Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 1180 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1 ... 54, 55, 56, 57, 58, 59  Következő
Szerző Üzenet
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
 
Hozzászólás 2007 máj. 11, 11:46 
mi köszönjük a frankó cikket :20:
Említetted hogy majd bővítenéd az alfajok leírását.
Bármikor küldheted, nem gond a frissítése a cikknek...


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2007 máj. 11, 10:05 
köszi Csaba :17: igazán csinosnak tűnik a cikkem :53:

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2007 máj. 9, 10:07 
2007.05.08.
Délután holtan találtam a fészekből kidobva az aljzaton a „császármetszett” fiókát. :cry: A fészekben lévő tojásból pedig kibontakozó félben volt a második megkésett fióka. Tehát az eddig steril tojásokat produkáló Momó nevű mozambiki csicsörke tojóm mindkét mostani tojása fias volt. Ehhez a fiókához most hozzá sem nyúltam. Az életesélyei azonban igen csekélyek voltak, mivel a két nagyobbik fióka teljesen elnyomta őt. Az első „kakukk”- és az utolsó saját-fióka kelési időpontja között négy nap volt. Ez már túl sok… :(

2007.05.09.
Reggelre elpusztult a másik késői fióka is. :cry: Csak félig tudott kibújni a tojásból. Én gyanítom, hogy ugyan így járt volna a „császármetszett” fióka is, ha nem fejtem ki a tojásból…
Így sajnos az a helyzet, hogy a Momó mindkét fiókája ráment a tojásevő Mona fiókái világra jöttének elősegítése érdekében. :( Nyugodjanak békében!
Tanulságok:
1. Érdemes műtojással összehangolni a tojások kelési idejét, pláne az ilyen tojásátpakolós-béranyás esetekben.
2. Csak a kiszámított kelési időpont után jópár nappal szabad kivenni a keletlen tojásokat (pláne, ha nem vagyunk biztosak az 1. inkubációs napot illetően), attól eltekintve, ha előbb lejön róluk a tojó, vagy száz százalékig megbizonyosodtunk róla, hogy sterilek a tojások.

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2007 máj. 8, 15:37 
OKÉ-ZSOKÉ :86:

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2007 máj. 8, 15:35 
üdv kedves Olvasó!
Csakhogy ne mindig a sikerekről olvasson az ember, elmesélem a tegnapi balfék ténykedésemet, ugyanis némileg elQrtam, nem kicsit, nagyon! :cry:
Tegnap hat óra körül értem haza a melóból a délutáni etetésre. gondoltam egy nagyon hülyét és kivettem a Momóék fészkéből a két keletlen tojást, :oops: hogy jobban elférjenek a hétvégén kelt fiókák a fészekben, hiszen az egyik már három a másik pedig két napos. Egyik tojáson sem volt jelölés, tehát a fiókák a kannibál-tojásevő tojómtól, a Monától származnak. Igenám, de akkor valahogy kihagyott a féleszem és megfeledkeztem arról, hogy nem tudtam pontosan meghatározni anno, hogy melyik saját tojását mikor tojta le a Momó a megjelölt Mona tojásai mellé, tehát a tojások nem feltétlenül töltötték le az inkubációs idejüket. Szóval már az elején elb@-sszusoztam, hogy műtojások segítségével nem szinkronizáltam össze a rendszert. :idea: A szakirodalom 13-14,5 napos inkubációs időt mond a mozambiki csicsörkéknél. A két kikelt fióka ezt be is tartotta, az egyik a 13., a másik a 14. napon kelt. Azt a napot veszem 1. napnak, amelynél már az éjszakát is a tojásokon tölti, jobbanmindva költi a tojó. Már amikor kivettem a tojást gyanús lehetett volna, mivel egyáltalán nem lehetett átvilágítani azt. De olyan gondolataim is voltak, hogy lehet, hogy a fióka befulladt vagy ilyesmi. hülye fejjel és egy késsel óvatosan felnyitottam a tojáshéjat az egyenlítőjénél. :( Látom ám, hogy fióka van benne. Lehántóltam róla egy nagyobb tojáshéjdarabot és akkor döbbentem csak le igazán, amikor előbújt a feje és a csőrével elkezdett tátogni. Húú vazzeg, ez a fióka él! :shock: Na ott álltam a hatszögletű gondban, hogy mostan mi a f@-széket csináljak? :roll: Óvatosan lehántóltam szegény kis csoffadt fiókáról a maradék tojáshéjat. Alig harmadakkora volt, mint a háromnapos fiókák a fészekben, de azért visszatettem a fészekbe a másik tojással együtt, amit alig mertem már megfogni. Legalább így talán kap még egy esélyt a túlélésre. Reggel még élt. 14 órával a "császármetszést" követően. A másik tojás még mindig ott figyel a fészekben keletlenül. Még egy pár napig még bent hagyom, az a biztos. Végül is azzal nyugtatom magam, hogy talán amúgy is túl nagy, több mint három napos hátrányból indultak volna a Momó fiókái a Mona fiókáival szemben, de ki tudja, lehet, hogy a szülők szépen felnevelték volna azokat is… Az öröm az ürömben az az, hogy most már biztosan tudom, hogy nem steril a Momó, aki eddig csak steril tojásokat tojt, hiszen képes fiókákat nemzeni! :? Csakhogy ne legyen olyan egyszerű az élet, szegény Momó teljesen bekattanhatott ettől a tojás-ki fióka-be akciómtól és eszelősen elkezdte üldözni a férje-urát, a Mózit. Még az volt a szerencse, hogy beesteledett és aztán szépen visszaült a fészekre éjszakára melengetni a fiókákat. Azonban az üldözés reggel is folytatódott, olyannyira, hogy szegény Mózi homloka már tisztára sebes volt, úgy össze-vissza verte magát a menekülésben. :x Nem mertem így otthon hagyni őket, ezért a szinte teljesen legyengült Mózit külön kalitba tettem és ekkor lenyugodott végre a Momó és szépen ülte a fészket és etette a fiókákat...

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
 
Hozzászólás 2007 máj. 7, 15:13 
Tyű remek :86:
Ma dolgozom, így nem tudom megnézni.
Holnap ha haza megyek, mindenképp meglesem.
:89:


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2007 máj. 7, 14:39 
Szervusz Csaba!
Végre elkészült és elküldtem emilen néked a mozcsi fajleírásomat fotókkal és egy hangmintával :lol: mehet fel az IDRE-re, ha ti is úgy gondoljátok, köszi :roll:

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2007 máj. 4, 11:14 
jó név ez a "kancsicsör" :lol:
ellenben ha a szó szoros értelmében nézzük, akkor a kanári x csicsörke (európai) hibridet is érthetnénk rajta, amely emiggyen néz ki:
Kép

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2007 máj. 4, 11:07 
Sziasztok! :D
Csinos kismadár :lol: a fizimiskájára tényleg kissé emlékeztet a mozcsikéra, akár hibridnek is beillene… :wink:
habár állítólag a kanári X mozambiki hibrid valahogy így néz ki:
Kép

Számomra nagy meglepetés volt, hogy még a süvöltővel is lehet keresztezni a mozambikit! Íme:
Kép

Ezen a honlapon elég sok keresztezésről van fotó:
http://www.geocities.com/mules_hybrids/

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
 
Hozzászólás 2007 máj. 4, 8:11 
Ennek az egyednek a házi használatú neve lehetne : "kancsicsör"

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2007 jan. 22, 9:49
Hozzászólások: 1620
Tartózkodási hely: 2085 Pilisvörösvár Zrínyi u. 64. +36309382862
Valódi név: Neubrandt Gábor
   
 
Hozzászólás 2007 máj. 4, 4:12 
Na jó. Nem kísértetiesen hasonlít, de azért a szemsáv meg a bajusz megvan.

Csabának köszönöm a segítséget!

Üdv : neco


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
 
Hozzászólás 2007 máj. 3, 22:06 
Itt van akkor akép:

Kép


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2007 máj. 3, 9:44 
szia Neco :D
türelmetlenül várjuk a fotót :roll:

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2007 jan. 22, 9:49
Hozzászólások: 1620
Tartózkodási hely: 2085 Pilisvörösvár Zrínyi u. 64. +36309382862
Valódi név: Neubrandt Gábor
   
 
Hozzászólás 2007 máj. 3, 0:56 
Szeva Csicsörke!
Nem éppen ide tartozik, de szeretném ha látnátok ezt az "alfajt" is! (És ide most egy kép fog jönni , amit a Csaba feltesz nekünk mindenki örömére.)

Igaz, kicsit hiányos a gúnyája. Az anyuka fészekanyagnak tekintette szegényt, de engem a fejrajzolata kisértetiesen emlékeztet a moz.csicsörkéére.


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2007 máj. 2, 15:56 
Csicsörke írta:
Talán kezdjük ott, hogy mi is ezen faj hivatalos magyar neve?
Én speciel a mozambiki csicsörke elnevezést erőltetném, az angolai csicsörke után szabadon :D


találtam két "hivatalos forrást" :roll: a mozambiki csicsörkére (mozambik+i :idea: )
egy 2006-os törvényünkben:
2006. évi XVI. Törvény a Washingtonban, 1973. március 3. napján elfogadott, a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezmény módosításának kihirdetéséről
http://www.complex.hu/kzldat/t0600016.htm/t0600016.htm

és egy EU-s rendeletben:
A Bizottság 1497/2003/EK rendelete (2003. augusztus 18.) a vadon élő állat- és növényfajok számára kereskedelmük szabályozása által biztosított védelemről szóló 338/97/EK tanácsi rendelet módosításáról
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32003R1497:HU:HTML

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
Hozzászólás 2007 máj. 2, 15:41 
:D Sziasztok!
Hello Neco!
Jó meglátás, tényleg nincs a madáron napszemüveg, és fodrásznál is már régen járt :lol: de amire én akartam volna rávilágítani, az a fejtollazatának a színe :idea: ugyanis ez nem a törzsalak (S. mozambicus mozambicus) hanem egy alfaj lehet :!: mégpedig véleményem szerint ő egy S. mozambicus barbatus: akinek a fején nyoma sincs a szürke színnek (Forrás: ifj Cserna Zoltán, Díszmadár Magazin, 2003/10.)
íme egy másik kép róla:
Kép

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
 
Hozzászólás 2007 ápr. 28, 6:58 
Igen a DM-ben olvastad. Balla Tamásné fordította németből.

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2007 jan. 22, 9:49
Hozzászólások: 1620
Tartózkodási hely: 2085 Pilisvörösvár Zrínyi u. 64. +36309382862
Valódi név: Neubrandt Gábor
   
 
Hozzászólás 2007 ápr. 28, 2:27 
Sziasztok!

Mintha olvastam volna róla én is, hogy a gyűrűpiszkálás ellen bekenik a gyűrűt ragasztóval, majd meghempergetik az odu aljárók kiszedett tőzeg, fűrészpor,madársz.r vagy "mittudoménmi" keverékével. Fél éven belül eltűnik a fémgyűrűről minden, és ujra olvasható a felirat rajta. Nem tudom hol láttam a cikket. Talán a D.M.-be? Nem emlékszem.....de tényleg egy jó ötlet annak aki ezzel a gondal küzd.
A kérdésed kifogott rajtam Csicsörke! Nincs a madáron napszemüveg, és fodrásznál sem volt ahogy látom :D ! Ugyanolyannak látom mint a többi csicsörit. Én feladom, szabad a gazda!

Üdv : neco


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2007 ápr. 13, 13:19
Hozzászólások: 2367
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Dr. Dezső Péter
   
 
Hozzászólás 2007 ápr. 27, 15:01 
Szépjónapot Mindegykinek! :D
hello Neco! Örülök, hogy tetszenek a csicsörkéim :) megint hoztam képeket róluk.
Tetszik ez a topic :lol: olyan érdekes dolgok jönnek itten elő :)) ez a lábkötözéses trükk nem semmi…
Hát most nálam is vannak trükkös fejlemények, ugyanis a kannibál tojómat (3.számú tojó: a Mona, aki folyton megette a tojásait egyből a letojásuk után) egy babszemmel sikerült (remélhetőleg végleg…) lenevelnem a tojásevésről. ez nem vicc :wink: Ez a műtojásként szolgáló fehér színű babszem valamelyest hasonlított egy csicsörketojásra. nincs készleten nálam műtojás és hirtelen ezt találtam otthon aznap délelött, amikor a második tojását is elkezdte csipkedni a letojása után. Egy tojásevős kör után (3 tojását falta fel nem sokkal a letojásuk után) utánúgy döntöttem, hogy egyből kiveszem a tojásokat és béranyaságra kérem fel egy másik mozambiki csicsörke tojómat. Az éles tojást tehát feltettem a Momó fészkébe az előző napi Mona-féle tojás mellé (2.számú tojó: a Momó, aki szegény eddig csak steril tojásokat produkált eddig). Másnap elkezdett kotlani a két idegen tojáson a Momó. a hab a tortán az volt, hogy két saját tojást is nyomott a fészkébe rakott 2db Mona-tojás mellé és szépen üli mind a 4-et immáron 7 napja. hogy ebből mi lesz még nem tudom, de még bizakodó vagyok…
a csokiöntet a habon pedig az lett, hogy a babszem mellé másnap reggel nyomott egy éles tojást is a Mona és nem törte fel azt! azóta is masszívan ül a fészkén, még a végén kicsírázik alatta a bab is :lol:
Kellemes hosszú hétvégét Mindegykinek :!: (Nekem sajna otthon még nincs net, csak itt a melóhelyen tudok netezni, ha az időm engedi…)

Anyja lánya:
Kép

Apja fia: (a mai kvízkérdésünk: látható-e a megszokottól eltérő dolog a fotón :?: Kicsit segítek: az apa fejére kell fókuszálni... :roll: )
Kép

_________________
A magyar terepmadarászok honlapja: www.birding.hu
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület: www.mme.hu


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
 
Hozzászólás 2007 ápr. 26, 7:46 
Szia neco !

Azoknál a fajoknál ahol a fészket takarítják a szülők sokszor előfordúl az efajta gyűrűzési nehézség és ha a kelleténél korábban tesszük fel a gy. valamelyik szűlő "leolvasztja" azt. Sokszor még a kicsit is kidobja a gyűrűvel együtt. Egzótáknál ez nem túl gyakori, hiszen e fajok egy jó részénél, vagy a fióka "űrít ki" a fészken kívűlre, vagy a fészket tapétázza belőlről. Tapasztalataim szerint kevesebb azoknak a fajoknak a száma, mely fészket takarít. Ezek közé tartozik a kanárik nagy része is. Aztán van olyan amikor tulságosan tisztaság - mániássá válik (ilyen lehet a Te tojód is) és túlzásba viszi a takarítást. Egy érdekes dolgot had meséljek el.

Van egy (több is) nagypapagájos ismerősőm akinél a tojó (amazon) ugyanezt csinálta a gyűrűvel, sőt néha a lábat is leszedte a rárakott karikával együtt. A tenyésztő is éveken át kísérletezett a tojó átszelídítésével, hogy ne szedje le a jelőléseket. A sok kisérlet vége az lett, hogy rájött egy dologra.
Egy Német szaklapban leírták ezt a jelenséget és a megoldását is. Ime röviden : A gyűrűt felrakás után madárpiszokkal fedték el és így nem kezdték leszedni a szülők. Tenyésztőnk is alkalmazni kezdte a módszert, de neki előszőr nem vált be, továbbra is abajgatták az idegen tárgyat a szülők. A felesége jött rá a megoldásra, mégpedig a következöképpen : Azt a lábat, melyre a gyűrű kerűlt már 5 napos korban egy kis gézdarabbal átkötötte és bekoszolta. A jelőléskor már a szülő madár megszokta a bal lábon lévő koszos anyagot, melyet a gyűrű felrakása előtt eltávolított, majd a helyére felrakta a gyűrűt, melyre visszarakott egy újabb gézt és bekoszolta. Az anya madár ma már ezt nem kifogásolja és eltűri a beavatkozást. Mindig szürkületkor gyűrűz és így éjszaka a kicsi is megszokja az ékszert, a tojó meg nem látja a változást néhány óráig.
A gyűrűzésnél én is az esti bevackolás elötti időt tartom alkalmasnak azzal a kiegészítéssel, hogy a megjelőlt kicsik lábát vanilin oldatba mártom a fészekbe helyezés elött.

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 1180 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 54, 55, 56, 57, 58, 59  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  
cron

Pontos idő: 2024 márc. 28, 12:29
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO