Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 7 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Szerző Üzenet
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
Hozzászólás 2015 feb. 3, 10:22 
Nem tisztem a COM-ot védeni, szerintem nincs is rá szükség, de a COM nem egyenlő az ANBvV-vel, a VB rendező szervével. Nem a COM tehet róla hogy alsó sorba kerültek a madarak, de hát valakit oda is kel rakni és ha jól látom Holland volt a kiállító is.
A London fancynak újbóli megjelenési izgalmas téma, mi ilyen izgalmas korszakot élünk csak figyelni kel az apró jelekre. Több új kanári változat is elfogadtatás alatt van a COM-nál, ilyen például az urucum színkanári, vagy a „rogetto”, a „mahogoney” és a „giraldillo sevillano”, de a London fancy nincs köztük. A COM ilyen szempontból eléggé bürokratikus (és jól van ez így szerintem), komoly szabályrendszere van amit be kel tartani hogy egy új mutációt, vagy fajtát elfogadjanak. Az elindításához némi lobby tevékenység kel, a végig viteléhez pedig tenyésztők összefogása, mert egyedül szinte lehetetlen, vagy legalábbis igen kockázatos. Az a kategória, (E-256) amiben bemutatták a London kanárit pont azt a célt szolgálja ami: nézd nekem mim van, megmutatom… Értelem szerűen nem bírálják őket, mert nincs standard, csak megcsodálják, megnézik és kész. Onnantól azonban hogy elindítják az elismertetést, le kel rakni egy standardot és külön lebírálják őket, hiszen a standardhoz mért minőségi elvárás is része a procedúrának. Emlékezzetek vissza a jáspis kanári mikor kezdte a pályafutását. Az idén szerepelt teljesen külön először a VB-n…


 
Offline
Csatlakozott: 2008 jún. 19, 17:01
Hozzászólások: 249
   
Hozzászólás 2015 feb. 2, 11:21 
Én is vennék Monoron London Fancyt!
Kedves Olvasó! Elöljáróban köszönetet mondok Ottónak, hogy lefényképezte a COM kiállításán ezeket a számomra rendkívül érdekes madarakat. Köszönet Csabának, hogy átmásolta ide, hogy többen gyönyörködjetek és csodálkozzatok. Sajnos úgy tűnik, hogy e gyönyörű madár nem érte el a kanárisok ingerküszöbét, hiszen egyetlen hozzászólón kívül senki sem írt. Ő legalább tömören értékelte, hogy ez egy genetikai bravúr. Persze én már semmin sem csodálkozom, hiszen a nagy tudású COM is csupán arra érdemesítette, hogy eldugta őket az alsó sorban. Miért is értékelem nagyra ezeket a bemutatott madarakat? Először is azért a sötét és világos tollazatért, amit eddig nem lehetett látni semmilyen szimmetrikus kanárin sem, amiket a COM valóban nem értékel semmire. Ha viszont jobban megnézitek a madarak fényképeit, akkor láthatjátok, hogy a fekete farok és a szárny fekete evezői milyen kontúrosan elhatárolt a sárga testtől. Ez bizony határozottan a London Fancy standardját idézi. Ráadásul több egyeden bemutatva. Ottó elmondása alapján az életben az eleven madár azonnal levette lábáról a vele utazott barátait. Ők már ott vettek volna belőle, nem várva Monort. A kanári fajták eredetéről, a színek kialakulásáról korábban sokat írtam. A mai napig nem hiszek a piros kanári legendájában - amit minden kanáris a tűzcsíznek tulajdonít-. A történet szerint ezt egy fő –a nácizmus idején- tenyésztette ki néhány év alatt. Ügyes! Evvel ellentétben a londoni kihalt. Ez majdnem a lizarddal egyidős, ősi kanári fajta. Az 1700-as évek elején jelentek meg párhuzamosan. Eredetükről a mai napig nem tudunk semmi biztosat. Azt gyanítottam, hogy valamilyen egyéb vadkanári is kellett létrejöttükhöz. Sajnos a divat változott. A lizárddal együtt a tenyésztésük abbamaradt. Szerencsére a lizárd túlélte –bár, ma is haldoklik-, de a londoni eltűnt. ANGOL irodalomban utolsó ismert dátum a londoniról 1899. Néhány évvel az eltűnést követően többen rádöbbentek arra, hogy nagy hibát követtek el. Megkísérelték a lizárdból újjáteremteni, de a mai napig sikertelenül. Fogalmam sincs, hogy a bemutatott madarak miből származhatnak, de azt gyanítom, hogy köze van a lizárdhoz. Meg még valami máshoz! Nagyon szeretnék a tenyésztőtől többet megtudni madarairól, de erre még várhatok. Hajdan a soroksári kiállításon én is bemutattam egy londoni illusztrációt, ahol a sárga madaram farka és szárnya halványszürke volt. Tehát közelében sem volt a londoninak. Ehhez is kellett néhány év, rengeteg felesleges szaporulattal. A lényeg, hogy én is lizárdból kezdtem, de feladtam. Tudomásom szerint napjainkban többen és több országban ismételten foglalkoznak a londoni reinkarnálásával, a képek alapján bíztató eredménnyel! Milyen érdekes ehhez eltelt több mint 100, azaz SZÁZ ÉV! Szerintetek hihető az, hogy egy valaha már létezőt kitenyészteni ily nehéz, míg a pirosat néhány év alatt elérték? /Piros fehér kanári, piros fekete tűzcsizből/ Szó ami szó, bízom abban, hogy a COM is lebírálja ezeket a madarakat legalább a jövő évi kiállításukon. Így elképzelhető, hogy a tenyésztőket is jobban ösztönzik arra, hogy Monorra is beszállítsanak. Én minden esetre adtam volna legalább egy különdíjat Hollandiában a madarakra! Üdv Lakó Antal


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2015 jan. 30, 20:15 
Nagyon tetszik! Ha lesz Monoron, veszek!

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
Hozzászólás 2015 jan. 29, 20:28 
Sziasztok,

Lakó Anti megkért másoljam ide át Herman Ottó pár fényképét, melyek a mostani VB-n készültek.
A képeken london fancy egyedek láthatóak kiállítva.
Lehet akkor diskurálni :)


Csatolmányok:
qp5vxmjeunc35kipplsu.jpg
qp5vxmjeunc35kipplsu.jpg [ 150.66 KiB | Megtekintve 4156 alkalommal. ]
0mc74th5msn68kdyda.jpg
0mc74th5msn68kdyda.jpg [ 146.73 KiB | Megtekintve 4156 alkalommal. ]
 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 jan. 30, 22:32
Hozzászólások: 76
Tartózkodási hely: Kecskemét
   
Hozzászólás 2011 dec. 5, 16:24 
http://www.alakkanari.blogspot.com
Magyar és külföldi alakkanáris ismeretek gyűjteménye!


 
Offline
Csatlakozott: 2008 jún. 19, 17:01
Hozzászólások: 249
   
Hozzászólás 2010 szept. 29, 10:58 
Egy kis történelem a divat tükrében.
Azt mindenki tudja, hogy a kanári háziasítása 1500.-és 1650 közötti időben indult Európa különböző országaiban. A madarakat kezdetben csak alkalomszerűen tenyésztették, inkább a befogott madarakat tartották. Szinte észrevétlenül a madár divatba jött, és amikor a spanyol monopólium a legenda szerint megszűnt, ettől kezdve beszélhetünk a háziasításukról. A kor stílusának megfelelően az építészetben és a bútorokon egyre több fafaragást alkalmaztak. Ezekhez a fafaragásokhoz nagyon jól illett, a pikkelyezett tollazatú Lizard kanári. A legősíbb kanárik egyike. Franciák 1713. angolok 1740.-től tenyésztik. Keresztezésüket mindig tiltották! Ez az ősi kanári ma már különlegességnek számít. Tollazata az első évben különlegesen szép. Sajnos német és angol tenyésztők óriási hibát követtek el, amikor elkezdték az új színeket a lizardban is meghonosítani. Ezek már csak a nevükben lizardok. A mellen a pikkelyezettség elmosódott. A SORSUK ÚGY TÜNIK SZOMORÚ.
A divat szülöttei a fodrosok is. Amikor az építészetben hódít a túldíszített rokokó, a bútorokon egyre több a csavarás, a ruhák zsabósak- fodrosok, szinte természetes következmény hogy megjelennek a hosszú lábú csavart körmű fodrosok. E területen 1710-1800 között élenjárók a franciák és a hollandok.
A polgárosodás következtében, főleg angol tenyésztők jóvoltából igen népszerűek lettek az alakkanárik. Szinte minden nagyobb település, grófság önálló fajtával dicsekedett. Csak felsorolom: 1750-1850 a „nagy lizard” a Manchesteri KIPUSZTULT. 1850-1880 Lancashire, 1860-Norwich, 1880-Yorkshire, 1890-Border Fancy, 1925-Gloster Fancy.
Volt ebben az időben, Angliában egy különlegesen szép kanári fajta a London Fancy. A madár teste egyöntetű ARANYSÁRGA. A FAROK ÉS a SZÁRNYEVEZŐK FÉNYES FEKETÉK. Mérete a mai ismereteink szerint 14-15 cm. Megjelenésében az amerikai Goldfinch hímjére hasonlít sapka nélkül. /Carduelis tristis/ Sajnos képet nem találtok e szép madárról, mert 1899-után bizonyítható adat sem található róla. A LONDONI 1700-1845 KÖZÖTT volt a legelterjedtebb. Talán ha nincs a divat, és az angol tenyésztők is megfontoltabbak akkor az alakkanárik mellett megmentik ezt a gyönyörű madarat. Egyetlen reményünk, hogy az angol szakirodalom a standard leírását megőrizte. Azóta nagyon sokan megpróbálták sok-sok munkával újra teremteni a londonit, de sikertelenül. Német újságban én is láttam színes fotót londoni aláírással, de az sajnos csak egy szépen sikerült szimmetrikus madár volt. Hajdanán elnök koromban egy országos kiállításra én is manipuláltam egy ilyen madarat kedvcsinálásra. Meggyőződésem, hogy a kudarc ott keresendő, hogy ez a madár a lizarddal lehet rokonságban, ennek pedig az eredetéről-őséről alig tudunk valamit. Kutakodásaim alapján nem lehetetlen, hogy őse nem a Wild canári azaz a Serinus canaria, hanem valamelyik más vad serinus. Üdv. Lakó Antal


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2010 szept. 27, 17:46 
(Részben on topic kérdés) Mikor pusztulr ki (tűnt el végérvényesen) a LONDON kanári?

(nagyon szép madarak)

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 7 hozzászólás ] 



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  

Pontos idő: 2024 márc. 28, 11:20
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO