Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 37 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal 1, 2  Következő
Szerző Üzenet
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2016 okt. 23, 1:30 
Helyhiany miatt inkabb visszafogom magam mar lagyevok ugyeben, reszben pont azert a papaszemesek szama no nalam, mert ok bekesen elvannak egyutt is. No meg talan irtam mar, hogy amugy is kedvenc lagyevoim?

Kulonben korabbi kiserletezeseim utan en is eljutottam arra az allaspontra, hogy van oka annak, miert nepszerubbek "Nyugaton" bizonyos lagyevocsoportok a tobbinel. Elsosorban a vegyes, gyumolcs+rovar taplalekon elok mint pl. a papaszemesek, bulbulok es seregelyek bizony sokkal konnyebben tarthatok jo egeszsegben mint a tisztan rovarevok.
Pedig a kisertes tovabbra is nagy es neha egesz bizarr: a minap pl 2 lappantyufiokat is kinaltak eladasra, na azokat talan meg te sem tartottal? ;-) Eletmodjuk miatt tok alkalmatlannak gondolom oket kalitkas tartasra.
De realisan talan inkabb 1-2 bulbul- vagy seregelyfajjal bovitenem meg allomanyom.

Gratula a fehersapkas samakhoz, vegul tisztan sikerult tenyeszteni?


 
Offline
Csatlakozott: 2008 jún. 19, 17:01
Hozzászólások: 249
   
Hozzászólás 2016 okt. 22, 16:30 
Szia WL.
Igen régen beszéltünk, de látom a magevőkön kívül téged is egyre jobban fertőz az általam ismert betegség, a lágyevők tartása. Ne tünjön nagyképűségnek, de ezt tartom a madarászat felsőfokának. Te pedig a "bőség" lehetőségét ragadd meg! Néha úgy érzem, hogy írásaid, a beszerzett madaraid bemutatása az elevenembe vág. Egyre vigyázz, ha hazajöttél ezt mind az emlékeidben tudod megőrizni, ezért ne hagyd ki azt, amit ott megtehetsz, megvehetsz. Európában pl. a pápaszemesekből jó, ha két faj ismert. Ebből sincs a "piacon" nagy ritkán csupán néhány egyed.
Azért engedd meg, hogy egy kicsit én is dicsekedjem az új tenyésztésemről. Idén ellátogadtam "Borneóra". Sikerült is felnevelnem 4 fiókából 2 striklandit. Evvel azt hiszem Európában sem sokan előztek meg. Jó egészséget, sikeres utakat, további sikeres madarászatot kívánok. Élményeidet szívesen olvasom. Üdv.LA.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2016 okt. 22, 9:40 
Vegre csak sikerult beszereznem 3 peldanyt az egyedi modon fekete szemgyurus sulawesi papaszemesmadarakbol is.
Ugyanolyan problemamentes madarak mint a legtobb papaszemes.

Csatolmány:
FB_IMG_1477121143925.jpg
FB_IMG_1477121143925.jpg [ 10.04 KiB | Megtekintve 12424 alkalommal. ]


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2016 jan. 28, 17:11 
A kontyosokkal semmi gondom nincs, bar sem kulsore, sem viselkedesukben nem igazan hasonlitanak az "igazi" pápaszemesmadarakra. Passziv, maguknak valo madarak. Etrendjukben azonban szerencsere igen, igy tartasuk egyszerunek tunik.

Par hete aztan a veluk azonos nemzetsegbe sorolt javai szurketorku pápaszemesmadarakbol (Lophozosterops javanicus) is kerult hozzam ketto. Ezek itt kozonsegesek de sosem tetszettek igazan. Akkor viszont egy reszlegesen albinonak tuno peldanyt kinalt nekem egy ismeros kereskedo:

Csatolmány:
FB_IMG_1453993053714.jpg
FB_IMG_1453993053714.jpg [ 69.68 KiB | Megtekintve 13419 alkalommal. ]


Csatolmány:
FB_IMG_1453993068906.jpg
FB_IMG_1453993068906.jpg [ 50.38 KiB | Megtekintve 13419 alkalommal. ]


Ez eleg volt kisertesnek, es megvettem (nevleges aron) majd melle egy normal szinu tarsat is.
A bulbulok es csupaszszemu papaszemesek ketrecebe tettem oket, ahol a kontyosoktol elteroen sokkal inkabb ugy viselkedtek, mint a Zosteropsok. Viszont minden mas papaszemesnel agresszivabbak voltak, gyakran elkergettek a tobbi madarat ulorudaikrol es persze a frissen feltoltott etetoedenyektol.
Kulon kalitban apolni nem volt kedvem oket, igy par hetes tartas utan szabadon engedtem mindkettot.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2015 dec. 16, 5:02 
Vegul csak "part" kapott csupaszszemu papaszemesmadaram. :-)

Ma pedig a csalad egy masik kevesbe ismert nemzetsegenek egy itt is ritkan kaphato fajaval bovult gyujtemenyem.
Ez a kontyos pápaszemesmadár (Lophozosterops dohertyi).

