Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 70 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal 1, 2, 3, 4  Következő
Szerző Üzenet
Offline
IDRE tag
Csatlakozott: 2011 feb. 27, 21:21
Hozzászólások: 77
Valódi név: Mátyus Katalin
   
Hozzászólás 2017 aug. 28, 15:22 
Kedves Tigrispinty kedvelők!

Hiába szép piros a hím ,hiába ültek a tojáson,kezdték el kétszer is előről a költést , mind a 12 darab tojás üres volt. A hím rossz, ez már bisztos sajnos! A harmadik költést már nem engedtem meg ,feleslegesen ne szenvedjenek! Mivel már pár sikeres költésen túl vagyok ,nem ezzel a himmel, tudtam ,hogy kicsi az esély , mert nem volt elég aktív. Reménykedtem mert volt rá példa ,hogy láttam ,vagy kétszer ,de tapasztalatból tudom ,hogy az 0.


 
Offline
Csatlakozott: 2008 jún. 19, 17:01
Hozzászólások: 249
   
Hozzászólás 2017 júl. 22, 17:43 
A tigrispinty egy apró ékszer!
Olvasva a rövid hírt, több dolog jutott eszembe. Az első és legfontosabb, hogy még található hazánkban ebből a szép kis ázsiai madárból. A második különösen örömteli, hogy madarász HÖLGY kíséreli meg tenyésztésüket! Ebből reményt érzek a jövőbeli madarászokra. Harmadik a múlt ismerete, megemlékezve Ballagó Emánuel tigrispintyeire. A negyedik a legutolsó rendelet betarthatósága!
Néhány évtizede a madárbőségnek és a kereskedőknek köszönhetően az apró asztrildok szinte minden fajához bárki könnyen hozzájuthatott! Ez a „bárki” előre vetítette a mai várható szűk esztendők elérkezését. Én magam is beszereztem szinte mindent. Ebből hamarosan beláttam, hogy három faj kivételével a többi tartása értelmetlen. A megmaradtak az aranymellű, az amarant több alfajával és természetesen a TIGRISPINTY! A többi is kedves, nagyon jól mutattak egy nagy röpdében, de tenyészthetőségük gondjai eltérítettek az értelmetlen próbálkozásoktól. Ballagó Emánuel néhai nálam jóval idősebb madarásztársam térített jobb belátásra, így maradtam az utolsó három fajnál! Ő haláláig tenyésztette őket, így a tigrispintyet is. Tenyésztésükhöz kétféle módszert alkalmazott. Az egyik, hogy a jól nevelő párt együtthagyta legalább egy fészekalj nevelésére, míg a többi esetében dajkáltatott. Gyűrűzni nem is próbálkozott! Az elválasztott fiatalokat színes szívószállal jelölte, csupán azért, hogy a rokonok ne kerüljenek egymáshoz a tenyésztésbe! Minden évben több fiatalt bemutatott a hajdani EGZÓTA KLUB rendezvényein, a TIT kiállításokon. Soha senki nem kérdőjelezte meg madarai tenyésztettségét, igaz nem is rejtegetett semmit az érdeklődők elől! Ma nagyon sok hozzá hasonló madarászra lenne szükség. Talán érdemes elmondani, hogy madarait nyáron, a padláson kialakított madárrészlegben, télen a lakáson belüli szobában tartotta. Fogalmam sincs, hogy Ő maga, hogyan bírta azt a hőséget a padláson, de madarai ontották a fiatalokat, a nem is nagy röpdéikben. Etetésnél nem gyári tápokat etetett, hiszen nem volt. Alaptakarmány a kapható aprómag, /muhar, fehér gyöngy köles, esetleg kevés más köles fénymag, kevés négermag, esetleg gyűjtött „vad”mag, salátamag/. A magokat állandóan adta szárazon, de fiókák neveléséhez csíráztatott is. Itt négermag és repce is szerepelt az étlapon csíráztatva. A lágyeleséget házilag készítette a legismertebb módon. Reszelt sárgarépa, reszelt főtt tojás, kevés valamilyen gyermektáp, babapiskóta, reszelt sajt. Erre adott öt-hat összevágott lisztkukacot. Gyakran járt fűhálózni, ezért hívták a gyerekek „bogaras embernek”. Zöldet, félérett magú vadon szedett növényeket minden madara kapott.
Tehát az asztrildok tartását tőle tanultam, Ő volt a mesterem. Ezért a padlás kivételével tanácsait átvettem, majd azt több évtizeden keresztül saját elképzeléseimnek megfelelően átformáltam. Nekem, a kór madarászatára jellemző dajkáltatás nem tetszett. Tanulmányaim és tapasztalatom alapján tudtam, hogy dajkával/akár keltetett módon/felnőtt fiatalból nehéz jól nevelő párokat összeállítani. /Lásd a hajdani gouldok, gyémántpintyek stb. esete./ Ebből következik, hogy nem is vettem fel szaporulatommal a versenyt sem Emánuellel sem másokkal.
Mivel a fészek ellenőrzése lehetetlen volt, ezért a tigrispintyet, aranymellűt, soha nem gyűrűztem. Néha az amarantot lehetett, de ez is kivételnek számított. Abban az időben, - talán ma is- a gyűrűzött madár a legtöbb esetben dajkával neveltnek bizonyult! Állományom kiegészítésére gyűrűs madarat nem is vettem. Szégyen, vagy nem, de jobban beváltak a gyűrűzetlenek. Ezek többsége persze vadbefogott volt. A régi „öregek” tudták, hogy legjobb a jól beetetett, beszoktatott friss. Erről remélem többet ír majd Kerek László. Tehát addig, amíg lehetett ebből a három fajból minden esetben bespájzoltam legalább két-két párt tartalékként a meglévők mellé. Most ez már elképzelhetetlen! Sajnos már azt sem tudja megmondani senki, hogy egyáltalán hányan vannak olyanok, akiknél még található néhány egyed mondjuk a címben szereplő TIGRISPINTYBŐL! Nagyon szerettem őket, és úgy, ahogy Siroki Zoli bácsi írta, a madarak a nyári napfénytől feltöltődve, ragyogtak. Erre rásegítettem egy kis színezővel, amitől a hímek valóban kicsi ékszerekként röpködtek párjuk előtt. Nem tudom a kötelező gyűrűzésnek mi lesz az eredménye? Egyet tudok ajánlani, a jó párt ne nézegesse költéskor senki! Az asztrildok rövid életűek, a befogott eltűnik, a dajkáltatás visszavisz a hetvenes évekbe, de ha ez a megoldás, hogy még ismerjünk néhány tigrispintyet, akkor rajta, éljenek a sirálykák! Üdv. mindenkinek, kézcsókom LA! Szurkolok a madarak költéséhez!


 
Offline
IDRE tag
Csatlakozott: 2011 feb. 27, 21:21
Hozzászólások: 77
Valódi név: Mátyus Katalin
   
Hozzászólás 2017 júl. 21, 16:19 
Sziasztok!

Látom nincs nagy mozgás itt ,én írtam utoljára. Akkor sajnos üresek voltak a tojások,mint várható volt. :-) Most költési idő van ,a fiú csodálatosan kiszínesedett. Már 5 napja határozott fészkelést láttam ,de tegnap megnéztem ,nincs tojás . Ma viszont lebuktak, fiú vitte a fészekanyagot és oldalról van valami bejárat. Ma már úgy látom ülnek is a tojáson folyamatosan,(gondolom) mivel olyan helyen van a fészek ,hogy nem lehet belátni. Sikeres költés esetén is , én csak a kirepülés után láthatnám .:-(


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2016 szept. 10, 4:01 
Sok szerencset hozza, remeljuk, csak kikelnek a tojasokbol fiokak! ;-)


 
Offline
IDRE tag
Csatlakozott: 2011 feb. 27, 21:21
Hozzászólások: 77
Valódi név: Mátyus Katalin
   
Hozzászólás 2016 szept. 9, 19:44 
Sziasztok!

Fejlemények Tigrispintyeknél!

Végül egy kedves ismerősöm által sikerült egy hímre szert tenni! A tojók nagyon örültek neki ,de a hím nem annyira , látszott ,hogy magányát, más társasággal osztotta meg. Aztán mégis beleszeretett az egyik tojóba . Viszont úgy tűnik a nadrágot a tojó hordja ,a hím nem igazán tudja a dolgát.Végeredmény 4 tojás van már a fészekben. Szerintem üres tojások ,mivel a hím nem túl aktív (egyáltalán nem ) . A tojó a dolgot nagyon komolyan gondolja ,nagy csalódás lesz számára ,ha nem kell ki semmi! Legalább így 1 tojó boldog ,üldözi is szépen a többi 3 tojót a fészektől. Esténként a Guldokat is elkergeti a környékről,szóval nagyon komolyan gondolja a keltetést! :D

Kata


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2016 máj. 12, 19:56 
Nos az idei nem tul jo evemben vegul javai (A. a. punicea) tigrisparom nevelt fel egyetlen fiokat. Kisebb tarsas ropdeben feherkoronas apacak, sotetszinu bronzok es indiai papagajamandinak mellett raktak meg egy gombolyu feszket egy odu tetejen, nem tul vedett modon, de apro meretukhoz kepest harciasan vedelmeztek. Egy fiokat kb 1 hetes korban elpusztulva talaltam a ropde aljan, a masikat viszont felneveltek. Azert ahhoz kepest, hogy a himet csak nehany honappal korabban vettem termeszetesen vadbefogottkent, ez is valami.

Furcsa modon a 2 sargahasu paromnal a himek viszont ki sem szinesedtek az egesz esos evszakban.


 
Offline
IDRE tag
Csatlakozott: 2011 feb. 27, 21:21
Hozzászólások: 77
Valódi név: Mátyus Katalin
   
Hozzászólás 2016 jan. 19, 19:44 
Sziasztok!

Cserélnék Tigrispinty hímre ,tojót. Úgy tűnik csak tojók vannak ! A hímet sikerült odaszorítani az ablakkal, véletlenül . Úgy látom ez a kelés csak tojókat eredményezett ,az előző kelés ,meg csak hímeket.akkor tojót kellett cserélnem.

Szóval keresek egy jó fickós hímet ! :-) :-)

Kata


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2013 jún. 6, 8:13
Hozzászólások: 56
Valódi név: Krisz
   
Hozzászólás 2015 jún. 25, 9:22 
Sziasztok!

Ők az új kis barátaink. :P


Kép

Kép


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2015 feb. 5, 23:49 
Amennyire en latom itt, mindket itt honos, kisebb testu alfaj atszinezodik szezonalisan, bar ennek merteke egyedfuggo is lehet.
Punicea himek a szaraz evszakban jobbara visszavedlenek barnara, de 1-1 peldany akkor is piros marad, illetve csak reszben vedlik at.
Jo hallani, hogy elvannak tobben is egyutt, csak en ugy erzem, hogy madarszobam mar nagyon tele van.
Masfelol viszont miota madarszobam es ropdeim vannak latom, hogy annyira mas nagy helyen az egzotak viselkedese, hogy azota nem szivesen tartok mar kalotkaban semmit. Kalitkaban stresszelve gubbaszto vagy vergodo madarak nagy helyen par nap alatt teljesen "kivirulnak".


 
Offline
Csatlakozott: 2008 nov. 4, 14:08
Hozzászólások: 682
Tartózkodási hely: Dunaharaszti(pestmegye)
Valódi név: Mózsi Attila
   
Hozzászólás 2015 feb. 5, 21:42 
Sziasztok!
Ilyenkor kicsit megfájdul a szívem ,hogy felszámoltam az egzotáimat :roll: már csak gouldok vannak (pár db)!
Gyönyörű madarak ők nem vedlik le a nászruhát ha jól tudom, és kisebb termetűek,vagy tévedek!?

Nálam költöttek 60x40x40 doboz kalitban is, de röpdében sokkal jobban. 3 pár volt egyben pillangóval, amarantal. Néha balhéztak, de nem volt vészes.Sok tuja ág volt bent, szeretnek elbújni. Oduban ritkán költöttek inkább maguk építetek fészket.

Sok sikert hozzájuk!

_________________
Üdv: Mózsi Attila
0670 430 79 81


 
Offline
Csatlakozott: 2008 szept. 14, 14:32
Hozzászólások: 173
   
Hozzászólás 2015 feb. 1, 9:49 
W.L. írta:
No akkor egy kis helyzetjelentes.
Javai (A. a. punicea) tigrspintyparom mar jopar honapja vigan el madarszobamban fokent afrikai asztrildok tarsasagaban, am mig azokbol 4 faj feszket, 2 meg tojasokat is rakott mar, a tigrisek csak ucsorognek edeskettesben, a faj viszonylag konnyen szaporithato hirnevere racafolva.

Ennel erdekesebb hir, es tulajdonkepp ezert is irok be ide, hogy par napja piacra kerult a faj harom alfajabol a legritkabban tartott sargahasu tigrispinty (A. a. flavidiventris). Lombok szigeterol erkeztek, nagyon szepek es nagyon olcsok voltak (400 Ft/db), es itt is ritkan kaphatok, igy vegul 3 part is vettem beloluk.
Mivel errol az alfajrol a neten osszesen 3 db fotot talaltam, beszurok roluk ide parat, ha nem is szuper minoseguek, hatha erdekelnek valakit:

Csatolmány:
ST1.jpg


Csatolmány:
ST2.jpg


Csatolmány:
ST3.jpg


Csatolmány:
ST4.jpg


Most me filozhatom rajta, hova istegyem oket hosszu tavon...
Tigrispintyek ugye nem szivesen vannak tobb parban egyutt nagyobb helyen sem koltes idejen?
Ha nem, akkor esetleg szet kene osztanom oket mas fajok ropdeibe, bar nem tudom, hogy pl a papagajamandink mellett hogy ereznek magukat.
A kalitkaban tartastol egyre jobban elment a kedvem, e ha raszorulok, egy par vadbefogott tigrisnek tenyesztesi eselyekhez mekkor lenne a minimalis meret?

Szia! 500-ért tudnál hozni vagy 50 darabot? :D Viccet félretéve, előre nehéz megmondani, hogy hol sikerülhet szaporítani. Egy nyugalmat biztosító boxban is sikerülhet. Nekem volt olyan kékfejű pillangó párom, ami lakásban egy kb.1x0,6x0,4 (hxmxsz) vitrinben szaporodott a befogása után kb.3 hónappal...


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2015 feb. 1, 8:05 
No akkor egy kis helyzetjelentes.
Javai (A. a. punicea) tigrspintyparom mar jopar honapja vigan el madarszobamban fokent afrikai asztrildok tarsasagaban, am mig azokbol 4 faj feszket, 2 meg tojasokat is rakott mar, a tigrisek csak ucsorognek edeskettesben, a faj viszonylag konnyen szaporithato hirnevere racafolva.

Ennel erdekesebb hir, es tulajdonkepp ezert is irok be ide, hogy par napja piacra kerult a faj harom alfajabol a legritkabban tartott sargahasu tigrispinty (A. a. flavidiventris). Lombok szigeterol erkeztek, nagyon szepek es nagyon olcsok voltak (400 Ft/db), es itt is ritkan kaphatok, igy vegul 3 part is vettem beloluk.
Mivel errol az alfajrol a neten osszesen 3 db fotot talaltam, beszurok roluk ide parat, ha nem is szuper minoseguek, hatha erdekelnek valakit:

Csatolmány:
ST1.jpg
ST1.jpg [ 32.64 KiB | Megtekintve 14919 alkalommal. ]


Csatolmány:
ST2.jpg
ST2.jpg [ 30.85 KiB | Megtekintve 14919 alkalommal. ]


Csatolmány:
ST3.jpg
ST3.jpg [ 34.6 KiB | Megtekintve 14919 alkalommal. ]


Csatolmány:
ST4.jpg
ST4.jpg [ 39.59 KiB | Megtekintve 14919 alkalommal. ]


Most me filozhatom rajta, hova istegyem oket hosszu tavon...
Tigrispintyek ugye nem szivesen vannak tobb parban egyutt nagyobb helyen sem koltes idejen?
Ha nem, akkor esetleg szet kene osztanom oket mas fajok ropdeibe, bar nem tudom, hogy pl a papagajamandink mellett hogy ereznek magukat.
A kalitkaban tartastol egyre jobban elment a kedvem, e ha raszorulok, egy par vadbefogott tigrisnek tenyesztesi eselyekhez mekkor lenne a minimalis meret?


 
Offline
Csatlakozott: 2011 ápr. 24, 13:13
Hozzászólások: 121
Valódi név: Tibor
   
Hozzászólás 2013 máj. 28, 13:27 
Azt nem tudom, hogy kiszínesedik-e valaha, hiszen egy egy éves madárnak már nem ilyennek kellene lenni.


 
Offline
Csatlakozott: 2008 nov. 4, 14:08
Hozzászólások: 682
Tartózkodási hely: Dunaharaszti(pestmegye)
Valódi név: Mózsi Attila
   
Hozzászólás 2013 máj. 27, 21:38 
Hát igen ,nálam is volt amelyik nem színesedett ki teljesen.
Ha már folt van rajta akkor tuti hím.

_________________
Üdv: Mózsi Attila
0670 430 79 81


 
Offline
Csatlakozott: 2011 ápr. 24, 13:13
Hozzászólások: 121
Valódi név: Tibor
   
Hozzászólás 2013 máj. 27, 10:10 
Én is úgy saccolom. Van egy madaram, amelyik úgy néz ki, mint a baloldali / sárga has / pár hónapja elkezdett foltosodni, örültem neki, hogy színeződik a hím / mert szerintem az, mert énekel /. Utána a foltokat is elvedlette, és ilyen lett. Elvileg egy éves. Sajnos a tojó elpusztult mellőle.


 
Offline
Csatlakozott: 2008 nov. 4, 14:08
Hozzászólások: 682
Tartózkodási hely: Dunaharaszti(pestmegye)
Valódi név: Mózsi Attila
   
Hozzászólás 2013 máj. 26, 22:30 
baltibb írta:
A képen a két szélső madár tojó?
http://www.zozimo2.eoldal.hu/fenykepek/ ... 8.jpg.html

Szia!
Talán a jobb oldali igen, de hátulról kéne látni!

_________________
Üdv: Mózsi Attila
0670 430 79 81


 
Offline
Csatlakozott: 2011 ápr. 24, 13:13
Hozzászólások: 121
Valódi név: Tibor
   
Hozzászólás 2013 máj. 26, 19:31 
A képen a két szélső madár tojó?
http://www.zozimo2.eoldal.hu/fenykepek/ ... 8.jpg.html


 
Offline
IDRE tag
Csatlakozott: 2011 feb. 27, 21:21
Hozzászólások: 77
Valódi név: Mátyus Katalin
   
Hozzászólás 2013 ápr. 8, 17:49 
Kedves baltibb!

A Tigrispintyek nem szeretik az odút ,legalábbis én még nem hallottam róla ! A fészkeiket maguk építik,előfordul ,hogy többet is. Különösen akkor, ha többféle madár van a röpdébe! Talán nagyobb kalítka kell ,ahová ágak beférnek(tuja )Ők elszeretnek bújni,van hogy 2 bejáratú fészket csinálnak! :-) Egy pici kalitba, szerintem csak a felhajtást csinálják !Én madaraknál igyekszem a természetes környezetet utánozni! Szeretem, ha jól érzik magukat ! :-)

Remélem tudtam segíteni !

Kata


 
Offline
Csatlakozott: 2013 márc. 26, 18:45
Hozzászólások: 7
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: mészáros márta
   
Hozzászólás 2013 ápr. 3, 19:14 
Kedves Csaba! Köszönöm, hogy ilyen gyorsan reagáltál! Megkeresem az illetőt. Szia márta


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
Hozzászólás 2013 ápr. 3, 8:24 
Szia,

nagyon változó hogy ilyen fajokból mikor és mennyi van a börzén. Ha tutira akarsz menni, akkor célszerű előtte egy tenyésztővel leegyeztetni a dolgokat. Sokan féltik is a madarakat az időjárási viszonytagságoktól, pláne ha feleslegesen utaztatja meg őket.
Itt a fórumon keresd Bero-t, ha neki esetleg nem is lenne eladó, biztos tud segíteni kinél lehet még.

Üdv:
Csaba


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 70 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  
cron

Pontos idő: 2024 márc. 29, 0:08
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO