Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 1945 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1 ... 94, 95, 96, 97, 98  Következő
Szerző Üzenet
Offline
IDRE tag
Csatlakozott: 2006 nov. 18, 13:10
Hozzászólások: 65
Tartózkodási hely: Makó
Valódi név: Józsa Enikő
   
 
Hozzászólás 2007 máj. 22, 8:57 
Szia Misi!

Dehogy haragszom!
Megbántásról meg szó sincs! Szamárság lenne!
Láthatod, én is csak most vettem észre ezt a hozzászólást, mert valóban nagyon dinamikusan fejlődik a honlap, így elveszni is könnyű benne.:oops:

Remélem segít valamit a cikk. További jó madrászást és számolj be az újdonságokról.;)

_________________
~~Poor indeed is the garden in which birds find no homes. A.L.U.~~


 
Offline
Csatlakozott: 2007 jan. 23, 10:25
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Dunaújváros
   
 
Hozzászólás 2007 máj. 4, 19:17 
NE HARAGÚDJ lAJOS, DE EVVEL MÉRT BÁNTOTTAM VOLNA MEG???

Az az igazság, hogy ennek a honlapnak rengeteg almenüje van, így könnyű eltévedni, információt nem észrevenni!!!
De szerintem a téma "lezárására ezt be lehetett vola írni ebbe a fórumba is, hogy ott-és ott megtalálható!

Enikőnek pedig köszönöm!!

_________________
Gouldamandínák....


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
 
Hozzászólás 2007 máj. 4, 7:28 
Szia Misi !

Szerintem megbántottad Enikőt (moodie), mivel a kért anyag (cikk) fordítása már 2oo7 január 21 - én 23:o2 órától fenn van a honlapon. Az OKTATÁS menügomb alatt az 5 bekezdésben a MADÁRGENETIKA cimmel olvashatod. A 4. fejezetnél viszont a géntechnológiáról is kapsz némi tájékoztatást. Jó olvasgatást.

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
Csatlakozott: 2007 jan. 23, 10:25
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Dunaújváros
   
Hozzászólás 2007 máj. 4, 5:16 
Sziasztok!
Nem akarok türelmetlenkedni, de le lesz fordítva?

_________________
Gouldamandínák....


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
 
Hozzászólás 2007 ápr. 4, 15:34 
Szía !

A mikroszkóp tipusát nem ismerem, de szerintem egy egyszerübb lehetett, mivel csak egy nézőkéje volt.

A csomók kb. ilyen nagyaságúak voltak és úgy néztek ki, mintha gríz lett volna.
Lehet, hogy atka volt.

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
IDRE tag
Csatlakozott: 2006 nov. 18, 13:10
Hozzászólások: 65
Tartózkodási hely: Makó
Valódi név: Józsa Enikő
   
 
Hozzászólás 2007 ápr. 4, 13:37 
Lajos!

Milyen mikroszkóppal néztétek?
Azért kérdezem, mert találtam egy bőralatti atka tüneti leírását, amely ~1-3mm bőr-, zsírszövet (subcutis) alatti sárgás csomócskákban nyilvánul meg - sztereómikroszkóp alatt gyakran sikerül feltárni az atkákat.
A beteg madár kiiktatása a megoldás, esetleg ivermectines kezelés jöhet szóba.

Ezt is jó tudni.


 
Offline
IDRE tag
Csatlakozott: 2006 nov. 18, 13:10
Hozzászólások: 65
Tartózkodási hely: Makó
Valódi név: Józsa Enikő
   
Hozzászólás 2006 nov. 28, 12:18 
waxbill írta:
„Esetenként a fenotípust markánsan meghatározó ún. főgének hatásának intenzitását számos nem önálló mellék (vagy modifikáló) gén befolyásolja: erősíti, részben vagy teljesen elnyomja.


Igen az általam olvasott cikkben is erről van szó. Melegedik.. ;)


 
Offline
IDRE tag
Csatlakozott: 2006 nov. 18, 13:10
Hozzászólások: 65
Tartózkodási hely: Makó
Valódi név: Józsa Enikő
   
 
Hozzászólás 2006 nov. 28, 12:08 
eszterolajos írta:
Szia moddie !

Ezt a cikket akár le is fordíthatnád nekünk a föoldalra, ahogy kész vagy vele azonnal felrakjuk, ha meg részletekben menne, azt meg folyamatosan is feltőlthetjük. Tied a genetikai oldal szerkesztési joga, persze, ha vállalod. Mi örülnénk neki.
Egyébként még keresünk a toxikus növények oldal szerkesztésére is jelentkezőt, mert szeretnénk egy sorozatot ebből is indítani.


Ok!

Akkor esténként nekiveselkedek!
Szívesen segítek a növényes részben is, ha jól emlékszem van is egy listám a mérgező és ártatlan szobanövényekről.


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
 
Hozzászólás 2006 nov. 28, 11:17 
Igen ez így van, de a hordozót tovább kell szaporítani ahhoz, hogy a feketefejűség valamikor előbukkanjon. Az megint ad bizonnyosságot majd. Ezért írtam, hogy lehet, hogy éveket kell várni. Talán elsőre sikerül.
Miért ne?
Azt viszont leírtuk magunknak egy tenyésztési tervben, hogy mit kell tenni a különböző esetek további lépéseként. Most egyenlőre várok, hogy szaporodjanak. Holnaptól- két hétig kapják az E-vitamin fröccsöt. Aztán hajrá, mehet a sex.

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 nov. 9, 10:18
Hozzászólások: 527
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2006 nov. 28, 11:06 
"és a vegyes párnál viszont lesz feketefejű és vadszínű is akkor színmutációról beszélünk."

de ha a vegyes párnál csak vadszímű lesz, attól még lehet mutáció, nem?
mert lehet hogy a vad szín domináns és az utódok közül mindegyik-vagy néhány hordozó lesz.
vagy nem?


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
 
Hozzászólás 2006 nov. 28, 10:51 
Szia moddie !

Ezt a cikket akár le is fordíthatnád nekünk a föoldalra, ahogy kész vagy vele azonnal felrakjuk, ha meg részletekben menne, azt meg folyamatosan is feltőlthetjük. Tied a genetikai oldal szerkesztési joga, persze, ha vállalod. Mi örülnénk neki.
Egyébként még keresünk a toxikus növények oldal szerkesztésére is jelentkezőt, mert szeretnénk egy sorozatot ebből is indítani.

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 nov. 9, 10:18
Hozzászólások: 527
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2006 nov. 28, 10:37 
moodie írta:
Még találtam valamiket de még böngészem, majd küldöm a linket is, szerintem nagyon jó.
Génkölcsönhatásról lehet szó, de majd te is átnézed.

Itt a link. Jó hosszú, még nem értem a végére de szerintem nagyon jó.

http://www.petcraft.com/docs/avgen.shtml

Jó böngészést!


köszi!
egy kis összefoglalót írj majd!


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 nov. 9, 10:18
Hozzászólások: 527
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2006 nov. 28, 10:36 
még annyit, hogy a fotókon az látszik amikor már a kinövések leestek és gyógyulni kezd a láb. sőt akkor úgy begyógyult, hogy a forradások is alig látszódtak. ekkor végig a PROMOTOR 43-at adtam neki.

eltelt néhány hét és kezdődött előről. ekkor - már bánom - de megpiszkáltam, és elkezdett vérezni... na ezután még 2 napot élt.


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
Hozzászólás 2006 nov. 28, 10:09 
Szia guvat !

Érdekes amit leírtál, magam még nem találkoztam a fekete foltossággal, viszont zebráknál hasonló, de sárga kinővésekre már vot példa nálam.
Egyszer régebben az ilyen kinövéssel rendelkező zebra hímem elpusztult és a lábközépen kialakult párnát felboncoltam, ill. elvittem az egyetemi laborba ott mikroszkóp alatt megnéztük. Az speciál zsírpárna volt. Érdekessége viszont az, hogy nemcsak a talprészen, hanem az ujjakon is jelentkeztek ilyen kis gömböcskék.
Az állatorvosunk azt mondta ez esetleg lehet a helytelen űlőrúd megválasztásának eredménye is, mivel az érzékenyebb egyedek védekezésűl zsirréteget is halmozhatnak fel a talp részre. Hát én viszont kétkedve fogadtam ezt, de lehet, hogy igaza volt. Az tény, hogy ez a madár olyan tenyészkalitban volt ahol a fa kérge le volt hántva és az viszont jóval keményebb a kérgesnél.
Tanulságként azóta a tenyészkalitokba a madarak fajának megfelelő átmérőjű kérges fekete bodzafa ágból helyezek be ülőrudat. ( nem gyalogbodzát, mert az mérgező)
Hát lehet, hogy nem kapsz megfelelő választ csak szakembertől.
Bizzunk benne, hogy valaki ismeri a jelenséget.

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
Aranykoszorús mestertenyésztő
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 16, 17:49
Hozzászólások: 3356
Tartózkodási hely: Szeged
Valódi név: Eszteró Lajos
   
 
Hozzászólás 2006 nov. 28, 9:35 
Sziasztok !

Nagyon örülök, hogy ezt a témát boncoljátok, ugyanis sokan nem ismerik a kettő közötti genetikai eltérést, igazán magam sem tudom megmagyarázni, de saját kisérlethez viszont véletlenűl van lehetőségem a meglévő madarak, illetve genetikus ismerösöm révén.

Nekem jelenleg van 3 rizspintyem, melyeknek teljesen fekete a feje. Lásd : Hasonló az index fórumon az "apró ékkövek oldalon" felrakott képen lévőhöz.
A külföldi leírásokban találni róla 2 meghatározást:
1. modifikáció,
2. színmutáció.
Akitől vettem azt mondta, hogy egy éve volt nála és nem szaporodot, hollott 2 tojó és egy hím a nemi megosztás.
Most kisérletképpen az egyik tojót elkülönitettem a himmel egy kisebb röpdébe szaporítás végett. (ez a két madár korábban már párbaállt )
A másik tojóhoz viszont raktam egy jól fejlett vadszinü hímet.
Genetikus ismerősöm szerint a két párosításból szaporodás után beigazolódhat, hogy színmutációról, vagy modifikációról van szó.
Szerinte, ha az azonos pár hasonló utódokat költ, és a vegyes párnál viszont lesz feketefejű és vadszínű is akkor színmutációról beszélünk.
Ha viszont a feketefejűség nem jön ki, akkor modifikáció a változás oka.
Most már csak az a kérdés szaporodnak -e, vagy évekbe telik, mig megoldódik a kérdés.
Ha valaki közületek viszont szakmai leírásra lelne a neten, kérem fordítsa le nekünk, sokat segítene a megoldásban és a fórumunkat látogatók tájékoztatásában.

_________________
üdvözlettel : -el-


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 nov. 8, 16:30
Hozzászólások: 497
Tartózkodási hely: Karcag
   
Hozzászólás 2006 nov. 27, 16:16 
Sziasztok!
Nem akarok belekontárkodni a témába, de előkerestem a régi főiskolai jegyzetemet (Dr. Boda Imre: Az állatnemesítés alapjai – Agrártudományi Egyetem Keszthely, Állattenyésztési Kar Kaposvár). Ebben a prof. felhívja a figyelmet arra, hogy a szakkifejezések hasonlósága miatt nagyon fontos elkülöníteni a modifikációt (ami a környezet hatása) egy-egy gén modifikáló hatásával.
Én csak gyanítom, hogy amiről itt szó van (a piros színű törpepapagáj és a képeken látható gould), inkább az utóbbi, vagyis gén által okozott modifikáció.
Dr. Bodát idézve: „Esetenként a fenotípust markánsan meghatározó ún. főgének hatásának intenzitását számos nem önálló mellék (vagy modifikáló) gén befolyásolja: erősíti, részben vagy teljesen elnyomja. Pl. a szarvasmarha fajban a tarkaságot egy domináns gén okozza, a pigmentált foltok eloszlását és kiterjedéstazonban számos modifikáló gén befolyásolja, nagy változatosságot okozva ezáltal. A modifikáló gének hatásával magyarázható részben a gén-expresszió és a penetrancia jelensége is.”


 
Offline
IDRE tag
Csatlakozott: 2006 nov. 18, 13:10
Hozzászólások: 65
Tartózkodási hely: Makó
Valódi név: Józsa Enikő
   
 
Hozzászólás 2006 nov. 27, 14:37 
Még találtam valamiket de még böngészem, majd küldöm a linket is, szerintem nagyon jó.
Génkölcsönhatásról lehet szó, de majd te is átnézed.

Itt a link. Jó hosszú, még nem értem a végére de szerintem nagyon jó.

http://www.petcraft.com/docs/avgen.shtml

Jó böngészést!


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 nov. 9, 10:18
Hozzászólások: 527
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2006 nov. 27, 14:27 
3 éves koruk után eladta őket és már nem követte a sorsuk.
ja! és mind hím volt.
az egyik gouldos veblapon láttam hasonló fotókat, azok is mind hímek voltak...


 
Offline
IDRE tag
Csatlakozott: 2006 nov. 18, 13:10
Hozzászólások: 65
Tartózkodási hely: Makó
Valódi név: Józsa Enikő
   
 
Hozzászólás 2006 nov. 27, 14:20 
Guvat!

Én is rátaláltam valami ilyesmire, hogy modifikáció - ezek plazmón mutációk vagyis a sejtmagon kívüli citoplazma megváltozásai miatt keletkeznek.
Ugyanide tartóznak a tartós modifokációk, de úgy tűnik ezek inkább növények, baktériumoknál fordulnak elő pl. plasztiszokban. Állatok esetében esetleg a mitokondriumokban történhetnek változások, de ezek szerintem nem befolyásolják a színöröklődést.
Szóval, ez jó kis fejtörő és egy genetikust lenne éremes kérdezni.
Ha még rábukkanok valamire akkor szólok.

U.i. Írtad, hogy 3-éves korukig nem szaporodtak, lehet, hogy nemhez kötött öröklődésről van szó, ebben az esetben nem tudom, hogy lehet-e modifikációról beszélni?


 
Offline
IDRE díjas
Avatar
Csatlakozott: 2006 nov. 9, 10:18
Hozzászólások: 527
Tartózkodási hely: Karcag
   
 
Hozzászólás 2006 nov. 27, 13:03 
hivtalosan:
A modifikáció a genotípusnak a környezeti tényezőkre adott, nem örökíthető válasza, reakciója.

először akkor hallottam amikor egy piros színű rózsás törpepapagájt láttam. azt monták ez a változás nem öröklődik. és valószínüleg a rossz tartási körülmények hatására lett olyan a madár.


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 1945 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 94, 95, 96, 97, 98  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  
cron

Pontos idő: 2024 ápr. 17, 0:24
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO