Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 85 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő
Szerző Üzenet
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2012 feb. 13, 16:06 
A barna mutáció a kanárinál nem befolyásolja a pheomelanin képződését. A mutáció lényege, hogy kevésbé oxidált eumelanin tud csak keletkezni, aminek hatására az eumelanin nem fekete, hanem barna lesz. Tehát az össz eumelanin mennyisége nem változik, csak ami fekete lenne a vad madárban, az a mutáció hatására barna lesz.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 dec. 9, 13:28
Hozzászólások: 921
Tartózkodási hely: Nyírtura
   
Hozzászólás 2012 feb. 13, 15:56 
Erősítsetek meg, jól látom e ezt:

A barna mutáció pintyféléknél, kanári és a többi így változtatja a melanint:

Eumelanin fekete: teljes csökkenés
Eumelanin barna: nincs változás
Feomelanin: nincs változás

Itt a barna eumelanin a lényeg. Szerintetek?

_________________
Varga Sándor
http://avikultura.blogspot.com/


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
Hozzászólás 2011 dec. 13, 16:48 
Hali,

Gutiz által felrakott táblázatot én sem tudom teljes mértékben értelmezni. A szerző valószínűleg a sárga/piros alapszínek kialakulásáért felelős 2 gént próbálta modellezni, illetve az azokon található két mutáció kombinálásából eredő színváltozatokat bemutatni. Nem gondolnám hogy a szerző nem ért a dolgokhoz, valamicskét tudhat ha már német nyelven írt egy színkanáris könyvet is. De ez a táblázat akkor sem okés, vagy én (mi) nem értjük annak a lényegi részét.

A honlapján megmagyarázza a faktor kódját:
Der Lipochrombildungsfaktor Gelb (L+) vererbt autosomal und intermediär mit Rot LR
Gelbausfärbung = L+ L+

Illetve:
Der Lipochrombildungsfaktor Rot (LR) vererbt autosomal und intermediär mit Gelb L+
Rotausfärbung = LR LR


De miért használja duplán a táblázatban a két gént, ahelyett hogy egyértelműen megkülönböztetné nem tudom. (Még egy ember akinek dobni kéne egy levelet :). No nem baj, majd összeszedem magam és ezt is megejtjük.)
Ugyanakkor azt sem értem miért 6 genotípus különböztet meg.


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2011 dec. 12, 21:35 
gutiz írta:

Véleményem szerint Norbert Schramm azt szerette volna ezzel a táblázattal szemléltetni, hogy vannak olyan madarak akik a canthaxot és egyéb karotinoidot jól be tudják építeni a zsírszínbe, illetve vannak olyan madarak, melyek csak kizárólag pl. a luteint tudják csak beépíteni és ezek kombináció milyen színeket hoznak....


nem tudja: +*R//+*R
tudja: R//+*R
jól tudja: R//R

Ennél azért jóval többet állít abban a táblázatban.

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2009 aug. 12, 8:42
Hozzászólások: 269
Tartózkodási hely: Miskolc
   
Hozzászólás 2011 dec. 12, 19:36 
columba írta:
Sziasztok ! Gutiz válaszát nem értem, de közben ráeszméltem, hogy jó topicban vagyunk.
Nem voltatok valami szorgalmasak tippelés terén.

Szóval , ha kinyitjátok az a bizonyos táblázatot, ott N Schramm véleménye szerint a jó piros szín eléréséhez négy mutáns gén szükségeltetik. ezt az elméletet saját tapasztaltok híjján sem megerősíteni sem megcáfolni nem tudom, de ellentéltes a DBK honlapon található véleménnyel , ami szerint a piros színhez csak egy génpár tartozik.

A Schramm elmélet nekem azért gyanús, mert :
1.- A kanári nem terraploid, ezért a négy mutáns csak két lokuszon helyezkedhet el. Ez esetben viszont a lokuszoknak különböző nevet /jelet kell viselniük (pl: piros (P) , vörös (V))és nem pedig egyformát (L és L).
2.- nehezen tudom elképzelni , hogy két különböző helyen lévő lokusz génjei azonos biokémiai reakciókat váltanának ki, ezért a különböző lokuszokon, különböző mutációknak kell létrejönniük, amik természetesen különböző nevet /jelet kell hogy kapjanak.
(képzeljétek el hogy a Kossuth utcában két 25 -ös szám lenne, és mindkét házban Lakaték laknának!?)
3.-mivel nehezen tudom elképzelni a mutációk azonosságát, következtetés képpen nehezen tudom elképzelni hogy mindegy lenne, hogy melyik lokuszon, hány mutáció valósul meg . ( Schram szerint tök mindegy, hogy +r//+r vagy ++//rr. CSak a darab számit . folyt köv.


Véleményem szerint Norbert Schramm azt szerette volna ezzel a táblázattal szemléltetni, hogy vannak olyan madarak akik a canthaxot és egyéb karotinoidot jól be tudják építeni a zsírszínbe, illetve vannak olyan madarak, melyek csak kizárólag pl. a luteint tudják csak beépíteni és ezek kombináció milyen színeket hoznak....


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2011 dec. 12, 19:34 
-4.-A piros(rót) mutációt Schramm kis betűvel jelöli, ami rec jellegre utal, de a táblázatból kitűnik hogy szerinte az "r" részlegesen Domináns, ez esetben "R"-nek kellene jelölni. Mindig a mutáció kap nevet. Jelen eretben R, a nem mutáns párja(vad forma) több féle képpen is jelölhető +R(a felső kitevőben) r+(a felső kitevőven.-
5.- Az életszerűség azért aggályos szerintem, mert egy szem, jó pirosan vásárolt tojómra vedlés után és szín táplálás nélkül rá sem lehet ismerni. Nehezen tudom elképzelni hogy a szín táplálások mellet szét lehetne válogatni ötféle genetikailag megalapozott fenotípust. Ugyan ez a tojó önmagához hasonló és teljesen nempiros fiókát is adott , ezért ez a négy piros génes elmélet nekem nem tűnik jónak.

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2011 dec. 12, 19:14 
Sziasztok ! Gutiz válaszát nem értem, de közben ráeszméltem, hogy jó topicban vagyunk.
Nem voltatok valami szorgalmasak tippelés terén.

Szóval , ha kinyitjátok az a bizonyos táblázatot, ott N Schramm véleménye szerint a jó piros szín eléréséhez négy mutáns gén szükségeltetik. ezt az elméletet saját tapasztaltok híjján sem megerősíteni sem megcáfolni nem tudom, de ellentéltes a DBK honlapon található véleménnyel , ami szerint a piros színhez csak egy génpár tartozik.

A Schramm elmélet nekem azért gyanús, mert :
1.- A kanári nem terraploid, ezért a négy mutáns csak két lokuszon helyezkedhet el. Ez esetben viszont a lokuszoknak különböző nevet /jelet kell viselniük (pl: piros (P) , vörös (V))és nem pedig egyformát (L és L).
2.- nehezen tudom elképzelni , hogy két különböző helyen lévő lokusz génjei azonos biokémiai reakciókat váltanának ki, ezért a különböző lokuszokon, különböző mutációknak kell létrejönniük, amik természetesen különböző nevet /jelet kell hogy kapjanak.
(képzeljétek el hogy a Kossuth utcában két 25 -ös szám lenne, és mindkét házban Lakaték laknának!?)
3.-mivel nehezen tudom elképzelni a mutációk azonosságát, következtetés képpen nehezen tudom elképzelni hogy mindegy lenne, hogy melyik lokuszon, hány mutáció valósul meg . ( Schram szerint tök mindegy, hogy +r//+r vagy ++//rr. CSak a darab számit . folyt köv.

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2009 aug. 12, 8:42
Hozzászólások: 269
Tartózkodási hely: Miskolc
   
Hozzászólás 2011 dec. 10, 20:44 
columba írta:
gutiz írta:
columba írta:
Nem tűnik szak- és életszerűnek ez a táblázat, amit Gutiz belinkelt ide.
Van aki tudja, hogy mi a probléma?


Nem értem a kérdésed...


Nem a Te bűnöd.
Most nem érek rá, holnap meg Dabason leszek,de hétfőn visszatérünk erre. Addig linkeld be a táblázatott a genetika topikba is , légyszi. Ott folytatjuk és addig még lehet tippelni a Többieknek is !!!!


Én azzal nem rendelkezem és azt hiszem a táblázatban szereplő dolgokhoz nincs is rá szükség....


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2011 dec. 10, 20:20 
gutiz írta:
columba írta:
Nem tűnik szak- és életszerűnek ez a táblázat, amit Gutiz belinkelt ide.
Van aki tudja, hogy mi a probléma?


Nem értem a kérdésed...


Nem a Te bűnöd.
Most nem érek rá, holnap meg Dabason leszek,de hétfőn visszatérünk erre. Addig linkeld be a táblázatott a genetika topikba is , légyszi. Ott folytatjuk és addig még lehet tippelni a Többieknek is !!!!

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2009 aug. 12, 8:42
Hozzászólások: 269
Tartózkodási hely: Miskolc
   
Hozzászólás 2011 dec. 10, 19:27 
ckuzmos írta:
Na azt hiszem sikerült beletenyerelnünk egy kisebb nemzetközi szakmai vitába.
Van aki azt mondja egy tollszerkezeti változás okozza (kék faktor), van aki szerint nem, és van aki megkülönböztet azul faktort és blue faktort :)
Azt hiszem ezt inkább hagyjuk a nagyokra, majd megoldják remélhetőleg idővel.
Ha valami tutira ráakadok, szólok.


Az azul célja a pheomelanin csökkentése....


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2009 aug. 12, 8:42
Hozzászólások: 269
Tartózkodási hely: Miskolc
   
Hozzászólás 2011 dec. 10, 19:12 
columba írta:
Nem tűnik szak- és életszerűnek ez a táblázat, amit Gutiz belinkelt ide.
Van aki tudja, hogy mi a probléma?


Nem értem a kérdésed...


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2011 dec. 10, 18:06 
ckuzmos írta:
Na azt hiszem sikerült beletenyerelnünk egy kisebb nemzetközi szakmai vitába.
Van aki azt mondja egy tollszerkezeti változás okozza (kék faktor), van aki szerint nem, és (1) van aki megkülönböztet azul faktort és blue faktort :)
Azt hiszem ezt inkább hagyjuk a nagyokra, majd megoldják remélhetőleg idővel.
Ha valami tutira ráakadok, szólok.

UI:(2) amikor a jó múltkorában tanulmányoztam ezt a német anyagot, több furcsaságot vettem észre, de most hírtelen nem tudom mik voltak azok. Majd ha lesz időm átrágom magam megint rajta.


1. ...de nem beszél sem spanyolul , sem angolul. :)
2. Nerkem az furcsa, hogy nem találok benne az achátról semmit.

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2011 dec. 10, 18:02 
Nem tűnik szak- és életszerűnek ez a táblázat, amit Gutiz belinkelt ide.
Van aki tudja, hogy mi a probléma?

_________________
Cséplő Árpád


A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára columba 2011 dec. 10, 18:14-kor.

 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2009 aug. 12, 8:42
Hozzászólások: 269
Tartózkodási hely: Miskolc
   
Hozzászólás 2011 dec. 10, 14:05 
ckuzmos írta:
Hali,

Verseny, standard szempontjából nincs különbség sárga és sárga közt (nálunk és a COM-ban sem), genetikailag azonban komoly eltérések vannak!
A modern színtáplálással (amire korábban már Lakó Anti is rávilágított) ezeket a fenotípusokat igen erősen elnyomjuk.
Számos genetikai modell megkülönböztet sárga, citromsárga és a kettő közti átmenetet, melyet külföldön „mid lemon”-nak, „half-lemon”-nak vagy „demi citron”-nak vagyis fél-citromnak hívnak. Manapság Magyarországon ezek az elnevezések igencsak kihaltak a köztudatból, én sem vagyok biztos benne hogy jól használom. (Aki tudja az kérem ossza meg velünk.)


Üdv:
Csaba


sárgától a pirosig:

http://www.farbenkanarien.homepage.t-online.de/fk/anhang/l_gelb_rot.htm


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
Hozzászólás 2011 dec. 9, 10:58 
Na azt hiszem sikerült beletenyerelnünk egy kisebb nemzetközi szakmai vitába.
Van aki azt mondja egy tollszerkezeti változás okozza (kék faktor), van aki szerint nem, és van aki megkülönböztet azul faktort és blue faktort :)
Azt hiszem ezt inkább hagyjuk a nagyokra, majd megoldják remélhetőleg idővel.
Ha valami tutira ráakadok, szólok.

UI: amikor a jó múltkorában tanulmányoztam ezt a német anyagot, több furcsaságot vettem észre, de most hírtelen nem tudom mik voltak azok. Majd ha lesz időm átrágom magam megint rajta.


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2011 dec. 7, 7:16 
ITT: www.dkb-online.de

/ dkb service / vogel infos/vererbung des kanarie vogels

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
Hozzászólás 2011 dec. 6, 22:39 
Szia Árpád,

nos, én úgy tapasztaltam, hogy eléggé nagy kavarodás van a nevek használatában, nem következetesek számos dologban. Ezzel nem a tenyésztőket minősíteném, csak eléggé furi helyzet. De lehet én vittelek félre most, no majd valaki kijavít ha nem jól mondtam :)

Idézet:
A citrom dologról azt olvastam , hogy az is egy optikai faktor, nem nemhez …. Nem azonos a kék optikai faktorral (azul).


Hol olvastad? Mert én pont úgy tudom hogy ugyan azon optikai faktorról van szó, vagyis a kék (azul) faktorról.


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2011 dec. 6, 7:14 
Sziasztok!
Még mindig nem vágom. Monoron árult valaki egy ketrecből optikailag sárgább és zöldebb kanárikat, amire azt mondta, hogy ezek zöld-ill sárga achátok, és most itt is árulnak ilyeneket.
Túl azon, hogy ez a névpáros félrevezető, kell lennie valamilyen genetikai +/- különbségnek közöttük (feltételezem, hogy melanin fronton).
Amiket láttam azok nem tüntek A/B változatoknak, és etetni meg csak sárgára lehet, ha jól tudom.
A citrom dologról azt olvastam , hogy az is egy optikai faktor, nem nemhez kötött (mégis csak egyszerűbb azt mondani . hogy "autoszomális"), rec. öröklődésű, és szintén tollszerkezeti elváltozásra vezethető vissza. Nem azonos a kék optikai faktorral (azul).

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
Hozzászólás 2011 dec. 5, 13:26 
Hali,

a szleng neveket úgy veszem észre nem következetesen és nem jól használják egyesek, komoly félreértéseket okozva ezzel. Értem ezt itt a zöld, kék és arany nevekre például. Tisztelet a kivételnek. De ezek a szleng nevek nem csak nálunk elterjedtek, külhonban is előszeretettel használják.

Verseny, standard szempontjából nincs különbség sárga és sárga közt (nálunk és a COM-ban sem), genetikailag azonban komoly eltérések vannak!
A modern színtáplálással (amire korábban már Lakó Anti is rávilágított) ezeket a fenotípusokat igen erősen elnyomjuk.
Számos genetikai modell megkülönböztet sárga, citromsárga és a kettő közti átmenetet, melyet külföldön „mid lemon”-nak, „half-lemon”-nak vagy „demi citron”-nak vagyis fél-citromnak hívnak. Manapság Magyarországon ezek az elnevezések igencsak kihaltak a köztudatból, én sem vagyok biztos benne hogy jól használom. (Aki tudja az kérem ossza meg velünk.)

A „zöld szín” eredetileg a sárga alapú fekete melanin egyedet jelentene, mert a sárga és fekete szín optikailag zöldet eredményez. Az achát külön sorozat, így ebben az értelmezésben zöld achát nincs, helyesebben azt inkább sárga achátnak kellene nevezni.

Üdv:
Csaba


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2009 aug. 12, 8:42
Hozzászólások: 269
Tartózkodási hely: Miskolc
   
Hozzászólás 2011 dec. 4, 22:44 
feketemarcsi írta:
A sárga achátnak nevezett és a zöld achátnak nevezett madár között.


Mi különbség lenne?
Achát sárga intenzív vagy achát sárga nem intenzív hivatalosan mind a kettő.


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 85 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  
cron

Pontos idő: 2024 márc. 28, 19:09
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO