Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 85 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő
Szerző Üzenet
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2013 júl. 4, 12:52 
Küzmi utolsó sorát nem értem.

Ettől függetlenül, "költök" egy esetet, miért juthatott valaki, arra következtetésre, hogy piros x rec. fehér pár utódainak egy része nem színezhető:

Mivel a rec fehér és dom fehér gének nem allélek , előfordulhat olyan specilis eset, hogy egy homo rec fehér madár hetero dom. fehér is.

Ha ezt bármilyen homo "nemfehér" lipo színnel párosítjuk , az utódok mind rec fehér hordozók lesznek (ez nem látszik), és egy részük pedig hetero dom fehér is. Ez utóbbiak nem színezhetőek (talán a szárnyél kivételével!?)

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
Hozzászólás 2013 júl. 4, 11:53 
Sziasztok,

megerősítéskén, vagy visszacsatolásként én is leírnám a dolgokat (ahogy én tudom).
Létezik színkanárira is genetikai modell, de az sajnos a modern színtáplálás miatt többé kevésbé eltávolodott a tenyésztéstől. Kezdve az elejéről, a könnyebbik végéről indulva:

intenzív/nem intenzív:
egyetlen gén két alléja kontrollálja a testi kromoszómán. Az intenzív domináns a nem intenzív felet. Minden szín típusban megvan, van ahol jobban, van ahol kevésé látható módon jelenik meg.

recesszív fehér:
ahogy a neve is mutatja, recesszív módon öröklődik, testi kromoszómán. Teljesen máshol nyúl bele a színképzésbe mint a domináns fehér, nem annak az alléja. Ergo: minimum két hordozót kel összerakni hogy f1-ben is megjelenjen. László párosításának az eredménye szabályszerű. Több generáción keresztül színben tenyésztett egyedek meglepetést okozhatnak ha sima lipo madarakkal párosítjuk őket, mert fogalmunk nincs milyen zsírszint blokkol. (mi genetikailag az alapszín)

domináns fehér:
domináns módon öröklődik, testi kromoszómán. Részben blokkolja a zsírszín megjelenését, legyen az piros, sárga, narancs stb. Standard szinten csak a sárga alapú domináns fehéret ismerik el, noha genetikailag létezik piros is. (Standard követelménye a Magyar Madarász aktuális számaiban olvasható). Duplafaktorosan letális.

piros kanári:
a mutáció lelke egy gén által kontrollált enzim, mely át tudja alakítani a sárga karotint pirossá. A gén dupla faktoros domináns elél esetében teljesen piros, dupla faktoros recesszív alél esetében sárga, heterozigóta esetben pedig narancssárga színt eredményez.

lipo piros x rece fehér párosítás:
László párosításában nem kelt egyetlen piros kanári sem, pedig a genetikai modell szerint kellet volna. Lehet van is, csak egyéb okok miatt nem felismerhető? Lehetséges okok a jelenségre:
- recesszív fehér hordozó kevesebb karotint tud felvenni, ezért kevesebb pirost tud létrehozni stb. kevésbé látszik a piros szín.
- lipo piros genetikailag nem piros: színtáplálással módosított a megjelenése. Az azonban bizonyos hogy nem duplafaktorosan piros.
- humán error :)
- genetikai modell hibás

LASZLO írta:
Ami a lipo-piros+rec-fehér-párositást illeti,szándekosan csináltam,mert nekem mindig aszt mondtak hogy a lipo-pirosat párositanak egy rec-fehérel a fiokák nagy százaléka nem szinezheto(faktor nélkuli)lesz!!,hááááát....,én ugy látom nem minden esetben.


Valóban nem, mert itt a recesszív fehér utódokról lenne szó. Ha nem hordozóval rakod össze, várhatod a nem „színezhető” utód egyedeket...


 
Offline
Csatlakozott: 2011 nov. 19, 16:42
Hozzászólások: 18
Valódi név: SZÉNÁSI LÁSZLÓ
   
Hozzászólás 2013 júl. 1, 20:01 
A dom -fehér(piros-as)szárny élell -létezik,két változat is lehet,az egyik az hogy a takart szin allapvetoen piros-faktoru,a maodik verzio meg az allapszin sárga-csak kapot piros szinezot a madar.De az igazi dom-fehérnek a vállán is elobukan a takart szin.Ami a lipo-piros+rec-fehér-párositást illeti,szándekosan csináltam,mert nekem mindig aszt mondtak hogy a lipo-pirosat párositanak egy rec-fehérel a fiokák nagy százaléka nem szinezheto(faktor nélkuli)lesz!!,hááááát....,én ugy látom nem minden esetben. Még anyi hogy kulon volierbe vannak ezek a fiatalok ÉS!-a melette lévo volierbol átt hulott néhány szem piros szinezo(fell is eték)-és bizony meg is latszik rajtok erosen!!!(tehát szinezhetok). Csak érdekeség képen irtam le ezeket a dolgokat-semiféle tudományos allapja nincsen(pusztán csak tapasztalat).


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2013 júl. 1, 18:54 
Az elméletet tudom, de a gyakorlatban nem volt még alkalmam megtapasztalni a fehér, intenzív /nem intenzív kérdést.
Apropó kérdés: dom. fehér kanári piros(sas) szárnyéllel létezik?

Amit László a rec fehér x sárga párosításokról ir az teljesen megfelel az elméletnek.
Rec. fehér alléje a "nem rec. fehér", a "nem rec. fehér "allél engedi látszani az amúgy mindvégig jelenlévő valamilyen /akármilyen lipokróm színt.
A sárga x piros kérdés továbbra is talányos a számomra. Kevéske tapasztalatom szerint a piros szín domináns (szerű) öröklődést mutat.

László esete szerintem is furcsa. A rec. fehér tojó bizonyára homo sárga,de miért nem hat a hím dom . piros génje? Ha teszem azt, a hím piros //sárga is volt 7 fiókáből zéró piros, eléggé feltűnő.

Amúgy egy recesszív gén hiányát semennyi generáció nem garantálja teljes mértékben!

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
Csatlakozott: 2011 nov. 19, 16:42
Hozzászólások: 18
Valódi név: SZÉNÁSI LÁSZLÓ
   
Hozzászólás 2013 jún. 30, 16:16 
LASZLO írta:
Szia! rec-féhéreknél ugyan ugy van A,B és AB mint a tobbinél,és ha még jol tudom még elefántcsont is van.A rec-fehernél a tol szerkezet donti el hogy A vagy B a madár(az A rovideb ,zártabb a tola,mig a B-nek hoszab ,dussab,lazáb a tola),van egy elsore szembe tuno jel(szerintem)-a B nél-a fej-ful tajéknál(én ugy mondom -pofája van,mig az A-sima a tol).A másik kérdes-én párositottam már osze rec-feheret -lipo sárgával(ha a sárgának egyik szulo rec fehér volt)=akkor a fészekben volt rec fehér is!+lipo sárga(A és B,AB),ha csak (sima) sárgával akkor az oszes fioka sárga voltt.Én nem aszt álitom hogy ez szabaly szeru,de nálam ez igy voltt!

A lipo-piros és sárga parositásbol(ha jol emlékszem GUTI ZOLI tett fel egy matematikai képletet),hogy mitt mivel=mi lesz belole!Az én véleményem hogy- piros +sárga=narancs.,mert a két zsirszin keveredik.


 
Offline
Csatlakozott: 2011 nov. 19, 16:42
Hozzászólások: 18
Valódi név: SZÉNÁSI LÁSZLÓ
   
Hozzászólás 2013 jún. 30, 16:12 
Szia! rec-féhéreknél ugyan ugy van A,B és AB mint a tobbinél,és ha még jol tudom még elefántcsont is van.A rec-fehernél a tol szerkezet donti el hogy A vagy B a madár(az A rovideb ,zártabb a tola,mig a B-nek hoszab ,dussab,lazáb a tola),van egy elsore szembe tuno jel(szerintem)-a B nél-a fej-ful tajéknál(én ugy mondom -pofája van,mig az A-sima a tol).A másik kérdes-én párositottam már osze rec-feheret -lipo sárgával(ha a sárgának egyik szulo rec fehér volt)=akkor a fészekben volt rec fehér is!+lipo sárga(A és B,AB),ha csak (sima) sárgával akkor az oszes fioka sárga voltt.Én nem aszt álitom hogy ez szabaly szeru,de nálam ez igy voltt!


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2013 jún. 30, 6:47 
Szia László!

Szintén kérdeznék. Honnan tudod hogy a rec. fehér kanári A vagy B?
Megbizhatóan piros hím és megbízhatóan sárga tojótól milyen utódokat remélnél?

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
Csatlakozott: 2011 nov. 19, 16:42
Hozzászólások: 18
Valódi név: SZÉNÁSI LÁSZLÓ
   
Hozzászólás 2013 jún. 29, 18:56 
Sziasztok! Volna egy kérdesem(vagy tobb is)-az idén kisérletezgetem,osze párositotam egy lipo-piros A-himet egy rec-fehér A -tojoval,az eredmény 2 koltesbol 7 fioka ,ebbol 5 lipo-sárga lett(A,és B-ek),és 2 sárga elefánt csont(B).No mostt jonne a kérdes-hogy lehet ez????,még anyi hogy a lipo-pirosnak 5 generácion keresztul(nálam) nem voltt más szin benne mint piros!!,a rec-fehér meg egy nagyon megbiszhato helyrol van,és ott is tobb generácio rec- fehér!


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
Hozzászólás 2012 nov. 30, 9:33 
brimston írta:
Szia, milyen állatfajtáknál ismersz szabályos tarka mutációkat ami szabályosan is öröklődik?


Zebrapinty nyerges változat: testi kromoszómán, recesszív módon öröklődik :wink:


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2012 nov. 29, 23:48 
brimston írta:
Szia, milyen állatfajtáknál ismersz szabályos tarka mutációkat ami szabályosan is öröklődik?


Dabast akartam irni.
Szia!
Van egy pár, bár nem a mutáció szót használnám , hanem a fajta szót. (akár több mutáció kombinációja is eredményezhet jellegzetes tarkaságot)
Galamb, nyúl , szarvasmarha, ... szóval a háziasítottabbak.

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 dec. 9, 13:28
Hozzászólások: 921
Tartózkodási hely: Nyírtura
   
Hozzászólás 2012 nov. 29, 22:00 
Szia, milyen állatfajtáknál ismersz szabályos tarka mutációkat ami szabályosan is öröklődik?

_________________
Varga Sándor
http://avikultura.blogspot.com/


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2012 nov. 29, 20:52 
Vasárnap Monoron rácsodálkoztamm két sima fejű gloszterra. Egyrészt kisebbek voltak mint emlékeimben, másrészt közel egyformán voltak tarkák.
Fura, hogy ekkora elterjedtség és választék mellett nem alakultak ki szabályos tarka fajták. Vagy mégis?

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
Csatlakozott: 2007 szept. 30, 15:28
Hozzászólások: 540
Tartózkodási hely: 6000
   
Hozzászólás 2012 feb. 15, 21:46 
jujjjj de durva ez az ICC-s oldal!

_________________
bb
alakkanari.blogspot.com


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 dec. 9, 13:28
Hozzászólások: 921
Tartózkodási hely: Nyírtura
   
Hozzászólás 2012 feb. 14, 8:52 
Köszönöm a leírtakat és a linkeket.

_________________
Varga Sándor
http://avikultura.blogspot.com/


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2009 aug. 12, 8:42
Hozzászólások: 269
Tartózkodási hely: Miskolc
   
Hozzászólás 2012 feb. 13, 23:31 
brimston írta:
És még egy gyors kérdés, érdekelne a véleményed. Mivel magyaráznád azt, hogy barna hordozó achát hímnek, barna vagy achát tojóval, vagy éppen vica versa lesznek izabell kicsinyei, de két izabelnek aztán mindig izabell fiókái lesznek. A barna és az achát miért nem jön vissza? Vagy ha visszajön, milyen arányban?


Itt is van pár darab lehetőség:

http://www.icc-ev.com/index.php?id=46


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2012 feb. 13, 22:40 
Brimston!
Kanárijaim nincsenek, így gyakorlati tapasztalatom nincs, csak átolvastam elég sok külföldi irodalmat a kanári genetikáról.
A barna és az achát nemi kromoszómához kötött recesszív allélok, de két külön locus alléljai.
Azonban ezek a locusok a Z kromoszómán elég messze vannak egymástól, így viszonylag gyakori a cross over, azaz majdhogynem függetlenül öröklődnek. Egy elég jó cikket találsz a következő linken erről a témáról: http://www.mutavi.info/index.php?ref=crosscan
Mindenesetre egy izabel tojónak és egy izabel hímnek biztos, hogy csak izabel utódja lesz, mivel a hím mindkét Z kromoszómáján barna mutációért felelős allél van és a másik locusban mindkét kromoszómán achát allél van. Az izabel tojó esetében esetében az egy Z kromoszómán van egy barna és egy achát allél. Tehát két izabel madarat akárhogy is párosítunk az utódokban csak olyan Z kormoszóma jöhet létre, amiben az egyik locusban barna, a másik locusban achát allél van.
Más a helyzet a barna hordozó, achát hím és egy barna vagy achát tojó esetében.
Barna hordozó achát hím tojó utódjai a Z kromoszómát a hímtől öröklik. Ebben az esetben teljesen mindegy, hogy van-e crossing over vagy nincs a tojó utódok fele izabel lesz, fele achát. Viszont ebből a párosításból sosem lesz izabel hím. Mivel ahhoz, hogy izabel hím madarat kapjunk mindenképpen izabel tojó kell, hogy legyen a szülő. Az izabel hím a tojótól is és a hímtől is kell, hogy örököljön egy-egy barna és egy-egy achát allélt. Mivel a tojónak csak egy Z kromoszómája van, ezért ezen a Z kromoszómán egy barna és agy achát allél kell, hogy legyen a tojóban, ez pedig csak izabel tojó esetén lehetséges.
Remélem érthetően írtam le, ha valami nem világos szóljál.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 dec. 9, 13:28
Hozzászólások: 921
Tartózkodási hely: Nyírtura
   
Hozzászólás 2012 feb. 13, 16:51 
És még egy gyors kérdés, érdekelne a véleményed. Mivel magyaráznád azt, hogy barna hordozó achát hímnek, barna vagy achát tojóval, vagy éppen vica versa lesznek izabell kicsinyei, de két izabelnek aztán mindig izabell fiókái lesznek. A barna és az achát miért nem jön vissza? Vagy ha visszajön, milyen arányban?

_________________
Varga Sándor
http://avikultura.blogspot.com/


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 dec. 9, 13:28
Hozzászólások: 921
Tartózkodási hely: Nyírtura
   
Hozzászólás 2012 feb. 13, 16:47 
Köszönöm, én is így gondolom. És igen, nem kanári esetében foglalkoztat a barna mutáció. Valójában egy ideje a tengelic mutációk zűrzavara fogott meg, és ezt próbálom főképp magamnak összeállítani. Annyira bonyolult és zavaros az egész, hogy mindenképp érdekel. És úgy, hogy tudom, jó pár évig nem lesznek ilyen madaraim, nem csak azért, mert Illés úr tiltja, hanem azért is, mert még Hollandiában is (ahol amúgy filléres áruk van az európai fajoknak) annyira drágák, hogy ebben a válságtól sújtott időkben nem tudnám megfizetni őket.

_________________
Varga Sándor
http://avikultura.blogspot.com/


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2012 feb. 13, 16:36 
Az eumelanin szintézisének csak a vége károsodik, így elég kicsi a valószínűsége, hogy a kevésbé érett barna eumelanin szintézise változna, de erről konkrétan nem olvastam semmit. A kanárinál ezt a kérdést nem hiszem, hogy el lehetne dönteni, illetve nincs is sok jelentősége, mivel ennél a fajnál az eumelanin fekete változata az ami dominál. Ha jól sejtem, akkor Téged ez sokkal inkább más fajok esetében érdekelne, ahol a barna eumelanin erőteljesen megjelenik a vad típusú madárban is.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 dec. 9, 13:28
Hozzászólások: 921
Tartózkodási hely: Nyírtura
   
Hozzászólás 2012 feb. 13, 16:22 
Kösz a gyors választ. Nagyjából én is ennyit tudok. De ahogy írtam, a lényeg most számomra a barna eumelanin. Tehát ami fekete lenne a hiba miatt barna lesz. De ami eredendően barna volt, tehát barna eumelanin képződött x mennyiség, az a mutáció hatására milyen színű lesz? A barna eumelanin változatlan mennyiségben marad?

_________________
Varga Sándor
http://avikultura.blogspot.com/


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 85 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  

Pontos idő: 2024 márc. 28, 14:42
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO