Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 2662 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 134  Következő
Szerző Üzenet
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2009 aug. 12, 8:42
Hozzászólások: 269
Tartózkodási hely: Miskolc
   
Hozzászólás 2012 okt. 21, 21:03 
laczkó tamás írta:
Sziasztok!

A szeptember végi karcagi minősítő kiállításon készült néhány kép, tudomásom szerint nálunk egy új mutációról, a Jaspis-ról! A képen látható díjjazott madár tenyésztője Gyepes Imre.
Ezen topikon keresztül is, szeretnék gratulálni Guti Zolinak, volt szerencsém megcsodálni a madarait a bírálat közben!


Köszönöm szépen!
Az új mutációról csak annyit, hogy tényleg a jaspis az utolsó mutáció ami nemzetközileg elfogadott, de a tenyésztők mindig dolgoznak és már "készülőben" van a legújabb mutáció a "beryl"! Az egyes mutációk mindig valamelyik ásvány nevéről vannak elnevezve... ,mint a készülő új is a beryl= beryllium!

beryllium:
Csatolmány:
beryllium.jpg
beryllium.jpg [ 33.15 KiB | Megtekintve 8132 alkalommal. ]


pheo beryl domináns fehér:
Csatolmány:
pheo beryl domináns fehér.jpg
pheo beryl domináns fehér.jpg [ 68.26 KiB | Megtekintve 8132 alkalommal. ]


pheo beryl sárga:
Csatolmány:
pheo beryl sárga.jpg
pheo beryl sárga.jpg [ 53.79 KiB | Megtekintve 8132 alkalommal. ]


 
Offline
Regionális Ezüstkoszorús Mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2009 júl. 5, 22:01
Hozzászólások: 551
Tartózkodási hely: Kóka(Pest megye)
Valódi név: Laczkó Tamás
   
Hozzászólás 2012 okt. 13, 19:27 
Sziasztok!

A szeptember végi karcagi minősítő kiállításon készült néhány kép, tudomásom szerint nálunk egy új mutációról, a Jaspis-ról! A képen látható díjjazott madár tenyésztője Gyepes Imre.
Ezen topikon keresztül is, szeretnék gratulálni Guti Zolinak, volt szerencsém megcsodálni a madarait a bírálat közben!

Kép Kép Kép
Kép
Kép Kép
Kép

_________________
Laczkó Tamás

www.gportal.hu/laczkotomi


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
Hozzászólás 2012 okt. 12, 9:49 
Igen, jól értelmezed, az inó faktor mind a melanin, mind pedig a lipokrom egyedekben előfordul („belerakható”), de azok tollszínének megjelenését nem befolyásolják.
A lipokromoknál és a klasszikus melaninoknál egyszerű a helyzet (piros a szem vagy nem), a nem klasszikus melaninoknál már bonyolódik, hiszen vannak olyan másodlagos melanin jegyek amik kihatnak a szem színére is.
Liporomoknál bevált elnevezés ugye az albínó (rec. fehér inó) domináns albínó (dom. fehér inó), lutínó (sárga ino) rubínó (piros inó).
Ha rákeresel a googliban, biztos számos forrást találsz a piros szemű kanárikra.

A klasszikus értelemben vett albínón én azt értem, hogy nem egy génmódosulás (vagy több mutáns gén összekapcsolódva) okozza a színvesztést. A mai tudományos értelemben azonban az albinizmusnak több formája létezik, és ebben a tekintetben már a lipokrom madarak is annak számítanak (melanin hiányosak). Vagyis nyugodtan nevezhetjük albínónak a rec. fehér ino madarakat hiszen kinézetre tökéletesen megfelelnek az albínó elvárásainak. Új „albínó” mutáció megjelenése az elkövetkező x évtizedben nem várható a kanári genetikájából kifolyólag, ezért az elnevezés sem okozhat problémát.
A tarka elnevezést azonban nem tartom jó szónak, hiszen nem tarkák a lipo. fehérek (persze előfordulnak tarkák, amik rossz minőségűeknek tekintendőek). Tarka az én értelmezésem szerint az, aminél a színezettség foltosan, nem szabályosan jelenik meg a tollazaton. Vagyis színkanári tekintetében a tarkaság degradáló, leminősítő kifejezés.


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2012 okt. 11, 21:27 
Szia CSaba!
Sikerült meglepned.
Jól értem amit mondasz? Van egy olyan génmutáció amelyik bármelyik színezet megtartása mellet kipirosítlja a szemet? Piros szemű bronz, piros szemű, zöld stb?
Tehát a piros szemű, hófehér tollazatú kanárik szintén rec fehér, homo tarkák, csak még hozzá jön ez a bizonyos szempirosító gén?
Ez esetben a rec. fehér, homo tarkákat ezzel a génhatással kombinálva nem is szabadna albinónak nevezni!
Hol olvashatnék erről a neminó, szem pirosító génhatásról?

Amikor a (nem allél) génhatások szabad és független kombinálhatóságát említettem, akkor nem a kiállításu szempontból legális/elismert/ bírálható kombinációkra gondoltam.

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
Hozzászólás 2012 okt. 11, 11:42 
Árpád:
az inó faktor elnevezés kissé megtévesztő, ugyanis itt nem a klasszikus értelemben vett inórol van szó. Kanáriknál ez a mutáció semmi mást nem csinál, csak a szem színét változtatja meg pirossá. Emiatt jelenhet meg szinte mindegyik változatban (van ugye olyan melanin mutáció aminek alapból piros a szem, de ez másik tészta).
Az albinó ezért nem tekinthető a klasszikus értelemben albínónak, hiszen a különböző hatások vannak egyberakva. Genetikailag ezt egy kicsit komplikált modellezni, de a lényeg hogy nem az inó faktor miatt nincs melanin a madárban.

Az hogy mely mutáció/változat hogyan kombinálható, érdemes kicsit tanulmányoznod egy besorolást illetve standard színtáblázatot.

Üdv:
Csaba


 
  
Hozzászólás 2012 okt. 10, 20:59 
hello. igen a rec fehéreknél van intenziv és nem intenziv is.Azt is jól látod,hogy nehéz észre venni a külömbséget tapasztalt szem kell hozzá.


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2012 okt. 10, 20:34 
Arról a bizonyos "lila"színű szemről még nem hallottam idáig. Az "orruge" szóban ott van a francia rouge(= piros) és az angol orange (= narancs) szó lehetősége is. A leírt öröklődés menetek miatt lehetséges hogy tényleg hetero inokról van szó. Valójában nem tudom.
Szintén természetesnek veszem, hogy bármelyik melanin mentes változat előfordulhat a lipokróm színekre ható minden lehetséges más mutációval kombinálódva.
Megkockáztatom, hogy még a fehérek között is vannak intenziv(A) és nem intenzívek(B), mégha ezek felismerése aligha lehet egyszerű.

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2012 okt. 10, 20:17 
kanary71 írta:
, Itáliában (reggio) 3 csoportban bírálják a rec. fehéreket. 1. rec fehér ( a szem fekete) 2. albino ( szem piros) 3. un. orruge(oruzs) a szem lila színű,az albinot az arugge-val párosítják akkor több albinot kapnak ha az orruget akarják erősíteni akkor rec. fehérrel pároztatnak . tehát az orruge albino hordozó. nem biztos,hogy jól írtam a szót. .a lutino kanáriban van intenzív,nem intenzív,és elefántcsont is. a piros színben rubinonak hívják. (columbanak ).


Szia Kanary71!
Bocs, de ezt a korábbi hozzászólásodat csak most vettem észre.

HA jól értelmezem, a rec .fehér kanári a neve után következtetve, olyan fehér madár amelyik a rec, fehérséget okozó génekből kettőt hordoz, azaz homozigóta rec. fehér. Ez a hatás azonban csak a lipochróm színek teljes hiányára utal. Hogy a madár valóban teljesen fehér tollazatú legyen el kell tüntetni a melanin színeket is. Leirásodból is úgy tűnik, hogy ennek több útja/módja lehetséges.
HA melaninok a tarkaság utján tünnek el akkor marad a szem fekete, ha egy másik mechanizmus (ino) akadályozza meg a melaninok megjelenését, a szem is színtelen (azaz piros) lesz. ezért az olasz gyakorlat nekem logikusan hangzik.
folyt. köv.

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
Csatlakozott: 2008 dec. 6, 16:37
Hozzászólások: 50
Tartózkodási hely: Szombathely
   
Hozzászólás 2012 okt. 8, 20:26 
Köszönöm szépen!
Nem az illendőség iratja velem, de tieid toppon vannak. Főleg a sárgák! :)


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2009 aug. 12, 8:42
Hozzászólások: 269
Tartózkodási hely: Miskolc
   
Hozzászólás 2012 okt. 8, 18:24 
bence07 írta:
Egy-két idei termés válogatásra várva! :)


Gratulálok, nagyon jó minőségű madaraid vannak!


 
Offline
Csatlakozott: 2008 dec. 6, 16:37
Hozzászólások: 50
Tartózkodási hely: Szombathely
   
Hozzászólás 2012 okt. 7, 9:15 
Egy-két idei termés válogatásra várva! :)
Kép
Kép
Kép
Kép
Kép
Kép
Kép


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 nov. 6, 10:30
Hozzászólások: 872
Tartózkodási hely: Budapest-Marosvásárhely
Valódi név: Nyíri Ferenc
   
Hozzászólás 2012 szept. 23, 9:25 
Udv,mindekinek.
Sajnos fel kell szamolnom a kanari allomanyom mivel az elet kegyetlen es egyelore nincsen ra lehetosegem,hogy tovabb foglalkozzam veluk,hely hiany miatt jutottam erre a döntésre,ha valakit erdekelne az allomanyombol színkanári.egy pár db fekete pirosam van a zöme pedig fekete-piros kobalt meg hordozók, akkor kerem itt privatba irjon es egyeztetunk,mikent tudnam esetleg kezbesiteni a madarat.

Sajnos az idén a kíállításokra sem fogok tudni eljutni,mivel túl nagyok a távolságok,hogy ezt anyagilag megbírjam,na de sajnos mivel a madarakból nem tudok megélni kénytelen voltam ezt a nehéz döntést meghozni,azt viszont tudom,hogy ez csak egy átmeneti állapot amíg rendeődik az új életem és újra sikerűl ezt a szép hobbit folytatni.

Üdv,minden madárkedvelőnek és állatbarátnak.

_________________
Üdv:Nyíri Ferenc


 
  
Hozzászólás 2012 aug. 29, 21:24 
Hello. Az albino színkanárikhoz kis hozzászólás , Itáliában (reggio) 3 csoportban bírálják a rec. fehéreket. 1. rec fehér ( a szem fekete) 2. albino ( szem piros) 3. un. orruge(oruzs) a szem lila színű,az albinot az arugge-val párosítják akkor több albinot kapnak ha az orruget akarják erősíteni akkor rec. fehérrel pároztatnak . tehát az orruge albino hordozó. nem biztos,hogy jól írtam a szót. olasz tenyésztők magyarázták nekem el a menetét 2007ben reggio emiliában .a lutino kanáriban van intenzív,nem intenzív,és elefántcsont is. a piros színben rubinonak hívják. (columbanak )nehezen szaporodó ,érzékeny madarak.nekem szinte csak kudarcom volt velük. és ami még bosszantó volt számomra,hogy a kiállításokon egyben bírálják a sárgákkal (kevés madár szám miatt AMI ÉRTHETŐ) .


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2009 aug. 12, 8:42
Hozzászólások: 269
Tartózkodási hely: Miskolc
   
Hozzászólás 2012 aug. 29, 18:22 
knorbert írta:
Sziasztok!
Érdeklődni szeretnék, bronz kanárim tarkója fel van kopaszodva.Gondoltam a vedlés folyamán újra ki fog nőni de idáig sajna nem nőt ki.Szerintetek mi lehet a probléma?Minden nap kapnak valami zöldet,lágy kaját illetve orlux kanári dobozos eleséget kapnak.Van még 2 db másik kanárim is egy izabel és egy zöld színű.Tavaszi madarak mind a hárman az izabel már fütyülget rövideket de a többi semmi .Bronzot is hímnek vettem de meg sem szólal. Szerintetek ez hím lehet még?
Segítségeteket előre is köszönöm.
knorbert


Nem volt esetleg sérülés a tarkóján a madárnak?
Hogy milyen lehet a neme a madárnak azt ebből senki nem fogja neked megmondani talán tojó lesz talán hím... Ha hímnek vetted akkor reménykedj benne, hogy az is, de fiatal korban még 100%-ban senki nem mondja meg ezt.

Én többek között ezért sem szoktam eladni adott évben kelt madarat szeptember előtt, másrészt pedig azért, mert csak a vedlés után lehet látni, hogy a madarakból mi lesz... Ezért nem tudom hova rakni amikor már a tavaszi első monori börzén ott a sok fiatal kanári, mert ezzel a tenyésztő is becsapja magát, azaz nem tudja milyen minőségű madarat ad el, illetve a vásárló is mert a madarak neme kétséges még és ki tudja mi lesz belőlük vedlés után....
Madarat csakis ősszel szabad vásárolni a fő vedlés után, kivéve az előző éves vagy idősebb madarakat!


 
Offline
Csatlakozott: 2009 jún. 22, 17:31
Hozzászólások: 36
   
Hozzászólás 2012 aug. 28, 9:53 
Sziasztok!
Érdeklődni szeretnék, bronz kanárim tarkója fel van kopaszodva.Gondoltam a vedlés folyamán újra ki fog nőni de idáig sajna nem nőt ki.Szerintetek mi lehet a probléma?Minden nap kapnak valami zöldet,lágy kaját illetve orlux kanári dobozos eleséget kapnak.Van még 2 db másik kanárim is egy izabel és egy zöld színű.Tavaszi madarak mind a hárman az izabel már fütyülget rövideket de a többi semmi .Bronzot is hímnek vettem de meg sem szólal. Szerintetek ez hím lehet még?
Segítségeteket előre is köszönöm.
knorbert


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
Hozzászólás 2012 máj. 21, 14:24 
Sziasztok,

a Magyar Madarász 2011/4 számában lévő színkanári bírálati segédletben történt egy elírás.
A 25. oldalon lévő táblázatban a melanin színes bírálati szempontjainál a lipokrom szín és a melanin jegyek pontszámai felcserélődtek.
Az ideális egyed melanin jegyei 30 pont, míg a lipochrom színé a 10 pont.
Ennek megfelelően a pontszámok alakulása:
Melanin jegyek kiváló (maximálisan adható pontszám ) 29
jó: 28-27
elfogadható: 26-24
gyenge: 23-18

Lipochrom szín kiváló (maximálisan adható pontszám) 10
jó: 9
elfogadható: 8
gyenge: 7-3

Elnézést kérünk az elírásért.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2009 aug. 12, 8:42
Hozzászólások: 269
Tartózkodási hely: Miskolc
   
Hozzászólás 2012 ápr. 19, 0:04 
columba írta:
Volt időm töprengeni és rájöttem hogy a dom. fehér és rec. fehér mutációknak nincs köze az albinizmushoz, mert ezek nem a melanin jegyeket , hanem a lipochróm színeket szüntetik meg.
A tarkaságból kialakuló melanin hiány pedig valószínúleg azért nem tartozik az albinizmusok közé, mert általa nem a melenin szintézis akadályozódik, hanem a pigmentet tartalmazó melanomák(szín sejtek) vándorlása ütközik valamilyen okból akadályba. Legalább is valami ilyesmit olvastam ha jól emlékszem.
A másik kérdést nem tudom kitalálni. Született már valakinél klasszikus lutinó kanári?
NSL öröklődés, hófehér alj, már születéskor tiszta sárga szin , piros szem.


Ez természetes, hogy született már hisz ez egy standard.


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2012 ápr. 17, 18:28 
Volt időm töprengeni és rájöttem hogy a dom. fehér és rec. fehér mutációknak nincs köze az albinizmushoz, mert ezek nem a melanin jegyeket , hanem a lipochróm színeket szüntetik meg.
A tarkaságból kialakuló melanin hiány pedig valószínúleg azért nem tartozik az albinizmusok közé, mert általa nem a melenin szintézis akadályozódik, hanem a pigmentet tartalmazó melanomák(szín sejtek) vándorlása ütközik valamilyen okból akadályba. Legalább is valami ilyesmit olvastam ha jól emlékszem.
A másik kérdést nem tudom kitalálni. Született már valakinél klasszikus lutinó kanári?
NSL öröklődés, hófehér alj, már születéskor tiszta sárga szin , piros szem.

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2012 ápr. 17, 17:56 
Ha II/3. számra gondolsz, akkor az abban leirtaktól nem lettem okosabb. Vagyis hát, ott nincs válasz a korábbi kérdésekre.

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2012 ápr. 17, 10:25 
Kedves Columba!
Ajánlanám, hogy olvasd el az MM számaiban megjelenő sorozatot a színkanári mutációkról. Ott megtalálod ezeket az információkat.


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 2662 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 134  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  
cron

Pontos idő: 2024 ápr. 18, 3:08
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO