Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 245 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Következő
Szerző Üzenet
Offline
IDRE tag
Csatlakozott: 2010 nov. 6, 20:01
Hozzászólások: 981
Tartózkodási hely: Bp.XVI.ker.
Valódi név: Gyarmati József
   
Hozzászólás 2014 feb. 22, 14:12 
Hali!

Bevallom nem olvasgatom eme topikot, de most már egyre gyakrabban belekukkantok, kezd érdekelni a téma.
Tehát a következő szubjektív véleményem annak tükrében van, hogy nem olvastam vissza.

Már gyerekkoromban a madarászás elkezdésekor kezembe akadt a Búvár zsebkönyvek Díszmadarak című része, amely megfogott, szó szerint éjjel nappal azt néztem, pedig nem egy vastag kötet…
Ámulva –bámulva néztem az olyan madarakat mint az Örvös trogon, a Kékarcú bajszika, a Smaradgricsóka, a piprák, a Rubinfejű tirannusz, a Paradicsomdrongó, a Kántormadarak, és főleg a Tangarák.

Aztán elkezdtem a Fővárosi Állatkertbe járkálni és ott láttam ilyeneket először, persze nem mindet a felsorolt madarak közül.

Elkezdtem kiállításokra járkálni és ott sem találtam ilyeneket csak sámarigó, és napmadár volt terítéken, szóval ott is hiába érdeklődtem, hogy ki tart ilyeneket a fenti madarak közül, senki nem ismert ilyen madártartókat, főleg nem tenyésztőket.

Végül elkezdtem az egyszerűbb madarak tartását az alap zebrapinty, a kanári, a sirályka tartását és aztán beleszerettem a papagájokba, ugyebár a hullámosokba meg a zebrapintyekbe.

Aztán mikor már jobban kerestem akkor jöttek a valamivel értékesebb papagájok.
Bevallom őszintén a papagájok viselkedése számomra akkoriban és talán ma is érdekesebbnek tűnik mint a felsorolt ritka madaraké. DE TALÁN AZÉRT MERT NEM ISMERTEM MEG ŐKET !

Az állatkertben azért órákig figyeltem a Koós madárházban a növényes teremben na meg a Madártelelőben aztán meg a Pálmaházban a lágyevők viselkedését, de talán a természetes közeg a dzsungeles berendezés tartott ott, és nem annyira a madarak viselkedése.

Aztán meg az etetésük…az a kukacos bogaras rész nem igazán tetszik a mai napig sem…Pedig tartottam anoliszokat, víziagámát de ez az etetési rész nem smakkolt már ezeknél sem, ezért elpasszoltam őket.
Sokkal kényelmesebbnek érzem a félig magevő. félig gyümölcsevő papagájok tartását, bár eleinte még ez a félig gyümölcsevős téma se tetszett, ma már van erre is türelmem.
Remélem megjön majd a lágyevők felé is a kedvem és türelmem. Persze azok is papagájok lesznek elsősorban.
Bevallom a fenti kifogások után, ott van a madarak ára.
Amennyiben azt veszem, hogy a kis testű pl. a ritkább Hegyi törpepapagáj ára is párban 30.000 Ft. körül van már azt is sokallom. De , hogy egy szintén kis testű napmadár párért kiadjak 100.000 Ft-ot az nonszensz a mai fizetések mellett. De érdekes az ember, ha ugyanezért az árét egy 2 x ekkora madarat tudok venni mint pl. a Pyrrhura vagy a Nappapagáj azért már kiadok annyit. Mármint személy szerint ÉN. Itt már nálam érvényét veszíti a fenti kijelentés : „a mai fizetések mellett”.
Nem tudom, hogy értitek-e? Tehát számít a madarak nagysága. Legalábbis nálam.

Személy szerint rühellem a madarak kalitkában való tartását mind a lakásban, mint a kertben vagy kinti épületekben. Nálam még egy kicsi korallcsőrű pintypár is kapna 8-10 köbméteres röpdét. Amiben el is vesznének…
Ha a nejem megengedné akkor biztos tartanék pár év múlva a lakásban valami melegigényes lágyevő rovarevő madarat de egy alkalmas helyen és nem kalitkában./csak úgy mondom—ez a hely megvan valaha beépített akvárium kezelőhelysége volt /
Tehát amennyiben régebben találkoztam volna ilyen madár tartókkal, és tenyésztőkkel akkor biztosan hamarabb rábeszéltem volna magam a lágyevők tartására.
Ami szép ritkaságokat felraktatok azok gyönyörűek, de az áraik biztos magasak, nem volna szívem egy ilyen kis madarakért 1000-2000 Eurót kiadni. De például egy agancsos papagájért, vagy egy Fodros papagéjért vagy egy Vöröshasú álarcos papagájért Prosopeia splendens) kiadnék. (ha lenne, de nincs-egyenlőre- de addig nem halok meg míg nem lesz valamelyik)
Remélem nem volt zavaros a morfondírozásom.
Úgy érzem sok embert visszatartanak az árak, a nehéz beszerezhetőség, a melegigényesség, mert ugyebár a kerti fagymentes ház az nem jó, és az etetési nehézségek, na meg az ürítési szokásaik-és az ürülék állaga na meg szaga.(mert én a beo-ét kissé illatosabbnak tartom a kelleténél)
Az írásom nem ellenkezés a lágyevők-rovarevők tartásával szemben, csak olyan elmélkedés, hisz magam is szeretnék ilyeneket, de a legnagyobb gondom az (meleg) elhelyezésük lenne, az áruk talán már nem is annyira, persze ez is viszonyítás kérdése, azért több ezer Euróm nincs e célra. de jelenleg még ott tartok, hogy ajándékba se fogadnék el ilyet mert még nemigen olvastam a tartásukról, de pótolom Shama írásaival, amit köszönök neki-de tényleg!


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2014 feb. 22, 8:28 
Ettől a régóta csodált szépséges fajtól shama leírása elvette kedvem:

Csatolmány:
Azúrkék császárlégykapó.jpg
Azúrkék császárlégykapó.jpg [ 6.64 KiB | Megtekintve 7798 alkalommal. ]


Ebből pedig pont hazautazásom előtt pár nappal került először piacra egy példány, így igen fájó szívvel otthagytam.
Nem tudom, még egyszer kapható lesz-e...

Csatolmány:
Jávai bagolyfecske.JPG
Jávai bagolyfecske.JPG [ 28.37 KiB | Megtekintve 7817 alkalommal. ]


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2014 feb. 22, 8:23 
Ezek pedig a kívánságlistámon legelőkelőbb helyet elfoglaló eddig látott lágyevőfajok. Tényleges beszerzésükra azonban inkább csak akkor kerülhet majd sor, ha több és nagyobb helyem lesz számukra:

Csatolmány:
Rakétafarkú szarka.JPG
Rakétafarkú szarka.JPG [ 24.34 KiB | Megtekintve 7775 alkalommal. ]


Csatolmány:
Ricsóka.jpg
Ricsóka.jpg [ 61.96 KiB | Megtekintve 7775 alkalommal. ]


Csatolmány:
Kékmaszkos levél.jpg
Kékmaszkos levél.jpg [ 18.21 KiB | Megtekintve 7775 alkalommal. ]


Csatolmány:
Barnahomlokú lombgébics.jpg
Barnahomlokú lombgébics.jpg [ 26.51 KiB | Megtekintve 7775 alkalommal. ]


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2014 feb. 22, 7:57 
Egy kis "topikleporolás" megint. :-)

Bár most éppen itthon (mármint Pesten) vagyok, egy azúrcsuszkát még beszereztem kint anno. Az alatt a kb 1 hónap alatt amíg kinnt megvolt, valóban problémamentes madárnak tűnt. Falja mind a liszt-, mind az alomkukacokat, bár a tücskök nem nagyon érdeklik.
Tápértékét növelendő, én a lisztkukacot megnedvesítve, majd szárazeleségben "panírozva" adtam neki.


 
Offline
Csatlakozott: 2008 szept. 14, 14:32
Hozzászólások: 173
   
Hozzászólás 2014 jan. 1, 11:18 
Sziasztok!
BUÉK minden madarásznak és nem madarásznak!
Feri


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2014 jan. 1, 10:02 
BUEK!

Shama írta:
Niltava légykapó, ázsiai 10 dolláros árából, hogyan lehet Európában 150-200 szoros eurós ár?
Helyesbitenem vagy pontositanom kell.
Mivel Indoneziaban csak Szumatran el 2 Niltava faj, az altalam emlitett arak konkretan nem ezekre, hanem a Javan is elofordulo fajokra vonatkoztak. Ezek kozul a Niltavahoz nemileg hasonlo nehany Cyornis faj.
Shama írta:
Az egyiket japán légykapóként ismertem. Pontos neve: Kék légykapó /Cyanoptila cyanomelana/.
Ez a faj telen levandorol ide is, igy kb 1 honapjaa megjelent a piacokon, a $10 koruli aron. Abbol kiindulva, hogy mas evszakokban nem latni, arra kovetkeztetek, hogy nem marad sokaig eletben az itteni tartasi korulmenyek (kis kalitka, monoton eleseg) kozott.
Shama írta:
Csúszkák:
Ezek a madarak a lágyevők között kissé másodrendű szerepre számíthatnak a madárkedvelők körében. Mivel sem a színük, sem a hangjuk nem vonzó annyira, hogy közelebbről megismerjük őket, így kalitkás tartásukkal ritkán találkozhatunk.
Azert szerintem az azurcsuszka (Sitta azurea) nem csunya! ;-)

Csatolmány:
Sitta-azurea.jpg
Sitta-azurea.jpg [ 31.39 KiB | Megtekintve 7876 alkalommal. ]


Es a masik itteni faj, a Sitta frontalis sem:

Csatolmány:
Sitta frontalis.jpg
Sitta frontalis.jpg [ 63.88 KiB | Megtekintve 7893 alkalommal. ]


Remelem rajuk is vonatkoznak a korabbi megjegyzesek miszerint vegtelenul egyszeru a tartasuk es bekesek.
Majd kiderul!


 
Offline
Csatlakozott: 2008 jún. 19, 17:01
Hozzászólások: 249
   
Hozzászólás 2013 dec. 28, 16:11 
Elmélkedésem Karácsonyt követően.
Az ünnepek alkalmasak arra, hogy félretegyük napi gondjainkat, így több időt fordíthatunk szeretteinkre. Természetesen számomra első a szeretteim között a család, de itt egy madarász fórumon nem róluk elmélkedünk, hanem szárnyas szeretteinkről, a madarakról. Azt mondják az öregek, a hívők elöljárói, hogy karácsonykor illő az elcsendesedés. Sajnos madarász köreinkben ezt az elcsendesedést már túlzásba visszük. Túl nagy a csend. Hol vannak elöljáróink, hol vannak a szakmai viták, hol vannak az értelmes kérdések? Korábbi kifakadásomra, amikor megjegyeztem, hogy ugyan kinek irkálok, kaptam néhány támogató választ, de a többség a rohanó világra hivatkozva azt válaszolja, hogy nem ér rá írni. Tényleg nincs idő írni? Esetleg nincs bátorságunk írni? Olvasásra van idő órákig a számítógép előtt ülni? E ROHANÓ VILÁGBAN ANNAK a NÉHÁNY EMBERNEK IS VANNAK ROHANÓ, MEGOLDANDÓ FELADATAI, AKIK INDONÉZIÁBAN, BAJÁN, CSOMÁDON, VAGY BUDAPEST KÖRNYÉKÉN, MÉG MINDIG MEGPRÓBÁLJÁK ÉLETBENTARTANI a FORUMOKAT. SEGÍTSETEK! ÍRJATOK és KÉRDEZZETEK! A HIVATALOK IS OLVASSÁK ÍRÁSAINKAT, és ha azt látják, hogy ERŐS a KÖZÖSSÉGÜNK, AKKOR TÁRGYALÁSI, ELFOGADTATÁSI ESÉLYEINK IS ERŐSŐDNEK! A napokban a televízió M1 vetíti Sir Dávid Attenborough munkásságát felidéző sorozatát. Ebből még a vak is felfigyelhet két dologra. Az egyik, hogy irigylésre méltó élete során bemutatta a természet sérülékenységét, a másik, hogy a környezetvédelemért hivatalból felelősek milyen fáziskésésben követik a valós gondok megoldását. A felelős madarásznak egyúttal felelős tenyésztőként, felelős környezetvédőként kell viselkednie még akkor is, ha az anyagi előnyöket nem biztosít. Ez a kiállás nem minden esetben esik egybe a hivatalok becsontosodott gyakorlatával, mert ők nem ismerik azt, amivel mi naponta szembesülünk. Ezt nem én mondom, hanem David Attenborough. A téli napfordulón a solymászok a fény eljöttét várva repítik madaraikat. Ez az ősi néphagyomány egybeesik a keresztény hitvilág fényvárásával Jézus születésével. Még mindig hiszem, hogy a fény felnyitja madarász szemeinket a közösség megteremtésének szükségességére, és azt is, hogy evvel a hivatalok szeméről is eloszlatjuk a rólunk alkotott sötétséget.
Sokan ismételten megkérdezhetnék, hogy minek ez a „rizsa”, és miért nem a csevegőben írok erről? Egyszerűen arról van szó, hogy Európában a madártartók körében, a lágyevők tartása és tenyésztése a kritikus színt alá esett vissza. Azért nevezem kritikusnak a helyzetet, mivel a még elérhető fajok zöme a leépülés jeleit mutatják, a ritkább egyedek ára pedig a csillagos ég magasságában szárnyal. Igazán szeretném tudni, hogy Magyarországon belül kik azok, akik még tartanak valamilyen lágyevőt, és azt is, hogy vállalnának e valamilyen szerepet közös tenyészetek létrehozásában. Elhihetitek, hogy a természetvédelem kulcsszava a tenyésztés! Ehhez pedig minél több ismeret, gondolatcsere szükséges.
Ezek után még néhány ismertető az ázsiai fajokhoz:
Légykapók: megismétlem, hogy e gyönyörű madarak nem kalitkába valók. Azok a madarak, amelyek az elmúlt 1-2 évben valahogy megjelentek hazánkban, néhány hónap alatt- hiányos ismeretek miatt- eltávoztak az élők világából. Kezdők ne vásároljanak légykapót! Röpdében, nagyobb szobai vitrinben, jó ápolás mellett, hosszú életűek lehetnek. Külön „érdekesség”, hogy kedvenc madaraim egyike, a Niltava légykapó, ázsiai 10 dolláros árából, hogyan lehet Európában 150-200 szoros eurós ár? Egyeseknek jó üzlet, míg másoknak, akik tudnának velük eredményeket is felmutatni, azoknak áruk miatt hozzáférhetetlenek. Persze vannak olcsóbb 100 euró környékén is beszerezhető légykapók, de ezeket se vegyétek meg előzetes felkészülés nélkül.
Jégmadarak:
A légykapókhoz hasonlóan, a tartásukhoz az előzetes felkészülés elengedhetetlen. A kisebb méretűek nagyon szépek. Találóan nevezhetjük őket repülő drágaköveknek. Kalitkában ne akarjunk jégmadarat tartani. Talán korábban is írnom kellett volna arról, hogy a madárvédelmi tőrvényekről ne feledkezzünk el!
A jégmadarak családja igencsak kiterjedt így több tucat fajt sorolnak közéjük. Különféle néven, így jégmadár, halkapó, kokabura, halcion elnevezéssel ismertek. Megtalálhatjuk őket Amerikában, Afrikában, Eurázsiában, Ausztráliában, és a trópusi szigetvilágban. Méretük 10-46 cm között változó. A nagyobb testűek kígyókat, gyíkokat, kisebb madarakat is zsákmányolnak, míg a legtöbb faj halakra, apróbb rákokra, békákra, rovarokra vadászik. A nagyobb testűeket gyakran bemutatják állatkertekben, míg a kisebb testűeket időnként a nyugati madárbörzéken is megtalálhatjuk. A kisebbek között a legismertebb a hazánkban is élő Alcedo atthis. Nagyon érdekes udvarlási szokása, és az, hogy milyen nagy területen elterjedt. Az északi területek kivételével teljes Eurázsia, Észak-Afrika, Távol-keleten Japántól Indonéziáig. Ez a madár kisebbik lányom kedvence, ezért szigorúan megrótt, amikor Németországban, szándékomban volt megvásárolni, a tőle még kisebb, Vörhenyes jégmadár két egyedét. Ez a Ceyx rufidorsa névre hallgató kicsi madár élettere Malaysia, Indonézia, Fülöp-szigetek. A kissé komikusan nagy feje ellenére nagyon megfogott pirosas-vörhenyes tolla, és az a jó szokása, hogy rovarokkal is életben tarthatóak. Az igazság része, hogy a madarak nemét nem lehetett megállapítani, így végül helyettük ezüstfülű napmadarakat vettem. Tehát ezekkel a madarakkal, csobogós kis medencés röpdében, gyönyörű élősarkot alakíthatunk ki akár a lakásunkon belül, akár nyáron a kertben. Más fajokkal ne társítsuk a jégmadarakat!
Csúszkák:
Ezek a madarak a lágyevők között kissé másodrendű szerepre számíthatnak a madárkedvelők körében. Mivel sem a színük, sem a hangjuk nem vonzó annyira, hogy közelebbről megismerjük őket, így kalitkás tartásukkal ritkán találkozhatunk. A csuszkák mérete 10-18 cm között változik. 17 faja ismert. Elterjedtek Eurázsiában, Észak-Amerikában, ismertek a Fülöp-szigeteken, Jáván, és Ausztrália környezetében Színükben hasonlóak, szürke, fekete, fehér, egyesekben kevés vörhenyes szín. Nevüket közlekedési szokásukról kapták, ugyanis általában fentről lefelé haladnak, a fákon szinte csúsznak. Főleg rovarokat, férgeket keresgélnek, de a földön magokat is felszednek. Képesek feltörni a diót, makkot, mogyorót. Nekem egy alkalommal volt csuszkám, a Sitta europaea. Egyik nemzeti parkunk munkatársa bízott rám egy sérült röpképtelen egyedet. Külső röpdében tartottam más fajokkal, pirókokkal, kanárikkal együtt. Talán a sérülése miatt, a röpde lakóival semmilyen összetűzése nem volt. Egyetlen gondom az volt, hogy a neki szánt lisztkukacot a többi madár is felette. Ezt avval akadályoztam meg, hogy neki napi két alkalommal szinte kézből adagoltam 15-20 szem kukacot. Napközben evett a többi madár lágyeleségéből és magkeverékéből. Érdekes volt látni, ahogy a keverékből kilopkodta a néhány szem napraforgót és kendermagot. Ezt evés helyett igyekezett eldugdosni. A természetben ez a raktározási szokása természetes, amit a röpdében ösztönösen követett. Felépülése alatt nagyon megszelídült és bevallom, nehéz szívvel engedtem szabadon. Tartása végtelenül egyszerű.
Trogonok:
Azt hiszem ezek a madarak sem lesznek európai házi kedvenceink. Egyes egyedeikkel állatkertekben, madárparkokban találkozhatunk. Az egész világon, a trópusi területeken elterjedtek. Színben, méretben, táplálkozási szokásaikban nagyon hasonlóak. 34 fajuk ismert. Méretük 25-35 cm között változik. Tollaikban megtalálható az érces fényű zöldes-kékes szín, ami főleg a fejen és nyakon fordul elő, míg a fekete többeknek a szárnyon és a farkon jellemző. A legtöbb trogon melle, hasa, bíborvörös, vagy annak valamilyen árnyalata. Talajra nem igen szállnak le, így főleg a rovarokat, gyümölcsöket a fák között gyűjtik. Vannak, akik repülve, egy helyben szitálva vadásznak a rovarokra úgy, mint nálunk a kékvércsék teszik.
Nem ijednék meg akkor, ha valaki megbízna egy pár tartásával! A teleltetés kivételével tartásuk az egyszerűbben tartható lágyevőknél ismert módon könnyen megoldható.
További mesémet jövő évre tartogatom
Eredményes újévet és jó egészséget mindenkinek! Üdv. Lakó Antal


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2013 dec. 25, 2:50 
Boldog Karacsonyt!

Es ha mar megallt itt a topik, akkor beszurok 2 fotot az utolso temakhoz.
W.L. írta:
Szabadban viszont itt, plane keleten, oriasi a jegmadarfelek valtozatossaga. Par honapja egy gyonyoru pici faj szobamba repult be Halmaheran!

Csatolmány:
DSCF8430.JPG
DSCF8430.JPG [ 81.43 KiB | Megtekintve 7859 alkalommal. ]

W.L. írta:
Itt piacokon egy faj kaphato rendszeresen, a javai orvos pitta. A neten rengeteg foto van rola, szebbek mint amiket en csinalhatnek.

Csatolmány:
bp.jpg
bp.jpg [ 47.21 KiB | Megtekintve 7873 alkalommal. ]

Ilyen volt nekunk is! ;-)


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2013 dec. 18, 23:15 
Illetve akkor megis.

A helyi tartasi viszonyokat mar korabban leirtam, szerintem nem erdemes Europaban ezeket kovetni.
Minden madar egyedileg kis kalitkaban, elo- es szarazeleseggel illetve banannal, nektarevoknel cukros vagy mezes vizzel etetve.
Ahol TALAN lehetne tanulni toluk az az enekesek tanitasa, versenyre felkeszitese. Az viszont engem hagy teljesen hidegen, igy nem sokat tudok rola.

Lagyeleseget gyakorlatilag nem hasznalnak.
Helyette kulonbozo granulatum jellegu tapokat etetnek a rovarevokkel szarazon.
Hogy ezekben mi van, azt csak gyartojuk tudja, mert rajuk irva nincs az osszetetel, ami keves info van a csomagolason, az vagy igaz, vagy nem.

Eloelesegkent lisztkukac, alomkukac, nagyobbacska tucsok es hangyabab siman kaphato, es eleg olcso is. Utobbit a pintyeim nem ettek, a masik 3 siman eletben marad par napig. A tucskok a legpusztulosabbak.
A lisztkukac itt alighanem ketesebb gyarakbol jon, mert csak vele etetve a samak allitolag 2 heten belul lebetegszenek, begyullad a szemuk. En csak emloseimnek adom egyelore (mokuscickany es sun).

A niltava arara sosem kerdeztem ra, de a legykapok nem tul nepszeruek igy szerintem $10 alatt lenne.

Az emlitett pintyek ismeretlenek.
Azt a jegmadarat nem aruljak, csak 3 Javan elofordulo fajt lattam piacon.
Szabadban viszont itt, plane keleten, oriasi a jegmadarfelek valtozatossaga. Par honapja egy gyonyoru pici faj szobamba repult be Halmaheran!

Esetleg a jegmadarakrol is irj egy osszefoglalot, ha mar szoba hoztad.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2013 dec. 18, 20:42 
Udv, a csuszkak es trogonok maradtak ki.
Gondolom utobbiakrol szemelyes tapasztalat megint csak mersekelt lesz, de a csuszkak azert ismertebbek, bar egzotikus fajaik talan nem tul nepszeruek.

A kerdeseidre majd akkor valaszolok, mikor jobb internetkapcsolatom lesz. Ami kb jovo hetet jelent.


 
Offline
Csatlakozott: 2008 szept. 14, 14:32
Hozzászólások: 173
   
Hozzászólás 2013 dec. 12, 21:46 
Szia Madarász! Sziasztok! :D
Köszönöm, sajnos panelban korlátozottak a lehetőségek...Remélem hamarosan sikerül ezen változtatni.
Nekem viszont sikerült rövid indiai körutat tennem és csak a XX. kerületbe kellett mennem :D Éppen Sáma-koncert volt!
Feri


 
Offline
Csatlakozott: 2008 jún. 19, 17:01
Hozzászólások: 249
   
Hozzászólás 2013 dec. 12, 21:01 
Ricsókák, légykapók.
Ismételten két olyan család, akiknek elterjedését hazai madarászkörökben nehezen tudom elképzelni. Oka: importjuk hiánya, tenyészthetőségük nehézségei, elképesztően magas áruk.
Ricsókák.
Nem tartottam ilyen madarat, így evvel tovább is léphetnék, de az olvasók részére mégis írok egy rövid ismertetőt. A ricsókáknak 14 fajuk ismert. Afrika és Dél-Ázsia erdeinek madarai. Érdekességük: az első és hátsó lábujjaikat mozgató inak összenövése, a többi énekesmadárhoz viszonyítva eggyel több nyakcsigolya, erős kissé kampós csőr. A családtagok mérete 13-27 cm között változik. Étlapjukon méretükhöz igazítva megtaláljuk a gyümölcsöt, rovarokat, kisebb hüllőket, gyíkokat, békákat. Az élő eleségüket leginkább egyhelyben várakozva, leshelyükről kapják el. Hasonlítanak ebben a gébicsek, trogonok, vadászati módszereihez. /Vannak fajok, akik névben, mások megjelenésben is hasonlatosak ezekkel./. A kistestű afrikai a repülő rovarokat reptében is képes elkapni. A ricsókák hangját én nem nevezném éneknek, csupán füttyögő recsegésnek, bár állítólag nevüket nem erről, hanem a repülés közben a szárnyuk keltette recsegő, gurgulázó hangról kaphatták. Elképzelni is nehezen tudom, hogy ezek a madarak a mi függőcinkéinkhez hasonlítható fészket készítenek.
Európában élő madarászok, leginkább a Maláj félszigeten, Szumátrán és Borneón élő Smaragdricsókát ismerheti. /Calyptomena viridis/ Magyarországon korlátozottan, de egy időben hozzá lehetett jutni. Én Szegfű Jánosnál láttam ilyen madarat. Tudom, hogy többen keresték, de azt már nem, hogy kihez került belőle. Szép zöld színe ellenére sem vágytam rá. Körülbelül pacsirta nagyságú tömzsi madár, ami nem énekel. A NÉMA LEVENTÉKET én nem szeretem, na meg persze akkori ára, megközelítette kb. négy sámarigó árát. Tartása nem okozhat gondot. János egyéb lágyevőkkel, tangarákkal tartotta együtt. Az étlapon apró gyümölcs, bogyó, lisztkukac, lágyeleség szerepelt.
Légykapók.
Ezek a madarak tipikus rovarevők. Nevükkel ellentétben nem csupán légyre vadásznak. Megesznek mindent, amit képesek elkapni, így lepkéket, pókokat, hangyabábokat, apróbb sáskákat, kisebb bogarakat. /”Illatos és szőrös” kivételek/ Egyszer majd, ha nagyon sok időm lesz, megpróbálom megszámlálni a családban szereplőket. Így most csupán bemásolom, amit olvastam róluk, azaz, hogy 330 fajt számlálnak. Testméretük is változó 9-30 cm között változik, sőt olyan is van, ami a hosszú farkával az 53 cm-t is eléri. /Paradicsom-légyvadász, Dél Ázsia, Kelet Indonézia/ Ezeket mind, ne kérjétek rajtam-számon, mert itt most nem csupán egy sámarigóról kell elmélkednem. A légykapók megtalálhatók Európában, Afrikában, Ázsiában. A kisebb testű légykapók életmódja, viselkedése nagyon hasonló, ugyanakkor színük rendkívül változó. A kék, a fekete, a sárga, a narancs, a gesztenye, színek árnyalatokban is, fajonként, egyedenként, területenként is változó. Szerintem a legszebbek Ázsiában, a szigeteken és Ausztráliában élnek. Néhány név: Sáfrányos-, Piroshátú-, Tengerkék-, Kékbegyű- tündérmadarak, Vöröshasú légykapó, és rokonai. Nekem két fajukat sikerült „testközelben” saját állományomban tanulmányozni. Az egyiket japán légykapóként ismertem. Pontos neve: Kék légykapó /Cyanoptila cyanomelana/. Hozzá nagyon hasonlít, csupán méretében nagyobb a Kobalt légykapó / Niltava grandis/. Az elnevezés a hímek színére utal.
A másik ázsiai légykapóm a Dél Kína, Malaysia, Indonézia erdős-bozótos területeinek aljnövényzetben élő Vöröshasú légykapó. /Niltava sundara/. Talán a második legszebb madaraim voltak. / Nehezen nevezem másodiknak, mert gyönyörű. Nálam első a Scarlet Minivet/. E madárral kapcsolatban hálával tartozom madarász barátomnak, Tárnoki Ferencnek, aki fordításaival segített olyan ismereteket megszereznem, amivel madaraimat sikerült életben tartani. Sajnos tenyészeredményem egyik légykapómtól sincs. Ma már tudom, hogy ami egy tartáshoz elegendő, az egy rejtett életmódot folytató madár tenyésztéséhez kevés. Ezek a madarak társas tartásra alkalmatlanok! Évek óta nem hallottam arról, hogy valahol eladásra hirdetnének ilyen ázsiai légykapókat. Megfelelő táplálással a fiatal madarak hosszú életet élhetnek, viszont egyetlen táplálás elmaradása egyenlő a pusztulásukkal. Táplálékuk főleg apróbb élőeleség, kevés lágyeleséggel. Nálam a gyümölcshöz hozzá sem nyúltak. Ezek a madarak nem kezdőknek való! Viszont egy olyan röpdében, szobai vitrinben, mint amilyent éppen Tárnoki Ferencnél láttam, ott gyönyörű élő ékszereink lehetnek. Feri nem tartott légykapót, de a kerti röpdéjét természetszerűen, növényekkel berendezve, kis medencével, igényelt klíma biztosításával építette meg. Nála minden madárnak jó élete van. Hiszem, ha nem most, úgy idősebb korában, hozzám hasonlóan megírja tapasztalatait legkedveltebb madarairól a fiatalabbaknak. Kívánom, hogy legalább annyiról, amennyiről eddig én írtam.
Utószó: talán végigmentem a kérdezett fajokon, ha kimaradt valami írjátok meg. Igyekeztem az általános ismeret mellett a legjellemzőbbet megadni, ami támpont lehet tartásukhoz. A konkrét fajokat a csekély érdeklődő, érdemi hozzászóló miatt nem tettem külön helyekre, de amennyiben a moderátor másként értékeli, akkor szabadon oda teszi, ahova akarja.
WL.-töl szeretnék többet megtudni a helyi tartási szokásokról, lágyeleség összetételéről, az élő eleségeket, hogyan tudja beszerezni, életben tartani, ott a melegben? Külön érdekelne a niltava ára, tartása, továbbá ismertek –e az ázsiai süvöltők, kapható-e a Scarlet Finch / Heamatospiza sipahi/ és a Vörhenyes Jégmadár? / Ceyx rufidorsa/ Üdv. Lakó Antal


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2013 dec. 11, 22:43 
Szurj be egy kepet a javai örvöspitta himjerol is! En egyre nehezebben jutok nethez, mert most ugy 2 hetig az eldugottabb Bacan es Obi-szigeteken jarok.
Errefele honos mellesleg az egyik legnagyobb pittafaj, az "elefantcsontmellu" (ivory-breasted) pitta.

Az europai beszerzhetoseguket nehezitheti, hogy Indoneziaban, ahol alighanem legtobb fajuk el, (elvileg) az osszes pittafaj vedett. Ez persze nem vedi oket a belfoldi kereskedelemtol, de igy kiviteli engedelyt csak kulon ajanlasra adnak rajuk.

Ha valakit erdekelne, a vedett fajok listaja itt:
http://omkicau.com/artikel-lengkap/burung-dilindungi/
Lathatoan nem igazan esszeru alapokon allitottak ossze. ;-)


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2013 dec. 11, 9:46 
Gránátpitta

Kép

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2013 dec. 11, 2:19 
Kosz az ujabb fejezetet! :-)

Megkerhetnelek, hogy a papaszemesmadarakkal kapcsolatos reszt masold be abba a kulon topikba is, esetleg beszurva melle a tenyesztesukrol szolo cikk linkjet is?
Ott kesobb konnyebben megtalalhato lenne a kulon roluk szolo info. Ugyhogy veluk kapcsolatban (pl hogy mi tarthatna meg sarga szinuket) inkabb ott valaszolok majd en is.

Egyelore akkor a pittakrol.
Vegre valami, ami meg neked sem volt! ;-)

Nekem szabadban volt szerencsem kb tucatnyi fajukat latnom 4 orszagban. Felenk, rejtozkodo madarak leven ez sem egyszeru, de egyes helyeken azert eleg gyakoriak.

Itt piacokon egy faj kaphato rendszeresen, a javai orvos pitta. A neten rengeteg foto van rola, szebbek mint amiket en csinalhatnek. Akit erdekel, keressen ra Javan Banded Pitta neven.
Parszor lattam meg a mangrove/tunder/elegans fajcsoport egyiket is (osszesen 5 peldanyt) es egyszer egy csuklyas (hooded) pittat. De nem nepszeruek mert nem enekelnek. Itt ugye csak az a szempont.
Itt a szokasos modon kis kalitkakban szarazelesegen es lisztkukacon tartjak oket, szerintem tobbnyire igencsak mersekelt sikerrel.
Most bevallom, egyszer en is vettem madaraszbaratom unszolasara egy orvos himet, ami eszegette a lisztkukacokat de olyan panikolos termeszetu maradt hogy vegul baratom is belatta, jobb elengedni. Ezek szerintem vegkepp nem kalitkaba valo madarak. Lagyevokrol szolo konyvem szerint fontos szamukra a rejtekhelyekkel ellatott ropde, aljan puha talajjal, melynek hijan labuk serul es elfertozodik. En az itt mar hosszabb ideje kalitkaban megmardt pittakon bizony lattam is csunyan feldagadt vagy hianyos labujjakat. Masik gond velul, hogy allitolag nagyon osszeferhetetlenek, meg parokat is csak ovatosan lehet szaporitasra osszeengedni. Persze a piacokon siman osszezsufolnak tobbet egy kis kalitkaban.
En pittat ujra inkabb csak jokora ropdebe vennek.


 
Offline
Csatlakozott: 2008 jún. 19, 17:01
Hozzászólások: 249
   
Hozzászólás 2013 dec. 10, 18:52 
Pitták, bülbülök.
Bevezetőként, mielőbb elkezdünk ismét sóhajtozni, mert ilyen madarak tarására sincs túl sok esélyünk, engedjetek meg ismételten néhány megjegyzést!
A hétfői napon, telefonon beszéltem egyesületünk titkárával a madárimportok megszűnéséről.
Elmondtam, ha fiatalabb lennék tíz évvel, bizony bevállalnék egy importtal foglalkozó vállalkozás megindítását. Talán szokatlan tőlem ilyent hallanotok, mivel akik ismernek, tudják, hogy nehéz tőlem madarat elvinni, elkérni. Mégis ezt mondom, hiszen a korszerű madártartáshoz is nélkülözhetetlen a sérülésmentes génállomány fenntartása. Ehhez pedig nélkülözhetetlen a friss, eredeti, ellenálló vad törzs, kultúremberhez illő beszerzési lehetősége. Sajnos e nélkül egyre nehezebb, megoldhatatlan feladat vár azon kevés tenyésztőre is, aki csupán a szűkülő állományuk megőrzésén fáradozik. Én is érzékelem e gondokat legkedvesebb fajomon a sámarigókon. Sajnos titkárunk válasza, -aki megrögzött természetvédő, és minden cselekedetében, megszólalásában tiltakozik a madárbefogások ellen,- keserűen egybecseng Indonéziában élő madarásztársunk véleményével. Ez pedig röviden nem más, mint a madarászok egyik főbűne, hogy ami olcsón elérhető azt sehol sem becsülik! Írásaimat párhuzamosan elküldöm az ÍDRÉRE és a mi fórumunkra is, pontosan azért, hogy mindenki érezze a lágyevők eltűnése egy olyan jelenség, amit tenyésztői összefogás nélkül más fajok is követik majd. Szándékomban áll a mostani folytatásos mesémet úgy zárni, hogy néhány statisztikai adattal igazoljam e szomorú tendenciát. WL gyakran ír olyan fajokról, magevőkről is, amikből tömegével lehetett vásárolni Magyarországon is, de szinte egytől egyig eltűnt valamennyi. Lásd, mondjuk az apácamadarakat, vagy éppen a muskátpintyet. A muskátpinty nagyon könnyen tenyészthető, sőt keresztezhető az előbbiekkel, bronzpintyekkel, sirálykákkal, ma miért nincs? Hová lettek a keresztezések, tenyésztések eredményei? Mutassatok ma nádipintyet, apácapintyet! Mutassatok eredeti muskátot! Nincs! Mert én az egy-két madarat már nincsnek nevezem. Helyette legalább megjelent a rajzolata a sirálykákon! Ez is szép, de… Így, EVVEL a MEGRÖGZÖTT ÖNZÉSÜNKKEL nem is érdemeljük meg a természetből származó egyedek egyetlen képviselőjét sem! Nagyon nagy köszönetem indonéziai madarászbarátunknak, hogy írásaival segít felrázni azokat a felelős vezetőket, akiknek e területen is nagyok a mulasztásaik, de a hazai madárbarátoknak is ideje lenne a meglévő dagonyázásunkból felébredniük! Ne tekintsétek sértésnek, de nekem és többünknek, már édes mindegy, hogy mit tartotok, és mit fogtok pár év múlva. Amit elveszítettünk a múltban, annak visszaszerzésére legalább részleteiben még van esélye egy aktív, fiatalos madarász közösségnek. Ezt már ne a „SZÁZÉVESEKTŐL” várjátok el és azt se, hogy az európai fajok tenyészthetőségét, csupán egy szűk barátai kör áldozatvállalása egyszer mindenki szájához eljutatja a sült galambot!
A pápaszemes madarakról még valami.
Külön felhívom olvasóink figyelmét a pápaszemes madarak hazai tenyésztéséről megfogalmazott nagyszerű írásra. /süvöltős fórum/ Ez azoknak is olvasmányos, akik madarászmúltunkról is szeretnének többet tudni. Köszönet érte Diuracának, és tisztelettel emlékezzünk a régiekre!
A színek elvesztéséhez:
A sárga és piros színű madarak szép tollazata -melegégövön- valóban a nem megfelelő táplálék miatt fakulhat ki. Azt kellene tudni, hogy a szabadban milyen gyümölcsöt, nektárt fogyasztanak leginkább. Talán a banán kevés nekik. Azt nem feltételezem, hogy a szín élénksége valamilyen rovar hiányából adódna. Európában a magevőket színezzük, ami, hogy ne ártson, szakszerűséget igényel. Nem tudom, hogy a mesterséges színezők segítenek-e a pápaszemeseknél, de mézzel vagy cukros vízzel elkeverve kipróbálnám. Többször írtam, hogy én lágyevőkön nem tapasztaltam színvesztést, de már arra is gondoltam, hogy talán azért, mert Európában eleve „színvesztett” madarakkal találkozunk! Egy-két hazájából behozott szumátrai sáma színét örömmel hasonlítgatnám az enyémekkel!
Pitták
Általános jellemzőjük, hogy a sűrű aljnövényzetű erdőket, bozótosokat lakják. Két faj ismert Afrikából. A többi, úgy 20 körüli faj Dél Ázsiában, Ausztráliában és a köztük lévő szigeteken, így Indonéziában is megtalálható. Méretük 15-28 cm között változik. Eléggé maguknak való madarak. Főleg a talajon magányosan keresik táplálékukat. Viselkedésükben engem egy kicsit emlékeztetnek a gyöngytyúkra. Ágon éjszakáznak, de a talajon esznek, ugrálnak, kiabálva futva menekülnek. A SZÍNÜKET értelmetlen fénykép nélkül ismertetni. Talán WL. tud küldeni valamelyikről. A legszebbek Borneón, Szumátrán és a Maláj félszigettől Borneóig élnek. Sajnálatos, hogy e gyönyörű madarakról a rejtett életmódjuk miatt természetfilm is alig készült. Csak az egyik legszebb színeiről annyit, hogy a szárnyfedő azúrkék, a has sötétvörös, mell bíborszínű, homlok és pofa fekete, tarkó kárminvörös, hát bíbor-ibolya, de ha ez nem elég, akkor a tarkót még oldalról gyöngyházfényű világoskék tollak is díszítik. Ez a madár a gránátpitta. A többi faj is meseszép lehet, már a nevükből következtetve is. Európában talán néhány egyede előfordul, de elképzelni sem tudom, hogy valaha madarászokhoz is eljut bármelyikből is. Táplálása nem okozhatna gondot, bülbülök tápláléka nekik is megfelel. Pittát élőben Walsródéban NÉMETORSZÁGBAN láttam.
Bülbülök.
A bülbülök családjáról címszavakban annyit érdemes tudni, hogy igen népes a családtagok száma. A fajok számát, ha keresitek, akkor eltérő adatokkal találkoztok. /80-120 faj/ Maradjunk abban, hogy több tucat. Az eltérés abból is adódhat, hogy sokan vitatják rokonságuk alapján, hogy némelyikük a rigókkal, vagy a tüskésfarkúakkal, sárgarigókkal, vagy egyebekkel vannak-e közelebbi rokonságban. Elterjedésük alapján, élnek Afrikában, Dél-Ázsiában és egyes szigeteken. Közös ismertetőjük az erdei élet. Gyümölcsökkel, rovarokkal táplálkoznak. Méretben vannak kanári méretűek és igen nagyok egyaránt. /14-28 cm/ Egyes fajok, terjeszkedésük következtében több helyen benépesítik a mezőgazdasági bokrosabb területeket is. Színük egyszerű, nem a legszínesebb madaraknak számítanak, de énekük alapján és elevenségük miatt gyakori kalitkás madarak. Egyes fajaikat Európában tenyésztik. Magyarországon Szegfű Jánosnak köszönhetően, néhány éve több fajból válogathatott a vásárló. Legismertebb a pirosfülű bülbül. /Pycnonotus jocosus/, aminek mutációs alakja is megjelent. Áruk tőlünk nyugatabbra, a kínai fülemüléhez hasonlítható. Nekem is ilyen pirosfülű bülbülöm volt. Tartásukra elmondhatom, hogy a legkönnyebben tartható lágyevők egyike. Aki kezdőként szeretne megismerkedni vele, annak csak ajánlani tudom. Ellenálló, túlságosan nagy kalitkát nem igényel, minden lágyeleségre rászoktatható. Talán felsorolni is felesleges. Érett gyümölcs, lisztkukac, áztatott junior kutya-macska táp, főtt darált marha szív, alombogár, légy, tücsök, hal és halkonzerv, tojásos-túrós-sajtos-sárgarépás keverék. Egyetlen gond a vásárlásnál adódhat, mivel a nemek hasonlóak. E miatt tenyészteni én sem tudtam. Végezetül egy kis utószó: a magyar néprajzban, népi kifejezésmódban is ismert a bülbül. Talán van, aki hallotta, hogy a szerelmes legény bülbülszavú rózsájának nevezi kedvesét. Ez minden bizonnyal a török időkre vezethető vissza. A bülbülszavút a szép hangú, szépen éneklő leányra mondták. Mondhatták volna fülemülehangúnak is, ugyanis a bülbül az arab török népek fülemüléje. Nos még egy fülemüle! Folytatom a ricsókákkal, légykapókkal. Üdv. Lakó Antal


 
Offline
Csatlakozott: 2008 jún. 19, 17:01
Hozzászólások: 249
   
Hozzászólás 2013 dec. 7, 18:35 
Haladjunk egy kicsit a lágyevők bemutatásával.
Pápaszemes madarak.
Több tucat fajuk, és alfajuk terjedt el, főleg dél-Ázsiában és a szigeteken, de élnek Afrika keleti területein is. Nálunk név szerint a madarászok a gangesziről hallhattak, de hogy valójában ténylegesen melyik faj kapható azt nehéz meghatározni. Vagy elhisszük, hogy az a faj, amit nagy ritkán látunk, az a tulajdonosa állításának megfelelően valóban beazonosítható, vagy nem. A fajmeghatározáshoz több madár egyidejű látványa segítene, vagy egy pontosabb leírás, fénykép stb. Persze konkrét faj azonosítása nélkül is ajánlani tudom bármelyiket azoknak, akik lakásukban gyönyörködni szeretnének néhány kedves, vidám, aprócska csicsergőben. Elsősorban a hazai viszonyokhoz tudok javaslatot tenni, hiszen a melegégövi tartást, az ottani körülmények határozzák meg. Avval kezdem, hogy igénylik télen is a szobahőmérsékletet. Nagyon szépen berendezett madárvitrinben több példányt is tarthatunk belőlük más aprósággal együtt. Ezek lehetnek kis testű magevők közül: zebrapinty, rácsosszárnyú, apácapinty, bronzpinty, gould, tigrispinty, afrikai amarant, aranymellű, és nem sorolom tovább. Papagájamandínákat nem tennék melléjük. Ennek egyetlen oka, hogy megfigyeléseim szerint, a közel azonos színhatású madarak nem szívlelik egymást. Persze itt sem perdöntő az, amit mondok, csupán javaslat. A madaraimnál láttam, hogy pirosra agresszívebbek a pirosak, és a zöldre a zöldek. Így a papagájamandína is erőszakosabbá válhat a zöldes-sárgás pápaszemesekkel szemben. Gouldnál nem tapasztaltam ehhez hasonlót, de ennek oka lehet az is, hogy ők kolóniában is jobban megférnek egymással. Tartásról beszélek, nem tenyésztésről. Tenyésztés csak külön párral lehetséges, ha már „trópusi erdővel” nem rendelkezünk. Tenyésztésről személyes ismeretem nincs, mivel csak vendégként voltak nálam pápaszemes madarak. Abban a pár hétben én is vegyesen tartottam őket néhány pár nélkül maradt magevővel. Tehát nem az a gond, hogy mással tarthatóak-e, mert igen, hanem az etetésükre jobban kell ügyelni. A pápaszemes madarak nagyon szeretik a túlérett gyümölcsöket, a nektárt helyettesítő mézes, cukros vizet, gyümölcslevet, kompótlevet, kompótot, alombogár lárváját, hangyabábot, levéltetveket, „vízibolhát” finom lágyeleséget. A könyvek írnak aszalt gyümölcsöt és édes főtt rizst is, én egyiket sem adtam nekik. Vajon Ázsiában esznek ilyent? Szó, ami szó, önmagában az eleség összeállítása nem okozhat gondot senkinek, hiszen -bármilyen gyors is az emésztésük,- ezek a kicsi madarak semmi esetre sem esznek olyan sokat, ami a pénztárcánkat túlterhelné. Viszont csupán fajtársaival együtt tartva is előfordulhat, hogy nem megfelelő etetőedénynél a vitrinben mindent összekennek. A ragacsosság, magevőkkel együtt tartva még csak fokozódik. A közös tartásnak van még egy hátránya. A magevők hamar megtanulják, hogy ami a pápaszemeseknek finom, nekik is az, így hamar elfogy az apró élőeleség, lágyeleség stb. Tehát a tartás így több figyelmet, több eleséget igényel, mert a többi más fajú madarunk eleszi lágyevőink elől a létfontosságú eleséget. Különösen ott figyeljünk erre, ahol nincs lehetőségünk napközben is etetni. Márpedig madarainkat soha ne éheztessük, mert ebbe rövid idő alatt belepusztulhatnak. Arra is ügyeljünk, hogy a „mézes vizet” valamilyen szűkebb nyílású edényből itassuk. Olyanból, amiből elérik, de belemenni nem tudnak. Na azt képzeljétek el, micsoda látvány a cukros vízben megfürdött madár. Lágyevőket más lágyevővel ritkán társítok, de néhány azonos méretű, azonos ivarúak esetében hely takarékosságból én is megteszem. Többektől hallottam, hogy a vett befogott madarak színe kifakult. Lágyevőknél nem használatos a magevőknél ismert színfokozók használata, így itt a szép szín elvesztése a rosszul tartott madaraknál fordulhat elő. Megfelelő elhelyezés, megfelelő eleség, NAPFÉNY, és megfelelő páratartalom mellett madaraink tolla ragyog. Vedlési időszak azért okozhat gondot. / Két faj esetében, a sámarigónál, és egy kedves szibériai madárnál a Luscinia calliopénél használtam színfokozót, hogy lássam a hatást. Röviden: nincs jelentős eredménye./ Mai mesémet avval zárom, hogy nagy hiba a pápaszemes madarak megfogyatkozása Európában. Ezek a madarak a panelban élőknek is kedvenc lágyevője lehetne. Ezeregyedszer is elmondom, hogy lakásban a lágyevők kevesebbet szemetelnek, mint mondjuk egy hullámos. Ráadásul e kecses apró madárkák hangja a szomszédokat sem zavarhatja. Sajnos pápaszemes madárból egyet, vagy kettőt venni értelmetlen. Csak az szerezzen be belőlük, aki megengedheti magának, hogy legalább négyet vagy többet megvásárol. A nemeket a börzén megállapítani nem lehet, az eladókról pedig rosszat ne feltételezzünk, de több madár esetén esélyünk van arra, hogy a csapatban lesz tojó is és hím is. Az áruk akkor lenne elfogadható, ha egy-egy egyed nem kerülne többe, mint egy mozambiki csicsőrke. Sajnos ez álom. Az igazsághoz tartozik, hogy ez a gyakran írt sajnos, és ha, vagy az álom is madarászaink megfontoltságának hiányából fakadt. Gondoljuk végig, hogy adott időben az olcsó, tömegesen elérhető madarakat mennyire értékeltük, értékeljük. Hová lettek? Eltűntek, a pápaszemesekkel együtt. A behozott több száz madarat hiába keressük, elveszítettük, helyettük lógó orrunkon feltolt pápaszemünkkel nézegetjük az élő helyett a könyvekben bemutatott képeket. Mára ne sóhajtozzunk tovább, majd a többi fajnál folytathatjuk. Üdv. Lakó Antal


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2013 dec. 7, 16:36 
Kosz es varom/varjuk a folytatast a tobbi fajrol/csoportrol is.

Addig is itt egy kep arrol az itt eloszor latott rigorol, aki a helyi lagyevokinalatot felmerve leginkabb megtetszett nekem:

Csatolmány:
DSCF0069.JPG
DSCF0069.JPG [ 137.79 KiB | Megtekintve 8276 alkalommal. ]


De azert valahogy tovabbra is ugy erzem, egy rigo nem kalitkaba valo.


 
Offline
Csatlakozott: 2008 jún. 19, 17:01
Hozzászólások: 249
   
Hozzászólás 2013 dec. 5, 13:38 
A dél-ázsiai lágyevőkről.
Elöljáróban engedjetek meg néhány „szolgálati közleményt” azokhoz, akik érdeklődők, és azokhoz, akik nem merik elmondani kritikus észrevételeiket! Az IDRE és a mi „süvöltős” fórumunk elsődleges célja a hasznos eszmecsere. Bátran kérdezzetek, és írjatok! Senki sem tökéletes, és mindenkinek lehetnek téves nézetei is, amiket a madaraink érdekében közösen terelhetjük a helyesebb útra. Amiről írok, azt a saját tapasztalatom alapján teszem. Nem írok olyanról, amit élőben nem ismerek. Hálás vagyok azért, hogy megadta az ÉG, hogy olyan fajokat is megismertem, amilyeneket sokan csak könyvekben láttak, mégsem „szentírás” amit tapasztaltam. Ez is csupán egyfajta útmutató lehet másoknak. Kaptam megjegyzéseket azért, hogy a könyveket és a tudományosan összeállított takarmányokat miért bírálom. Én nem bírálok senkit és semmit, csupán szeretném a kezdők félelmét csökkenteni, mert más a madár valós igénye, és megint más a marketing érdek. Befejezésül, a sámarigót sem azért dicsérem, hogy az én madaraimnak piacot teremtsek. NEM ADOK EL. A feleslegből eddig elajándékoztam, arra érdemeseknek, vagy korlátozottan közös tenyésztésből juttatok a madarát kölcsönadónak.
A Tündérkék Irena.
Európában az ázsiai behozatal korlátozását követően többszörösére drágult. Ezen a héten is olvastam értékesítésre ajánlott madarat 1700 euróért. Nekem két pár volt belőlük. Nyáron kerti röpdében, /5-7 köbméter/ páronként helyeztem el. Télen 10-15 celziuson teleltettem. Páronként, 1.5-2 köbméteres elöl rácsos „szekrényben”. A madár viselkedésére jellemző, hogy szelídebb a sárgarigóktól. Táplálkozásában viszont nagyon hasonlít hozzájuk. Gyenge vékony lábai mutatják, hogy nem földön táplálkozó madár. Nálam az etető edények ennek megfelelően magasra voltak felerősítve. Vizet kaptak, de sem inni, sem fürdeni nem láttam őket. Etetésük Magyarországon könnyen megoldható. Gyümölcs, darabosabb lágyeleség, gyengén áztatott apró kutyatáp, lisztkukac, gyászbogár lárvája. Fürdésüket kissé drasztikusan oldottam meg, egyszerűen slaggal lelocsoltam, lepermeteztem őket. A tojók nekem nem tetszettek varjús megjelenésük miatt. A HÍMEK GYÖNYÖRŰEK. Felejthetetlen élményem volt dürgésük, látványa. A napfényben kék szárnyai ragyogtak, és a paradicsommadarakhoz hasonlóan kifordították, rezegtették. Fészket hordtak, de utód nem lett. Kalitban nagy méretük miatt sem tartanám. Kiállításon, madaraim a látogatókat védett röpdében elviselték. Sikertelen kísérletem volt az ázsiai sárgarigóval történő keresztezése. Szerintem, lenne rá reális esély nagyobb egyedszám mellett.
Sárgarigók, levélmadarak
Csupán az előbbiek miatt, egyfajta rendszerbe állítva mutatom be a madarakat, hogy a gyümölcsöt is evőktől eljussunk a kizárólag rovarevőkig.
Talán mondhatnám azt is, hogy az Irenák-sárgarigók-levélmadarak közel azonos táplálkozási, fészkelési, lombjáró voltuk miatt, a törzsfejlődésük is közeli lehetett. A genetika feladata a rokonsági fok megállapítása. Én csupán a külső jegyeik hasonlatosságára alapján feltételeztem rokonságukat, így ezért tettem kísérletet keresztezésükre. Táplálásuk egyszerű, szeretik a trópusi és európai édes érett gyümölcsöket, a különféle lárvákat, lágyeleséget. Én a levélmadaraimnak nem adtam cukros-mézes-nektáros keveréket, mégis évekig jó egészségben megvoltak. A hímek között vannak elfogadható énekesek. A sárgarigók hangja a mienk gyenge utánzata. Több fajukat tartottam, így ha valaki hozzájut bármelyikhez, és nem tudja, mit tegyen, az bátran kérdezzen! Kalitkában nem tartanám egyiket sem, bár tudom Ázsiában ez a gyakorlat.
Bajszikák.
Magyarországon többen is vásárolhattak ilyen madarakat. Konkrétan én Szegfű Jánosnál és Kertész Ferencnél láttam ilyeneket. Különböző fajok voltak, így méretben, színben is jelentős eltérést mutattak. Elhiszem, hogy bohócos, kissé komikus megjelenésük miatt, többeknek tetszhet, de én inkább a karcsúbb, élénkebb madarakat szeretem. Ezért sem tartottam bajszikát. Azon a német börzén, ahol Kertész Feri nem egy, hanem kétpárat is megvett, én ott bajszika helyett megvettem a skarlát madaraimat. A bajszikák tartásáról csupán annyit tudok, amit Ferinél láttam. Ő nagy röpdében tartotta páronként madarait. Etetéshez gyümölcsöt, lágyeleséget, lisztkukacot használt. Hihetőnek tűnik, hogy nem egy közöttük a gébicsek módjára vadásznak, apró gerincesekre, így kisebb gyíkokra, egerekre, fészekből fiókákra. Elmondása szerint más madarakkal összeférhetetlen, és nála, odúban költött. Ferinek az afrikai nagytestű szakállas bajszikája volt, míg János kisebb ázsiai fajokat árult. Nem tudom mi lett ezeknek a sorsa, de, talán akik vásároltak belőlük, azok írnak néhány sort.
„Napmadarak”
Azért használtam az idézőjelet, mivel nekem ez az elnevezés nem nagyon tetszik, de tudom, hogy sokan ezt használják, vagy azt, hogy ázsiai fülemülék. Azért nem tetszik, amit máshol már elmondtam, hogy egyrészt a napmadár angol elnevezés más fajokat takar, másrészt, aki nem tudná, ismét elmondom, hogy magyarban a fény madara a kerecsen. A fülemüle elnevezést sem szeretem, mert énekük a mi fülemüléink énekétől fényévnyire van. Én inkább a timáliákhoz hasonló nevet használnám, az ezüstfülű napmadár, vagy fülemüle, a kínai napmadár, vagy fülemüle, vagy a kékfejű napmadár helyett. / Leiothrix argentauris, L. lutea, Siva cyanouroptera/ Ezeket a madarakat együtt ajánlanám mindenkinek, és együtt ismertetem őket, bár van egy közös hibájuk a beszerezhetőségi ÁRUK. Sajnos én 1000 euróért sem láttam párként ezüstfülűt hirdetni, a kéket pedig évek óta egyáltalán nem hirdetik. A KÍNAI lehetne az, akit még elérhetünk, de nálunk ez is drága. Ez érdekes módón nyugatabbra tőlünk olcsóbb, már 100-150 euró/egyed áron, kis alkuval talán kevesebbért is megszerezhető. Mind három madár nagyon tetszetős. A legkényesebb a kék Siva, kevésbé az ezüstfülű, legkönnyebben kezelhető a kínai. Nagyon vidám, kellemes madarak. Csak az tartson ilyent, aki párokat tud beszerezni, és képes nagy mozgásterű helyet biztosítani számukra. Aki nem tudja tenyészteni, vagy nem vállalja az evvel járó vesződséget, az is párt tartson! A negatív tapasztalatok ellenére legsikeresebben számíthatunk utódra a kínainál. Az ezüstfülű szaporítása sem jelenthetne gondot ott, ahol az apróbb rovar, alombogár lárva, friss hangyatojás, apró tücsök, egész évben biztosítható. Lisztkukaccal egyik faj sem nevel. Nekem az ezüstfülűvel abból adódott a gondom, hogy minden pár télen fészkelt. Nem tudtam átállítani családalapítási szokásaikat a nyári időszakra. Szép ajándék lehetne a karácsonyfán nevelkedő apró fióka, de mivel? A karácsonyfát is értsétek szó szerint. A fészkét a röpdébe betett kidobott karácsonyfára építette. Kézi nevelésre nem vállalkoztam, ma már bánom. A madarak a kedvenceim lennének még ma is, de ma már csak a kínait tartom. Énekükre utaltam, engem ércességük zavar, nem tartom egyiket sem nagy tehetségnek, bár sokak szeretik. Táplálásuk egyszerű, de itt kihangsúlyozom, ha valaki a magyarnyelvű könyvek alapján szeretné madarait etetni, azok számíthatnak arra, hogy „nem eszik meg a jövő évi káposztát!” Kölest, fénymagot, egyéb magvakat a nálam lévő madarak aligha ettek, pedig én is adtam nekik, követve a tanácsokat. Fő táplálék az időszaknak megfelelő gyümölcs, télen déli gyümölcs, alma, kompót, élő eleségként, főleg lisztkukac, nyáron vadásznak legyekre, szúnyogokra, lepkékre. Jó segítő nyáron a röpdébe bedobott haltetem, halfej, csupán arra figyeljünk, hogy a széljárás ne felénk irányuljon. A lágyeleséget úgy készíthetjük, ahogy és abból, ami nekünk bevált, vagy ismerünk. A gyümölcsről még annyit, hogy nem kell azt a madár helyett nekünk megrágni, lereszelni. Elegendő az érett gyümölcsöt félbevágva adni, majd ők elszórakoznak vele. Szépen kipucolják, csupán a héjat kell kidobnunk.
Ma címszavakban eddig jutottam, folytatom a többit. Üdv. Lakó Antal


 
Offline
Csatlakozott: 2013 dec. 4, 10:02
Hozzászólások: 5
Valódi név: ákos
   
Hozzászólás 2013 dec. 4, 21:28 
Nem tudtam megálni h ne rakjam be ezt a videot.A madarak is szépek de ezek a kalitok valami gyönyörűek.

Látszik hogy menyire szeretik a madaraikat.


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 245 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  

Pontos idő: 2024 ápr. 29, 7:24
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO