Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 16 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Szerző Üzenet
Offline
Csatlakozott: 2013 dec. 3, 20:33
Hozzászólások: 14
Valódi név: Farkas Gábor
   
Hozzászólás 2014 okt. 15, 19:57 
Sziasztok!
Hónapok óta azon matekolok, hogy ne bántsák egymást a zebráim. Ketten vannak csak, egy pár, de mégsem tudnak békében együtt lenni. Próbálkoztam már rengeteg dologgal és kezdek kifogyni az ötletekből. /levettem a fészket, kivettem a fészekanyagot, tettem be tépnivalót, tovább verekedtek, akkor a tojó tépte a hímet. Külön raktam őket, ekkor csak gubbasztottak. Összetettem őket, tettem be tépnivalót, több helyre, több fajtát, tovább ment a tépés, akkor is amikor már odú és fészekanyag sem volt/ Oda vissza tépik egymást, most aktuálisan, hogy megint összeraktam őket, a hím üti a tojót, űzi, szereztem másfajta fészekanyagot /kókuszrostot/ hátha azt könyebben tudják kezelni, tettem be cérnát, most már van 2 odú, külön fészekanyag. A hím be is megy a fészekbe, rendezgeti, a tojó meg sem közelíti. /korábban még bement/. Egyébként életkorban rendben vannak, mármint ami a párzást illeti. Azzal nem lehet baj. Igazából az odút meg a fészekanyagot már csak kínomban tettem be nekik most, hogy újra egy kalitkában vannak. Teljesen mindegy, hogy van e bent nekik vagy nincs. Szerintem mind a kettőnél magatartási zavarok vannak. Szerintetek?


 
Offline
Csatlakozott: 2014 aug. 11, 18:26
Hozzászólások: 4
Valódi név: Kocsi Attila
   
Hozzászólás 2014 okt. 6, 9:18 
Nagyon szépen köszönöm a választ, maximálisan megfogadom.
Attila


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
Hozzászólás 2014 okt. 2, 9:50 
Szia,

dolgoznak a hormonok...
Ajánlom most a csapatot nemenként külön szétválasztani. A vegyes elhelyezésben pörögnek a madarak hiszen ott a másik nem is és rivalizálás van.
Ha meg tudod oldani, hogy ne is lássák egymást az ellenkező nemek, az még jobb lenne (eltakarni egymástól őket).
Valószínűleg egy kis idő múlva lanyhadnak a kedélyek.

Emellett energia levezetőként sokat segítene néhány szál rövid madzag fix felkötése a rácsra (fehéret jobban szeretik), így azt fogják cibálni, nem egymást. A lényeg hogy ne tudják elvinni és elég rövid is legyen ahhoz hogy ne gabalyodjanak bele.


 
Offline
Csatlakozott: 2014 aug. 11, 18:26
Hozzászólások: 4
Valódi név: Kocsi Attila
   
Hozzászólás 2014 okt. 1, 12:52 
Sziasztok!
Tavaly év végén született négy fiókája a zebrapinty páromnak. Ezt követően a tojó elkezdte tépni a hím tarkóján a tollakat. Gondoltam, hogy újabb fészek építéséhez gyűjt "építőanyagot", így kivettem az odút. A jelenség szerencsére megszűnt.
A nyár derekán újabb jelenségre lettem figyelmes: a tojó hátán egyre több toll hiányzott, amelyre Csaba megadta a választ, hogy a társai gyepálják szerencsétlen példányt. Sajnos azóta elpusztult az egyed. Mivel épp nyaraltam, édesanyám gondozta a madarakat, és ő talált rá holtan.
Azóta újabb áldozatot szemeltek ki maguknak, illetve az áldozat maga is tépkedi egy másik társának a tollait. Hogyan válasszam szét őket? Egyedül nem szeretnék tartani madarat, mert az valószínűleg nem szerencsés. Mit tegyek ezügyben? A két verekedőst tegyem egy nagyobb kalitkába, hátha ott megnyugszanak, vagy az egyik példányt egy békéssel rakjam össze?
Köszönöm a segítséget.
Attila


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
Hozzászólás 2012 jan. 2, 22:53 
Szia,

igen, alapvető probléma szokott lenni a gazda túl lelkesedése! Kotlási időben ne adj nekik extra fehérjét, csak magokat mert túlpörgetheted a madarakat igen könnyen (hipersexualitás!) :wink:


 
Offline
Csatlakozott: 2011 nov. 18, 15:46
Hozzászólások: 4
Valódi név: Dávid Kata
   
Hozzászólás 2012 jan. 2, 21:09 
Sziasztok!

Jó hírek Pintyéknél: decemberben a barna fiatalember összejött az egyik tojóval, így a másik tojót (akit folyton szekáltak) próbaképpen átköltöztettük a verekedős kis szürkéhez. Nos, azóta béke és nyugalom mindkét fronton, eltekintve a szexuális túlfűtöttségtől, ami a kalitkák légkörét uralja :D
De megvan az eredmény: ma reggelre két gyönyörűséges pici tojást leltünk barnáék fészkében. Azóta a kis kakas nagyon peckesen ugrabugrál és kiabálja világgá, mekkora kakas is ő, és felváltva ülnek a tojásokon az asszonykával.
Remélem, továbbra is ilyen nyugodt, gondoskodó szülők lesznek.
Kérdéseim: kell valamit tudnom ilyenkor róluk? Kell valamilyen speciális kaja? A magokon és a fürtös kölesen kívül szoktak kapni főtt tojást, túrót, almát, répát. Van-e valami, amire külön figyelni kell?
Bármilyen tanácsnak nagyon örülünk továbbra is.
Boldog Új Évet mindenkinek!


 
Offline
Csatlakozott: 2011 nov. 18, 15:46
Hozzászólások: 4
Valódi név: Dávid Kata
   
Hozzászólás 2011 nov. 20, 21:20 
Nagyon szépen köszönjük a tippeket!
Mivel nagyon a szívünkhöz nőttek a madarak, és nagyon szeretnénk jó gazdáik lenni, igyekszünk mindent megtenni értük. Most egyelőre nyugalom van így 3 az egyhez arányban, és később akkor próbálkozni fogunk az újabb összeeresztéssel.
És ha gondunk van, ide jövünk, nem a kereskedőhöz! :)

További szép estét mindenkinek!


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2009 dec. 15, 12:44
Hozzászólások: 6198
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Malmarits Tamás
   
Hozzászólás 2011 nov. 18, 17:27 
Életem első madara egy pár zebrapinty volt. Igazából nem is enyém volt, mivel még csak 5-6 éves lehettem, a nagynéném "kapta" és gondozta én csak nézegethettem őket. A kereskedő azt mondta semmi gond nem lesz velük békés madarak. Semmi gond nem volt velük kb két hétig. Akkor a hím leesett, egyik reggel holtan találtuk a kalit alján. Vettünk másikat (a kereskedő elmondta, hogy biztos mi öltük meg, mert magától csak úgy nem szoktak meghalni ezek a madarak). Az új hím két napig bírta majd kollégája sorsára jutott. Kezdtünk a tojóra gyanakodni, de kinevetett minket a kereskedő, mert a tojók is (!) barátságosak, sosem verik a másikat. Új hím - újabb kudarc most kb egy hét elteltével. Kereskedő szerint huzatot kapott azért. Mi viszont feladtuk nem lett több madár. Így a tojó egyedül élte le életét (ha jól tippelem akkor olyan 12 éves koráig élt nálunk, de lehet többet). Aztán sokkal később kiderítettem, hogy a tojó valójában hím volt. Azért is nyírta ki egymás után a mellé betett hímeket.

Mi ebből a tanulság? Sose higgyél a kereskedőnek. Egyáltalán nem biztos, hogy ért hozzá. (Tisztelet a kivételeknek, mert azok is vannak).

_________________
It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is the most adaptable to change.
Charles R. Darwin


 
Offline
Bronz fokozatú IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2010 feb. 24, 18:15
Hozzászólások: 138
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Gelencsér Viktória
   
Hozzászólás 2011 nov. 18, 17:14 
Szia!

Két fiút nagyon ritkán és csak nagyon nehezen lehet egy kalitkában együtt tartani. Valószínű, hogy az elején még azért nem volt gond, mert a fiúk még nem voltak ivarérettek. (Azért őszintén gratulálok az állatkereskedőnek aki azt mondta neked, hogy nem lesz semmi gond két hímmel... )
A lányokat mikor vettétek? Valószínű hogy az lehetett a nagy tépés oka, hogy a fiú "be van pörögve" a lány pedig még nem ivarérett, nem készült fel a fióka nevelésre. (A másik pár se állt még neki költeni.)
Az a legjobb megoldás, hogy ha egyenlőre (még legalább 3-4 hónapot) együtt hagyod a három madarat és külön kalitkában mellettük az agresszív hímet. Csak majd idővel add vissza mellé az asszonyt.


 
Offline
Csatlakozott: 2011 nov. 18, 15:46
Hozzászólások: 4
Valódi név: Dávid Kata
   
Hozzászólás 2011 nov. 18, 15:58 
Sziasztok!

"Kezdő" (mi számít kezdőnek?) pintytartók vagyunk, és bár igyekszünk minél több információt összeszedni, megfejthetetlen rejtély előtt állunk.
A párom régóta vágyott zebrapintyekre, így bementem egy állatkereskedésbe, és nagyon utánaérdeklődtem a dolgoknak. Megnyugtattak, hogy nagyon egyszerű a tartásuk, és mivel nem szerettünk volna fiókákat, bátran ajánlották a két fiút egymás mellett.
Egész tavasszal és a nyár jó részében elvoltak egymással, aztán nyár végére a szürke árnyalatú srác agresszívvé vált. Egész nap semmi gond nem volt, de ha este felkapcsoltuk a lámpát valamiért, a szürke a barnának esett és kergette, tépte, csipkedte. Őszre ez annyira rendszeressé vált (és már nem függött a lámpafénytől), hogy már nem mertük egy kalitban hagyni őket. Szereztünk egy másik kalitot (persze, kisebb, mint az előző), és egymás mellé raktuk. Vérfagyasztó csiporgást, dühöngést értünk el, egész nap egymást "szidták" a fiúk. Végső kétségbeesésben vettünk két leánykát, hátha azok majd helyrerázzák a kakaskákat.
A nyugisabbik, a barna, kedvesen elbókolgatott a lánynak, de nem óhajtott részt venni semmilyen aktusban. A vadabbik. a szürke azzal kezdte, hogy az asszonyt is elkalapálta. Aztán udvarlásba fogott, és a második nap már párzottak. Utána viszont nekiugrott megint, és rengeteg tollát kitépte. Most a két lány a nagyobbik kalitban van a barnával, a szürke meg egyedül.
Mi lehet ennek az agresszív viselkedésnek az oka, és mit tehetek ellene? Szeretem azt a kis buksi fejét, nem szívesen válnék meg tőle, de összeférhetetlen. Vagy mégsem? Mit csináljunk másképp?
A válaszokat előre is nagyon köszönöm!


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2010 nov. 14, 23:50
Hozzászólások: 20
Tartózkodási hely: Budapest, 3.ker.
Valódi név: Zimmermann Péter
   
Hozzászólás 2011 jan. 24, 22:57 
Hideg aszfaltos kezelés garantáltan segít megoldani a problémát.
Volt,hogy nekem is ezt javasolták,persze remélem humorból.
Bár ha ezzel fenyegetem őket érdekes rendesen viselkednek az enyémek.
Egy próbát megér mindenesetre.


 
Offline
Csatlakozott: 2010 márc. 23, 20:34
Hozzászólások: 135
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fábri Attila
   
Hozzászólás 2010 okt. 14, 19:58 
Szia Betti!Érdekes amit írtál.Talán az lehet a baj,hogy a hím túlságosan be van indulva,vagy is már megint költeni akar.A több fészek szerintem nem jó ötlet,mert esetleg a kicsiket nem fogják már etetni a szülök,mert belefognak egy újabb költésbe.A kicsiket kb. kirepüléstől,még 7-10 napig etetik a szülök, addig jó lenne ha nem költenének. Inkább vedd ki a fészküket,persze ha kirepült az összes fióka,így a szülök figyelme csak a kicsikre összpontosul és talán a hím nyugton marad.A lágy kaja mennyiségét is csökkentsd le.(naponta 1x még 3 napig,utána 2-3naponta 5 hetes korukig.)Vagy marad a másik verzió: Az apa külön kalitba való elhelyezése,míg a tojó felneveli a kicsiket.


 
Offline
Csatlakozott: 2010 okt. 12, 19:43
Hozzászólások: 2
Valódi név: Betti
   
Hozzászólás 2010 okt. 13, 20:22 
Szia Attila! Köszönöm szépen a gyors választ. Nálam a hím zavarta a tojót. Tegnap este visszaraktuk a családhoz, de újra ment a csete-paté, úgyhogy ismét külön került Apa. Most egymás melletti kalitban vannak. A hím viszi a rácson át a fűszálat a párjának. Jó fej. Már 4 fióka repült ki, akik együtt beköltöztek egy kosár formájú fészekbe. Gondoltam veszek még 1-2 fészket, és visszarakom a hímet is. Talán ha a kicsik külön lesznek, megnyugodnak a kedélyek. Bár nem értem mi volt a probléma, mert amikor a fiókák megnőttek, a szülők új fészekbe költöztek.
Mindenesetre köszönöm a jó tanácsot!
Szia!
Betti


 
Offline
Csatlakozott: 2010 márc. 23, 20:34
Hozzászólások: 135
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fábri Attila
   
Hozzászólás 2010 okt. 13, 20:16 
Másik kérdésedre válaszolva, hogy mikor teheted vissza a többihez, én azon nyomban vissza tenném a hímet, mert a tojónak egyedül 5 fiókát felnevelni kemény feladat lenne. Ha ismételten jelentkezik a probléma, persze ha csak erősen eldurvul, kivenném újra a hímet.
Üdv. F.Attila


 
Offline
Csatlakozott: 2010 márc. 23, 20:34
Hozzászólások: 135
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fábri Attila
   
Hozzászólás 2010 okt. 13, 19:26 
Szia Betti! Ugyan már nem foglalkozom zebrákkal,de hasonló esetem nekem is volt. Az egyik tenyészpáromnál, mikor kirepültek a kicsik, a tojó nagyon féltette a fiókáit és még a papát is elzavarta mellőlük.Szerencsére 1-2 nap után az anyuka megnyugodott és már nem zavargatta a hímet.Én a te helyedben vártam volna 1-2 napot,persze azt te láttad,hogy mennyire fajultak el a dolgok.A szülőket akkor szoktuk kivenni (általában a hímet)ha a kicsik veszélyben vannak,mert mondjuk tépi a kicsiket.Egyébként tuti recept nincsen,mert minden eset egyedinek tekinthető.De ha komolyan összeverekedtek a szülök, akkor viszont jól cselekedtél.Üdv.F.Attila.


 
Offline
Csatlakozott: 2010 okt. 12, 19:43
Hozzászólások: 2
Valódi név: Betti
   
Hozzászólás 2010 okt. 12, 19:52 
Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni. Kezdő zebrások vagyunk. Első próbálkozásra született 5 fióka, ebből kettő ma hagyta el a fészket. A harmadik a fészek szélén gondolkodik még a jövőről. A problémám az, hogy tegnap óta a szülők verekednek. Apa nem hagyja, hogy Mama etesse a fiókákat. Igaz Apa is eteti őket szorgalmasan. Illetve csak etette, mert tegnap este kivettem őt a kalitból, és egy másikba raktam, közvetlenül a család mellé. Nem tudom helyesen cselekdtem-e vagy hagyni kellett volna őket. Mama kitépte a Papa tollait a csőre mellől, illetve a szeménél látok pici sérülést. Nem veszélyes, de gondoltam megelőzöm a nagyobb bajt. Szóval mit kellene tennem? Mikor tehetem őt vissza a többihez?
Köszi a segítséget!
Sziasztok!


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 16 hozzászólás ] 



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  
cron

Pontos idő: 2024 márc. 28, 16:19
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO