Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 27 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal 1, 2  Következő
Szerző Üzenet
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2016 szept. 11, 1:51 
Erdekessegkent megjegyzem, hogy a madartani standardnak szamito HBW immar kulonvalasztotta a 2 zebra alfajt onallo fajokka.

Mivel a timori volt a torzsalak, most elvileg mar csak o viseli a kozismert T. guttata nevet:
http://www.hbw.com/species/timor-zebra- ... a#Taxonomy

Az ausztral zebra latin neve immar elvileg T. castanotis:
http://www.hbw.com/species/australian-z ... s#Taxonomy

Kivancsi vagyok, az uj rendszertan es az "uj" latin nev elterjed-e majd tenyesztoi korokben is, es ha igen, mennyi ido kell hozza.
Mindenestre a kulon faji statusz valamennyire novelheti az erdeklodest a timori zebrak irant.

Elvileg az idre adatbazisaban is szetvalasztando lenne a 2 faj, de en ezt egyelore nem latom egetoen surgos problemanak! :-)


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2015 okt. 12, 0:11 
Csak erdekessegkent megjegyzem, hogy miota timori zebraparom bekerult a kozos madarszobamba, ott ugyan a him tobb feszket is megrakott es vigan enekelget, am koltesre azota sem kerult sor.
Pedig ott a zebraknal azert nehezebben szaporithato hiru fajok is raktak mar tojasokat....
Talan tenyleg jobol is megart a sok?
Illetve valaki mondta, hogy jobban koltenek koloniaban amikor tobb par van egyutt.


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
Hozzászólás 2014 feb. 18, 14:16 
Hali,

hogy miért olyan kevés a timori zebrapinty? Jó kérdés, szerintem eléggé összetett a probléma.
Egyrészt az emberek alig tudják hogy van timori is, nem csak A zebrapinty. Az átlag szemében a kicsi, a nagy, a standard, a félstandard, a timori, az ausztrál stb mind mind egyszerűen csak zebrapinty.
Tenyésztőknél kicsit jobb a helyzet, aki zebrákkal foglalkozik tudja hogy van timori is, de csak kevesen vannak akik meg is tudják különböztetni őket. (Anno Zéta is sok hibridbe belefutott, vagy timorinak mondott mezeit kapott valójában, pláne tojóknál problémás a helyzet. A hibrideket és a tiszta vérvonalúakat szerintem én is csak nyögvenyelősen tudnám jelenleg felismerni. :drunken: )
Ezeket figyelembe véve, nem lehet nagy csodákra számítani. Zétához hasonlóan minél többször kellene azon tenyésztőknek a kiállításokon megmutatnia az igazi timorit, akik tartják, tenyésztik őket.

A timori zebrapintynek kiállítási standardja Hollandiában van. Lehet más nemzet is rendelkezik ilyennel, csak még én nem akadtam össze vele. COM VB-re való besorolása maradt az F2. Ha jól értelmezem, az álarcos amandinával van egyben.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2014 feb. 16, 7:08 
W.L. írta:
Amugy most (itteni ido szerint ejjel) repult haza a madaraimat rendszerint tavolletemben apolo baratom aki mellesleg felelos a timori zebrak (es a vadbefogottt javai rizsek) allomanyom/unkba beszerzeseert, igy holnap reggel vegre megbizhato hirt kaphatok a fiokak felol. Remelem legalabb 1-2 megmaradt tavolletunkben is...

Sajnos rossz hirt kuldott, mire hazaert a fiokak mind "eltuntek". :(
A szomszed szerint kidobaltak oket az odubol, de szerintem ezt csak azutan tettek, miutan elpusztultak, hiszen elutazasunk elott 1-2 nappal tortent kelesuk utan meg gondosan ult rajtuk a tojo.
Hogy pusztulasukat ki okozhatta azt ugye nem leven ott mikor tortent csak talalgathatnam.
Talan megsem volt eleg nekik a magelesegen kivul a neveleshez az adott aprora vagott salata es alomkukac, vagy ezt nem adta eleg rendszeresen nekik tavolletunkben a szomszedbacsi.
Persze regi igazsag amit shama is irt, hogy szaporitast ne idozitsunk tavolletunk idejere, de ezt sem en idozitettem hanem ok maguk.
Mindenesetre leszedetem baratommal most az odut es csak akkor kapjak vissza, mikor megint en tudok rajuk felugyelni majd.


 
Offline
Csatlakozott: 2013 dec. 19, 22:25
Hozzászólások: 16
   
Hozzászólás 2014 feb. 13, 17:57 
:D :oops:


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2014 feb. 13, 17:37 
Gondolom e mondat vege "nyelvbotlas" volt:
pinty69 írta:
A kiállításokon rendszeresen megjelenek velük, lassan befogadják ezt a fajt is.
Mert ugye a fajbol osszessegeben aligha van hiany a kiallitasokon, de a timori alfajbol mar inkabb lehet. :-)

Amugy most (itteni ido szerint ejjel) repult haza a madaraimat rendszerint tavolletemben apolo baratom aki mellesleg felelos a timori zebrak (es a vadbefogottt javai rizsek) allomanyom/unkba beszerzeseert, igy holnap reggel vegre megbizhato hirt kaphatok a fiokak felol. Remelem legalabb 1-2 megmaradt tavolletunkben is...


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2014 feb. 11, 15:07 
Gondolom ausztral zebraval a timorit a legtobben nem tudatosan ketesztezgettek, inkabb azt sejtenem, hogy kereslet hijan a timori szaporulatot tobben olyan hozza nem erto hobbisoknak adtak el, akiknek ez is csak egy zebra volt, es ok kesobb kulonosebb szandekossag nelkul az epp hozzajuk kerulo barmely mas (jo esellyel ausztral) zebraval osszeteve szaporitottak tovabb, mig par generacio utan a timori jelleg teljesen el is tunt.

Ha mar kiallitasokon is jobban elismerik, esetleg kulon standard is van mar ra?
Gondolom ha ugy dijakat is kaphatna, az talan novelhetne ismertseget es nepszeruseget.


 
Offline
Csatlakozott: 2013 dec. 19, 22:25
Hozzászólások: 16
   
Hozzászólás 2014 feb. 9, 9:04 
Dehogy adom sima zebraként pontosan igy marad a genetikai értéke hogy nincs bekeresztezve.Őszintén nem is értem mi miatt kellene az ausztál zebrával keresztezni hisz a kiállítási elvárásokon csak rontana.Azért néhányan tenyésztik még itthon velük szoktam cserélni.Na meg hála a német nyelvtudásnak valamint a hosszú évek alatt sok osztrák és német tenyésztővel ápolt jó kapcsolatnak Timor Zebrafink in"Reinunterart" (tiszta alfajban tenyésztett) madarakat tudok cserélni.A kiállításokon rendszeresen megjelenek velük, lassan befogadják ezt a fajt is.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2014 feb. 9, 3:55 
Tehat te meg mindig tenyeszted a tisztaveru timoriakat otthon? Jo hallani, ha valaki meg nem hagyja, hogy a divat, a profit es a birak elvarasai hatarozzak meg, mit tartson! ;-)
De igeny hijan a szaporulattal mit csinalsz? Eladod sima zebrakent vagy jelolod timorikent es probalod ezt ertekeloknek tovabbadni?

Amugy nalam elutazasom reggelere 3 fioka kelt ki. Baratom csutortok ejjel utazik haza, tehat pentek reggel tudom meg, megmaradtak-e a szomszed korlatozott gondoskodasa mellett. Nagyon sajnalom, hogy nem figyelhettem es fotozhattam fejlodesuket magam.


 
Offline
Csatlakozott: 2013 dec. 19, 22:25
Hozzászólások: 16
   
Hozzászólás 2014 feb. 8, 20:55 
Az én timori zebráim is olyanok külsőleg mint amilyeneket Te mutatsz a képeiden.Különben keresztezéskor az addigi csengő vékony +timori" hang mélyül.A német barátaimnál találkoztam az amerikai zebrának nevezett tulajdonképpen az ausztrál alfaj eredeti kvalitásainak -méretet is beleértve-megőrzésén alapuló madarakkal.Némileg nagyobb mint a timori a leirásnak megfelelően de a mai tenyészirányzatok standard kívanalmaktól eltérően "kis mini "zebrapintyek...csodásak voltak ezek is de nem lehett timoriakkal összekeverni...hangra sem


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2014 feb. 4, 5:22 
Ma reggelre kikelt elso timori fiokam.
Tojomnak tokeletes erzeke van a leheto legrosszabb idoziteshez. Ugye elso feszekaljan akkor kotlott mikor koltozkodnunk kellett, igy a kotlas megszakadt. A kovetkezo kotlassal akkorra idozitette a kelest, amikor pont mind en, mind az apolasban segito baratom 9 napra elutazunk, es egy szomszedra kell bizni a madarak ellatasat. Vagyis nem tudunk odafigyelni rajuk, illetve ha meg is maradnak, en semmit nem fogok latni a fiokanevelesbol. :-(
Egyebkent mig elso alkalommal 4 tojas utan kezdett kotlani, ezuttal 7-nel allt csak le. Viszont kotlas kozben folyamatosan felretolt az oduban 1-1 tojast, vegere mar csak 3-4-en ult.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2013 dec. 3, 8:14 
W.L. írta:
a torzsalak csorszinerol annyit ir, hogy "bright orange to red".
A felreertesek elkerulese vegett, no meg ez sokak szamara alighanem meglepo is, a zebrapinty eseteben a torzsalak a "timori" alfaj, nem a ma sokkal ismertebb ausztral!
Shama írta:
Az etetéshez WL-nek rövid válaszom, hogy igen. Nagyon szép fiatalokra számíthatsz.
Kosz!
Erdekes, hogy neha mennyire mas infokat kap az ember igy elsokezbol, mint a szakkonyvekbol.

OFF: Szerintem a lagyevok csekely nepszerusegenek sem utolso sorban az az oka, hogy utanaolvasva tartasuk es taplalasuk sokkal macerasabbnak tunik, mint ahogy azt te leirod.
Es ez ugyben mar gyulnenek tovabbi hozzaszolasaim es kerdeseim, de eltokeltem, addig nem irom be oket, mig ki nem vartam a valaszt a korabbiakra. ;-)

ON: Itt is, es kulfoldi, timori zebrapinttyel foglalkozo oldalakon is szoba kerult, hogy bar korabban tenyesztettek ezeket a madarakat, kesobb ezek eltuntek, belekeverve az ossz-zebra allomanyba.
Esetleg egyesuletek nem tuzhetnek ki celul ilyen anyagilag kevesbe jovedelmezo/divatos, de megis jellegzetesen kulonallo alfajok es fajok megorzeset?
Mondjuk pl kispenzu kezdoknek/fiataloknak kiadva oket tovabbtenyesztesre, es gondoskodva arrol, hogy a szaporulatot mindig megfeleloen jelolve gyuruzzek.
Tobb fajrol, kulonsen a "szurke-barna" bronz- es apacapintyekrol olvastam tobb orszag forumain, hogy valaha olyan olcsok voltak, hogy senkinek nem kellettek, mara meg az importok szigoritasaval tobbe-kevesbe eltuntek, es mar dragan sem, vagy csak nehezen szerezhetok be. Az ilyesminek erdemes lenne (vagy lett volna) szervezetten elejet venni.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2013 dec. 3, 7:26 
Csak mert azt irtad, teged ez erdekel... ;-)

Szerintem tulzott jelentoseget tulajdonitasz a csor narancs vagy piros szinenek. Ez egyedenkent, kulonosen kortol fuggoen is valtozo lehet, es nincs jelentosege az alfajok megkulonbozteteseben.
Peter Clement "Finches & Sparrows" konyve, ami szerintem meg mindig a legjobb ezeknek a madaraknak meghatarozasara, a torzsalak csorszinerol annyit ir, hogy "bright orange to red".

Macky kepeit errol az altalam mar korabban ide belinkelt oldalrol szedte le:

http://www.efinch.com/species/timor.htm

Itt a nyitokepen naranacssarganak tunik a madarak csore.

De kukk ugyanannak a szerzonek tovabbi kepeire madarairol:

http://www.efinch.com/birdpix/timorcock2.jpg

http://www.efinch.com/birdpix/timorcock.jpg

http://www.efinch.com/birdpix/timorpair.jpg

Ezeken maris pirosabb a timori zebrapintyek csore!

Az igazi kulonbseg a 2 alfaj kozott a meret, es persze a himek torokcsikjainak meglete vagy hianya.

A mindket esetben csikok nelkuli ausztral es timori tojokat az a szerzo gyakorlatilag megkulonboztethetetlennek tartja egymastol, tehat a csor szine, ami a tojoknal is lathato, ebben nem tampont.

Az Indoneziaban vadon befogott egyedek hibrid mivolta 2 okbol is kizarhato.

Eloszor is, bar a terkepen Ausztralia es a Kis Szunda-szk kozelinek tunhetnek egymashoz, valojaban azert eleg messze vannak, es az oket elvalaszto tenger komoly allatfoldrajzi valasztovonal, amit csak bizonyos kimondottan vandorlo termesztu ausztral madarfajok (pl az ausztral pelikan, a szent jegmadar, stb) lepnek at szezonalisan.
A zebrapintyek nemhogy ezt, de meg az Indonezian beluli masok fontos allatfoldrajzi hatart, a Bali es Lombok kozti sokkal keskenyebb tengerszoros alkotta "Wallace vonalat" sem leptek at sajat erejukbol.
Javan (es Balin) megjelenesuk legkezenfekvobben a kereskedelemnek koszonheto, ugye az utobbi idoben lettek egyre nepszerubbek, de nagy mennyisegben itt csak az olcso, vadbefogott "timori" alfajt aruljak.
Az a hely, ahol beszallitojuk szerint Javan befoghatok, pont rajta van a Lombokrol Balin at Kelet-Java fovarosa fele vezeto fo tranzitutvonalon Java EK-i partvideken (Pasuruan varostol keletre), igy a populacio eredete igen konnyen lehet egy teherautorol leborult, vagy akar hatosagok altal feltartoztatott es szabadon eresztett jokora szallitmany. Mikor ezt tegnap emlitettem egy masik kereskedonek, o megjegyezte, hogy mar nala is szabadult el egy ketrecre valo (tehat kb 50-100 db) zebra. 1-1 ilyen kiszabadulo mennyiseg maris jo alapot jelenthet egy uj populacio kialakitasahoz.
A kulfoldon tenyesztett domesztikalt ausztral zebra itt ritkan kaphato es draga (ara a timorienal 10-25x magasabb).

A masik fo ellenerv a hibridseg ellen maga a madarak megjelenese.
Az elobbi honlapon jopar foto van kulonbozo timori x ausztral hibridekrol:

http://www.efinch.com/zebrahybrid.htm

Ezeken jol lathato, hogy az ausztral zebra torokcsikjai meg a csak 25%-ban ausztral veru madarakon is tisztan kivehetok, dominansak.
Marpedig az itt arult madarakon, legyen csoruk barmilyen szinu is, azok a csikok nincsenek meg.

Szoval szerintem ausztral x timori hibrid zebrakat nem az Indoneziaban vadbefogott, hanem a nyugaton tenyesztett egyedek kozt lehet inkabb talalni!


 
Offline
Csatlakozott: 2008 jún. 19, 17:01
Hozzászólások: 249
   
Hozzászólás 2013 dec. 2, 19:48 
Köszönet a válaszokért.
Mindenből tanulhat az ember. Az a helyzet, hogy én változatlanul ott tartok, hogy az igazi ősi TIMORI zebrapinty olyan, amilyent MACKY az első képével illusztrált. Nem lehetett véletlen, hogy Gere professzor is ilyennek ismerte. Kerestem adatot a COM leírásokban és egy 2003 évben kiadott könyvben, a csőr színét narancsosnak írják. Tehát nem pirosnak.
További kérdést vetett fel WL írásából az, hogy egyes szigeteken eltérőek a populációk, és Jáván is nagy mennyiségben fogják. Tudom, hogy ez a komoly zebrásoknak nem éppen nélkülözhetetlen létkérdés, de engem érdekel. Tehát arra gondoltam, hogy azért lehet Indonéziában a piacokon olyan sok timorinak nevezett piroscsőrű madár, mert ezek már Ausztráliai bevándorlók, és- vagy, a területi terjeszkedésből adódó átfedések melletti természetes keresztezések. Az ilyen madarak kiállításokon nem lehetnek nyerők, ami egy kicsit menti, magyarázza a mostani bírókat, de a régieket nem. Ismerve a hazai bírálati gyakorlatot, a bírók jobban ismerték a madarak gazdáit, mint a madarakat!
A Timor szigetének klímájáról írt és bemutatott képek megleptek. Talán joggal gondoltam, hogy az egyenlítőn fekvő sziget erdősebb és csapadékosabb, mint Ausztrália belsőbb területei. A fogadást ennek ismeretében elbuktam. A ZEBRAPINTY szinte a teljes Ausztrál földrészen elterjedt, így a szél áramlatait kihasználva a közelebbi szigetekre könnyedén átjuthat. Timor és a többi kisebb sziget, amiket a hazai térképek nem is nevezik meg, eléggé közelinek nevezhető. Ezekről pedig az út elvezethet akár az Ázsiai nagy kontinensig is. „Tehát vagy szaporodok vagy, szabadság” tömeges állományt nem eredményezhet, viszont az előbbi okoskodásom igazolhatja más fajok Ausztrálián túli megjelenését is. Tudtommal a mai napig érvényben van az ausztráliai fajok élőhelyéről történő kiszállítási tilalma.
Az etetéshez WL-nek rövid válaszom, hogy igen. Nagyon szép fiatalokra számíthatsz. Hosszabb válaszom, hogy minden madár avval neveli fiókáikat, amihez hozzájut, és amit ismer. Ez igaz az élőhelyre, de a kalitos tartásra is. Az a madár, aki rovarral nevel, az a kalitban is avval fog. Az a madár, amelyik maggal, esetleg kevés rovarral etet, az a kalitban is ezt teszi. Nem sorolom a többit. A lényegében magevők, -nem minden fajnál- rovarelesége kiváltható tojással, sajttal, esetleg ezek különféle házi, gyári keverésű lágyeleségeivel. Korábbi években a kiállításra szánt zebráim gyengébb utódjait, kereslet hiányában, csapatban tartottam. A házastársi örömöket nem akartam megvonni tőlük, így több odút kaptak. Takarmányukból, avval a céllal, hogy ne szaporodjanak, minden állati fehérjét megvontam. Takarmány lényege: különféle köles, mohar, kevés fénymag, és sok kaszált vegyes fűféle. A kaszáltat, szó szerint értsétek! Semmi saláta, semmi apróra vágás, semmi zöldség reszelés, semmi tojás, semmi kukac, és mégis az utódok száma megközelítette a „kényeztetettek” utódszámát. Tehát nem kell keresni a beszerezhetetlent, sem az okos tápgyártók által túldimenzionált keverékeket. Abból készítsünk minél változatosabb eleséget, amit rendszeresen és folyamatosan megvásárolhatunk, vagy a környezetünkben könnyedén begyűjthetünk!
Még egy javaslatom lenne a befogott madarak beszoktatásához. Lehetőleg minden madarat valamilyen módon féregtelenítsük, mentesítsük a külső parazitáktól, és nem árt egy bakteriális kezelés sem. A mák hiányára nem gondoltam, de én a karácsonyt elképzelni sem tudom mákos bejgli nélkül. Indonéziában nem tudom, hogy mi az a növény, ami nem kábító, de nyugtató hatású, ezt alkalmazd. Nem vicc, de a komló kivonata is jó! A gazdának is, de ott sörnek hívják. Befejezem, hogy visszatérhessek a korábbi témáinkhoz. Üdv. Lakó Antal


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2013 dec. 2, 12:45 
Es akkor ujra a csor szinerol.
Ma atneztem a szomszed varosba, es meglepve eszleltem, hogy az ott arult zebraknak tenyleg vilagosabb, "repaszinu" a csore. Vagyis ez tenyleg lehet populacionkent valtozo. Ettol meg mind tisztan "timoriak".


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2013 dec. 1, 17:10 
Es a tartasi kerdesekhez visszakanyarodva...
Shama írta:
Félérett vagy vegyes gyommag helyett megfelel a csíráztatás, vagy valamilyen zsenge zöld, saláta. A ZEBRA az előbbiekkel, tojás nélkül is nevel.
Jol ertem, hogy akkor csak salataval, szaraz mageleseggel es esetleg az alomkukacokkal (nem tul nagyok frissen kelt zebranak?) is fel tudnak nevelni fiokaikat?


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2013 dec. 1, 16:58 
Shama írta:
Nem tudom, hogy a timori élőhelye milyen, mert soha eddig nem olvastam erről, de lefogadom, hogy magasabb és fásabb területen él, mint ausztráliai társa. Ha ez tévedés, majd megírjátok!


Tevedes bizony.
A Kis Szunda-szigetek, ahol ez a madar el, Indonezia legszarazabb resze, es egyaltalan nem olyan, mint az esoerdovel boritott Szumatra, Borneo vagy Celebesz. Kelet-Java szinten hasonloan szaraz, mig Nyugat Java mar esos.
A timori zebrapinty elterjedesi teruleten belul is a nyilt, szavannas teruleteket kedveli, a surubb erdoket keruli.
En eddig 3x lattam szabadban, eloszor Floresen egy kisvarosban az arokparton, masodszor egy Flores melleti kis, kopar sziget tengerparti cserjein, utoljara pedig mult honapban az immar fuggetlen Kelet-Timorhoz tartozo Atauro-szigeten egy tengerparti, bozotos "kertben".
2 kep az utobbi szigetrol talan jol abrazolja a videket:

Csatolmány:
DSCF9556.JPG
DSCF9556.JPG [ 167.44 KiB | Megtekintve 10280 alkalommal. ]


Csatolmány:
DSCF9568.JPG
DSCF9568.JPG [ 179.94 KiB | Megtekintve 10280 alkalommal. ]


Erdekes modon bar elvleg kozonseges faj, magan Timor szigeten nem futottam ossze vele!

Shama írta:
Kiállításokra is rendszeresen elvitte, ahol mérete miatt, a bírók még figyelemre sem méltatták


Hat ez szerintem jokora korlatoltsagot mutat...

Oke, a kitenyesztett mutaciokkal osszehasonlitani persze alma es korte, de ha hazankban ritka ez az alfaj, figyelmet mindenkepp megerdemelt volna.

Shama írta:
Nekem a képeken bemutatott madarakon feltűnt, hogy a timorinak nevezettnek a csőre korallpiros, míg azokon, amit megismertem a hím csőre élénksárga volt!


A piacokon itt felbukkanok csore piros, kiveve a fiatal egyedeket.
Amiket Atauron lattam, azoknak is az volt.
Talan lehet nemi elteres az egyes szigetek populacioi kozott, de oriasi aligha, mert akkor valaki mar leirta volna oket kulon alfajokkent. ;-)

Shama írta:
befogott madaraknak a beszoktatásához, a jó ősi módszer szerint adj enni mákot


Az itt nincs.


 
Offline
Csatlakozott: 2008 szept. 14, 14:32
Hozzászólások: 173
   
Hozzászólás 2013 nov. 30, 20:34 
Szia Madarász! Sziasztok! :D
Valamikor a 80-as években még Dr. Gere Gézánál láttam olyan Timor zebrákat , amik úgy néztek ki , mint az alábbi képeken az első:
Kép

Kép

Kép


 
Offline
Csatlakozott: 2008 jún. 19, 17:01
Hozzászólások: 249
   
Hozzászólás 2013 nov. 30, 18:48 
Üdv Mindenkinek, szia Madarász!
Ne ijedjetek meg, itt nem avatkozom bele a nagyok dolgába, csupán kérdeznék azoktól, akik értenek a zebrapintyekhez.
WL írta, hogy Jáván nagy mennyiségben megjelent a timoriként ismert madár, ami ki tudja, hogyan került oda, megjegyzése tette számomra érdekessé a dolgot.
Kezdem avval, hogy vitathatatlan az, hogy az ausztráliai és a timori testvérek, csak éppen nem ikrek. Ezt azért írom, hogy a genetikai okfejtéseket más irányba tereljem. Több esetben felfigyeltem arra, hogy egy madár fajon belüli méretét, színeit, erősen meghatározza az élőhelyi klíma és azon belül is a páratartalom, valamint a közvetlen napfény, illetve a táplálék. Nem tudom, hogy a timori élőhelye milyen, mert soha eddig nem olvastam erről, de lefogadom, hogy magasabb és fásabb területen él, mint ausztráliai társa. Ha ez tévedés, majd megírjátok! Viszont ebből adódik a kérdésem. Azt tapasztaltam, hogy a csapadékosabb, napfényben szegényebb területen élő madarak színei halványabbak, tompábbak. Egy vörösfejű gould fejszínének élénkségét, pirosságát még kalitkában is befolyásolja tartásának előbbihez hasonlítható körülményei, de példa lehet erre a pennant és rozella is. Az említett madarak ausztráliai fajok, de mondhatnék más területről is példát. Ennyi bevezetőt követően elmondom, hogy én a Timori zebrapintyet, úgy ismertem meg, hogy hajdan az egyesületünk pénztárosa, ma raktárosa, több párt is tartott és szaporított belőle. Kiállításokra is rendszeresen elvitte, ahol mérete miatt, a bírók még figyelemre sem méltatták Ennek ellenére évekig „tiszta vérben” megtartotta. Az eredeti madarakat egyik ismerőse NDK-ból „csente” be. Nem ma volt. Nekem a képeken bemutatott madarakon feltűnt, hogy a timorinak nevezettnek a csőre korallpiros, míg azokon, amit megismertem a hím csőre élénksárga volt! Nem sárgacsőrű mutáció, bár ez is kérdés, hogy miből jöhetett létre, és ma hol van, kinél van ilyen, ennek miért nincs standard leírása? Az évek elkoptatták klubtársunk állományát, így normál zebrákkal keresztezte a még meglévőket. A CSŐR színe a székesfehérvári Palotás barátunk megnevezése szerint „répacsőrű” lett. Valójában kérdésem arra utal, hogy az eredeti timori csőrszíne milyen? Nagyon gyanús, hogy napjainkban, Európában ILYEN NÉVEN felkínált madarak silány utánzatai, keresztezései, az eredetinek.
Még egy rövid javaslatom WL-nek: befogott madaraknak a beszoktatásához, a jó ősi módszer szerint adj enni mákot, és néhány napig valamilyen tüllel takard a kalitot. A másik, hogy a madarakat minden esetben arra az eleségre szoktasd, ami beszerezhető. Félérett vagy vegyes gyommag helyett megfelel a csíráztatás, vagy valamilyen zsenge zöld, saláta. A ZEBRA az előbbiekkel, tojás nélkül is nevel. Üdv Lakó Antal


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2013 nov. 30, 7:35 
Macky írta:
Ez jó! ,,Ha nem szaporodsz szabad vagy!"


Na ilyen alapon pont nem a zebrak szabadultak volna. Mert gondolom szaporodott volna az a par is, csak epp egy masodik kalitkat zebrakra inkabb nem szanok.

Egyebkent eddig fokent 2 korulmeny miatt engedtem eddig szabadon madarakat.
Vagy mert fajtarsaik kivertek oket maguk mellol, mint ezeket a zebrakat, vagy mert nagyon nem tudtak megszokni a fogsagot, vergodtek a kalitkaban.
Tovabbi 2 ok eddig 1-1x fordult elo: egy esetben tul maceras volt a madar taplalasa, egy masik esetben par nelkul maradt es szerezni sem volt ra esely.
Es en szerencsere ilyen esetekben mindig termeszetes elohelyukon vagy ahhoz nagyon hasonlon tudom elengedni oket.

Apropo sajnos ennek a feszekaljnak alighanem vege. Ma ugyanis koltozkodtem, es az azzal jaro stressz utan ugy nez ki, nem folytatjak a koltest. :-(


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 27 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  
cron

Pontos idő: 2024 márc. 29, 2:32
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO