Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 73 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal 1, 2, 3, 4  Következő
Szerző Üzenet
Offline
Csatlakozott: 2008 szept. 14, 14:32
Hozzászólások: 173
   
Hozzászólás 2016 júl. 4, 20:12 
Szia Madarász!
Köszönöm szépen! Ne adjuk fel Mester!
Azért én közzéteszem azokat a tapasztalatokat amikkel a fellelhető szakirodalomban nem találkoztam, hátha ezáltal több madár tud felnőni.
Madarász , Te tudod, hogy a minél nagyobb és a természeteshez minél jobban hasonlító elhelyezést preferáltam eddig. Most úgy látom, hogy egy vegyes röpdében nehezen sikerült volna. Elsősorban az etetés miatt(az élő eleséget hamar felzabálják más madarak is) és nem azért , mert a ,,schönbürzeleket" más madarak zavarnak. Még a fészkük közeléből sem zavarták el a Forbeseket.
Általában azt írják, hogy felváltva költenek de többet ül a tojó. Nos, nálam mindkét párnál szinte csak a tojó ült, de nagyon intenzíven (alig látni fészken kívül)
Felneveléshez általában lágyeleséget, apró lisztkukacot, viaszmolylárvát (Buffalowurm), légylárvát (pinky) és sok hangyatojást javasolnak. Ezeket van aki fagyasztás után eteti. Nálam is folyt a hangyatojás vadászat... Sikerült fáradtságos munkával gyűjtenem és fagyasztanom valamennyit, tehát volt ez is. Az én vörösfarkúim nincsenek oda a lágyeleségért és ezt nem is láttam, hogy ették volna habár előttük volt mindig. Apró lisztkukacot kaptak viszonylag sokat (olyan edényben, amiből nem tudnak kimászni. Reggel és este tudok etetni a munkám miatt , tehát fontos, hogy sokat ,,csomagoljak" nekik :) ) Szerintem a kulcs viszont a röpképtelen muslinca (drosophila) lárvája volt. Régóta etetek állataimmal muslincát (örült is a család), halaim is imádják. Olvastam egy terrarista oldalon, hogy a muslincának ill. lárvájának milyen a tápértéke. Ha már a légylárva is jó lehet mások szerint (igaz, annak életmódja miatt nem igazán mertem etetni) akkor a növényi alapon táplált muslincalárvát (nagyon egyszerű tenyészteni télen-nyáron) jobbnak gondoltam és bevállt! Úgy gondolom, legalább 80%-ban ezzel etettek egészen a kirepülésig. Néha kaptak molylárvát is de ez nem volt nélkülözhetetlen. Ezen kívül a fürtös kölest fogyasztották nagyobb mennyiségben. Uborka vagy szőlő, alma általában van előttük, ezeket szeretik.
Nehogy okoskodásnak gondolja bárki is. Én 2pár madaram költésénél tapasztaltakat írtam le és az alábbiakban összegezném a szerintem fontos dolgokat:
- párkiválasztás (figyelni kell Őket, veszélyesek lehetnek egymásra akár a tojók is) Nagy hely, búvóhelyekkel
- Változatos kaja (érdeklődő madarak, sokmindent megkóstolnak pl. akácvirág stb.)
- Kiválasztás után párok külön (nekem most kis helyen sikerült 90x90x30).
- Nálam nélkülözhetetlen lett a folyékony kalcium, azóta nincs tojásprobléma
- Fészküket nálam a különböző odúk dacára boxban is szabadon építik és mindenfélével kidekorálják
(közös volierben akár más madarak fiókáival is... ) Kókuszrostból szuper fészket csinálnak de vigyázni kell,
mert a madarak lába könnyebben beakadhat.
- Szinte csak a tojó kotlik
- Bármilyen élőeleséget érdemes kipróbálni
- Nagyon jól nevelnek.
- kirepüléskor -a többi asztrildok fiókáival összehasonlítva- elég fejlettek, ügyesek
- Szerintem hangyatojás nélkül is sikerülhet


 
Offline
Csatlakozott: 2008 jún. 19, 17:01
Hozzászólások: 249
   
Hozzászólás 2016 júl. 4, 19:09 
Szia MADARÁSZ!!!
Szívből gratulálok! Mióta tart ez a szerelmed? Lám lám, a türelem és a TAPASZTALAT meghozta a gyümölcsét. Már leírni sem merem, hogy hány évvel ezelött vágtad a fejszédet ebbe a göcsörtös "fába".
Sajnos a világ megváltozott, a szervezett madarászélet eltünt! E forumon is nagyon sok érdekes, és értékes írás született korábban. Sajnos ma mindenki okos, így ennek is megjön a bőjtje! Más kárán tanul az okos, sajátján az óberokos! Nagy kár, hogy a korábbi tudás elveszőben! Na, éppen ezért már nekem nekem sincs kedvem semmilyen hozzászóláshoz. Persze kinek is lehetne írni? A privát és a facebook nem pótolja sem az IDRE sem a mi forumunkat! További sok sikert kívánok baráti üdvözlettel Lakó A.


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2016 júl. 4, 9:38 
Macky írta:
Nem tudom olvassa-e még pár madarász ezt a fórumot.
Végre, sikerült! Sikerült 2 kis vörösfarkú repült ki 2 napja a fészekből!

:31:

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Csatlakozott: 2008 szept. 14, 14:32
Hozzászólások: 173
   
Hozzászólás 2016 júl. 3, 19:55 
Sziasztok!
Nem tudom olvassa-e még pár madarász ezt a fórumot.
Végre, sikerült! Sikerült 2 kis vörösfarkú repült ki 2 napja a fészekből!
Feri


 
Offline
Csatlakozott: 2008 szept. 14, 14:32
Hozzászólások: 173
   
Hozzászólás 2016 máj. 13, 12:25 
Szia!
Sajnálom, hogy ilyen veszteség ért. Igyekszem én is vigyázni rájuk. Nem könnyű igazi párokat összerakni. 2 pár van és van egy + aminek a nemét nem tudom. ,,Néma" de tojónak sem mondanám. Olvastam egy német fórumon, hogy vannak ilyen hímek.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2016 máj. 13, 0:36 
Hat, sok sikert!
Gondolom nehanyan ebben a szakaszban mondanak, hogy akkor johetnek a siralykak, majd azok szepen kikoltik es felnevelik oket, de en nem mondom, mert az ugy nekem nem siker, nem is tartok siralykat egy darabot sem.
Jol ertem, mar 3 parod is van?

Nalam sajnos szomoruan vegzodott a szezon.
Azon a heten amikor esedekes volt vegre kiszedni az utolso 2 fiokat, egy reggel a tojot holtan talaltam. Gyurujenel beakadt egy munovenybe, ez lett a veszte. Eddigre mar lerakott 2 ujabb tojast, melyeken a him a kovetkezo napokban egyedul kotlott, de aztan kiszedtem oket.

Ezt kovetoen probaltam ujabb part szerezni neki, de vegul a 3. lett valoban tojo, akivel a regi ropdeben feszket is rakott, de egyelore annyi.
Ket korabban vett parjeloltje, talan 2 him, a madarszobamban repked.
Kozben pedig felcseperedtek a tavalyi fiokak is.
Kozuluk 1 part megtartottam, a tojot az elso, a himet a masodik feszekaljbol. Bar testverek, veluk probaltam kivancsisagbol ki, hogy a fogsagban keltek mennyivel rugalmasabbak a vadbefogottaknal, ezert oket szandekosan csak egy 60*40*40 cm meretu kalitban tartom. Mikor a tojo elerte a 10 honapos kort, kaptak egy kis feszekkosarat amibe meg is raktak egy feszket. Azota tojast tobbet is raktak, de rendesen kotlani nemigen lattam oket, talan tul kicsi nekik a hely.

Anno alig tudtam eladni szaporulatombol 2 part, tehat igazan nem eroltetem a dolgot, most jobban orulnek sikernek mas fajokkal.


 
Offline
Csatlakozott: 2008 szept. 14, 14:32
Hozzászólások: 173
   
Hozzászólás 2016 máj. 12, 21:17 
Sziasztok Madarászok!
A kedvencek ismét megleptek... Történt, hogy egy esetleges ingatlancsere miatt különösebben nem fűztem nagy reményeket a madarak idei szaporításához. 2 biztos, harmóniában élő párt tartottam külön-külön a madárvitrinekben. Az alsó rekeszben a már 2x de üres tojásokkal próbálkozó pár mellé betettem az öreg Forbes páromat is. Mivel ennél a párnál a tojónak adódtak előzőleg tojásrakási nehézségei, ezért nem is számítottam sokra , a pihenésében reménykedtem , ennek megfelelő élelemmel. A felettük lévő vitrinben külön tartottam egy ,,nagyreményű" párt. El is kezdték előírás szerint a költést de sajnos a 3.tojás a tojóban maradt... Mielőtt megkapom a magamét, igen, volt minden a madarak előtt...
A 3.vitrinben tartottam még 2 vörösfarkút de csak az egyikben voltam biztos, hogy tojó. Őt tettem az egyedül maradt hímhez és rövidesen Ők is fészkelni kezdtek. A kotlás előírásszerűen zajlott. Fontos megjegyeznem, hogy ugyan nem szeretem a vegyszereket de a fájdalmas veszteség miatt a vízbe keverhető kálcium adagolása tűnt ésszerűnek. Ez be is vált. Sajnos a kotlási idő letelte után kiderült, hogy a 2 tojás üres volt de a kelés tervezett idején kipróbálhattam, mi az amivel etethetnek. Apró lisztkukac, szárnyatlan muslinca, hangyatojás (fagyasztott, múlt nyári), viaszmolylárva, lágyeleség, csíráztatott mag, csíráztatott fürtös köles, szőlő és uborka volt előttük. Ezek közül a favorit az uborka, fürtös és a viaszmoly lárva volt. A muslincából néha elkaptak egyet-egyet. Szóval eredmény: 2 üres tojás
Közben a Forbesekkel együtt lévő pihenő pár tojója sok időt töltött a régi fészkében de ez azért nem volt feltűnő, mert ezt máskor is megtette. Ők nem kaptak ilyen változatos eleséget a Forbesek elhízási hajlama miatt sem. 1 héttel ezelőttig tartott ez az állapot aztán megnéztem a régi fészket.... és kivert a víz... 3, 1-2napos fióka volt benne!
Azonnal adtam nekik az összes elképzelhető kaját és mindig félve néztem a vitrin alját kidobott fiókákat keresve de ez nem történt meg. Annyi történt, hogy mivel semmiféle fészekvédő reakciót nem mutattak ezért a Forbesek néha annyira közel néztek be a fészekbe, hogy féltem , nehogy Ők rángassák ki a fiókákat. Erőt vettem magamon és a legkisebb cécóval kifogtam a papagájamandínákat. Ezt is megúsztam.
Örültem, hogy találtam olyan eleséget, amit habzsolva esznek-etetnek. Ez a muslincanyű volt. Mivel folyamatosan tenyésztek nekik szárnyatlan muslincát és az egyik edényben sok volt a nyű, gondoltam kipróbálom. Internetes adatok szerint több a tápanyag benne, mint a kifejlett muslincában. A ,,férgeket" pollenbe forgatva kapták. Emellett az apró lisztkukacokat és a csumízt etették, sok uborkával. Tegnap észrevettem, hogy nagyon ritkán mennek a fészek közelébe. Ez ma is így volt így meg kellett néznem , mi történt. Sajnos 2 fióka már elpusztult és teljesen hideg volt a 3. a végét járta. Nem tudtam megmenteni. Még nem tudom, mi lehetett a gond. Gyanítom, hogy a legkisebb már 1-2 napja elpusztulhatott. Gondoltam esetleg valami gyomorbántalomra a muslincanyűvek miatt de ezek nem csontkukacok, mérgező anyag nem volt a táptalajukban. Hosszú évek óta ez eddig a legnagyobb eredményem velük. Éltek 1 hetet.. Majd legközelebb talán sikerül


 
Offline
Csatlakozott: 2008 szept. 14, 14:32
Hozzászólások: 173
   
Hozzászólás 2015 dec. 9, 21:12 
Sziasztok Madarászok!
Eltűntem egy időre, mert reméltem, hogy valami jó hírt tudok közölni.
Nem jött össze... átvertek ezek a koboldok!
Lehet, hogy nekem is el kellene utaznom Pápuára... 8)
Szóval az történt, hogy a pár teljesen úgy viselkedett, mintha költenének. Az addig használt alvófészküket alakították át úgy, hogy a lefelényúló búvónyílásukon csak kolibriként tudtak bebújni. Erre a fészekre viszont építettek egy ,,álfészket", mindenfélével kidekorálva.
Kb. másfél hete példásan ,,kotlottak" , már vártam a csodát. Muslincák, viaszmolylárvák, pinki stb. beszerezve, hangyatojás a mélyhűtőben.
Ma alábbhagyott a lelkesedés :( Megnéztem a fészket, sajnos üres.
Talán az történt, hogy egy tojás már ahogy kijött- összetört és tegnap is találtam egy fél, száraz sárgáját. Annyi kiderült, hogy még a szobavitrinben , ahol most vannak , ott is szépen, előírásszerűen kotlanak.
Talán majd legközelebb 8)


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2015 nov. 26, 6:06 
Tegnap este ertem haza Papuabol, es reggel a vorosfarkuaknal 2 ujabb kirepukt fioka fogadott. :-)
Ez eggyel kevesebb, mint a 2 elozo koltes eredmenye, de azert igy sem rossz, no meg ugysem tudom, mit csinaljak a szaporulattal. :-(
A szulopart mar ideje leallitani, alighanem a feszkek kiszedesevel, mert ugye multkor mar akkor ujra kolteni kezdtek, mikor a 2. feszekalj fiokai is mellettuk voltak meg es visszajartak a feszekbe aludni.
Ha ezek a fiokak is megmaradnak, 8 lesz az idei termesem.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2015 nov. 25, 0:40 
OFF: Tudtommal pl Hollandiabol es Belgiumbol exportalnak zart gyurus europai fajokat.
Ide is rendre erkeznek Hollandiabol elsosorban tengelicek de kisebb szamban mas pintyek (erdei, zoldike, zsezse, suvolto) is.

Egyebkent en ugy tudom, az USA-ban csak az azsiai fajok importjat allitottak le, mas kontinensekrol meg mehetnek.
A Hollandiaban kinalt vadbefogott madarak nyilvan "kerulouton" jutottak el odaig, es aruk is azt tukrozi.


 
Offline
Csatlakozott: 2008 jún. 19, 17:01
Hozzászólások: 249
   
Hozzászólás 2015 nov. 17, 16:05 
Szia mindenkinek!
Amerikai internetes megrendelésnél, "UN. CSOMAGKÜLDŐ" megoldással, vörösfarkú 55 dollár/egyed, holland hasonlón találtam egy hete 3 pd. hírdetését 135 euróért. Ez mind befogott egyed volt. Nem tudom hogyan oldják meg, de az amerikai oldalon színte mindent hírdetnek. Feltünően elérhetőek a dél-amerikai tangarák! A legdrágább sámarigó áron,-azaz- 600 dollárért kapható, míg a többi mind 300 dollár alatti. Érdekes, hogy a tigrispinty 95 dollár, és ugyanennyí az európai "stigó" is. Vörösbegy 450 dollár, énekes rigó 425 dollár, fekete rigó 450 dollár színtén. Vajon kítől vásárolják ezeket, és hogyan kerül Amerikába? Talán Ti tudjátok a választ! Üdv.LA.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2015 nov. 13, 18:13 
Ja, es az aruk. En nyaron Monoron 20.000/"par" aron lattam 4 peldanyt. Ami szerintem nem tul veszes, tekintve, hogy a zebrak darabjat 5, rozsasfeju torpeket 7 ezerert is sorban vittek a vevok, pedig az en szememben a vorosfarku tobbet er mint 2 zebra, legyen az szep standard is.
4-5 arusnal lattam afrikai szovopintyeket, koztuk ibolyaasztrildokat, amarantokat, helenakat sot 3 elegge lepukkantnak tuno zold pettyesasztrildot is, de nekem ugy tunt nemigen erdeklodott irantuk senki.
Meg is allapitottam, hogy talan nem is kulonbozunk annyira az indonezektol, mint en azt itt gondoltam. :-(
Mondjuk mikor 1-1 fajbol 1-4 felnott peldanyt latok egy arusnal, mindig van egy olyan gyanum, hogy ezek kioregedett van megunt, nem szaporodo madarak.
Persze masnal, mas korulmenyek kozt meg szaporodhat az is, ami elozo tulajanal nem.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2015 nov. 12, 21:29 
En nektart es pollent sosem adtam nekik es ugy tunik, jol megvannak nelkule.

OFF: En korabban naponta adtam nektar helyett cukros vizet papaszemeseimnek es levelmadaramnak, de eszrevettem, hogy ilyenkor alig fogyasztanak a tobbi elesegukbol, ami nem tunik tul egeszseges dolognak, igy inkabb visszafogtam ennek adagolasat.

A szulopar nalam jo sok hangyababot fogyaszt, de hat ugye mar jo ideje folyamatosan szaporodasi modban vannak, tehat ez nem meglepo.
Azert tulnyomo reszt rovarevonek en sem neveznem oket. Az teny, hogy a tobbi afrikai asztrlidhoz kepest sokkal valtozatosabban taplalkoznak, szinte barmit hajlandok megkostolni.

Agresszionak mas madarakkal szemben soha semmi jelet nem mutattak egyedul a pillangok szabadon allo feszkevel szemben tanusitott tulzott erdeklodes, illetve annak szetcincalasa volt kellemetlen viselkedesuk. Odukba epitett feszkekkel nem torodtek.

Utananeztem a neten Szenegal klimajanak, es ugy tunik ott az europai nyar mind a melegebb, mind az esos evszak. Ez Indoneziaban mashogy van, itt a nyar a szarazabb de melegebb evszak, mig a teli esos evszak kevesbe meleg. Irodalmi adatok szerint a vorosfarku a szabadban az esos evszak masodik feleben kolt.
Nalam az itteni esos evszak vegen kezdtek kolteni es folytattak vegig a szaraz evszakban.
Igazan nem tudom, hogy fogsagban ez befolyasoja-e oket es ha igen, akkor ez Europaban hogyan jelentkezik.
Az idonez fajoknal az itteni szarazabb es melegebb evszakot koveto esos lehulest jol szimulslhatna a mi forro nyarunkat koveto osz, csak akkor persze a lehules odahaza joval dramaibb lesz, mint itt.


 
Offline
Csatlakozott: 2008 szept. 14, 14:32
Hozzászólások: 173
   
Hozzászólás 2015 nov. 12, 17:20 
Sziasztok!
Kedves Madarász! :) Kicsit lecsillapodtak a kedélyek a vitrinben. Igen, belső volierekben lehet, hogy fel sem tűnne az agresszivitásuk.
Írtam, hogy most csak a pár kapja ezt az extra kaját. A többiek nem.
A megfigyeléseim alapján azt nem tudom megerősíteni, hogy több rovareleséget ennének mint más afrikaiak. Más a helyzet a gyümölcsökkel és pl. a kígyóuborkával. azokat szeretik. Amit minden fellelhető irodalomban említenek az a nektár ill. pollenfogyasztás. Ezeket én is biztosítom számukra változó intenzitással. Ami jó, hogy úgy tűnik ezek között a madarak között az elhízástól nemigen kell tartani (nem úgy, mint pl. a Forbeseknél...)
Ja, ami -sajnos- még különlegessé teszi Őket,az az, hogy a légzsákatka ugyanúgy veszélyezteti mint a Gouldokat. Ezzel én is találkoztam- kivédtem :) . Ezt leszámítva nem különösebben kényes faj. Mivel az éjszakákat fészekben tölti, még a hidegebb éjszakákat is könnyebben elviseli.


 
Offline
Csatlakozott: 2008 jún. 19, 17:01
Hozzászólások: 249
   
Hozzászólás 2015 nov. 12, 13:11 
Üdvözletem mindenkinek!
A vörösfarkú tenyésztésének kudarcait valóban nem szabad csupán a hazai klímára fogni. Afrikában az élőhelyén két évszak jellemző. Ez a száraz és a nedves időszak. Gondolom Indonéziának is hasonlatos lehet a klímája, ezért az afrikai fajok, főleg a befogottak, a kalitkás tartáshoz is könnyebben beszoktathatóak. WL. sokat írt az ottani általános tartási viszonyokról, mégis az látszik, hogy ott "ellenálló" fajként ismerte meg. Macky tudja a legjobban, hogy nálunk a több száz befogott és behozott madár, bizony rövid ideig élt. Persze nálunk is többségében olyanokhoz kerültek, akik felfogásban nagyon is hasonlítottak az indonéz tartókhoz. Nem lehet minden fajt zebrapintyhez hasonlítani. Sajnos én is saját káromon jöttem rá, hogy pl. a viola asztrild, gránát pinty, és a vörösfarkú is "főleg" rovarevő! Ezek a madarak a száraz évszakban verődnek a pillangópintyekkel együtt hatalmas csaőpatokba. A KÉNYSZER miatt sovány az élelem, kevés a rovar. Szegény ember, azaz szegény madár, annak is örül, hogy ezt az időt túléli. Eszébe sem jut civakodással is energiát pocsékolni, arról nem beszélve, hogy óriási a szabad kitérésre biztosított tér. Persze bizonyára itt is kialakul valamilyen dominencia közöttük egy-egy jobb területen. Na mindegy, de én azt érzem, hogy ezt nevezhetjük a pihentetési időszaknak, nálunk teleltetésnek.
Szerintem ezt kell utánozni minden olyan esetben, ahol a madárnál az életciklus nagyban az időjárás függvénye. Tehát én biztosan télen leszükíteném a vörösfarkúk étrendjét. Macky ETETÉSRE leírt kialakított rendszere nagyszerű lehet a felkészítési, tenyésztési időben, de szerintem ez télen nagyon is dús! A szabadban a dús az esős évszak jellemzője. Dús rovarban, nektárban, friss hajtásokban. A madár ekkor nem tud ellenállni a szaporodási ösztönének. Ezt nálunk érdemes figyelembe venni. A sámarigó hasonlatot csupán azért írtam, mert ha ezt a ciklikusságot figyelmen kívül hagyom, nem is lesz egyetlen sikeres kőltésem se. A hímet és a tojót azonos időben kell párzásra alkalmas állapotba hozni, mert ellenkező esetben agyonverés a vége. Mellesleg a párnak szánt madarakat, úgy helyezem el, hogy lássák egymást, de külön. Nos ez csak egy nagyon egyszerű alkalmazása annak, amit a kanárisok évek óta követnek. Ebbe meg madár nem pusztúlt bele. Sajnos a mi nyarunk egyre alkalmatlanabb a trópusí madarak tenyésztésére! Erről sokat mesélhetnek mind azon társaink, akik az idei évben több kudarcról beszélnek, mint eredményről. Nálam ismételten sámás példa: esős meleg nyáron 10-12 fiókából felnevelnek 8-at, száraz fórró nyáron pl.idén 10-12 termékeny tojásból kikelt 5 fiatal amiből felneveltek 3-at. A TÖBBI SZÍNTE MEGSÜLT. Még egy megjegyzésem WL. Természetesnek tartom, hogy ott, ahol még bőséges a vásárlási kínálat, ott Te is bevásárolsz és több fajjal próbálkozol. Eddigi írásaidban azért kitünt, hogy ezt sem a helyi szokás szerint teszed, hanem felelősen. Te is érted a "Schindler listájának" a jellemzőjét. Azt viszont tanácsolom, hogy ha rászánod magad a végleges hazatérésre, és madarászni is szeretnél itthon, akkor időben gondoskodj kedvenc fajaid beszerzéséről, hazajuttatásáról, mert itthon már nem fogsz ilyeneket találni. Mellesleg én is szívesen tartanék még ma is egzotikus pintyféléket, de ismert áraikon nem kell. Döbbenetes, hogy egy tigrispinty pár több tízezer Ft, vagy a korábbi mozambiki csicsőrkéből 3-4 példány ára azonos egy sámarigóéval! Mackytól szeretném is megkérdezni, hogy ma egy párnak nevezett vörösfarkút mennyíért lehet megszerezni? Persze, ha van. Befejezésül még egy megjegyzésem lenne: milyen érdekes, hogy Indonéziában a hivatalok nem félnek a hasonló égövből beszállított madárfajok fauna szennyezésétől! Nálunk Magyarországon a tisztelt hivatalosok,- csupa kisbetűvel- azért nem engedik az európai fajok tenyésztett egyedeinek tartását, idézem:" mivel a kalitkából kiengedett vagy kiszabadult egyedek elfertőzik a szabadban élőket". Nos erre varjatok gombot! Üdv. LA.


 
Offline
Csatlakozott: 2008 szept. 14, 14:32
Hozzászólások: 173
   
Hozzászólás 2015 nov. 10, 20:43 
Szervusztok!
Végre egy kis élet ezen a fórumon! :)
Erről a madárról aztán van mit írni. A különböző leírások is mást és mást írnak. Igazi ,,recept" nem létezik. Amennyire sikerült megfigyelnem, ezek a koboldok mind külön személyiségek. Ezt akkor is meg tudtam figyelni, amikor mind együtt voltak. A pár tojója soha senkit meg nem kergetett, a másik, a ,,boszorkány" pedig állandóan harcra kész. A hímek között is volt erősorrend de mások is írják, hogy a tojók ugyanolyan kemények lehetnek. A pihenőidőszak hatását sem tudom megerősíteni. Talán úgy ahogy a kis kubáknál is vannak agresszívabb ill. békésebb egyedek.
Egy angol tenyésztő meglehetősen sikeresen boxokban szaporítja Őket, mások közös röpdében. Volt aki azt írta, hogy az is zavarja Őket, ha egyáltalán meghallják fajtársaikat. Megint mások pihenőidőszakban csapatban , költéskor külön tartják Őket (nekem ez tetszene, ha lenne vagy 5pár és sok hely) Aztán hallottam még Zsivora Laci bácsitól, hogy nem ment velük semmire és betette Őket egy kalitkába a lakásba az ablak elé , hogy ,,legyen madár a lakásban is, ne csak a madárszobában, volierben" és láss csodát, ott szaporodtak.
Persze, a Siroki könyvet annak idején kívülről fújtuk, nem is nagyon volt más írás :) de tényleg érzek ebben hasonlóságot. Nem is baj, igazi kihívás ez. Ha sikerülne szaporítani akkor lehet, hogy alábbhagyna az érdeklődés. Nem esek kétségbe ha nem sikerül.
Megpróbálunk a kedvükbe járni, aztán meglátjuk. Nálam kapnak gyümölcsöt (szőlőt, almát szeretik) uborkát, lisztkukacot (annyira a pár nincs oda érte, mint az eddig általam tartottak), vízibolhától kezdve a fagyasztott hangyatojásig , csíráztatott magot, zöldet stb. Nektárt, pollent... most éppen szárnyatlan muslincával kedveskedtem nekik. Ezt most csak a pár kapja, a többiek nem.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2015 nov. 10, 17:14 
Elozo hozzaszolasomat azelott irtam, hogy shamaet lattam volna, de legalabb lejon, hogy sokban egyforman gondolkodunk. :-)

Az o hozzaszolasahoz azert par megjegyzes.
Nalam pont a szaraz evszakban szaporodtak, ami szerencsesen egybeesne a hazai nyarral, tehat szabadteri ropde is szoba johet.
A parokat en nem valasztanam kulon. A samarigo ugye agressziv, maganak valo faj, ezek meg roppant tarsas viselkedesu szovopintyek. Nezz csak ra a fotoimon, hogy a 3 madar hogy tollassza egymast. Szerintem kin lenne nekik maganyosan elni. Persze ossze nem illo egymassal szemben agressziv peldanyoknal mas a helyzet, de az meg nem szezonalis kerdes. Amennyire en tudom, szovopintyek a szaporodasi idon tul nem szetvalnak, hanem inkabb nagyobb csapatokba verodnek.

Ja es a "gyujtesben" bizony en is bunos vagyok.
Itt annyira esetleges az egyes fajokhoz valo hozzaferes, hogy mindent akkor kell megvenni, amikor epp felbukkan. Ilyen indittatasbol 2 hete pl napoleon szovoket vettem pedig nincs kulon helyem szamukra. De ha kihagytam volna, talan soha tobbet nem latom oket.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2015 nov. 10, 17:04 
Nekem altalanossagban pont az afrikai szovopintyek a kedvenc magevoim, tehat nemigen vigasztalna az sem, ha legalizalnak a hazai fajok tartasat.

A vorosfarku a szamokat nezve alighanem mindenhol a nehezebben tenyesztheto fajok koze tartozik.
Meglep, hogy pl granatasztrildbol joval tobbet tenyesztenek.

Azt viszont nem ertem, hogy pusztulhatott el odahaza tobb szaz importalt madar rovid ido alatt. Nalam a vadbefogott madarak halalozasi aranya talan evi 15% korul van, ennel szerintem a szabadban tobb hullik el.
A vorosfarku pedig pont egy eletrevalo, mindenevo faj.
Az indonez tartasi viszonyok kozt meg csak megertem, hogy semmire nem mennek vele (sem), de bakker, odahaza mar a 70es evekben kiadtak olyan szakkonyvet, amibol barki hozzajuthatott a nemcsak eletben tartasukhoz, de szaporitasukhoz is elegendo tudashoz.
Esetleg az a hulyeseg volt egy tenyezo, hogy eleg sokan mindent megprobalnak a hazai klimara "atallitani"? Mert bocsanat, de en azt masnak nem is tudom nevezni!

En is egyetertek azzal, hogy jobb megbecsulni az ilyen fajokat, mind bagoert importalva szazaval elpocsekolni.
Sajnos azonban a szaporulat sorsa sem mindig biztositott, mert gyakran pont nem annak van penze megvenni oket, akinek a tudasa is megvan tovabbtenyesztesukhoz.

Ami a gyuruzest illeti, en mar sokszor eltunodtem rajta, hogy a fenebe kene meggyuruzni egy-egy olyan faj fiokait, amelyeknek egyfelol szet kene cincalni suru szovesu feszket, hogy egyaltalan hozzaferjunk a fiokakhoz, masreszt, egy nemet tenyeszto szavaival elve, a szulok mar akkor is otthagyjak a feszket, ha arra csak rapillant az ember. Megjegyzem, tapasztalatom alapjan a vorosfarkuakra utobbi nem all, bar elobbi mar inkabb! A kotelezo gyuruzes is inkabb az altalam gyulolt siralykazas fele terelne a tenyesztoket.

Es egy apro szemelyes hir: a masodik feszekaljbol megtartott 3 honapos fiokaim egyike mar boszen udvarolgat elozo feszekaljbeli testvereinek feszekanyag hijan a zoldeleseggel. Persze nekem sem all szandekomban testvereket szaporitani, ezert is vannak meg mindig feszek nelkul kalitkaban.
A Macky altal es a szakirodalomban is gyakran emlegetett tolltepes nalam meg sosen fordult elo ennel a fajnal, se ropdeben, sem kalitkaban (75*45*45cm).


 
Offline
Csatlakozott: 2008 jún. 19, 17:01
Hozzászólások: 249
   
Hozzászólás 2015 nov. 10, 16:41 
Szép napot Madarász!
Az, amit az írásod elején írtál, avval mélységesen egyetértek. Én sem sírom vissza a gátlástalan behozatalokat, csupán arra céloztam, hogy mily nagy kár, hogy a bőség idején nem voltak olyanok, akik összefogva, gondolva a szűkösebb időkre, nagyobb figyelmet fordítottak volna egy-egy faj felkarolására. Ez lett volna a tenyésztés megkísérlése. Nem sírom vissza a felelőtlen gyűjtőket sem, akik pénzzel bármit megvettek, majd a madár mehetett a kukába. Sajnos a hazai madarászok többségénél a tudás ma sem érték. Szerintem rosszabb a helyzet, mint 20 évvel ezelőtt. A vörösfarkú statisztikája nyílván lehet torz, de az AZ.-ben nem csupán a gyűrűsek szerepelnek. A fészket nem hiszem, hogy sokan ellenőrizgetik, mert vagy nem lehet a kialakítása miatt a madárhoz férni, vagy ha lehetne, akkor nagy a kockázata, hogy a szülők tovább nem nevelnek. Angliában szerintem hasonló a helyzet. Elképzelhető, hogy a gyűrűs madarak többségét dajkák keltették ki és nevelték fel! Ez tovább rontja továbbtenyésztési lehetőségeinket. Tehát német+angol eredmény 6+4 egy év alatt=0 jövő! A VF.-ről megnéztem, hogy Siroki Zoltán mit írt. Ez nagyon hasonló a Te tapasztalatoddal. Itt is szerepel egy adat:" Apámnál a vörösfarkú állandó tagja volt a madárállományának, de 30 év alatt csupán egy ízben neveltek fel 2 fiókát!" Én rendszeresen nézem a holland hírdetéseket és itt is csupán egy alkalommal láttam, hogy valaki eladásra kínált VF.-t.
Szóval Madarász rajtad a "világ szeme". Talán nem is kellene mondanom, hogy szívből drukkolok neked. Remélem megoldódik a röpde építése, ahol talán az esély is jobb a tenyésztésre. Itt viszont még mindíg megoldásra vár az "esős" évszak bíztosításának feladata. WL.-nél serencsére a klíma adott, de nálunk? Még egy javaslatom lenne, melyet a sámarigóknál az agresszív viselkedésük miatt alkalmazok. Ez a nemek elkülönített teleltetése, pihentetése! / Itt nyílván nem a békés párra gondolok/ A madarakat fehérjében a lehető legsoványabb etetésen tartani, teleltetni. A FIÓKÁK nevelésénél bedig az alap takarmány az élő eleség! Levéltetű, hangyabáb, apró tücsök, muslica, vizibolha, szunyoglárva stb. Na megint sokat fecsegtem. Üdv. LA.


 
Offline
Csatlakozott: 2008 szept. 14, 14:32
Hozzászólások: 173
   
Hozzászólás 2015 nov. 9, 20:40 
Sziasztok!
Szerintem jól alakulnak a dolgok. Ami régen volt, azaz hogy ,,üveggolyóért" zsákszámra hozták a madarakat az számomra elfogadhatatlan. Mostanra kialakult, hogy mely fajoknál megoldott a szinte folyamatos szaporulat. Német nyelvterületen elég sok fórumot olvasok, igen sok fajnak ,,alacsonyabb" (persze az Ő pénzükhöz mérten) az ára. Aranymellű, Tigris, Pillangófélék stb. szép számmal szaporodnak. Vannak persze problémásabb fajok, mint pl. a vörösfarkú...
Ez azt hiszem az ausztráloknál is így volt. A fajok többsége elérhető de vannak , amik csak ,,otthon" röpködnek. Persze afrika közelebb van... :)
Az elefántcsontkereskedelem is be van tiltva. Sajnos mindig ,,lesz az a pénz".
Talán nem is baj, hogy sok madarásznak elment a kedve a Schönbürzelektől (Vf német neve)! Tudják bosszantani az embert! Közös röpdében képesek más madarak 1-2 napos fiókáival kidekorálni a fészküket, aztán megesik, hogy szórakozásból kopaszra tépik egymást. Nálam régebben az egyik megölte a másikat, szabályosan megskalpolta... Most van egy ,,boldogságban" élő párom egyedül és külön egy gyönyörű de boszorkánylelkű tojóm egy hímmel és még külön egy félszemű idősebb hímem , akit a hölgyemény helyben hagyott. :( Annyira komoly a helyzet, hogy a tojónak a szárnytollait meg kellett kurtítanom. Legalább esélye legyen a hímnek menekülni. Még egy skalpolást nem szeretnék.
A legjobbnak az tűnik, hogyha valakinek lehetősége nyílik minél több egyedet beszerezni egy nagyobb röpdébe sok növénnyel és figyelni ki-kivel hogyan viselkedik de talán ez minden fajnál a legideálisabb. Szóval igazi kihívás :) Ha véletlenül sikerülne fiókát kapni Tőlük, akkor hogyan tovább?? A fogságban születettek sokkal értékesebbek, testvéreket mégis bűn lenne párba állítani... Maradna a kevés publikus szaporulat felkutatása, csere-bere. A Shama által említett nyilvántartás ennek ellenére szerintem kicsit szerény. Gondolom abban csak a regisztrált-gyűrűzött egyedek szerepelnek. A fórumokat olvasva kijelenthetem, hogy pl. vörösfarkú német nyelvterületen 8-10 fórumozó madárkedvelőnél is van, több-kevesebb tenyésztői sikerrel. Tudom, hogy az lenne a cél, hogy gyűrűzzük a madarakat de nekem az lenne az utolsó gondolatom, ha kis ciripelést hallanék a fészkükből.... talán az 5.sikeresen felnevelt fészekalj után megpróbálnám :D


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 73 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  
cron

Pontos idő: 2024 márc. 28, 17:07
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO