Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 9 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Szerző Üzenet
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
Hozzászólás 2013 ápr. 22, 6:27 
kliza22 írta:
Az én madaraim is remekül megvannak, de aggaszt, hogy a hímnek a begye meg van püffedve. Fiókanevelési időszak van (4 kis fióka). Adtam nekik különböző vitaminokat. Volt mikor nem volt megfigyelhető ez a jelenség a hímnél, de az nem tartott sokáig. Lágyeleséget hetente 2szer kapnak (reszelt tojás, sajt, túró, mivel sem az almát sem a répát nem eszik meg...). Gyümölcsös pintyeleséget kevertem nekik össze tojásossal és bogarassal, valamint négermagot adok nekik, mivel azt nagyon szeretik. Nem tudom miért van az, hogy a begymérete változik. A képen mellette a tojónak normális méretű. Mit tudok tenni ellene?
Előre is köszönöm a választ: Liza



Kedves kliza22 !

A felrakott képen nem igazán veszélyesen püffedt a hím begye, de jó, hogy felfigyeltél rá.

Alapvetően 3 csoportba sorolható ez a jelenség :

1. Abban az esetben amikor fióka nevelési időszak van túltömi saját magát és ezért duuzzadt a begye, de etetés után mindig vissza hüzódik. ( mivel a zebra begyből etet ez egy természetes jelenség)

2. A begyben pang a takarmány és nehezen ürűl ki, miközben a termelődő gáztól feszes és áttetszö lesz a bőre. Ekkor már baj van a takarmány romlott, penészes, vagy a mozgáshiány miatt renyhébb a begy működése, mozgása, esetenként ezt a jelenséget produkálja a szűk helyen tartott egyed is.

3. Genetikai hibából származik a begy duzzadása, kizsákosodása. Ez nem gyógyítható öröklődő probléma. Legtöbbszőr a továbbtenyésztésre alkalmatlan egyedek szaporításából származó baj.
Ezeket az egyedeket nem szaporíthatjuk tovább, még akkor sem, ha nagyon szeretjük a madarunkat. Ekkor a tartó jószívűsége az utódoknál egyre fokozodó problémát fog okozni és a későbbiekben sem várható javulás.

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2010 nov. 22, 0:17
Hozzászólások: 810
Tartózkodási hely: Budapest XVI. ker.
Valódi név: Rédly Szilvia
   
Hozzászólás 2013 ápr. 21, 21:36 
Érdeklődéssel olvasom ezt a lógós begy témát, ezt én is megfigyetem, hogy a hímemnek néha nemhogy nagy, hanem egészen lóg, amúgy semmi baja, élénk, é és virul, és nem minden evés után ilyen. Mitől lehet ez vajon?

_________________
*** Pulipinty ***


 
Offline
Csatlakozott: 2012 márc. 4, 12:03
Hozzászólások: 1
   
Hozzászólás 2012 márc. 4, 12:33 
Sziasztok!
Én is segítséget szeretnék kérni. 1 hónapja böngésztem az oldalt, akkor verekedtek a pintyeim. Augusztusban vettem őket, és folyamatos vita volt a hím és a tojó között. Arra jutottam, hogy párt cserélek. Vettem is egy szép kis hímet és a rosszalkodónak egy tojót (ők a barátnőmnél lettek elszállásolva és remekül kijönnek egymással). Az én madaraim is remekül megvannak, de aggaszt, hogy a hímnek a begye meg van püffedve. Fiókanevelési időszak van (4 kis fióka). Adtam nekik különböző vitaminokat. Volt mikor nem volt megfigyelhető ez a jelenség a hímnél, de az nem tartott sokáig. Lágyeleséget hetente 2szer kapnak (reszelt tojás, sajt, túró, mivel sem az almát sem a répát nem eszik meg...). Gyümölcsös pintyeleséget kevertem nekik össze tojásossal és bogarassal, valamint négermagot adok nekik, mivel azt nagyon szeretik. Nem tudom miért van az, hogy a begymérete változik. A képen mellette a tojónak normális méretű. Mit tudok tenni ellene?
Előre is köszönöm a választ: Liza


Kép

Kép

Kép


 
Offline
Csatlakozott: 2007 máj. 10, 11:58
Hozzászólások: 134
Tartózkodási hely: hajduböszörmény
   
Hozzászólás 2012 jan. 31, 18:20 
Sziasztok!
Nálam a pintyeknek ez a begy megnövekedés figyelhető meg mint az Ildikó madaránál.
Toll hiányt nem látok,csak a tojóknak/3db/a begyük megnőtt.Arányaiban magukhozképest olyanok mint ha tömöttkacsák lennének.Kettő testvér /kb8-9hónaposak/a harmadik teljesen idegen tőlük ő jó1éves.Az lehet,hogy túl vannak etetve?Mert kaptak az elmúlt hónapban a hétköznapi kaja mellé minden nap tolásos lágyeleséget.
Enyhén fűtött helyen vannak és költésre akartam őket noszogtatni.
Vagy másnak volt már olyan,hogy ,,elbegyesedtek" a zebrák?
Üdv.: Péter


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2012 jan. 11, 7:13 
4. Genetikai eredetű probléma nem gyógyítható.

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
Hozzászólás 2012 jan. 9, 12:08 
Kedves Ildikó !

Elég csúnyán megkopaszodott ez a legény ...
A képről sem igazán lehet következtetni a problémára, viszont nagyvonalakban ismertetném a kialakulás alaphelyzeteit és a gyakorlati teendőit.

1. Fizikai hatások : más madár tépi, vagy megfogáskor kitépődik a tollazat egy része, felakadásból, vagy idegességből származó tollsérülések.
Az elkülönítésen kívűl nincs nagy tennivaló, mivel vedléskor, illetve néhány héten belől önmaga pótólja a hiányt, de energia gazdag takarmányozást kíván, illetve kúraszerűen több féle tollazatnövést serkentő kiegészítőből választhatsz a kezeléséhez.

2. Élősködők által okozott tollkárosodás : gyors és hathatós parazita ölő kezelést kíván amit a kereskedelembe kapható készítményekkel kúraszerűen kezelhetsz, valamint a tartási hely (beleértve a helyiséget is) fertőtlenítésével szüntethetsz meg.

3. Drasztikus körenyezetváltozás utáni hirtelen és nagymérvű tollvesztés : ezt általában a hidegebb és páraszagány helyről, melegebb és jóval páradúsabb helyre való elhelyezésnél alakúl ki, vagy legtöbb esetben a takarmányozási probléma következményeként tapasztalható.
Ennek megszüntetése hasonló az 1 pontnál leírtakkal.

4. Genetikai károsodásból származó részleges, vagy teljes tollvesztés : ez egy nehezen kezelhető probléma, mely esetleg orvosi beavatkozást is igényel, de javulása csak ritkán következik be, illetve részleges is lehet, sőt tapasztalataim alapján az elhullásig is megmaradhat.
Esetek nagy százalékában nem sokáig tartható életben. Továbbtenyésztésre nem alkalmas, mivel utódoknál is bekövetkezhet ez a probléma. Orvosi ellátása sokszorosan meghaladja a madár értékét.

A nagyarányú tollvesztés miatt javaslom, hogy a kihülés elkerülése végett melegebb helyre tedd (24 C fok főlé) és próbálkozz az "Ekodiár+" terápiás töménységű itatásával, ha néhány héten belől nincs eredmény, akkor valószínűleg nem is várható a javulás.

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
Csatlakozott: 2012 jan. 7, 9:20
Hozzászólások: 2
Valódi név: Majoros Ildikó
   
Hozzászólás 2012 jan. 8, 19:29 
Csatolmány:
pinty4.jpg
pinty4.jpg [ 20.95 KiB | Megtekintve 9191 alkalommal. ]
Csatolmány:
pinty3.jpg
pinty3.jpg [ 21.22 KiB | Megtekintve 9191 alkalommal. ]
Csatolmány:
pinty2.jpg
pinty2.jpg [ 20.79 KiB | Megtekintve 9191 alkalommal. ]
Csatolmány:
pinty.jpg
pinty.jpg [ 21.58 KiB | Megtekintve 9191 alkalommal. ]


Tisztelt Uram!
Köszönöm a figyelmet!
Sajnos már így néz ki a madárka.A begyéről is hullik már a toll,nem pedig felpuffadt!
Lehet még segíteni rajta ?
Ildikó


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
Hozzászólás 2012 jan. 8, 13:09 
maja704 írta:
Sziasztok!

Zebrapintyem hátán kezdődött kb.3hete egy foltban kihullani a toll.Már a fején is látszik a bőre.
A szárnyaiból is a kezemben marad néhány toll,így nem tud biztonságosan repülni,de ettől függetlenül
elég fürge,sokat eszik.A begye puffadtabb,mint a párjának,akinek semmi baja nincs.
Már tisztán látszik a csőre felső részén kétoldalt egy-egy világosabb folt.Eddig csak úgy tűnt,mintha lenne ott valami....
Vettem állatpatikában külső-belső élősködők elleni cseppeket,most azzal próbálkozom.
Ha külső élőskődőkkel lenne tele,nem fertőzné meg a párját?Annak ugyanis semmi baja!
Ez evésről még annyit,hogy az előbb említett "sokat eszik",nem biztos,hogy igaz,mert sokszor úgy látom,mintha csak "forgatná" a magot a csőrében.De akkor mitől puffadt a begye?
Szerintetek mit tegyek?

Szia !

Tegyél már fel egy képet ahol jól látszik a tollhiány és a felpuffadt begy.

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
Csatlakozott: 2012 jan. 7, 9:20
Hozzászólások: 2
Valódi név: Majoros Ildikó
   
Hozzászólás 2012 jan. 7, 10:04 
Sziasztok!

Zebrapintyem hátán kezdődött kb.3hete egy foltban kihullani a toll.Már a fején is látszik a bőre.
A szárnyaiból is a kezemben marad néhány toll,így nem tud biztonságosan repülni,de ettől függetlenül
elég fürge,sokat eszik.A begye puffadtabb,mint a párjának,akinek semmi baja nincs.
Már tisztán látszik a csőre felső részén kétoldalt egy-egy világosabb folt.Eddig csak úgy tűnt,mintha lenne ott valami....
Vettem állatpatikában külső-belső élősködők elleni cseppeket,most azzal próbálkozom.
Ha külső élőskődőkkel lenne tele,nem fertőzné meg a párját?Annak ugyanis semmi baja!
Ez evésről még annyit,hogy az előbb említett "sokat eszik",nem biztos,hogy igaz,mert sokszor úgy látom,mintha csak "forgatná" a magot a csőrében.De akkor mitől puffadt a begye?
Szerintetek mit tegyek?


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 9 hozzászólás ] 



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  

Pontos idő: 2024 márc. 28, 20:18
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO