Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával







Hozzászólás a témához  [ 257 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1 ... 9, 10, 11, 12, 13
Szerző Üzenet
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 jún. 6, 16:49
Hozzászólások: 2218
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Valódi név: Ferenc
   
Hozzászólás 2010 júl. 13, 21:29 
Szinte minden madaram szinét sikerült meghatározni, nem is olyan bonyolult (dehonnem :D ), csak egy van akiben nem vagyok teljesen biztos. Szóval ő dilute vagy fahéj? Szerintem dilute.
Kép


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 jún. 6, 16:49
Hozzászólások: 2218
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Valódi név: Ferenc
   
Hozzászólás 2010 júl. 13, 15:17 
Kösz dino, akkor jól értettem.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 márc. 8, 22:31
Hozzászólások: 1381
Tartózkodási hely: Komárom (SK)
Valódi név: Norbert
   
Hozzászólás 2010 júl. 13, 14:59 
Szia Frici!
Ha egy dupla faktorost (olívazöld, mályva kék) keresztezel normál színűvel (világoszöld, égszínkék) akkor az utódokban egy sötét faktor lesz. Így azok sötétzöldek vagy kobaltkékek lesznek.
http://www.budgieplace.com/gen_darkfactor.html


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 jún. 6, 16:49
Hozzászólások: 2218
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Valódi név: Ferenc
   
Hozzászólás 2010 júl. 13, 13:27 
Üdv mindenkinek.

Hullámosoknál a sötét faktor öröklődéséről szeretném tudni, hogy hogyan öröklődik.
Ha jól silabizálom, domináns tulajdonság, és lehet egyszeres és dupla. Ebből kiindulva a duplafaktorost keresztezve sötét faktor nélkülivel minden utód egyszeres sötét faktoros lesz?
Bocs ha nem értelmes a kérdés :D .


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2009 szept. 28, 20:48
Hozzászólások: 889
Tartózkodási hely: Maglód
   
Hozzászólás 2010 jún. 6, 11:11 
Asszem mondhatom mindkettőnk nevében, hogy nagyon szívesen! :)

_________________
Ne vitatkozz hülyékkel, mert lesüllyedsz a szintjükre és legyőznek a rutinjukkal!
Mindenki tud valamit, amit lehetetlen megcsinálni, majd jön valaki, aki erről nem tud semmit és megvalósítja.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 ápr. 16, 10:44
Hozzászólások: 599
Tartózkodási hely: Monor
Valódi név: Lénárt Tamásné Anita
   
Hozzászólás 2010 jún. 6, 11:05 
:D igen én még ennyire sem tudnám meghatározni a színűket mint ti !
Ezért irtam hogy lila és sárga :)
Hogy milyenek lesznek a icsik már én is várom :) az eső fioka 18-19.-én kel majd ki :)
Mikor vetem öket midig ugy vettem ket hogy melyik tetszet :) De akkor látom jó választs volt mind:)
Köszönöm nektek mégegyszer !!!!!!

_________________
Anita
http://beaglebaby.5mp.eu


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 márc. 8, 22:31
Hozzászólások: 1381
Tartózkodási hely: Komárom (SK)
Valódi név: Norbert
   
Hozzászólás 2010 jún. 6, 10:44 
lenanita8 írta:
Dino !
Köszönöm ezt a pontos meghatározást most már kb tudom mirt számithatok :)
Még egy kép a tojorol és a himről talán igy többet tudsz a himről :

Kép

Kép

A spangle hullámos is lehet opalin amennyiben a szárnyakon megjelenik a madár alapszíne is. Pl. egy zöld hullámos sárga szárnyain a tollak halványszürke rajza mellett zölden is szegélyezettek.
Ilyenem nekem is van egy :D ami most 7 hetes :)

Kép
Az ő szülei :
Tojo :

Kép
És a him :

Kép
Őneki nem tudjátok mi lehet a csörénél ? én azt hittem a lágyeleségtöl olyan de most egy pár napja nem kapnak és kicsit aggaszt :(
Köszönöm

szerk.
Továbbra is csak tippelek. A hím szerintem opalin madár. A tojód spangle opalin. Ha a hím opalin akkor az utódok közül a tojók opalinok lesznek, többségük a fióka anyjához hasonló zöld színben. A hím fiókák egy része hagyományos (többnyire zöld), a többi spangle és opalin lesz de felbukkanhatnak közöttük egyéb mutációk is. A fióka talán világosszárnyú (clearwing) vagy opalin? Nem egyszerű madárkák. Kíváncsian várom az eredményt. :D


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2009 szept. 28, 20:48
Hozzászólások: 889
Tartózkodási hely: Maglód
   
Hozzászólás 2010 jún. 6, 10:42 
Jó szemed van! Ezekből a mai fotókból tényleg tisztán kivehető, hogy a tojó spangle opalin fehéres szárnyakkal, de van némi sárga szín bemosódva és a hím opalin madárka.

Az alatta lévő fióka is spangle opalin, sőt, ha jól látom, akkor fahéj...? Az anyja opalin, az apja normál zöld.

_________________
Ne vitatkozz hülyékkel, mert lesüllyedsz a szintjükre és legyőznek a rutinjukkal!
Mindenki tud valamit, amit lehetetlen megcsinálni, majd jön valaki, aki erről nem tud semmit és megvalósítja.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 márc. 8, 22:31
Hozzászólások: 1381
Tartózkodási hely: Komárom (SK)
Valódi név: Norbert
   
Hozzászólás 2010 jún. 5, 23:21 
Norbi0131 írta:
Ezért írtam, hogy csak tippelek. Eléggé nehézkes megmondani így találomra, hogy mi jöhet ki belőlük. De a képeken én nem látom ennyire az elkülönülést a tojóban.
Ez a sötét faktor domináns dolog is megzavar, mert ha a vadszín dominál mind felett, viszont a kék sötét faktor dominálna a vadszín felett, vagy nem...? :?

Hogy ténylegesen meglássuk a madarak hovatartozását, ahhoz szebb, élesebb és a hátukról is készült képek kellenének.

Idézet:
Ebből kiindulva szerintem a tojó nem dilute hanem spangle opalin.


De akkor miért világosabb, mint a normál zöld madár?

Igazad van. Ezek a képek nem sokat mutatnak. Valóban halványabbnak tűnik, de lehet csak a sárga bemosódás okozza. A zöld valóban domináns a kékkel szemben. Csak abban az esetben születhet kék madár ha a zöld egyben kék hordozó. Azt, hogy milyen árnyalatú lesz a sötét faktor jelenléte határozza meg. A sötét faktor részben vagy félig domináns, ezért egy sötét faktoros és egy világos madár keresztezéséből fele-fele arány jön ki. Hogy bonyolultabb legyen egy olivazöld hullámos lehet, hogy nem dupla sötét faktoros hanem szürke faktoros madár. Ez utóbbi valóban dominánsan öröklődik.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2009 szept. 28, 20:48
Hozzászólások: 889
Tartózkodási hely: Maglód
   
Hozzászólás 2010 jún. 5, 23:06 
Ezért írtam, hogy csak tippelek. Eléggé nehézkes megmondani így találomra, hogy mi jöhet ki belőlük. De a képeken én nem látom ennyire az elkülönülést a tojóban.
Ez a sötét faktor domináns dolog is megzavar, mert ha a vadszín dominál mind felett, viszont a kék sötét faktor dominálna a vadszín felett, vagy nem...? :?

Hogy ténylegesen meglássuk a madarak hovatartozását, ahhoz szebb, élesebb és a hátukról is készült képek kellenének.

Idézet:
Ebből kiindulva szerintem a tojó nem dilute hanem spangle opalin.


De akkor miért világosabb, mint a normál zöld madár?

_________________
Ne vitatkozz hülyékkel, mert lesüllyedsz a szintjükre és legyőznek a rutinjukkal!
Mindenki tud valamit, amit lehetetlen megcsinálni, majd jön valaki, aki erről nem tud semmit és megvalósítja.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 márc. 8, 22:31
Hozzászólások: 1381
Tartózkodási hely: Komárom (SK)
Valódi név: Norbert
   
Hozzászólás 2010 jún. 5, 22:51 
A szárnyak és a fej színe egyértelműen elkülönülnek a test világoszöld színétől. A szárnyakon látszódik a zöld rajzolat. Ebből kiindulva szerintem a tojó nem dilute hanem spangle opalin. A fehér pofafolt viszont megzavar. Majd a fiókák segítenek eldönteni hová lehet sorolni. A sötét faktor viszont csak részben domináns. Ettől még lehetnek világosak is.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2009 szept. 28, 20:48
Hozzászólások: 889
Tartózkodási hely: Maglód
   
Hozzászólás 2010 jún. 5, 22:21 
Itt folytatom a genetikát:

Elég nehéz megállapítani, mert nem egyszerű színezetű egyik madárka sem. Ha jól látom a hím egy kobalt színű madár a tojó egy dilute (kivilágosodott) mutáció, melynél 50%-ban "hiányzik" a normál szín.

Először vegyük a tojót. Az ő színe autoszomális recesszíven öröklődik, tehát más színt nem "tartogat" a génjeiben, csak a dilute mutációt. A kobalt az egyes faktorú kék, de minden sötét faktor dominál az alatta lévő világosabb faktornál, mivel a sötét mutáció autoszomális domináns.

Ezért én arra tippelek, hogy az utódok mindegyike egyes faktorú kék lesz, de recesszíven hordozni fogják a dlitute mutációt. Ha még egyet ugrunk a generációkban, akkor e két madár fiókái már kidobhatják újra a dilute színt, egyes faktorú kéket és dupla faktorú kéket.

_________________
Ne vitatkozz hülyékkel, mert lesüllyedsz a szintjükre és legyőznek a rutinjukkal!
Mindenki tud valamit, amit lehetetlen megcsinálni, majd jön valaki, aki erről nem tud semmit és megvalósítja.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2009 szept. 28, 20:48
Hozzászólások: 889
Tartózkodási hely: Maglód
   
Hozzászólás 2010 máj. 16, 23:41 
Akkor egy kis szakirodalom:

A nemhez kötött színeknél fordul elő, hogy a tiszta fehérben kék, illetve a tiszta sárgában zöld árnyalat van, de a nem nemhez kötött színeknél nincs meg ez az árnyalat.
Benne van abban az olvasmányban, amit belinkeltem. El kellene olvasni és akkor tisztábban látnátok a dolgokat!

Tessék egy kis részlet az említett könyvből. Itt részletesebben leírja, hogy miért látható halvány szín az albínó, illetve lutínó madarakban.
A creamino madarakban már tisztán kivehetőek a színek!
De esetemben max lámpával rávilágítva láthatóak, normál fényviszonyok között meg nem mondaná senki, hogy kék, illetve sárgás beütésük van.

Idézet:
Nemhez kötött Ino
Genetikai jelölés: X ino/ X ino (hím)
X ino/ Y (tojó)
Az NSL inohoz hasonlóan ezekben a madarakban is teljesen hiányzik az eumelanin, beleértve a tollakat, szemeket, lábakat és körmöket. A zöld tollak sárgák lesznek, míg a kék tollak fehérek. Azonban az SL ino oka teljesen más, mint ami az NSL inot okozza. A különbség nemcsak az, hogy a mutáció az X kromoszómán található (ezért nemhez kötött mutáció), hanem fekete eumelanin kialakulásának is eltérő lépése blokkolt, mint az NSL inohoz madarakban.
Az NSL ino esetében tyrozin negatív (TYR-neg) albinizmusról beszélhetünk. A bőr pigmentsejtjeiben normális pigment granuolumok keletkeznek, de azt látjuk, hogy a melanogenesis során (a folyamat, melynek során a pigment szemcsék a tyrozináz enzim hatására feketévé alakulnak) a pigment szintézis nem kezdődik el, vagy csak nagyon kezdetlegesen, ennek eredményeként a kialakult mátrix fehér marad.
Ezzel szemben az SL ino madarakban nagymértékben deformált, vagy fejletlen mátrix keletkezik. A tyrozináz aktivitás nem érintett, sőt az SL ino madarakban a tyrozináz aktivitás 2,5-szeresére emelkedett a vadtípushoz képest, azonban a mátrix deformáltsága vagy túl kis mérete miatt, az enzim nem fejtheti ki hatását. Így ezt a típusú albinizmust tyrozináz pozitív (TYR-poz) albinizmusnak nevezzük. Azonban a tenyésztők azt észlelik, hogy a lutino madaraknak (zölddel kombinált ino) egy rendkívül halvány zöld árnyalat figyelhető meg. Albino madarakban (kékkel kombinált ino) ez az árnyalat halvány kék. Ezen árnyalat a fejletlen és egészen kicsi, de fekete eumelanin pigment jelenétével magyarázható. Az NSL inoval ellentétben az SL ino esetében a lábak és körmök mindig világosak.


Na így már tisztább a dolog?

_________________
Ne vitatkozz hülyékkel, mert lesüllyedsz a szintjükre és legyőznek a rutinjukkal!
Mindenki tud valamit, amit lehetetlen megcsinálni, majd jön valaki, aki erről nem tud semmit és megvalósítja.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 márc. 8, 22:31
Hozzászólások: 1381
Tartózkodási hely: Komárom (SK)
Valódi név: Norbert
   
Hozzászólás 2010 máj. 16, 22:12 
waldemadar írta:
Jól mondod, az albínó az albínó! nincs árnyalata, totál fehér mert nincsenek pigmentjei. Max koszos lehet, vagy ha sárga cirmos, de úgyanúgy piros a szeme, akkor azt cremino-nak mondják. Pirosszeműekből ez a 3 van tudtommal, a lutino(sárga) albino(fehér) cremino(sárgásfehér cirmos, vagy pikkelyes):) üdv

A piros szemű hullámosoknak három csoportja van, ezek egyike az ino (sárga, fehér), a lacewing (sárga, fehér fahéj beütéssel és fehér íriszgyűrűvel), fallow (ezek többféle színű madarak, nagyon szépek). Gyakoriak az albinok kékes és a lutinok sárgás beütéssel. Albino sárgás árnyalattal tudtommal nem létezik, az lutinonak számít (az ilyet szokták creaminonak is nevezni).
Egy hasznos link: http://www.budgieplace.com/colorsguide.html#fallow


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 márc. 23, 22:40
Hozzászólások: 84
Tartózkodási hely: Budapest, Simontornya
Valódi név: Jencski Zoltán
   
Hozzászólás 2010 máj. 16, 21:13 
Jól mondod, az albínó az albínó! nincs árnyalata, totál fehér mert nincsenek pigmentjei. Max koszos lehet, vagy ha sárga cirmos, de úgyanúgy piros a szeme, akkor azt cremino-nak mondják. Pirosszeműekből ez a 3 van tudtommal, a lutino(sárga) albino(fehér) cremino(sárgásfehér cirmos, vagy pikkelyes):) üdv


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2009 szept. 28, 20:48
Hozzászólások: 889
Tartózkodási hely: Maglód
   
Hozzászólás 2010 máj. 16, 21:11 
Flyeer írta:
AZ albínó azért albínó mert nincs benne szín anyag
ergó árnyalata se lehet
nem?


Nem! :D

Olvass egy "kicsit" utána itt és megérted, hogy miért:

http://www.idre.hu/oktatas/utmutato-a-p ... oihoz.html

Cseppet bonyolultabb ez a genetika, mint ahogy először gondoljuk!

_________________
Ne vitatkozz hülyékkel, mert lesüllyedsz a szintjükre és legyőznek a rutinjukkal!
Mindenki tud valamit, amit lehetetlen megcsinálni, majd jön valaki, aki erről nem tud semmit és megvalósítja.


 
Offline
Csatlakozott: 2010 márc. 8, 15:28
Hozzászólások: 272
Tartózkodási hely: Mezőkövesd
Valódi név: Levente
   
Hozzászólás 2010 máj. 16, 20:53 
AZ albínó azért albínó mert nincs benne szín anyag
ergó árnyalata se lehet
nem?


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 257 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 9, 10, 11, 12, 13



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  

Pontos idő: 2024 márc. 28, 10:04
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO