuk.
A természetben a növekvő UV sugárzás egybeesik a nappalok hosszabbodásával, ezáltal a költési időszakkal. Ennyi a "titok". :wink:

Amint beszéltem a szakértővel, bővebben referálok.

Üdv, Balance :)

_________________
A rács túloldalán pihegő madárka is te vagy, egy rész belőled...


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 103 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  
cron

Pontos idő: 2024 márc. 29, 15:19
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO