Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 85 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5
Szerző Üzenet
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2011 dec. 1, 20:00 
brimston írta:
ckuzmos írta:
Ha genetikailag megkülönböztetünk rec. és dom. fehéret, akkor az nem csak lipokromban hanem melaninban is létezik!


Nincs ezzel semmi baj, elméletileg persze hogy elfogadható, de a gyakorlatban ki különbözteti meg, és hogyan? Mert hogy ezt így senki sem használja, ahogy András is írta, egyetlen szervezet sem. Amit meg én írtam: nem nekünk kéne felfedezni a spanyol viaszt, valahol csak meg van ez értelmesen leírva.


-Néhány Senki azért csak összejött itten! :D
-Lehet hogy mégis csak !? :-?

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2011 dec. 1, 19:46 
VladTepes írta:
gutiz írta:
Van a szatinék esetében is domináns fehér és recesszív fehér madár, ..

I.Lásd direkt átnyálaztam a COM besorolást, ott nincs külön nevesítve szatiné dom vagy rec fehér.

II. Columba, a hemizigóta definícióját még boncold egy kicist, mert ott nem értek valamit.
thx.


I.-Semmit nem bizonyit ,hogy mi van/nincs a COM-ban.
lehetőségek:
- csak az egyik változat van kitenyésztve
- az egyik változat szebb/tökéletesebb mint a másik, ezért csak ezt preferálják
- a két változat fenotípusosan nem különböztettető meg.
- a COM-os fickóknak gőzük sincs a genetikáról :)
II.
A hemizigóta azt fejezi ki , hogy a tojó madárnak az ivari kromoszómából csak egy van . Ezért tojó madárban az ivarkromoszóma lokuszain nem tud kialakulni dominancia viszony. (viszonyhoz ugyebár ketten szükségesek) homo- = azonos/egyforma és hetero- = különböző. Világos egy szem valami nem lehet sem egyforma, sem különböző. Tojó madár azt az egy szem tulajdonságát, amit mindig meg is mutat, mindig az apjától örökli és a saját lányaiba nem örökít semmit. pl A szatiné hordozó apa lead egy szatiné gént az egyik lányába, de a nemszatiné anya nem ad semmit, tehát nincs ami elnyomja az egy szem (amúgy recesszív) szatinét ezért az egymagában is látszani fog a madáron. Ez az au..... :) majdnem kimondtam...ivarhoz kötött öröklődés lényege. hemi- =fél. értsd: a tojó ivari lokuszok tekintetében csak fél génkészlettel rendelkezik

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2011 dec. 1, 19:18 
ckuzmos írta:
De ugyan ilyen az elefántcsont faktor és az intenzív faktor is. (Fehér alapúaknál nem feltétlenül foglalkozunk az elefántcsont faktorral, de ott van, létezik és adott esetben számolni is kell vele…)


Nagyon jó példa ez az "intenzív (színű)" dolog, es ebből tovább következik:
- Általánosságban kijelenthető, hogy a fehér fenotípus episztatikus a többi lipokróm színnel szemben, de semmi köze a más jellegű génhatásokra ezek ugyan úgy jönnel mennek mint más esetekben, és/de nehézséget okoz a követésük. E helyütt nyilvánvaló hogy az intenzív //nem intenzív mutáció bután lett elnevezve, mert nem a színek kialakulására van hatással , hanem toll szerkezeti elváltozás, aminek csak másodlagos következménye a szín látványában bekövetkezett változás.
-Melanin fronton ugyan ez a helyzett. A homo tarkaság (= lipokrom kategória) bekövetkezésekor minden, a melaninokkal kapcsolatos hatás eltűnik a szemünk elől, de az achátok, opálok, pheok, és barnák épp úgy jönnek-mennek mint a nem tarka példányok esetében. Igen , genetikailag melaninra ezer féle lipokróm és 3-szor ezer féle rec.fehér kanári létezik (letezhet(ne)).

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2011 dec. 1, 18:57 
Sziasztok , itt vagyok , kivel kezdjem?
Leszögezném, hogy nagyon elkényeztettetek ma a hozzászólásaitokkal . Örülök hogy zajlik az élet.

Brimston: legutolsó hozzászólásod remek, és haladó. Kár , hogy egy helyen belerondítottál.
-Mint írtam nem vagyok 100% biztos, hogy f//f mellet tök mindegy -e ,hogy mi zajlik a D lokuszon. Ki kellene próbálni. Mivel f gén hatása a német elnevezéséből kikövetkeztetve a karotinoidok felvételét akadályozza, ezért csak nagyon valószínűsítem , hogy f//f megjelenését a d lokusz nem befolyásolja.
- Különösen bizonytalan vagyok abban, hogy D//d+ fenotípust módositja-e f//F+ jelenléte.
-Ilyen elmés előző mondat után , hogy ...... jött ki belőled, hogy rec . fehér (f//f) x dom, fehér (D//d+ ) = 100% dom fehér??? (D//D letális, természetesen csak 50 % lesz dom. fehér!)
- utolsó soraidat is vésse mindenki mélyen a tudatába!

más: A COM lista az valamilyen kiállítási standard gyűjtemény lehet , és mint olynan a fenotípusokkal foglalkozik. Hogy abban mi van és mi nincs, az adminisztrióatív kérdés. A genetika és a genotípusok az egy kicsit más világ, mert az objektív valóságot boncolgatja.

Küzmi: az OK, hogy a "szatiné izabell sorozatban van" (mert a com-nak igy teszik a legjobban), de ne hallgassuk el, hogy szatiné bármely más sorozatban is lehetséges.

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 dec. 9, 13:28
Hozzászólások: 921
Tartózkodási hely: Nyírtura
   
Hozzászólás 2011 dec. 1, 16:44 
Gondolkodjunk együtt.

Columba megint rátapintott egy érdekes dologra. Mivel valóban nem egy lókuszon helyezkedik el a két fehér színt okozó gén, tehát két különálló mutáció, én a következőket gondolom :

Egy normál madár: F+/F+ (ami a recesszív fehér gént illeti)
egy recesszív fehér: f/f (ami a recesszív fehér gént illeti)

a domináns fehér színért felelős gén mondjuk D/D, vagy D/d+
Normál madárban: d+/d+

Recesszív fehér lesz a madár, ha f/f allélpárja van, és tökmindegy hogy a másik fehér szín alléljai milyenek, lehetnek D/D, D/d+, d+/d+.

A domins fehérséghez pedig az kell, hogy a recesszív fehérségért is felelős allél domináns változata legyen benne legalább egy (tehát F+/F+, vagy F+/f), és a domináns fehérség alléljai közül is az egyik legalább domináns legyen (D/D, vagy D/d+). Tehát akár duplán heterozigóta is lehet. Ezen madarak párosításából azonban az „atyaég” is kijöhet, recesszív fehér, domináns fehér, (hetero, homo formában) és normál madarak is.

És természetesen recesszív és domináns fehér párosításából 100 % domináns fehérek jönnek.

Ha valamit nem jól látok, javítsatok ki.

És még egy dolog. Holland kalkulátorokba bármely sorozathoz (barna, fekete), vagy színhez (mondjuk szatén) ha mellérendelem a recesszív fehér két recesszív allélját, a kalkulátor rögtön recesszív madarat mutat. Nem számít, hogy genetikailag van benne szatén, barna, agát, akármi, a madár fenotipusosan az általunk is ismert recesszív fehér színű madár lesz.

Mi a vélemenyetek erről?

_________________
Varga Sándor
http://avikultura.blogspot.com/


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 85 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  
cron

Pontos idő: 2024 márc. 28, 17:20
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO