Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 2662 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 134  Következő
Szerző Üzenet
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2011 nov. 30, 20:23 
VladTepes írta:
columba írta:
Nem mindegy. hogy milyen fehér. A dom. fehér alap (pici sárga csik a nagy evezőkön?) lehet letális.

Tudomásom szerint a szatinésága recesszív öröklődésű, viszont a fehérsége domináns (hisz' ha rec fehér lenne, akkor tollszerkezeti oknál fogva tök fehér lenne a madár >> lásd egy rec fehér madárnak adhatsz annyi színezőt, amennyit csak akarsz, mégsem lesz se sárga, se piros, se tarka,.... mert a tolla nem veszi fel sem a melanin, sem a lipocrom színező anyagokat).
Idézet:


Szia Vlad,
Már azt sem értem, hogy egy szatiné sárga madárnak hol van fehérsége.
- Olyan gén nincs hogy "Szatinésárga" , sem szatinévörös, sem szatinéfehér. Van szatiné , és ettől függetlenül három lipochrom színezet.
- a fehér színezetek nem tollszerkezeti különbözőségek okai.
-A melanint semmi nem veszi fel , hanem saját maga állítja elő (szintetizálja ) ha tudja.

-Úgy tudom (olvastam) , hogy a kanárinál ismert mindkét fehér forma (dom. fehér , rec. fehér) génje kizárólag a lipochróm színanyagok megjelenését gátolja, ergo mindkettőnek lehet melaninos és melanintalan változata ( változatai) . Nem hallottam még olyan mutációról, ami bármely faj esetében egyidejüleg blokkolja a teljesen eltérő típusú színanyagok megjelenését......folyt köv.

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2011 nov. 29, 9:53 
Melanin, dom. fehérnek is lehet sárga szárnyél csíkja, de természetesen zöldnek, szatiné esetében gondolom inkább sárgásnak , látszik.

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2011 nov. 29, 9:33 
Nem mindegy. hogy milyen fehér. A dom. fehér alap (pici sárga csik a nagy evezőkön?) lehet letális.

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
Csatlakozott: 2010 márc. 2, 19:03
Hozzászólások: 31
   
Hozzászólás 2011 nov. 29, 8:46 
tanácsot, segítséget szeretnék kérni. Sárga tojóm már nagyon hosszú ideje vedlik, valójában folyamatosan. Kipróbáltam a fórumon ajánlott tanácsokat, pld. tojásos lágyeleség, stb. de nem hagyja abba. Étvágya jó, szemei tiszták, nem bágyadt, eszik, iszik, fürdik és folyamatosan vedlik. Mit kellene adni neki, hogy befejeződjön????
Segítségeteket köszönöm


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 nov. 23, 20:34 
betti írta:
Akkor kezdjem el "megműteni" ???? Mivel és hogyan csináljam ?
Egyébként ezt meg lehet előzni?

Ha nem mered vagy nem tudod, akkor marad az állatorvos...

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Csatlakozott: 2010 feb. 19, 19:08
Hozzászólások: 42
Valódi név: kóré beatrix
   
Hozzászólás 2011 nov. 23, 18:52 
Akkor kezdjem el "megműteni" ???? Mivel és hogyan csináljam ?
Egyébként ezt meg lehet előzni?


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 nov. 6, 10:30
Hozzászólások: 872
Tartózkodási hely: Budapest-Marosvásárhely
Valódi név: Nyíri Ferenc
   
Hozzászólás 2011 nov. 23, 18:42 
betti írta:
A mai napon észrevettem egy rendellenességet az egyik hímemnél. Fogalmam sincs, hogy mitől lehet, de a kitüremkedés kb. borsónyi nagyságú vagy az is lehet, hogy nagyobb. Azt szeretném kérdezni, hogy mi okozhatta a problémát és hogyan tudnám megoldani ? A segítséget előre is köszönöm mindenkinek !!!!

http://kepfeltoltes.hu/111123/IMG_2637_ ... es.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/111123/IMG_2657_ ... es.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/111123/IMG_2662_ ... es.hu_.jpg


ÜDV.: Betti


Szia,nem olyan nagy a gond mint hogy látszik,ez egy megszokott jelenség a fehéreknél és mozaikoknál,ez tollciszta ha kiszeded és folyik a vér nagy baj nincsen max kissé piros lesz a szárnya amit folyó víz alatt le kell mosni és egy kis jóddal fertőtleníteni,ha visszanő akkor nem szedted ki jól

_________________
Üdv:Nyíri Ferenc


 
Offline
Csatlakozott: 2010 feb. 19, 19:08
Hozzászólások: 42
Valódi név: kóré beatrix
   
Hozzászólás 2011 nov. 23, 17:52 
A mai napon észrevettem egy rendellenességet az egyik hímemnél. Fogalmam sincs, hogy mitől lehet, de a kitüremkedés kb. borsónyi nagyságú vagy az is lehet, hogy nagyobb. Azt szeretném kérdezni, hogy mi okozhatta a problémát és hogyan tudnám megoldani ? A segítséget előre is köszönöm mindenkinek !!!!

http://kepfeltoltes.hu/111123/IMG_2637_ ... es.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/111123/IMG_2657_ ... es.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/111123/IMG_2662_ ... es.hu_.jpg


ÜDV.: Betti


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 nov. 6, 10:30
Hozzászólások: 872
Tartózkodási hely: Budapest-Marosvásárhely
Valódi név: Nyíri Ferenc
   
Hozzászólás 2011 nov. 22, 0:11 
columba írta:
fric32 írta:
Üdv,itt igazából mindenkinek igaza van,értem én a columbát mit ír és az Andrénak is igaza van meg a többieknek is.
Én ahogy értelmezem,lehet nem jól de kezdem az Andréval,hogy a pancsolással ő csak azt akarja leírni,hogy a kezdőknek nem sok értelme van pancsolni mert egyszerűbb ha a klasszikus színeket párosítanak.
Én értem a columba felvetését is igen lehet pancsolni aki ért is hozzá és tudja mit is akar és természetesen azt közszemlére is teszi,mert az egy dolog mint ahogy Pistabácsi elmondja nekem van a legjobb lovam a falúba,mire jön a cigány és ő is ugyanezt állítja,végül kiderül egyiknek sincs lova:)))
Vagyis columba azért remélem egyet értesz velem abban,hogy nagyon nem mindegy miből pancsolunk,mert az hogy valaki ért a genetikához elméletbe az még nem minden a gyakorlat teszi a mestert vagyis nem árt mind két oldalát ismerni a dolgoknak.


Nem az nem mindegy. hogy miből, hanem az nem mindegy. hogy céltudatosan tesszük, vagy sem. (lsd : "a tudattalan szaporitást nem nevezem tenyésztésnek...."
Tényleg nincsen lovam! .... de azért gyakorlok, csak más hangszeren.
Még egy közhely: a negativ tapasztalat is tapasztalat és mint olyan, szintén értékes.


Itt egyetlen szó elkerülte a figyelmem,mégpedig egy fontos dolog ,hogy miből,,mert hiába tenyésztünk céltudatosan ha nincsen miből, :75:

_________________
Üdv:Nyíri Ferenc


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 nov. 6, 10:30
Hozzászólások: 872
Tartózkodási hely: Budapest-Marosvásárhely
Valódi név: Nyíri Ferenc
   
Hozzászólás 2011 nov. 21, 18:55 
feketemarcsi írta:
flekkes = defektes :wink:


Igen Marcsi jól írta,így nevezzük pl a lipo madarakba amikor fekete beütés van benne.

_________________
Üdv:Nyíri Ferenc


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2011 nov. 21, 0:45 
Öregség = okosság témában volt már előttem hozzászóló. Be vallom ezt a szakzsargont "flekkes piros" nem értem, de mára feladom ,mert leragadnak a szemeim.

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 nov. 6, 10:30
Hozzászólások: 872
Tartózkodási hely: Budapest-Marosvásárhely
Valódi név: Nyíri Ferenc
   
Hozzászólás 2011 nov. 21, 0:29 
columba írta:
fric32 írta:
Üdv,itt igazából mindenkinek igaza van,értem én a columbát mit ír és az Andrénak is igaza van meg a többieknek is.
Én ahogy értelmezem,lehet nem jól de kezdem az Andréval,hogy a pancsolással ő csak azt akarja leírni,hogy a kezdőknek nem sok értelme van pancsolni mert egyszerűbb ha a klasszikus színeket párosítanak.
Én értem a columba felvetését is igen lehet pancsolni aki ért is hozzá és tudja mit is akar és természetesen azt közszemlére is teszi,mert az egy dolog mint ahogy Pistabácsi elmondja nekem van a legjobb lovam a falúba,mire jön a cigány és ő is ugyanezt állítja,végül kiderül egyiknek sincs lova:)))
Vagyis columba azért remélem egyet értesz velem abban,hogy nagyon nem mindegy miből pancsolunk,mert az hogy valaki ért a genetikához elméletbe az még nem minden a gyakorlat teszi a mestert vagyis nem árt mind két oldalát ismerni a dolgoknak.


Nem az nem mindegy. hogy miből, hanem az nem mindegy. hogy céltudatosan tesszük, vagy sem. (lsd : "a tudattalan szaporitást nem nevezem tenyésztésnek...."
Tényleg nincsen lovam! .... de azért gyakorlok, csak más hangszeren.
Még egy közhely: a negativ tapasztalat is tapasztalat és mint olyan, szintén értékes.



Nem azt állítottam,hogy neked nincsen állatod,mert ezt a genetikát te is gyakorolod valamilyen madáron,hogy miken nem tudom de madár az tuti.
Igen,sajnos negatív tapasztalatot szerezni nem is annyira nehéz,azt hamar lehet tapasztalni,itt a fő baj,hogy sokan főleg a nagy öregek közül akik kanáriznak az ők állításaik szerint az a jó keresztezés amikor nem tudod mi lesz a fészekben,mert akkor az annál izgalmasabb mert pl 2 pirosnak tuti piros fiókái lesznek max flekessek,vagyis nekem ezzel magyarázták:)))

_________________
Üdv:Nyíri Ferenc


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2011 nov. 21, 0:13 
fric32 írta:
Üdv,itt igazából mindenkinek igaza van,értem én a columbát mit ír és az Andrénak is igaza van meg a többieknek is.
Én ahogy értelmezem,lehet nem jól de kezdem az Andréval,hogy a pancsolással ő csak azt akarja leírni,hogy a kezdőknek nem sok értelme van pancsolni mert egyszerűbb ha a klasszikus színeket párosítanak.
Én értem a columba felvetését is igen lehet pancsolni aki ért is hozzá és tudja mit is akar és természetesen azt közszemlére is teszi,mert az egy dolog mint ahogy Pistabácsi elmondja nekem van a legjobb lovam a falúba,mire jön a cigány és ő is ugyanezt állítja,végül kiderül egyiknek sincs lova:)))
Vagyis columba azért remélem egyet értesz velem abban,hogy nagyon nem mindegy miből pancsolunk,mert az hogy valaki ért a genetikához elméletbe az még nem minden a gyakorlat teszi a mestert vagyis nem árt mind két oldalát ismerni a dolgoknak.


Nem az nem mindegy. hogy miből, hanem az nem mindegy. hogy céltudatosan tesszük, vagy sem. (lsd : "a tudattalan szaporitást nem nevezem tenyésztésnek...."
Tényleg nincsen lovam! .... de azért gyakorlok, csak más hangszeren.
Még egy közhely: a negativ tapasztalat is tapasztalat és mint olyan, szintén értékes.

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 nov. 6, 10:30
Hozzászólások: 872
Tartózkodási hely: Budapest-Marosvásárhely
Valódi név: Nyíri Ferenc
   
Hozzászólás 2011 nov. 20, 23:49 
Üdv,itt igazából mindenkinek igaza van,értem én a columbát mit ír és az Andrénak is igaza van meg a többieknek is.
Én ahogy értelmezem,lehet nem jól de kezdem az Andréval,hogy a pancsolással ő csak azt akarja leírni,hogy a kezdőknek nem sok értelme van pancsolni mert egyszerűbb ha a klasszikus színeket párosítanak.
Én értem a columba felvetését is igen lehet pancsolni aki ért is hozzá és tudja mit is akar és természetesen azt közszemlére is teszi,mert az egy dolog mint ahogy Pistabácsi elmondja nekem van a legjobb lovam a falúba,mire jön a cigány és ő is ugyanezt állítja,végül kiderül egyiknek sincs lova:)))
Vagyis columba azért remélem egyet értesz velem abban,hogy nagyon nem mindegy miből pancsolunk,mert az hogy valaki ért a genetikához elméletbe az még nem minden a gyakorlat teszi a mestert vagyis nem árt mind két oldalát ismerni a dolgoknak.

_________________
Üdv:Nyíri Ferenc


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 nov. 20, 23:24 
feketemarcsi írta:
Wahrwak, elvileg kéne minden madár mellé törzslap, de a rollereken kívűl én még egyhez sem kaptam.

Én értem, de a problémát amit ez okoz úgy látszik nem mindenki érti (különben kérnék/adnák mellé)... :(

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2011 nov. 20, 23:23 
A lényeget tekintve elbeszélünk egymást mellet.
Az vegytiszta, hogy a pedigré ismerete hasznos/szükséges/ elvárható. Rossz, ha nincs, és jó ,ha van .
Nálam az veri ki mindig a biztosítékot , ha valaki általánosságban pancsolásnak nevezi a keresztezés bármilyen szintű formáját.
Azaz, ha azt olvassa ki a pedigréből, hogy nem faj/fajta /vonal/szín tiszta az illető, akkor az selejt , korcs, pancs, hasznavehetetlen,
aki ilyesmire vetemedik az buta , oktalan , felelőtlen stb.
Mit gondoltok szoktam keresztezni?
( A tudattalan szaporítást nem nevezem keresztezésnek de még csak tenyésztésnek sem. .... és még ez utóbbit sem tekintem bűnnek ,mert vannak fajok, aminek a puszta tartása és szaporításai is tisztelete méltó teljesítmény).


U.I.Elvileg egy rec. tulajdonság akármennyi generációra is "visszaüthet".

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 nov. 20, 22:23 
columba írta:
Warhawk írta:
... de lehetséges probléma itt az, hogy nagyok kevés a tényleges tiszta vérvonal.

Nem igazán érten a mondani valódat.

Pedig egyszerű. Próbálj meg úgy venni madarat, hogy az eladó képes írásba adni (azt már le sem merem írni, hogy hitelt érdemlően) mondjuk 2-3 generációra visszamenőleg a felmenőit (pedigree). És ez nem csak kanárikra jellemző, hanem akár a papagájokra is. Sőt ott igen gyakori az alfajok követhetetlen keveredése (mert még azzal sincs tisztában a tenyésztő, hogy a madarak nem ugyanazon alfajhoz tartoznak). Tisztelet a kivételeknek.

columba írta:
Egyrészt fetisizálod a "tiszta vérvonalat"

Mármint miért is "fetisizálnám"? Mert hiányolom a pedigreet? Ez volt a hozzászólás lényegi része:

Warhawk írta:
(lásd pedigrét kevesen mernek/tudnak adni a madaraik mellé)


Pedig nem hiszem, hogy nem látod a baj forrását, mert:

columba írta:
A pedigré nem a tisztaságot garantálja hanem a kiszámíthatóságot, vagy éppen a kiszámithatatlanságot.


A pedigré hiányában viszont SEMMIT nem lehet előre tudni, tervezni, stb. Ezért IS hiányolom.

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2009 aug. 12, 8:42
Hozzászólások: 269
Tartózkodási hely: Miskolc
   
Hozzászólás 2011 nov. 20, 22:10 
columba írta:
andré írta:
Itt nem arról van szó,hogy valamilyen változatot szeretnénk létrehozni,hanem arról,hogy egy meglévőt erősíteni egy másikkal.
Ez akár honnan nézem pancsolás.
Érthetőbben:pl szép izabellát szeretnék akkor egy kiváló tiszta vérben tenyésztett A-s izabellát egy még jobb B-s izabellával párosítok és biztos,hogy izabellát kapok ha viszont a két tenyészmadár pancsolt akkor az acháttól a barnáig minden lesz a fészekben....
Tovább nem ragoznám mert aki azt gondolja,hogy nem segíteni szeretnék hanem b@szogatni azt úgy sem lehet meggyőzni aki meg nem akarja megérteni az nem is fogja.Vitatkozni meg nem szeretnék semmilyen formában.
számomra tök mindegy milyen színvonalon tenyésztik a színkanárit Magyarországon mert én már 3 éve nem teszem.Úgy érzem a madarászatban egyel magasabb szintre léptem :57:


Próbáltan utánna nézni ,és azt olvastam, hogy mind a barna és mind a achát (agate) mutáció recesszív öröklődés menetű. Ha ez igaz , abból az következik , hogy ha két akármilyen eredetű izabellát (homo agate és homo barna) párosítasz, abból mindig 100% izabella fog születni.(csak achát vagy csak barna nem). Az már egy másik történet, hogy további rec , öröklődésű melanin jegyek is megjelenhetnek, módosítva igy -úgy az alap (más mutációktól mentes) izabella fenotípust.

Továbbá máshol is olvastam, hogy a "nemklaszikus " melanin mutációkat ne keverjük (érts : ne kombináljuk őket), mert ezekre nincs standard leírás megadva. Azaz nem biológiai hanem bürokratikus akadályokat kell lekűzdeni. Pl ha nem lenne standard az achát topáz sárga mozaikra , akkor Gutiz megsüthetné az ilyen madarait.


Na igen, de szerencsére másnak is tetszett :D
Csatolmány:
achát topáz sárga mozaik.jpg
achát topáz sárga mozaik.jpg [ 63.31 KiB | Megtekintve 4857 alkalommal. ]


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2011 nov. 20, 22:05 
Warhawk írta:
... de lehetséges probléma itt az, hogy nagyok kevés a tényleges tiszta vérvonal. Ennek következtében akik "keverik-kavarják" azok egyre biztosabbak abban, hogy nekik van igazuk, mert lám-lám tényleg "kijött" az amit elvártak. Ez is igaz, de csak akkor működik, ha "pancs" madarakkal kísérleteznek, így valóban sok minden kijöhet (még akár az elvárt eredmény is). Amit én sejtek (de persze tévedhetek is), hogy a nagy gond az igazán tiszta vérvonal megtalálásában van (lásd pedigrét kevesen mernek/tudnak adni a madaraik mellé). És ez nem csak a színkanáriknál van így...


Nem igazán érten a mondani valódat.
Egyrészt fetisizálod a "tiszta vérvonalat" (magas homogenitású génállományt), másrészről mindenki kezét lábát töri, nehogy rokonokat párosítson( heterogénebb génállományra törekszik). Sem a beltenyésztés (rokon tenyésztés) sem a hibrid tenyésztés( nem rokon tenyésztés) nem csodaszer és nem átok. Az adott körülmények közepedte az éppen adott célok szerint, hol az egyik, hol a másik alkalmazása lehet a célszerű, vagy szükségszerű.
Rokon /vonal/ tiszta tenyésztéssel egy meglévő / már elért állapotot lehet stabilizálni (ergo: védekezni a változások ellen), de változtatáshoz/fejlődéshez/ vitalitás biztonsághoz szükséges a lehetséges genetikai variációk számát növelni, ehhez pedig keresztezni/ kisérletezni /pancsolni kell. (főleg, ha itt a nyár és meleg az idő...)
A pedigré nem a tisztaságot garantálja hanem a kiszámíthatóságot, vagy éppen a kiszámithatatlanságot.

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2011 nov. 20, 21:39 
andré írta:
Itt nem arról van szó,hogy valamilyen változatot szeretnénk létrehozni,hanem arról,hogy egy meglévőt erősíteni egy másikkal.
Ez akár honnan nézem pancsolás.
Érthetőbben:pl szép izabellát szeretnék akkor egy kiváló tiszta vérben tenyésztett A-s izabellát egy még jobb B-s izabellával párosítok és biztos,hogy izabellát kapok ha viszont a két tenyészmadár pancsolt akkor az acháttól a barnáig minden lesz a fészekben....
Tovább nem ragoznám mert aki azt gondolja,hogy nem segíteni szeretnék hanem b@szogatni azt úgy sem lehet meggyőzni aki meg nem akarja megérteni az nem is fogja.Vitatkozni meg nem szeretnék semmilyen formában.
számomra tök mindegy milyen színvonalon tenyésztik a színkanárit Magyarországon mert én már 3 éve nem teszem.Úgy érzem a madarászatban egyel magasabb szintre léptem :57:


Próbáltan utánna nézni ,és azt olvastam, hogy mind a barna és mind a achát (agate) mutáció recesszív öröklődés menetű. Ha ez igaz , abból az következik , hogy ha két akármilyen eredetű izabellát (homo agate és homo barna) párosítasz, abból mindig 100% izabella fog születni.(csak achát vagy csak barna nem). Az már egy másik történet, hogy további rec , öröklődésű melanin jegyek is megjelenhetnek, módosítva igy -úgy az alap (más mutációktól mentes) izabella fenotípust.

Továbbá máshol is olvastam, hogy a "nemklaszikus " melanin mutációkat ne keverjük (érts : ne kombináljuk őket), mert ezekre nincs standard leírás megadva. Azaz nem biológiai hanem bürokratikus akadályokat kell lekűzdeni. Pl ha nem lenne standard az achát topáz sárga mozaikra , akkor Gutiz megsüthetné az ilyen madarait.

_________________
Cséplő Árpád


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 2662 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 134  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  

Pontos idő: 2024 ápr. 30, 9:09
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO