Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 2662 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 134  Következő
Szerző Üzenet
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2012 ápr. 17, 6:22 
gutiz írta:
[quote=

Kép

Kép


Szerintem sárga szatiné lesz a madár...[/quote]

Valszeg igaz lesz. Legalább is galamboknál az egyedfejlődés és az első vedlés során a melanin termelődés fokozódik.

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2012 ápr. 17, 6:14 
Szóval. Konkrétan a kanárinál maradva, a MUTAVI cikk szerint , a tyrozin negatív (ty-neg) nem sex kapcsolt (linked) albinizmus nem más mint a pheo (kössz az illusztrációt :)), és annak allélje a topaz mutáció.
A tyrozin pozitív autosex albinizmus pedig a satiné és annak allélje az achát.
Ennek az álláspontnak a fényében, egyrészről újra kell gombolnom a saját véleményemet, másfelől súlyos kérdések merülnek fel bennem.
Pl- Van a kanárinál egyáltalán NSL klasszikus oculo(szem)cután(bőr) albinó (hófehér/sárga, piros szemmel)?
- Hogyan illeszkedik a MUTAVI szemléletébe a rec. és a dom. fehér valamint dom. tarka mutáció?

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2012 ápr. 16, 22:29 
Hogyaza... megint menybe küldtem a második részt. És ütött az óra.... jó éjt!

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2012 ápr. 16, 22:07 
Az albinizmus kérdése bonyolultabb mint azt gondoltam volna.
Utána ástam a kérdésnek és elolvasva a MUTAVI ide vágó cikkét ( http://www.euronet.nl/users/hn/canalbin.htm ) rájöttem hogy részben elbeszéltünk egymás mellett.
Az albinóságot különböző szinteken lehet értelmezni.
- az általános műveltség szintjén legtöbb ember a sötét színűnek megszokott állatok fehér vagy nagyon világos válzozatait albínónak nevezi, függetlenül hogy az éppen piros , vagy sötét szemű, abszolutte vagy csak részlegesen fehér. (pl fehér tigris, őz, egér, holló , pithon, axolotl). Ezen állatok fehér tarka egyedeit részlegesen albinónak szokás nevezni , függetlenül hogy van- e esélyünk megtudni , hogy milyen lenne a szem színe, vagy hogy milyen séma szerint öröklődik. (tarka fekete rigó)
- A pallérozottabb hobbisták , már különbséget tesznek fehér és albínó között, tudván hogy az más okból, másként öröklődik és részleteiben érzékelhetően másként is néz ki. (Ide sorolom magamat és vélhetően több fórum olvasót is.) ebben az értelmezésben , de legalább is a sajátomban ,(valódi)albinó az az egyed amelyik totálisan melanin mentes bőr (és képletei )valamint szemszín tekintetében is, az az 100% -ban "okulokután" albinók.
- a még komolyabb hobbisták, már megfertőződtek a profi tudósok szemléletével , és az albinizmust tágabban értelmezik, és egy köztes nézőpontot képviselnek az előző és a következő kategória között.
- a tumányos alapon vélekedők mint a MUTAVI , az albinizmust széles látószögben mérik. Értelmezésükben albinizmus minden féle/több féle dolog ami a normális melenin képződést akadályozza vagy teljesen meg is szünteti.
A normális melanin szintézis folyamatát több ponton/helyen/módon/okból érheti válozás/akadály, korlát/defect. Amikor a a melnin szintézis alapfeltételének számító tirozin enzim hibádzik negativ amikoz az emzim maga rendelkezésre áll de a szintézis más pontjai blokkolódnak pozitiv tirozin albinizmust különböztetnek meg.

_________________
Cséplő Árpád


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára columba 2012 ápr. 16, 22:32-kor.

 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2012 ápr. 14, 21:28 
Kifejtenéd kissé bővebben?

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 dec. 9, 13:28
Hozzászólások: 921
Tartózkodási hely: Nyírtura
   
Hozzászólás 2012 ápr. 14, 20:57 
Szia

Hullámos papagáj, nimfa papagáj, kissándor papagáj. És van benne logika.

_________________
Varga Sándor
http://avikultura.blogspot.com/


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2012 ápr. 14, 19:54 
Fekete Csaba írta:
Papagájokban is van sex linked ino (SL ino) és non sex linked ino (NSL ino), azaz nem hez kötött módon öröklődő és nem nemhez kötött módon öröklődő ino.


El kell hinnem, de ez esetben nem volt túl bölcs dolog két különböző helyről eredő, két különböző séma szerint öröklődő, és (feltétlezve) különböző biokémiai hatásmechanizmusú dolgot egyformán elnevezni. (Valszeg előbb volt a keresztelő, csak aztán derült ki, hogy más az öröklődésmenet)
Egyébként melyi változat a gyakoribb?
Van olyan faj amelyiknél mind a kettő előfordul?

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2009 aug. 12, 8:42
Hozzászólások: 269
Tartózkodási hely: Miskolc
   
Hozzászólás 2012 ápr. 14, 17:42 
[quote=

Kép

Kép
[/quote]

Szerintem sárga szatiné lesz a madár...


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2012 ápr. 14, 13:48 
Papagájokban is van sex linked ino (SL ino) és non sex linked ino (NSL ino), azaz nem hez kötött módon öröklődő és nem nemhez kötött módon öröklődő ino.


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2012 ápr. 14, 12:48 
-Nem mintha sok -ino kanárit láttam volna, de az kissé gyanús, hogy más fajokban az -ino locus a sex kromoszómán van.
- Valószínűsítem, hogy az -ino fenotípus episztatikus a közönséges (homo tarka) lipokróm fenotípus felett. Ez esetben, bár teljesen igazad van, gyakorlatiasabb megfogalmazás, hogy az ino madarak is lehetnek (vagy nem lehetnek) közönséges lipochrómok.

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2012 ápr. 14, 9:30 
Kanáriknál az ino az autoszómális recessziv mutáció. Ezt hívják tyrozináz negatív albinizmusnak és az NSL ino locus mutációja okozza. Ezzel szemben a szatiné tyrozináz pozitív albinizmus és nemhez kötött recesszív mutáció. Tehát ezek a mutációk különböznek öröklődésük jellegében.
Genetikailag és így az utódok szempontjából nem mindegy, hogy egy lipokróm madárban vagy egy melanin madárban jelenik meg az ino faktor. Habár egyik madár sem termel melanint.
Abban viszont igazad van, hogy amennyiben a fióka tojó, akkor simán lehet szatiné és talán ez a valószínűbb verzió, főleg, mintha lehetne látni a tollazatban egy nagyon halvány bézs színt.


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2012 ápr. 14, 6:38 
Szerintem az ugyan az, és autosex recesszív! Ergo, a világos fióka lutinó és tojó.

Piros szemű, de nem -ino, az szatiné is lehetne. (hullámosnál: fallow) Szintén autosex rec.

A sötét szemű lipokrómok (homo tarkák) autoszómális domináns "melanintalan"ok.

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2012 ápr. 13, 23:23 
Bocs, tényleg rosszul írtam az elnevezést. A lutino az lipokrom elnevezés. Így korrekten ino madarat kellett volna írnom.


 
Offline
Csatlakozott: 2007 szept. 30, 15:28
Hozzászólások: 540
Tartózkodási hely: 6000
   
Hozzászólás 2012 ápr. 13, 22:59 
Kép

NÁlam a Spanyol razáknál lett, két tarkától ez a pasztell sárga. Szerintem témába vágó kép.
Részleteket a
http://alakkanari.blogspot.com/2012/04/ ... zedok.html oldalon láthattok.

_________________
bb
alakkanari.blogspot.com


 
Offline
Csatlakozott: 2010 dec. 15, 14:56
Hozzászólások: 74
Valódi név: Horváth Péter
   
Hozzászólás 2012 ápr. 13, 22:30 
Fekete Csaba írta:
István,
Nem vagyok kanáris, így remélem valaki melanin kanáriban szakértő erre téved.
De két melanin kanárinak nem lehet lipokróm fiókája. Ez kizárt.
Mivel a fióka igen jelentősen eltér mindkét szülőtől, csak a melanin megjelenését befolyásoló autoszómális recesszív mutációról lehet szó.
Ránézésre a fiókában vagy nincsen melanin, vagy nagyon halvány. Az ilyen megjelenést okozó mutációk körül, ami piros szemet is eredményez és autoszómális recesszív mutáció az az én ismereteim szerint az inó mutáció. Ez alapján én arra tippelek, hogy a fióka egy lutinó madár.
De még egyszer hangsúlyozom, hogy én egyáltalán nem vagyok kanáris, így nagyon jó lenne, ha valaki melanin kanáris megmondaná a biztos megoldást.


Kezdem elveszíteni a fonalat! Ha valaki hozzáértő jár erre a fórumon , mondja el a megfejtést.Amit nem értek az, ha két melanin madárnak csak melanin utódja lehet, ami szerintem is így van, akkor a fióka , hogyan lehet lutinó? A lutinó , rubínó , albínó szerintem a lipochrom szinekhez tartozik.Lehet tévedek.


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2012 ápr. 11, 22:08 
István,
Nem vagyok kanáris, így remélem valaki melanin kanáriban szakértő erre téved.
De két melanin kanárinak nem lehet lipokróm fiókája. Ez kizárt.
Mivel a fióka igen jelentősen eltér mindkét szülőtől, csak a melanin megjelenését befolyásoló autoszómális recesszív mutációról lehet szó.
Ránézésre a fiókában vagy nincsen melanin, vagy nagyon halvány. Az ilyen megjelenést okozó mutációk körül, ami piros szemet is eredményez és autoszómális recesszív mutáció az az én ismereteim szerint az inó mutáció. Ez alapján én arra tippelek, hogy a fióka egy lutinó madár.
De még egyszer hangsúlyozom, hogy én egyáltalán nem vagyok kanáris, így nagyon jó lenne, ha valaki melanin kanáris megmondaná a biztos megoldást.


 
Offline
Csatlakozott: 2012 jan. 10, 18:23
Hozzászólások: 34
Tartózkodási hely: Mosonszolnok
Valódi név: Holczmüller István
   
Hozzászólás 2012 ápr. 11, 12:13 
próbálkoztam a mai kalit tisztítás melett lefényképezni talán sikerült. A kicsi madár szeme piros és az alj tollazat is inkább fehér mint sárga semilyen sötét folt nincs benne ja és a szülökről is készitettem képet

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép
Elnézést kérek de a hím és a tojó képét elcseréltem a kék gyürűvel rendelkező madár a hím ami majdnem szemből látszik :)

_________________
Amikor a rab madarak bölcsebbé válnak, megpróbálják a csőrükkel kinyitni a kalitkát. Nem adják fel, mert újra repülni akarnak.


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2012 ápr. 10, 12:37 
Jó lenne feltenni egy jó minőségű képet a fiókáról. Ahogy én látom, ez semmiképpen sem lipokróm madár. Ott vannak rajta a melanin jegyek, de a fióka meghatározásához nem ártana egy olyan kép, amin rendesen lehet látni a színeket.


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2012 ápr. 9, 14:11 
Horváth Péter írta:
columba írta:
A tisztán melanin és tisztán lipochrom madarak keresztezéséből származó F1-ek tarkaságában van valami szabályosság/állandóság ? (akár mennyiségi, akár minta jellegben?)


.Szerintem melanin-lipochrom keresztezésből nagyrészt tarka fiatalok származnak.Lehet köztük teljesen világos, és sötét aljú madár is elvétve.


Ezt kérdeztem. Ezek szerint az F1 tarkaság nem állandó jellegű? Lehet néha teljesen melanin, néha teljesen melanintalan, és akármilyen mértékű foltos tarkaság is?

[quote="Horváth .Régebben csináltam olyan tarka madarakat, hogy lipochrom piros mozaikot párba tettem melanin piros achát mozaikkal Ott minden madár tarka lett, de nagyrészt szimetrikus tarkák.Megmaradt a mozaik jelleg.[/quote]

Ez esetben pirosat párosítottál pirossal és mozaikot mozaikkal, szabályszerű hogy pirosak és mozaikok legyenek az utódok. Viszont melanint párosítottál lipochrommal,és pont ez a része érdekel hogy a melanin tarkaság hogyan alakult? Hogy érted hogy szímmetrikus?

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
Csatlakozott: 2010 dec. 15, 14:56
Hozzászólások: 74
Valódi név: Horváth Péter
   
Hozzászólás 2012 ápr. 9, 12:57 
columba írta:
A tisztán melanin és tisztán lipochrom madarak keresztezéséből származó F1-ek tarkaságában van valami szabályosság/állandóság ? (akár mennyiségi, akár minta jellegben?)


Eről nincs tapasztalat. Mármint nálam. Csak melanin madaraim vannak,így nem is kisérletezgetek ilyesmivel.Ismerősömnél vannak sárgák , amik rendszeresen keltenek olyan fiatalokat , hogy a szem fölött, faroktollakban van pár sötét toll.Szerintem melanin-lipochrom keresztezésből nagyrészt tarka fiatalok származnak.Lehet köztük teljesen világos, és sötét aljú madár is elvétve.Régebben csináltam olyan tarka madarakat, hogy lipochrom piros mozaikot párba tettem melanin piros achát mozaikkal Ott minden madár tarka lett, de nagyrészt szimetrikus tarkák.Megmaradt a mozaik jelleg.


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 2662 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 134  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  

Pontos idő: 2024 ápr. 20, 7:23
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO