Támogassa egyesületünket adójának 1%-ával






Hozzászólás a témához  [ 96 hozzászólás ] 
Keresés ebben a témában:
Oldal 1, 2, 3, 4, 5  Következő
Szerző Üzenet
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2016 jan. 15, 10:01 
Párosodás után pár napig még képesek tárolni a spermát a madarak, de az teljesen kizárt, hogy áprilistól szeptemberig ez menne nekik. Az pedig könnyen előfordul, hogy egy hím fekete fej hordozó.


 
Offline
IDRE tag
Csatlakozott: 2013 nov. 24, 9:37
Hozzászólások: 47
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Kőhidi Tamás
   
Hozzászólás 2016 jan. 15, 6:12 
Köszönöm szépen a részletes választ. A biztonság kedvéért azért megkérdezem: lehetséges-e, hogy az áprilisban elhozott piros f. tojó még tárolt más hímtől spermiumot, ami szeptemberben talált célba? Más hímmel nem volt együtt közben. (Legfeljebb zebrával, de arra fogni már koncepciós per lenne :) )


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2016 jan. 14, 18:59 
A fekete fej az nemhez kötött öröklődésű mutáció. Mivel a tojóknak csak egy X kromoszómájuk van, így a fekete fej génjére nézve vagy vadtípusú a madár vagy mutáns, tehát nem lehet hordozó. Azaz egy tojó maszkja vagy színes vagy fekete, de olyan tojó nincsen, amelyiknek színes maszkja van, de fekete fej hordozó. Emellett a fekete fej mutáció recesszív.
A hímeknek az apjuktól és az anyjuktól is örökölniük kell a mutációt ahhoz, hogy fekete fejűek legyenek, azaz mindkét nemi kromoszómájukon jelen legyen a fekete fej mutáció. Mivel a tojó nem lehet hordozó, fekete fejű hím utódok csak akkor kelhetnek, ha a tojó fekete fejű.
Tehát, ha egy piros fejű pártól fekete fejű fióka kel, az két dolgot jelent. Az egyik, hogy a fióka az tojó, a másik pedig, hogy az apja az fekete fej hordozó.


 
Offline
IDRE tag
Csatlakozott: 2013 nov. 24, 9:37
Hozzászólások: 47
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Kőhidi Tamás
   
Hozzászólás 2016 jan. 14, 11:19 
No, a másik viszont fekete fejűnek néz ki. Nekem úgy jön ki ez a kalkulátorból, hogy csak tojó lehet, pedig úgy emlékszem, mindegyiket láttam már bólogatni és ugrálni. A calc szerint a tojó nem hordozhatja mindhárom tulajdonságot piros fejjel. Csaba, Hogy is van ez?
Itt néztem: http://www.gouldianfinches.eu/en/geneti ... a/english/


 
Offline
IDRE tag
Csatlakozott: 2013 nov. 24, 9:37
Hozzászólások: 47
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Kőhidi Tamás
   
Hozzászólás 2016 jan. 12, 12:34 
Kösz. Most nézem, milyen "okosat" írtam... Szóval hím lett a sárga fejű. Amúgy eddig mind a 4 hím lett. A kirepülés után már két héttel udvaroltak. Remélem a most kikelt 6 közül lesznek tojók. És ezeket már gyűrűzöm :)


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2016 jan. 12, 10:20 
Igen, ez azt jelenti.


 
Offline
IDRE tag
Csatlakozott: 2013 nov. 24, 9:37
Hozzászólások: 47
Tartózkodási hely: Érd
Valódi név: Kőhidi Tamás
   
Hozzászólás 2016 jan. 11, 14:42 
Pirosfejű pártól az egyik hím tojó sárga fejű lett. Ez azt jelenti, hogy mindkettőnek hordoznia kellett a sárgafejűséget? Mert a kalkulátorból nekem csak így jön ki.


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2014 feb. 25, 13:33 
W.L.-nek teljesen igaza van. Moderátorok! Legyetek szívesek átmozgatni ezt a részt a gould genetika topikba.
Vera!
A tarka madár lehet ausztrál sárga, ezekre jellemző a tarkaság, de lehet egy egyfaktoros (heterozygota) európiai sárga is. Ezeknél a madaraknál a fehér mell miatt nem pasztell, hanem sárga hát alakul ki. Nekem két ilyen fehér mellű egyfaktoros sárga hímem van. Az első vedlés után tiszta sárgák voltak, de a következő vedléseknél egyre több folt jelent meg bennük. Közel sem ilyen tarkák most, de az egyiknek például az egyik hosszú farktolla fehér, a másik fekete. Ez most alakult ki. Eddig mindkettő farktolla fehér volt.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2012 nov. 29, 7:40
Hozzászólások: 516
Tartózkodási hely: Indonézia
   
Hozzászólás 2014 feb. 25, 13:05 
Nekem meg laikusként ez a kép a leggyanúsabb:

Csatolmány:
bg.jpg
bg.jpg [ 55.49 KiB | Megtekintve 14550 alkalommal. ]


De nagyon! :D

Amúgy nem kéne ezt a témát áthelyezni a genetika topikba?
Mert itt már a klubról rég nincs szó - hacsak Vera be nem lép végül! ;-)


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
Hozzászólás 2014 feb. 25, 12:56 
Vera,

igen, néhány dolgot már leírtak a többiek, én csak azért írtam le megint, hogy megerősítsem. Vagy nem érteted meg őket, vagy elsiklottál felettük. Ezért is idéztem be a különböző időkben írt mondataidat, hogy így egymás mellé téve kicsit jobban átlátható legyen.
Ne tarts minket ellenségnek, nem azok vagyunk, segíteni próbálunk amennyire csak tudunk. Ugyan ez vonatkozik az invitálásra is. Képeken és a valóságban másként nézhet ki egy madár, könnyebb és biztosabb is véleményt mondani róla ha élőben látja az ember, pláne ha több hozzáértő szem is vizslatja.
De ennyi, lépjünk is túl a dolgokon.

A facebookon írtakhoz képest változatlan a véleményem a képekről. Jó lenne tudni pontosan melyiknek mi a forrása, honnan való.

Ezek a képek szerintem manipuláltak:
Kép

Kép

Ezek az egyedek half-siderek illetve Gynandromorfok. A tenyésztői értékük nulla, csak nézegetni/mutogatni lehet őket, genetikailag zsákutcák.

Kép

Kép

Kép


Személy szerint én nem rajongok a tarka madarakért, igaz ez a gould esetében is. Noha tudom, hogy számos fajnál egy új fenotípus kialakításánál fontos szerepe van a tarkának, de azt letisztítani, egy elképzelt irányba szelektálással elvinni, rendkívül időigényes (évtizedek) és óriási egyedszám szükséges. Arról nem is beszélve, hogy milyen szakmai tudás kel hozzá, a lehetőségek felismerésére, a folyamat irányítására. Ez ilyen munkákat ezért leginkább szervezeti szinten, csoportosan végzik a tenyésztők, egyedül ritkán kivitelezhető.
Kép

Ezekre a változatokra írta Csaba, hogy modifikációk: (nincs megbízható információ sem arról, hogy öröklődne, sem pedig arról hogy tartós színváltozást mutatna. Egy idő után kivedli a madár)

Kép

Kép


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 nov. 19, 15:18
Hozzászólások: 204
   
Hozzászólás 2014 feb. 24, 22:57 
vera9999 írta:
Kedves Nimfanatikus!

Jelen esetben itt nem arról van szó hogy kiadott-e 1-et, 2-őt, bármennyi fiókát is az illető ha új mutáció van jelen. :lol: Az illető az én legjobb barátom évek óta és én kértem egy darab fiókát tőle a 4-ből. Nem azon van a hangsúly, hogy miért olyan "butus", amiért osztogatja, amikor rejtegetni kéne. Nem rejtegetjük, épp ellenkezőleg: tudni szeretnénk kinek van ilyen és ha van is, akkor ez milyen színváltozat?! Egyenlőre a külföldiek sem tudják erre a választ. Eladásról, osztogatásról szó sem volt kedves Nimfanatikus, csupán ezt a színt szeretnénk örökíteni több generációban. :wink:


Kedves Vera!
Csak érdeklődésképpen kérdeztem. Közben végigolvastam kicsit tüzeteseben, ezért feltételezem hogy a fiókák szüleinek párosítása már tervezett volt.
Azért érdekes a kérdés mert nem "butuska" hozzáállás, vagy rejtegetés kiadni ilyenkor egy madarat, hanem értelmetlen szerintem. Ahogy Csaba is írja ha új mutáció, ilyet ugysem találsz mellé, de ha csak ritka mutáció, akkor is a "rögzítéshez" ahogy írod ezt a vonalat kell továbbvinni. Ami szoros rokontenyésztést kíván, akár az ismert felmenőkből visszatartott madárral, ha ilyen sok az egynemű fiatal.
Én nimfák mutációjával foglalkozom. Az a baj a tenyészettől elidegenítéssel, hogy mindig beüt a ménkű. Ha a nála maradt egyedek valamiért defektesek, vagy elpusztulnak ne adj isten, akkor ugyan ott van a nálad lévő példány, de ha visszaveszi, az már nem "ugyanaz" a madár (ne értsd félre, ez nem emberi hiba, csak mások a környezeti hatások ahogy itt többen is megfogalmazták).
Éppen ezért én azt szorgalmazom, még olyan mutációknál is amik nem teljesen frissen, csak ritkák, hogy ne adjunk ki a tenyészetből, mert a rögzítést csak ott lehet véghezvinni.
Ha modifikáció, akkor a már "rögzített egyedek" más tenyészetbe kerülve ugy is megmutatják magukat. Ugyanakkor a rögzítés hosszú, én 6 éve "csiszolgatom" nimfáknál az egyik változatot, de a sok kombináció miatt, és az éghajlat és egyéb tényezők miatt még mindig nincs tökéletes madaram, amire már azt mondanám, hogy igen, ezt kiengedem a tenyészetből. Ahhoz nem elég olyan színűnek lennie, ahhoz ellenállónak, megfelelő méretűnek, stb kell lennie. Mert a "rögzítés" az rokontenyésztést kíván, utána lehet frissíteni az állományt, csakis a legjobb vonallal, amit szintén nem baj ha nálad van kéznél, tehát elég komplex és időrabló feladat, de nagyon szép is ugyanakkor.
Én csak buzdítani tudlak, hogy hozd ki belőlük a legtöbbet! Talán egyszer nekem is lesznek újra gouldjaim, hisz minden ausztrál madár a kedvencem!

Ja és természetesen pártolom a HOMOZIGÓTA vadszínű madarak tartását a tenyészetben, minden színmutációval foglalkozónál 1 párnak kötelezően lennie kéne, természetesen csakis a legjobb madárból (hoppá, gouldoknál akkor 3 pár a 3 fejszín miatt? :) )! ;)


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2011 jún. 8, 16:18
Hozzászólások: 23
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Veronika
   
Hozzászólás 2014 feb. 24, 22:42 
K.Csaba!

Most ugyanazokat másoltad be amit ma írtam, nem értem. :lol: Ennek sok értelmét nem látom: mindenhez hozzáfűztél valamit amit már megtárgyaltunk egyszer. :P No mindegy, akkor a szavaiddal élve: ÚJ mutáció ez valóban, ami nincs senkinek és bizony öröklődik is. A madárkát nagyon szívesen megmutatom nálam de nem cibálom folyton kiállításokra sehova sem. Egy kicsit az utolsó hozzászólásod számomra ambivalens.


 
Offline
IDRE tag
Avatar
Csatlakozott: 2006 okt. 15, 22:04
Hozzászólások: 3579
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Küzmös Csaba
   
Hozzászólás 2014 feb. 24, 20:56 
Tényleg nem kukacoskodásnak szánom.

vera9999 írta:
Hát reménykedjünk benne hogy vissza tudjuk hozni ezt a fenotípust és akkor valószínűleg egy új mutációra bukkantunk. Mindenképpen tudatni fogom veled, veletek. Köszönöm :roll:

vera9999 írta:
… A színmódosulás az apa madárnál annyit változott hogy erősebb lett a 2. vedlést követően, valószínűleg a fiókák is hasonlóképpen fognak erősödni…

Ha az apa is ilyen színű, akkor már visszahozta.

vera9999 írta:

..Jó lenne olyat találni, akinek esetleg van ugyanilyen, mert továbbléphetnénk ebben az irányban, de egyenlőre ez reménytelennek tűnik…


Ha új mutáció, akkor senki másnak nincs a világon, ezért új :)

vera9999 írta:
A szülők pontos genetikáját biztosan nem fogja tudatni a nagyközönséggel a barátom, ebbe nem kis munkája volt az évek alatt. A barátom tudja, hogy mit hogyan fog variálni még, a kicsik színét hogyan örökíti majd a jövőben, de egy biztos: eladogatva nem lesznek rögzítés nélkül. :wink:


Ha ismeri már a genetikáját, akkor minimum 3-4 generáción keresztül kellet már hogy ezzel foglalkozzon.

vera9999 írta:
… tulajdonképpen az apa madártól lett 3 hím és 1 tojó ebben a színben amit a képeken is látsz. Most 6 hónaposak, tehát öröklődik…

Kicsit furcsállom hogy hím és tojó utód is lett egyből. Mivel nem tudjuk mit mivel rakott össze, komolyabban nem is tudjuk véleményezni azt. Csak gratulálni tudok neki, illetve várjuk Karcagon a kiállításon a madaraival egyűt, vagy Jászberényben a Nyílt napon.


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2014 feb. 24, 20:55 
A félig ilyen, félig olyan madarak, azok rendben vannak, de van néhány kép, ami nem hihető. Ilyen a sárga mell és a lila hát.
Meg kell nézni, hogy hol és milyen környezetben jelenik meg a kép. Ilyen erős változást nagyon nagy dobra vernének. A sötét madarak melanisztikusak, az nem mutáció, hanem modifikáció.


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2011 jún. 8, 16:18
Hozzászólások: 23
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Veronika
   
Hozzászólás 2014 feb. 24, 20:37 
Kedves Nimfanatikus!

Jelen esetben itt nem arról van szó hogy kiadott-e 1-et, 2-őt, bármennyi fiókát is az illető ha új mutáció van jelen. :lol: Az illető az én legjobb barátom évek óta és én kértem egy darab fiókát tőle a 4-ből. Nem azon van a hangsúly, hogy miért olyan "butus", amiért osztogatja, amikor rejtegetni kéne. Nem rejtegetjük, épp ellenkezőleg: tudni szeretnénk kinek van ilyen és ha van is, akkor ez milyen színváltozat?! Egyenlőre a külföldiek sem tudják erre a választ. Eladásról, osztogatásról szó sem volt kedves Nimfanatikus, csupán ezt a színt szeretnénk örökíteni több generációban. :wink:


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2011 jún. 8, 16:18
Hozzászólások: 23
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Veronika
   
Hozzászólás 2014 feb. 24, 20:28 
Kedves Jocó52!

Igen, jól írta Csaba, hogy nem elhanyagolandó egyes mutációk tartása, ha a tenyésztő megfelelően ellátja és tenyészti őlet, pláne ha ért is a genetikájukhoz. Amit Csaba írt, hogy egyesek minél többet, minél gyorsabban és beltenyészettel akarják növelni a pénztárcájuk tartalmát: ezt én is elítélem. Türelem, rózsát terem, a türelmetlenség pedig rossz minőségű madarat, egyúttal rossz hírnevet is hoz az "alkotónak". Amit felraktál fotókat: az ezüst hím gyönyörű és egészségesnek látszik, de a másik két madárkáról ez nem mondható el sajnos. Szerintem is pont ugyanolyan fontos, hogy ne a mennyiségen, bevételen legyen a hangsúly, hanem a minőségen, akár normál színről vagy ritka színváltozatról beszélünk. Valljuk be, az olaszok például nagyon értenek szinte minden madárfaj tenyésztéséhez, érdemes tőlük tanulni. Sokan azt hiszik, hamisított-photoshop-al machinált képet raknak fel az állományukról, de ennek nem sok értelme lenne rájuk nézve, s csak akkor csodálkozik az ember, amikor élőben látja ezeket a szépségeket. Íme pár fénykép, kíváncsian várom a véleményeteket. Szerintetek?

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép


 
Offline
Avatar
Csatlakozott: 2008 nov. 19, 15:18
Hozzászólások: 204
   
Hozzászólás 2014 feb. 24, 20:11 
Tiszteletem! Jó munkát!

Valaki el tudja nekem mondani hogy miért adott ki egyetlen fiókát is a kezéből az úri ember/hölgy, ha egyszer "új mutáció"?


 
Offline
IDRE Gould Amandina Klub tag
Csatlakozott: 2008 jan. 10, 15:17
Hozzászólások: 912
Tartózkodási hely: Budapest
Valódi név: Fekete Csaba
   
Hozzászólás 2014 feb. 24, 15:53 
Columba, Igen azt akartam írni, hogy új, de elírtam, elnézést.
Jocó52, Abban teljesen egyetértünk, hogy vigyázni kell a vad változatra és figyelni kell, hogy nehogy az legyen, mint sok faj esetében, hogy csak mutációt lehet kapni, de egy jó minőségű vad színű egyedet nem.
Azonban szerintem nem szabad leszólni az egyéb színváltozatokat. De ahogy Columba írja, ez ízlés dolga.
Az én véleményem szerint pont ugyanolyan jó és megbecsülendő egy tenyésztő, ha a vad alakot tenyészti odafigyelve és jó minőségben, mintha ezt mutációkkal teszi.
Fontos, hogy a színmutációk tenyésztésénél se általában maga a mutáció szokott gondot okozni.
A probléma akkor van, ha valaki annak érdekében, hogy minél több madarat állítson elő lehetőleg minél kevesebb pénzt fektetve a madár vásárlásba és lehetőleg minél kevesebb idő alatt, masszívan beltenyésztést használ. Ekkor nyilván leromlik a madarak génállománya. De ez nem a mutáció miatt van, hanem a tenyésztő hibája miatt. Sajnos azonban az igaz, hogy ez gyakran előfordul.


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2014 feb. 24, 14:49 
Jocó52 írta:
Sziasztok
Szép madarak de szerintem nem szabad túl nagy hangsúlyt fektetni a színkombinációra,sok csak spottán színváltozat.Sokan csak a szépsége miatt keverik kutyulják a színeket és évek múlva valakinél ki jön valami amit tovább tenyészteni már nemigen tud a tudatos tenyésztő.Szerintem ha a tenyésztők mindig újabb és újabb variációkra törekednek a gould is kanárik sorsára jut.Lelesznek gyengítve és már messze nem a gouldokra fognak hasonlítani,fontosabbnak látnám az eredeti változatok megőrzését jó genetikai állapotban. Még csak tíz éve tenyésztek gouldot,de már most tapasztalom ha állomány frissítést végzek hogy gondok vannak az új beszerzéssel.Színváltozatokkal már 5-6 éve is találkoztam nálam is jött elő ezekből mutatok párat,de igyekeztem ezektől megszabadulni.


Ki,ki érdeklődési köre , izlése, képessége és ambiciója szerint. Ezekben a kérdésekben nem lehet tanácsot adni.
Legutóbb Verőcén láttam vagy ötszáz színkanárit, egyik sem volt gyenge, és mind kanárira hasonlított.

_________________
Cséplő Árpád


 
Offline
Csatlakozott: 2011 jan. 1, 17:19
Hozzászólások: 542
   
Hozzászólás 2014 feb. 24, 14:30 
vera9999 írta:
. A szülők pontos genetikáját biztosan nem fogja tudatni a nagyközönséggel a barátom, ebbe nem kis munkája volt az évek alatt. A barátom tudja, hogy mit hogyan fog variálni még, a kicsik színét hogyan örökíti majd a jövőben, . :wink:


Rögtön le akartam csapni ezekre a mondatokr, de látom feljebb hogy F. Csaba már megtette. Osztom a nézeteit.

quote="ckuzmos"]
- jó lenne tudni a szülőket, felmenőket. ha valóan új mutáció, minden más mutációt ki kel belőle szelektálni, hogy ne legyen semmilyen mellékhatás.
- ha első generációban már egyből 4 ilyen egyed van, akkor az nem spontán mutáció, vagy legalábbis nem most történt.
...[/quote]

De Küzmi hagyott még hátra két mondatot:
- Általánosságban és egyszerű (egy génálltal kontrolált) esetben, valóban ez az első lépés. Ha ez új mutáció, látni kell hogy mi a saját hatása, és egyben megkönnyíti az öröklődésmenet helyes felismerését. Viszont lehetséges olyan speciális (bonyolultabb) eset is , amikor egy mutáció csak valamely másik mutáció egyidejű jelenléte esetén fejti ki látható hatását, vagy csak módosítja valamely korábban már ismert mutáció megjelenési formáját. Ha egy ilyen összedolgozó esettel állnánk szemben, a mutáció mentes párosításokban úgy tűnhetne , hogy a az új (?) gén elveszett, vagy nem is létezett soha!?
- Kérdés, hogy melyik szón van a hangsúly. A diszmadár tenyésztésben a mutáció mindig spontán.(azaz nem indukált, kikényszerített. pl radioaktív besugárzással ,vagy más mesterséges kémiai beavatkozással) Gondolom Küzmi arra gondolt, hogy nem a most született utódokban keletkezett egyidejüleg mitegy párhuzamosan (nem primer mutáció), vagy nem is mutáció valójában (ez esetben spontán szó nem hiba , csak felesleges.)

Fekete Csaba írta:
........ keletkezett a mutáció. Ettől még ez úgy, csak másként..... .
?

Új?

_________________
Cséplő Árpád


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára columba 2014 feb. 24, 14:52-kor.

 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához  [ 96 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5  Következő



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés ebben a témában:
Ugrás:  
cron

Pontos idő: 2024 ápr. 18, 4:05
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség
phpBB SEO