Csatolmány:
FB_IMG_1450234857587.jpg
FB_IMG_1450234857587.jpg [ 41.48 KiB | Megtekintve 13633 alkalommal. ]


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2015 okt. 3, 4:20 
Kozben vettem is 2 peldanyt a floreszi/csupaszszemu papaszemesmadarakbol. A Zosterops fajokhoz kepest eleg mogorva, maguknak valo madaraknak bizonyultak, bar taplalkozasukban klasszikus papaszemesek. Egyikuk esos idoben futyoreszni is kezdett, sajnos az nyari hazautazasom alatt "elpusztult" (vagy apolojuk ellopta). Kicsit meg filozom, hogy a megmaradt melle ujabb tarsat vegyek vagy inkabb elengedjem. Hajlok az utobbi fele, tul sok mar a madaram!

A sargagyurusokbol is elegedtem kettot, maradt 2. Egyikuk par hete hihetetlenul hangosan es szepen futyoreszni/enekelni kezdett, majd nemsokara kegyetlenul uldozni, csipkedni kezdte fajtarsat, bar a veluk egyutt elo masik 3 faj egyedeit nem bantotta.
Nyilvan 2 himet tartottam meg, es az egyikre rajott a szaporodhatnek, ezert kezdett enekelgetni es uldozni a masikat. Utobbit athelyeztem a bulbulok melle, erre par nap mulva ott o is enekelni kezdett! Neki azonban meg gyakorolnia kell, tarsatol eletroen sok ronda, rekedten recsego hangot is kiad.
Egyszer hallottam mar az egyik kis gangeszit is enekelgetni, de ez ugyanolyan alig hallhato halk trillazas volt, mint a javai eneke.

Mult honapban pedig Celebeszen jarva ujabb kulonleges fajra fajhatott a fogam, a csak ott elo, feher helyett fekete papaszemet viselo Z. anomalusra. Ott sok volt belole a piacon es olcson, de utaztam tovabb Papuara igy bevasarlas nem lett. Egyszer erre meg szert kell tennem!

Csatolmány:
FB_IMG_1443835149935.jpg
FB_IMG_1443835149935.jpg [ 25.5 KiB | Megtekintve 13822 alkalommal. ]


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2015 feb. 26, 3:55 
Bar amennyire latom, a papaszemesmadarak csaladjabol nyugaton csak a Zosterops nemzetseg fajai ismertek, itt mostanaban felbukkant a piacokon par faj a csalad 2 masik nemzetsegebol is.
Ezek kozul legerdekebb talan a mindossze 2, a Kis Szunda-szigeteken endemikus fajt tartalmazo Heleia nemzetsegbe tarotozo, csak Sumbawa es Flores szigetein elofordulo floreszi papaszemesmadar (Heleia crassirostris).
Ezeket a fotokat Balin keszitettem, ha ujra erkeznek az en varosomba is, talan veszek 1-2 peldanyt:

Csatolmány:
received_764020663693217~2~2.jpg
received_764020663693217~2~2.jpg [ 92.33 KiB | Megtekintve 14448 alkalommal. ]


Csatolmány:
received_764020510359899~2.jpg
received_764020510359899~2.jpg [ 96.46 KiB | Megtekintve 14448 alkalommal. ]


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2015 feb. 21, 5:40 
Vegul pedig par napja sikerult ujra beszereznem a Szumatra es Borneo hegyeiben elo feketefeju papaszemesmadar (Z. atricapilla) egy ujabb egyedet.
Ezt mar tobb honapja tartotta valaki otthon, igy nemileg megfakulva es csapzott tollazattal kerult hozzam, remelhetoleg majd o is helyrejon.
Egyedul leven a 2 kisebb faj melle kerult - a kepen jol lathato, mennyivel nagyobb a javainal:

Csatolmány:
zaf.JPG
zaf.JPG [ 64.21 KiB | Megtekintve 14544 alkalommal. ]


Immar 4 faj birtokaban ezeket a madarakat tovabbra is nagyon kedvelem es csak ajanlani tudom barkinek, akiket a lagyevok erdekelnek.
Taplalasuk viszonylag egyszeru, ha egeszseges peldanyokhoz jut az ember, szivosak, es allandoan aktiv, vidam, tarsas viselkedesukkel is sok oromot okoznak. Nalam kulonbozo fajaik egyutt tartasanal semmi problema nem lepett meg fel.

Talan 2 negativum lehet veluk kapcsolatban.
Az egyik, hogy csoportosan tartva ritkan enekelnek - ez spec engem nem igazan aggaszt, de Shamanak talan csalodast okozott? ;-)
A masik, hogy a legtobb lagyevohoz hasonloan szaporitasuk allitolag joval nehezebb az egyszeru tartasuknal, ekkor a parok agresszivve valnak, es a neveloeleseg teren igen valogatosak lehetnek, csak eloeleseget fogadva el, es meg azt is gyakran naponta valtogatva.
Erre jo megoldas lehet az, ha valaki ilyenkor ki tudja a szuloket engedni a szabadba, hogy maguk szedjek ossze a nekik tetszo apro rovarokat, de ez ugye nyilvan csak videki vagy legalabbis zoldovezeti kornyezetben mukodik.
Nekem erre itt semmi modom nem lenne, e tekintetben sok otthoni madarasz alighanem jobb helyzetben lenne veluk, mint en itt!

Kivancsi lennek, mifelenk manapsag milyen fajaik kaphatok, es milyen arakon?

Erdemes meg megjegyezni, hogy a korabban belinkelt nemet konyv tovabbra is az egyetlen, amit kimondottan e csaladrol talaltam, kulonben max par oldalt kapnak egy a lagyevoknek szentelt konyvben.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2015 feb. 21, 5:12 
Kozben persze tovabb keresgeltem az elozo hozzaszolasomban emlitett "papaszem" nelkuli sargagyurus papaszemesmadar (Z. wallacei) tovabbi peldanyait.
Az a Kis Szunda-szigeteken el csak, ahonnan a viszonylag nagyobb testu es egyszinu, igy szamomra kevesbe erdekes, de itt harsanyabb eneke miatt nepszerubb citromhasu papaszemesmadarat (Z. chloris) importaljak Javara nagy szamban. Remenykedtem, egyszer talan kozejuk keveredik 1-1 sargagyurus is. Ugy is lett, egyszer talaltak kozottuk 2 peldanyt, sajnos igen leromlott allapotban, csapzott tollazattal, lesovanyodva. Igy is megvettem oket, de egyikuk par nap alatt el is pusztult, mig a masik bar megmaradt, a papaszemesekre nem jellemzoen ideges, nyugtalan madar maradt mindig.
Tehat ebbol a fajbol most volt 2 nem igazan normalis viselkedesu peldanyom - a regebbi tovabbra is ugralta a ciganykerekeket.
Aztan karacsony fele egyszer csak alig hittem a szememnek, 3 egesz ketrecnyi sargagyurus kerult piacra! A piaci korulmenyeket a kovetkezo kep jol mutatja:

Csatolmány:
pasar.jpeg
pasar.jpeg [ 112.15 KiB | Megtekintve 14552 alkalommal. ]


A madarak nagy resze nem meglepo modon siralmas kepet mutatott, am igen olcson (kb 400 Ft/db) arultak oket, igy osszevalogattam 4 jobb allapotunak tuno peldanyt, remelve hogy legalab 2 csak magmarad beloluk.
Nagy megelegedesemre nemcsak megmaradt mind a 4, de szepen helyre is jottek:

Csatolmány:
zw1.JPG
zw1.JPG [ 56.54 KiB | Megtekintve 14548 alkalommal. ]

Csatolmány:
zw2.JPG
zw2.JPG [ 54.75 KiB | Megtekintve 14546 alkalommal. ]


Ezek a korabbi 2 fajomnal joval nagyobb testuek, igy nem azokkal, hanem a safranymadarakkal es a bulbullel tarsitottam oket. Ebben a tarsulatban ok a legkisebbek, de megis dominansak pl az elesegnel. Ok az elso papaszemeseim amelyek nemelyike nemi agressziot is mutat, csoert csattogtatva uzi el neha tarsait a kukacos tal mellol. De joreszt ok is jol megvannak egyutt.
E 4 gyonyoru uj peldany megallapodasa utan a 2 korabbit alkalmasnak tuno videki kornyezetben el is engedtem.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2015 feb. 21, 4:36 
Folytatom a "blogolast", remelhetoleg most par kepet is felteve imar ujra 4 fajbol allo allomanyomrol.

Eloszor is, igy nez ki a javai papaszemesmadar (Z. flavus), az altalam tartott legkisebb faj, fogsagban nemileg megfakulva:

Csatolmány:
zf.JPG
zf.JPG [ 55.5 KiB | Megtekintve 14557 alkalommal. ]


Ebbol az aprocska, csak Java eszaki es Borneo deli partjai menten mangrovekban elofordulo fajbol van nekem 4 peldanyom.
Egyikuk mar tobb mint 1 eve nalam, es vidam termeszetet az sem tudta megtorni, hogy tavolletemben egy ejszakai patkanytamadasban jobb labat elveszitette!

Ennek kapcsan erdemes megjegyezni, hogy a papaszemesmadarak aprocska, torekeny kulsejuk ellenere roppant szivos, alkalmazkodokepes madarak fogsagban.

Itt rendszeresen kaphato a piacokon a nalunk "gangeszi"-kent ismert, valojaban Afganisztantol a Kis Szunda-szigetekig elterjedt faj (Z. palpebrosus) is.
Ennek tucatnyi alfaja van, kozuluk a Java nagy reszen elo (Z. p. melanurus) eleg jellegtelen, joreszt egyontetuen zoldessarga, a javainal eszrevehetoen nagyobb madar. Ebbol az alfajbol rovid ideig tartottam 2 peldanyt, majd eleresztettem oket.
Egyszer azonban nagy szamban piacra kerult a Szumatra belsejeben elo alfaj (Z. p. buxtoni), mely az faj osszes alfaja kozul a legkisebb, alig nagyobb a javai papaszemesmadarnal. Szine is erdekesebb, mig nagyreszt ugyanugy zoldessarga mint a melanurus, torka elenkebb sarga, hasa vilagosszurke, amit kozepen egy sarga csik valaszt kette.
Ezeket mar ellenallhatatlannak talaltam, igy az igen csapzott seregletbol nagy nehezen kivalasztott jobb allapotu 3 peldannyal bovitettem allomanyomat.

Csatolmány:
zo.JPG
zo.JPG [ 59.64 KiB | Megtekintve 14556 alkalommal. ]


A kovetkezo kepeken latszik a 2 faj kozotti meret- es alkati kulonbseg.
A szinbeli kulonbsegnel figyelembe kell venni, hogy a gangeszinek meg kevesebb ideje volt kifakulni.

Csatolmány:
zfo1.JPG
zfo1.JPG [ 65.3 KiB | Megtekintve 14555 alkalommal. ]


Csatolmány:
zfo2.JPG
zfo2.JPG [ 65.46 KiB | Megtekintve 14554 alkalommal. ]


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2014 dec. 4, 9:36 
Es akkor ide is egy kis frissites.

Sikerult osszeszednem az aprocska javai papaszemesek egy 4 fos csapatat, es honapokig csak oket tartottam.

Bar regota erdekelt volna egy furcsa, a Kis-Szunda-szigeteken elo fajuk, a sargagyurus, annak a piacokon se hire, se hamva.

Egyszer azonban egy szumatrai szallitmanyban erkezett kb fel tucat feketehomloku papaszemes (Z. atricapilla) is. Sotet szinukkel nagyon maskent neztek ki a tobbi sargaszold fajnal, igy viszonylag magas aruk ellenere megvettem kettot.
Eloszor ugy tunt, minden rendben, aztan par nap mulva az egyik elkezdte kitepkedni tatrsa torkarol annak tollait mikozben tollaszta (az nem is tiltakozott!).
Igy szet kellet valasztanom oket, es ezutan kb 1 heten belul mindketto elpusztult. Ennek oka rejtely, noha a nehanyuk mar a piacon sem volt tul fenyes allapotban. Pedig nagyon megtetszettek, ha ujra erkeznek egeszsegesnek tuno peldanyok, alighanem ujra megprobalkozom veluk.

Aztan ugy 1 hete hirtelen csak felbukkant egy sargagyurus a piacon!
Raadasul fakulo szinebol itelve mar jo ideje fogsagban elt.
1200 ft-ert enyem lett, es ment a javaiak koze.
Semmi gond nincs vele, azon tul, hogy alighanem sokaig elt icipici kaltkaban, igy most is gyakran 10 cm atmeroju ciganykereket ugral ulorudjarol.
E faj erdekessege, hogy hianyzik feher "papaszeme".
Fogalmam sincs, talalok-e belole meg egyet valaha is.

Csatolmány:
pw.jpg
pw.jpg [ 25.02 KiB | Megtekintve 14813 alkalommal. ]


A papaszemesmadarak tovabbra is kedvenceim, es tartasuk roppant egyszeru. Nalam naponta banant, cukros vizet, alomkukacot es porszeru edesitett szamukra gyartott elvileg rovart es tojast is tartalmazo szarazeleseget kapnak, es szinuk fakulasatol eltekintve ugy tunik, kivaloan megvannak ezen. Nyilvan sokkal jobban mutatnanak egy szep zold ropdeben vagy vitrinben, de kalitkaban is jol elvannak. Azt inkabb le sem irom, itt tipikusan mekkora kalitkakban tartjak oket egyesevel enekeskent...

Talan mert csapatban vannak, nalam csak a javaiak egyike enekelget, es o is eleg ritkan. Hangja kellemes, mint valami kis csermely csorgedezese, de nagyon halk. 2 meterrol mar alig hallom.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2014 júl. 9, 16:31 
Kisse jobban beleasva magamat a temaba azt hiszem, most mar kisse jobban be tudom azonositgatni a helyi piacokon kaphato papaszemesmadarfajokat.
Sajat allomanyomat, melyben mar 3 faj (citromhasu, javai, gangeszi) is megfordult, azonban most esszerusiteni/csokkenteni tervezem a szamomra legkedvesebb (es legaprobb) javaiak (Z. flavus) 4-5 fos csapatara.

Tovabbra is bubajos madaraknak talalom oket, es mindenkinek ajanlom, aki hozzajuk tud jutni! Nalam a jojo altal emlitett tolltepes 3 (kulonbozo meretu!) faj egutt tartasanal sem jelentkezett, mintaszeruen elnek egyutt, neha ketten ket oldalrol tollaszva egy kozottuk ulo harmadikat.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2014 márc. 25, 22:21 
jojo írta:
Persze, ha örökmozgók...? Akkor feltűnőek, és betöltenék a röpdét.

Na, pont ezt akartam irni roluk.
Szerintem egy kis csapat jobban betolthetne a ropdet mint ket nagyobb, de sokat unottan ucsorgo papagaj.
A nektar es rovarevok szerintem szinte folyamatosan mozognak, keresgelnek, de ezek spec imadnak furodni is (alig varjak a vizcseret, hogy legyen mibe belefurodni) meg egymast is szeretik tollaszni. Szoval szerintem nagyon jopofak.
Allitolag koltes idejen tartanak egy kis revirt a feszkuk korul, na arra az esetre pont jo is, ha nagyobb a ropde.
Mennyire beszerezhetok mifelenk?
Azt tartsd eszben, hogy mivel a nemek ranezesre nem megkulonboztethetok, legalabb 4-5 peldanyt kene beszerezni egyszerre, de amugy is jobban mutatnak ugy. Ha lehet, akor az en tapasztalataimra alapozva akar tobb faj is mehetne beloluk egy ropdebe, vagy mint shama is megerositette, szovopintyekkel is szinesithetned ropdejuket.


 
Offline
IDRE tag
Csatlakozott: 2010 nov. 6, 20:01
Hozzászólások: 981
Tartózkodási hely: Bp.XVI.ker.
Valódi név: Gyarmati József
   
Hozzászólás 2014 márc. 25, 13:10 
Hali!

Ha jól emlékszem szomáli pápaszemes madarak voltak.
Az etetésük tényleg csak annyival bonyolultabb, hogy 50-50 %-os arányban kapják a mézes vizet, a többi kaja az ugyanolyan amikről irkáltam.

De annyira picik, hogy simán elvesznének a röpdében, látod a pyrrhurák is határeset:
Kép

Távcsövet meg nem akarok használni. :)

A védőházikó első része az le lesz bontva, és így mélységben is végig lehet majd látni a röpdét.
Viszont a téli behozatalban igazad van ebbe még a nejem is belemenne, és hely is van,Csendesek , nem hiszem, hogy zavaróak lennének.


Csak hát a méretük..... :oops: Nem bánnám, ha látni is lehetne őket, nem kellene fél óráig keresgélni őket a röpdében.

Persze, ha örökmozgók...? Akkor feltűnőek, és betöltenék a röpdét.Nem tudom, hogy mennyire izgága madarak, vagy esetleg szeretnek sokáig egy helyben ülni?Hát.....


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2014 márc. 25, 4:50 
jojo írta:
De elsőnek kezdjük talán a pápaszemes madarakkal.Kedvesek aranyosak szép hangjuk van de mániájuk, hogy valamelyik gyengébbet megkopasszák. Elmondás szerint a 6 madárból 2 mindig tollhiányos.

Nalam semmi ilyesmi nem tortent.
Ket fajt tartottam egyutt (4 a nagyobbol, 2 a kisebbol) eleg kis kalitkaban (60x45x45) es a legnagyobb bekeben megvoltak (vannak) mindig egyutt. A kulonbozo faju egyedek meg tollasztak is egymast, tepkedes semmi. Persze ez fajonkent is valtozhat.
Etetesuk egy picit macarasabb mint sok lagyevoe, mert ezek nektarral is taplalkoznak, igy a rovar es lagyeleseg mag a gyumolcs mellett cukros vizet is kell nekik adni.
De nem drama szerintem, es nagyon megerik a veluk valo foglalkozast mert csendes, kedves,elenk kuis madarak. Szerintem is a legidealisabb lagyevok koze tartoznak.
Legtobb fajuk a hideget aligha birja jol, viszont kis meretuk miatt alighanem bevihetok telen futott helyre.
Par fajuk pedig huvosebb teruleteken is honos (pl Japan, Eszak-India).
Mint azt shama is irta mar, az egyik fo gond a fajok beazonositasa.
Szerintem ez a szarmazasi hely ismerete nelkul legtobbjuknel egyszeru ranezessel lehetetklen!


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2014 jan. 1, 10:17 
Es meg egyszer:
Shama írta:
A pápaszemes madarakról még valami.
Külön felhívom olvasóink figyelmét a pápaszemes madarak hazai tenyésztéséről megfogalmazott nagyszerű írásra. /süvöltős fórum/ Ez azoknak is olvasmányos, akik madarászmúltunkról is szeretnének többet tudni. Köszönet érte Diuracának, és tisztelettel emlékezzünk a régiekre!
A színek elvesztéséhez:
A sárga és piros színű madarak szép tollazata -melegégövön- valóban a nem megfelelő táplálék miatt fakulhat ki. Azt kellene tudni, hogy a szabadban milyen gyümölcsöt, nektárt fogyasztanak leginkább. Talán a banán kevés nekik. Azt nem feltételezem, hogy a szín élénksége valamilyen rovar hiányából adódna. Európában a magevőket színezzük, ami, hogy ne ártson, szakszerűséget igényel. Nem tudom, hogy a mesterséges színezők segítenek-e a pápaszemeseknél, de mézzel vagy cukros vízzel elkeverve kipróbálnám.
En arra gondolok, esetleg viragpornak koszonhetik a sarga szint? Mert ugye ezek szabadban nektarral is taplalkoznak. Otthon emlekeim szerint viragpor emberi fogyasztasra is beszerezheto, erdemes lenne megprobalni a taplalekukba keverni, itt viszont tudtommal nem kaphato.

Egyebkent erdekes modon az en papaszemeseim miota cukros vizet is kapnak, mar alig nyulnak a gyumolcshoz, pedig korabban egy egesz (kisebb meretu) banant felfaltak minden nap.
Mivel a gyumolcsben tobb vitamin es tapanyag van mint a cukros vizben, ez aligha jo valtas reszukrol...

Mellesleg a 4 nagyobb, sargafeju peldany tovabbra is teljesen jol szuperal, de a kisebb faj 3 peldanyabol csak 1 maradt eletben. A masodik teljesen varatlanul pusztult el, miutan napokig teljesen egeszsegesnek tunt, sima tollazattal vigan ugralt, evett, tollaszkodott es furdott. Aztan egy reggel elpusztulva talaltam a kalitka aljan. Sajnos ez itt nem ritka esemeny a piacokon vett vadbefogott madarakkal.

Es ha esetleg meg erdekelne valakit, a shama altal emlitett forum (ahol a papaszemesekrol 2 hozzaszolas is van dec 8 es dec 28 datumokkal) linkje ez: http://xn--svlt-6qa8a91c.hu/forum/l%C3% ... thread37.0


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára ckuzmos 2014 feb. 4, 11:35-kor.
link javítása


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2013 dec. 8, 0:32 
Hogy konnyen megtalalhato legyen az info, bemasolom ide Shama ezekrol a madarakrol szolo hozzaszolasat a lagyevos topikbol.

Shama írta:
Pápaszemes madarak.
Több tucat fajuk, és alfajuk terjedt el, főleg dél-Ázsiában és a szigeteken, de élnek Afrika keleti területein is. Nálunk név szerint a madarászok a gangesziről hallhattak, de hogy valójában ténylegesen melyik faj kapható azt nehéz meghatározni. Vagy elhisszük, hogy az a faj, amit nagy ritkán látunk, az a tulajdonosa állításának megfelelően valóban beazonosítható, vagy nem. A fajmeghatározáshoz több madár egyidejű látványa segítene, vagy egy pontosabb leírás, fénykép stb. Persze konkrét faj azonosítása nélkül is ajánlani tudom bármelyiket azoknak, akik lakásukban gyönyörködni szeretnének néhány kedves, vidám, aprócska csicsergőben. Elsősorban a hazai viszonyokhoz tudok javaslatot tenni, hiszen a melegégövi tartást, az ottani körülmények határozzák meg. Avval kezdem, hogy igénylik télen is a szobahőmérsékletet. Nagyon szépen berendezett madárvitrinben több példányt is tarthatunk belőlük más aprósággal együtt. Ezek lehetnek kis testű magevők közül: zebrapinty, rácsosszárnyú, apácapinty, bronzpinty, gould, tigrispinty, afrikai amarant, aranymellű, és nem sorolom tovább. Papagájamandínákat nem tennék melléjük. Ennek egyetlen oka, hogy megfigyeléseim szerint, a közel azonos színhatású madarak nem szívlelik egymást. Tartásról beszélek, nem tenyésztésről. Tenyésztés csak külön párral lehetséges, ha már „trópusi erdővel” nem rendelkezünk. Tenyésztésről személyes ismeretem nincs, mivel csak vendégként voltak nálam pápaszemes madarak. Abban a pár hétben én is vegyesen tartottam őket néhány pár nélkül maradt magevővel. Tehát nem az a gond, hogy mással tarthatóak-e, mert igen, hanem az etetésükre jobban kell ügyelni. A pápaszemes madarak nagyon szeretik a túlérett gyümölcsöket, a nektárt helyettesítő mézes, cukros vizet, gyümölcslevet, kompótlevet, kompótot, alombogár lárváját, hangyabábot, levéltetveket, „vízibolhát” finom lágyeleséget. A könyvek írnak aszalt gyümölcsöt és édes főtt rizst is, én egyiket sem adtam nekik. Vajon Ázsiában esznek ilyent? Szó, ami szó, önmagában az eleség összeállítása nem okozhat gondot senkinek, hiszen -bármilyen gyors is az emésztésük,- ezek a kicsi madarak semmi esetre sem esznek olyan sokat, ami a pénztárcánkat túlterhelné. Viszont csupán fajtársaival együtt tartva is előfordulhat, hogy nem megfelelő etetőedénynél a vitrinben mindent összekennek. A ragacsosság, magevőkkel együtt tartva még csak fokozódik. A közös tartásnak van még egy hátránya. A magevők hamar megtanulják, hogy ami a pápaszemeseknek finom, nekik is az, így hamar elfogy az apró élőeleség, lágyeleség stb. Tehát a tartás így több figyelmet, több eleséget igényel, mert a többi más fajú madarunk eleszi lágyevőink elől a létfontosságú eleséget. Különösen ott figyeljünk erre, ahol nincs lehetőségünk napközben is etetni. Márpedig madarainkat soha ne éheztessük, mert ebbe rövid idő alatt belepusztulhatnak. Arra is ügyeljünk, hogy a „mézes vizet” valamilyen szűkebb nyílású edényből itassuk. Olyanból, amiből elérik, de belemenni nem tudnak. Na azt képzeljétek el, micsoda látvány a cukros vízben megfürdött madár. Lágyevőket más lágyevővel ritkán társítok, de néhány azonos méretű, azonos ivarúak esetében hely takarékosságból én is megteszem. Többektől hallottam, hogy a vett befogott madarak színe kifakult. Lágyevőknél nem használatos a magevőknél ismert színfokozók használata, így itt a szép szín elvesztése a rosszul tartott madaraknál fordulhat elő. Megfelelő elhelyezés, megfelelő eleség, NAPFÉNY, és megfelelő páratartalom mellett madaraink tolla ragyog. Vedlési időszak azért okozhat gondot.
Mai mesémet avval zárom, hogy nagy hiba a pápaszemes madarak megfogyatkozása Európában. Ezek a madarak a panelban élőknek is kedvenc lágyevője lehetne. Ezeregyedszer is elmondom, hogy lakásban a lágyevők kevesebbet szemetelnek, mint mondjuk egy hullámos. Ráadásul e kecses apró madárkák hangja a szomszédokat sem zavarhatja. Sajnos pápaszemes madárból egyet, vagy kettőt venni értelmetlen. Csak az szerezzen be belőlük, aki megengedheti magának, hogy legalább négyet vagy többet megvásárol. A nemeket a börzén megállapítani nem lehet, az eladókról pedig rosszat ne feltételezzünk, de több madár esetén esélyünk van arra, hogy a csapatban lesz tojó is és hím is. Az áruk akkor lenne elfogadható, ha egy-egy egyed nem kerülne többe, mint egy mozambiki csicsőrke. Sajnos ez álom. Az igazsághoz tartozik, hogy ez a gyakran írt sajnos, és ha, vagy az álom is madarászaink megfontoltságának hiányából fakadt. Gondoljuk végig, hogy adott időben az olcsó, tömegesen elérhető madarakat mennyire értékeltük, értékeljük. Hová lettek? Eltűntek, a pápaszemesekkel együtt. A behozott több száz madarat hiába keressük, elveszítettük, helyettük lógó orrunkon feltolt pápaszemünkkel nézegetjük az élő helyett a könyvekben bemutatott képeket.
Üdv. Lakó Antal


Es akkor par megjegyzes es kerdes.

Itt az osszes nepszerubb faj kozul csak ezekrol hallottam mindenkitol, hogy kifakulnak, szep sarga es zold szinukbol szurkes lesz.
Pedig itt napoztatjak is oket naponta.
Viszont etetesuk talan kevesbe valtozatos.
Alapelesegkent banant kapnak, mellette alomkukaccal, hangyababbal, esetleg liszkukaccal es szarazeleseggel, de hallottam olyat is, hogy valaki csak SUN bananizu babaeledelen tartotta madarat.
Mivel itt talan a legolcsobb, legtomegesebben arult lagyevok, tenyesztesukkel senki nem veszodik, oket is enekukert tartjak egyesevel, apro kalitkakban.
En a sargafejuekbol 4-et, es mellettuk egy kisebb fajbol 2-t tartok egyutt.
Utobbiak mintha kevesbe lennenek eleterosek, tehat lehet, hogy nemsokara csak a 4-es csapat marad. :-(
Egyebkent a sargafejuek kozt volt 2 peldany amelyek fejen a sarga szin az elso reszre korlatozodott. Arusuk szerint ok a tojok, igy bar en is mindig ugy olvastam, nincs kulonbseg a nemek kozott, biztos ami biztos alapon azt a kettot megvettem. De talan csak fiatalabbak, vagy mar kevesebb festek jutott rajuk. ;-)
Szerintem is lakasba idealis madaraknak tunnek, es meg kiszurkulve is bajosak lehetnek.

Tenyesztesuk anno odahaza senkinek nem sikerult?


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2013 dec. 7, 16:48 
No akkor egy ujabb talannyal leporolom ezeknek a bajos madarkaknak a topikjat is.

Ilyen erdekes szinezetu, sargafeju papaszemes madrakat latott (akar kepen is) mar valaki?

Csatolmány:
DSCF0066.JPG
DSCF0066.JPG [ 185.21 KiB | Megtekintve 16782 alkalommal. ]


En par napja lattam eloszor egy arusnal (aki szerint Malajziabol szarmaznak, amit eros ketkedessel hallgattam), korabban soha semmi hasonlot, igy rogton szemet szurtak. Hazaterve aztan a teljes orszagot lefedo 3 hatarozom egyikeben sem talaltam ilyen fajt, sot meg a DK-Azsia szarazfoldi reszenek madarait bemutatoban sem.

Igy meg is vettem beloluk nehanyat.
Felelmetes mennyisegu banant es alomkukacot falnak fel!

Egy masik arus szerint talan festesnek koszonheto a furcsa szinuk, de valahogy nekem annal termeszetesebbnek tunnek.

Velemeny, tipp?


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 aug. 7, 13:39
Hozzászólások: 2370
Tartózkodási hely: Győr
Valódi név: Herczeg Zoltán
   
 
Hozzászólás 2010 jan. 25, 21:10 
Köszönöm a cinikus megjegyzést, csak azért helyesbítettem, mert jártam már úgy, hogy egy megadott könyvcímet keresve semmit sem találtam, aztán kiderült, hogy ugyan hasonló, de mégis más volt a cím.

_________________
Herczeg Zoltán
http://zottanmadar.hu/
H26 011


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2007 júl. 28, 21:48
Hozzászólások: 295
Tartózkodási hely: Jászárokszállás
Valódi név: Görbe Gábor
   
 
Hozzászólás 2010 jan. 25, 12:44 
Zottan írta:
G2 írta:
Ország Mihály: Bármit lehet, de krokodilt nem

Mindent lehet, de krokodilt - azt nem!
Csak a pontosság kedvéért. ;)


Köszönöm a korrigálást. Bevallom sokszor elgondolkodtam már mi is lenne a madarásztársadalommal, ilyen okos, szemfüles emberkék nélkül??????????? :66:

Üdv:
G.G.

_________________
G2


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 37 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  

Pontos idő: 2024 márc. 28, 18:49
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO