Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 251 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Következő
Szerző Üzenet
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 nov. 8, 16:30
Hozzászólások: 497
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2007 jún. 11, 21:50 
Ma kirepültek az aranymellű fiókák (három). Pontosan 21 napra. Készül a beszámoló a tenyésztésről, addig is itt egy kép az egyikről:

Kép


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 nov. 8, 16:30
Hozzászólások: 497
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2007 jún. 11, 21:47 
Szia Lajos!

Köszönöm a részletes válaszokat, remélem nem csak én tanultam belőle. Ilyenkor mindig eszembe jut, nem unod-e a pötyögtetést? :D Bár az is lehet, hogy 10 ujjal vakon gépelsz... :wink:

Megmondom őszintén, hogy bizonyos dolgokról most olvastam először. Úgyhogy van még mit tanulni bőven. Még jó, hogy van ki(k)től, mert ilyenkor látszik igazán, hogy a hazai díszmadaras szakirodalom milyen szegényes. Ilyen tanácsokra nem nagyon emlékszem magyar nyomtatott sajtóban, pedig igencsak elolvastam mindent, ami megjelent. Talán az a baj, hogy a tapasztalt tenyésztők egy része eltitkolja az igazán bevált trükköket. Pedig ezeken áll vagy bukik az, hogy valaki sikeres-e.

Még egyszer köszönöm, és holnap reggel megyek a madárházba fülelni.


eszterolajos írta:
Ha begyből eteti a fiókának etetés közben folytott torokhangja van. Ha csörből akkor ez a hang éles marad. Persze ehhez jó fűl kell, mivel ugyanabban az időben a többi is kéri a kaját, de azok mindig éles hangok, csak amelyiket eteti annak folytódik el 2-3 másodpercre a kérőhangja.


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
 
Hozzászólás 2007 jún. 10, 15:32 
Szia !

Hát csak ennyi kérdés egyszerre? Na gyerünk szépen sorjában...

1. Ha nyitott fészekben nevelnek nagyon egyszerű, hiszen látod.
Ha zárt akkor az etetés közbeni hangok alapján tudod megkülönböztetni.
Ha begyből eteti a fiókának etetés közben folytott torokhangja van. Ha csörből akkor ez a hang éles marad. Persze ehhez jó fűl kell, mivel ugyanabban az időben a többi is kéri a kaját, de azok mindig éles hangok, csak amelyiket eteti annak folytódik el 2-3 másodpercre a kérőhangja.

2. Ha nem tenyészérett (fiatal a madár) nem mindig alakul ki a génekbe
kodolt etetési mód és nem etet rendesen, csak csippent és viszi a kaját.
Nincs kialakulva az a teljes folyamat, ami ehhez kell, csak egy részét végzik el. Ilyenek fordulnak elő : etet, de rendszertelenül, későn több nap után kezd el etetni, nem begyből etet az első két napon, egyáltalán nem etet stb.

3. A begyváladék fajspecifikus és fajonként normálisan kialakul, már 2-3 napos korában, hiszen ha nem alakul ki ő maga is elpusztulna, de a lényeg nemcsak a begyváladéknál van, hanem a teljes tápcsatornára a csőrtől a kloakáig terjedően vonatkozik.
A kikelő fiókák az első napon szikfolyadékból táplálkoznak, még nincs a tápcsatorna az emésztőbaktériumokkal lefedve, nincs kialakulva a bélflóra ( mikro organizmusok tömegének sajátos összetétele) Ezt a lefedést indítja meg az úgynevezett begytej a bevitt táplálékon található baktérium közösséggel együtt, majd szerepe van a mirigyes és a zuzó gyomornak valamint a vékony és vastagbélnek a teljes kialakulásban.
Mindezek megléte után kezd a fióka igazán táplálkozni. E flóra kialakulása 6 - 48 óra a fajtól függően. A kisebb madaraknál, mint az egzota is 6 -1o óra körül van. Tehát ha a szülő csörből etet az első naptól kezdve a fiókánál késöbb, vagy egyáltalán nem alakul ki a bélflóra és elpusztul.

4. 1o napos korban csak maggal etetés nem valószínű, van ott egyéb kaja is, de csak a magot látod a vékony bőrön át, mert ez nehezebben puhul, illetve távozik a mirigyes gyomor felé. Tehát normálisan etetnek a madaraid.
Egyébként ezt tapasztalhatod és láthatod a lágyeleség nagyobb arányú fogyásából.

Sok sikert a neveléshez.

_________________
üdvözlettel : -el-


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára eszterolajos 2007 jún. 11, 22:03-kor.

 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 nov. 8, 16:30
Hozzászólások: 497
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2007 jún. 10, 14:40 
Szia Lajos!

Már hogyne érdekelne. Első kérdésem: hogyan tudom megfigyelni, hogy a szülőpár begyből vagy csőrből etet?
Második: mitől fordulhat elő, hogy a szülők az első két napon nem etetnek begyváladákkal? Írod ui., hogy "ha ez nem történik meg a kicsik 2 - 3 napon belől elpusztulnak, hiába eteti a szülő".
Harmadik: milyen módszerek vannak arra, hogy a szülőpárban megfelelő összetételű begytej termelődjön?
Negyedik: szerinted normális, ha az aranymellű fiókák begye már 10 napos korukban is maggal van tele?

Húúúúú, egyelőre ennyi. Ne haragudj a sok kérdésért..... A válaszaidat előre is köszönöm, meg persze másokét is, ha tudnak segíteni.


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
 
Hozzászólás 2007 jún. 10, 7:00 
Sziasztok !

Egzotáknál általában a táplálkozás során a lisztes mag a döntő mennyiségű eledel amit magához vesz. De táplálkozási szokása megváltozik a nevelés során. Mégpedig az emészthető nyers fehérje felvételét helyezi előnybe. Ezt nem a saját táplálására, hanem a fiókák nevelésére fordítja.
Az egzoták fajonként változóan kétféle módon etetnek:arrow: begyből, amikor minden táplálékot előszőr lenyelnek, bizonyos ideig bent tartanak, a begy váladékkal előpuhítanak és az így összekeveredet masszát öklendezik vissza a fióka csőrébe.
másik :arrow: a csörből etetés, amikor nem nyelik le a fiókának szánt eledelt, hanem azonnal viszik és etetnek vele.
Itt van a kutya elásva, ugyanis ennél a pontnál kell tudni, hogy milyen eleséget kináljunk a költő párnak. A gyakorló és tapasztalt egzotások a költés idején mindig a pár etetési szokásának megfigyelése alapján változtatják a takarmány beltartalmát. (lisztes anyag és fehérjetartalom % arányát ) És ezért lesznek sikeresek a nevelésben.
Van aki az élő eleségre esküszik, van aki a komplex beltartalmú lágyeleségre. Egy a fontos nevelés első 1o napjában 5o - 6o % -nyi emészthető nyers fehérje legyen a táplálékban. És legalább a bevitt eledel 2o % - a friss szermaradvány mentes vegyes zöldeleség, ami a vitamin forrást fedezi.
Nagyon fontos, hogy a kikelést követő első napon a fiókák nem táplálkoznak, mivel még a szikzacskóban lévő tápanyagot használják fel az életfunkciók fenntartására, de ezt követően az etetés első 2 napjában
a szülők begyből etetnek a begyváladékkkal kevert tápanyaggal, ami kialakítja a tápcsatorna baktérium flóráját. Ha ez nem történik meg a kicsik 2 - 3 napon belől elpusztulnak, hiába eteti a szülő. /ennek kialakítására sokféle módszert ismernek a madarászok, melyeket jó tudni és főleg alkalmazni/
Erről szívesen beszélgetnék veletek, ha érdekel benneteket a téma.

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 nov. 8, 16:30
Hozzászólások: 497
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2007 jún. 9, 22:08 
Szia redsiskin!
Köszi, hogy megosztottad a tapasztalataidat. Az aranymellűnél amit megfigyeltem azért furcsa (legalábbis nekem), mert a szakirodalom szerint nagy mennyiségben igényli a változatos apró élőeleséget a fiókanavelés alatt. Ez igaz is, mert a másik párom két fiókát dobott ki azért, mert nem tudtam nekik azonnal élőeleséget biztosítani.
A tojó miatt nem kell drukkolnod, mert még a télen volt vele problémám. Amióta a madárházban korlátlanul mozoghatnak az aranymellű tojóim és adom ivóvizükbe a Calci-lux-ot, (lekopogom) tojás-visszamaradás nem fordult elő.
A lámpázás egyébként jó ötlet, köszönöm.


 
Offline
Csatlakozott: 2006 nov. 10, 12:54
Hozzászólások: 124
   
 
Hozzászólás 2007 jún. 9, 16:10 
szia!
lámpa alá tenném a tojócskát az általad írt kezelések mellett.
bár nemismerem a fajt de más madárnál bevált a meleg+ fény.
drukkolok


 
Offline
Csatlakozott: 2006 nov. 10, 12:54
Hozzászólások: 124
   
Hozzászólás 2007 jún. 9, 16:03 
szia!
tűzpintyeknél figyeltem meg hogy a kikelés pillanatától főként maggal etettek.
érdekes, hogy ugyanabból a választékból külömböző tűzpinty párok külömböző ételeket választanak a neveléshez. a fiókákon az eltérés néha egészen látványos. amelyik pár jól választja meg az eleséget annak a fiókái gyorsabban fejlődnek és szebbek is. a gyengébben etetettek viszont annyival elevenebbek és rámenősebbek, hogy a fiatalok röpdéjébe kerülve behozzák a lemaradásukat:))
a tűzcsíznél könnyebb megfigyelni a költést, nevelést a nyitott fészek miatt.
kiváncsi lennék én is mi határozza meg egy madár étkezési szokásait és, hogy a teljesen azonos körülmények között élők miért vesznek fel eltérő szokásokat.


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 nov. 8, 16:30
Hozzászólások: 497
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2007 jún. 6, 19:54 
Sziasztok!

Három aranymellű asztrild fiókám van, ma 16 naposak. Már a 9-10. napon megfigyeltem, hogy a begyük tele van maggal. Szerintetek létezhet, hogy az aranymellű az ilyen korú fiókákat döntően maggal eteti? Nem nagyon akarom elhinni. Előre is kösz a választ.


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 nov. 9, 10:18
Hozzászólások: 527
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2007 máj. 6, 8:15 
ez bizony rossz hír.
:(


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 nov. 8, 16:30
Hozzászólások: 497
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2007 máj. 6, 7:49 
Sajnos a harmadik napon már nem volt fióka sehol. A szülők rendületlenül ülnek a tojásokon, de a kicsit valószínűleg kidobták... :(


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 nov. 8, 16:30
Hozzászólások: 497
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2007 ápr. 30, 12:13 
Jól bizony! Jó füled van guvat!

Hogy a többiek is értsék: tegnap ücsörögtünk a madárházban, figyeltük a történéseket, és guvat figyelmes lett egy hangra, amiről állította, hogy fióka eleségkérő hangja. Én is hallottam valamit, de nehéz volt elkülöníteni a madárház alapzajától. Mivel más madár most nem jöhetett szóba, óvatosan belenéztem az aranymellűek fonott odújába, de nem láttam semmit. Amikor elment guvat azt mondta, hogy 99%, hogy megvannak a fiókák.
Ma reggel újra hallottam a hangot, amikor a hím beugrott, így aztán - amikor elhagyta a fészket - egy zseblámpával belevilágítottam: egy apró fiókát, és két tojást láttam. Nem látam a fészek teljes belsejét, mert tollakkal jól kibélelt, apró nyílást hagytak csak rajta.
Mindenesetre kezdésnek jó, majd látjuk mi sül ki belőle.


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 nov. 9, 10:18
Hozzászólások: 527
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2007 ápr. 29, 19:45 
SEGA WAXBILL!
jól hallottuk?


 
Offline
IDRE tag
Csatlakozott: 2006 nov. 18, 13:10
Hozzászólások: 65
Tartózkodási hely: Makó
Valódi név: Józsa Enikő
   
 
Hozzászólás 2007 márc. 24, 11:28 
Legyen is!

Kellemes hétvégét Mindenkinek!


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
 
Hozzászólás 2007 márc. 24, 0:00 
Néha legyen már nekem is jó.

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
IDRE tag
Csatlakozott: 2006 nov. 18, 13:10
Hozzászólások: 65
Tartózkodási hely: Makó
Valódi név: Józsa Enikő
   
 
Hozzászólás 2007 márc. 23, 23:08 
Mázlista! :D

Legfeljebb majd dorombolni fog! ;) :lol:

És majd vihetem hozzád a madaraim kiképzésre! :D


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
 
Hozzászólás 2007 márc. 22, 22:08 
Nekem a sérült szárnyú aranymellű tojóm mindenevő lett. Az utobbi napokban a lágyevők részére kevertem a lágyeleségbe egy kis áztatott kite-kat macskaeledelt, ma azt vettem észre, hogy az aranymellű eszi a kite- katot is. Hát ez nem semmi tőle. Megfigyelem mi lesz a következménye!

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
IDRE tag
Csatlakozott: 2006 nov. 18, 13:10
Hozzászólások: 65
Tartózkodási hely: Makó
Valódi név: Józsa Enikő
   
 
Hozzászólás 2007 márc. 22, 21:44 
Köszi.
Akkor kipróbálom, mert amúgy is akarok rendelni a napokban.

Az Insect P.-t csipegetik csak az enyémek is, mást nem igen.
De lehet ha költenek megváltozik a helyzet.


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 nov. 8, 16:30
Hozzászólások: 497
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2007 márc. 22, 20:41 
Itt a kép:

Kép


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 nov. 8, 16:30
Hozzászólások: 497
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2007 márc. 22, 12:46 
Szia moodie!

Ezt kifejezetten madaraknak, egzótáknak, papagájoknak, kanáriknak fejlesztették ki és tökéletesen oldódik vízben. este rakok fel képet. Egyébként a Galambász Kuckóból rendeltem, nem olcsó (3.150 Ft/500 g), de sokáig elég.
Az aranymellűim szépen csipegetik az Orlux Insect Patee-t, bár ebből nem fogok rendszert csinálni, mert elég drága. Ha esetleg kelnek fiókák, majd meglátom, mire buknak rá, addig nem is várható, hogy tömik magukat lágyeleséggel.


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 251 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 17 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  

Pontos idő: 2024 ápr. 27, 21:01
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO