Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 1945 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 98  Következő
Szerző Üzenet
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2017 feb. 5, 17:51 
Sándor!
Remélhetőleg kb két hét múlva meglátjuk, hogy a dilutenál mi a helyzet.
A februárom nagyon húzós, de ha nem jön valami közbe, akkor március elején megpróbálok valamit összedobni.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 dec. 9, 13:28
Hozzászólások: 921
Tartózkodási hely: Nyírtura
   
Hozzászólás 2017 feb. 5, 17:44 
Nagyon menők lettek a képek. Kíváncsian várom a dilut madaratokról a képeket. Nem lennék meglepve, ha hasonlóan szép nyúlványai lennének a melanocitáknak :drunken:
Én is úgy gondolom, hogy a pasztel melanocitái is normális kinézetűek. Ott nem azok alakjával van baj, hanem az eumelanin mátrixok nem szineződnek normálisan, enzim hiba miatt.

Az alapítványunk márciusi számába nem írnál egy kis összefoglalót a mutációról? Csak amolyan kis ismeretterjesztőt, a Nature, vagy a Cell nem hiszem hogy megharagudna ránk ettől :D

_________________
Varga Sándor
http://avikultura.blogspot.com/


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2017 feb. 5, 14:17 
A kékek esetében a melanin abszolút nem érintett. Ott csak és kizárólag a lipochrom pigmentek érintettek. Ezek pedig függetlenek a melanocitáktól. Ezért a melanocitákat ez a mutáció nem érintheti.
Az pedig tény, hogy a melanocitákat csak a melanin tartalmuk miatt látjuk, így azokban a mutációkban, ahol egyáltalán nincs melanin, a melanociták láthatatlanok. Ebben az esetben csak valami melanocitákban megtalálható fehérje kimutatásával lehetne láthatóvá tenni őket.
Itt esetleg a pasztell vizsgálata segíthet, amikor még van melanin a melanocitákban, de már azért valamennyire megjelenik a mutáció hatása. Mondjuk, ha fogadni kellene, akkor azt tippelném, hogy a pasztel melanocitái normális alakúak és inkább a melanin termelés folyamata érintett. De ez csak feltételezés.


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
Hozzászólás 2017 feb. 5, 14:07 
Ok, ez az elmélet, vagy találtál is rá vizsgálatot, képet?
Ha van már rá akkor be tudnád ide rakni azokat is?


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2017 feb. 5, 13:59 
Köszönöm!
Igazából a fahéjt lenne még izgalmas megnézni.
A kék melanocitái garantáltan ugyanúgy néznek ki, mint a vad esetében. A sárgánál meg az a gond, hogy melanin hiányában nem látszanak.


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
Hozzászólás 2017 feb. 5, 13:51 
Tök jó lett a kép, gratula.
Izgalmas nagyon hogy milyen lesz a dilut esetében a helyzet. Ha meg majd nagyon belejössz a vagdosásba, megleshetnéd a többi színt is, vagy adok neked nyárs tokot.


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2017 feb. 4, 16:40 
Sándor!
Szerencsére nem túl vészes megnézni a melanocitákat. A vad típusban szép nyúlványosak. A dilute-ra még kell várni kb két hetet, kb addigra lesz tolltok.

Kép

Kép


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2017 feb. 2, 22:23 
Ma este protokoll kereséssel szórakoztam.
Elvileg 4% PFA fixált tolltokot lehet fagyasztva metszeni. Ebben az anyagban szépen mutatják azt is, hogy hol kell keresnem a melanocitákat: http://docplayer.net/22846285-Supplemen ... s-for.html
Ha a fagyasztva metszés valóban működik, ahhoz van mindenem, úgyhogy meg fogom nézni. Vannak is vedlő vad színű gouldjaim, úgyhogy holnap hozok haza kis fixálót néhány tolltoknak. Ha ezt sikerül metszeni és látom a nyúlványos melanocitákat, akkor egy diluteot is ráveszek, hogy növesszen néhány tolltokot....


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 dec. 9, 13:28
Hozzászólások: 921
Tartózkodási hely: Nyírtura
   
Hozzászólás 2017 feb. 2, 20:18 
Szia

Igen, a dilutoknál a melanociták nyúlványainak hiánya elméletileg szembetűnő, meg talán a hatalmas melanoszómák is jól látszanak mikroszkóp alatt. Persze még az életben nem láttam ilyet :drunken:
A Mutavival felvetted a kapcsolatod a protokollal kapcsolatban?

_________________
Varga Sándor
http://avikultura.blogspot.com/


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2017 feb. 2, 16:02 
Sándor!
A dilute tollszerkezetnél ilyen változásra gondolsz, mint amit ezen az oldalon írnak a hullámosnál: http://www.mutavi.info/index.php?art=dilute
Azaz a melanociták alaki változására?
Ha igen, esetleg tudsz valami protokollt, hogy hogyan lehet tollból normálisan metszetet készíteni? Mikroszkóp és metszőberendezés az nem gond.
Bár gondolom, a melanocitákat inkább a fejlődő tolltokban kell keresni, azt pedig talán könnyebb metszeni, mint magát a tollat.


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2017 feb. 2, 15:34 
Azért gondoljuk, hogy dilut, mert úgy tűnik, hogy az eumelanin mennyisége változik. A feomelanin abszolút nem érintett, ez gouldoknál egyértelmű a mell lila színéből. Az eumelanin színe nem változott, ezt pl a hasi aljtollazat színéből illetve a torok tollazat színéből látjuk.
Mikroszkóp alatt nem láttam eltérést a dilut és a vad színű madarak tollainak szerkezete között, legalábbis kis nagyításon nézve.
Kép
Bármilyen ötletnek örülnék, amivel szerinted jobban meg lehet érteni a mutáció hatását.
Elég sok mindent meg tudunk csinálni.
Próbáltuk a gént is azonosítani, de sajnos nem jött össze.
A nemi kromoszómán két gén van, amiről ismert, hogy madarakban befolyásolja az eumelanin szintézisét: TYRP1 és az SLC45a2. Izoláltam RNS-t tolltokból és zebrapinty genom alapján klónoztuk és megszekvenáltuk vad és dilut gouldokból ezt a két mRNS-t. Szerencsére elég hasonló a két faj genomja, így nem volt gond a PCR-rel. Sajnos azonban nem ebben a két génben van a mutáció, így itt elakadtunk, mert az egész nemi kromoszómát leszekvenáltatni egy nem annotált genomból elég húzós összeg lenne.
Meg akartam nézni a toll szerkezetét elektronmikroszkóppal is, de sajnos nem sikerült használható protokollt szerezni tollak elektronmikroszkópos feldolgozásához.
Próbáltam itthon keresni valakit, aki esetleg meg tudná nézni a melaninok minőségi vagy mennyiségi változását a tollakból, de akit találtam, az már nem foglalkozik ezzel.
Szóval bármilyen ötletnek örülök és ha a lehetőségeink engedik, akkor meg is csináljuk.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 dec. 9, 13:28
Hozzászólások: 921
Tartózkodási hely: Nyírtura
   
Hozzászólás 2017 feb. 2, 14:16 
Köszönöm a gyors válaszod. Csabával már beszélgettünk róla, hogy a dilut név mennyire takarja a valódi mutáció hátterét. Csak mert nem nagyon ismerek nemhezkötött dilutokat pintyeknél (természetesen lehet hogy te tudsz ilyenről), galamboknál talán van. A tollszerkezet vizsgálatok mutattak dilutizmusra utaló elváltozásokat?
Jó lenne majd többet tudni róluk, engem mindenképpen érdekelne.

_________________
Varga Sándor
http://avikultura.blogspot.com/


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2017 feb. 2, 12:14 
Sándor!
Nemhez kötött recesszív a mutáció.
Részletesen meg van írva minden, de egyelőre pont magyarul nincsen. Ha lesz egy kis időm, akkor lefordítom magyarra.
A VB magyar vonatkozású eredményei:
Gyerkó Tibor: 10 arany, 8 ezüst, 6 bronz (Hullámos papagáj)
Gyerkó Zita: 3 arany, 1 ezüst, 1 bronz (Hullámos papagáj)
Labancz József: 1 arany, 2 ezüst (Hullámos papagáj)
Fekete Csaba: 1 arany (gould amandina)
Ádám Krisztiánnak négy Gloster kanárija volt kint, ezek mindannyian 89 pontot kaptak
Küzmös Csabának volt még kint egy 89 pontos Gould Amandinája.
Máté József amazonja sajnos a kategória átvariálások következtében nem jó kategóriába került, így nem bírálták le.
Sajnálom, hogy csak ennyien vittünk ki madarakat a VB-re. Itthon láttam olyan zebrapintyet, F2 egzótákat és gyémántgalambot is, amiknek szerintem lett volna keresnivalójuk a VB-n. Más fajokról nem tudok nyilatkozni, mert azokat nem ismerem annyira, hogy meg tudjam ítélni őket.
Talán majd a jövő évi olasz VB-re több madár és több tenyésztő kijut. Szerintem nagyon fontos, hogy lássuk, hogy hol tartanak a madaraink a nemzetközi élvonalhoz képest. Egyrészt lehet, hogy pont az élvonalat képviselik, csak a tenyésztő ezt még nem tudja, másrészt, ha valamiben le vagyunk maradva, akkor jó látni, hogy merre kell menni.
Nekem az az eddigi tapasztalatom, hogy azokkal a madarakkal, amik a Jászberényi/Karcagi kiállításon vagy a Pannónia kupán 90 pontot kapnak, szégyenkezni biztosan nem kell a VB-n sem. Pontozásban, ha a madár ugyanazt a formát hozza a VB-n, akkor az ilyen madár nem valószínű, hogy 89-nél kevesebbet kapna a VB-n, ami szerintem már mindenképpen jó eredmény ott.
Ha még másra kíváncsi vagy a VB-ről, akkor írjad és megpróbálok válaszolni.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 dec. 9, 13:28
Hozzászólások: 921
Tartózkodási hely: Nyírtura
   
Hozzászólás 2017 feb. 2, 11:29 
Köszönöm a válaszokat. Az új mutáció ezek szerint autoszomálisan öröklődik?
Valami kis ismeretterjesztős anyagot írhatnál róla, a megjelenésről meg a stabilizálásról, hogy 10 év múlva ne angol folyóiratokból kelljen majd kihámozni, mi is történt itt Magyarországon. Az alapítványi újságunkba akár :drunken:

A világkiállítás többi eredményéről valamit még nem tudnál írni? Ha jól tudom, kint voltatok, mégsincs egy szó sem sehol erről a kiállításról. Bocs a sok kotnyeleskedésért, csak tudod, az információéhség...

_________________
Varga Sándor
http://avikultura.blogspot.com/


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2017 jan. 30, 20:59 
Sándor!
Köszönöm az érdeklődést.
Az új mutációval kapcsolatban a helyzet a következő. Elkészítettük az új mutáció standardját és részletes leírását három nyelven. A mutációt Hungarian Dilute-nak neveztük el. A leírást a magyar COM képviselet tavasszal benyújtotta az OMJ-nek.
Az OMJ szeptemberi ülésén ezt a leírást és a standardot elfogadta és a mutációt a vizsgálati fázisba léptette. Ami azt jelenti, hogy 4 év alatt kell bemutatni legalább 3 évben legalább 12 db minimum 87 pontos madarat.
A VB-n sikerült bemutatni 15 madarat a mutációból, ami megfelelt az elvárásoknak. 5 ország 5 bírója pontozta le a madarakat, Így ezt az évet elfogadták.
Az új mutáció kategóriában egy 90 pontos tojómat első hellyel díjazták.
A rózsás mellű gouldom sajnos a beszállítás és a bírálat között valamikor elpusztult, így Ő nem lett lepontozva.
Egy sárga fejű, vad színű hímem 89 pontos lett, a két piros fejű, vad színű hímem 87 és 88 pontos lett.
A pontozás úgy gondolom teljesen korrekt volt. Egyértelmű, hogy a vadszínű madarak között az itthon nagynak számító madarak kicsik. Úgyhogy van hova fejlődni, de pont ezért kell kimenni a VB-re, hogy ott lehessen látni egymás mellett a mi madarainkat és a győzteseket, ami egyértelműen kijelöli, hogy merre kell menni.

Kép

Kép


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2007 dec. 9, 13:28
Hozzászólások: 921
Tartózkodási hely: Nyírtura
   
Hozzászólás 2017 jan. 30, 13:51 
Szia Csaba

Valamelyest ide is tartozik. A világkiállításon szereplő gouldokról semmi információtok nincs? Az új mutáció alakulása? Ennyire jól szerepeltek, vagy ennyire rosszul, hogy még egy facebook bejegyzést sem látok sehol (mondjuk lehet nem jól keresek, nekem nincs facebookom). A spanyol honlapon dettó semmi eredmény. Tényleg egyetlen embert sem érdekel, vagy akit érdekel, nem ezen a fórumon érdeklődik? De akkor hol?
Előre is kösz a választ.

_________________
Varga Sándor
http://avikultura.blogspot.com/


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2017 jan. 30, 13:23 
Cydectint sajnos csak állatorvosi receptre lehet venni, de sajnos azt is csak nehezen, mert nem nagyon tartják a gyógyszertárak. Ha sikerül szerezned, szóljál és akkor segítek, hogy milyen hígításban kell adni.
Nem a mell bőrét kell nézni, hanem a bordaív alatt a hasat kell nézni. Ha kövér a madár, akkor a has elődomborodik és a zsírtól lesz ott sárgás.


 
Offline
Csatlakozott: 2016 dec. 3, 16:29
Hozzászólások: 6
Tartózkodási hely: Veszprém
Valódi név: Norbi
   
Hozzászólás 2017 jan. 30, 12:14 
Szia!
Megnéztem a madarakat, és tényleg elég sárga a mellbőrük. Akkor egy kicsit diétára fogom őket.
Régebben olvastam itt a fórumon, hogy torokatka ellen hatásos a cydectin injekció itatva, de ha jól láttam, akkor csak vénnyel kapható. Az én madaraimon még nem tapasztaltam jeleit, de megelőzés gyanánt használnám. Hogy lehet viszonylag egyszerűen hozzájutni?


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2017 jan. 29, 22:58 
A VAM pelletek a Prestige Premium termékekben vannak. Én egyszer vettem ilyent. Nekem a madarak az összes VAm pelletet otthagyták, ráadásul külön kellett venni magkeveréket csíráztatáshoz. Szóval azóta nem veszek ilyent.
Én ezt a terméket használom: https://eledelporta.hu/madar/pinty-eles ... lls-421379
Mondjuk nem ettől a cégtől veszem, de itt találtam meg most hirtelen. Azt sajnos nem tudom, hogy ez a keverék kisebb kiszerelésben is kapható-e vagy sem.
Ha nem, akkor az általad használt keveréket egészítsd ki fénymaggal. Ha megnézed a két keverék összetételét, akkor a legnagyobb különbség, hogy az ausztrál díszpinty keverékben 40% fénymag van, míg a trópusi pinty keverékben csak 8%. Ez mondjuk főleg akkor kritikus miután kirepülnek a fiókák, mert olyankor a kicsik a magkeverékből eleinte szinte csak a fénymagot eszik meg és később szoknak rá a többi magra.
Illetve a trópusi pinty keverékben van négermag. Ezt szeretik a gouldok és az a gond, hogy nagyon magas az olaj, azaz az energia tartalma. A gouldok kalitkában eleve elég könnyen elhíznak, így ha nem muszáj, akkor én inkább nem adok nekik olajos magokat. Mondjuk az 1,5% az nem túl sok, szóval nem csinálsz vele bajt, de azért érdemes odafigyelni a madarakra, hogy hogy állnak kondícióval. Ha kézbeveszed a madarakat és azt látod, hogy a hasuk előreugrik és jó sárga, akkor mindenképpen be kell iktatni egy időre alacsonyabb energiatartalmú magkeveréket, pl vörös és fehérköles 1:1 arányú keverékét. De csak addig, amíg vissza nem nyerik a normál kondíciót.


 
Offline
Csatlakozott: 2016 dec. 3, 16:29
Hozzászólások: 6
Tartózkodási hely: Veszprém
Valódi név: Norbi
   
Hozzászólás 2017 jan. 29, 21:37 
Kedves Csaba!

Köszönöm, hogy ilyen gyorsan reagáltál a kérdésemre. A költetést szerintem még későbbre hagyom, mert költözés előtt állunk, és addig nem szeretném felpörgetni őket. Keresgéltem a neten az általad ajánlott ausztrál keveréket. Olvastam, hogy sokféle vitamint és ásványi anyagot tartalmazó VAM pelletek is vannak benne. Ez a szóban forgó magkeverék? Ez nyugalmi időszakban is megfelel a madaraknak?


 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 1945 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 98  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  

Pontos idő: 2024 máj. 1, 13:41
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO