Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 25 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1, 2
Szerző Üzenet
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2012 nov. 30, 6:17 
Koszi valaszokat/tanacsokat mindenkinek!

Ha nem is biztatoak, de nagyon jol informaltak.

A valaszom most hosszu lett, igy megprobalom a kerdeseket pirossal kiemelni - remelem lesz turelmetek meg valaszolni rajuk! ;-)

Ti talan el sem tudjatok kepzelni, itt mennyivel nehezebb helyzetben van az ember, mint otthon. A madartatartasnak regi hagyomanyai vannak itt is, de teljesen maskepp, mint nyugaton. Pl akarcsak Siroki osregi konyvehez foghato, egyszeru, attekinto szakkonyvet is hiaba kerestem itt, helyette max egyes nepszeru fajokrol szolo vekony konyvecskek vannak, azok is csak nemelyik itteni mercevel "egzotikus" faj uzletszeru tenyeszteserol (Hogyan legyunk milliomosok torpepagagajokbol) vagy az enekesek versenyre valo felkesziteserol szolnak. Sajnos az indonezeket inkabb csak ezek erdeklik. Itt tenyleg leginkabb csak a szepen eneklo fajokat ertekelik, meg esetleg a szebb papagajokat, es a "hazai" madarak tenyesztesevel nemigen veszodnek. Az otthon tartott madarakat egyesevel tartjak, kis, magasabb mint hosszu/szeles kerecekben. Amit tenyesztenek rendszeresebben az szinte csak a hullamos papagaj, a torpepagajok es kanarik. Itt meg a nalunk teljesen kommersz zebrapintyet is csak egyszer lattam egy arusnal, vadbefogott kuriozumkent, mivel az csak Indonezia DK-i szigetein el. Hasonlo a helyzet pl a rizs- es tigrispintyekkel is, mind vadbefogott.
Az itt leggyakoribb Lonchura pintyeket ezrevel aruljak fillerekert (kb 20 ft per darabtol) es emiatt, no meg a "dal hianya" miatt a pintyefelek presztizse nagyon alacsony, ugy tekintenek rajuk, hogy ezek leginkabb gyerekjatekok, gyakran szinesre festve aruljak oket, es utana a vevok neha szarnytollaikat is lenyirbaljak, hogy "tudjon veluk a gyerek jatszani"... Nyilvan nem a hosszutavu eletben tartasuk a prioritas. A piacokon pedig gyakran tobb szaz madar van 1-1 szutykos, sosem takaritott ketrecben osszezsufolva. Igy eleg nehez koztuk egyes egyedek viselkedeset megfigyelni, majd a sok kozul a kiszemeltet kifogni. Az en amandinaim egy kb 20x20 cm alapteruleto, 30 cm magas kalitkaban voltak tucatnyi tigrispinttyel a megvetelukig.
Na ezzel csak azert untattalak, hogy tudjatok, kb milyen hatterbol kell kiindulni, no meg hogy erzekeltesem, nem valoszinu, hogy ha nem en veszem meg oket, jobb sorsra jutnak...
Sajnos az olyan altalanos jotanacsok mint hogy csak tisztan tartott, egeszseges madarakat szabad megvenni, hozzaerto, lelkiismeretes kereskedotol vagy tenyesztotol, azok itt nemigen mukodnek, mert olyan itt (helyi fajokra) nemigen van!

Amugy teljesen es sem vagyok laikus (noha profi sem, tavolrol sem), anno otthon mar iskolas korom ota tartottam kulonbozo allatokat koztuk madarakat, pintyeket is, es (sajnos szinten meg mindig otthon) tobb szakkonyvem is van roluk.
De ugye odahaza teljesem mas madarakhoz jut az ember.
Alighanem emiatt nem voltak tul sikeresek a netes infokeresgeleseim sem, irtak hogy ez a faj "erzekenyebb", de megis azt irtak melle, hogy "Pintykeverekkel" taplalhato, ami ugye nyilvan a mar beszoktatott peldanyokra all. Vegul a "wild-caught" szavakat is a keresobe irva talaltam egyetlen olyan oldalt, ami megemliti, hogy vadbefogott egyedek eloszor csak hantolatlan rizst esznek meg.

Visszaterve a konkretumokra, nekem egy kb 80x45x45 cm meretu kalitkam volt/van szamukra, oriasi kerti ropdem sajnos nincs. Ez mondjuk 1-2 honapig (beszoktatasi vagy karantenido) eleg lehet?
A homerseklettel itt inkabb a hazai problema ellenkezoje lephet fel, kinnt hagyva gyakran inkabb (learnyekolva is) a hosegtol szenvednek a madarak, hiszen egy kalitkabol ugye nem tudnak delben egy arnyas-hus lombkoronaba elvonulni, mint a szabadban. En az amandinakat (es a veluk egyutt vett, azota is elo es virulo tigrispintypart) inkabb bevittem a legkondival 26 fokra beallitott szobaba, bar ott meg persze a feny kevesebb, mint a szabadban... jobb lehet megis inkabb kinnt, deli hoseg ide vagy oda? A szakirodalom szerint itt 1200 meteres magassagig elofordulnak hegyekben, az mar itt is huvosebb lehet, de persze a megvett madarak pontos befogasi helyerol semmit nem tudni.
Az ajanlott dolgok kozul nemigen tudom, hol kene nyugtatot es megfelelo vitaminkevereket keresni sem, ha ezeknek markajat es pesti beszerezhetoseget megadnatok, esetleg ki tudom kuldetni szuleimmel. Kamillatea sincs itt! ;-)
Ihato vizet beszerezni nem gond.
Hantolatlan rizs, furtosen, azota beszerezve.
Nyugalom: Akar kinnt, akar bennt tartom oket, embert sajnos latni fognak, no meg ugye a vizuket is cserelni kell naponta, es a ketrec aljat tisztitani. Esetleg takarjam le a ketrecet? Es akkor egy vilagosabb szovettel teljesen, vagy egy sotetebbel felul es oldalt, elol nyitva hagyva (ez mas fajnal segitett)?
Es egy utolso kerdes, egy kulfoldi honlapon irtak, hogy a vadbefogottakat kezelni kell belso parazitakra is, esetleg erre tudnatok markat/dozist ajanlani, hatha azt is ki tudnam kuldetni?

Es ebbol ugye mar lejohetett, hogya nem tul biztato hazai tapasztalatok ellenere, en meg egyszer meg szeretnek veluk probalkozni.
Ami azt illeti, ma reggel vissza is neztem egy egyik arushoz akinel korabban 2 tojot lattam, es nagy megdobbenesemre nemhogy megvolt meg az egyik (kulon, bar icipici kalitkaban elhelyezve), de lattam, amint kolest evett - es az arus szerint kukoricat (!) is. Mivel ez a peldany allitolag mar 6 hetet tulelt ott (kevesbe szines tojokent ugye magaban nemigen veszik meg) es lathatoan atallt a pintykeverekre, nem alltam meg, hogy ne vegyem meg. Azota az emlitett meretu kalitkaban van a 2 tigrissel, eszik, iszik es nem panikol. Meg az sem kizart, hogy ha megmarad, esetleg kesobb jo peldat mutathat taplalkozasban mas, meg be nem szoktatott fajtarsainak is?

Ugy anekdotakent megjegyzem, hogy az arus szerint a frissen befogottaknal az elso 3 napban nagy a halandosag, amelyikek azt tulelik (es ezek juthatnak el ugye kulfoldre), azok mar tobbnyire megmaradnak - legalabbis amig o el nem adja oket. Tekintve, hogy a piacon itt milyen szornyu korulmenyek kozt vannak az eladasig, en arra gondoltam, ha ujra erkeznek, legjobb onnan mielobb elhozni oket, igy surgos ertesitesre otthagytam a mobilszamomat is. Masfelol persze ugy is lehetne gondolkozni, hogy idozzenek csak ott valamennyit, ami ott kibirt mondjuk mar egy hetet, az aligha pusztul el nalam is egy nap alatt. Velemeny? Csak hat az egy het alatt akar elkelhet mind "szines gyerekjateknak" is... pedig annal ezek tobbre erdemesek azert.

Utolso (kevesbe fontos) kerdes: Miert hivjak magyarul indiainak? Amennyire en olvastam, Indiaban nem is fordul elo ez a faj!

Meg egyszer kosz a reszletes valaszokat az elso hozzaszolasomra! :-)


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
Hozzászólás 2012 nov. 29, 13:27 
Hali,

az Indinai papagájamandina az egyik legérzékenyebb faj a papagájamandinák közül.
Az egész világon kevés embernek sikerült tenyésztenie annak ellenére hogy van ahol már színváltozatát is leírták. Ahogy Kuvik írta, már az is nagy siker ha egyáltalán tartani tudja valaki őket és nem pusztulnak el.
Európába nagyon ritkán kerülnek a piacra egyedek, pont a rendkívüli érzékenysége miatt. Aki még sosem tartott papagájamandinát, az ne ezzel a fajjal kezdje!

W.L: neked a lakóhelyed miatt viszonylag előnyösebb a helyzeted, adott esetben könnyebben tudod biztosítani a tartáshoz szükséges feltételeket mint idehaza bárkinek is. Véleményem szerint ezt a fajt kellő felkészülés nélkül és komoly információk hiányában nem szabad megvenni. Ha ennek ellenére szeretnél ilyen madarat tartani, a következő tanácsaim lennének (én így csinálnám…):
- tanulmányozd a faj természetben történő viselkedését, eleségét. Nyilván némi információt fogsz találni a neten, de leginkább arra szerezz válaszokat hogy milyen környezetben él, mivel táplálkozik, a lakóhelyeden mennyire másabb a klíma mint az elő helyén (lévén ez a faj a lakóhelyeden őshonos, ezzel nem lesz különösebb problémád). Valószínűleg ott helyben ez neked sokkal könnyebben is fog menni, mint nekünk idehaza.
- megfelelő elhelyezés előkészítése: ezeket a madarakat kalitkában nem lehet tartani. Szobai voliert sem nagyon merném javasolni, inkább egy óriási kerti röpdét. Természetesen a röpde berendezését a lehető legjobban a természetes élőhelyüknek megfelelően kell megépíteni. Fákkal, bokrokkal, aljnövényzettel, csobogóval stb.
- megfelelő takarmányozás biztosítása: vadonfogott madár lévén nagyon nehéz átállítani a termesztett, boltban kapható takarmányokra. Leginkább itt is arra kellene figyelni, hogy az elején a természetben fogyasztott táplálékot tudd biztosítani neki. (kalászos fűfélék, kalászos rizs stb.) De ugyanúgy fontos lehet az is, hogy a táplálékot hogyan, hol helyezed el. (milyen magasságba célszerű rakni, hogyan tálalni stb)
- stressz oldó: megvásárlás után azonnali nyugtató hatású, vízben adagolható szerrel itasd le őket. A legnagyobb problémát nálad a stressz okozta. A legnagyobb biztonságot és nyugalmat kell biztosítani a számukra, amit egy kis szerrel pluszban biztosíthatod. Nem tudom felétek mit lehet kapni, ennek is jól utána kellene járni.
- ivóvíz: nincs információm Indonéziában milyen a vízellátás, sok országban a közüzemi ivóvíz alkalmatlan a madarak tartós itatására. Győződj meg róla hogy nálatok mi a helyzet, adott esetben pedig a megfelelő vízforrás biztosítását kell megoldanod.
- takarmány kiegészítő: olyan vízben oldódó takarmány kiegészítők, vitamiok beszerzése, mellyel az esetlegesen fellépő egyoldalú táplálkozást ki tudod küszöbölni. (Nem megerősített információk szerint, ezen faj mind a két neme évente kétszer vedlik! Ezért kiemelt fontosságú lehet a megfelelő tol váltás biztosítása.)

Összességében tehát ha fél évig életben tudod tartani őket, akkor már valamilyen szinten sikeresnek tekinthető a munkád. De ha most kezded a madarászkodást, légyszi ne ezzel a fajjal kísérletezz, még akkor sem ha Indonéziában terménykárosítónak tekintik.


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 dec. 24, 6:00
Hozzászólások: 605
Tartózkodási hely: Karcag
   
Hozzászólás 2012 nov. 29, 12:08 
Helló!!
Már régóta nem szoktam hozzászólni semmihez, de most még is megteszem. Nekem "régen" voltak vadból befogott indiai papagájamandináim- mert csodálatos madarak- de sajnos egyoldalúan voltak hajlandók táplálkozni. Legtöbb madaram 1-2 hónap múlva elpusztult. Így sajnos 8 pár elhullása után - bár nehezen- de feladtam. A "frissen"befogott madaraknál sajnos sok lesz a "mechanikai" sérülés, mivel a kis helyet nemigen bírják. Különben a karanténozás végére (4 hét) a befogott import madarak több mint 50%-a elhullott ezeknek a madaraknak. Nálam különben csak a hántolatlan rizst ették, és képtelen voltam "átállítani" őket. Csodálatos madarak- szerintem talán a legszebb a papagájamandinák közül,- de ha nem akartam őket tovább "gyilkolni" fel kellett adnom. (Pedig nagyon nehéz volt!!!)
Nos ezzel nem sokat segítettem, de nekem sajnos ilyen negatív tapasztalatom volt ezzel a fajjal.

_________________
Üdv: Vajó Sándor


 
Offline
Csatlakozott: 2010 márc. 23, 20:34
Hozzászólások: 135
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fábri Attila
   
Hozzászólás 2012 nov. 29, 11:41 
Szia W.L.!

Elösször is vadbefogottakkal nincs tapasztalatom.Még sosem volt ilyen madaram és nem is szeretnék. A kérdéseidet részben te magad megválaszoltad.Itt Europában mire valamelyik ország piacára kerül addigra több láncon át megy a szerencsétlen állat.Nyilván való,hogy csak a legszívosabbak kerülnek már ide és a gyengébbek,már az elején elpüsztulnak a stressztől a takarmány átállástól stb.De azért adhatok néhány tanácsot:
-Mindenképp csak eleven egészséges madarat vegyél meg.Ne gubbaszon,a szeme fénylő legyen és a klóáka környékét is nézd meg,mennyire van hasmenése.Ha a madár nem eleven az már gyanús,ne vedd meg!
-Ha már megvetted azonnal itasd meg,úgy hogy csőrét belenyomod pl.egy üditös üveg kupakjába.Legyen elötte kaja is,ki tudja mikor evett.Erre tökéletesen megfelel a fürtös köles.
-Mikor haza értél.Meleg helyre kell tenned 26-28 fok hetekig.Ivó víz helyett kamilla teát adj neki egy hétig.Zöldet és gyümölcsöt azt ne kapjon a kúra ideje alatt.Magokat minnél több félét kinálj
fet nekik,de fürtös köles mindig legyen elötte.Ha van zabkórpa arra felé az is jót tesz nekik.Kaphatnak még reszelt sárga répát és mákot.
-Fontos még az elhelyezésük is.Nyugodt,világos,húzatmentes környezet,napi 2-3 órás napsütés érje öket.Mégegyszer mondom nekem nincs ebbe tapasztalatom,de én így csinálnám.

Üdv:zoldi.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2012 nov. 29, 9:40 
No ez egy elegge szokatlan kerdes lesz, gondolom, de hatha...

En (nagyreszt) Indoneziaban elek, es mar regota fajt a fogam a ha jol latom nalunk "indiai" neven futo papagajamandinara (Erythrura prasina).
Ezeket itt, mint szinte az osszes itt honos madarfajt, csak vadon befogottkent arusitjak, es ugy is ritkan - korabban csak ketszer lattam par tojot.

Tegnap aztan nagy oromomre felbukkant az egyik piacon 2 him es egy tojo (2 nappal korabban meg nem voltak ott), gyorsan meg is vettem mindharmat.
Sajnos az orom nem tartott sokaig. :-(
A tojo mar hazaerkezes utan (kb 20 percnyi ut) a ketrecbe helyezve is gyengenek tunt, csak ult a ketrec aljan kokadtan. A 2 him viszont aktivan repkedett, ivott a talkabol, bar a mageleseghez nem nyultak. Ok teljesen egeszsegesnek tuntek. Hat ehhez kepest estere mindharom elpusztult!
Eloszor az egyik him kovette a tojo peldajat, hogy csak a padlon ucsorgott, majd kb 1 ora mulva mar labra sem allt, majd hamarosan elpusztult, vegul kb 2 oraval kesobb a masik is.
Ilyen gyorsan mi vihette el oket?
Stressz?
A megzokott kaja hianya (de par ora alatt?)?

Mar sejtem, hogy ez a gyors "halalozasi rata" lehet az oka annak is, hogy olyan ritkan kaphatok itt.

Szerintetek erdemes maskor is probalkozni veluk?
Es mivel javithatom a tulelesi eselyeiket?

Azt erdemes megjegyezni, hogy itt a "vadbefogott" madar teljesen mast jelent, mint nyugaton. Ugye ezeket valszleg az elmult 1-2 napban fogtak be, es szornyu korulmenyek kozt tartjak az eladasig (vagy pusztulasig), mig egy Europaba vagy Amerikaba eljutott es ott arult vadbefogott indonez madar ugye mar jopar hetet tulelt fogsagban.


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 25 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  

Pontos idő: 2024 ápr. 19, 8:11
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO